over het Clichy van Hét patrouilleeren der Hertog Hendrik Motorgeronk boven Bazel De Fransche Kamer drama Duitsch protest bij den H. Stoel ONS BLAD il s ONDERZEEËRS NAAR SPANJE I Het nieuw» van heden Vryheid van vergadering VERTREK VAN DE 013 EN 015 TE WACHTEN Nog meer Italianen naar Spanje? DE BAROMETER 2 EEN ORDESO VERSTE UITGEWEZEN JOH. LAUWERS rAYGior 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DERDE ENCYCLIEK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 24 MAART 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 147 l genomen De oproep tot de bevolking Tot staking gedwongen Het Westelijk pact van Rede van Blum A V REESE LUK AUTO-ONGELUK Felle aanvallen op de communisten Schepen, die oorlogstuig of vrij willigers vervoeren, worden niet in bescherming Over den toestand der Kerk in Mexico Groote belangstelling by het af scheid in Nieuwediep, Hol lands zeemansparadys Duitsche vliegtuigen, die op weg waren naar nationalistisch Spanje? Italië wil de neutraliteit België waarborgen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Italië wenscht eerst de Spaansche goudkwestie te zien opgelost Het terugroepen van vrijwilligers Over de Roemeensche grenzen gezet I Waar het Pauselyk document gedrukt werd, bleef een raadsel „Zoo noodig komen we jullie helpen** Het Fransche volk kon zelf wel eens den „negenden Thermi- dor” doen herhalen De dochter van een Londenschen circus-directeur bleef by haar tocht naar het stadhuis wel geheel in styi, toen zy xnet haar echtgenoot-tn-spe een jumbo als trouw-coupé gebruikte Te Berlyn zou overwogen worden het Concordaat op te zeggen ADVERTBMTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 C, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie do rubriek. Telefoonnummer 4330 De Duitsche speurders om den tuin geleid I wviwwwwiuii wtuiir/WMjZ^ 'I en arbeid geëischt 7* I Léon Blum I (N. L) jrootr O o A R heftig protesteerden en f I Stand sp Woensdag 1» aar vja.; 75*.» Vorige stand: 74* De lijst van 23 Interpolators was gisteravond nog aangevuld met een drietal sprekers van de republlkelnsche federatie, de hop. democraten en de rad. socialisten. LONDEN, 23 Maart (Havas). De subcommis sie der niet-inmengingsconunlssie is om elf uur bijeengekomen, ter voortzetting van de bestu- deering der kwestie van het terugtrekken der In een bijeenkomst van de senaatsfracties der radicale links-democraten en radlcaal-so- cialisten werd een motie aangenomen, waarin van de regeering geëischt wordt, dat zij de eerbiediging van alle republlkelnsche vrijheden en o. a. van de vrijheid van vergadering en het arbeidsrecht verzekert. N< ste De hongersnood, die in enkele provincies van China dreigt, ia de vreeaeiljkste, dien men tot neg toe heeft meegemaakt. Jaarvergadering van de Geheelonthoudersver- eenigtng ..St, Franciscos." T t 0 den ontbonden, maar de parti social francais werd Intusschen opgericht. De Instructie Is geopend over de vraag, of hier sprake is van de heroprichting van een ontbon den strijdhond. Een beslissing is te verwachten en de justitie zal zeggen of de parti social fran cais al dan niet de partij der Vuurkrulsers is. Tot dat oogenblik verheugt de P.S.F. zich in een schijn van wettigheid. De regeering heeft de vergadering te Clichy niet verboden, zjj heeft haar zelfs beschermd, daar zij zoowel de orde op straat als de vrijheid van vergadering moet verzekeren. „Het is zeer zeker juist, dat de ge- heele voorstad Clichy tegen eenige honderden personen is opgestaan. Dat komt door den sedert drie jaar bestaanden staat van alarm.” De regeering klampt zich niet vast aan de macht. Haar plicht is deze macht te bewaren, zoolang de meerderheid in de Kamer haar die laat. De radicaal-socialisten juichten Blum toe, waarna de zitting tot elf uur werd uitge steld. Hij wordt er van beschuldigd dingen gedaan te hebben, die tegen het belang en de veilig heid van den staat zijn, wat Zijn Hoogeerw. beslist ontkent. KONINGSBERGEN. 