Deckers’ ordeningsontwerp We luisteren naar ii II II DETECT! Simulant thans gearresteerd I H HET BEGIN VAN EEN BEGIN ONZE NIEUWE GEZANT IN BOEKAREST MIJNHARDT’S laxeer- 1 tabletten werken zacht en zeker1 doos 60ct DONDERDAG 1 APRIL 1937 Moderne zwaluwen in de lente Geen overdreven optimisme Zwendelbank-houders veroordeeld LEENING KOLONIALE BANK Kerkelijk leven MET 1300 VERDWENEN MGR. P AC 1 FICUS BOS f G< op Vrijdag 2 April Plechtige Requiemmis te a Bosch Geheimzinnige ziekte Boerderij uitgebrand Vierjarig kindje overleden o Breda’s 50.000ste inwoner L Visschersschip op de rotsen geloopen Vliegtuigen uit het buitenland Betrokkene by poatwiaaelverval- sching, die uit Parijsch zieken hui» vluchtte, verbleef te Bruaael De geheele bemanning in de golven omgekomen? Benoemingen, o.m. van den V ice-Provinciaal Beide verdachten met twee en half jaar gevangenisstraf berecht De heer L. G. van Hoorn, thana gezant te Weenen en Boeda pest, zal worden benoemd Algemeene vergadering te Amsterdam CARMELITESSENKLOOSTER TE BEEK (L.) PATERS REDEMPTORISTEN TE PARAMARIBO DANKBETUIGING AAN DE KONINGIN Contingenteering van naad- looze buizen BOTERINVOER IN BELGIË STOPGEZET R.K. LEERARENVEREENIGING, ST. BONAVENTURA n H <1 Moeilyke overgangsperiode in het vooruitzicht H r n n w Z Spaanache vluchtelingen geven uiting aan hun gevoelen» van erkentelijkheid Maatregelen worden overwogen voor samenwerking tusschen K.L.M. en nationale industrie Milddadige dame legateert een bedrag voor de stichting Order van den nieuwen comman dant van het Veldleger „Moed, taai verzet en vastberadenheid”1 Paaachdrukte voor de K. L. M. .BRAND TE ACHLUM 8«“t-5 ;n,To^%Xrpld'iU^Ur sche causerie 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (Om 100 Medische mum- rie). 2.00 Orgelconcert. 3.00 Oram.pl. 3.15 De KRO-Meïodlsten m. m- v. solist en grempl. 5.Ó0 Gram.pl. 5.10 KRO-Orkeat (Om 6.00 Land- en tulnbouwhalfuur). 7.00 Berichten. 715 Belastlngpraatje. 7.35 Muslca cathollca. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8 15 Revue-programma m m v solisten en de KRO-Melodlsten. 9 00 Gram.pl. 9 15 KRO-Symphonie-ork. m. m. V. soliste. 1030 Berichten ANP 10.40 De KRO-Boys m. m. v. solist en gram.pl. 11.30—12 00 Gram.pl. Hèt origin.eele W maandblad een de onder-of f icieren korporaals en van van. i naar Industrie verzekerd. 1 1 i I w o< Se door algeheels 1 Te C?.l bu Ge 4* Pei 484 i.-i Br Cl Officieren, soldaten. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de R. K. Leerarenvereeniging St. Bonaventura haar alge meene vergadering gehouden onder leiding van haar voorzitter dr. M. de Haas uit Tilburg. Bü den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter, terwijl allen zich van hui; zetels verhieven, de overleden leden Pater van Ever- dingen, den eersten geestelijken adviseur en Ir. W Jonkergouw, oud-voorzltter der vereeniging. In het vervolg van zijn openingswoord stelde spr. de wenschelljkheld de honoreerlng geheel los te maken van het aantal lesuren. Nu het economisch onderwijs in het wettelijk gareel gespannen is, vragen Middelbare Meis jesschool en Lyceum dringend om een plaats. Dat zjj in trek zijn bewijst dat 23 pet. der leerlingen,' die de scholen bevolken, de lycea bezoeken. Mej. Dr J. M. Kuyer hield daarna een inlei ding over „Het onderwijs aan het meisje”, wjjs. Prof, van Poelje. Vervolgens sprak pater Bcheerboom 8.J over .Lectuur in en bulten de school, vooral in ver- 1571 M. 730 9.50—1130 In en band met het Letterkunde-onderwijs in de mo derne talen.” Prof, van Poelje sprak daarna eenlge vrién delijke woorden, waarbij hü gelegenheid vond hulde te brengen voor den inhoud van het orgaan der vereeniging, dat ten Depart^mente trouw werd gelezen, naar hij verzekerde. Verder voerden nog het woord Mgr. J. v. Oils, de Inspecteur van het M. O. de heer El- zinga. Des middags maakten de afgevaardigden, alle afdeellngen waren vertegenwoordigd, een rond tocht door