sSMANKEE I I j D Uit Alk maar DE PAUSELIJKE ENCYCLIEKEN DINSDAG 30 MAART 1937 Bittertafel-politiek Algemeene vergadering De zingende rat ZILVEREN JUBILEUM NATUURSCHOON BURGERLIJKE STAND I Het katholieke dagblad onze huisvriend Hoornsche Crediet- en Effecten- bank N.V. ONDERLINGE ALKMAARSCHE GLASVERZEKERING MINISTER COLIJN NAAR ALKMAAR „Daar moest de 'politie Zal men dezen tenoren bat in een variété kunnen toejuichen? Voor het houden van een wer- kiezingsrede voor de A.-R. Waarop? Nu, natuurlijk op de varkeen! outen, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent In de buurt is. Kl&artje van Volendam op letten I” r rond si en politiek te den Burger lijken Stand aal FOCUS slecht i een apostolaat, ging en gezag :n rot gehoord worden en mag hy doorgaan een „bas" onder zijn soortgenooten. Wie zal dezen „zingenden rat", dezen sono- ren baa, in een variété op de planken brengen? kei; Johannes Cornells Meeuwsen en Auk je Zandbergen. Overleden: Jacobus de Vries, 76 j., wedr. van Hendrik Je Haan. Het bureau van den BnrgerltJken Stand aal voor ^Mtedeischende aangiften geopend aQn op den Tweeden Paaschdag des voormiddag* van 9.14 tot 10 uur. Overleden: Sjouke Spaanstra. 78 Jaar, wed van Sybren van der Pol; Johanna Elisabeth de Oraaf, 74 jaar. De zeer mooie Volendamsche costumes zijn voor het grootste gedeelte uit het magazijn van de firma Helsloot te Amsterdam. De geheel nieuwe décors zijn door den heer Theo Groothuizen alhier vervaardigd. Terwijl de grime door den heer Jac. Groothuizen wordt verzorgd. De dansjes zyn ingestudeerd onder leiding van den heer Haakman. Het belooft Donderdagavond in de Harmonie weer een hoogst genotvolle en prettige avond te zullen worden. De kaartenverkoop is reeds in vollen gang. Evenals bij alle voorgaande operetteultvoerin- gen van den heer K. zal er ongetwijfeld ook nu geen plaatsje onbezet blijven. Het is daar om raadzaam zich vroegtijdig van plaatskaar- ten te voorzien. ^-geestelijke meerwaardigheid is ten- f -- slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding by de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Universttelt. Velen gullen zich nog herinneren het groote succes dat de heeren Haakman en Kuiper met hunna operette ,De Schamele Straatzanger en bet miraculeuze Lieve Vrouwke" onlangs be haald hebben. Donderdagavond 8 uur in de Harmonie zal wederom *n operette van den genoemden auteur en componist ten tooneele worden gebracht De zangklassen van den heer Joh. Kuiper sul len dan ten gehoore brengen de operette in drie bedrijven ..Klaartje van Volendam". Enkele Jaren geleden is deze alleraardigste operette ook opgevoerd. De hoofdpersonen wer den toen door volwassenen gespeeld. Ditmaal heeft de regisseur de heer Haakman hier voor kinderen gekozen. Wat het geheel nog meer ten goede zal komen. Het aantal medewerkenden bij deze ultvoe ring ia geer groot. De begeleiding bestaat ui' 'n flink strijkorkest, waarbij Mej Dora Hoed jes, zooals altijd, de pianopartij zal spelen. Dr. H. Colijn, minister-president, zal Zater dag 8 Mei naar Alkmaar komen voor bet hou den van een verklezlngsrede voor de Antl-Rc- volutionnairen in Noord-Holland boven het IJ De vergadering zal in de Korenbeurs gehouden worden. Verwacht wordt, dat drie k vier dui zend menschen deze vergadering zullen bezoe ken. De vergadering gaat uit van het bestuur der Kamer-Centrale Den Helder. Dr. Colijn zal voor Noord-Holland boven het U alleen in Alkmaar spreken. Aan het jaarverslag dezer bankinstelling ont- leenen wy het volgende: Het besluit van de Regeerlng op 26 September 1936 genomen tot opheffing van den gouden standaard is gevolgd door een depreciatie van ons ruilmiddel ten beloope van ruim 1# Dientengevolge heeft een sterke verschuiving plaats gehad in de verdeellng van het volks- vermogen en van het volksinkomen. Eensdeels