De kwesties bij het U.S.O O IBIS SHAG SI? “s» RUSSISCHE PAASCHGROET Dobbelmann lebber... man! den :h Prinselijk paar te Monte Carlo Ordening van landbouw DIRIGENT TOT 1 JULI MET VERLOF HET ETEN VOOR 25.000 PADVINDERS HET GESCHENK DER SCHOOLJEUGD DINSDAG 30 MAART 1937 Eigen potje koken Mr. L. Lietaert Peerbolte overleden I R.K. LEERGANGEN CLEARINGKOERSEN \R Weder in dienst gesteld 1 Goed uitgangspunt DE KONINGIN TE SOEST DIJK Verschillende leden bezochten Rio Grande do Sul De belangen van de orchestleden INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA” - i I Zal het nieuwe wetsontwerp veel verandering brengen? ONZE HANDELSMISSIE IN ZUID-AMER1KA OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE SAMENWERKING MARINE EN WETENSCHAP Sportterrein in het koninklijk park Soestdyk Het verlof van den dirigent l ‘X Herinneringen aan Zell am Zee - VOOT de Het was heerlijk in Rome Wijziging Indische tariefwet ons, Den vrees had een dubbele oorzaak: f -.60 I..-.15 -.16 f (get.) Bernhard. e Dan zal hy moeten beslissen, of hy zyn taak verder al dan niet zal aandurven Zilveren bestaansfeest zal in Sep tember worden herdacht Beide partijen hebben op die byeenkotnst eerlijk haar meenlng gezegd en uit de be sprekingen viel af te lelden, dat bij de or chestleden de vrees bestond, dat hun be staanszekerheid in gevaar was. Onze Romeinsche correspondent seint dd. 27 Maart: Z. K. H. Prins Bemhard heeft aan de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Amsterdam opdracht gegeven tót de levering van twee Ford V-8-cabriolets, automobielen dus van hetzelfde type, als waarmede Z. K. H. indertijd vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana zijn entrée in ons land maakte. Hierboven ziet men de nieuwe wagens voor de Kontn klijke Stallen te ’s Gravenhage De oud-dlrecteur-generaal van de Volks gezondheid. mr. L. Lietaert Peerbolte, Is Za terdag op ruim 66-jarigen leeftijd te 's-Ora- venhage overleden. Dit heengaan kwam vrij onverwacht, hoewel de heer Peerbolte na zijn aftreden als dlrecteur-generaal, dat met Ingang van 1 Januari 1936 geschiedde, zijn krachten geleidelijk zag verminderen, zoo- dat het hem al meer en meer moeilijk werd, de werkzaamheden, welke hij als ambteloos burger nog op zich had gpnomen, te vol brengen. welke bydrs nen worden Mr. Lietaert Peerbolte «as de eerste dlrec teur-generaal van de Volksgezondheid en als zoodanig heeft hij verschillende commentaren geschreven op de huurwetten, de woningwet, warenwet, vleeschkeuringswet, drankwet en de besmettelijke-ziekten-wet. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken dn den zin van artikel 1, lid 1, onder Ho. van het Ciisis-Akker- a. een nlet-verlenging van het contract met den K. R. O. b. de gedaalde waardeering ten opzichte van den betrokken dirigent. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp Bij Uw winkelier verkrijgbaar. op •n het iijlts- 1 Sept. af t/m 31 Dec. ■S? f -.90 -.30 -30 -40 -.66 -es -.76 -55 tend thee toe- den thee van ropa ;ezet etel, on- vuld iken den een oor- cioor en □ten aee- nu men eine arm den. hee sche aar. tbijt een eet- ge en bij- trbij het ter- aan. een- een den nier i en zoo men ïlen, ezen aar- om Ook orn- i en ook nid- q te VOOR DE PIJP. -.10 -.40 - -.66 -65 -.75 -.55 Tydens het verblyf te Rome werd het incognito sterk in acht goenmen Hy was de eerste directeur-gene- raai van de Volksgezondheid Heng moet de kans geboden wor den, over deze depressie heen te ge- De Prinses sprak geestdriftig over de eerste indrukken van het Zuiden met zijn grootsche lichteffecten en gulden atmospheer. H. K. H., die juist van een nieuw bezoek aan het Forum was teruggekeerd, toonde