ONS BLAD zegent Encycliek in beslag genomen Z.H. Paus Pius XI Rome en de wereld Spaansch schip beschoten in Fransche wateren Z.H. de Paus richt zich tot het Mexicaansch Episcopaat .Protesteert! zegt Mgr. von Preysing I ENCYCLIEK I heden Het r Een succes voor de controle 11 25 cent 1 I nieuws van Demonstraties in Mexico Divini Redemptoris IN BROCHUREVORM JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEK F PERS DINSDAG 30 MAART 1937 151 JAARGANG No DERTIGSTE Een Herderlijk Schrijven Hem toejuichen vol bezorgdheid en liefde Op het St. Pietersplein I Z. H. Paus Pius XI De „Mar Caspio” bij Kaap Breton gezonken De bemanning gered Ook jProtestantsche protesten I i Vrouw en kinderen vermoord DE PRIJS BEDRAAGT R DE DIRECTIE 5 R S Honderdduizenden kwamen Plechtige Paaschmis in den St. Pieter Inval der Gestapo in drukkery te Aken Twee dooden bü een auto-ongeluk Fransch kustwachtvaartuig houdt 25 vrijwilligers voor Spanje aan Massamoord door een waanzinnige Christelijke vorming het veiligst bolwerk een Herderlijk schrijven van z. h. DEN PAUS AAN HET MEXICAANSCH EPIS COPAAT. DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Naby Grandes Ventes drie voet gangers omver gereden Twee gewapende treiters der nationalisten vuurden IS granaten op het schip af De katholieken eischen opnieuw de heropening der sinds jaren gesloten kerken Zestien gewonden bjj treinbotsing Japans antwoord aan Engeland over het communisme Binnenkort verschijnt de Nederfand- sche vertaling van de nieuweEncydiek En Kard. Faulhaber: „De Kerk zal den stryd om het Christendom niet opgeven” Hevig ontroerd over de geestdrift der geloovigen, liet Z. H. Zyn tranen den vryen loop Van het dak van zijn brandend huis beschoot hy de brandweer De brochure zal in omvang ongeveer gelijk zijn aan de bij ons verschenen Encyclieken Quadragesimo Anno en Casti Connubii Franschman weigert toe te geven De bewapening gaat voort De voornaamste middelen tot het voorzien in de groote geeste lijke behoeften van Mexico aangewezen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 HOTEL4AFE-HESTALBANT DIJJERS Verkrijgbaar bij onze bureaux en in den boekhandel O ver- Verkeeraongelakken gedurende de Paascbdagen. Kindje in rook gestikt bjj ren bruid te Utrecht. O o ca Dezer dagen ml voeden betonnen net den aan leg van sportterreinen b<j het paleis Soestdjjk. Nieuwe betoogingen der Katholieken In Mexico om heropening van kerken te verkrijgen. In Mnencben heeft Kardinaal Faulhaber de Paasebmis gecelebreerd in de kathedraal. Z. Em. seide, onder instemming der geloo vigen. dat de Katholieke Kerk den stejjd em het christendom niet ml opgeven. De Belgische minister van financiën heeft den journalisten persoonlijk zijn nieuwe projecten op belastinggebied uiteengezet loodsboot van Le Boucau. .Marie Rose" en gaf ons den raad de ..Mar Caspio" te verla ten; het schip werd als verloren beschouwd. Romeinsche correspondent ons: Te Nijmegen te een oud hub ingestort, dat ah stal dienst deed. Het zilveren beslssnsfeert der R.K. Leergangen U Tilburg ml in September worden gevierd. In een persconferentie rjjn nadere mededeetin- gen gedaan over de kwesties bjj het U. S. O. Een Fransch contrólevaartuig hield een schip aan, dat M vrijwilligers naar Spanje bracht. PARIJS, 27 Maart. (D. N. B.) Een 28-jarige boer, die eenige jaren in een krankzinnigen gesticht was verpleegd en als genezen ontslagen was, heeft in een aanval van waanzin zyn va der, zjjn moeder en twee knechts oo zyn hoeve in Chateauroux doodgeschoten. Vervolgens stak hij de boerderij in brand en klom daarna op het dak, vanwaar hij de toe snellende brandweerlieden onder vuur nam. In- tusschen- laaiden de vlammen steeds hooger, en toen zij het dak bereikt hadden, schoot de waan zinnige zichzelf een kogel door het hoofd. De hoeve werd geheel verwoest; een koe en zeventig schapen, die in den stal waren opge sloten, werden een prooi der vlammen. KONINGSBERGEN, 37 Maart. (D. N B.) Op het