Paleis Kneuterdijk verkocht L De positie van België in den internationalen toestand 1 Een nachtvergadering van de Fransche Kamer HET VERSCHIL uur m Legervliegtuig vernield Tien maal in een trance? WOENSDAG 24 MAART 1937 A de grootste ruzie van Gunstige bepaling nog uitgebreid Suikerziekte bleek niet Het drama te Tilburg De dubbele moord te Vlissingen Wat Het standpunt der regeering Dreigend handgemeen NIEUWE KERK TE DELFT Blum beschuldigd De meest delicate kwesties hebben betrekking van Bezadigde rede Campinchi Het bezoek van Koning Leopold te Londen Na de scheepsramp bij Soerabaja Lijken van vermiste vrouw opgehaald Verschillende bezoeken worden gebracht Bruggen weggeslagen; twee menschen verdronken De beide inzittenden kregen slechts lichte verwondingen Deskundigen, door de rechtbank gehoord, achten het onmogelyk Internationale overeenkomst onderteekend Hulde aan omgekomen rad iotelegrafist Vertrouwen in de regeering als slot-accoord MILITAIREN TEGEN HALVEN PRIJS Restauratie vermoedelijk in September a.s. voltooid GEWELDIGE BANDJIR NABIJ AMBOINA ZEEV1SSCHERIJ OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN W3 Schelden, slaan op lessenaars, be dreigingen met de vuist en schorsing der vergadering De basis der nieuwe politiek is be sliste zelfstandigheid en vol komen onafhankelijkheid I De handelsmissie in Zuid-Amerika Ernstige botsing op de Nieuwe Maas en kind Naar wij vernemen, is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het Koninklijk Paleis aan den Kneuter dijk te *s Gravenhage, met bijbehoorende gebouwen, ter reinen en tuinen aan de Algemeene Friesche Levensver zekering Maatschappij, gevestigd te Leeuwarden. er gestolen werd Kwakzalfster wegens „zenuwen” afwezig Waardige houding van Campinchi In de laatste uren Rynschip lek geslagen tegen een omhoog geloopen stoomschip nen, .T-.J A G> I dag 25 Maart. erwijl de te bestaan i 9 B- niet „zenuwen" van vonnis wijzen. „Wacht lot wjj u roepen”. hebben: Koning Leopold E dat hü Zij vindt de door de overeenkomsten verklaarde hierna. t Gisterochttend om elf uur is t legervlieg tuig D 597, komende van Soesterberg, bij het landen op het vliegterrein nabij Hars kamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal versplinterd. r. t. BRUSSEL, 24 Mrt. Havas). Op het oogen- blik, dat belangrijke internationale onderhan- delingen zijn aangeknoopt over den internatio nalen status van België, kan het standpunt der Belgische regeering als volgt worden samenge vat: Men wijst er tenslotte op, dat de socialistische partij steeds de strikte principes van collectieve veiligheid heeft gesteund. ligt voorloopig niet in de bedoeling der directie, belangrijke wijzigingen in het hoofdgebouw aan ie brengen. Het complex strekt zich uit van den Kneuterdijk tot de Paleisstraat, ter wijl de belendende gebouwen het mi nisterie van Financiën en het Agent schap der Nederlandsche Bank zijn. dergelijk sluiten Rijksregeering. concordaat I Hjj wees er ‘op, dat de Populaire op 31 December JJ. een plan van de P. S. F. be vatte tot het bezetten van de strategische punten van Parijs. Ybame Garay ontkende hartstochtelijk, dat het document juist was, doch Duclos handhaafde het tegenoverge stelde. De regeering is van meening, dat de ont wikkeling van den internationalen toestand, met name de opzegging van Locarno, de herbezetting van het Rijnland en de ver zwakking van het principe der collectieve veiligheid als gevolg van het falen in het ItaliaanschAbesslnisch conflict, een nieu wen stand van zaken heeft geschapen Campinchi, Duclos