Twee documenten van zeer groote beteekenis D H Drama te Tilburg? De dubbele moord te Merkelbeek REACTIES OP HET WOORD DES PAUSEN M Zoo noemt men de beide laatste Encyclieken HUISHOUDSTER STAAT TERECHT DINSDAG 23 MAART 1937 De reactie in Duitschland 22 Requisitoir Prinselijk paar te Rome Kniertjes afscheid De Nijenrode-zaak Voortzetting eind April Beide beenen afgekneld De inbrakenreeks in de Maasstad Getuigenverhoor is DE WERELDJAMBOREE voor PROCES TEGEN DE K.L.M. I i CLEARINGK.OERSEN Nog twee glazenwasscher? aangehouden Arnhemsch Ziekenhuisver ple- gingsfonds gedupeerd Administrateur pleegde fraude Diepen indruk maakte *t Pauselijk schryven op de Duitsche katholieken Verdachte handhaaft alleen haar verhaal van den vreemden indringer Mevr. Esther de Boervan Ryk gaat het tooneel vaarwel zeggen Goedkoope spoorkaartjes de deelnemers Hitler’s orgaan over het Concordaat Uitvloeisel van het ongeval op Croydon op 9 December 1.1. RAPPORT COMMISSIE- VAN LOON Vijftien jaar geëischt Ontstemming in nat.* socialistische kringen Vrouw en twee kinderen vermist; lykje van een der kinderen uit het water opgehaald Ned. Heide-Maatschappij 3 Zeer ernstig ongeluk op schip aan de Ruyterkade Hunne Koninklijke Hoogheden zullen er de geheele week blijven en schuwd o In de laatste Encycliek stelt de H. Vader drie easentieele principen vast: Hjj weigert als „recht” te erkennen, wat eenvoudig sa menvalt met het «ogenblikkelijk belang van Zooals bekend is, zullen de N. 8. bU gelegen heid van de van 31 Juli t.m. 9 Augustus as. te Vogelenzang te houden Jamboree, op alle stations plaatsbewijzen derde klasse verkrijg baar stellen naar Vogelenzang-B., tegen den prijs van één cent per K.M., terwijl ook dobr dit station, tegen denzelfden prijs, enkele reis kaarten zullen worden afgegeven. De afgifte zal geschieden te beginnen veer tien dagen vóór den aanvang van de Jamboree tot acht dagen na beëindiging der bijeenkomst, alleen aan in uniform gekleede padvinders, die voorzien moeten zijn van een kampeerboekje, waarvan Inzage kan worden verzocht. Aan pad vinders beneden den leeftijd van tien jaar wordt op de vracht van één cent per KM. geen re ductie verleend. Het volgend tooneelseizoen hoopt de 83-jarige actrice dus nog op de planken te staan en op verschillende plaatsen in het land op te treden om haar bijna 65 j. tooneelloopbaan te besluiten met deze afscheidstournee. door het sleutelgat kern zien, niet juist «Dn. omdat er door het sleutelgat niets te zien is van wat er beneden aan de trap gebeurt. Van opsluiting kan echter geen sprake zijn, want het slot werkte niet en ook kan de be wering van verdachte, dat zij den vreemdeling De Paus is de moeilijkheden niet vergeten, die ontstonden bij de toepassing van het Concor daat met het fascistisch regime in Italié. En niets wjjst er op, dat men in Dultschland den- zelfden wil tot overeenstemming heeft, als de Italiaansche regeering in 1929 aan den dag legde. De verdediger van de verdachte, mr. Van de Kroon uit Heerlen, heeft vervolgens vrijspraak gevraagd. Het Gerechtshof zal de behandeling van de Nijenrode-zaak op 27 en 29 April is voortzet ten. Eenige maanden geleden is een interlocutoir arrest gewezen door het Hof, waarbij de zaak teruggewezen werd naar den rechter-commissa- ris Mr. Smits om een nader onderzoek in te stellen naar de briefwisseling tusschen O. en K.. waarvan K. beweert, dat deze gefingeerd is en geen betrekking heeft op een schilderijenhan del. Van de getuigen werden eerst de deskundigen gehoord. Uit him verklaringen is komen vast te staan, dat de vermoorde vrouw eerst met een Engelschen sleutel geslagen is en naderhand met een scheermes bewerkt is, waardoor de hals werd doorgesneden. Op