De Senaat over Indi VERZOENING Katholieke 'Onderwijzers bijeen TT J MOOIE SOLIDARITEIT N.S.B. AFGESTRAFT Tl Tl OPLEVING SCHEEPVAART DOOR DEVALUATIE ÖONDERDAG 1 APRIL 1937 EERSTE KAMER Ernstige woorden KEURING VAN HENGSTEN CLEARINGKOERSEN Werkloosheidscijfers DE HANDEL MET RUSLAND Bonificatie tarwebloem Verhouding tot Japan vriendschappelijk Rede W. Ruya voor Nederland- ache reéderavereeniging INGEKUILDE CONSUMPTIE AARDAPPELEN Jongetje overreden en gedood O a Het Katholieke hield M iddagvergadering O Paus is echter een meer Turksche Eeuwfeest te Rotterdam per 100 Kg. Te groote voortvarendheid bij het atreven naar corporatie houdt gevaren in Artikel 177 zal worden afgeachaft zoodra daartoe gelegenheid ia Zonder hoofdeiyke stemming werd de In dische begrootlng aangenomen. H. Nijgh, oprichter van de Uitgeverij Nijgh en van Ditmar en van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Te ’s Gravenhage is de jaarlljksche algemeene vergadering van de Nederlandsche reederaver- eeniging gehouden. Deze vergadering werd door den voorzitter, den heer W. Ruys Bzn.. lid der directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam, geo pend met een rede, waarin hy o.m. zelde, dat het hem, nadat zoovelen van zijn voorgangers, door de omstandigheden gedwongen, zich vaak op zeer sombere wijze moesten uiten over de toestanden en de toekomst van het reederybe- dryf, een groote voldoening was, een meer op timistisch geluid te kunnen laten klinken. De Directie zal Vrijdag 2 April in het geboufc Wijnhaven 113 te Rotterdam van hall drie tot hall vijl receptie houden. den vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Mr. Pock, inspecteur van het rjjks- toezlcht; den Aartsbisschoppelyken inspecteur. Rector de Jong, die den Schoolraad vertegen woordigt; den heer Luyken, vertegenwoordiger van het Utrechtsch gemeentebestuur; de hee- ren Bot en Swinte, bestuursleden van de R K Mulo-vereeniging en den heer Smits, vertegen woordiger van de Indische collega's. De algemeene beschouwingen over het be stuursbeleid verliepen zeer vlot. Na ampele besnrekingen werden financieel verslag en begrootlng goedgekeurd, waarna de voorstellen aan de orde kwamen. Hos ook Uw klawding woxon mag, Zorg dot U daarbij óp let Dat U. om steeds insti|l te xi|n. •n HOLLYWOOD-Hood/ óp set I A' den han- leden naar ge- aan- Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behandelt met PUROL«$> en droog houdt me» Pvrolpoeder 30 ct. Purolpoeder 60 ct. Purol 3 Den heer Janssen (RK.) gewerd de ver klaring, dat er over de loonbelasting reeds gemarchandeerd wordt, en dat art. 177 der Indische Staatsregeling afgeschaft zal wor den. zoodra zich een gelegenheid daartoe ▼oordoet. Een delegatie uit het comité v> del met Sovjet-Rusland vertrok Moskou, om aldaar algemeene besprekingen te houden over onzen handel met de Sovjet-Unie. De delegatie bestaat uit de drie heeren, die in Januari 1935 met eenige vertegenwoordigers van het Volkscommissariaat voor buitenland- schen handel van de U. 8.8. R. onderhandelden. nJ. de heeren E. D van Walree, mr. A. N. Mo lenaar en W. H. Rethmeier. Ook de heer Coltjn vond, dat by het weer maken van winsten allereerst de te lage Ico nen correcties moesten ondergaan; desnoods zal er dwang gebruikt worden. sjewlsme. De principieele anti-bolsjewist dan Hitler, omdat de Paus op grond van de Godde lijke wetten het bolsjewisme radicaal veroordeelt, terwijl Hitler’s anti-bolsje- wisme slechts is gebaseerd op zuiver menschelijke gronden, van nationalis- tischen, politieken, cultureelen en Duit- schen aard. Het is in ieder geval te ho pen, dat Hitler zich niet met de anti christelijke opvattingen van den op dit punt ziekelljken Ludendorff heeft ver zoend. want als dat het geval zou zijn, zou het er voor de Katholieke Kerk in Duitschland nóg somberder uitzien dan het er momenteel uitsiet. Nu de RX. Staatspartij heelt besloten gebruik te maken van het thans in de Kieswet neergelegde recht van voorkeur op een lijstnummer, waardoor de Partij kan en zal beslag leggen op lijst no. 1 werd aan den partijvoorzitter