zijn voor vele bedrijven hierdoor nieuwe winstmogelijkheden ontstaan, ander deels zijn de lasten voor anderen verzwaard of zullen dit in de naaste toekomst worden. Voor het bankbedrijf in het algemeen, dat tegenover eigen en toevertrouwde middelen, uit gedrukt in de landsmunt, in hoofdzaak vorde ringen in diezelfde munt heeft uitstaan betee- kent de depreciatie van het ruilmiddel een ver lies in goudwaarde van die eigen middelen (kapitaal en reserves) ongeveer ten beloope van het depreclatle-percentage. Daar het niet wel aannemelijk is. dat op den langen duur gerekend, met middelen van ge- Bij de wasscherij en ververij 8. Krom N.V. is Vrijdag een jubileum gevierd. De heer Willem Bieman was nJ. 25 Jaar in dienst als bestel ler De jubilaris en zijn echtgenoöte werden door den directeur, den heer 8. Krom toege sproken, waarbij spreker in herinnering bracht, hoe Bieman den geheelengroei van het be drijf heeft meegemaakt. Eerst bezorgde hij de wasschen per hand kar, later met paard en wagen en toen dit door auto’s werd vervangen, nam Bieman in de cabine plaats. Bestond het wagenpark aanvan kelijk uit één wagen, thans zijn het er twaalf, welke zich dagelijks op den weg bevinden om als schakel te dienen tusschen cllën,teele en de zaak. Onder de deugden van den jubilaris neemt eerlijkheid de eerste plaats In. welke eigenschap voor de dageltjksehe geldelijke afre kening ;eker een vereischte is. Voor zijn lang durige plichtsbetrachting werd hem.;door den heer Krom het diploma van den Bond v. d. Waschlndustrie in Nederland uitgereikt terwijl hem door de directie een cadeau onder couvert werd aangeboden. Ook het personeel gaf door de aanbieding van een geschenk van zijn mede leven met deze feestelijke gebeurtenis blijk. Hierna werden Bieman en zijn vrouw weer naar hun woning teruggebracht, teneinde den verderen dag in hulseljjken kring door te bren gen. In den loop van den dag mocht hy nog vele gelukwenschen in, ontvangst nemen. Een oppasser van den dierentuin te Chicago heeft een verrassende en merkwaardige ontdek king gedaan. Op een morgen, dat hij de vallen inspecteerde, welke waren opgezet om de kooien der dieren en magazijnen tegen brutale movers te schermen, hoorde hij van de plaats, waar een klem stond opgesteld, allerlei muzikale ge luiden. Ieder begrijpt zijn verwondering, maar niet minder zijn verbazing, toen hij onmlddeliyk op de val toegestapt, ontdekte dat dit muzikale geluid werd voortgebracht door een gevangen rat. wapenen. De slem was het dier op den staart geslagen en thans zal het In allerlei toonaarden ayn leed uit te „zingen". Dr. Slye, een beroemd deskundige op zoolo gisch gebied, heeft dit zingend exemplaar in nauwkeurige studie genomen en gelooft met een zee: ongewone uitzondering te maken te heb ben Volgens hem ..zingen" eigenlijk alle ratten, doch hun geluid is alleen hoorbaar wanneer zy in het nauw gebracht worden of pijn lijden. En dan nog hoort 'men slechts hooge, schrille geluiden. De eigenlijke muzikale geluiden, welke ratten kunnen maken, zijn zoo zacht, dat deze voor het menscheiyk gehoor niet waarneembaar zijn. Echter bleek den dokter, dat dese rat zeer st^rk qMwikkelde organen bezat, welke seer laag gesteld waren. Daardoor kon de ..zang” van dezen als c- ringer goudwaarde een bedrijf van een bepaalden omvang gevoerd kan worden, meenen wij naar de mate die wij van Jaar tot jaar zullen beoor- deelen, uit de bedrijfsresultaten zulke bedragen naar een onder crediteuren te openen reserve rekening te moeten overboeken, als noodig zijn om op den duur de goudwaarde "van het ver mogen onzer vennootschap weder dezelfde doen zijn. Het afgeloopen jaar heeft in verschillend op zicht verbetering gebracht. De omzetten werden grooter; vooral de effectenzaken ondergingen, in het bijzonder in het laatste kwartaal, een