zich verrast over dat grootsche ruïneveld, waar in dit prachtige sei zoen de Maartsche buien hebben eindelijk piRSts gemaakt voor een stralend Paaschweer de antieke marmerblokken zich in de lente zon koesteren tusschen bloeiende struiken en pas ontloken groen. De Prinses legt een bijzondere belangstelling aan den dag voor oudheden. Donderdag en Vrijdag heeft zij zich weer rond laten lelden door een kundige Romeinsche archeologe, op den Palatyn en het Forum, onvermoeibaar over rotsen en steenblokken klimmend, terwijl haar belangstelling zich uitte in zichtbare opgeto genheid. In de typische Romeinsche patriciërs woning In het Renaissancepateis, tegenover het Kapltool, waar H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard als gasten van Graaf en Gravin Kotzebue verblijven, heb ben wij de vriendelijke gelegenheid gekre gen, Prinses en Prins enkele Indrukken te vragen over hun eerste verblijf te Rome, dat, zooals de Prinses zelde, aan een rustig familiebezoek en sightseeing gewijd is De Prins vond het „heerlijk’’ In Rome te zijn, vooral ook, wijl de strikte Inachtneming van het incognito door pers en publiek bet het Prinsqjyk Paar mogelijk maakt, zich ongestoord te wijden aan de genoegens van den gewonen toerist. In 1937 valt het zilveren bestaansfeest der R.K. Leergangen te Tilburg. Het Curatorium is voornemens, dat feest in het begin van het nieuwe studiejaar in September te herdenken, terwijl van de zijde van studenten en oud-stu- denten plannen gemaakt worden om daaraan een reünie te verbinden van degenen, die hun opleiding aan de R.K. Leergangen hebben ge noten. bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van deCrisis-Akkerbouwbeschlkklng 1934 I. is als volgt vastgesteld: Inklaring Inklaring Inklaring v. 39 Mrt. af v. 1 Mei af - t/m 31 Aug. ’Si f - 95 Bij bet overhandigen van het portret zelde Prins Bemhard: U kunt de foto in de kranten doen publlceeren. Daarop werd het Kroonprinseiyk Paar ver zocht de handteekenlngen in het gouden boek der Schmittenhöhebaan te plaatsen, waaraan bereidwillig werd voldaan en waarbij Prins Bemhard zelde: Wij komen beslist terug, wij waren zeer tevreden. Sleehts den laatsten rijd Is de K. R. O.- leiding met klachten gekomen over onvol doenden tijd voor repeteeren, gebrek aan repertoire enz. enz. raken. Hy heeft zich verder ontvan kelijk getoond voor de bezwaren. 1 welke het orchest tegen hem heeft. Men dient nu af te wachten, of het hem gelukken zal. zijn goeden wil in dezen door te zetten. Het hem ver kende verlof strekt/tot I Juli a.s. Dan zal hij moeten beslissen, of hij zjjn taak als dirigent al dan niet ver der zal aandurven. Onder groote belangstelling ia het instructie- vaartulg „Prinses Juliana’’ van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart Zaterdag weer in dienst gesteld. Für die Schmittenhöhebaan in herzllcher Dankbarkeit für dauemde Hilfsbereltschaft und Freundlichkelt, M&rz 1937. (get.) Juliana Zaterdag heeft mr. Meyer, zooals reeds in een deel onzer vorige editie gemeld is. sprekend namens het be stuur van het U. S. O. aan de Utrechtschepersvertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven van de 'kwesties, welke rond het Utrechtsch Stedelijk’Orchest gerezen zijn. t/m 30 April *37 voor lijnkoeken voor Boyaschroot voor soyakoeken voor grondnoot- koeken voor grond noot- BCh lifers voor grondnoot- meel voor cocoskoeken In den namiddag van den Goeden Vrijdag heeft de Prinses een langdurig bezoek gebracht aan de Engelsche kerk. Later in den avond gingen Prinses 'en Prins nog even uit, om het romantische visioen te bezoeken van het Colosseum bij maanlicht, een van Rome's veel