ONS BLAD Begrafenis der slachtoffers Clichy van Nieuwe berichten over nieuwe der rooden successen Belangrijk Pauselijk schrijven te Berlijn openbaar gemaakt I 3 I l IS 2 Het nieuws van heden De spanning in de auto-industrie DROEVE PLECHTIGHEDEN TE NEW LONDON DE BAROMETER Mussolini terug naar Italië JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER t MAANDAG 22 MAART 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Concordaat niet geëerbiedigd betooging Opmarsch in den sector Daladier waarschuwt van Guadalajara? .Een geheele stad in HO ARE OP VACANT1E Het officieel onderzoek meer Mazelenepidemie Een verklaring van Henri Ford Een stoet van meerdere kilometers lang Japansche veerboot verongelukt Honderden kransen bloemstukken Uit Salamanca ontkent het recht se he hoof Jkwartier beslist elk verlies DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Met den kruiser Pola Zondag middag onder gejuich van duizenden vertrokken Vandaag zullen er wederom dan honderdduizend stakers zijn Rouwdiensten in alle kerken voor de kleine slachtoffers der ontplof fingsr am p ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20jc., ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Duitsche regeering is schuldig Honderdduizenden hoorden rouw- redevoeringen aan met eischen aan de regeering Een politieke massa- zwaren rouw o Mgr. Prey sing, Berlyns Bisschap, wyst op de dreiging van een openlyk conflict 3- J DERTIGSTE JAARGANG No. 145 4 Mussolini tijdens den fakkeloptocht in Tripolis ter eere van zijn bezoek gehouden ge maakt Het «loo tten en Ernstige vechtpartij te Berghem by Oa*. Overval Merkelbeek opgehelderd. Caféhouder Leek O O drukte er Vandaag zal het aantal stakers 100.000 be- Stand op Maandag M uur vjn.: 74*3 Vorige «tand: 74*3 geit ver’ De Britocbe minister van Marine, Sir Sa muel Hoare, is te Zuos In den Engadln (Zwit serland) aangekomen, om daar eenigen tyd rust te nemen. Honderden kransen en bloemstukken werden gelegd bij de muziektent, vanwaar af ook de Onze troepen hebben de dezer dagen verover de stellingen versterkt en hebben maatregelen genomen om de tunctlonneering van alle dien sten in deze zone te verzekeren. Middenfront: In den sector van Guada lajara duren de operaties in verschillende sectoren met volledig succes voort. Laat in den avond van Zondag werd ver zekerd, dat de regeeringstroepen genaderd zijn tot kilometerpaal 113 op den weg naar Aragon. kant Tien Twee zwaar gewonden en een doode bjj motor ongeluk te Roermond. Voor het nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar is in totaal f 664.M1 bijeenge bracht. Militairen beneden den rang van officier retoen van Donderdag aa. af voor half geld. Vechtpartij aan boord van de Boschfontein to Antwerpen. medegedeeld, dat hij *n algemeene staking in de automobielindustrie zal afkondigen, „indien de gewelddadige verdrijving der stakende ar beiders door de politie te Detroit niet onmid- deilijk wordt gestaakt.” Martin heeft deze verklaring afgelegd na de verdrijving door de politie van 120 stakers, die een vleeschconservenfabriek en 75 anderen, die een sigarenfabriek hadden bezet. Bij het optre den der politie werden zes arbeiders gewond. Dinsdagavond zullen 175.000 arbeiders in de automobielindustrie bijeenkomen om tegen de gewelddadige uitzetting te protesteeren. BAN SALVADOR. 30 Maart (DN.B.) minister van Onderwijs heeft last gegeven De opmarsch onzer colonnes gaat op nor male wijze voort. Zondagochtend hebben zij na een gelukkige manoeuvre Val de Moso de Tajuna bezet. Dan beschrijft de encycliek, hoe door elnde- looze onderhandelngen tusschen de katholeke geestelijkheid en de nationaal-aoclalistische re geering gepoogd is verbetering in den toestond te brengen. „Terwijl wjj in den geest van het concordaat trachtten te handelen, werd door de andere zijde het concordaat ondermijnd. ont doken en ten slotte mln of meer openlijk ge schonden. Dat wij niettemin tot dusver groote matiging hebben betracht, sproot niet voort uit zwakte, doch uit de verwachting, dat wellicht op den duur nog een verbetering zou intreden. Wij zijn het concordaat naar letter en geest trouw gebleven en hebben ons beheerscht, tot de ijzeren taal der