Amsterdam, gevolgd door een bezoek aan de Fordfabrieken. Ge de Dr ■tl li A I I De luitenant-generaal, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, commandant van het veldleger, (W.g.) J. J. O. VAN VOORST TOT VOORST gevestigd H. Hart (W.g.) V. GONZALES ARNAO, oud-gezant van Spanje te Den Haag i d m< nï< ga. B V< Bi zal pari; Ha G- 4- T De Hoogeerw. Pater Generaal der Redempto risten. Patriclus Murray, te Rome heeft voor de Vice-Provincie van Paramaribo (Suriname) be noemd: tot Vice-Provinciaal den Hoogeerw. Pater L. Verheijen en tot diens Consultoren de Zeereerw. Paters W. Austermöller en Steph. Kuypers; tot Rector van het klooster St. Petrus en Paulus te Paramaribo den Zeereerw. Pater Steph. Kuypers en tot Superior van het klooster St. Rosa van Lima, eveneens te Paramaribo, den Zeereerw. Pater H. Sol. Breda verwacht binnenkort zijn SO.OOOsten In- T woner. Terwijl verschillende firmanten reeds n 1 nuttige geschenken als kinderwagens, i i In deze veranderende, onzekere omstandig heden zullen de nieuwe organen moeten wer ken; zjj zullen nog geen traditie hebben, zij zullen hun vorm nog niet ganschelijk gevon den hebben; er zullen van hen gevraagd worden een groote doortastendheid, zeer zuiver in zicht en een groot aanpassingsvermogen. Nu zal het niet anders kunnen, dan' dat een aan tal ambtenaren van het huidige stelsel over genomen wordt in het nieuwe .stelsel, en ook deze ambtenaren zullen zich de bovengevraag de ‘eigenschappen moeten eigen maken. In de nieuwe organen zullen ook zitting heb ben vertegenwoordigers van handel en nijver heid, wier belangen niet altijd gelijk zijn aan die van den landbouw. Dat zij ook mede te beslissen zullen hebben is zeer goed, maar de tegenstelling der belangen zal het werk der organen niet vereenvoudigen. Dit alles Is niet geschreven om De heer V. Gonzales Arnao, oud-gezant van Spanje te Den Haag, behoorende tot de Spaan- sche vluchtelingen, die thans een onderdak in ons land gevonden hebben, heeft aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken het volgende tele gram gezonden: Bü het onder Nederlandsche vlag verlaten van Spanje, verzoek ik u uit mijn naam en uit naam van hen. die met mü een toevlucht vonden in het Nederlandsche gezantschapsgebouw, onze gevoelens van eerbied en diepe erkentelijkheid te willen aanbieden aan H. M. de Koningin en aan de Nederlandsche Regeering voor haar edel en menschllevend werk. Zooals men weet, werd de thans gearresteer de een jaar lang verpleegd in de afdeellng on geneeslijke zieken van een Parijsch ziekenhuis, daar hij verlamd zou zijn, maar desniettegen staande heeft de man kans gezien, drie we ken geleden uit de inrichting te Parijs te ont vluchten. Wü hebben ons nog naar aanleiding van dit bericht tot de Amsterdamsche politie gewend om nadere inlichtingen, welke men ons even wel niet kon verstrekken. Mocht evenwel, volgens Gods bestel, in ue ure van het gevaar voor het geheele volk, de strijd moeten worden aanvaard, dan zue- len in het leger van ’stonde af tot uiting komen moed van hoofd en moed van hart, taai verzet en nimmer despereerende vast beradenheid, gedragen en verveelvoudigd door den samenhang van en de goede tucht in alle geledingen en eenheden. Hierop reke nend, zal ons volk reeds nu zijn volle ver trouwen schenken en daarmede het hecht- ste fundament voor een goed veldleger zijn verkregen. Het is voor en om dit alles, dat wü. officie ren, onder-offlcieren, korporaals en soldaten, in ware kameraadschap schouder aan schouder staan. Aldus ons één voelende in liefde voor het vaderland en in aanhankelükheid aan de Ko ningin en Haar Huis, blijve onze eenparige uit roep: Leve het Vaderland, leve onze geëerbiedigde Koningin. Aan den door de K.L_M. voor bet doen van een aanbieding gestelden termijn kon door de fabrikanten niet worden voldaan, tenzü mocht worden aangenomen, dat de ontwerpen reeds voldoende voorbereid wa ren. De minister van Waterstaat heeft met het oog op de dringende behoefte, welke aan deze vliegtuigen bleek te bestaan, waar door levering op korten termijn geboden was. ten slotte zijn goedkeuring aan oe bovenbedoelde aanschaffing niet onthou den. daarbü in aanmerking nemende, dat, overeenkomstig zijn wensch. omtrent leve ring van vliegtuigen voor verkeer op langen afstand met de Nederlandsche vliegtuig industrie onderhandelingen worden ge voerd, waarbij voldoende tijd van voorbe reiding voor tijdige levering beschikbaar is. De nieuw benoemde commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. j. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft Woensdag de volgende „algemeene order voor het veldleger” uitge vaardigd ’s-Hertogenboech, waar het provinciaal huls voor Nederland van de Orde der Capucjjnen is, is Dinsdag in de kerk van het een plechtige H. Requiemmis ge celebreerd voor de zlelerust vjm wijlen Z. H. Exc. Mgr. Paciflcus Bos. in leven oud-Vicaris- Apostollcus en Apostolisch Administrator van het Vicariaat Nederlandsch Borneo. -w-nzicht In onze historie «vordert dat I ieder katholiek zijn Unlverslteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Unlversl- telt. Sinds eenlge dagen wordt te Brammen ver mist de orgelhersteller C. J. B., die met mede neming van dertienhonderd gulden uit zijn kosthuis is verdwenen. De burgemeester van Brammen verboekt op sporing van dezen man. Bij testamentaire beschikking bepaalde de op Kerstmis 1936 overleden mej. J. Maes, die in Limburg bekend stond om haar groote mild dadigheid, vooral ten opzichte van verschillende kloosterorden, dat haar kapitaal woonhuis, ge legen aan de raadhuisstraat te Beek, tot een Carmelltessenklooster moest worden Ingericht. Voor den bouw van een daarbij behoorende kapel werd een bedrag van f 20.000 gereserveerd. Thans heeft zoowel de seculiere als de regu liere overheid toestemming verleend om over te gaan tot de uitvoering van deze wilsbeschik king. Te Beek is men zeer ingenomen met de vesti ging van dit Carmelltessenklooster. Volgens een bericht in „De Boer”, het week blad van den Belgischen Boerenbond, zou het blad juist vóór het ter perse gaan van het num mer van 27 Maart j.l„ van den Belgischen mi nister van Landbouw vernomen hebben, dat alle invoer van boter in België gedurende de maand April zal worden stopgezet. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de keuken van de boerderij van den landbouwer Snellen te Sevenum. Het vuur breidde zich snel uit en na korten tijd lag de boerderij geheel in de asch. Het vee kon, dank zij de hulp van «n- wonenden, in veiligheid worden gebracht. Veel hooi en eenlge landbouwmachines zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. bq Ha, De regeeringspersdienst meldt, dat de heer L. G. van Hoorn, thans gezant te Weenen en Budapest, dezer dagen benoemd zal worden tot H. M.’s gezant te Boekarest. Maatregelen teneinde een goede samenwer king tusschen de KLM en de Nederlandsche vliegtuigindustrie te bevorderen, worden nader overwogen, en voor levering van vliegtuigen voor langen afstand wordt thans een redelijke kans tot mededinging en een te verantwoorden voorkeur aan de Nederlandsche vllegtulg- Nadat ik eerbiedig gevoelens van dank en verknochtheid jegens Hare Majesteit de Ko ningin tot uiting heb mogen brengen, zij, als commandant van het veldleger, mijn eerste woord tot u gericht. Niet alleen aan u, thans bü het veldleger daadwerkelük in dienst, maar ook openlük asm allen, die voor herhalingsoefeningen of in geval van bitteren ernst bü mobilisatie naar het veldleger worden geroepen. Het is om u te zeggen, dat ik met vertrouwen het jnü opgedragen, vooral in deze tijden ver- antwoordelüke, hooge commando aanvaard. Im mers, ik weet mü geschraagd door uw vertrou wen. mü reeds geschonken door het feit, dat de Koningin mü tot dezen post wilde roepen^ Dit vertrouwen waarborgt mü uw aller op rechte en blüvende medewerking. Zü kome