bezochte bezienswaardigheden. fonds voor de scheepvaart, de „Prins Hendrik* was. terugkeerende van een oefentocht, tijdens zeevaartkundig onderwijs sprak tenslotte heer C. de Hart. De genoodigden bezichtigden daarop het in- structlevaartulg, dat ter gelegenheid van de we- der-lndienststeUing gepavoiseerd was: Het oudste instructieschlp van het onderwjjs- wetsontwerp werd opgesteld. Zij wil immers aan de nieuw op te richten raden, ook aan de pro vinciale raden, verdenende bevoegdheden geven. Niet alleen dus, dat de geheele materie van den landbouw verdeeld wordt over verschillende lichamen, ook aardrijkskundig wordt gedecen traliseerd en de maatregelen zullen niet meer rechtstreeks van Den Haag komen. Uiteraard kan aan de verschillende organi saties niet de laatste en ultelndelijke beslissing worden gelaten, want als dat wel het geval was, zou de kans bestaan dat het belang van een bepaalde groep zou worden behartigd ten koste van het algemeen belang. Daarom zullen de maatregelen der raden onderworpen zijn aan het oppertoezicht der regeering en zal de re geering 1 recht hebben alle besluiten der raden te vernietigen. Tot zoover is alles mooi en goed, de opzet is juist, men kan er het beste van verwachten voor den landbouw, en daardoor ook voor de geheele Nederlandsche welvaart. Er zijn echter in het nieuwe voorontwerp een paar bepalingen, die de vrees rechtvaardigen, dat er alles bij elkaar niet zooveel veranderen zal. De voorzitter van een raad zal benoemd worden door den minister. Volgens art. 21, lid 2, kunnen veror deningen, met uitzondering van die Inzake inven tarisatie, restituties of vrijstellingen van uitvoer- heffingen en het in rekening brengen van ver goedingen of het heffen van rechten, slechts tot stand komen, Indien de voorzitter, en eventueel andere door den minister benoem de leden, zich daarvoor verklaren. Hier schuilt een gevaar, want het is te ver wachten, dat door den minister als voorzitter worden benoemd diegenen, die thans regeeringz- commissarls zijn en feitelijk de leiding van het departement van landbouw hebben. Zij zullen bij de nieuwe wet eveneens voor een groot deel de beslissing kunnen nemen, zoodat er in het tot stand komen van de Bepalingen volgens de nieuwe wet wel theoretisch een en ander zal veranderen, maar tevens gevraagd kan worden, of de Inhoud der maatregelen van beter gehalte zal zijn dan thans. Er moet natuurlijk we hebben dit reeds gezegd een toezicht be staan op de raden, maar dit moet niet worden overgelaten louter en alleen aan de ambtenaren van het departement. Deze moeilijkheden zouden voorkomen kunnen worden, als de voorzitter met de beslissende stem wel zal worden benoemd door den minister, maar dan op voordracht van de leden van den raad. Ook dan kan de minister voldoende toe zicht houden, daar hij toch nog de bevoegdheid heeft andere leden op eigen gezag in de raden te benoemen. De handelsmissie is, zooals reeds gemeld, te Buenos Aires aangekomen, waar zjj werd ver welkomd door den chef van het protocol na mens den president der republiek en voorts door den oud-aïnbassadeur Uriburu, voorzit ter van het Ontvangstcomité, den secretaris generaal Ibarra Garcia en verdere autoriteiten. Per vliegtuig waren te voren zes missieleden aangekomen, die met den gezant in Brazilië, ter. Schuller tot Peursum, een vlerdaagsch be zoek aan den staat Rio Grande do Sul had den afgelegd, hetgeen zeer nuttig is geweest. Daarna kwam de verlenging van het verlof van den heer Van Goudoever ter sprake. De heer Meijer wenschte daarbij nadrukkelijk te verzekeren, dat hier in het geheel geen sprake is geweest van een „tactische manoeuvre”. Men beeft