IN EN OM ALKMAAR $1 fee -tfitTen Uit den Gemeenteraad DINSDAG 23 MAART 1937 4' ALKMAARSCHE KEGELBOND GROOT SPOORWEGWERK Aanbesteding BURGERLIJKE STAND Tegen verstopping. Schuld Ruim f 12.000 bruto winst Papierfabrieken Van Gelder Zonen Een misdadiger praat hardop in zijn slaap Kwakzalfster voor den rechter Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde Principieels taak voor den Haar- lemschen kantonrechter Voor het behoud van de Kaasmarkt Politie speurde naar lood N.V. ALKMAARSCHE EXPORT- VEILING II Hoe een Du it sc he juffrouw te IJmuiden zieken genas! Brug- en Alkmaar aan elf moorden op die wyze ontdekt De strafgevangenis weer in gebruik tunnelbouw tusachen en Heer-Hugowaard Prov. concours De haven van Massoea, welke door Italië zal worden gebezigd als de basis voor de A- -lexvVxvws 4zv JmJnnnovi £n kreeg, door deduceeren en combineeren, conserven- d ie ven te pakken bescherming van zt/n koloniale belangen 5 de bureau van een advocaten chef de dagvaardingen opstelt. Jacobus Adriaan z. f 3.50 5.— Waar onze plaatsruimte niet onuitputteiyk Is. moeten eenige aardige puntjes, als het uit breidingsplan Zulderhout, en de geweigerde aan vrage ex art. 72 van het St. Agnesschoolbestuur, onbesproken blijven. Wy willen enkel nog tot slot memoreeren, dat de verhouding tusachen de offlcleele 8X>. A.P.-fractle en den heer Bulens heel wat ver beterd leek. Mén fluisterde zelfs van een ver zoening. welke dezer dagen tot stand zou zijn gekomen. Indien dat zoo Is. kunnen wy in het belang van de stad niet anders dan ons daarover ver heugen. Stephan Szyunyog, een 31-jarige smid, die onwillig was, nimmer werkte en de Hongaar- ache dorpen rond Boedapest afstroopte, had een straf uit te zitten wegens land looper y In het landelyk gevangeniscelletje waren echter de wanden niet te dik en de menschen nogal gemoedeiyk. Stephan deelde daarom zyn logies met nog twee ,.vak"-genooten. 's Nachts echter hoorde men hem meermalen hardop praten en eigenaardige verhalen doen. Zelfs de cipier kon het door de dunne wanden hooren en op een nacht, dat hy zich verveelde, schonk hy aan het gepraat meer aandacht. Hy hoorde een volledige beschrijving van verschil lende onopgehelderde misdaden. Dat was den cipier te machtig en hy stelde zyn superieuren van het geval in kennis. Een scherpe ondervraging volgde en na tegen- verhoor van degenen, die hem pratend in zyn slaap hadden gehoord, viel Szyunyog door de mand en bekende tenslotte, bulten vele inbraken en aanslagen, elf moorden te hebben gepleegd. Eggers. «2 J, i Beemsterboer Leerlingen Wllhelmlnaschool Or. E. M. D. W. Fred. B., Bergen N. N. V.V.V., Amsterdam B. Kuiper fa. Gebr. Rotgans Een oude dame (oud-Alkmaarache) Alkmaarsch Dagblad J. E. fa E. W Vet Molen van Plet Voor zijn woning in de Corn. Schuijtstraat te Amsterdam wordt aan Mr. C. Goseling een prachtige Palmpaschen aangeboden Het Is weer een mooie lijst zy het er dan een van twee dagen die we heden kunnen publloeeren. Buitengewoon verheugend la hier de gift van f 25 door de Amsterdamsche V.V.V. We gelooven werkelijk, dat wy vorige week niet te optimistisch zyn geweest toen we de f 3000in het vooruitzicht hebben gesteld. Met dank aan de milde kevers vermelden vrij de volgende ingekomen giften. Alkmaarsche Damclub U.D.O. Karei Bos NV. In de Maandag te Amsterdam gehouden jaar- lyksche algemeene vergadering van aandeel houders der N V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen werden de balans per 31 December 1035 en de winst- en verlies rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en werd de voorgestelde wlnstverdeeling onge- wyzlgd aangenomen. Eenige aandeelhouders stelden vragen, welke de directie beantwoordde. De heer E. D. van Walree, die asm de beurt van aftreden was, werd als commissaris ber- koaen. Voor den Haarlemschen Kantonrechter is Maandag een princlpieele kwestie Inzake het uitoefenen van de Tandheelkunde be handeld. Terecht stond een 30-jarige tand technicus uit Santpoort, aan wien ten taste was ge legd dat hy niet toegelaten zynde tot de Uitoefening van het beroep van tandheel kundige of geneeskundige buiten noodzaak kiezen en tanden had getrokken van ver schillende personen In Juli 1935. Januari en Februari 1937. Drie gevallen waren In de dagvaarding omschreven. De slanke lijn Is modern. Verstopping en derm- traagheid varoorsaken lusteloosheid en maken dik Het gebruik van Leo-Pillen brengt orde en regelmaat In dan stoelgang. In doosjes vanaf 20 ct. GeborenAnna Maria d. van Schoonhoven en Katharina Wolf; van Lourentlus Hoogewerf en MSrytje van der Oulik, Adriana Maria Agnes d van Johannes Kraakman en Cornelia Johanna Pepping. Overleden: Marla Elisabeth Eggers. S3 geh. met Albertus Johannes Guurtje Wynberg. 