mr. C. Goseling, door den Centralen Propa- gandadienst het eerste lijstnummer- speldje aangeboden, dat binnenkort in honderd-duizenden exemplaren over het geheele land zal worden verspreid Met voldoening kan de Minister mededee- len, dat de onderhandelingen met Japan over een handelsverdrag in bet laatste sta dium verkeeren en dat de verhouding tot Japan heel vriendschappelyk is: zoolang deze Minister hier aan Koloniën zetelt, Is er geen enkele kwestie aanhangig geweest; wel houdt men daarginds wel eens voor ons min der prettige lezingen. De hoogeerw. spreker raar aanleiding van de Naar ons van bevoegde zyde wordt medege deeld. is de bonificatie op tarwebloem b met ingang van 31 Maart 1937 bepaald op 1 20 voldoening mogen smaken, dat vele schryvers, die hun werken by Nijgh Van Ditmar heb ben uitgegeven, met letterkundige pry-zen wer den onderscheiden, wy noemen in dit verband os.: Antoon Ooolen Jan Slauerhoff Her man de Man Gerard Walschap Maurice Roelants Aart van der Leeuw Albert Hel man. In het door Nijgh Van Ditmar opgerichte tijdschrift „Forum" vonden de jongeren ge legenheid zich te uiten. Het tijdschrift „Film- llgja”, dat aan buitengewoon aesthetische eischen voldeed, was ongetwyfeld een der best uitge voerde tijdschriften in ons land op dit gebied verschenen. Het Advertentiebureau, dat sedert 1846 deel uitmaakt van Nygh Van Ditmar, was het eerste bureau in Nederland, dat zich op het ge bied der reclame bewoog. Vit het voorafgaande moge duidelyk zyn ge worden. dat hoewel er tusschen de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de firma Nygh Van Ditmar in het begin van de historie van beide ondernemingen wel eenige verwantschap heeft bestaan, zy na korten tyd geheel zelf standig werden en geheel onafhankelyk van el kaar. Na den oprichter H. Nygh, die zich in 1864 associeerde met W. N. J. van Ditmar, zyn fir mant geweest de heeren J. C. Nygh, N. M. A., beiders). Verlaging belemmerd door weer ageateld heid Behandeling der vooratellen Op voorstel van de afdeeling Alkmaar-Bui- ten zal geyverd worden, dat de tijd, gedurende welken wachtgeld is genoten, meetelt voor de toekenning van periodieke verhooglngen. Eveneens was van deze afdeeling een voor stel Ingekomen om actie te voeren voor af schaffing van de classificatie, doch dit werd ingetrokken in verband met een enquête, die daarover gehouden wordt. Aangenomen werd voorts het voorstel van Amersfoort om ervoor te yveren, dat zoolang een onderwyzer het salaris niet ontvangt, dat hem in normale omstandigheden zou worden ultbetaald, zyn dlensttyd als ondeortfter dub bel telt. Vervolgens hield Mgr. J. G. intusschen ter vergadering yf kort, doch zeer belangryk Op de hem bekende e de wüze sprak Mgr. van Koersen voor stortingen op 1 April 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 73.45; Lires f 9.61; Peseta» f 11; Ponden f 1.45 Niet aldus verging het de herberekening der pensioenen, waarover gestemd werd. By die stemming bleek Immers, dat (met 21 leden) het quorum niet (meer) aanwezig was; tegen stemden de heeren Polak en Mendels (8. D.), de heeren Andriessen, De Bruyn en Nl- vard (R. K.), de heeren Van Vessem en d'An- sembourg (N. 8. B.) en de heer Werker (V. D.). De stemming was intusschen vergeefsch. Morgen doen we t even over. Tegen den zomer 1936 bleek, dat de groote stagnatie in de graanverschepingen ophield. Er kwam weer vraag in Europa, men moest koopen. De voorraden waren tot op een minimum geslonken en door die grootere vraag naar graan, kwam er ook een groo tere vraag naar tonnage. Het River Plate Committee kon reeds in Augustus overgaan de mlnlmumvrachten te verhoogeri en de ballastreetricttes te verlichten. Alles duldde erop, dat wy een kleine opleving tegemoet gingen, hoewel niemand verwacht had, dat, toen de Nederlandsche regeering zich ge noodzaakt zag op 26 September een uitvoer verbod van goud uit te vaardigen, waardoor de waarde van onzen gulden ten opzichte van de munt der andere zeevarende naties belangryk daalde, dit tevens het oogenblik zou zyn waarop, door de toenemende