slechts de rechtvaardigheid willen dienen. Van Goudoever heeft herhaaldelijk doen blij ken, tot groote praestaties in staat te zijn en ook heeft hy herhaaldelijk getoond, een open oog te hebben voor de belangen der orchest leden. Waar hij een weg zag, de geldelijke midde len ruimer te doen vloeien, was hij steeds op zijn post. Volgens de rapporten van twee Nederland sche artsen was deze dirigent sinds eenigen tijd lijdende aan oververmoeidheid, welke ge steldheid hem zonder twijfel by zijn arbeid veel moeilijkheden zal hebben berokkend. Men schrijft ons nog uit Zell am See: Het Prinselijk Paar, dat gedurende zijn vtff- weeksche verblijf in slot Mittersill bijna dage lijks met de kabelzweefbaan naar de Schmit- tenhöhe opsteeg de Prinses maakte dan lede ren keer éénmaal en de Prins tweemaal de ski-afdaling langs de noordelijke helling maakte 21 Maart voor de laatste maal vóór het vertrek gebruik van de zweefbaan. De Prins liet den chef der exploitatie bij zich komen en bedankte hem op hartelijke wijze voor de groote hulpvaardigheid, die hij van de Schmittenhöhebaan ondervonden had. waar over hij steeds buitengewoon tevreden is ge weest. Naar aanleiding van de opmerking van den exploitatle-chef, dat Hunne Koninklijke Hoog heden het met de sneeuw zoo buitengewoon mooi getroffen hadden, antwoordde de Prins: Neen, wij spreken niet over de mooie sneeuw, maar daarover, dat wij over de Schmittenhöhe baan zoo bijzonder tevreden waren. De Prins overhandigde daarop den exploitatie- chef een groot portret van het Kroonprinselijk Paar, eigenhandig onderschreven met de vol gende opdracht: In aansluiting op de mededeelingen van het Algernon Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk vernemen w|j, dat dezer dagen met den aanleg van de «port- en tennisvelden en den bouw van het daarbij behoorende paviljoen wordt be gonnen. Dit is met de inrichting van de bibliotheek in het paleis het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, waarin ge symboliseerd zullen zijn twee groote waar den van het jeugdleven: geestelijk-intellec- tueele en ‘lichamelijke training. „Wy komen beslist terug” Koersen voor stortingen op 30 Maart 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken f 73.46, lires f 9.61, peseta's f 11. De heer Meijer ving zjjn uiteenzetting aan, met op te merken, dat het bestuur spaarzaam is geweest met mededeelingen, wijl het meen de, dat door ontijdige publicaties de betrokke nen slechts geschaad zouden worden. Het bestuur gelooft nog steeds, dat het ge rezen conflict tot een bevredigende oplossing zal kunnen komen, zonder dat daarbij de be langen der orchestleden worden genegeerd. De wijze van actie, door die leden gevoerd, heeft het bestuur echter noodwendig doen be sluiten tot het standpunt, dat een overleg met het toenmalige bestuur van de vereeniging der orchestleden niet mogelijk was, gezien de on tactische wijze van ageeren, aldus mr. Meijer. Er kwam daarop een nieuw bestuur met aan het hoofd den heer Pels, en het Georganiseerd Overleg werd heropend door middel van een conferentie, welke ook de dirigent, de heer H. v. Goudoever, bijwoonde. Het voorontwerp Landbouwordenlngswet 1937, dat dezer dagen van de persen der Algemeene Landsdrukkerij is gekomen, teekent zeer goed de ontwikkeling van dezen tijd. De bedoeling van het wetsontwerp is immers te komen tot een meer gedecentraliseerde crisisbemoeiing en daarnaast ook tot een meer blijvende regeling. De minister is van oordeel, dat men voor- looplg geen terugkeer tot normale tijden kan verwachten, als men hieronder tenminste wil verstaan, een tijd, waarin alle overheidszorg voor den landbouw zal kunnen worden