niet onbelangrijke uitbreiding. De bruto-winst is dan ook hooger. Wjj zien de toekomst niet zonder optimisme tegemoet. Niettemin houden wij er rekening mede, dat onze kantoren zijn gevestigd in plaat sen. die het grootste belang hebben bij den land en tuinbouw, en Juist deze, speciaal de tuin bouw, heeft van een economisch herstel, zooal. dan toch zeer weinig geprofiteerd. Wij meenen daarom groote voorzichtigheid te moeten blijven betrachten. Het is te verwachten, dat verschillende han- delszaken in meerdere mate dan in de laatste jaren, gebruik zullen maken van de hun toe- gestane credieten, ter financiering van hun han del, die door de stijgende goederenprljzen meer der kapitaal vereischt. Om deze redenen meenen wij, dat het ge- wenscht is om de behaalde winst in ons bedrijf te houden. WU doen dan ook geen voorstel tot winstufUeeling. In overleg met het College van Commissaris sen hebben wjj het voordeelig saldo van het afgeloopen Jaar op de onder Crediteuren voor komende afschrljvings- en reserverekeningen bljgeechreven. Dit saldo bedroeg f 44.397.10. dwtngelandy der Staatsmacht was opgeheven, het aanbod kreeg, om voor 600 francs per week een artikel in de beglnaellooae Figaro te schrij ven, wees hij dit aanbod af, omdat hij niet wil de, dat menschen, om sfjn goede artikelen, ook het slechte van de-Figaro zouden lesen. HU liet de Figaro zijn dertigduizend francs per jaar en behield voor zich de eer van zUn katholieke pen. Als het dagblad onze huisvriend is, laten we dan den princlpleelen huisvriend verkiezen bo ven den beglnselloozen huisvriend, het katho lieke blad boven het neutrale. In deze dagen van Katholieke Actie en Apos tolaat dringt het Apostolaat van de eigen, ka tholieke pers meer en meer op den vóórgrond; ons aller ideaal moet zijn en blijven: in elk katholiek gezin het katholieke blad. Wanneer we zoo de eigen pen sterk en strijdbaar maken, zullen we haar des te beter kunnen benutten voor ons katholieke leven. Vooral nu het nieuwe kwartaal weer voor de deur staat, moge men deze gedachte nog wel eens ernstig overwegen; en dan.... die ge dachte omzetten In een daad. direct GeborenDirk. z. van Ttemcn Fahner en Christina Harmlna Bosch; Frederika Elisabeth, d. van Roelof Jan Schole en Geertje Boerman; Maartje Johanna, d. van Jacob Pover en Jo hanna Catharina van Baden; christoffel Al bert. z. van Philippus Marinus Glas en Ger rit Je Wijker. GeborenCornelia Allda Catharina, d. van Willem Hendrik Roosendaal en Cornelia Ca tharina Admiraal. Ondertrouwd: Hermanns Abraham Pabbruwe en Hendriks Johanna Stokreef; Nlcolaas Cor nells Poland en Louise Rendke Elisabeth Smit, Maximiliaan Verver en Wilhelmina Hendrlka Koenen; Johan Groen en Agatha Cornelia Jonker; Martlnus Evert Johannes Bakker en Catharina Koch; Cornells Marie Kouwenberg en Johanna Relnlerse. Gebouwd; Jan Kroon en Tryntje Boerwln- De N 8. B die zoo gaarne ronsel toch ten or ganiseert onder onze iets te goedgeloovlge mid denstanders. heeft eenlge maanden geleden In Amsterdam een sigarenwinkel geopend, welk snugger Initiatief voor den middenstand een buitengewoon rooskleurige toekomst biedt. Stel U maar eens voor, dat onze andere partijen het schoone voorbeeld van vriend Mussert zouden navolgen en hun beweging ook tot handelson- dernemingen zouden omschakelen. Wjj konden dan binnenkort een Sociaal De mocratisch Modemagazijn verwachten, waar rood natuurlijk de toonaangevende modekleur zou zijn. Daarnaast zou zeer gevoeglijk een door dominee Kersten gedreven winkel in hoo ge hoeden en zwarte dasjes kunnen verrijzen, terwijl onze Christelijk Historische vrienden in enkele belendende panden handel konden drij ven in harmoniums en statenbijbels. De Com munistische partij zoekt het natuurlijk in boks- artikelen en aanverwante zaken, terwijl enkele andere partijen die den