vraag naar tonnage, allerwege groote opleving zou Men schryft ons uit Rotterdam: Op 2 April zal het 100 Jaar geleden H. Nygh te Rotterdam een boekhandel waaraan reeds enkele jaren later een i voor boeken en plaatwerken werd verf Indië kan voorts gerust meer autonomie kry- gen, maar „van onder op"; een geleldeiykc ontwikkeling zal nog veel tijd in beslag nemen; voortdurend biyft men intusschen bezig om uit breiding te geven aan de zelfwerkzaamheid der regionale en locale organen. De heer Vervoorn heeft aan den minister van Ehndbouw en Viaschery gevraagd, of het hem bekend is, dat groote hoeveelheden consumptie aardappelen nog Ingekuild liggen en door de telers niet verkocht zyn kunnen worden en dat de opbrengst van deze aardappelen voor talryke boeren de eenige bron van inkomen uit het bedryf is? Wil de minister bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoeslag de overtollige voorraden tegen een toonenden prijs kunnen worden geruimd? Te 's-Hertogenboech Is het acht-jarig zoontje van den heer Werts, wonende in de Plateau straat, by het spelen onder een vrachtauto ge raakt. Een der wielen ging het kind over het achterhoofd. Per autobrancard is het kind naar het Groot Ziekengasthuis vervoerd, waar het by aankomst la overleden. De «Hrecteur van den Ryksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat In de week van 8 tm. 13 Maart 1937 het aantal leden van Ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 533.700 (waarvan 74.800 landar- Op vragen van den heer Van den Heuvel be treffende de uitvoering van de Paardenwet-1918 heeft de minister van Landbouw en Visschery geantwoord: Van ongerustheid in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrek king tot de wijze, waarop ten aanzien van hun belangen wordt gehandeld door de Rykscommis- sie van dekhengsten is den Minister tot heden niet gebleken. Op een Juiste en nauwkeurige uitvoering der Paardenwet heeft leder belanghebbende aan spraak. vooral ook daar de waarde der hengsten door niet-goedkeuring een aanzieniyke vermin dering kan ondergaan. Zoo spoedig het den Minister zou biyken. dat de keuringen niet overeenkomstig de bedoeling der wet zouden hebben plaats gehad, zou hy zich verplicht gevoelen te bevorderen, dat zulks zich niet herhaalde. ontstaan en de vrachtcyfers tot zeer loo- nende zouden stygen. Al naar gelang de La Plata-markt beter werd, was het ook mogelyk de vrachten in andere richtingen te verhoogen. met als gevolg het weder in de vaart komen van practisch de ge heele tonnage. De lynvaart, die met haar ta rievenpolitiek zoo afhankelyk is van de vrach ten in de open markt, kon medeprofiteeren en ook daar zag men een verhooging van de vrachtcyfers. Daartegenover staan natuuriyk verhoogde exploitatlecyfers en de tyd zal lee- ren of de hoogere vrachten die hoogere exploi tatiekosten hebben kunnen opvangen. De laatste 5 jaren verloor de Nederlandsche vloot ongeveer 20 pCt. van haar tonnage, een schrikbarend groot percentage en wel het grootste percentage van alle zeevarende naties. De oplossing van dit vraagstuk is door de be- langryke styglng van de bouwkosten zeker niet gemakkeiyker geworden. De vergadering betuigde hierop haar dank aan den heer Ruys, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid. In zyn plaats werd tot voorzitter gekozen mr. D. A. Delprat, directeur van de N.V. Stoomvaart My. Nederland te Amsterdam, tot ondervoorzitter werd benoemd de heer J. G. A. Fontein, direc teur van de N.V. Maatschappy Zeevaart te Rot terdam. DEN HAAG, 31 Maart 1937 De Eerste Kamer heeft er geen gras over laten groeien: om nog tydlg de onge telde wetsontwerpen, welke de Tweede Ka mer haar in voorgaande weken toeschoof, afgewerkt te krygen. heeft zy haar Paasch- rece^bekort en is zy terstond aan den arbeid getogen. Van de verzekerden, hiet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 8 t.m. 13 Maart 1937 295 pCt. in.de vorige verslagweek (22 t.m. 27 Februari 193») 29,9 pCt. in de overeenkomstige pCt. in de overeenkomstige week pCt. Dat de werkloosheid niet sterker is vermin derd dan