thans meer dan ooit tot uiting in het onaf gebroken streven: Van den officier en den onder-officier, om van de eenheid aan hen toevertrouwd van het Aikele stuk en de kleinste groep tot het regiment, de brigade en de divisie door voor beeld. aansporing, opvoeding en opleiding het beste te maken. Van een ieder om, al dienende, zich met volle toewüding dienstbaar te makan aan de zaak van ’s lands veiligheid en onafhankelükheid en hoog te houden den goeden naam en de eervolle tra- dltiën van zün korps, zooals deze door de jaren heen zün gesymboliseerd in het vaandel, den standaard en den vuurmond met hunne in scription Immers ook de beste strüdmlddelen ontleenen eerst hun volle kracht aan hen, die deze in. onderling verband hanteeren. En zoo zal ook de Commandant van het Veld leger naar het voorbeeld van hen, die hem voorafgingen en zünen, door krachtige werk zaamheid uitmuntenden, onmiddfllüken voor ganger op den voet volgende in het büzonder waar het geldt, hetgeen het veldleger van noo- de heeft, vooraan op de bres staan. Verder bevestigd en verstevigd, zal Nederlands hoofdorgaan van defensie, krachtens den geest waarmede allen, daartoe behoorende. zün be zield. kunnen blüven voldoen aan zün hooge roeping en preventieve taak, het land voor het binnendringen van krügsgeweld te behoeden. aanstonds bü het verschünen op de wereld van dezen belangrijken baby aan de ouderlüke wo ning te bezorgen hebben ook B. en W. van Breda niet willen achterblüven. Zü hebben bü den Gemeenteraad het voorstel ingediend, om een bedrag van f 100.beschikbaar te stellen ten einde een spaarbankboekje te kunnen aanleg gen voor den nieuwen wereldburger. De K.L.M. schrijft: Ondanks het gure weer dat de beide Paaschdagen kenmerkte, hebben vele belangstellenden zich naar Schiphol be geven waar het een vroolüke bedrüvigheld was, op de terrassen, rond de vliegtuigen en in het restaurant. Niet minder dan 3700 gasten heeft de Amsterdamsche luchthaven gedurende de Paaschdagen mogen ontvangen, waarvan 1350-tal aan de rondleidingen deelham. Rondvluchten konden niettegenstaande slechte terreingesteldheld geregeld plaats vin den. Ook het vliegveld Waalhaven had het extra druk gedurende de feestdagen. Het nieuwe res taurant trok vele bezoekers, In totaal 1200, van wie 600 de permanente luchtvaarttentoonstel- llng bezochten. Ook hier werden rondvluchten gehouden en twintig' maal steeg het vliegtuig op om de vacantiegangers te laten genieten van de Maasstad en haar contreien in vogel vlucht. Reeds voor de Paaschdagen heerschte een ongekende drukte op de Europeesche lünen van de K.L.M. Honderden vacantiegangers wipten met het vliegtuig even over de grenzen om zoo lang mogelük van de feestdagen te kunnen ge nieten. Donderdag vlogen alleen al tusschen Amsterdam of Rotterdam en Londen 130 pas sagiers. terwül op dien dag in totaal 324 lucht reizigers van de Europeesche lünen der K.L.M. gebruik maakten, tegen slechts 174 op den- zelfden dag van het vorig jaar. hoopsstemming en een pessimisme te kweeken tegenover de nieuwe regeling, maar wel om te waarschuwen voor al te groote verwachtingen en voor overdreven optimisme, die te snel in teleurstelling zouden omslaan. De boeren moe ten niet gaan denken, dat nu de landbouw gered is, maar zü mogen wel verheugd zün, omdat de regelingen nu in ieder geval een ge zonder basis zullen krügen. Het is niet aan té nemen, dat minister Deckers van bovengenoemde moeilijkheden en van nog vele andere niet op de hoogte is ge weest bü het samenstellen van zün vooront werp. Dat hü desondanks toch een begin heeft gemaakt met een nieuwe wet en dat hü toch den moed heeft gehad het probleem van de ordening niet alleen theoretisch, maar ook daadwerkelük aan te pakken, is zeer te prüzen. Hü zal het daarbü moellüker hebben, dan allen, die na hem op hun terrein een dergeiijke poging ondernemen. Want zün navolgers kun nen gebruik maken van de ervaringen met deze wet