73 J. Geboren: Gerard, s van Jacob Bellis en Lena Maartje Kootje. Cornells, z van Jan Krygsman en Dleuwertje de Vet. Franclna Jacoba, d. van Louis Adam Lenoir en Teuntje Maatje Blan ken. Adolf Adrlanus. z. van Johannes Wilhel mus Dingerdls en Cornelia Admiraal. Over de hoofden der arme caféhouders heen heeft de Raad Donderdag een feilen aanval ge richt op de Haagsche Commissie, in wier han den de minister blykbaar het lot gelegd heeft van de begrootlng der gemeenten, die by hem om extra hulp komen aankloppen. Die Commissie had al vroeger verordonneerd, dat het vergunningsrecht verhoogd moest wor den. B, en W, wetende dat van kikkers niets Een ander stokpaardje, wanneer het ging om vereenvoudiging te brengen In de gemeente huishouding. Is jarenlang geweest de concen tratie der bedrijven Ieder was het er over eens. dat wy tai de gouden jaren ver boven onzen stand zyn gaan leven, door eiken nieuwen tak van dienst een goed betaalden directeur aan het «loofd te geven. Steden van meer beteekenls dan wy plaatsten een groot aantal diensten onder één directeur, en het liep daar zeker zoo goed als by ons. Reeds In het gryze verleden werd een commissie Vogelaar In het leven ge roepen. die na maandenlangen arbeid toch nog tot weinig practlsche resultaten kwam. Later kwam de commlssie-Oovers ter wereld om eenzelfde taak te vervullen. Edoch, de stuk ken raakten zoek, de Nestor gaf er den brul van en opnieuw kwam men weinig verder. Toch werd er by ieder begrootingsdebat maar altyd opnieuw op dit aambeeld geslagen en ten einde raad werd aan B. en W. opgedragen om nu maar eens te onderzoeken, wat de Raad zelf niet vermocht uit te kienen. Gelaten als immer, aanvaardden B. en W deze opdracht en kwamen plichtmatig met een bytage. Wat daar In stond? Och. met vele mooie woorden kwam het hierop neer: het ideaal is de diensten van Bouw- en Woningtoezicht. Reiniging. Plantsoe nen, Sportpak en Begraafplaats onder te bren gen by Gemeentewerken. Maar, ziet u, er be staan enkele practlsche bezwaren om dat n u reeds te doen. Er is geen behuizing voor en ja, we hebben toch ook nog de tegenwoordige di recteuren. Die kun Je wel op wachtgeld stellen, maar waar blyft dan de bezuiniging? Laten wy dus nu enkel maar In principe be sluiten, dat het zóó moet, en af wachten tot die directeuren door pensionneering of andere oorzaken den gemeentedienst gaan verlaten. Daar stond nu de raad Datzelfde wist hy ook al tang. Men had Iets‘anders verwacht, iets wat meer beteekenls had voor het heden. wy kunnen ons de teleurstelling van den Raad Indenken, maar evengoed het nauweiyks verholen leedvermaak van het college, dat rede neerde: „Jullie hebben ons Iets opgedragen, waar je zelf geen kans toe zag. Hier heb je wat, doet er nu maar mee, wat je wilt.” Nu. erg veel is er niet mee gedaan. De Raad paste er voor zich nu reeds te binden aan de voorgestelde reorganisatie en aan de leiding van het nieuwe monster-bedrijf En het college kreeg een nieuwe opdracht, om allereerst maar eens uit te zien naar een gebouw, waar het ge combineerde bedryf ondergebracht kan worden En verder wilde men niet afwachten, tot de overbodige*?) directeuren er allen het byitje by neergelegd zouden hebben, maar zelfstandig beslissen, wanneer het oogenbllk gekomen was om in te grypen. Ook deze berg had weer eens een muis ge baard. twee maal f 100 boete subs, twee maal maand hechtenis en veertien dagen L_J_ voorwaardeiyk met twee jaar proeftijd. De verdachte verdedigde zich met de merklng, dat zy vroeger wel medewerking 350 2.50 2. 2.— 5 25 f 230 f f 250 f 10 f 1.— f 3.