station Stabilgotten is een personentrein op een goederentrein ingereden. Zestien perso nen werden gewond. Deze bijstand moet ook rekening houden met de stoffelijke behoeften naar het voorbeeld van Christus, Die de lichamen hielp om de zielen te bereiken. Daarom moet ook de toe passing van de beginselen van rechtvaar digheid en liefde bevorderd worden en aan allen een minimum van welstand worden verschaft, dat onmisbaar is voor het be houd van de menschel|jke waardigheid. Mr. L. Lletaert Peerbolte, oud-direetrwr-gene- raal der Volksgezondheid, overleden. naam wet MEXICO-CITY, 27 Maart. In Vera Crus had op Goeden Vrijdag een groote demon stratie plaats van alle Katholieke vereeni- gingen en bonden. TOKIO. 27 Maart. (Reuter.) De minister van Bultenlandsche Zaken, Sa to, heeft den Brit- schen ambassadeur het antwoord der Japansche regeering overhandigd, waarin de uitnoodlging der Britsche regeering, tot deelneming aan de beperking van het kaliber der kanonnen van de oorlogsschepen tot 14 duim, wordt afgewezen. Bij een ondersoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man naar Spanje vervoerde. De Sons Paren werd gepraaid en naar Port Vendres opgebracht, waar de autoriteiten bet schip, de bemanning en de 25 vrijwilli gers, die zelden Canadeeaen te zijn, onder bewaking rt uitten. Precies om half een verscfiëen de H. Va der op het middenbslkon van den St. Ple- tef, gekroond met de Tiara. En toen de or kaan van toejuichingen geluwd was, en er een ademlooze stilte over het plein gevallen was, sprak Z.H. de Paus, vast en duidelijk, Zjjn Zegen over Rome en de wereld uit. BAYONNE, 30 Maart. (Havas). Maandag nacht tegen twee uur is de Spaansche vrachtboot Mar Caspio, komende uit New castle en met aan boord een lading van 2000 ton steenkool, in de Franache terri toriale wateren aangevallen door twee Spaansche kleine oorlogsschepen, die een vijftiental granaten op het schip afvuurden. De Mar Caspio werd getroffen ter hoogte van de waterlijn On strandde. Daarbij werd de heropening gevraagd van de thans reeds jaren gesloten gehouden kerken. Op vele plaatsen werd politleversterklng aange voerd uit vrees, dat het tot wanordelijkheden komen zou, waarvan echter geen sprake was. Het was de eerste maal na Zjjn ziekte, dat Z. H. de Pans weer in het openbaar ver scheen; en toen bet bazuingeschal Zjjn komst aanknndigde, en Zjjn witte figuur, geaeten op de sedia gestatoria, zichtbaar werd, barstten de toejuichingen daverend los; in alle talen klonk het door den SL He ter: .Leve de Paus.** Voorafgegaan door leden van de Zwitsersche garde en een aantal prelaten, werd Z H. naar Zijn troon gedragen, waar Hij plaats nam, om de H. MIs bij te wonen. Een der twee aanvallende schepen loste te gelijkertijd een hevig mltrallleurvuur op het schip, maar geen der 34 opvarenden werd ge troffen. De Mar Caspio ligt in gevaarlijke po sitie en men vreest, dat zjj bij hoog tyi zal zinken. De correspondent van de Petite Gironde te Bayonne heeft den kapitein van het Spaansche steenkoolschip Mar Caspio, dat door twee ge wapende treiters van de nationalisten werd aangevallen, geïnterviewd De gezagvoerder deel de den journalist oa. mede; „Ik was Woensdag uit New Castle met een lading steenkool voor Le Boucau vertrokken Vanaf Ouessant volgde ik de Fransche kust binnen de Fransche territoriale wateren. Maandagnacht omstrqeks twee uur, op onge veer een mijl afstand van Kaap Breton, nader den ons twee kleine treilers. De eerste sloot ons den weg naar de gust af. De treller ontstak plotseling de vuren, de tweede sloot met ge doofde vuren den weg naar zee af. Ik begreep met schepen uit San Sebastian te maken te hebben, gaf order 8.08 -signalen uit te zenden De achtervolging duurde een half uur. In het bijzonder beveelt de Paus de geeste lijke verzorging van de studenten aan en de behoeften van de Katholieke cultuur. Eveneens de bijzondere verzorging der kin deren tegen de zedelijke gevaren, die het be dreigen. De