opgedaan, terwül de minister van Land bouw een totaal nieuw terrein betreedt. De oplossing van het probleem der ordening zal niet eenvoudig zün; de minister van Land bouw zal de eerste zün, die dit ervaart. De contingenteering van naadlooze buizen is met ingang van 1 April voor den duur van zeven maanden verlengd. Als baslstüdvak is vastgesteld 1934, het percentage bedraagt 60 van het brutogewicht. Inspecteurs en rechercheurs van de Centrale Recherche der Amater- damsche politie hebben, naar wq vernemen. Woensdagmiddag te Brussel gearresteerd den simulant A. de V., die betrokken was bij de be kende vervalaching van postwissels, hier te lande op groote schaal ge pleegd. Naar uit Buitenpost en Achtkarspelen aan *t Handelsblad gemeld wordt, heeft zich aldaar een zeer eigenaardig ziektegeval voorgedaan, dat tot nu toe nog niet is opgehelderd. De vüf kinderen van den arbeider H. Oldenburger zün plotseling ziek geworden, nadat twee hunner bü een vriendje in het dorp op bezoek waren geweest. De doktoren verklaarden overbrenging van drie der kinderen naar het Academiscn Ziekenhuis te Groningen noodzakelük. Uiter aard werd aan vergiftiging gedacht, daar eenlge' jaren geleden ook vergiftiging ter plaatse is geconstateerd bü eenlge personen, die vleesch in blik gegeten hadden. Verscheidene etensresten zün in beslag genomen en naar het laborato rium in Groningen opgezonden. Omtrent het karakter dezer ziekte is tot nu toe niets definitiefs gebleken. Doctoren zouden hier voorloopig nog voor een raadsel staan. Een van de naar Groningen gestuurde kinderen, een vierjarig zoontje, is inmiddels overleden. Het lükje van dit kind zou Dinsdag te Buitenpost ter aarde worden besteld, doch voor het onder zoek is de begrafenis uitgesteld. Intusschen is ook de moeder ongesteld worden. et, is daarenboven te verwachten, dat juist in de komende Jaren de land bouw weer aan ernstige schomme lingen onderhevig zal zün, evenals in de tweede helft der vorige decade en wederom door de positie van de wereldgraanmarkt. Stond men toen voor een teveel, voor zoo groote voorraden, dat het verbruik verre beneden de productie bleef, thans is een omgekeerde tendens waarneembaar. Zelfs met de sterk toegenomen Russische pro ductie is het op het oogenblik zoover, dat de wereldvoorraden verbruikt zün en dat sommige deskundigen zelfs tegen 1938 een tekort voorzeggen. Argentinië heeft op het oogenblik al een embargo op granen, hoe- o wel daar aanstonds moet worden bijge voegd, dat hier ook speculatieve doeleinden, althans voor een deel, mee beoogd kunnen worden. Deze veranderde toestand zal di rect zün Invloed doeil gelden op de akker- bouwbedrüven en op de veredellngsbedrü- ven, Indirect ook op alle andere bedrijven. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zü als medebeheerders van de Hollandsche Col- lectlefbank de door de deelnemers aan de spe- culatiekassen toevertrouwde gelden, in totaal pl.m. f 10.000.hebben verduisterd. Voorts was ten laste gelegd, dat zü als beheerders der Comm Vennootschap Hollandsche Collectief- bank en de Comm. Venn. Ten Hope en Co. toe vertrouwde gelden en waardepapieren, welke zü van cliënten onder zich hadden, in onderpand hebben verduisterd. De heer Van Hoorn, die op zün nieuwe standplaats dr. Hubrecht opvolgt, is in 1888 in Amsterdam geboren. In 1912 werd hü werk zaam gesteld op het departement van Buiten landsche Zaken en in 1914 benoemd tot ge- zantschapsattaché in algemeenen dienst en tüdelük gedetacheerd bü het Nederlandsche gezantschap in Parüs. In 1919 werd hü bevorderd tot gezantschaps secretaris en als zoodanig overgeplaatst naar Tokio. In 1922 keerde hü naar Nederland terug en werkte eenigen tijd op het departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag, doch in het einde van hetzelfde jaar werd hü reeds benoemd tot secretaris van het gezantschap in Boekarest, waar hü tot, 1925 bleef. Inmiddels was hij bevorderd tot gezantschapssecretaris 1ste klasse. In laatstgenoemd jaar werd hü be noemd bü onze legatie in Kopenhagen en ging het volgend jaar als gezantsenapsraad Rome. Ook hier bleef hü niet lang, want in 1927 zond de regeering hem naar Washington. 