dezelfde wijze is ooi» BuUsers om het leven gebracht. Op aanwijzing van de verdachte heeft men later een Engel schen sleutel gevonden. Men ontdekte, dat er bloedvlekken aan ge kleefd hadden en dat hij later met water en zand was afgewasschen. Ook werden nog bloed vlekken ontdekt op een blouse en een schort van verdachte. Dit was menschenbloed en ver dachte kon niet verklaren, hoe deze er op ge komen zijn. De rechtbank te Maastricht behandelde Maandag de strafzaak tegen de 64-jarige Marla Clara van H, van Belgische nationali teit, afkomstig uit Merkelbeek, verdacht van moord op den 73-jarigen M. A F. Buysers en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vorige Jaar. Mr. P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koophandel voor het Rijnland te Leiden, heeft een open brief gezonden aam alle belangstellen den in den land- en tuinbouw over de gevolgen van een eventueele uitwerking van het rapport van de commissle-Van Loon. De schrijver van den brief komt op tegen het streven van de commissie om dë winst uit handel en Industrie ten goedé te doen komen aam agrarische pro ducten. Zij heeft tegen eenige personen een halve bekentenis afgelegd, in dezen zin, dat zij door Buijsers en later ook door diens schoon zuster zou zijn aangevallen ea toen uit zelf verdediging beiden gedood zou hebben. Deze lezing van het geval trekt zij echter thans terug. Zij handhaaft nu haar verhaal van den vreemden indringer, die haar den ge- heelen dag op zolder heeft opgesloten. e „Populaire” in Frankrijk, het or gaan van de socialistische partij, begaat grover en openlijker dan „Het Nationale Dagbl.” de fout de Ency cliek van den Paus tegen het communis me te verpolitieken. Dit blad durft te schrijven, dat de „fascistische” Paus een „fascistische"' encycliek heeft geschre ven onder het mom van de christelijke moraal te verdedigen, terwijl ver niet het i tus- en de de ‘Toen de laatsten zich terugtrokken, vonden de eersten het blijkbaar een goed stramien om op voort te borduren en zoo hebben zij de on voltooide poging tot inbraak voortgeaet. In ieder geval stond het vast, dat het niet 8. was, die de glazenmakers ingelicht had, doch de po litie beschikte in verband met de andere in braken op den Westersingel en in de Avenue Concordia over een foto van den 37-Jarigen gla zenwasscher H. O. Deze werd gearresteerd en legde een bekentenis af. dat hij twee kamera den, den 52-jarigen A. J. L. en den 43-j. bank werker W. 8. had binnengelaten. Deze beide mannen zijn reeds tot resp. twee en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met de Inbraak bij Rueb. Thans is ook komen vast te staan, dat de zelfde personen mede schuldig zijn aan de in braken, gepleegd in den nacht van 27 op 28 October 1935 in het Regentessehuls (het Rot- terdamsch Administratiekantoor), waar onge veer f 4500 buitgemaakt werd en op 24 Januari 1934 bij een firma aan de Aelbrechtskade te Rotterdam, waar om en bij de f 2600 gestolen werd. In verband daarmede kon nog de hand ge legd worden op nog een glazenwasscher, den 44-Jarigen H. P., die bij deze twee zaken ook zijn medewerking verleend had, terwijl de poli tie ook weer terechtkwam bi) den glazenwas scher O., dien men reeds in handen had voorde inbraak bij H. A. L. Vast staat, dat bij deze zaken betrokken zijn de 37-jarige glazenwasscher H. O., de 44-jarige glazenwasscher H. P. als nieuwe vangsten en dat er bovendien nog meer inbraken op het credit geschoven kunnen worden van den 52- jarigen koetsier A. J. L. en den 43-jarigen bank werker W. 8.. beiden gedetineerd in verband met de inbraak bij Rueb. en den 32-jarigen schoorsteenveger J. H., gedetineerd wegens een inbraak te Sliedrecht. Bovendien is ter zake van heling nog ge arresteerd de 31-jarige buffetjuffrouw M. J. 8. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, daar de politie overtuigd is. dat er nog meer inbraken aan het licht zullen kunnen worden gebracht. den Staat; Hij ontkent, dat de Blaat het recht zon hebben den burger een leer op te dringen, die in strijd is met zjjn per soonlijke rechten als mensch; en Hij wfjst de leer van een vergoddelijking van den Staat af. De kunstenaresse, die thans hersteld is, treedt in de maanden April en Mei weder op in de diverse gecontracteerde voorstellingen. Hare omgeving heeft er intusschen krachtig op aan gedrongen bij haar, dat ze eindelijk rust zal gaan nemen. „Nog één jaartje dan" heeft ze ten slotte geantwoord. Zoodat het tooneelseizoen 19371938 haar laatste tooneelseizoen zal zijn. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn hedenavond ongeveer acht uur te Rome aangekomen. Zij waren hedenochtend uit Mantua vertrokken. Het traject Mantua-Rome, dat 600 K.M. lang is, werd per auto afgelegd.JL> terwijl Prins Bernhard zelf chauffeerde. HH. K K H.H. hebben hun intrek genomen in een oud paleis nabij het Kapitool in de woning van Prinses Kotzebue, die aan het Oranjehuis ver want is. De vorstelijke personen zijn voornemens de gansche week te Rome te blijven. et blad van Mussert beëindigt zijn commentaar met den volgen den passus: Dit misbruik viel van de zijde van den Staat niet te voorzien. Met recht kon daar om het Rijk zich beroepen op de clausule „rebus sic stantibus”, volgens welke het geoorloofd is. zich van bjj verdrag genomen verplichtingen geheel of gedeeltelijk los te maken, wanneer de verhoudingen na het afsluiten van het verdrag dermate veran derd zijn, dat het inachtnemen van de bepalingen een bedreiging van het in- en uitwendige bestaan of van gewichtige, le vensnoodzakelijke belangen zou beteekenen. betreurt haar daad. Ook drukt zij in dezen brief haar spijt er over uit. dat zij twee menschen van het leven heeft beroofd. De verdachte bekent, den brief geschreven te hebben.g doch zegt, niet te weten, hoe zjj er toe gekomen is. In de gevangenis heeft zij meermalen tegen verschillende personen een soort van bekentenis afgelegd, doch telkens bracht zij het element van noodweer in het midden. De raad van commissarissen der Nederland- sche Heide Maatschappij heeft den heer Van Lonkhuyzen tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking vap directeur der maat schappij. De Völkische Beobachter, zich bezig houdend met het Concordaat met de Katholieke Kerk, zegt dat de Führer, toen hjj dit verdrag af sloot, de bepaling heeft gemaakt en de ver wachting uitgesproken, dat de arbeid aan de nationale en moreele vernieuwing van hel Duit sche volk, ook van kerkeljjke zijde zou worden geëerbiedigd. De verantwoordelijke leiders der Roomsche Kerk leverden echter met hun her derlijke brieven en predicaties aan het kerke lijke volk en het aan Dultschland vijandige buitenland materiaal tot Hetze en beleediging van het Derde Rijk. Vele hooge en lagere pries ters probeerden, achter de zekere dekking, die zij door het Concordaat verzekerd achtten, den innerlijken vrede van de volksgemeenschap te verstoren en het geloovige volk tegen Staat en Partij op ze zetten. Sinds einde der vorige maand werden te Til burg vermist zekere vrouw L. met twee kinde ren van twee en vijf jaar. x Maandagmiddag werd in de Plushaven het lijkje van een jongetje gevonden, dat aanvan kelijk niet geïdentificeerd kon worden. Het lijkje moet reeds verscheidene dagen In het wa ter hebben gelegen. Later is gebleken, dat men hier te doen heeft met het lijkje van een der vermiste kinderen. Daar het vermoeden is ge rezen, dat