en verscheidenen hun collega's. een de Een hét te - •Preken het ge- on- De een tSö- België wenaeht niet te worden medegesleept in een oorlog, welke veroorzaakt zou zijn door een eventueel conflict tusschen Duitschland en de mogendheden in Oost-Europa. Na Doriot nam de voorzitter van dq radlcaai- ■ocialistische fractie Campinchi het woord. Hjj verklaarde, dat de regeering de meerderheid heeft en weet wat zjj wil. De positie'van de ra- dlcaal-socialisten is zeer eenvoudig: zjj zullen blijven samenwerken. Evenwel is de vrijheid niet te verdeelen en niet aan één partij voor behouden. slechts ’n uiting van vertrouwen vond in de vierde dagorder, welke was ingediend door i van ste clementie. In beide zaken zal de Rechtbank op 8 April Deze rede van Campinchi werd door de lin kerzijde lulde toegejuicht. Namens de socialis tische unie beloofde Frossard zijn steun. Vervolgens verweet de afgevaardigde Dotn- manges van de onafhankelijk republikelnsche en nationale unie de regeering, dat de leden van de regeering geen regeerders, doch partij mannen zjjn. Toch zal zijn partij hun het ver trouwen niet onthouden. Indien de partjj van kolonel De la Roque onwettig is, dan moet de regeering snel en krachtig handelen, doch indien zjj wettig a is, dan moet zjj beschermd worden. De gebeurtenissen te Clichy waren zeker niet bet gevolg van een uitdaging van de parti so cial francais. Misschien waren er agents-provo- cateurs. De bultenlandsche gelden voor propa ganda zjjn niet alle verloren, doch een onder zoek moet worden ingesteld. zette voort kwak- van •’..Ml Na de hervatting besteeg de voorzitter van de Fransche volkspartij, Doriot, het spreekgestoelte. Hij stelde voor, dat een enquéte-conunissle zou worden ingesteld om een onderzoek te doen naar de inkomsten van zijn partij en van de communistische partjj. Hjj ontkende verder, dat zijn partij uit Duitschland gelden ontvangt en beschul digde de communisten uit Moskou rond 250 miUioen francs te hebben gekregen. 150 per sonen kunnen volgens hem als getuigen hiervoor worden opgeroepen. De nieuwe Belgische politiek ia op onaf- hankatQkbeid gebaseerd. België verstaat het zjjn internationale duidelijk omijjnde ver plichtingen in acht te nemen. Het wenscht evenwel te kunnen beoordeelen met name, of de omstandigheden de gebruikmaking van het recht van doortocht van aan de collectieve verdediging tegen een aanvaller deelnemende legers wettigen. Hjj verklaarde dat de communisten de dicta tuur van het proletariaat in de plaats van de democratie willen stellen en zette vervolgens de militaire organisatie van de communisten uit een. Dank zjj de gebeurtenissen in Spanje werd over Fransch grondgebied een wapenhandel ge dreven, doch niét alle Wapens gingen haar Spanje. Ook de strijdgroepen van de communis ten werden gewapend, aldus Doriot. Londen aangegane verplichtingen te zwaar. Zij aanvaardt in dankbaarheid de verzekeringen haar door Engeland en Frankrijk gegeven, maar ir van meening haar eigen waarborg niet ver der te kunnen geven, zooals bij de overeenkom sten van Locarno werd vastgesteld. Zjj zou eveneens het Italiaansche garantle-aanbod aan vaarden. Naar wjj vernemen zal de gunstige oepallng om te, reizen tegen halven prijs, ook toegepast worden op de nog niet in uniform gekleed zijn de militairen ,dle juist dezer dagen onder de wapenen zijn gekomen of zullen komen en de Paaschdagen met verlof gaan. Zjj moeten dan echter voorzien zijn van een op naam gestelde verklaring van den compagniescommandant, waaruit blijkt, dat zij in