laatsten tijd gewend zijn water bij den wijn te doen, een melkinrichting zouden kunnen openen (natuurlijk niet vanwege dien wijn maar vanwege het water). Ook het van oude bekende water-en-vuur-huls zou zeker wel een partij als gegadigde kunnen vinden. Im mers hoe vaak spelen politici niet met vuur en hoe dikwijls hebben zij geen behoefte hun han den In onschuld te wasschen. Dat onze Katho lieke Volkzparty een zaak zou openen in ar- belderskleedlng schijnt reeds vast te staan en ook de Liberale Unie, moet haar plannen reeds gereed hebben, de laatste begint een winkel in imltatle-kameroetels Onze Katholieke Staats party schynt voorstellen In deze richting nog niet overwogen te hebben, naar men zegt om dat de encyclieken er zich tegen verz? o. Maar hoe dit zy, uit deze kleine opsomming biykt Wfl, hoe verstrekkend het Initiatief van de middenstand-llefhebbende N 8. B is Trou wens het Is heel goed door Mussert bekeken, immers zyn party zal het mlddenstandsprcbleem (Inclusief alle andere problemen) oplossen. Wanneer nu alle politieke partyen maar zoo snugger zijn om het voorbeeld van de N. 8. B. te volgen en in iedere stad eigen zaken oprich ten. zal weldra de laatste onafhankelyke mid denstander in een historisch museum zyn onder gebracht en dan is het mlddenstand prcbleem wegens het uitsterven van den middenstand vanzelf opgelost. Jammer dat de andere par tijen maar niet Inzien, hoe eenvoudig de mees te kwesties eigenlijk sjjn. Aangemoedigd door - de politieke sigarenmakerij van draaien moet je nu eenmaal slag hebben Is de N. 8. B. moedig voortgegaan op den eenmaal betre den weg en dezer dagen werd te Amsterdam de ..Nationale Taveerne" ofwel de politieke aroeg geopend. Weer een overwinning van den alsmaar winnenden Mussert! Nu kan men met een Mussert-slgaar in den mond achter een glaasje Wolfsangel-bitter gaan zitten. Het is wel teekenend voor de bittertafel- politiek van deze party, dat haar eerste cultu reels daden bestaan in het openen van siga renwinkels en café’s Nu heb Ik niets tegen café’s en niets tegen sigarenwinkels, maar het zyn niet de aangewezen plaatsen om politiek te plegen. Wanneer ik de instellingen bezie die onze sociale bewegingen in het leven riepen, dan hebben die altyd "n sociaal-cultureel, ech ter geen mercantiel doel, maar de N 8 B pro beert het met sigaren en borrels of (als er geen volledige vergunning mocht zyn) met glazen li monade. Het is voor de geestelyke standing van ons partijwezen geen aanwinst en gezien vanu.t onze middenstandspolltiek wel het domste wat „de" beweging kon doen. Wanneer de N. 8. B. desalniettemin op dit pad wil doorgaan, raden wy haar aan als eerstvol gende Instelling een zaak in blinddoeken te be ginnen. want dat artikel zal hoognoodig zyn om de middenstanders wier oogen toch wel ééns open zullen gaan, in de party te houden Het best zal zyn dat artikel verplichtend voor te schrijven, anders loopt het nog mis. Naar wy Inmiddels vernamen, is er onder de volgelingen van Mussert een strijd ontstaan over de vraag of de letters N. 8. B. voortaan zullen beduiden: Nationaal-Socialistisch Sigaren Bedryf of Na- tionaal-Soctallstlache Borrelinrichting. Het schynt nog niet uitgevochten. De burgemeester van Barneveld, de heer J West rik, waarschuwt in het Utr. Nieuwsblad tegen het vernielen van natuurschoon In Gelder land. O.m. schyft hy als volgt: Is het voor teder die er oog voor heeft, niet duideiyk, dat het doorgaande zooals men thans bezig is met bebouwingen en ontginningen binnenkort moellyk zal zyn. nog landschappen aan te treffen, waar geen huizen of huisjes in staan? De kleine mooie natuurstukjes in ons land verdwynen steeds meer; leder boschje, helde- veldje, of houtwal, valt aan ontginning ten offer. Als men ziet, wat er dezen winter gerooid en ontgonnen is. is het werkelyk heel erg. Wa- ,ren