volledige Christelijke vorming is noodlg voor het welslagen van alle andere werkzaamheden en ook voor de medewerking der katholieken tot welvaart van het vader land. De Gestapo heeft in Aken eenige duizenden exemplaren van de Duitache Encycliek in be slag genomen. De Paus wjjst als voornaamste middelen om In de groote geestelijke behoeften van Mexicc te voorzien en de christelijke maatschappij te herstellen, vooral de heiligheid van het pries terschap aan en wijst op de noodzakelijkheid van een steeds meer verzorgde opleiding der studenten In de seminaries. Daarom spreekt hij zijn voldoening uit over hetgeen het Mexicaan- sche Episcopaat op dit gebied verricht en prijst In het bijzonder de Noord-Amerikaanache Bis schoppen. wijl zjj in de Vereenlgde Staten een seminarie voor den Mexlcaanschen clerus heb ben opgericht. In de tweede plaats wijst de H Vader op de noodzakelijkheid en de schoonheid van de me dewerking der leeken met de priesters, die ge grond is op de verheven leer van het mystieke Lichaam van Christus. De grondslag van den ganschen herstelarbeid moet bestaan, zoo ver volgt dit Schrijven, In een grondige christe lijke vorming, die de leeken In staat stelt, de Kerkelijke Hiërarchie bij te staan In haar voornaamste opgave, waaronder de religieuze hlistand van werklieden, boeren, Indianen en Mexicanen In het buitenland. In de Kathedraal te Berlijn heeft de Btaschop van Berlijn, Z. H. Exe. Mgr. graaf von Preysing tijdens zjjn predikatie op Fa- schen de geloovigen uiigenoodigd schrifte lijk bij de „nationaal-socialistische autoritei ten te protesteeren tegen de opheffing van de Katholieke scholen. De Bisschep voegde hieraan toe, dat de rjjksregeering feilelijk de boodschap van Z H. den Paus heeft genegeerd. Hy deelde mede, dat de Bisschop van Saar bruecken bjj de autoriteiten een protest had ingediend naar aanleiding van de verkiezing voor de gemeenschapsscholen, maar dat tot nu toe alle Katholieke protesten vergeefsch zijn ge bleven. Dese vorming te teveno het hechtste en veiligste bolwerk van de godsdienstvrijheid. Tenslotte wijst de Paus op de noodzake lijkheid van gehoorzaamheid aan de richt lijnen. die de H. Stoel en het Episcopaat aanwjjsen, en doet een beroep op het hoog ste gebod der naastenliefde, opdat allen hun .persoonlijke zienswijze terzijde stellen en de noodzakelijkheid begrijpen om één lichaam en één geest te vormen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD PERPIGNAN, 27 Maart. (Havas). Schepen van de Fransche kustwacht welke deel uitma ken van de internationale contröle, hebben hedenmorgen op zee het vaartuig Sans Pareil gesommeerd doel en bestemming van de reis op te geven. Het antwoord was, dat het schip naar Oebere ging, om meubelen in te nemen KERKRADE, 27 Maart. De Geheime Staatspolitie te Aken heeft in een drukkerij aldaar eenige duizenden exemplaren tn be slag genomen van de Zondag JX tn de Ka tholieke kerken voorgelezen PauseHJke En cycliek over den toestand der Kerk ta Dol tech land. Hei Nederlandsehe elftal voer den voetbal wedstrijd BelgiëNederland samengesteld. Op <Jlt oogenblik dreigde de .Mar Caspio", die sneller liep dan de treilers, te ontsnap pen, waarop de bemanning van deze sche pen mltrallleurvuur op de „Mar Caspio" openden. De geheele bovenbouw van het schip werd met kogels doorzeefd, doch zon der succes. want de bemanning was op haar posten binnen in het schip. Vervolgens kwamen de kanonnen in actie, meer dan twintig schoten werden gelost te linker en te rechter zijde, vier of vjjf keer achter elkaar. WASHINGTON, 27 Maart. (Reuter). Volgens welingelichte kringen zullen de twee Ameri- kaansche pantserkruisers, die In den komenden zomer op stapel gezet worden, uitgerust worden met 16-dulms kanonnen. Zooate werd gemeld, heeft Japan reeds afwijzend geantwoord op he' Bntsche voorstel, het kaliber der kartonnen van de oorlogsschepen tot 14 duim te beperken. Tegen half een was ieder plekje tussclien de armen