ook de vrouw en het andere kind te water zjjn geraakt, is den geheclen dag de ha ven afgedregd, er werd echter niets gevonden. I De Duitsche bladen gaan de Passelijke Encycliek, die Zondag in alle Duitsche ker ken is voorgelezen, stilzwijgend voorbij. Het schrijven heeft echter diepen indruk ge maakt onder de Katholieke bevolking, die het In een atmosfeer van stille overpeinzing heeft aangehoord. Mevrouw Esther de Boer van Rijk, die onlangs een operatie heeft ondergaan en sedert eenigen tijd uit het ziekenhuis is ontslagen, heeft thans besloten het tooneel vharwel te zeggen en een laatste tournee, een afscheidstournee door het land te maken. „Als thans deze weinig vreedzame en on dankbare houding door de hoogste Kerk- autoritetten ook nog wordt bevorderd, rijst de ernstige vraag, of men in het Vaticaan van het Concordaat met Dultschland niet reeds lang genoeg heeft, en het daarom «gjlmatig acht, voor een mogelijk falen van de overeenkomst de schuld op Dultschland te schuiven.’ Aan het einde der getuigenverhooren vroeg de president een naderen uitleg aan verdachte van een brief, dien zij geschreven heeft van uit gevangenis aan haar getrouwde dochter. Zij spreekt in dien brief van de groote schande,. welke zu over de familie heeft gebracht, en 73,49, Lires Ml. Feeeta’a 1L Maandagmorgen om elf een vrachtschip, liggende Ruyterkade, steiger 16, te een zeer ernstig ongeluk gebeurd, het hijschen met een lier raakte stuurman in een staaldraad bekneld^ Bei de beenen werden hem vrijwel afgekneld. In zeer ernstlgen toestand is het slacht offer naar het Binnengasthuis vervoerd. Koersen voor stortingen op 23 Maart 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken „Bijzonder merkwaardig doet in dit verband de oproep aan, uitgevaardigd door de „Azione Cattolica”, de groote organisatie der Katholieken, die een zui ver religieus karakter heeft. Onder den titel „De Italiaansche Katholieken en het huidige oogenblik” betuigt deze op roep trouw aan de fascistische regeering en speciaal aan Mussolini, daarbij wij zend op de koloniale zending van Italië. Na alle gebeurtenissen van den laat sten tijd te hebben opgesomd, eindigt de oproep, aldus de Mllaneesche correspon dent van „The Times”, met er akn te her inneren, dat de Katholieken den plicht hebben, volledig met het staatsbestuur samen te werken. Ze worden opgewekt, deze medewerking met volkomen overga ve te geven. Terwijl aan den eenen kant de Paus waarschuwt tegen het communisme, wor den in het fascistische Italië de Katho lieken vermaand, zich te wijden aan den opbouw van het land, hetgeen een er kenning inhoudt van de heilzame wer king van het fascisme, dat zich onom- stootelijk den doodsvijand van het com munisme heeft getoond.” Telkenmale, wanneer Z. H. de Paus de laat ste jaren openlijk het communisme als anti christelijke leer veroordeelde, had hjj tezelfder tijd de godsdienstige theorieën in het natio naal-socialisme in'zjjn veroordeellng betrokken. De thans gepubliceerde Encycliek bewijst, dat de Heilige Vader de houding van de Kerk ten aanzien van het nationaal-socialisme en van het communisme van dezelfde beteekenis acht en op dezelfde wijze verdedigt. Men vertelt, dat reeds gedurende twee jaren een dossier werd aangelegd, waaruit de Osser- vatore Romano van tijd tot tijd stukken publi ceerde, doch men hoopte In het Vaticaan de moeilijkheden langs diplomatieken weg te bo ven te zullen komen. Ook In deze Encycliek blijkt de Vaderlijke waakzaamheid van den Paus, die diep medelijden heeft met de kin deren der Kerk in Dultschland niet alleen, maar ook met hen. die Haar willen vervolgeo/ „Elk woord van deze Encycliek, aldus zegt de H. Vader, hebben WU gewogen