de lage houtprijzen eerst het motief om te rooien vele landbouwers zien Immers, helaas, niet het mooie en nuttige van landschappen met boomen. houtwallen en kleine bosebpercee- len. thans zullen de stijgende houtprijzen weldra als reden van veiling worden opgegeven. En. wat eenmaal vernield Is. krijgen wy niet weder; ons land wordt steeds vlakker, t gaat veel sneller, dan men denkt. Daarom is het zoozeer verheugend, dat Ged. Staten van Gelderland pogen althans de groo- tere stukken natuurschoon te redden, met een verordening. Het is de taak der Overheid, daar waar na tuurschoon, ongemotiveerd vernietigd zal wor den, omdat de enkeling er geldelyk gewin in ziet, dit te beletten in t belang der gemeen schap. Daartoe kan deae verordening, gehanteerd door een Provinciale Overheid welke door de indiening van dit ontwerp reeds toonde, een open oog voor het gevaar van de steeds grootere verkaveling der mooie brokken natuurschoon te i hebben, een zeer nuttig instrument aÜh. Een dezer dagen gehouden vergadering was slechts matig bezocht. Tegen 9 uur opende de waarnemende voor zitter, de heer H. Bruin Nz., de vergadering met een betuiging van leedwezen over het slechte bezoek. Hy herinnerde aan het zooveel drukkere bezoek op de vorige vergadering, toen het 35-jarig bestaan der vereenlglng werd her dacht. In overweging zal worden genomen het verbinden van een attractie aan de vergaderin gen, om meer belangstelling by de deelnemers te wekken. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer W. J. D. Appel, werden goedgekeurd. De heer H. Llnd bracht verslag uit over zyn beheer als penningmeester. Het saldo was op 31 Dec. jJ. f 30.06, de ontvangsten waren f 1994.47; het tegoed by de spaarbank en middenstandsbank bedraagt resp. f 5934.18 I 57.56. Namens de kascommissie zei de heer Prins As., dat by fde gehouden contréle alle boeken en bescheiden uitstekend in orde wa ren. Spr. maakte de opmerking, dat in ver houding tot het verzekerde bedrag ad f 81.500 de reserve veel te hoog moet worden geacht, te meer omdat de Onderlinge geen her verzekeringen heeft aangegaan en alle risi co's (ook die van oorlog, straatrumoer en op stootjes) voor eigen rekening neemt. De om slag zou hooger gesteld dienen te worden, meen de de heer Prins. Hy had de premie van an dere glasverzekeringen nagegaan en gezien dat die veel hooger zijn. De Onderlinge heeft nog steeds dezelfde premie als 25 Jaar geleden. De voorzitter (en ook de andere bestuursle den) waren minder zwaartillend dan de heer Prins, zy meenden, dat de Onderlinge, be gonnen met uiterst geringe middelen, er thans behooriyk goed voorstaat en gerust met de pre mie zooals die thans wordt voorgesteld, in zee kan gaan. Als zich byzondere gevallen voor doen. welke byzondere maatregelen zouden noodig maken, zal het bestuur die nemen aan de hand van het reglement. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd. Het jaarverslag vai> den secretaris gepaalde zich vrywel uitsluitend tot de viering van het 25-jarig bestaan. Gememoreerd werd het besluit om in Hei- loo en Bergen agenten aan te stellen, aan welk besluit uitvoering werd gegeven met voorloo- pig echter nog gering resultaat. Gehoopt werd op stevige vestiging ook in die plaatsen. Tot lid van de commissie van onderzoek werd in de vacatureHildering (niet herkies baar) gekozen de heer F. H. Ringers. De heeren H. Bruin en J. Ringers werden herkozen als bestuursleden. De commissarls-boekhouder, de heer D. J. Woldfndorp, bracht hierop het 26e Jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het totaal verzekerde bedrag was gestegen van f 81.533 op 31 Dec. 1935 tot f 82.280 op denzelfden datum in 1936. verdeeld over 637 deelnemers met 661 peroee- len (vorig Jaar resp. 625 en 643). De breuk beliep f 1341.41 tegen f 1166 in 1935. Hiervoor werden