— f 5 te plukken valt, en In de overtuiging, dit. wan neer Je ze de huid gaat afstroopen. de beestjes heelemaal dood gaan, schreven dat die nieuwe heffing aan de gemeente eerder schade dan voordeel zou geven. En het by na ongelooflyke geschiedde: Gede puteerde Staten waren het hier roerend mee eens. Maar wat zegt ’t voor die hooge ambtenaren, dat degenen, die het weten kunnen, zoo iets be- toogen. Zy. in hun al-wysheid, zyn daar ver boven verheven, en bovenal zy bezitten den stok, om het onwillige beest tot rede te bren gen. Doe je niet wat ik wil. dan geen cent uit het werkloosheidsaubsidiefonds! Het is begrypelyk, dat enkele raadsleden weigerden op deze wyze als marionetten behan deld te worden, en tegen het voorstel van B. en W. stemden. Maar even gelukkig Is het, dat de meerderheid van den raad meer berusting vertoonde, want wie der tegenstemmers had het risico op zich durven nemen van een begrootlng zonder extra bydrage uit het fonds? Otidertusschen. als demonstratie dat het zoo niet langer gaat, heeft deze stemming ongetwy- feld waarde gehad. Blykens een brief door den minister van Justitie aan het gemeentebestuur gezonden, zal binnenkort de strafgevangenis alhier weer In dienst worden gesteld. Zooals reeds bekend, wordt door den Alk- maarschen Kegelbond ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan, van 4 tot en met 11 April een Provinciaal Concours gehouden op de geheel nieuw gevlakte banen van .De Unie.” De offlcleele opening vindt plaats op Zondag 4 April te 1 uur In het gebouw „De-Unle". Wat de wedstryden betreft, kunnen we me- dedeelen, dat de districts-bonden wedstryd wordt gehouden op den openingsdag, dus Zon dag 4 April, op de banen 5 en 6. Aan dezen wedstryd nemen deel de tientallen van de dlstrlctsbondenAmsterdam. Haarlem, Hollands Noordpunt en Alkmaar. Dan Is er de Korpswedstryd, welke gehou den wordt op baan 1 en 2; verder jublleum- wedstryd; vastebaan-wedstryd voor dames en heeren en een propaganda-wedstryd voor da mes en heeren. Voor alle wedstryden zyn zeer mooie pryzen beschikbaar gesteld. op- - --- van een arts had gehad, dien az nu echter niet meer kon betalen, doch de rechter legde haar een straf conform den etach op. r en zal het ons hopeiyk willen vergeven, y I dat wy dit overzichtje van het verhan- ■k’-k- delde In de zitting der Alkmaarsche Vroedschap anno 18 Maart 1937 aanvangen met een puntje, dat heelemaal niet het gewichtigste was van de lange agenda, maar dat ons toe vallig wat meer van naby betreft. Het gaat over het drukwerk der gemeente, of liever over het feit, dat dit werk geen ,,druk”-werk meer is. Een der vele tips door de beroemde commis sie in Den Haag aan het gemeentebestuur ge geven om de begrootlngscyfers te „drukken" was deze: ..besteed wat minder geld aan uw drukwerk". Met andere woorden: vervang dit door het z«. cyclostllewerk. Ook andere ge meenten pasten dit veel goedkoopere procédé toe. Inderdaad, dat Is waar, wy bezitten pakken gemeentestukken uit tallooze dorpen, zoo va- rieerend tusschen 500 en 3000 inwoners, die met de cyclostile zyn bewerkt. Daar was dit Instru ment een uitkomst, want voorheen werden de benoodigde documenten op de schrijfmachine min of meer leesbaar doorgeslagen, misschien zelfs keurig met de hand geschreven. Voor gemeenten echter als Alkmaar, die veel grooter aantallen noodig hebben, waar alles netjes wordt bewaard en Ingebonden, was deze „zachte" dwang van de even almachtige als geheimzinnige <*>mmlssle niet veel minder dan een diepe vernedering. Onbewust van wat hen boven het hoofd hing, hebben de raadsleden by de begrootlng dit stll- swygend geslikt. Tot de praktyk van eenige maanden hem leerde, wat het beteekende! Wy trillen heelemaal niet beweren, dat de firma's, die het cyclostllewerk aan de gemeente leve ren. niet haar uiterste best er op doen in tegendeel in z’n soort is het zelfs uitstekend maar dit soort deugt nu eenmaal niet. Maar er kwam nog iets heel wat ergers by. In Alkmaar werd het benoodigde drukwerk naar evenredigheid verdeeld over alle georganiseerde drukkerijen een regeling, die de bewonde ring van geheel drukkend Nederland had en het gevolg hiervan was. dat Iedere zaak per jaar op een vast bedrag aan gemeentewerk kon rekenen. Dit werk vormde een der grondslagen van ieder bedryf. Nu deze grondslag per 1 Januari plotseling werd weggerukt, geraakte menig bedryf uit zyn evenwicht en het Is ons bekend, dat reeds twee werknemers erdoor op de kelen kwamen (men vergeve ons de popu laire uitdrukking voor een zoo droeve zaak). Geen wonder dan ook, dat de gezellenorgani saties gezameniyk by den raad adresseerden, om den ouden toestand weer te herstellen. Wie weet Immers, wat hun leden nog meer boven bet hoofd hangt! Wy beseffen heel goed, dat de kwestie niet zoo eenvoudig is, als ze er uit ziet. B en W zouden óók graag anders «rillen, maar wyken terug voor den stok achter de deur: geen extra bydrage van de regeerlng. Intusscben