werkelijken diens’, zijn en verlof hebben om te reizen. Ook vernemen wij, dat militairen, reizende tegen den halven prijs, evenals gewone reizi gers, tegen bijbetaling van het prijsverschil, in de tweede klasse kunnen overgaan. Bij gebruik van D-trelnen is evenwel de volle D-trein toe slag verschuldigd. politieke teren bij rft den De regeering heeft veel gedaan voor de ar beiders, doch haar moeilijkheden komen van uiterst linksch. Aan de arbeiders moet gezegd worden, dat stakingen ernstig zjjn en dat het bezetten van werkplaatsen onwettig is, de zaken kunnen niet doorgaan op deze wijze. Toch hoopt spreker, dat de regeering zal slagen. Het uur is gekomen, niet voor een nationale unie, doch Iets diepen, een wapenstilstand tusschen alle Franschen. welke maanden moet duren. Ten aanzien van Duitschland is zjj van meening, dat zijn laatste nota de strekking heeft haar in een verplichte positie van neutraliteit te brengen, welke zjj onaan vaardbaar acht en zjj weigert derhalve een gemeenschappelijke garantie, daar de wei gering van één der vier mogendheden den anderen zou verhinderen op te treden. Zü wenscht evenmin de verplichting aan te gaan zich iedere militaire inmenging ten gunste van statenonderteekenaars te ont zeggen. PARIJS, 24 Maart. (Havas.) De vergade ring van de Fransche Kamer werd des nachts voortgezet. De links-democraat Co- lomb herinnerde eraan, dat drie dagéti na een eerste leening van de regeering di de valuatie volgde, terwijl drie uur na de het ■luiten van de tweede leening de onlusten van Clichy volgden. Hjj vraagt zich af of deze onlusten het slot van de leening of het voorspel tot de tentoonstelling waren. Thans hoorde de rechtbank prof. N. Snapper, die verklaarde, dat het vooral gevaarlijk is, wanneer patiënten in het beginstadium een kwakzalver raadplegen. De tijd, waarin door een arts doeltreffende maatregelen kunnen worden genomen, verstrijkt. Naar het oordeel van desk, zijn kwakzalvers een groot gevaar voor de volks gezondheid. Prof. dr. K. H. Bouman achtte het onmogelijk, dat deze vrouw tien maal in een uur in trance geraakt en weer tot bewustzijn komt. Desk, had niet den indruk, dat verd. in trance geraakte. Verd. Mr. Endt: Is er een invloed van imma- terieele krachten op stoffen? Prof. Bouman: Ik ben geen filosoof en kan daar geen antwoord op geven. Volgens dg Star, vertelt men in en journalistieke kringen, dat Eden gisl het onderhoud, dat Koning Leopold maaltijd in het Belgische ambassadegebouw met hem en Baldwin had. gezegd zou hebben: „Gesteld, dat één der drie landen, die de neu traliteit van België waarborgen, op het denk- om zjjn wit overhemd met witten slappen boord zonder das. Het tweede signalement is van een persoon van ongeveer 32 jaar oud, lang ongeveer 1.65 M., gezet postuur, bol en blozend gelaat, dikke neus, lichtblond achterover gekamd haar, grove dikke handen, grijze overjas, lichte fietspet en donker costuum. Belde mannen hadden zwarte lage lakschoenen aan. Eveneens in verband met dit misdrijf deelt de commissaris mede, dat vermist wordt os. een Ijzeren geldkistje, waarin ten eerste twee obli gaties van 100 francs stad Antwerpen 1887 serie 40444 no. 12 en serie 40446 no. 18, ten tweede twee obligaties van 250 tres., van het Verbond der samenwerkende genootschappen voor oor logsschade in het verwoeste gebied van België 1921 en wel serie 006302 no. 17 en 20; ten derde een vervallen lotislcolot en ten vierde een twin tigste lot van de 474ste staatsloterij. Van de laatstgenoemde twee stukken zijn de nummers niet bekend. beeld