werkelijkheid den mantel had verscheurd, die den opzet te lijken aanval op de Kerk omhulde en thans duidelijk blijkt, dat de openlijke strijd is aangezegd tegen de door het concordaat wettelyk beschermde confesslo- neele school. In het tweede gedeelte van Zijn schrijven zegt de H. Vader o.m.: De wereldvlucht van miss Earhart mislukt: het toestel b<j den start te Honoloeloe geslipt en in brand gevlogen. der niet Hoewel slechts een minimale hoop «ver blijft. dat het alsnog mogeltjk aal «Ün de verdragen te doen handhaven en een draag lijke overeenstemming te bereiken, kunnen wij in de toekomst niet langer stilzwijgend vgn riet- aldus de encycliek tijden en daarom onder- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD toezien, boe de rechten en vrijheden van ons kerkelfjk volk worden geschonden en verzaakt.” te Vlissingen wil ztjn vrouw brand steken. DETROIT, 22 Mrt. (Havas). De New York Times acht den toestand, die door de sociale conflicten in de automobielindustrie is ontstaan., ern stiger dan deze ooit is geweest. „De Kerk verklaart, aldus Z. H. de Paus, bid voor allen, die lijden om hun -geloof. Tot In de gevangenissen en concentratie kampen moet men zoo noodig den lijfs dwang weerstaan”. Tegenover Associated Press heeft Ford het volgende verklaard: „De internationale finan ciers, die achter deze staking staan, hebben wel wat anders te doen dan de automobielindustrie te controleeren. Hun doel blijkt te zyn, de con currentie en den geest van vrjje mededinging te oooden. Daar echter de Industrleelen de eenige mededingers zijn, zijn wij meester van den toe stand. Zoolang ik In leven ben, zullen zij nooit in slagen, mijn fabrieken te sluiten.” Henry Ford, de eenige groote automobiel- fabrikant, wiens fabrieken niet van de te genwoordige stakingsgolf te lijden hebben gehad, verklaarde, dat hjj. indien In één zjjner fabrieken een staking mocht uitbre ken, de productie gaande zal houden, zoo lang er nog één man werkt. Wy hebben 81 man Italiaansche troepen ge vangen genomen en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal enlevensmiddelen bult Het moreel onzer troepen is uitstekend en het opperbevel is trotsch op de verkregen resultaten, welke een voorbeeld zijn van opof fering en moed. Uit de andere sectoren is niets te vermelden." BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De tot sluiting der scholen In het geheele land voor veertien dagen, in verband met het feit, dat de helft van alle scholieren door mazelen is aangetast. Bloedige botsing op Porto Rico tusschen na tionalisten en politie. Vannacht heeft Chrysler een verklaring af- I. waarin hU den toestand uiteenzet, en art: „WU kunnen niet terugtrekken". PARIJS, 21 Mrt. (Havus-ANP) Zondagmiddag heeft men de laatste eer bewezen aan de slachtoffers van de botsingen te Clichy. De nieuwe Japansche gezant ontkent nadruk- kclljk. dat de Japansche regeering bepaalde be doelingen koestert ten opsichte van Nieww- Guinea. en zich voor te bereiden op een lüken strijd. schrijven bestaat uit drie ge- Het eerste heeft betrekking op het concordaat, het tweede behandelt het geloof in Gbd, Jezus Christus en de kerk, alsmede de door de christelijke moraal aan de opders toegekende rechten. Het derde deel smeekt de goddelijke genade af voor allen, die zich hebben laten meeslee- pen door bedreigingen of beloften tegen Chris tus te prediken. TRIPOLIS, 33 Maart (Havas) Musso lini is Zondagmiddag aan boord van den kruiser ..Pola” op terugreis gegaan naar Italië. Bij de jongste Engelsche vlootmanoeuvres vormde de luchtafweer een belangrijk onderdeel. Luchtafweergeschut wordt in stelling gebracht Op het ministerie van Blnnenlandsche Zaken schat men het aantal deelnemers aan de uitvaart van de slachtoffers van 18 Maart op 300.000. De lijkstoet had een lengte van 8 K.M. Aan dit communiqué is een mededeeling toegevoegd, waarin gezegd wordt: „Alle berichten, die de Unkschen door de radio hebben omgeroepen over besetting van dorpen, die wjj verdedigden, lijn vol komen onwaar.” „Getoovig is niet hij. die het woord „God” rethorisch gebruikt. Wie in pantheïstische vaagheid God met de wereld vereenzelvigt, be hoort niet tot de ware geloovigen. Wie het rus, het volk, den staat of den staatsvorm en de dra gers van het staatsgezag tot de hoogste normen verheft en verafgoodt, die vervalscht de door God geschapen orde der dingen.” De radlcaal-socialisten hebben zich bij het Volksfront 'aangesloten, omdat zjj zich tegen elke dictatuur verzetten. Zonder hen zou het volksfront ‘niet kunnen blijven bestaan. Men moet het front dienen en niet zich er van bedienen, aldus Daladier. Opnieuw meer dan 100 004 stakers in de Ame- rikaansche auto-industrie; de toeatqnd ernsti ger dan tevoren. x Een der verdachten van <fe«V -moord 'te heeft bekend. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat na den bouw der school het systeem van centrale verwarming met stoom werd vervan gen door het systeem met gas. Volgens den aannemer, die de school heeft gebouwd, werd deze wijziging aangebracht uit bezulniglngs- overweglngen. De procureur heeft verklaard. dat er geen enkele reden Is, om te veronderstellen, dat na latigheden of onregelmatigheden zijn geschied. De volgende mededeelingen betreffende dit Pauseiyk schrijven lezen we nog In de Cou rant” Het Pauselijk schrijven, «lat door den H. Vader op den Passie-Zondag Is opgesteld en dat de Pauseljjke onderteekening draagt bestaat uit drie deelen. m den aanvang wordt de lij densweg. sedert In 1933 het concordaat doo Papen werd onderteekend, geschilderd'. tegenstaande dit al~ hoopten wy op beU toekenden wij het concordaat. Het Is niet de schuld der kerk, wanneer wjj thans na vier jaar genoopt zijn, openhartig te spreken. De ont wikkeling gedurende deze jaren heeft geleerd, dat er door verantwoordelijke kringen opzet telijk naar gestreefd wordt een accoord tegen de kerk en het geloof te voeren, die tot geen ander doel kan leiden dan tot de vernietiging van bet kerkelijk leven. Op een radicaal-soclallstlsche betooging te Maromme bU Rouaan heeft de president der party, Daladier, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „De beweging, die de tragi sche gebeurtenissen te Clichy in Frankrijk en In het buitenland hebben veroorzaakt, is nog lang niet tot bedaren gekomen. Er bestaat een ernstige ongerustheid In ons land, na dien avond, waarop betoogers en ordebewaarders ook zonen van het volk met elkaar In bot sing kwamen.” Daladier zeide verder, da? het tijd |s, dat alle krachten gewyd worden aan het her stel van den vrede tusschen de Franschen die een voorwaarde Is voor het behoud van den buitenlandschen vrede. Een juichende, onafzienbare menigte deed den Duce uitgeleide, het geschut der oorlogs bodems bulderde zyp saluutschoten. Volgens de Dally Telegraph werd het bezoek van Mussolini aan Llbye met drie volle dagen ingekort, omdat wegens hevige zandstormen de ver afgelegen plaatsen van het land niet be zocht konden worden. De secretaris-generaal van het FTanselie vak verbond zeide: „wy weten, dat wy een bolwerk van de vrijheid zyn. Wy vragen de regeering maatregelen te nemen om een einde te maken aan de voortdurende uitdagingen om een re giem van vryheld voor allen en beveiliging van de natie in het leven te roepen." De secretaris-generaal der communistische party, Thorez, zeide met name, dat de com munisten gezworen hebben vereend te biyven om de ontwapening en ontbinding der stryd- bonden te verkrygen. Er heeft genoeg bloed ge vloeid, er zyn genoeg bedreigingen geuit. .Daten wy op den dag na deze grootsche manifestatie den eisch van het volksfront: opruiming der strijdhonden niet doen verstikken.” Namens de socialistische party sprak Severac ever de vergaande verantwoordelykheid der fascistische organisaties. Voorts sprak nog na mens de radicaal-sqclallstrti In het district Parijs het lid van den algemeenen raad, Perney, die zeide, dat het „onze wil Is de vereenlglng te bewerkstelligen van alle Franschen. die ge hecht zyn aan een vredelievende republiek. De politie heeft zkh Zaterdag met geweld toegang verschaft tot het gebouw van de Newton Packing Co en 130 „sltdown”- stakers, waaronder 20 vrouwen, gearresteerd BERLIJN, 21 Mrt. (Reuter). Mgr. Preysing heeft in de St. Hedwig- Icathedraal een Pauselijk schrijven voorgelezen, waarin Z.H. de Paus het na tïonMal-socialistisch regiem er van beschuldigt het concordaat