33 Maart. <D. N. B.) Bij Allenstein in Oost-Pruisen is gisteren een per sonenauto tegen een vrachtauto gereden. De personenauto vloog onmiddellijk in brand Daar door de botsing de deuren van den auto be klemd waren, konden de vier inzittenden zich niet meer bevrijden en kwamen jammerlijk in de vlammen om. Het blad spoort aan in het belang van het Spaansche volk de toepassing van de nlet-ln- menging krachtig tot in bijzonderheden uit te werken, opdat het Spaansche volk self over zijn regeeringsvorm zal kunnen beslissen. DMiaeh proleet bij den H. Stoei; te Berlijn zoa overwogen worden teel Concordaat op te zeggen. In de Fransche Kamer werd onder enorme be langstelling het debat gebonden over de ge beurtenissen in CUchy. en de staking, die daar op volgde. Bandjir richt nabij Ambotna schade aan. Het regeeringscommuniqué voegt hieraan toe. dat heden bij een luchtgevecht een Junkers- vllegtulg werd neergeschoten. Mgr. J. de Haas benoemd tot bisschop van het Bradliaansche diocees Aramaahy. ■lijnschip bij botsing op de Nieuwe Maas lek geslagen. Oudheidkundige vondst In de Groote Kerk te Breda. Italië wU eenzijdig de neutraliteit van Belgié waarborgen. Geen politieke redevoeringen voor de radio in den ad. verktezlngsstrtJd. 30 buitenlandsche vrijwilligers, die in Spanje strij den. Men meent te weten, dat Italië ernstige bezwaren maakte tegen de bespreking van dit probleem op dit oogenblik. Reuter meldt in dit verband nog. dat Italië weigert de kwestie van het terugtrekken der vrijwilligers te bespreken, zoolang het goud van de Spaansche regeering in het buitenland niet gemobiliseerd ia Reuter meent te weten, dat de ondercommlssle overeengekomen ia dese aangelegenheid te doen bestudeeren door een technische ondercommlssle van deskundigen. PARIJS, 23 Mrt. (Havasj De belang stelling van het publiek voor ’t groote debat ever de Binnenlandache politiek, dat heden in de Fransche Kamer werd gehouden naar aanleiding van de droevige gebeurtenissen in CUchy van Dinsdag 16 dezer, en de daar op volgende algemeene staking, was enorm. De publieke tribunes waren direct -na de opening overvol. Een negental ministers had op de regeer! ngsbanken plaats genomen; onder hen waren Blum, Daladier en d’Or- moy. De 0.-13 werd 1 October 1931. de 0 -15 op 38 JuU 1932 in dienst gesteld; beide booten hebben een lengte van «0 6 M.. een breedte van 5.7 M en een diepgang van 36 d M met een waterverplaatslng van 555 M3. Ze zijn bewa pend met drie mitrailleurs van 40 m m. en heb ben elk 5 lanceerbuizen. Zooals wjj reeds meldden, dienen de beide booten ter vervanging van de 0.-16. die mo menteel tusschen Malaga en de Straat van Gi braltar de Nederlandsche handelsschepen con- Voyeert. doch, daar de bemanning ervan reeds een lange reis achter de rug heeft, na aankomst van de 0.-13 en de 0.-15 huiswaarts zal keeren. In Vaticaaaacha kringen verklaarde men, dat de Encycliek over IHütaehland verder ging, dan men aanvankelijk verwachtte. De „Osser- vatare Romano” protesteert tegen de houding der Italiaansche pers. Er zouden besprekingen worden gehouden over een Itallaansch-Japansch politiek verdrag. Op Fort Louise bracht de Schout-bij-nacht J. Dikkers, namens den vice-admlraal, den boo ten een laats ten afscheidsgroet. Spoedig waren de beide onderzeeërs uit het gezicht verdwenen Het blad is van meening, dat het militair prestige van Italië op het spel staat. Tij dens de jongste gevechten is één der beste generaals van Mussolini gesneuveld. In af wachting van de beslissing van den Duce worden in de opleidingskampen nog steeds vrijwilligers voor Spanje aangenomen. doordringend geloei hooren; de booten lagen los en stevenden naar het midden van bet Nieuwediep. LONDEN, 23 Maart. (Havas) Sprekende over den terugkeer van Mussolini naar Rome vraagt de Daily Express zich af, of Mussolini er toe zal besluiten alle troepen, welke hjj zal kunnen mo- bllteeeren, naar Franco te zenden, of dat