op de weeg schaal der Waarheid”. In Vaticaansche kringen verklaart men, dat de twee encyclieken, die tegen het communis me en die aan de Duitsche Bisschoppen, een buitengewone beteekenis hebben, daar zij hel der de positie der Kerk tusschen deze twee politieke strekkingen belichten. De bijna legendarisch geworden glazenwas- scherszaak te Rotterdam, waarbij een aantal buitengewoon brutale Inbraken aan het licht gekomen is, blijkt nog niet in haar geheel af gewikkeld te zijn. Telkens komen er bij het voortgezette onderzoek weer nieuwe feiten naar voren, telkens worden weer nieuwe arrestaties gedaan en hoewel thans de inbraak in de kan toren van de Holland Amerika-lijn, die in Augustus 1936 is gepleegd, is opgehelderd, wordt het onderzoek nog steeds niet stopgezet. De politie verwacht dan ook, dat er zeer binnen kort nog meer klaarheid in een nog loopende reeks van duistere zaken gebracht zal kunnen worden. Men weet reeds, dat de glazenwasscherscom- binatle, die bij Rueb op den Westersingel en bij den president van de rechtbank mr. Tho mas in de Avenue Concordia opereerde, samen werking gezocht had mei eenige zware jongens, die beter thuis waren in het openen van brand kasten. Toen er dus in den nacht van Zaterdag op Zondag 2 Augustus 1936 Ingebroken bleek te zijn in de kantoren van de Holland Amerika- Hjn, ging de politie verband leggen tusschen deze en de andere Inbraken. Aanvankelijk was in de tweede afdeeling ge arresteerd een reparateur van de Holland Ame- rika-lijn, zekere 8. Het bleek Inderdaad, dat deze man aan een aantal menschen Inlichtingen had gegeven over de situatie van het kantoor. Deze 8. had evenwel niets met de glazenwas- scherscombinatie uit te staan. Vennoedelijk is de glazenwasscherscombinatie op de hoogte gekomen van de plannen, die de reparateur 8. en zijn metgezellen smeedden. Bij het ongeval met de Douglas-machine De Lijster op Croydon op 9 December 11 bevond zich onder de 14 slachtoffers Baron Gottfried Eberhard von MeyerenHohenberg. Thans heeft, naar de Telegraaf meldt, de Weensche actrice mevrouw Lull Deetie, stiefmoeder van Baron von Hohenberg. zoon van het slacht offer. voor het Londensche civiele hof een ac tie tot schadeloosstelling tegen de K. L. M. in gesteld. I> K L. M al deze vordering bestrijden, omdat zij de aansprakelijkheid niet erkent. Als haar vertegenwoordigster voor ♦'de zaak voor het Londensche gerecht heeft de maatschappij de Londensche advocatenfirma MacDonald aan gewezen. -. De vaststelling van de schadevergoeding te eventueel door de elscheres aan het ionden- sche gerecht overgelaten. De aanhoudende bombardementen hebben in de Spaansche hoofdstad reeds enorme schade aangericht. Tusschen de troostelooze ruïnen waren kinderen rond, zoekend naar wat eten Bij het Arnhemsch Zlekenhulsverpleglngs- fonds is fraude ontdekt, in verband waarmede de administrateur dier instelling en een kan toorbediende zijn geschorst. De administrateur inde gelden van onder steunden, die langer dan zes weken ziekenhuis- verpleging hadden genoten. Een gedeelte van die gelden heeft hij achtergebouden. Hoe groot het bedrag is. dat de administrateur in een tijdsverloop van drie tot vier jaar heeft ver duisterd, is nog niet bekend. Ook deze passus is sterk tendenteuB, want er wordt gesuggereerd, dat het de plicht der katholieken zou zijn overal het ‘fascisme als antl-communistlsch te steunen. In Italië hebben de Katholieken inderdaad den plicht de fascistische re geering en haar leider als het wettige gezag, waarmee het Vaticaan een concor daat heeft gesloten, dat ook nageleefd wordt, trouw te zijn en samen te werken met het staatsbestuur. Op precies den- zelfden grond staan de Nederlandsche katholieken