te hebben geschonden en de anti-chris- teljjke bewegingen aan te moedigen. De Berljjnsche biaschop heeft daar bij den nadruk gelegd op den ernst van de situatie en zijn gehoor ver zocht „God is onze getuige, dal Wjj innig ver langen naar hel herstel van een waren vrede tusschen kerk en staat In Duitochland. Wanneer echter «onder onze schuld geen vrede mogelijk mocht zyn, dan sal de Kerk Gods haar rech ten en vrijheden verdedigen in den naam van den Almachtige, wiens arm ook heden ten dage niet verkort is.” dragen, waaronder 65.000 by de Chrysler fa brieken. „Ieder woord van dit schryven aldus eindigt het Pauselyk schrijven hebben wy gewikt, en gewogen op de weegschaal waarheid en liefde. Wy wilden Ons door langer te zwijgen schuldig maken aan het stichten van verdere verwarring der gewetens, doch evenmin door onnoodige strengheid en scherpte aan een verbittering der harten.” TOKIO. 23 Maart. (Dotnet) Uit Foesan wordt gemeld, dat een te zwaar beladen veerboot, die de waterpoliUe wilde ontkomen, haar passa giers aan land wilde zetten by een vuurtoren te Reisoel in Zuid-Korea. Prinses Juliana en Prins Bernhard «ih van Mittersill naar Rome vertrokken. Honderdduizenden waren tegenwoordig bjj de begrafenis der slachtoffers van Clichy; de rouwstoet had grootendeeis het karakter van een massa-betooging. Zwaar drukte de onweerswolk van een godsdienststrijd op het Duitsche volk. Wy hebben alles gedaan om de Duitsche regeering attent te maken op de gevolgen, die het dul den van een niet anti-christeiyke actie voor Duitochland zou hebben." NEW LONDON (Texas), 21 Maart (Ha vas) De geheele in rouw gedompelde stad heeft deelgenomen aan de verschillen de kerkeiyke plechtigheden, die werden verricht voor de slachtoffers van de ont- plofflngsramp. De lykkistjes, bedekt met bloemen en kransen, vulden de kerken en tempels, waar de geestelykheid uit alle deelen van Texas en Louisiana de diensten leidden. Er is vrijwel geen familie te New London, welke voor de ramp Is gespaard gebleven. Van het einde van den ochtend tot in den middag begaven zich lange stoeten langzaam naar de in den omtrek der stad gelegen be graafplaatsen. Er zyn ook ouders, die het stof felijk overschot van hun kinderen naar de begraafplaatsen van hun geboorteplaatsen zul len doen overbrengen. De regeeringstroepen hebben de dorpen Uduez en Utande, die op ongeveer 10 K.M. van Brihuega zyn gelegen, bezet. Zondagavond werd gemeld, dat in de straten van Padilla de Hita, dat op 15 K.M. van Bri- huega is gelegen, gevechten worden geleverd. Generaal Mlaja heeft een besluit gepubli ceerd, krachtens hetwelk alle burgers van Ma drid. die vuurwapenen bezitten, deze binnen 48 uur moeten inleveren by den commissaris In him wyk. Het rechtsche hoofdkwartier deelt o.a. uit Salamanca mede: „Noordelijke legers, divisie Soria: Wy hebben een door tanks gesteunden vyandeiyken aanval op onze stellingen In den sector van Guadala jara afgeslagen. Twee tanks vielen in onze han den. o Divisie Madrid: Een aanval van den vyand op Puesta de la Reina hebben wij afgeslagen. Zuideiyke legers: De tegenaanvallen van den vyand op de onlangs door ons veroverde stel lingen in de provincie Cordova zyn mislukt. Wy hebben één der stellingen van den vyand be zet. Activiteit der luchtmacht: wy hebben drie jagers en een bommenwerper van den vyand neergehaald.” Homer Martin, de president van den bond van arbeiders in de automobielindustrie heeft Het in leed gedompelde New London verricht de droeve plechtigheden van rouwdienst en be grafenis der honderden omgekomen kinderen. De rechtsche zender van Sevilla deelt mede, dat een aanval der regeeringstroepen by Tala vera Is afgeslagen. In Cordova Is een klein vy- andeiyk garnizoen gevangen genomen. De krygsverrlchtlngen by Avila kunnen door het slechte weer niet worden voortgezet: Het ge schut der rechtschen bombardeert de llnlën der Unkschen. In den sector Arganda hebben de troepen van Franco nieuwe stellingen bezet In «ie richting van den weg naar Valencia. In de universiteltawyk en aan de Jarama zyn de re geeringstroepen na hevige gevechten terugge worpen. By Oviedo hebben de Unkschen de door generaal Aranda bezette stellingen aan gevallen. Zy