in 230 peroeelen ruiten vernieuwd. Het bedrog, waarover omslag moet worden berekend is f 5792 tegen f 5827 het voorgaande Jaar. In het verslag werd opgemerkt, dat de uit breiding der verzekering niet de verwachte re sultaten gaf. In Heiloo zyn een zestal deelne mers geboekt. Bedriegen de voorteejtenen niet, dan zal de toename in 1937 grooter zyn. Het verslag werd goedgekeurd. Ter bestryding van de breukonkosten en ten behoeve van de reglementaire storting in het reservefonds (bedoeld als waarborg dat de On derlinge te allen tijde aan haar verplichtin gen zal kunnen voldoen) stelde het bestuur voor om 44 pCt. omslag te heffen, tegen 39 over 1935. Deelnemers, die nog vóór 1927 zyn toege treden, behoeven niet meer In het reservefonds te betalen en volstaan dus met een premie van 34 pCt. De omslag zal als volgt worden aangewend: 24 pCt f 1390.08. onkosten 10 pCt. f 579.20. ro- f 213L79. en tot servefonds 10 pCt. ,f 162.51, totaal Het reservefonds stygt door deze storting door byvoeging van de gekweekte rente f 8142.66. Het voorstel werd goedgekeurd. By de rondvraag vroeg de heer Proot of het niet wenscheiyk was van de groote posten, waarmee de vereenlglng de meeste risico loopt, althans voor een deel een herverzekering aan te gaan. Het bestuur betwyfelde hiervan de moge- lykheld. Er was al eerder over gesproken, maar de voor de herverzekering aangewezen maat- schappyen bedanken voor de eer, zy stellen geen prys op alléén de .kwade" posten en zou men alles herverzekeren, dan moest de pre mie zeker wel verdubbeld worden. Hierna volgde sluiting. e krant is een van de meest-onmisbare levensbehoeften van den mensch gewor den. bet onmisbare geesteiyk voedsel, bet onmisbaar geestelijk contact voor leder. We kunnen ons het leven-vap-allen-dag haast niet indenken zonder het dagblad, zonder den ons dagelyks bezoekenden huisvriend, die ons actueel geïllustreerd vertelt wat er de laatste 24 uren gebeurd is in de wereld, in ons land, in onze stad, in ons dorp. We dulden zelfs niet, dat deze huisvriend iets later by ons bin nenkomt dan we hem doorgaans mogen ver wachten. Tusschen ware vrienden bestaat een goede harmonie; een harmonie van denken en doen, een harmonie van streven en stJHjden, een el- kander-begrijpen vn elkander-waardeeren. Wan neer die harmonie van leven en streven met tusschen vrienden bestaat, is het de ware vriendschap niet. Waarop is het denken en doen, het streven en stryden van ons. Katholieken, gericht? Op het bovennatuuriyk, op ons aller levens doel: God dienen en Hem eens te aanschouwen m eep gelukkige eeuwigheid. Om dit doel te bereiken, moeten we ook de middelen aanwenden, die tot dit doel leiden. En dat doen we, wanneer we ons houden aan wat degenen, die door God over ons gesteld zyn, ons voorhouden, hetzy als gebod, hetzy als wensch. Als onze geestelyke overheid als haar wensch te kennen geeft, dat wy onze kinderen sturen naar de katholieke school, dat we ons moeten organiseeren In katholiek verband, dan is dat voor ons een bevel en iemand, die zich daaraan niet houdt, is niet voor 100 pCt. katholiek. Er was een tyd. dat een groot aantal katho lieke journalisten georganiseerd wés In den neutralen Ned. Journalistenkring. Het Doorluchtig Episcopaat behoefde slechts als zyn wensch te kennen te geven, dat zy zich zouden organiseeren In de R. K. Journallsten- vereenlglng en alle katholieke journalisten ver lieten de neutrale organisatie. De wensch van de bisschoppen was hun een bevel. En terecht! Zei Z. Em Kardinaal Canali op het In Sep tember 1936 te Rome gehouden katholiek pers congres niet, dat neutraliteit In de journalistiek onbestaanbaar is? Evenzeer als op het gebied van onderwijs en organisatie geldt op het gebied van de pet»: neutraal is fataal. De katholieke journalist heeft iets meer te geven dan objectieve