komt België binnen te rukken onafhankelijkheid te beschermen.” De Koning zou slechts geantwoord „Wacht tot wij u roepen”. Men meent te weten, dat geen onderhoud met Eden of één der andere ministers meer zal hebben vóór zjjn terugkeer naar België. Het Dinsdagavond in de Belgische ambassade gehouden diner zou dus de eenlge gelegenheid hebben gevormd waarbij de koning de kwestie der Belgische neutraliteit met de leden der Brltsche regeering onder de oogen zou hebben kunnen zien. Indien verdere on- derhandelingen aangaande deze kwestie zouden plaats vinden, sou dit langs den gewonen di- plomatieken weg geschieden. Het uitgaande Estlandsche stoomschip ..Kal is Maandagavond op de' Nieuwe Maas nabij de Steenplaat aan den grond geloopen. Daardoor is het rijnschip „W. van Drlel 41”, dat gesleept werd, tegen de achterzijde van de Estlandsche boot opgetornd, lekgeslagen en eveneens vast- geloopen. De schipper van het 1000 ton meten de rjjnschlp slaagde er in zich met zijn vrouw, belde kinderen en enkele knechts In de jol in veiligheid te stellen. Aanvankelijk dacht men, dat ‘het rijnschip zoodanig was lekgestooten, dat het zou zinken. Dit is evenwel niet gebeurd. Het schip is blij ven zitten op den zandbodem en wel zoo, dat de woonverblijven nog boven water bleven. Na cenlgen tijd Is de schipper met familie en knechts dan ook weer aan boord gegaan. Het rijnscheepje /al worden gelost, wanneer mocht blijken, dat het lek dan nog niet boven water komt, zal het vaartuig daarop worden gelicht. Het Estlandsche schip kreeg weinig schade. Deze zal in het dok nader worden onderzocht. De Officier van Justitie hield een kort doch scherp requisitoir. Het staat absoluut vast, zoo zelde spr„ dat door deze verdachte strafbare feiten zijn gepleegd^ Zij heeft niet gestudeerd, had geen bevoegdheid en zonder dat het nood- zakeljjk was behandelde zij patiënten. Het Is merkwaardig, dat een vrouw, die zich niet ont ziet zieken te behandelen, thans wegens „zenu wen" niet verschenen is. Aan haar werk dient paal en perk te worden gesteld. Een principale hechtenis Is naar het oordeel van het O. M. een gebiedende elsch. Spr. requi reerde een hechtenisstraf van veertien dagen. Hierna werd overgegaan tot het stemmen ever de verschillende ingediende dagorders. De dagorders, Ingediend door Xavier Vallat, Doriot en door Desbons, Avellne. De' Chappedelaine en Dariac werden allen verworpen. De dagorder, ingediend door Campinchi, Duclos en anderen, waaraan de regeering haar goedkeuring had gehecht, werd met 362 tegen 215 stemmen aangenomen. De vergadering werd enkele minuten onder broken voor de telling. Deze dagorder is als volgt opgesteld: „De Kamer stelt vertrouwen in de regeering voor het verzekeren van de vrijheid van allen in overeenstemming met de wet, het geen een noodzakelijke voorwaarde is tot het handhaven van den binnenlandschen vrede en het normale leven van de democratische instellingen en gaat over tot de orde van den dag. met uitsluiting van alle toevoegingen." Bij K B. is bepaald, dat aan de door den minister van Binnenlandsche Zaken aangewe zen nabestaanden van wijlen M J Uijtermerk, radlotelegraflst van het ss. „Van der Wjjck" zal worden uitgereikt de gouden eerepenning voor menschllevend hulpbetoon en "n loffelijk getuigschrift, wegens de door wijlen M. J. Uijter merk met verlies van eigen leven verrichte po gingen tot redding van de opvarenden bij het vergaan van het ss. „Van der Wjjck” op de Noordkust van Java bjj Tandjoeng Pakte, op 30 October 1936, Na de hervatting trachtte -Honel uiteen te tetten, dat de vergadering van de P. 8. F. te Clichy een provocatie vormde, doch zjjn gslu overstemd door het slaan op de lessenaars d<»r de rechtsche afgevaardigden. Xavier Vallat stelde vervolgens voor, dat een commissie van 44 leden wordt samengesteld u e fracties om de gebeurtenissen van Cllchy onderzoeken. Ook dezen spreker werd verder ]f’‘eken ónmogelijk gemaakt door het slaat “«enaars en geschreeuw. De Inzittenden, de officieren Goedjee er Schepers, werden uit het toestel geslingerd, doch kregen slechts lichte verwondingen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo den ge wonden de eerste geneeskundige hulp had ver leend, werden zjj naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd. De werkzaamheden voor de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft zijn thans zoover ge vorderd. dat kerkvoogden in overleg met den architect het voornemen hebben, het kerkge bouw In het begin van September weder voor de gewone godsdienstoefeningen in gebruik te ste Hen. Terwijl de communist Honel het spreek gestoelte besteeg, dreigden de afgevaardig den van de uiterst llnksche en rechtsche partijen handgemeen te worden. Zjj wer den door de deurwaarders gescheiden en de voorzitter van de Kamer, Herriot, schorste de zitting tot kwart over vier. Nadat de kalmte was weergekeerd, zeide Vallat tot Blum: „Gij verwerpt een enquête commissie, omdat gjj geen leider van een fëgeering, doch leider van een partij wilt Hjn.” Léon Blum De vergadering van de Kamer werd daarna te zes uur ’s morgens gesloten. De volgende bijeenkomst zal worden gehouden op Donder- Men bericht ons uit Almanzora. dat een ge deelte van de handelsmissie in Zuid-Amerika Dinsdag per vliegtuig vertrok voor een bezoek aan Rio Grande do Sul. De voorzitter bracht 'n afscheidsbezoek aan den Gouverneur, om hem te bedanken voor de buitengewone gastvrije ontvangst en vertrok naar Santos. Daar zal een ontvangst in de Koffiebeurs plaats hebben, waarna het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel een lunch aanbieden. Tenslotte zal een bezoek worden gebracht aan de havenin richtingen. De voorzitter en eenlge leden der missie zul len dan naar Buenos Aires vertrekken. LONDEN, 24 Mrt. Reuter meent te weten, dat Koning Leopold twee langdurige bespre kingen met Eden gehad heeft. Koning Leopold heeft gisteravond in Bucking ham Palace den maaltijd gebruikt met den Koning en de Koningin. op de overeenkomsten van de generale staven. Men merkt op, dat het Belgische kabinet nimmer heeft gezegd te weigeren dergelijke be sprekingen te voeren, indien het zulks oppor tuun zou achten. rechtbank behandeling tegen de verdacht geneeskunde, kantonrechter had haar veroordeeld tot een geldboete van 50. Het O. M„ dat maand gevangenisstraf had geëischt, kende hooger beroep aan. Op 9 Februari diende deze zaak voor de rechtbank. Na een uitvoerig getuigenver hoor, waarbij de verdediger tien décharge- getuigen voorbracht, requireerde de Officier van Justitie,dagvaarding van Prof. dr. Bou man en Prof. Snapper om verklaringen af te- leggen over de mogelijkheid van trance en terzake van het gevaar voor de volksge zondheid. Verslach te was wegens verschenen. Uit de Plushaven te Tilburg zijn Dinsdag middag de lijken opgehaald van de vrouw en haar zes-jarig dochtertje, die, evenals t twee-jarlge zoontje, sinds einde Februari vermist werden. Zooals gemeld, werd het lijkje van het laatstgenoemde kind reeds Maandagmiddag in genoemde haven ge vonden. Spreker verklaarde verder, dat de politie tij