gemist. De ontwikkeling van het geheele economische leven wijst erop, dat de terugkeer tot de oude toestanden In de eerste jaren tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Indien men dan al van meenlng is, dat deze terugkeer ge- wenscht is. De Landbouwcrisiswet 1933 is opgesteld in een tijd, toen zeer veel haast moest worden gemaakt met het nemen van maatregelen voor den land bouw en toen noch de regeering, noch de orga nisaties van de landbouwers eenige ervaring hadden op dit gebied. Er is aan de regeering wel verweten, dat zjj teveel centraliseerde en dat is inderdaad waar, maar men mag bij het uiten van deze critiek niet vergeten, dat noodmaat regelen moesten worden genomen. Het is daar om begrijpelijk, dat'de regeering zooveel mogelijk zelf heeft Ingegrepen en de regelingen van het departement uitgingen. Iets anders is het, of de maatregelen, welke genomen zijn, wel alle even gelukkig zjjn ge weest en of de regeering wel altijd een even goed inzicht heeft gehad in de nooden van den landbouw. Het komt ons voor, dat de regeering zichzelf ook deze vraag heeft gesteld en dat dit een van de redenen is geweest, waarom dit nieuwe De belangstelling voor het dn een. gedenktee- ken vastleggen van de vruchtbare samenwer king tusschen marine en wetenschap en het werk, waarvoor prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz zich beschikbaar stelde, blijkt van zoo grooten omvang te zijn, dat dezer dagen reeds voorloopige beslissingen konden worden geno men omtrent plaatsing e.d. In verband met uit Oost- en West-Indl« nog te verwachten deelname, Is de1 termijn, sn voor 1 igezonden bij het Alg. Nederl. Co- de eenvoudige plechtigheid aan boord langszü gesteld tot 1 Mei a.s. Belangstellenden worden I Dinsdag as. vertrekt de „Prinses Juliana” voor echter verzocht niet tot den laatsten dag te haar eersten oefentocht van dit jaar met leer- willen wachten. lingen van de Kweekschool voor de Zeevaart. Na een begroeting door den voorzitter van het stichtingsbestuur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, den heer W. Polderman, heeft de heer G. de Jong, directeur van het On derwijsfonds, een overzicht gegeven van het tot standkomen der verbouwing van de ..Prinses Juliana’’. Op de werf van de N.V. Amhemsche Stoom- sleephelling-maatschappij werd het schip in twee gedeelten gesplitst'en van elkaar getrokken, waarna een nieuw middenschip van 6 meter lengte werd gebouwd. Het schip heeft thans een lengte van 3835 meter en een grootste breedte van 637 meter. Bij de verbouwing is in het schip ook een dub bele bodem aangebracht, waardoor het mogelijk is een waterballast van 70 ton mee te nemen en den diepgang te regelen van 1.80 meter tot 230 meter. w Ook inwendig heeft het Instructievaartulg veel verbeteringen ondergaan. In het schip is een I verbeterde electrische Installatie aangebracht, waarvoor een Kromhoutmotor mot Heemaf- dynamo in de machinekamer is geplaatst. Voor de centrale verwarming Is een oliestooklnrlch- ting gebouwd, terwijl verder behalve een aantal nieuwe hutten ook badgelegenheden voor de be manning en leerlingen zijn gebouwd. De verbouwing is geschied onder speciaal toe zicht van den hoofdingenieur van de Scheep vaartinspectie te ’s-Gravenhage. Ir. van Driel. Namens de vereeniging van leeraren bij het zeevaartkundig onderwijs sprak tenslotte de H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zjjn Maandagmiddag half vijf te Monte Carlo, waar zij eenigen tijd denken door té brengen, aangekomen. Op het sportterrein, dat op ongeveer Zeven minuten loopen van het paleis ligt, komen twee tennisbanen, terwijl daaromheen gelegenheid bestaat voor de