hij aan de nlet-lnmenglngscommissle zal voorstel len alle Italiaansche troepen uit Spanje terug te roepen. Na de pauze werd het woord te» de Kamer gevoerd door Meek, die de regeering inter- peUeerde over de vrijheid van arbeid tijdens de jongste algemeene staking. Hij verklaarde ox, dat de arbeiders, die bij Christelijke vakverenigingen waren aangesloten, met den dood werden bedreigd en uit de fabrieken weggejaagd, en dat zij gedwongen werden zich bij de C.G.T. (het Franschp Vakverbond) aan te sluiten. De Daily Herald acht het zeer waarschijnlijk, dat Mussolini het aantal van de Italiaansche vrijwilliger» in Spanje aanzienlijk zal vermeer deren in de hoop hel „Adoe* van den Saragos- zaweg” te wreken. De ItaUaansche minister van Buitenlandsche Zaken vertrekt heden naar Belgrado, om een pact met Joego-Slavic te onderteekenen. Men meldt ons uit Boedapest, dot de Roemeensche geheime staatspolitie dr. Kan- did KovAcs, Overste der Orde van de Premonstratensers, uit Roemenië heeft ge wezen, over de grenzen heeft gezet en van zjjn staatsburgerschap vervallen beeft ver klaard. VALENCIA, 23 Maart. (Havasj. Het mi nisterie van Marine to Valencia deelde he denavond om elf uur mede, dat volgens een mededeling van den Zwitserscteen gezant dese uit perslniiehtingen heeft vernomen, dat hedennacht te Basel op groote. hoogte het geronk van vele vliegtuigmotoren ge hoord werd. Daar men officieel dese vlucht niet kan thuisbrengen, veronderstelt men. dat het Duitsche vliegtuigen zijn geweest die zich over Fransch en Zwltaersch grond gebied naar de Spaansehe naltonattsten bob ben begeven. Onze plicht is het, aldus ging Blum voort, de massa te disciplineren en niet haar op te ruien. De oproep tot de bevolking van Clichy Is naar mijn meening veeleer een vergissing dan een fout; al was de eerste onderteekenaar een mijner partljgcnooten. Maar Ik weet, dat het heil van(de republiek herhaaldelijk te danken was aan de reacties van het volk. Het is mogelijk, dat deze reactie-kracht van het volk nog eens noo dig te. Spr. besloot met te zeggen, dat de C.G.T. geen monopolie vormt, en dat de Christelijke vak- vereenlgingsleden, die bereid waren met de re geering samen te werken, nooit zullen toelaten, dat zij als burgers van den tweeden rang wor den beschouwd. Vervolgens interpelleerde de voorzitter van de fractie der parti social francais, Ybamega- ray, over het gebeurde te CUchy en over de verantwoordelijkheid voor het bloedvergieten. De talrijke Incidenten kunnen, aldus spr., niet voortduren. De communisten staan onder de bevelen van de Komintern, die hen betaalt. Hebben uw minister van Oorlog en uw minister van Buitenlandsche Zaken u niet gezegd, dat de vrede voor Frankrijk af hangt van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD VATICAANSTAD. 23 Maart. (Havas). Z. H. de Paus zal bin nenkort een derde Encycliek het licht doen zien, die zal handelen over den toestand der Katholieke Kerk in Mexico. Zij zal den da tum van Paschen dragen en slechts korten tijd later gepubli ceerd worden. Punctueel, om klokslag 4 uur. had het ver trek plaats gehad; om tien over 4 kozen de beide O-booten het ruime sop. om In een grooten bocht het Marsdiep op te varen naar het warme Zuiden Tegen vier uur was het moment van af scheid aangebroken. rog een laatste handdruk, nog een laat- afscheldskus van vrouw en kinderen en de bemanning ging aan boord; leder wist zijn plaats. Het commando: voor-los en ach ter-los weerklonk over het mistige water, waar boven honderden meeuwvn krjjschend scheerden. De sirene van de 0.