moge het tot die Haagsche heereA eens goed doordringen, hoe zy bezig zyn het paard achter den wagen te Spannen. Laat die directe bezuiniging nu hoog op eens drieduizend gulden bedragen. Maar daar tegenover staat steun aan twee, wellicht straks drie of vier menschen. Om nog maar niet eens te spreken van de moeilykheden en mindere Inkomsten der patroons, wat óók al weer Idem zooveel In de belastingontvangsten scheelt. B en W. zullen over eenlgen tyd, wanneer de begrootlng behouden uit de Haagsche papie renzee terug Is, prae-advies uitbrengen, wy twyfelen er niet aan, of dit zal, wanneer het maar eenlgszlns kan, niet al te ongunstig lulden. Zaterdagmiddag werd In het Gulden Vlies te Alkmaar de algemeene jaarvergadering gehou den van aandeelhouders der N V. Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproduc ten. De vergadering werd geopend oor den voor zitter. den heer 8. van der Stok uit Nieuwe Nledorp, die, hoewel hy moest constateeren, dat het met de tulndery nog steeds slechts ging, toch de hoop uitsprak, dat het eerlang beter zou worden. Aan het jaarverslag van het bestuur ontleenen we het volgende De omzet over 1935 was f 3M.343 41 en de om zet over 1936 f 270.053.67. Alzoo 'n hoogere om zet van f 3.71020. Ofschoon de omzet In 1936 ruim f 3700 hooger was dan in 1935 is de toestand er ook dit jaar voor de tuinders geenszins beter op geworden. Deze vermeerdering van omzet komt In hoofd zaak voort uit de toename In den aanvoer van fruit. De van Rykswege gegeven steun, al was die lang niet voldoende om de bedryven loo- nend te doen zyn, werd toch door velen met waardeering ontvangen Op 1 Januari 1936 was de boekwaarde der afdeellng emballage f 6300. Aangekocht werden in 1936 3500 zakken, 6066 bakken. 1000 poot bak ken. 1000 bloemkoolkratten voor f 3063.90. totaal f 9263 90; afschryvlng over 1936 f 3362.90; boek waarde op 1 Januari 1937 f 6000 De winst- en verliesrekening sloot met een bruto-winst van f 12.446.63. De raad van commissarissen stelde voor, van dit bedrag een dividend van 5 pet. aan aan deelhouders uit te keeren op de aandeelen. genummerd van 1 tot en met 714 volgens art 29 ders statuten en het restant aan te wenden voor afschryvlng op de bezittingen der vennoot- Totaal f 7430 In het geheel binnengekomen f 2683 50 schap tot een totaal bedrag van f 11430.93. Te betalen aan dividend f711. Toegevoegd a. d gew reserve f 152 35. Te betalen aan tantième t 152 35. De balans sloot op een bedrag van f 54 803 11 en de winst- en verliesrekening op een bedrag van f 35 634 46. Het jaarverslag, alsmede de balans- en winst en verliesrekening werden goedgekeurd. De divldendultkeering werd conform het in het verslag voorgestelde, bepaald op 5 pet. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren D. Blom en R. Wognum. Tydens de rondvraag klaagde de heer Turk- stra over den Ingang van de groentenloods, die niet aan de elschen voldoet. De heer Mak. directeur der veiling, was het met dese klacht eens en hoopte, dat daar nog eens verandering in zou komen. Verdere verlaging van emballagehuur, sooals door den heer shaaser was gevraagd, kan voor- looplg. ondanks de winst van het afgeloopen jaar, nog niet plaats vinden De reeds toege paste verlaging heeft al f 1300 per jaar gekost en wanneer men nu verder gaat, Is men niet volledig verantwoord. Na bespreking van eenige andere kwesties, volgde sluiting der vergadering, die echter on- middeliyk weer heropend werd voor de behan deling van een statuten-wyziglng, hetgeen in een aparte vergadering moest geschieden. De wyzlglngen, die van formeelen aard wa ren. behelsden o.a. het terugbrengen der f 50 aandeeien tot aandeelen van f 30, hetgeen een verlichting voor de aandeelhouders beteekende Heeft men b v. een aandeel van f 50 en daar van f 30 gestort, dan krygt men naast het oude een tweede aandeel van f 30, zoodat nog maar f 10 te storten overblyft. Men is dus spoediger aan dividend toe. Overigens kan men door storting van f 30 aandeelhouder worden. De nieuwe statuten werden conform vastge steld. Na een uitvoerige discussie werd nog besloten op den Tweeden Pinksterdag een volledige vei ling te houden. Hierna sluiting Verdachte verklaarde, dat hy in dienst was van een dokter tegen een salaris van f 40. per week Hy had het huls gehuurd en de In richting enz. was ook van hem. By iedere be handeling van een patiént was de dokter aan wezig. Verdachte Is door