de percentages aangegeven, kan waar- schyniyk in verband worden gebracht met de weersgesteldheid (sneeuwval); van de bouwvak arbeiders was in de week van 8 t.m. 13 Maart 52.8 pCt de geheele week werkloos: in de week van 22 t.m. 27 Februari was dit 50.8 pCt. B>j 1054 organen der openbare arbeidsbemid- oeling stonden op 13 Maart 1937 in totaal 445.737 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 422.884 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 430.029 werkloos, onder wie 412.234 mannen. Biykens mededeeling van den directeur-gene- raal van werkverschaffing en steunverleening waien einde Januari 1937 20 196 arbeiders ge plaatst by een werkverschaffing. Aan het cul tureel werk voor werklooeen namen einde Dec. 1936 deel: cursussen 43.059 personen, werk- objecten gemiddeld 2.406 personen, centrale werkplaatsen 2214 personen kampen voor jeug dige werklooien 1490 personen. Over het financieel aspect voor Indië in 1937 ♦iel nog weinig te zeggen; er is verbetering. fc*«r zuinig, zuinig! Het afkoopen der extra uitvoerbelastlng op olie vond de Minister ook geen fraaie figuur, tiaar het bracht in ieder geval geld op, terwyi *en belastingheffing moellyk te treffen zou «yn. afdeeling was van groot belang voor de in 1894 opgerichte Wereldkroniek, het bekende fraai geïllustreerde weekblad, dat nog steeds een lust voor het oog is. Deze afdeeling zou, gezien ae vele clichés welke noodig zyn voor de boek wel ken, tijdschriften, w o. Economisch-Statistisch* Berichten, het voornaamste weekblad op econo misch gebied Administratieve Arbeid Al gemeen Zuivel- en Melkhygiëniich Weekblad - De Llchameiyke Opvoeding en 't reclame-druk- werk, niet meer kunnen worden gemist. Om tot de uitgevery terug te keeren, de zoo Juist verschenen fondscatalogus der firma om vat ruim ^400 gangbare werken op het gebied van letteren en kunst, kinderlectuur, sport en llchameiyke opvoeding techniek weten schap middelbaar-lager en nUverheidsori derwjjs. Op letterkundig gebied staan de uitgaven van Nyfch Van Ditmar aan de spits, niet alleen voor wat de Jongere garde betreft, wy treffen de namen van Willem Schürmann, Louis Cou perus, Aart van der Leeuw. Nescio, Arthur van Schendel, Herman Teirllnck, Karei van de Woestyne en tal van anderen. Zich hoofdzakeiyk bepalende tot het uitheven van oorspronkelijke literatuur, beeft men ae De middagvergadering werd ook bygewoonc door Mgr. dr. van Gils, den voorzitter van den Ned. R. K. Schoolraad, die met eenige woor den door den voorzitter werd verwelkomd. Een woord van gelukwensch werd gesproken tot de afgevaardigden van den Bosschen bond met het 40-jarig jubileum, alsmede tot den heer M. R. Thljssen, die morgen 25 jaar redac teur van het .Katholiek Schoolblad” zal zyn De vergadering zette daarna de beraadsla gingen over de voorstellen voort. Overeenkomstig een voorstel van de afdee ling Bergh, dat echter geamendeerd werd door de afdeeling Rotterdam, zal geyverd worden om te bereiken, dat voor het bezit van de acte nuttige handwerken en handenarbeid, wanneer hierin les wordt gegeven, een vergoeding wordt toegekend. Uitvoerig werd gesproken over een voorstel van Bergen op Zoom om te yveren, dat het instituut kweekeling met acte radicaal en wet telijk wordt afgeschaft. De voorzitter zette uiteen, hoe dit instituut is gegroeid, naar voren brengend, dat we den jongen menschen de gelegenheid tot werken niet moeten ontnemen. Misbruiken, ja. moeten we aan de kaak stellen en tegengaan. Behoedt, aldus de voorzitter, de kweekelingen voor moreele verwording door niets te doen te hebben. Bergen op Zoom trok na deze argumentatie hët voorstel in. De afdeeling Hulst stelde voor, dat het K.O.V.