-13 Uet driemaal haar BERLIJN, 33 Mrt. (Havas). Het schijnt, dat aan de Duitsche autoriteiten was medegedeeld, dat een Pauselijk schrijven Inzake de Katho- Ueke Kerk In Duitschland in qjle Katholieke kerken zou worden voorgelezen, want einde van de afgeloopen week werd een onderzoek Ingesteld in de drukkerij en de bureaux van het katholieke dagblad .Germania". Geen spoor van het schrijven werd hier gevonden. Het schijnt, dat het document in de provin cie werd gedrukt en met de meeste voorzorg In de bisdommen werd bezorgd. Te Berlijn werd het rondgebracht door motorrijders. Het gerucht ging eveneens, dat huiszoeking werd verricht bjj den Bisschop van Berlijn, Mgr. von Preyslng. Dit gerucht wordt evenwel niet bevestigd. Aangaande de algemeene staking van Don derdag zeide Blum, dat de regeering deze met eenige beduchtheid had gadegeslagen. Zij bleef evenwel beperkt tot Parjjs en omgeving. Tenslotte deed hij een beroep op de Kamer om geen kloof te doen ontstaan tusschen de regeering en de meerderheid. Hij wilde niet gelooven aan de suggflfctle, dat de regeering hier zou moeten kiezen tusschen communisten en radicaal-socialisten. Geweldige Ijsmassa’s komen de Memel af zakken, waarvan het scheepvaartverkeer veel hinder ondervindt. Vooral in de na byheid van Tilsit is de toestand nypend Minister-president Blum constateerde in de eerste plaats, dat de botsing te CUchy zich heeft voorgedaan op het oogenblik, dat de lening was gedekt en de kapitaalstroom gekeerd was, het oogenblik, waarop de salaris-aanpassing In kalmte werd voltrokken. Hjj keerde zich tegen de overdrijving in de buitenlandsche pers, welke •prak over een „vernieuwing der commune". De orde werd niet bedreigd en Frankrijk kent dese waarheid. Het zou volgens Blum tegen het be- Jang van de natie zijn, te speculeeren op het .tragische incident van CUchy”. Indien de PB.F. legaal is, aldus spr., was de vergadering legaal, zegt men. De zaak is volgens Blum minder eenvoudig. De strijdhonden wer- Tot slot spoorde HU het Fransche volk aan, zich tegen de tyrannic te verzetten, en waar schuwde de afgevaardigden, dat het volk zelf wel een „negenden Thermldor” (den dag van den val van Robespierre) kon begin nen. Ook Delaunay en Poitou Dupiessy, die daarna spraken, becritlseerden de regeering. Laatstge noemde beschuldigde Blum, die toch verklaard had, In republikelnschen geest te willen rege ren, ervan, een aantal Franschen van hun vrij heden te willen berooven. ROMS. 23 Maart (Btefanl). De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani verneemt uit bevoegde bron, dat Italië bereid is de neu traliteit van België te waarborgen, zonder daarvoor een tegenwaarborg van den kant van België te vragen. Nog even een heen-en-weer-gewuif tusschen bemanning en familieleden en vrienden aan den wal en daar stevenden de belde onderzeeër» full-speed zeewaarts. De belangsteUing verplaatste zich naar het havenhoofd, waar reeds velen zich een plaatsje hadden verzekerd. HM drama te Tilbarg; lijken van vermiste vroaw en zesjarig dochtertje opgehaald. Als eerste nam Tixler Vignancourt van de féd. rép. het woord, om de interpellatie te verdedigen over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen tegen het ver bond van vakvereenlglngen van de Seine, dat de algemeene staking op 18 Maart op touw heeft gezet. Spr. maakt bezwaar tegen de motie van de délégation des gauches, omdat deze slechts algemeenheid Inhoudt, en hjj be schuldigde de regeering er van, niets gedaan te hebben om de algemeene staking op 18 Maart te voorkomen. VATICAANSTAD. 23 Mrt. (Havas) De Duitsche ambassadeur bü den H. Stoel ontving instructies om te pro- testeeren in verband met bet ver schijnen en voorlezen der Encycliek over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland. Volgens inlichtingen uit politieke kringen te Berlijn zou de mogelijk heid worden overwogen het Concor daat op te zeggen. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger de orde in het binnenland? Duitschland blijft een mysterie. WU we ten, dat het een geweldig leger heeft ge vormd en niet zou dulden, dat zich aan zijn grenzen nog een communistische Mogend heid nestelt. Het was een koude, mistige middag rn de Ijzige Noordenwind stond dwars op de Buiten haven, waar vele belangstellenden het vertrek gadesloegen. Het was weer het gewone schouwspel, dat de Buitenhaven van Den Helder door de marine mannen het Zeemansparadljs genoemd te zien geeft, als er oorlogsbodems vertrekken. Tus schen de honderden belangstellenden vallen de vele kinderwagens op met de vrouwen of familie leden der bemannlnge. De fotofrafen weten hiervan steeds een dankbaar gebruik te maken, om een atscheids-momentje in scène te zetten. Een harmonicaspeler een banjo-dito pro beerden een vroollJk liedje te spelen; zij ontbre ken nimmer, als er schepen vertrekken, want dit brengt veel volk op de been. Een groepje officieren stond vroolijk en ge moedelijk de situatie te bespreken; ze hadden het over Franco, over Malaga, over sinaasappe len, enfin over alles wat maar met Spanje In verband gebracht kan worden. „Als jullie het niet af kunnen. zei er een tot de officieren van de vertrekkende boo ten dan komen we je gauw een handje hel pen." Familieleden van de bemanning kwamen nog gauw even een laatste pakje of koffertje bren gen met goede gaven, die de herinnering aan thuis nog lang levendig moeten houden. Steeds dichter werd de groep van wachtende belangstellenden, waaronder vele marine-men- schen. Van de 0-13 woel de gele vlag van den divi- siecommandant; de belde booten stonden n.l. onder commando van den groepscommandant, den It. ter zee le klasse A. Molenaar; comman-' dant van de 0.-15 was de 4uit. ter zee le kl. B. C. M. Schouten; commandant van de 0.-16 de luit, ter zee 2e kl. M A. J. Derksema. Zooals reeds gemeld, zün Dinsdagmiddag Hr. Ms. onderzeebooten 013 en 015 uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wa teren vertrokken. Om twee uur nam de commandant van den onderzeedienst, kapitein ter zee L. A. C. M Doorman, afscheid in een toespraak, waarin hl) van zijn waardeerlng getuigde voor de vlotte wijze, waarop men de schepen gereed had ge maakt. Namens den commandant, die verhinderd ante, wensebte hU den opvarenden een behouden te rugkeer in het vaderland. Vervolgens had een Inspectie plaats. Naar ons ter oore komt, hebben de autori teiten in Spaansch Marokko er onzen verte genwoordiger te Tanger op gewezen, dat de ac tiviteit van de Hertog Hendrik moeilijkheden zou kunnen opleveren, met name indien be doelde oorlogsbodem bescherming zou verlee- nen aan schepen, van welke bekend te dat zij zich met oorlogsvervoer bezighouden. In verband hiermede vernemen wij, dat onze regeering aan den gezant te Tanger medege deeld heeft, dat de Hertog Hendrik van den aanvang af de instructie had geen schepen be scherming te verleenen, die wapenen, munitie of vrijwilligers naar Spanje vervoeren. De communisten riepen „verraad". Ybarnegaray verklaarde, nadat Blum tus- •chenbelde was gekomen, dat het eenige -ge vaar, dat Frankrijk bedreigt, naar zijn mea ning het Duitsche gevaar is. Met bjj ons, zoo verklaarde spr. tot slot, moet gij de fascisten zoeken, doch dAAr. (Hier wees hjj op de banken der communisten). Wat de maatregelen betreft, die gjj tegen de parti social francais hebt aangekondigd deze vreezen wjj niet, daar wjj ons niets te verwijten hebben. Nadat Bonnevay vervolgens verklaard had, dat zoolang den rechter niet gebleken te, dat de parti social francais een nieuwe vorm te van den ouden strijdhond „Croix du Feu”, deze partij haar volkomen vrijheid binnen de gren- zen van het recht moet behouden, beklom mi nister-president Blum het spreekgestoelte. De O 13 ca O 15 nsar de Spaansche wateren vertrokken. De Italiaansche regeering heeft de Brltsche regeering medegedeeld, dat de zoogenaamde ontscheping van Italiaansche troepen op 5 Maart alleen bestond uit medisch materiaal en vrijwillig geneeskundig personeel, zooals doc toren en verplegers. Er te geen sprake van wa penen. noch van vrijwillige strijders. In Brltsche kringen wordt medegedeeld, dat Inlichtingen, welke van andere zijde werden ont vangen, dese Italiaansche verklaring schijnen te bevestigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1