dens de ongeregeldheden haar plicht deed. Als de regeering de partijen wil ontwapenen, wat wil zjj dan doen met de communisten? Vervolgens besteeg de communist Duclos het spreekgestoelte. HU wierp de schuld van de onlusten van Cllchy geheel op de parti social francais en op de Fransche volkspartü De commissaris van politie te Vlissingen heeft signalementen verspreid van een tweetal man nen, die in den avond van 3 Maart JJ. in de omgeving van het café de Keersluis, te Vlis singen, waarin dien avond de vreeselUke moord op het echtpaar Lauwereins plaats had. zün waargenomen en die men verdenkt schuldig te zijn aan dit misdrijf. Het eerste signalement luidt: ongeveer 28 tot 30 Jaar oud, ongeveer 1 80 M. lang, groote scher pe neus, blauwe oogen. bleeke gelaatskleur, licht blond achterover gekamd haar met diepe in snijdingen op het voorhoofd, mooie witte gave tanden, litteeken, loopende langs de onderzode van de linkerwang tot den hals. Gekleed in blauwe overjas, een soort duffel, grüze fietspet, donker gekleurde fantasiebroekzwarte schoe- AMBOINA, 23 Maart (Aneta) Te Namleaboeroe is in den nacht van 13 op 14 Murt een geweldige bandjir opgetre den, waardoor drie bruggen benevens een gedeelte van den Asweg zijn vernield. In den kampong Waeplau zün groote verwoestingen aangericht. Twee personen zün verdronken. Het schUnt zeker, dat België het vliegen boven zjjn grondgebied door- vüapdelijke vliegtuigen zou beschouwen als een schen ding van zUn grondgebied, welke het in een oorlog zou kunnen meesleepen. Van de rechterzijde der Kamer werd tot Duclos ..moordenaars, moordenaars” geroepen, doch de communlsteh applaudisseerden. Ten slotte deed Duclos een beroep om de orde te bewaren, ten einde het succes van de tentoon stelling te verzekeren. Vervolgens werd de vergadering van 1.55 uur tot 2.20 uur onderbroken. De Amsterdamsche Dinsdagmorgen de 1 van de strafzaak zalfster mevr. W. 8., bevoegd uitoefenen der Te Londen is een overeenkomst tusschen Groot-Brittannië. Duitschland, België. Dene marken, Ijsland, den lerschen Vrijstaat, Ne derland, Polen en Zweden tot bescherming van de zeevisscheru in het Noordelük deel van den Atlantischen Oceaan onderteekend. De aanleiding tot het sluiten van deze over eenkomst is de reeds lang bestaande vrees, dat door de groote vischvangst op de Noordelijke zeeën de instandhouding van den vischstand niet meer gewaarborgd is. In de overeenkomst is bepaald, dat voortaan in de Oceaan-vlsscherU slechts netten zullen worden gebezigd met maaswUdten, die de vangst van jonge visschen uitsluiten. -p-y e encycliek van den H. Vader gericht 1 aan de Dultsche Bisschoppen over het u Dultsche natlonaal-socialisme heeft evenals de gebeurtenissen, waarvan deze en cycliek het niet meer te vermijden gevolg te, de voorzichtigheid, waarmee wU indertijd het RUkaconcordaat met den H. Stoel heb ben begroet, als vooruitziende wijsheid be vestigd. Terwül sommige katholieke bladen toen voorbarig juichten, dat dit het schoon ste concordaat was. dat sinds duizend Jaar gesloten werd en dat het nu alles pais en vree zou worden tusschen de Dultsche Rüks- regeering en de Katholieke Kerk, schreven wij, dat dit concordaat, zooals trouwens elk concordaat, slechts een compromis was. waarbij gegeven en genomen wferd, en dat het eerst op zün wezenlijke beteekenls be oordeeld en gewaardeerd zou kunnen worden naar de mate, waarop het zou worden na geleefd. Wij hebben toen verwijten moeten hooren, als zouden we katholieker dan de Paus van Rome willen zün en als zouden wij hoogere