het kantongerecht In Utrecht ter zake van een soortgclyk geval ver oordeeld en heeft In Haarlem ook terzake het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde 100 transactieboete betaald. Een politieagent vertelde, dat men reeds lang op de hoogte was van verdachte's handelingen. Op 18 Februari heeft hy voor het huis van ver dachte postgevat en verschillende personen, die daaruit kwamen, ondervraagd. Een getuige uit Vetaen deelde mede, dat ver dachte hem In Juli 1936 drie tanden (de eenig- ste, die hy nog had) had getrokken in tegen woordigheid van een dokter, die getuige eerst in den mond had gekeken. Hy had voor de be handeling 3730 aan verdachte betaald. Hy kende wel andere tandartsen In Vetaen. aoo antwoordde hy desgevraagd, maar verdachte was soedkooper en behandelde hem goed. Een dienstbode uit Santpoort vertelde als getuige dat ae eveneens op 18 Februari by ver dachte was geweest, die haar vroeger reeds een kies had getrokken In het geheel waren haar drie kiezen en een tand door verdachte getrok ken By de eerste kies was er geen dokter by geweest, op 18 Februari wel. Hy zat toen t» schryven en liep heen en weer. De derde getuige, e envrouw uit Vetaen. had. toen verdachte haar behandelde, door pyn er niet op gelet of een dokter by de behandeling aanwezig* was geweest. De Ambtenaar van het OM. merkte op, dat verdachte niet eens een tandtechnicus is. maar volgens den Hoogen Raad slechte een kunst tandenmaker! Hy had geen bevoegdheden als arte en wilde toch graag praktyk uitoefenen. Verdachte had by een vorige zaak gezegd, dat hy tanden mag trekken als er maar een arts by te slapen zat. We gaan vooruit, aldus de Ambtenaar, want nu heeft verdachte een arte, die al heen en weer looopt en zit te schryven en niet meer slaapt! De arte moet echter “toeziende medewerking verleenen en daaronder verstaat de Hooge Raad, dat de arte den aard van de ziekte moet con stateeren. aanwyzlngen moet geven en de be handeling onfler zyn toezicht moet geschieden. Spr ging vervolgens de getuigenverklaringen na en concludeerde, dat de medewerking van den arts In de drie gevallen hoogst onvoldoende is geweest De arte had voorna mei yk belangstel ling had voor den financleelen kant van de be handeling. doch dat Is het voornaamste niet van de medewerking, aldus de Ambtenaar, die tenslotte driemaal f 75,— boete elschte subs driemaal ,30 dagen hechtenis De verdediger, Mr. Kokosky. wees erop, dat personen als verdachte toch wel goed hun vak verstaan, anders zouden de menschen niet steeds by hen terug komen. Spr zette aan de hand van arresten van den Hoogen Raad uiteen, dat de medewerking van den dokter in twee der drie gevallen (by een was de dokter Immers afwezig geweest) voldoen de was en gaf als een gelyksoortig voorbeeld aan; een chef kantoor, welke zoodat de advocaat ze nog' slechts'behoeft na te zien en goed te keuren Aan 'n Universlteit zyn het ook de studenten, die de behandeling toe- pasaen en de professor kykt toe. Zoo was het hier ook. Verdachte trok de kiezen en de dokter behoefde slechte toe te zien, dat er niets ver keerds gebeurde. Tenslotte viel spr de dagvaarding aan. om dat daarin aan verdachte Is ten laste gelegd dat hy de tandheelkunde beoefende In de wet wordt daaronder verstaan het trekken van kiezen en tanden om den mond geschikt te maken voor kunstgebitten In de omschreven drie gevallen in de dagvaarding was alleen gesteld dat ver dachte kiezen en tanden had getrokken ronder dat daarby de bepaling over de kunstgebitten was gevoegd. Spr concludeerde tot vrijspraak ’uba een lage geldboete Na re- en dupliek be- liaalde de rechter de uitspraak op 5 April Tusschen Alkmaar en Heer-Hugowaard zal men weldra aanvangen met een groot spoor- wegwerk. n.l. het maken van een hefbrug over de Ringvaart van de Heer-Hugowaard en het op eenlgen afstand daarvan leggen van een on derdoorgang ten behoeve van den nieuwen Pro vincialen weg Alkmaar- OudkarspelSchagen. Da bestaande brug. die te nauw Is geworden voor de verbreede vaart en de scheepvaart niet voldoende gelegenheid biedt tot doorvaart, zal daarna worden verwyderd. Alvorens met het werk kan worden aangevangen, moet, teneinde het spoorwegverkeer ongehinderd te kunnen laten doorgaan, over een afstand van ongeveer 600 M. een hulpspoorbaan worden gelegd. De bediening van de hefbrug zal. uit een economisch oogpunt, worden vereenlgd met die van de aan sluiting naar Broek