van de zuilengaanderij, die het St. Pie tersplein omvat, bezet. Met spanning wachtte een enorme menigte op het verschijnen van den Paus, die van de loggia Zijn zegen „urbi et orbi" zou geven. In afwachting van 'z Pausen komst zong de schola cantorum der Paters Be nedictijnen van het St. Anselmus-oollege te Rome het „Invitatorium" uit het Paasch-officie. Evenals de pontificale H. Mis werd ook deze plechtigheid per Radio-Vatlcana uitgezonden en in zes talen aangekondlgd. Een dergelijk voorval geschiedde In Transsyl- vanié, waar een Bulgaarsche boer, Albundi Ochea. eveneens waanzinnig geworden, zijn vrouw en zijn vjjf kinderen met een bijl dood sloeg, waarop hij in een put sprong. De hoeve lag zeer afgelegen en eerst vier dagen later deed een polltle-patroulUe de lu gubere vondst van de zeven lijken. Tevoren had In de basiliek van St. Pieter de deken van het College van Kardinalen, Kard. Plgnatelli dl Belmonte, op het Pauseiyk altaar een plechtige H Mis opgedragen, waarbij Z.H. de Paus, gezeten op Zjjn troon, die voor deze gelegenheid iets verhoogd was. opdat Z. H. ge; makkelijker van den draagstoel kon afkomen, tegenwoordig was. Veertigduizend geloovigen, pelgrims uit alle deelen der wereld, en twintigduizend Romeinen waren bü deze H. Mis tegenwoordig; de overi gen moesten zich tevreden stellen met een plaatsje voor den St. Pieter, waar zij door mid del van luidsprekers, aan den obelisk aange bracht, de plechtigheden konden volgen. De boodschap besluit, doelende op de .JJult- •che Christenen", met de woorden: „laat geen twijfel bestaan dat wij niet behooren tot de- telfde kerk als zij. die een aardsche zaligma king stellen boven een hemelsche, en die bloed •n bodem, geschiedkundige gebeurtenissen en politieke philosophic beschouwen als krachten, welke leiden ter iligheid". BUITENHOF 42 DEN HAAG -1---- alle kamers met ontbijt f 3.- F. P. Midden in de stad en toch Daden van roofoverval Mook aangehouden. Prinses Juliana en Prins Bernhard «ijn te Monte Carlo aangekomen. PARIJS, 27 Maart. (Havas). Gisteravond te een ernstig ongeluk gebeurd op den weg Parijs- Dieppe. nabij Grandes Ventes. Een auto, welke bestuurd werd door graaf de Chambrun. den zoon van den bekenden senator, reed drie voetgangers omver. Twee hunner zijn aan hun verwondingen bezweken. Vijf personen te Rotterdam gearresteerd, ver dacht met cocaine als lokaas iemand f 858 afhandig te hebben gemaakt. WaardevoDe ring van de echtgenoote van onsen gezant te Parijs verdwenen; waarschijnlijk diefstal in het spel. Db. Niemöller en andere leiders van de be lijdende kerk hebben een Paaschboodschap ge richt tot de geloovigen, waarin zij spreken over het voortdurend gevangen zetten van Evange lische predikanten in concentratiekampen. De politie heeft een inval gedaan in de kan toren van de beweging in het Westen van Berlijn en hierbij een aantel exemplaren van de boodschap in beslag genomen Als reden werd opgegeven, dat het geschrift niet den van den drukker droeg, zooals door de wordt geeischt, doch men vermoedt, aldus de .Daily Telegraph", dat de autoriteiten niet wenschten, dat er toespelingen zouden worden gemaakt op het arresteeren van geestelijken. Korten tijd later verliet de eerste sloep met vijf man de .Mar Caspio" en bereikte het land, gevolgd door een tweede Zoodra het begon te schemeren, naderde ons de Ik stuurde hierop vastbesloten naar de Kaap, want voor niets ter wereld wilde ik weer In de gevangenis komen, waar Ik twee maanden heb doorgebracht. Toen de treilers zagen, dat wij op eenlgen afstand van de monding van de Adour ver gingen, zonden zij ons nog een tweetal schoten toe en verwijderden zich. En nauwelijks was het „Amen" van 's Pausen onmiddellUKe omgeving verklonken, of opnieuw juichten de geloovigen den H. Vader toe. Bi) het verlaten van het balcon liet de H. Vader de sedia gestetoria nog eenmaal omdraaien; met een handgebaar groette Hij nog eenmaal de geestdriftige mehigte, Z.H. was hevig