-bestuur het initiatief zou nemen tot de saneering van ons Katholiek Lager Onderwys door het Instellen van een studle-commissie. die practische richtlynen, gebaseerd op ge zonde psychologische en paedagogische begin selen, voor bedoeld onderwys verstrekken zal. De afgevaardigde van deze afdeeling be toogde. dat het katholiek volksonderwys niet gezond is. waarop enkele afgevaardigden vroe gen de fouten aan te wyzen. De voorzitter meende, dat de inleider ook wat te sterk in zyn terminologie was geweest. Tenslotte werd het voorstel-Hulst aangeno men. Verder werden nog eenige voorstellen' be handeld, die meer hulshoudelyke zaken betrof fen. het woord gevoerd, terwyi de heer OTTEN (V. D.) «ich tevreden stelde met slechts een vraag te stellen ten aanzien van Nederlandschen boter-export naar Indië, welke benadeeld zou worden door grooteren Import van Australische boter, welke import echter heel verstandig geduld biykt te worden met het oog op thee-export naar Australië. Algemeen verheugde men zich natuuriyk ook aan deze zyde van het Binnenhof over de economische en financieele opleving in Indië, al bleef ook hier de waarschuwing „voorzich tig 'n beetje met nieuwe en grootere uitgaven!" niet achterwege. De herberekening der Indische pensioenen vond begrypeiykérwyze ook thans weer mei uitsluitend bewonderaars; de heer O6SEN- DORP (S.D.) verklaarde zich er sterk tegen, evenals de heer d'ANSEMBOURG (N8.B die de korting uit den booze bleef achten, ofschoon naar zyn eigen plechtige uitspraak, deze Re geering dicht by een bankroet staat; de heer JANSSEN (R.K.) noemde de onaantastbaar heid der pensioenen een overwonnen standpunt; de toepassing der nieuwe meening mocht ech ter slechts in uiterste noodzaak volgen; in dit geval mocht vooral de kinderaftrek niet ver vallen. Voor verbetering in den toestand der noodiydende bevolking vooral op Java werden goede woordjes gedaan door dezen Ka tholieken spreker, die verlichting van zware lasten (in 't bijzonder de loonbelasting) be pleitte en betoogde, dat wanneer er weer winsten gemaakt worden ook de loontrek kers erin moeten deelen; in geiyken geest sprak ook de heer MENDELS (SU), die deed uitkomen, dat het daarginds om millioenen noodlijdenden gaat. Het Japansche gevaar kwam om den hoek gluren, toen deze spreker gewaagde van de Ja pansche economische, commercieele en politieke penetratie in Indië; hoe stond het met de on derhandelingen omtrent het scheepvaartver- drag? In alle „bescheidenheid” stelde de heer Mendels eenige desbetreffende vragen. Een ander vraagstuk was: moet er nu al ge- Ronde-Tafeld gaan worden over de toekom stige staatkundige positie van Indië. zooals door den Volksraad gepetitionneerd was? Moet Ned. Indië ten spoedigste den dominion-status krygen? De heer MENDELS (S.D.) was er sterk vóór, maar de heer JANSSEN (RJC.) waar schuwde een conferentie zou slechts onver vulbare verwachtingen wekken; het katholieke einddoel is oote zelfstandigheid van Indië bin nen Rijksverband, maar in welk tempo? En hoe stond het met bet beroemde art. 177? Nog niet opgeruimd? De heer KOLFP (C. H.) toonde zich een vry enthousiast bewonderaar van het ministerieel beleid; alleen moest de Minister met zyn defen- siemaatregelen nóg verder gaan, en hy vreesde, dat deze wel wat il te goed van ver trouwen was ten opzichte van de N. 8. B. in Indië die daar zooveel onschuldiger zou zyn dan hier te lande; de N. 8. B. moest beoordeeld worden naar haar beginselen en doelstelling, en deze zijn hier en ginder geheel identiek; na dat ook deze spreker zich sterk verzet had te gen voorbarige Ronde-Tafel-conferenties, kwam de N. S. B.-er, de heer d’ANSEMBOURG, de’ vergadering weer eens vermaken; gezien de ge varen, welke Indië bedreigen (en welke de heer Coiyn zeker niet kent!) moest er voor de In dische defensie veel meer gedaan worden; een aanval van Japan was geen fantasie, zoo ver klaarde in dit milieu de voorzichtige staatsman. De N. 8. B. hier en in Indië was een eenheid, •oo verklaarde hy wyders, zoodoende den heer Coiyn aansporend wat minder goed van ver trouwen te worden Nieuw-Gulnea had voorts al lang benut moe ten worden voor kolonisatie van Europeanen. MINISTER COLUN heeft er genoegen in ge had, den N. 8. B.-er niet lang op zyn afstraf fing te laten wachten: héél het denkbeeld van Europeesche kolonisatie in N.