op Langendyk, voor welk doel het noodig Is dese aansluiting een 150-tal M. te verleggen in de richting van de nieuwe brug en naby deze brug een nieuw seinhuisje te plaatsen, waardoor het bestaande by de aan sluiting kan vervallen. De kosten van het maken van den onderbouw van tunnel en brug (dus zonder brug en via duct) met seinhuis en bykomende werken, wor den geschat op f 160.000. Het werk, dat door de Ned. Spoorwegen voor rekening van de Pro vincie Noord-Holland wordt uitgevoerd, zal een tydsduur vorderen van circa 16 maanden. De aanbesteding zal plaats vinden by de Ned. "Spoorwegen te Utrecht op 6 April a s. Het Is een goede gèdachte geweest van de Keuze-commlssle om voor het vaststellen van 1 offlcleele tiental, dat den Alkmaarschen Kegel bond zal vertegenwoordigen, een 30-tal Zege laars uit te noodlgen op de banen te oefenen. Daardoor kreeg de commissie meteen uitsteken de gegevens voor het vaststellen van het tien tal. De vorige week Zondag en ook gisteren Is door verschillende Zegelaars aan de ultnoodl- ging gevolg gegeven en Is er druk geoefend. Na ampele bespreking heeft de Keuzecommis- sie besloten, dat uit de volgende 14 kegelaars het offlcleele tiental zal worden samengesteld: A. Köllmann, M. Olie, J de Bakker. J. Elckholt, C. A. Witte, M Jlmmlnk, C. van Wyngaarden, Jac. van Spanje, C. H. de Lange. G. J. Gene- faas. C. Klerk. J. H. de Haas, W. Burdorf allen uit Alkmaar en Chr. Dekker, uit Schagen. Het tiental wordt nog nader vastgesteld, maar het staat vast, dat uit bovengenoemde 14 heeren de keuze gedaan wordt en dat de overige vier heeren de reserves zullen zyn. Zoo heeft dan elndeiyk de veel overwogen en tot In den treure besproken reorganisatie van gemeentewerken haar beslag gekregen. Al leen, het is niet geworden, wat zoo velen ervan verwacht hadden. Beluisterde men de laatste jaren eens goed de stem der burgery, dan klonk daaruit altyd de verzuchting: onze ge- meente-flnancién gaan gebukt onder den looden last van GW Dat bedryf Is méér dan top zwaar; In de hoogere regionen der ambtenaren kan minstens de helft gemist worden. Toen dan ook het bureau der Ver. van Ned. Gemeenten een naarstig onderzoek instelde naar een mo- geiyke reorganisatie en dus bezuiniging daar, verwachtte ..men” niet minder dan een massa-ontslag voorgesteld te krygen. Ellacle. de uitkomst was wel even anders. Na een ernstig onderzoek kwam deze neutrale in stantie tot de bevinding, dat de top niet zoo zwaar was. als wy allen gedacht hadden. Ja. als er Iets te veel was, dan zat dat onderaan. Zoodat van de verhoopte belangrijke afbraak van het bedryf niets kwam en vrijwel enkel reorganisatie werd voorgesteld van het beruchte omsla gpercentage. Hoewel wy er diep van overtuigd zyn, dat die tamelyk boekhoudkundige kwestie het gros onzer lezers maar matig interesseert, zullen we er toch iets van moeten zeggen. Het Is zonder meer begrypelyk, dat dit bedryf, wil het „uit” komen, voor gepresteerde diensten of geleverde materialen, méér moet berekenen dan den dlrecten kostprijs. Alle onkosten toch, als salarissen van toezichthoudend personeel, bureaukosten enz., moeten óók betaald worden. Al deze kosten worden tenslotte omgeslagen over de totaalsom van het geleverde werk, en zoo kan het voorkomen, dat op honderd gulden werk 30 k 40 gulden omslag gelegd moet worden. Tegen dit systeem valt weinig In te brengen; het gaat er echter maar om, op welke wyze die omslag wordt berekend. By de gehouden raadsdebetten stonden twee stelsels tegenover elkaar. De meerderheid van het college wilde het zóó: bereken uit de er varing van vorige jaren het gemiddelde per centage van dezen omslag en stel dat voor een aantal Jaren vast. Biykt aan het jaareinde, dat dat percentage wat te hoog was. dan is het te veel berekende een welkom douceurtje voor de gemeentekas. Was het echter te laag, dan zal uit een of anderen begrootlngspost het tekort bygepast moeten worden. Neen, zeiden mr. Leesberg en zyn fractlege- nooten, dat Is het juist. Wanneer ge een vast percentage aanneemt, dan ontbreekt de prikkel by het bedrijf, om zoo goedkoop mogelyk te werken. Stel het percentage leder jaar opnieuw vast. Is er winst, dan komt die in het bedrijf en kan zoo voor het volgend Jaar de omslag verlaagd worden. Is er verlies, dan moet het bedryf dat zelf middels een hooger percentage van het nieuwe jaar. Inhalen. Het princlpieele verschil tusachen belde stand punten la