beoefening van andere sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zit kamer. waaraan aansluitend de kleedkamers met douche-gelegenheid zijn geprojecteerd. Voor de zitkamer komt een groot terras, van waar men een goed overzicht over de tennis banen heeft. Het paviljoen wordt uitgevoerd in baksteen met een plint in klinkers, terwijl het metsel werk daarboven. In overeenstemming met het paleis, wit gesllicaat wordt. Het wordt gedekt met een rieten kap. Architecten zijn de heeren Ir. J. de Bie Leu- veling Tjeenk en Ir. A. J. van der Steen. Het terrein wordt aangelegd en beplant volgens het plan van den landschaparchitect dr. Ir. J. T. P. Byhouwer. De bouw van het paviljoen is opgedragen aan de N.V. Aanneming Mij. J. P van Eesteren te M. Prey, te Schevenlngen. Zaterdagmiddag half drie Is H. M. de Ko ningin in gezelschap van een hofdame per auto aan het paleis Soestdijk aangekomen. Hare Majesteit werd ontvangen door den in tendant jhr. J. A. de Jonge van Zwjjnsbergen. Onmiddellijk na aankomst begaf zij zich naar het gedeelte van het paleis, dat ten behoeve I van het prinselijk paar in aanbouw la. Ook de Mohammedanen zullen op de Jamboree te Vogelenzang eten zooals ze gewend zyn BATAVIA, 27 Maart. (Anete). Heden is bij Staatsblad een wijziging afgekondigd van de Indische tariefwet, waarbij verschillende Invoer rechten zfjn veranderd. Deze wijziging treedt 28 Maart in werking en is tot stand gekomen krach tens de z.g. korte conflicten-regellng, met ter zijdestelling van de amendementen door den Volksraad aangenomen, waaronder ook het amendement betreffende vrijstelling van sport- vllegtuigen. Rekening dient echter te worden gehouden met een eventueele mis lukking van deze pogingen. In dat geval zal naar andere dek kingsmogelijkheden moeten worden “omgezien. Steeds zal het bestuur daarbij echter van het standpunt uit gaan dat de belangen der Orchest leden primair zijn en een verdere aantasting der toch reeds lage sala rissen hoogst bezwaarlijk, zoo niet absoluut ontoelaatbaar is. Het contract met den K. R. o. Is voorna melijk tot stand gekomen op initiatief van Van Goudoever, en op zijn leiding was men van die zijde zéér gesteld. Na er nog nadrukkelijk op te hebben gewe zen, dat de houding van den heer Van Belnum bjj dit conflict volkomen correct is geweest, deelde de heer Meijer mede, dat alle pogingen zullen worden aangewend, om alsnog te komen tot een vernieuwing van het contract. De bereiding van het eten geschiedt door de padvinders (verkenners) zelf, alleen een groep van 700 voortrekkers, die lang vóór en ook na de eigenlijke Jamboree op het terrein aanwezig moeten zijn, krijgen eten van den kok. Een spe- dale keuken wordt voor hen ingerlcht, terwijl daar ook het eten bereid wordt voor de zieken, die in het hospitaal van het Jamboree terrein zijn opgenomen en waarvoor de geneesheer geen bijzondere voeding heeft voorgeschreven. Het eten voor de verpleegden op een bepaald diëet wordt weer in een afzonderlijke keuken klaar gemaakt. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engeisch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche padvinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche nationa liteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijze kiezen tusschen deze beide menu’s Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten. Mohammedanen, Hin does enz. zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Mede zal aandacht worden geschon ken aan de voeding van de Vegetariërs. De bereiding van het eten geschiedt door de padvinders zelf. Het Hoofdmagazijn krijgt de beschikking over ,’n reserve-voorraad middageten (geconserveerd) voor