-Guinea noemde de Minister „onzinnig". Door alle eeuwen heen heeft zich hier zelfs nooit een inheemsche be volking kunnen vestigen, maar de N. S. B. trekt zich van feiten nu eenmaal niets aan. Voor de defensie werd het mogeiyke gedaan, maar voor de grens der financieele ruïne hield de Minister stand! Wat zou de N. 8. B. hier méér kunnen doen? De bewindsman herhaalde, dat hy geen be zwaar had tegen uitingen van gezond natio nalisme in Indië, maar de „verdrukte” N. 8. B. mocht zich daarop niet beroepen; als er iets on nationaal is, dan is dit het streven der N. S. B., den rechtsstaat te vervangen door den machtestaat; in Indië gedroeg de N. 8. B. zich biykbaar fataoenlyk, maar hier is haar gedrag in hooge mate onbehooriyk. „Moet nog bewezen worden!” Interrumpeerde de heer Van Vessem der N. 8. B. „Wordt lederen dag opnieuw bewezen, lees Uw pers maar!” kaatste de Minister terug. H. Nijgh verstond zijn tijd en wist ide daden om te zetten, zyn eerste groote da de oprichting van de Nieuwe Rotterds Courant, waarin de veranderde inzlchi cultureel en economisch-politiek gebit uiting konden komen. Nadat de krant eenmaal haar weg gevonden had, werd zü eens onder zun leiding, een zelfstandige neming, die nu ook reeds byna op een g denis van een eeuw kan terugzien. Intusschen bleef H. Nijgh, die den boek reeds spoedig vaarwel had gezegd, zich <x kracht op de uitgeverij toeleggen, terwijl in dien tyd tevens de grondslagen werden gelegd van het advertentiebureau. Als uitgever zocht hy steeds naar het beste en zijn hooge opvatting van de taak van den uitgever deed hem niet zelden den financleelen kant uit het oog ver liezen. Wie iets te zeggen had en dit in voor namen styi kon doen, kon op zijn medewerking rekenen. Niet zelden ook nam hy het initlatler om de beste amateurs van zijn tyd aan te moedigen. Zoo heeft MultatuU getuigd in de inleiding! tot zyn ..Wijs my de plaats waar ik gezaaid heb!”, geschreven in 1861. naar aan leiding van de overstrooming in Nederlandsch- Indië, dat de heer Nygh er in geslaagd was, hem over te halen, een propagandageschrift ten be hoeve van de noodlijdenden in het verre Insu- linde te schrijven. De Uitgeverij gaf den stoot tot de oprichting van de drukkerij. Alle uitgaven worden nog steeds op de eigen drukkerij vervaardigd, welke tot een groot en modern bedryf is gegroeid, met een talrijk personeel. wy zouden niet volledig zyn. indien wjj on der de technische afdeelingen niet noemden de chemigrafische inrichting, die op zichzelf tot de groote bedrijven in Nederland behoort. Als een bijzonderheid zy hier vermeld, dat aan de firma, Nygh A Van Ditmar de eer toekomt op dit gebied baanbrekend werk te hebben verricht. Zy was één der eersten, die. toen de houteneden plaats maakten voor mechanische cllché's. een chemigrafische afdeeling in ^net leven riep. Dean De eerste greep gold de Indische begrootlng waarby meteen in de besprekingen betrokken werden de appendices dezer begrootlng, n.l. de herberekening der Indische pensioenen, de in stelling van een rubberfonds, de verleenlng van een financieele tegemoetkoming aan Ned. Indië van f 25 miilioen om Indië economisch verder op gang te brengen en de heffing van een tydeiyk extra-uitvoerrecht. Men kan niet beweren, dat de Eerste Kamer het den minister van Koloniën moellyk maakt heeft, zyn beleid te verdedigen ten alen van bvengenoemde Indische Zaken. Alleen van katholieke, sociaal-democratische christelyk-historische en NBU -sche zyde werd ^*van Scha*, die (as gekomenK een hftoog; nvoudige en pakmn- Schaik de katholieke onderwyzers en onderwijzeressen toe. wilde waarschuwen? algemeene beschou wingen. voor een al te groote voortvarendheid ten aanzien van de corporatieve gedachte. Mgr. behoefde hiervoor slechts te verdulde- lyken hetgeen Z. H. de Paus hieromtrent in zyn encycliek „Quadragesimo Anno" zegt. Laten we voorzichtig zyn, aldus Mgr. van Schalk, dat we by de verwezenlyking van de corporatieve gedachte, de vak- en standsorga- nisatles in eer? vrije maatschappy niet over bodig maken. Zeer byzondere aanwyzlngen geeft Z. H. de Paus in zyn laatste encycliek, hoe we hebben te zorgen, dat de katholieke beginselen in de maatschappy tot