onder de geestelijke leiding ▼an hun Bisschoppen achter het wettige gezag en het staatsbestuur in ons land en op precies denzelfden grond wijzen zij allen af, die dit niet in gelijke mate doen. De aanhangers van Mussert trekken graag vergelijkingen tusschen hun alge meen Leider en Mussolini en Hitler, maar Mussert heeft nog te bewijzen, dat zulke vergelijkingen niet door al te groote on gelijkheid der grootheden meer dan kreupel gaan. Bovendien kunnen ten overstaan van het Katholicisme en de Katholieke Kerk Mussolini en Hitler niet op een Ujn worden gesteld, aange wen in Italië het concordaat met het Vaticaan wordt geëerbiedigd, terwijl het in Dultschland zoo ernstig wordt ge schonden. da| de H. Vader zich genoopt de woning i«/n zij.een vonden zij ifelijke ts gekleed m hoed en i kerkboek, had de huishoudster in de slaap- VAT1CAANSTAD, 22 Maart. (Havas). De Encycliek over Duitsch- land heeft in alle Romeinsche krin gen diepen indruk gemaakt. Men beschouwt haar als een document van hooge waarde, waarin de H. Va der met bewonderenswaardige hel derheid de leer der H. Kerk uiteen zet tegenover de m Duitschland ver breide dwalingen, en waarin Hij Zijn stem verheft tegen de vervolgingen, waaraan de Kerk in Duitschland blootstaat. ■j—e buitengewoon heldere en sys- 1 thematische encycliek „Divini Re- LS demptorls” van Z. H. Paus Pius XI tegen het atheïstisch communisme heeft eenige zinrijke reacties gewekt. Dit bran dend actueele, niet alleen veroordeelend, maar ook opbouwend document is te in drukwekkender, omdat het door den grij zen H. Vader, om zoo te zeggen werd ge schreven in ’t gezicht van den dood, die Hem gedurende Zijn ziekte zoo nabij is geweest. Met. ongebroken geestkracht in het volle besef van Zijn diepe en groote - verantwoordelijkheid ten overstaan van den als het ware reeds zichtbaar gewor den Goddelijken Rechter heeft de Vader der Christenheid het atheïstisch com munisme wederom gebrandmerkt als het groote kwaad, dat de wereld be dreigt, en de leer van de Kerk daarte genover uiteengezet. Dat dit groote kwaad zoo’n vervaarlijke vlucht heeft kunnen nemen, Is mede te wijten aan hen (óók onder ons), die zich niet vol doende onthecht hébben aan de aardsche goederen, die te kort zijn geschoten in christelijke naastenliefde $n rechtvaar digheid ten aanzien van de arbeiders, welke het onmisbare recht hebt>en op een voor zich en hun gezin passend loon en op eerbiediging van hun waar digheid als mensch en kind van God. Naar aanleiding van de samenvatting van deze encycliek in ons blad schrijft het „Nat. Dagblad” van de N. 8. B., dat de stellingname van den Paus tegen het communisme op een manier Is geschied, welke aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. De N. 8. B. zal dus nu met deze encycliek niet kunnen doen, wat zij met vroegere encyclieken van dezen Paus en Diens voorgangers in woord en geschrift herhaaldelijk heeft gedaan n.l. zóó citeeren, Interpreteeren en commentarieeren, dat de eigenlijke be doeling. strekking en t>eteekenis ervan wqrden miskend en verminkt. Of de NJ3.B. deze onafwijsbare consequentie van haar eigen ongevraagd getuigenis zal aan vaarden blijft echter een vraag. In den commentaar, dien ’t-Nat. Dagbl. aan on ze samenvatting van de encycliek toe voegt, schrijft het: „Wjj vestigen er de aandacht op, dat hij (de Paus) in zijn oproep tot bestrijding van het roode monster geen enkele zinspeling doet op de noodzakelijkheid van een jxilitieke formatie, maar uitsluitend vraagt om een beter kennen van de leer der Kerk en een eendrachtig samengaan der ge- loovigen.” Het is duidelijk, dat deze opmerking de bedoeling heeft weer val- sche politieke munt uit ’s Pausen ency cliek