één dag, teneinde in de behoefte te kunnen voorzien, wanneer stagnatie in de verstrekking van versche levensmiddelen mocht plaats heb ben. Bij leder submagazjjn bevindt zich een rull- magazijn. waar levensmiddelen, welke niet In den smaak vallen en zich nog in de oorspron kelijke verpakking bevinden, kunnen worden ge ruild tegen andere. De keuring van de te leveren levensmiddelen geschiedt door den Dienst van de Volksgezond- p het feest van 's Heeren Verrijze nis, het Hoogfeest van Paschen, waarop men zich in de Russische Kerk met streng en langdurig vasten voorbereidde, begroette men elkander in het oude Rusland met de woorden: „Christus is opgestaan.” Op het ant woord: „Hij is waarachtig opgestaan” omhelsde men elkaar. Een schoonere groet, welke tevens een geloofsbelijdenis is in de triomfale voltooiing van het ver lossingswerk, is moeilijk denkbaar, ter wijl de omhelzing en kus, waarvan die groet vergezeld ging, op zichtbare wijze de christelijke naastenliefde en de chris telijke broederschap symboliseerden. Dat deze oude Russische Paaschgroet een bron van ergernis is voor hen, die God uit den hemel en Christus Zijn eenig geboren Zoon uit het leven der mensch- heid willen bannen,, die Godsdienst opium voor het volk achten en bjj wijze van groet de gebalde vuist tegen elkaar opheffen, behoeft geen betoog. De Mos- kousche godloozenorganisatie heeft dan ook aan den Centralen Raad, der Sov- jet-godlooeenorganisaties een schrijven gestuurd, waarin er op wordt gewezen, dat de oude Russische Paaschgroet, welke blijkbaar nog niet gansch vergeten is ondanks de stelselmatige ontkerste- ningspogingen. een uiting van religieus bijgeloof is. Het Paaschfeest is, zoo heet het in dit schrijven, thans het feest van de opstanding van het proletariaat. Wel mag men elkaar blijven omhelzen en kussen, maar men moet daarbij zeggen: „De arbeidersklasse is opgestaan”, waar op het antwoord moet lulden: „Zij is door de Sovjetmacht waarachtig opge staan." Was tot eenige der orchestleden het gerucht doorgedrongen, dat bij genoemden omroep be zwaar bestond tegen den heer Van Goudoever als dirigent, het bestuur van het U. 8. O. ont ving nooit zulk een mededeellng. Bij het aangaan van dit contract Is den K. R. O. trouwens met klem verzocht, klach- i ten meteen kenbaar te maken. As klachten bleven echter uit en by de vie ring van het tien-jarig bestaan van den K. R. O. is zelfs met groote waardeering over de prestaties van het orchest gesproken, zoo zette mr. Meijer uiteen. heid. Van de artikelen, welke zich daartoe lee- nen, worden voor de levering monsters gezonden aan 't bestuur van de Wereldjamboree, welke in de laboratoria van den gezondheidsdienst op kwaliteit worden onderzocht. Het vervoer van de levensmiddelen door de leveranciers naar het hoofdmagazijn heeft zoo veel mogelijk plaats In gesloten auto’s. Ook ge durende de leverantie zullen telkenmale mon sters worden getrokken, teneinde op dezelfde wyze te worden onderzocht.» De aflevering van de benoodigde levensmid delen heeft dagelijks door de aannemers plaats aan het hoofdmagazyn. Kruidenierswaren en brood worden den dag vóór dien, waarop ze geconsumeerd worden, af- geleverd In z.g. éénheidsverpakklng, bevattende een hoeveelheid voor 40 man. Zoodra het kamp door de bezoekers Is ont ruimd. dl. des namiddags 8 uur, worden de kruidenierswaren en het brood voor den vol genden dag met vrachtauto's naar de magazynen der subkampen gebracht, om daar door de ma- gazynbeheerders in ontvangst te worden geno men, om op nader te bepalen tydstip te worden gedistribueerd aan de verbruikers. De levensmiddelen, welke aan spoedig bederf onderhevig