uitdrukking worden gebracht „Zorgt voor de katholieke standsorganisatie.'' zegt Z. H. en het is van beteekenls, dat door Rome gesanctionneerd wordt, - wat feiteiyk al leen in Nederland bestaat. We moeten uit het enge kringetje van enkel beroepsorganisatie worden gehaald. Een ander gewichtig document, dat Mgr. eveneens onder de aandacht van de vergade ring brengt, is het schryven. dat het Episco paat aan het bestuur van den Adalbertskrlng heeft gezonden en waarin gezegd wordt, dat de standsorganisaties tot taak hebben de leden te wyzen op hun plichten tegenover de kerk cn het volk. Als katholieken hebben we een groote roeping te vervullen. eneraal Ludendorff, de groote y veldheer en medewerker van veld- maarschalk von Hindenburg, heeft zich met den Führer van het Derde Rijk Adolf Hitler verzoend. Dit is een bericht van veelzijdige beteekenls. Men weet, dat, generaal Ludendorff wel groote veldheer- qualiteiten aan den dag heeft gelegd, maar tevens blijk heeft gegeven van wei nig groothartigheid. Na den oorlog kwam er een breuk tusschen von Hindenburg en Ludendorff, een breuk, waaraan Lu- dendorff's eerzucht en Ijdelheid en na ijver niet vreemd zijn geweest. Luden dorff sloot zich aanvankelijk aan bij de Hitlerbeweging en in 1923 was hij van de kloppartij bij de Feldhermbrücke in München. Hij behoorde echter niet tot de zestien nazi’s, die toen vielen en later in bronzen sarcophagen in de onmiddel- lijke omgeving van het Bruine Huis in de Beiersche hoofdstad als helden-mar- telaren in het openbaar werden bijgezet. Evenals tusschen Hindenburg en Luden dorff ontstond er een verwijdering tus schen Ludendorff en Hitler. De oude ge neraal trok zich uit het openbare leven terug en wedijverde met zijn echtgenoote in het in woord en schrift bestrijden van het Christendom als een pestilentie voor het zuivere Deutschtum. Zijn dom-hei- densch geschrijf, en dat van zijn echt genoote, mocht al niet de volledige in stemming hebben van de „positief” Christelijke machthebbers, het werd in ieder geval vaak minder moeilijkheden in den weg gelegd dan aan de verdediging van het Christendom in de Katholieke pers, in Bisschoppelijke brieven en zelfs in de encycliek van den Paus. Een paar maal is er sprake van geweest, dat de mokkende Achilles-Ludendorff, die zich op de meest beslissende momenten van de nationaal-socialistische revolutie vol komen afzijdig had gehouden, met eerbe wijzen uit zijn tent zou worden gelokt. Zelfs heeft het gerucht indertijd de ron de gedaan, dat Hitler van plan zou zijn geweest hem een veldmaarschalksstaf aan te bieden, maar dat Ludendorff voor die eer bedankte. De viering van Luden dorff’s zeventigsten verjaardag werd vrijwel een nationaal-socialistische mis lukking. Zij werd strikt beperkt tot een huldiging door de iegerautoriteiten. hans echter hebben Ludendorff en Hitler langdurig met elkaar ge praat en elkaar gevonden op het terrein, waarover zij beiden eensgezind zijn. Ludendorff heeft verklaard, dat hij de vernietiging van het „schande-ver- drag” van Versailles door Hitler als een reddende daad hooglijk waardeert even als het weerbaarmaken van volk en staat en de remilitarisatie van het Rijn gebied. Hitler zeide daartegenover het te<< waardeeren, dat Ludendorff dit zoo waardeerde, en daarmee was de kloof - tusschen beiden gesloten. Het is altijd mooi ais twee menschen zich met elkan der verzoenen, en het is belangrijk, wanneer die twee menschen van een im portantie zijn als Hitler en Ludendorff. Het ware ons echter liever en voor Duitschland belangriJker geweest. Indien Hitler zich niet met den militairen en Joden-hater de Katho- had. Tus- Hitler is óók waarop beide elkaar naderen, namelijk het anti-bol- week van 1936 32,0 van Ditmar en H. Nygh J.C.zn. 1 Januari 1908 werd de firma in een vennootschap omgezet Toen H. Nygh J.C.zn. in 1908 directeur vAn de Nieuwe Rotterdamsche Courant werd, trad hy af als directeur van Nygh A Van Ditmar N.V., terwyi J. Th. Piek, een schoonzoon van N. M. A. van Ditmar. tot directeur werd be noemd. Eenige jaren werd de N.V. door een