te slaan. Inderdaad doet de Paus geen zinspeling op de noodzakelijkheid van een politieke formatie, niet op de R.K. Staatspartij en niet op de N. S. B. De encycliek geldt voor geheel de wereld. Maar ’s Pausen beroep op het beter ken nen van de leer der Kerk en op een drachtige samenwerking der geloovigen, veroordeelt alle katholieken ter wereld, die de leer beter meenen te kennen dan Bisschoppen en beter zelfs dan de Paus en die de bestaande eendrachtige samen werking der katholieken In de verschil lende landen trachten te verstoren en afbreuk te doen. minste verband meer zou bestaan schen de actie van het Vaticaan de christelijke moraal, ja zelfs moraal In het algemeen, sinds Paus „een bondgènootschap” heeft ge sloten met „hefdensche” regimes, die geweld en oorlog verheerlijken. Deze on behouwen woedende aanval komt niet van communistische, maar van socialis tische zijde, wel een bewijs hoe sterk de verbroedering in het Fransche Volks front ideëel reeds is geworden. Een ster= kere waarschuwing had de „Populaire” niet kunnen geven aan allen, die mee nen, dat Volksfront-politiek niet uit eindelijk naar Moskou leidt. En het is goed deze waarschuwing ook voor de toe komst voor oogen te blijven houden. Wij zijn benieuwd, of de Populaire nu naar aanleiding van de êncyëllek tegen het Duitsche nationaal-socialisme zal schrij ven, dat de „communistische” Paus een „communistische” encycliek heeft ge publiceerd. Bij door politieken hartstocht verblinden zou zoo lets best mogelijk zijn. De groote les, welke er uit beide nieu we encyclieken te trekken is, luidt, dat de Katholieken vóór alles en boven alles katholiek moeten zijn In denken, doen en willen, dat zij noch naar links noch naar rechts moeten afdwalen, maar regelrecht en onverschrokken door de stormen van dezgnjijd moeten voort trekken, het oqr^ectibs gericht op het eeuwige einddoel: „GodY. In nationaal-sociallstische kringen weigert men officieel stelling te nemen, daar de Ency cliek. naar zij zeggen, uitsluitend tot de geloo vigen gericht is, en geen diplomatiek document vormt De tot de Duitsche fegeering gerichte verwij ten, dat zij het Concordaat geschonden heeft, hebben evenwel in officieele kringen groote ontstemming gewekt.- Een nationaal-soctalistl- sche persoonlijkheid verklaarde, „dat de trouw aan het verdrag ophoudt plicht te zijn, wanneer het In strijd is met de hoogere waarden, zooals het welzijn van het volk of het ras," In politie ke kringen voegt men hieraan toe: „Toen de Fuehrer het Concordaat onderteekende, kon hij niet raden, welk gebruik de Heilige Stoel ervan zou maken. De Kerk had beloofd, onze nationale verheffing op de juiste waarde te zul len schatten. In plaats daarvan levert zij aan het buitenland documenten, die het in staat stel len, het Derde Rijk aan te vallen. Nooit zal Duitschland er mede accoord gaan, dat de arti kelen In het Concordaat betreffende de confes- sioneele scholen het beletten, de nationale taak te volbrengen.” De vermoorde schoonzuster van B., de 72- Jarlge Maria Josepha Hubertina Buysers- Senden. afkomstig uit Meerbeek, was. mede met het oog op de kermis gedurende enkele dagen naar Merkelbeek gekomen om B. te helpen. Naar verluidt, zouden er tusschen B. en diens schoonzuster eenerzljds en de huishoudster, (verdachte) anderzijds, meeningsverschillen zijn gerezen, waardoor de stemming van deze laatste tegen de beide anderen geprikkeld was. In den avond van Zondag 22 November is verdachte bij de buren, die op eenigen Afstand wonen, komen vertellen, dat er een indringer in huls was. ZU zeide niet te weten of er Aets met B. en diens schoonzuster niet in orde/was. De buren spoedden zich daarop naar van B. Aldaar aangekomen