eischen willen stellen dan de H. Vader zelve. Ja zelfs meenden enkelen ons te moeten beschuldigen van gebrek aan „sen- sus catholicus." Wij hebben helaas echter maar al te zeer gelijk gekregen, want in de encycliek over het Dultsche nationaal-socia lisme geeft de H. Vader zelf uitdrukkelijk toe. dat HU terwllle van de hooge op het spel staande belangen, van de rechten en vrijheid der Kerk, genoegen moest nemen met wat op dat oogenblik bereikbaar leek. Zü. die nu mochten meenen. dat Z H. het Dultsche natlonaal-socialisme even vol strekt heeft veroordeeld als het communis me. begaan opnieuw de fout van niet scherp onderscheidende oppervlakkigheid. Immers er vallen eenlge essentiëele verschillen aan te wijzen in de houding, welke de H. Vader in Zün laatste encyclieken aanneemt tegen over het atheïstisch communisme en het Dultsche nationaal-sociaüsme. In de ency cliek- „Divlnl Redemptoris" richt de Paus zich rot de geheele wereld om het wereld communisme. dat in Moskou zjjn centrum en brandpunt heeft, volstrekt en zonder het minste voorbehoud te veroordeelen als het groote kwaad en gevaar van onzen tijd, ter wül in de tot de Dultsche Bisschoppen ge richte encycliek over het Dultsche natlonaal- socialisme bepaalde grondstellingen van deze leer en bepaalde practijken van haar aan hangers als dwalingen en onrecht worden gebrandmerkt. Deze maatschappij, die op verschil lende plaatsen in ons land bükantoren heeft gevestigd, waaronder ook te s-Gravenhage. is voornemens haar bijkantoor aldaar uit te breiden en te vestigen in een gedeelte van het hoofdgebouw aan den Kneuterdük. Een deel van dat hoofdgebouw zal verhuurd women aan gegadigden. Het Vervolgens behandelde de Rechtbank tweede zaak tegen deze vrouw, waarvoor kantonrechter 500.— boete had opgelegd. In dit geval had mevrouw s. een vrouw uit Alkmaar behandeld. Verdachte had haar op haar wijze onderzocht en „bestreken”. Getuige zou suikerziekte hebben, meende verd. Mevr. 8. had haar kruiden voorgeschreven. Af en toe was de patiënte teruggekomen om zich opnieuw te la ten onderzoeken. In Mei kreeg getuige griep, haar huisdokter had haar onderzocht en. van suikerziekte was geen sprake. Zü man keerde behalve een lichte griep niets. Verdediger: En had u de kruiden van mevr. 8. al gebruikt? Ja, trouw had deze vrouw hoewel er géén reden voor bestond de bittere kruiden ge slikt. Ook haar man was onder behandeling geweest. Verd.: Heeft mevr. S. u bedrogen? Getuige heeft blükbaar ruime opvattingen: Neen, mevrouw heeft hem goed behandeld en niet duur. De officier van Justitie requireerde in dit geval vernietiging van t vonnis van den kan tonrechter wegens 'n vormgebrek en verdachte’s veroordeellng tot veertien dagen hechtenis. „Op korten termün moet aan det>ractüken van deze vrouw een einde worden gemaakt.” aldus het O M. De verdediger, mr. Endt, drong op ontslag van rechtsvervolging aan, subs, bepleitte hjj de uiter- H. Vader met geen woord zinspeelt op een mogelijke verzoening tusschen Katholicisme en het atheïs tisch communisme, geeft HU te kennen, dat HU een modus vivendi met het Dultsche na- tionaal-socialisme althans voorloopig nog niet volkomen uitgeslotert wil achten. In bel de encyclieken neemt de Paus hetzelfde uit gangspunt n.l. de onwrikbare leer der H. Kerk, gebaseerd óp de H. Schrift en de God delijke Overlevering, en van uit dit onwrik bare uitgangspunt formuleert HU met onaf wijsbare logica Zün glansheldere conclusies voor theorie en practjjk. Noch met Sovjet- Rusland, noch met het atheïstisch commu nisme heeft