1932 werd hü naai* Europa teruggeroejx,n benoemd tot tüdelyk zaakgelastigde in Weenen en Boedapest. Hem werd in datzelfde jaar de persoonlüke titelt van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister toegekend. De heer Van Hoorn is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. J «6 Verschillende spaarders hadden in goed vertrouwen hun solide effecten afgestaan aan deze verdachten, om speculatieve fond sen te koopen. De fondsen werden echter niet gekocht en in de meeste gevallen za gen de cliënten niets van hun geld of waar depapieren terug. De Officier van' Justitie, mr. Wassenbergh, requireerde tegen beide verdachten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank overwoog, dat de feiten zeer ernstig zün. Ten opzichte van verd. Mr. Dr. J. van O. gelastte de rechtbank de onmiddellüke gevangenneming; de andere verdachte bevindt zich reeds in voorarrest. aantal nuttige geschenken als kinderwagens, t kinderstoelen e.d. gereed hebben staan, om die T Woensdagochtend is vermoedelük het omvallen van een brandende lamp brand ontstaan op den zolder van de woning met aangrenzend timmerbedrüf van den heer J. Bouma te Achlum (Fr.). De brand nam weldra een grooten omvang aan en door den sterken Oostenwind sloeg het vuur over naar de in de nabüheid staande boer derij van den landbouwer P. de Vries. Met emmers water en een slang op de wa terleiding trachtte men het vuur te blusschen, hetgeen niet mocht gelukken. De woning en timmerwerkplaats van den heer Bouma brand den geheel uit. Slechts enkele meubelen kon men in veilig heid brengen. Toen de autospuit uit Franeker arriveerde, kon ril zich slechts beperken tot het nathouden van de boerderü van De Vries, wel ke veel waterschade kreeg. De burgemeester van Franekeradeel en de gemeente-polltie waren op het terrein van den brand aanwezig. De schade wordt door verzekerir— gedekt. De Amsterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen de belde directeuren van de effectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarlgen effec tenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jari- gen rechtskundige Mr. Dr. J. van O. Belde verdachten werden tot gevangenisstraffen van twee jaar en zes maanden veroor deeld met aftrek van den tüd, in voorar rest doorgebracht. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Medische causerie. 11.20 Gram.pl. 12.05 Orgelcon cert. 12 50 BBC-Dansorkest 1.35 Blr- mlnghamsch Philh. strijkorkest m m v. soliste. 230 Actueele causerie. 235 Nullen spelen in het leven een voorname rol. Ze zijn vol naar buiten en hol naar binnen. Ze vertegenwoor digen geen enkele waarde en maken desondanks een simpele één tot een soms onweerstaanbare macht. We schimpen op nullen en staan toch in bewondering voor hun invloed. Het is altijd goed in ’t leven met nullen voorzichtig te zijn. Een nul wordt somtijds te gauw verwaarloosd, ander- tijds te veel overschat. Leeren we toch dat een hoeveelheid nullen nooit de waarde van één kunnen vormen, maar dat een simpele één aan een reeks nullen een buitengewone waarde ver leent. Nullen kunnen we daarom in de maatschappij niet verwaarloozen. We moeten alleen maar zorgen een nul op de juiste waarde van nul te waardeeren en goed er op te letten, aan welke zijde de nullen van een eenling staan. LONDEN. 1 April (D.N.B.) Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de visschersboot Loch Mo- rer, thuisbehoorende te Aberdeen, in den af- geloopen nacht voor de kust van I.lsland op de rotsen is geloopen. Men vreest, dat de geheele bemanning van het schip in de golven is om gekomen. Gram.pl. 9.06 Polltlemuzlekkorpa van Bristol. 3.50 Gram.pl 430 BBC-Midland- orkeat. 