dedi gruwelijke ontdekking. In de keuken het Ijjk van de schoonzuster, die op ajzlc^telyke wijze bleek te zijn vermoord. Zij in haar mantel. Op de tafel laten een taschje. Onder de tafel lak e< Intusschen kamer boven geconstateerd, dat ook de land bouwer B. vermoord was. Deze lag met afge sneden hals In Bed. De politie werd gewaar- en' spoedig waren de gemeenteveld wachter Linckens en de brigadier der rljksveld- wacht. Meijer uit Amstenrade ter plaatse. Ook de marechaussee uit Brunssum werd gewaar schuwd. Het parket te Maastricht dat gewaar schuwd was stelde een onderzoek in waarbij ook de burgemeester Gabriels aanwezig was. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van de huishoudster, die van dit misdrijf werd ver dacht. Verdachte, die tot heden alle schuld is blijven ontkennen, dischte een verhaal op van een roof overval, waarbij zü door een manspersoon, ge wapend met een mes en revolver zou zjjn aan gevallen, waarop zjj naar den zolder zou zijn ge vlucht vanwaar zij niet weg Icon omdat de indringer aan de trap post was blijven vatten. Deze man. wien zjj op zjjn verzoek een boterham zou hebben gegeven, zou haar ook een rijks- daalder hebben afhandig gemaakt. Toen de man verdwenen was is zU direct naar de buren geloopen. Uit het ingestelde onderzoek Is komen vast te staan, dat er geen spoor van een Inbreker was te vinden en dat nog den avond van de misdaad het vee in de stallen goed verzorgd bleek te zijn. Het bewijsmateriaal tegen de ver dachte stapelde zich gaandeweg op, zoodat zij in arrest werd gehouden. Er bestond voor deze zaak veel belangstel ling. De rechtbank was samengesteld uit: mr. F. Janssen, president, mrs. Th. van Doornlnck en B. Ruland. rechters. Het O.M. werd waargeno men door den substituut-officier van justitie, mr. J. Dautzenberg. Mr. W. Russel fungeerde als griffier. De verdachte werd bijgestaan door mr. F. O. van der Kroon uit Heerlen, als raadsman. Door het O.M. waren zeventien getuigen gedagvaard, onder wie de rechtercommissaris, mr. Gadiot en de scheikundige E. van Waege- ningh uit Maastricht, als deskundigen. Tenslotte heeft mr. J. Dautzenberg, het O. M. waarnemende, requisitoir genomen. HU achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, daar de beken tenis van de verdachte door de materl- eele bevindingen worden aangevuld. Spr. meent te moeten concludeeren tot schul dig verklaring van de verdachte en ver oordeellng tot een gevangenisstraf van vüftien jaar wegens doodslag, tweemaal gepleegd. uur is op aan de De Amsterdam, Bü een heeft gezien in een encycliek, welke evenmin Iets aan duidelijkheid te wen- schen overlaat, te velde te trekken tegen uitingen, leerstellingen en practijken vah het Duitsch nationaal-socialisme. De NB.B. en haar organen mogen zich al verheugen over de volstrekte afwij zing van het communisme, zij zullen ’s Pausen klemmend betoog tegen het Duitsche nationaal-socialisme, dat zij bü voortduring tot voorbeeld stellen en te pas en te onpas verdedigen, evenzeer moeten onder^phrüven en toejuichen. Doen zü dit niet, dan zou dit een overi gens overbodig bewijs te meer zün van blinde politieke parttjdigheid. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft in een lang telegram officieus de meenlng van de natlonaal- sociallstlsche kringen weer. Men neemt het den H. Vader kwalUk. dat hU achter de priesters staat. dJë de openbare meening „tegen staat en parth''opzetten”. De beschuldiging van een kerk vervolging wordt afgewezen; en men herinnert /er aan, dat het Derde Rük het communisme doeltreffend bestreed. Het bericht eindigt: Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 22 Maart:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15