berichtgeving alleen; zyn ideaal ligt hooger. We kunnen ons in ons land gelukkig nog v rheugen in het na veel stryd verkregen bezit van een eigen, vrye katholieke pers. Een ka tholieke pers, die niet alleen in geen enkel op zicht onderdoet voor de neutrale pers, doch bo vendien een zeer gewaardeerde bron is van eigen katholiek nieuws. Ze geeft een jxjnciploeele leiding-en voorlich ting en is in den tegenwoordlgen tyd, nu de stryd der meeningen scherper dan ooit naar voren treedt en de grondslagen zelf van het chrlsteiyk leven worden aangetast, als leiding gevend orgaan onmisbaar. Tenslotte is de katholieke pet dat onze meening met overti naar bulten draagt, een apostolaat, dat niet al leen door den journalist moet jvorden beoe fend, maar door allen, die wllleh werken, om ons godsdienstig, sociaal, cul' leven op te voeren. Op elk terrein van ons leven moeten we kie zen: vóór of tegen Christus, een tusschenweg is er niet. Hier geldt Christus' woord, dat we ons herinneren uit het Evangelie van den der den Zondag van de Vasten: „Wie niet voor My is, is tegen My en wie niet met My verzamelt, verstrooit." Willen we ons godsdienstig, sociaal, cultureel en politiek leven opvoeren, dan moeten we onze eigen pers opvoeren, niet om die pers zelf, sant die is er, maar om ons Katholieken zelf. Onze eigen pers kan alleen haar krachten ontwikkelen, als zy steunen kan op den geest van eendracht en samenwerking onder bet katholieke volk, op de sympathie en de mede werking van het katholieke volk. Het is een plicht van zelfbehoud voor ons én voor onze pers, dat den z.g. kleurloozen bladen de deur gewezen wordt, die onze ei^en pers lucht, licht en voedsel ontnemen. Met de medewerking van alle katholieken behoeft de katholieke pers in geen enkel op zicht ten achter te komen by de neutrale pers. Die medewerking kan velerlei zyn. lang voordat het Nazi-dom de vryheid van de katholieke pers in Duitschland aan banden legde, op den Katholiekendag te Keulen zei Windhorst het zoo welsprekend: wy vragen voor onze katholieke pers drie zaken: pbonnie- ren, correspondleren, advertleren. Óp de eerste plaats een abonnement- op de tweede plaats medewerking aan het redactio- neele gedeelte, die nog veel te weinig door hen, die er voor In aanmerking komen, wordt ver leend, en op de derde plaats gebruik maken van de advertentle-kolommen In de eigen pers. Dat geldt voor den zakenman zoo goed als voor ieder ander Ook de advertentiekolommen brengen nieuws, waar de lezers naar vragen, en als dit nieuws niet volledig is, dan ligt de schuld niet by de krant, maar by hen. die de eigen pers met hun advertenties passeeren en daarmee een ge deelte van hun cliënteele. Er zyn Katholieken, die na hun dood nog niet kleur kunnen bekennen en In een kleurloos blad alleen bekend maken, dat zy in den Heer zyn overleden. Zoo*n overiydens-annonee in het kleurlooze blad Hikt ons een slecht entree kaartje voor den‘hemel. Dr. Gerard Brom schryft in zijn schets „Ka tholiek", dat de dageiyksche roeping van de christenen biyft een heiligdom te maken van bun eigen huis. Laten alle Katholieken zich die roeping be wust worden en uit hun huis, dat hun heilig dom moet zyn, verwyderen, ja verbannen, al wat dit heiligdom kan ontsieren, en daartoe be hoort zeker de neutrale krant. Zeker, de neutrale bladen bieden ook wel eens lets van onze gading; er zyn er zelfs In onze omgeving, die een buitengewone activiteit aan den dag leggen, om door speciale katholle ke berichtgeving de katholieke abonnées, die se helaas nog hebben, te behouden. Maar die katholieke berichtgeving in het neu trale blad is nog geen vrijbrief voor den Katho liek. om dat blad te mogen lezen! Toen Louis Veulllot, de bekende Fransche journalist, nadat zyn eigen blad door brutale de en If’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11