werden afgeslagen. Japansche veerboot verongelukt; den, veertien vermisten. De nadere opgave van t aantal slacht offers is als volgt: Het aantal dooden bedraagt 455. van wie drie nog niet geïdentificeerd zyn. Verder worden acht personen vermist, terwyl 94 personen gewond zyn. De gouverneur van Texas heeft verklaard, dat tijdens den duur der werkzaamheden van de militaire commissie van onderzoek de staat 'Van beleg zal gelden. De commissie zal Maan dag haar werkzaamheden beginnen. De ver tegenwoordiger der firma, die de verwarmlngs- installaUe heeft geleverd, heeft tegenover de commissie verklaard, indertijd de schooldirectie te hebben gewezen op mogelyke gevaren van t brengen van wijziging in den gastoevoer. MADRID. 23 Mrt. (Havas). De verdedl- glngsraad van Madrid heeft het volgende offl- cleele communiqué per radio verspreid: De stoet vertrok van het gebouw van het vak- vereenigingsverbond In de rue Lafayette. Aan het hoofd Uepen de leden van het bureau van den bond, van het dagelyksch bestuur en van de vakvereenlglngen. Daarna volgden een de putatie van de gemeente Clichy en gedelegeer den van de communistische party, onder wi de afgevaardigden Cachln, Thorez, Duclos en Clamamus, en dan een groep functionarissen van de sociaUstlsche party en vertegenwoordi gers der verschillende organisaties van het volksfront. De familie der slachtoffers had in auto's plaats genomen. Een enorme menigte sloot zich by den stoet aan. Voortdurend klonken kreten „Larocque aan de lantaarn”. .Leve de sovjets". De massa zong zonder ophouden de Internationale, afgewisseld met spreekkoren van communistische eischen. De groep oud strijders werd langdurig toegejuicht. Te Clichy wachtte den stoet een nog grootere menigte dan in de hoofdstad. Het was uiterst moeilijk voor den rouw stoet door de dlchtopeengepakte menigte te Olichy ruim baan te maken. Alle winkels waren gesloten. De delegaties namen plaats by de «muziektent op de Place Sacco et Vanzetti. De familieleden der slacht offers stonden op een verhooging byeen. Een volkszangkoor zong de Internationale. De lykkisten werden neergezet voor de plaats, welke voor de familieleden was gereserveerd. verschillende sprekers het woord tot de me nigte richtten. De burgemeester van Cllchy, Auffray, sprak over solidariteit en over de noodzakelykheid de opnieuw georganiseerde strydbonden te ont binden, de leiders er van te arresteeren en de medeplichtigen der oproermakers van de ver- antwoordeiyke posten in het politiecorps te verwyderen. De Heilige Vader verklaart, dat indien het tusschen het rijk en het Vatïcaan gesloten con cordaat niet werd geëerbiedigd, de fout daar voor niet ligt by de Katholieke Kerk, maar by de rijksregeering, welke, naar Hy zegt, de be palingen van dit tractaat niet op loyple wyae heeft geïnterpreteerd. Indien Z. H. de Paus het concordaat niet beeft opgezegd is dat, naar hy zegt, slechts vanwege de zorg voor het zielenheil, waarmede Hy belast is. Woordelyk wordt gezegd: „Maar laten wy voortgaan de rechten der geloovigen te verdedigen tegenover de leiders van uw volk. Laten wy Ons niet laten beïn vloeden door voorbygaand succes of tegen spoed.” Het Pauseiyk schryven crltlseert vervolgens de rassentheorie. Het veroordeelt ernstig de theorie van „bloed en bodem”. „Wie dergelyke dwalingen propageert, schendt eens gezworen trouw. Overal waar men probeert de ouders te verhinderen hun kinderen op te voeden, zooals zy dat aanvoelen, schendt pen de trouw aan God. Nooit zal dï Kerk vryelyk de scholen er kennen, waar de met het kerkeiyk onderwijs belaste onderwijzer niet vry Is of waar het on- derwys wordt gegeven In antl-christeiyken geest.” Intusschen wordt het offldeele onderzoek naar de oorzaken van de ramp voortgezeC. De meeste deskundigen zyn van meening, dat het gas dat door het verwarmingssysteem werd opgewekt, zich opeenhoopte in de holten van de steenen muren, waardoor de ramp werd Veroorzaakt. Doordat de passagiers naar één opdrongen, sloeg het vaartuig om. menschen zyn verdronken, terwijl veertien opvarenden vermist worden. Dit schryven werd in alle katholieks kerken van den/kansel voorgelezen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1