dit. dat B. en W. gemeentewerken be schouwen als een dienst, welke In het belang der gemeente moet werken en dus geld mag kosten. De katholieke fractie daarentegen wilde er een b e d r y f van maken, dat In leder geval zich zelf bedruipt. (Utt angst voor den heer v. d. Vall durven wy hier het vreemde woord selfsupporting niet te gebruiken.) Aan deze schynbaar enkel bedrilfs-techni sche kwestie zit ook nog vast de vergoeding aan de byzondere schoolbesturen volgens art. 101 der Onderwijswet. Daar dieper op in te gaan heeft echter geen zin, wyi om het te begrijpen te veel kennis van deze moeliyke materie ver- eischt wordt. Met de kleinst mogelyke meerderheid (11 tegen 10 stemmen) heeft mr Leesberg de over winning behaald. Dank zy den heer Stoutjes- dUJc, die. practlsch man als hy Is, het juiste van het katholieke standpunt inzag, en als enkeling van ..lariks" voor het amendement-Leesberg stemde Dergelyke bekeeringen zyn een goede weer legging van het sprookje, dat in de fractiever gaderingen alles bekokstoofd wordt, en dat de openbare beraadslagingen elgeniyk een paskwil zyn. Een amendement van den heer v. d. Vall. die voorstelde om ook by de werklieden nu maar niemand te doen afvloeien, kon alleen genade vloden by het roode gedeelte van den raad. In verband met den grooten diefstal van con serven ten nadeele vkn de N. V. Hoogenstraa- ten te Alkmaar, kan nog worden medegedeeld, dat de politie sinds eenlgen tyd nasporing deed naar de daders van een paar diefstallen van een party lood, waarvan vermoed werd dat deze vervoerd sou worden naar Amsterdam met behulp van een vrachtauto. In verband hier mede werd door de Zaandamsche politie een verscherpt toezicht uitgeoefend op het ryver- keer op de pont van de Hembrug. By dit toezicht werd opgemerkt, dat op een morgen zeer in de vroegte een vrachtauto uit Alkmaar met dooeen bllkgroenten deze pont in de richting A'dam passeerde, hetgeen de po litie te Alkmaar werd medegedeed. die het ver dacht vondomdat zoo vroeg In den morgen gewooniyk geen conserven worden geëxpedieerd Deze combineerde zulks met het vinden van een houten achtenchot van een vrachtauto op den Stationsweg op dienselfden vroegen morgen, hetwelk blykbaar van bovengenoemden auto was afgevallen en waardoor de Identiteit van den vrachtauto-elgenaar, alsmede eenige by- zonderheden omtrent diens rit kwamen vast te staan. Een en ander had tot gevolg, dat, mede door de medewerking en opmerkzaamheid der Amsterdamsche politie, kon worden vast gesteld. dat deze vrachtauto gezien was In den vroegen morgtgi voor een groentenhal In de Jordaan. Inmiddels had de politie door de fa. Hoog ene trasten kunnen doen vaststellen, dat zy een groot tekort in haar magasynvoorraad had. waarvoor geen andere verklaring dan ontvreem ding kon worden gegeven, zoodat wel vastatond. dht de waargenomen vrachtauto met het tekort aan de fabriek in verband stontk Een en ander had tot gevolg, dat de aandacht viel op de gedragingen van de Inmiddels aange houden verdachten, wat tot hun aanhouding en den Inval in de groentenhal te Amsterdam leidde. Nu wy ons hart, waarin vanzelfsprekend een extra plaatsje is ingeruimd voor de zoo mooie, byna corporatief georganiseerde drukkersbe- dryfsgemeenschap, eens hebben uitgestort, ko men de gewichtige stadsbelangen weer aan de orde. Jüe Kaasmarkt is gered." Byna jubelend kwamen deze woorden uit den mond van onzen burgervader, toen het voorstel tot verlaging der wik- en weegloonen aan de orde kwam En er ontstond als het ware een stryd onder onze raadsleden-kaasspeclalisten, om de hooggestem de woorden van jhr. v Kinschot te beamen. Ja, onze kaasmarkt Is behouden, wy mogen het nu met groote dankbaarheid constateeren. De reeds zieltogende beurs heeft met de jongste verlaging der marktonkosten den doodsteek ge kregen. Wy willen goede overwinnaars wezen zooals we hopen dat de beursmenschen goede verleizers zullen biyken te zyn en aan het einde van het gevecht van de tegenstanders geen kwaad vertellen. Liever staan wy even stil by de factoren, welke tot een zoo snelle zege hebben geleid. We moeten dan allereerst er op wyzen, dat onze eeuwenoude markt een weerstandsvermo gen heeft getoond, als velen, die het oude besje krachteloos waanden, niet hadden verwacht Gebleken Is wel. dat voor een product als kaas, het beurssysteem, het geëigende overigens ook voor andere handelsartikelen. niet geschikt is. Maar wy behoeven