éénhoofdige directie bestuurd: in die periode werden de verschillende afdeelingen gesplitst in op (zichzelf staande bedryven. In 1921 volgde de benoeming tot Directeur van D. ZyIstra; de leiding van het bedryf berust tot op den dag van heden in handen van J. Th. Piek en D. zyistra. By gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de firma zal van 2 tot en met 8 April in den Rotterdamschen Kunstkring een tentoon stelling worden gehouden. „100 jaar Nygh Van Ditmar in Vogelvlucht”, die retrospectief en representatief een beeld geeft van de presta ties van Nygh Van Ditmar op de verschillen de door haar bestreken gebieden. Daar zullen zoowel de Uitgevery als de grafische bedryven en het reclame-adviesbureau vertegenwoordigd zyn. Onderwyzersverbond Woensdag te Utrecht de vierde algemeene jaar vergadering. Allereerst werd tot intentie van het K.O.V. in de St. Martinuskerk een H. Mis opgedragen, waarna bestuur en afgevaardigden byeen kwa men in Hotel „Noord-Brabant”. In zyn openingsrede wyst de Verbondsvoor- zltter, de heer Willem Wiltschut uit Arnhem, op verschillende belangryke onderwyskwesties. die behandeld waren en nog aan de orde zyn. Zeer belangryk was het vraagstuk van het tuchtrecht en de voorzitter brengt dank aan de Katholieke Kamerfractie, in het byzonder aan den heer Suring, voor wat in deze is gedaan. Verschillende wenschen van het K.O.V. wer den aanhoord. overgenomen of gesteund. Mi nister Slotemaker de Bruine verdient dank voor de betere regeling van het ziekteverlof. Met voldoening wyst spr. op de goede sa menwerking met den Ned. RK. Schoolraad, die zelfs financieel geholpen heeft by hetgeen ge daan moest worden voor de werkloozen. Het werkloosheidsvraagstuk is benauwend op 'den langen duur en met ernst, doch ook veel harteiykheid, die wyst op de groote solidariteit in dezen kring, bespreekt de voorzitter deze aangelegenheid. Spr. kan in alle eerlijkheid getuigen, dat het K.O.V. doet wat het kan en zUn mededeeling, dat binnenskamers veel wordt gedaan, is geen holle phrase. Hy kan hieraan al direct toevoegen, dat be langryke onderhandelingen gevoerd worden met de Nationale commissie voor de jeugdwerk loosheid. waartoe het initiatief werd genomen door niemand minder dan den voorzitter van den R. K. Schoolraad, Mgr. van Gils. Door het K.O.V. zyn verschillende werk- objecten aangegeven, die door de commissie bekeken worden en eerstdaags wellicht bekend worden gemaakt. Spr. drukt den jongen werkloozen collega's eenige ernstige woordea op 1 hart. Luistert niet naar een lokkende stem, zoo waarschuwt hy hen. Gy hoort thuis by het K.O.V., dat daad- ^erkeiyk veel voor u doet. Is het niet heeriyk, dat door de vyf organi saties gezameniyk meer dan 400.000 is opge bracht? (Applaus.) Voomameiyk werd steun verleend by verdere studie-kosten en om tegemoet te komen in de nog steeds hooge examenkosten. Het K.O.V. heeft meegewerkt aan de voor- loopige penslonneering, waardoor er werkver ruiming is gekomen. Verschillende lichtpunten zijn er. Zoo de in krimping van het groote leger van wachtgel ders. De vrye benoeming van hoofden is in zicht en dank zy het Hoogwaardig Episcopaat bestaat er In alle diocesen een vrijwel gelyke regeling. in 1937 zal de groote actie gericht zyn op een verbetering van de leerlingenschaal. waar by de vyf bonden krachtig zullen samenwer ken. Spr. wil nog eens dank brengen aan de jonge werklooze onderwyzers voor hun berusting, waarmee zy het belang van de school hebben gediend. Erkenteiyk is spr. ook de katholieke pers voor de wüze, waarop zy in redactloneele arti kelen, die van meeleven getuigen, het K.O.V. bij de oplossing van het werkloosheidsvraag stuk en andere moeiiyke kwesties steunt. Het Verbondsbestuur. zoo besluit de voorzit ter. zal waakzaam blijven omtrent alles, wat betrekking heeft op het devaluatie-vraagstuk. Hierna heet de voorzitter speciaal welkom van 1935 306 militanten Christen- en Ludendorf maar met lieke Kerk verzoend sc hen het Vatikaan en een terrein te vinden. echter

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15