ontroerd en liet Zijn tranen den vrijen loop, hetgeen diepen indruk maakte op de aanwezigen. Teruggekomen In Zijn particuliere vertrek ken onderwierp de H. Vader Zich terstond aan een onderzoek door prof. Milani. De lijfarts kon by Z. H. niet de minste nadeelige gevolgen con- stateeren; de plechtlghedeii en de emotie had den Hem niet bijzonder vermoeid. Maandag morgen heeft^f. H dan ook als naar gewoonte de H. MIs geWbn in Zün huiskapel. In Vaticaansche kringen beschouwt men dit als een bewys voor het voortduren van de ver betering van Zyn gezondheidstoestand. Op aanraden van de behandelende genees- heeren zal Z. H. de Paus eerder dan vorige ja ren naar Zyn zomerverbluf Gastel Gandolïo gaan. De plechtigheden van Paschen werden by- gewoond door alle bultenlandsche diplomaten, die by den H. Stoel zyn geaccrediteerd, slechts leden van de Duiteche ambassade waren niet aanwezig. De Paus besluit met een gebed voor het Me- xicaansche volk tot de H. Moeder Gods van Guadaloupe en zendt aan alle broeden in Mexico Z|jn Apostollschen zegen. In de boodschap werd 01 gezegd: „De ge loovigen moeten weten, dat niet valt te twijfe len aan de overwinning van de Kerk. We ge denken onze vervolgde en gevangengenomen leden in gebed. We bevelen onze broeders en zusters in de concentratiekampen en gevan genissen aan God, die de overwinnaar is, aan. Wy zullen niet In staat zyn hen te redden, noch kunnen wy onszelf beschermen, doch we gelooven, dat alle vervolging voor de zaak van Christus een bewijs is voor Zijn overwinning. De geloovigen moeten niet bevreesd zyn. hoe wel zy bedreigd worden met vervolging, welke ook den heer Bunke, den voorzitter van den broederraad van de belijdende kerk in Gloa- gau in Silezië, in het concentratiekamp heeft gebracht.” Tweehonderdduizen geloovigen, voor het overgroote deel Romeinen, waren op Paaschmorgen op het St. Pietersplein verzameld om er ge tuige van te zyn, dat Z. H. Paus Pias XI vanaf de loggia van den St. Pieter Zijn Zegen Urbi et Orbi gaf. De toenemende criminaliteit in Amerika heeft de directie van een staatsgevange nis in Tennessee er toe gebracht op de binnenplaats éénmanscellen te laten bouwen, waarin de delinquenten geke tend worden opgeborgen. Wanneer op hun gedrag niets valt aan te merken, blijft de deur gedurende eenigen tijd geopend Met den dood in het hart moesten we alles verlaten. Ik verwonder ml) er sterk over, hoe een dergelyke aanval in de Fransche territoriale wateren mogelyk te." Door de zorg van de autoriteiten van Le Boucau is de bemanning van de „Mar Caspio” in de stad onder dak gebracht, Twee mannen zijn gewond door uitgeblazen stoom, doch niet zoo ernstig, dat zij van hun kameraden ge scheiden behoefden te wodden. van in een 'penbare belijdenis soms heldenmoed Onze sejpt In- een Apostolisch schrijven, dat Z. H. de Paus op het Paaschfeest gericht heeft tot het Mexicaansche „Episcopaat, spreekt Hij Zjjn vreugde uit. dat het lijden en de droeve toe stand van de Katholieke Kerk in Mexico op zulk een bewonderens- waardige wjjzte wordt gedragen. Ook de Paus Zelf lijdt onder dezen toe stand. Hq wordt echter getroost door de trouw van Bisschoppen en clerus en de standvastigheid van de Mexi caanse he katholieken in een tijd, waarin de openbare belijdenis van het geloof eischt Het Fransche schip „Imerethie 11”, dat in de Mlddellandsche Zee is aangevallen door den Spaanschen kruiser „Canarlas", is Zondag morgen te Marseille aangekomen. De gezagvoer der vertelde, hoe T schip was gepraaid door de „Canarlas”, die het wilde dwingen naar Palma op Majorca te gaan, in plaats van de reis naar Alicante voort te zetten. De kruiser loste vier kanonschoten, die geen doel troffen. De gezag voerder weigercte zich naar Palma te begeven en deelde den kruiser mede, dat hy den Fran- schen kruiser „Suffren” verwachtte. Daarna zette hy koers naar Alicante, terwyl de Span jaard aan den horizon verdween.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1