de argumenten, welke we het laatste jaar herhaaldelyk gepubliceerd heb ben tegen de beurs en voor de markt, hier niet meer te herhalen. Er zyn echter een aantal oorzaken werkzaam geweest, die er krachtig toe hebben bygedragen. dat de beursvoorstanders hun pogingen prac tlsch gesproken hebben opgegeven, al zal voor den schyn de zaak nog wel eenlgen tyd door draaien. Dan moge van deze als de belangrijkste wor den genoemd de houding van den handel. Het is onze vaste overtuiging, (fat die ten slotte be slissend is geweest. Het mag wel eens gememo reerd, dat dit wegbiyven van de beurs voor vele handelaren een offer heeft beteekend. Hoe ver- leldelyk toch was het, om mede te proflteeren van de lage prijzen, welke daar werdzn besteed, en ook eens een bod te doen op een koopje. Dat met h enkele uitzondering de handel de markt trouw bleef, kan door de Alkmaarsche burgery niet genoeg gewaardeerd worden. Van grooten invloed was ook de steun door de regeerlng geboden. Niet enkel doordat haar bydrage de mogelykheld schiep de marktonkos- ten te verminderen, maar vooral ook door het moreele effect van die handelwyze. zy demon streerde immers, welk byzonder groot belang de hoogste overheid zag In het behoud onzer kaasmarkt als reclameobject voor het by uitstek Hollandsche product. Dat zal vele beurs-enthou- siasten tot nadenken hebben gestemd. Nu wy toch pluimen aan het ultdeelen zyn, mogen wy een groote op den hoed steken van ons gemeentebestuur, dat onafgebroken actief is geweest in het beramen van middelen, om den aanval op de markt af te slaan. En last but not least onze burgerij. Als men even bedenkt, wat het zeggen wil In dezen crislstyd vrywllllg ƒ2500 bOeen te brengen voor een doel, waarby velen geen rechtstreeksche belangen hebben, dan is het duideiyk, dat heel diep in t hart van den Alkmaarder en ook tUj vele oud-stadgenooten een groote liefde woont voor een bezit, dat zoo weinig werd ge waardeerd. toen het niet bedreigd was. Dat V.V.V. die liefde heeft wakker geschud en al de krachten heeft gemobiliseerd, zal heel de atari aan haar verplichten. Misschien ware er nog een categorie te noe men die óók haar steentje tot het succes heeft bygedragen, maar de bescheidenheid verbiedt ons daar verder op in te gaan. Voor den Haariemschen kantonrechter heef) Maandag terecht gestaan een Dultache juffrouw uit IJmuiden wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Op 18 Februari was een Haarlemsche dame by haar gekomen zy had het adres door re commandatie!gekregen die ziek was en geen baat had kunnen vinden. De Dultsche juf frouw had haar aangekeken en haar toen een brulnachtlge poeder, een zalfje en een fleechje gegeven De ..behandeling” kostte ongeveer an- derhalven gulden. Een dokter was hlerby niet aanwezig geweest. Voorts was een juffrouw uit Assendelft eenige maanden geleden „behan deldZe leed aan een maagkwaal en ook zy kon geen genezing krygen. De Dultache juf frouw keek slechts een fleschje met urine van de zieke aan en gaf haar daarop poeders en derg. Het ..consult" kostte slechte een gulden. Ook hlerby was geen dokter aanwezig geweest. De ambtenaar van het O. M. aelde dat deaa gevallen veel erger zyn dan die van den tand heelkundige. waarby een dokter toezicht hietd. Verdachte heeft reeds dikwyls een proces-ver- baal gehad en nog geen twee jaar geleden heeft zy een transactieboete betaald Haar bedryf is lang niet onschuldig. De patiënten leden aan zeer ernstige kwalen en wat verdachte daarte gen gaf was lariekoek, kwakzalverswerk op z’n allerergst. Het aankyken en het voorschryven van poeders en drankjes, die niets waard wa ren. dienden alleen om indruk op onontwikkel- den te maken. De menschen mogen toch wel bedenken, dat ze tnaar ééns leven en hun le ven niet roekeloos op het spel moeten set ten! Maar zoolang als de wereld bestaat, willen de mensdhen bedrogen worden, aoo merkte de ambtenaar wysgeerlg op. 8pr. elschte ten slotte I een hechtenis Door de architecten J. en C. D. van Reyen- dam is. namens het A Z. A aanbesteed het verbouwen van perceel Nleuwlanderslngel 44. Ingeschreven werd als volgt: P. de Geus. 8t Maarten f 7580; J. Bakker, Alkmaar, f 4919; J. Hoekmeyer. Alkmaar, f 5090. J. Hulberts, Alk maar. f 4737; F. H. Ringers en Zn Alkmaar, f 5430; A van Tlel, Alkmaar, f 5090; H. Vos, Alkmaar f 5275. Het werk Is gegund aan den heer J. Hulberts.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9