et ooit een compromis, zelfs niet op papier, bestaan, met de Dultsche Rijks regeering is echter indertijd een concordaat gesloten. De encycliek -van den H. Vader veroordeelt principieel do Dultsche theorieën over ras. bloed en bodem, over staats- en persoonsvergodmg. en vefwyt aan de Duit- sche Rüksregeering. dat zü het vrijwillig gesloten concordaat bij herhaling ernstig heeft geschonden Dit verwüt heeft in na- tianaal-socialistische kringen in Duitschland verontwaardiging gewekt en deze kringen weten in antwoord op dit verwüt niets an-„ ders te doen dan de Katholieke geestelijk heid en de Kerk ervan te beschuldigen, dat deze begonnen zouden zün met den geest van het Concordaat te schenden. Wü zien hier de nazi’s met minder schün van recht ÏTétzelfde spel spelen als bij dé schending van het pact van Locarno. Toen beweerden zij immers ook. dat Frankrijk door zün ver drag met Moskou liet Locamo-pact eerder had geschonden. Zü waren toen echter niet bereid de strijdvraag of het Fransch-Rus- slsche Pact tegen het Locarno-verdrag in- druischte, door een onpartüdige instantie te laten beslissen. Tegenover de beschuldiging van den Paus, dat de Rüksregeering vrüwillig gesloten Concordaat heeft schonden, verklaart de „Völkischer Beobach- ter”, dat trouw* aan een verdrag alleen maar zoolang verplicht geacht moet worden als het belang van den staat ermee gediend is. standpunt maakt practlsch van verdragen waardeloos want zoodra een der contracterende par tijen het verdrag niet meer in zün belang zou achten, zou hü gerechtigd zün het te overtreden. Deze wonderlijke opvattingen van Dultsche ..iSeue" - ten aanzien van het eens vrijwillig gegeven woord, maken thans de mogelijkheid van een overeenkomst tua- schen de Dultsche Rüksregeering en het Vaticaan minder dan problematisch, indien de ofjvattmgen van het orgaan van Hitler ook die van den „Führer” zelven zouden blü- ken. Het bericht dat de „Völkischer Beobachter” om welke redenen dan ook althans ten deele zou zün gedésavoueerd. geeft eerugt hoop. Trouwens met welk recht kan de „Völkischer Beobachter" de Kerk vermeende Concordaatsschendingen in de schoenen schuiven, indien zü eenzüdige contractbreuk gebaseerd op eigen oordeel van een der con tractanten, voor geoorloofd houdt? Dat de Paus deze encycliek heeft moeter publiceeren bewjjst. dat Hü geen kans mee. zag langs diplomatleken weg met de natio naai-socialistische machthebbers in Dultsch land tot een redelüke verzoening te komen Dit teekent den ernst van den toestand. Da. deze encycliek over heel Duitschland in d« Katholieke Kerken op één en denzelfden daj kon worden voorgelezen tot volkomen ver rassing van menige offlcieele instantie dei nauonaal-socialisten. bewüst, dat de Katho lieke Kerk een prachtige georganiseerd» macht is. waarmee zelfs nationaal-sncialis- ten rekening zullen moeten houden Mogen de Katholieken in andere landen die zich, naar wü willen veronderstellen. t< goeder trouw’ hebben aangesloten by tien die de Dultsche politiek en haar leiders oo* ten opzichte van godsdienst en kerk tot nt toe als voorbeeldig hebben geprezen, uit deze encycliek de juiste conclusie trókken Doen zü dit niet dan zullen zü moeilük hun goede trouw kunnen volhouden, want voor ieder oprecht en overtuigd katholiek moet het woord van Christus’ plaatsbekleeder op aarde in zulke direct het lecht en de vrüheld der Kerk rakende kwestie» méér gelden dan de woorden van welken zichzelf tot leider opwerpenden met-Katholiek ook

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15