zyn, zooals versch vleeech, melk, groenten, enz. worden, in den vroegen morgen van den dag waarop ze geconsumeerd worden. aan het hoofdmagazyn afgeleverd, om vervol gens zoo spoedig mogeiyk, vóór de openstelling van het kamp voor het publiek, naar de sub kampen te worden vervoerd, alwaar ze zoo spoe dig mogeiyk worden gedistribueerd. Het voedlngsvraagstuk is voor de organi satoren van de Wereldjamboree geen sinecure. Er wordt gerekend op 35000 man, jongens, die in de kracht van hun leven zyn en by een verblyf aan zee en duinen wel wat gebruiken kunnen, om niet te zeg gen, dat ze zoowat den geheelen dag wel zullen willen eten. Daar komt nog by, dat zelfs iedere padvinder graag eet. zooals hy het thuis gewend is en dat thuis is zoowel in Dene marken. als In Egypte. Japan of Canada. eze zendbrief der Mcskousche J godloozen-organisatie toont aan, hoe men in Sovjet Rusland, met zijn nieuwe democratische grondwet, welke godsdienst en gewetensvrijheid heet te garandeeren, er op uit is de oude christelijke volksgebruiken om te vor men tot uitingen van atheïstisch com munisme. Hij karakteriseert den toeleg van de Russische machthebbers, die de godloozen-actie steunen en protegee- ren, terwijl zij aan de communistische partij genooten in Holland de instructie hebben gegeven zich als beschermers en verdedigers van de Kerk, het gezin en zelfs van de bijzondere school voor te doen en in allerlei quasl-onschuldige en peutraal schijnende, maar in wezen en streven communistische mantel-organl- saties argelooze Christenen te vangen. Indien de Moskousche godloozen-actiau een Paaschgroet had willen formulee- ren, welke de bolsjewistische revoluti^ en haar gevolgen naar waarheid enV werkelijkheid teekent, had zij moeten voorschrijven, dat men elkaar moet be groeten met de woorden: „De arbeiders klasse is opgestaan om zich aan de dictatuur van Stalin gevangen te geven”, waarop het antwoord moet luiden: ..ZIJ is waarachtig opgestaan om nog dieper te vallen.” De Paaschgroet der godloozen in Rusland is een uiting van Go^shaat en klassenstrijd in plaats van verzoenende naastenliefde. Niet de opstanding van Christus uit den dood en van het menschdom uit de zonde, maar de op stand tegen God en het knechtschap aan het kwaad worden erdoor beleden. Arm volk, dat Paschen niet meer „zalig” kan heeten en gedwongen wordt met een kus zijn heiligste herinneringen te verraden. ten tweede is het U. 8. O. een weinig zekere basis. De heer Meyer hoopt en verwacht, dat men by deze kwestie tot een goede oplossing zal geraken. Daarby moet het bestuur echter kun nen rekenen op den algemeenen steun. Krachtig wordt het reeds gesteund door den persoon van Utrechts burgemeester. Indien het eventueel noodzakelyk zal biy- ken een nieuwen dirigent aan te stellen, zullen zich ongetwyfeld vele en groote moeiiykheden voordoen. Ten eerste is het aantal dirigenten dat aan de te stellen eischen kan voldoen gering en voor een dirigent f - 85 - 20 -30 -10 - .50 voor Ned. Oost-Ind. cocoskoeken -.40 voor alle andere niet genoemde soorten veekoe ken (al dan niet verwerkt met byproduc- ten en/of af vallen) -.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8. b, onder *lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van bet prijsverschil. Indien men zyn import op verderen termyn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prysverschlllen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te Den Haag in verbinding te stellen, binnen bovengenoemd doel kun- mlté „Onze Marine", giro 42883 te Den Helder, komen liggen. Dinsdag as. vertrekt de „Prinses Juliana” voor

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17