535 Yaacha Klein’s zigeunerorkest m m v. soliste. «20 Tijdsein, berichten. «46 BBC-Harmonle-orkest m. m v. so list. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Het Boyd Neel Strijkorkest. 8.20 Revue-program- m« 920 Berichten. 9 40 Declamatie. 10.00 Het „Modem”-Blaaskwlntet en solisten. 11.00 Declamatie 1120 Joe Loss en zijn Band. ll.JO1230 Dansmuziek (gr.pl.), RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram pl 1235 Pasdeloup-kamerorkest en zang. 430 Parijsch Instr Kwintet. 5 50 Zang. 8.05 Planovoordracht. 50 Vervolg Zang. 7.06 Vervolg planovoordracht. 730 Gram - pl. 8.30 Zang. 9.06 J. Bouillon-orkest en solisten. 11201.05 Orkestconcert. HII.VERSI'M II, 301 M. (8.00 VARA. 12.09 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 1130 Causerie voor de werkloozen. 12.00 Ko vacs Lajos’ orkest en gram.pl. 2.00 Decla matie. 2.30 Grpm pl. 2.50 A’damsch Poh- tlemannenkoor ..Euterpe”. 3.15 AVRO- Dwnsorkeat. 4.00 Gram.pl. 5.00 Klnder- uUrtje. 530 De Ramblers 8 30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 720 Gram - pl. 8 00 Haydn-kwartet 9 00 Operacon cert nt. m. v. solisten, het VARA-Groot- orkest en het R'damsch Philh. koor. 10.00 Orgelspel. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 113012.00 Gram.- pl. KEULEN. 458 M. 8.50 Gram.pl. 1120 Omroepklelnorkeat. 135 Gevarieerd con cert 320 Omroepklelnorkeat en Kerm- bach's orkest. 520 Donath-orkest en so listen 7.30 Voor soldaten. 9.50 Gram.pl. 10.051120 Omroeporkest en -koor. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 1220 Gram.pl 1230 Klelnorkest. 1.30 Salonor- kest. 1.502.20 Gram.pl. 520 XJmroep- dansorkest. 820 Kleinorkest. 7.20 ^lon- orkest. 8 20 Gram.pl. 830 Radlotooneel. 10.301120 Omroepdanaorkest. 484 M.: 1220 Declamatie en gram.pl. 12.50 Salonorkest. 130 Kleinorkest. 130 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5 20 Accordeon- voordracht. 8 00 Planosoll. 8.35 Gram.pl. 8.50 Planovoordracht. 735 Zang. 8 20 „La vle bréve”, opera. Hierna: „Galathée”, operette. DEITSCHLANDSENDER, Salzburger Mozart-kwartet. Omroep-Amusementsorkest. w y an het voorontwerp lAndbouworde- ningswet 1937. zooals dat dezer da- gen is gepubliceerd, zal men zich geen al te groote illusies moeten maken. Het is zeer zeker opgezet op een goede basis, en ook de uitwerking ervan kan in vele opzichten voldoen, al zün er dan ook punten bü, waartegen bezwaar kan wor den gemaakt. Sinds de publicatie ervan hebben we enkele vergaderingen meege maakt van organisaties, wier leden ten nauwste, bü de nieuwe wet zün betrokken en we hebben daar waargenomen, dat men over het algemeen erg optimistisch was ge stemd ten aanzien van het voorontwerp: zoo optimistisch zelfs, dat we meenen daarvoor te moeten waarschuwen. HH-VERSUM I. 1875 M. P”- De inschrijving op 3.000.000 4 pCt. Obli- gatiën der leening 1937 ten laste van de Kolo niale Bank tot den koers van 100 pCt. zal zün opengesteld op Donderdag. 15 April, bü de kan toren van de Twentsche Bank N.V. en van de Nederlandsch-Tndische Escompto Maatschappij N.V. in Nederland. Houders van niet uitgelote obligation der 5 pCt. Leening 1930. pro resto groot 3.000.000.welke leening per 1 Juli 1937 af losbaar is gesteld, kunnen bü de inschrijving op de 4 pCt. leening 1937 een recht van voor keur uitoefenen. In dier voege, dat de aanmel ding bü de inschrüving op het daarvoor be stemde blauwe inschrijvingsformulier, aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelyk nominaal bedrag der 4 pCt. leening 1937. Na de sluiting der inschrüving op de 4 pCt. leening 1937 is het voorkeursrecht vervallen. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblüvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrüvingen beschikbaar. Onder voorbehoud van ‘t recht om deze inschrü vingen zonder opgave van redenen geheel of ge- deeltelük niet in aanmerking te doen komen, zal, bü overteekeing van het voor vrüe inschrij vingen beschikbare bedrag, de toewijzing hierop systematisch geschieden. Het zegelrecht op de nota van toewüzmg komt niet ten laste der Inschrijvers. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van de coupons per 1 Juli 1937 en volgende, op Vrij dag 30 April, ten kantore waar de inschrüving is geschied, worden ingeleverd, waartegen nieuwe 4 pCt. obligatiën of recepissen worden uitgereikt onder uitkeering van 17.97, zünde 5 pCt. rente van 1 Januari30 April 1937 i 16.67, vermeerderd met 1 pCt verschil in rente tusschen de 5 pCt. en 4 pCt. pbligatiën van 1 Mei30 Juni 1937 k 1.67. en vermin derd met 2 pCt. couponbelasting A f 037. De betaling der eventueel op de vrüe inschrij vingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Vrüdag 30 April met 1000.per obliga tie, waartegen obligatiën of recepissen worden uitgereikt. Indien recepissen worden uitgereikt, zullen deze zoo spoedig mogelük, na aankondiging, bü de kantoren vin inschrijving, kosteloos tegen de definitieve stukken kunnen worden verwis seld. De leening is voorzien van coupons [>er 1 Mei en 1 November. De eerste coupon is betaalbaar per 1 Novem ber 1937. De aflossing zal telken jare bedragen 200.000.A pari; de eerste aflossing zal plaatsvinden per 1 Mei 1941. De Koloniale Bank behoudt zich het recht voor om tot versterkte of algeheele aflossing A pari over te gaan, mits ten minste drie maanden van te vorer daarvan kennis gevende, echter niet vóór Mei 1941. een wan- In voorraad bij boekh., leesbibliot., kiosken. Op vragen van den heer Bohgaerts in ver band met den aankoop van vliegtuigen van tuitenlandsch fabrikaat door de Koninkhjke Luchtvaart Maatschappü heeft de regeering geantwoord De regeering heeft kennis genomen van het besluit der directie van de Kon. Luchtvaart Maatschappü andermaal vliegtuigen van bul- tenlandsch fabrikaat aan te schaffen. Aanschaffing van vliegtuigen door de KL..M behoeft de goedkeuring van den minister van Waterstaat. Van einde 1935 af is gedurende eenlge maan- deq tusschen KLAi. en de Nederlandsche vliegtuigindustrie overleg gepleegd omtrent een ontwerp van een vliegtuigtype voor verkeer op korten afstand, een bestelling waarvan door de KL M. werd afgezien. Naar aanleiding van een verzoek van de KLM aanvang 1937,- tot goedkeuring van aanschaffing van een drietal Lockheed Super Electra-vliegtuigen. heeft de minister van Wa terstaat er op aangedrongen aan de Neder landsche vliegtuigindustrie een aanbieding te vragen voor een vliegtuig met overeenkomstige eigenschappen. Want dit optimisme zal dra veranderen In eleurstelllng, als men teveel verwacht van de deuwe wet. Allereerst mag men niet vergeten, dat het voorontwerp nog slechts het begin van een oegin van een verandering is. Want dit zal nog een groot aantal behandelingen moeten ondergaan voor het in de Kamers komt en dan zal het daar nog wel eenigen tüd duren voor het tot wet geworden, is en dan eerst kan men zeggen, dat men Aan het begin van eéfi verandering zal staan. In verband met de verkiezingen en met de behandeling der grond- wetswüziging zal het nog wel even duren voor het in de Kamer aan de orde komt. En daar bü loopt men theoretisch althans, in hoe verre dit practisch ook zal zün laten we In deze niet politieke rubriek bulten beschouwing de kans, dat het politieke leven een zoo danige ontwikkeling neemt, dat er een andere minister van Landbouw komt, die een heel andere gedachte heeft van 'ordening. Men prüze den dag niet voor het avond is, en een wetsontwerp niet voor het wet is, en dan nog alleen als het goed is. Als het zoover is gekomen, dat dit wetsont werp wet is, dan nog zal het eenigen tüd du ren voor men iets ervaart van de werking er- Er is dan immers niets meer gebeurd, dan het leggen van een grondslag voor de ordening van den landbouw. Alles zal nog moeten worden opgebouwd. Als de verschil lende raden zün samengesteld, zullen zü den eersten tüd nog moeten zoeken naar de beste werkwüze. De oude maatregelen en werkwüze zullen moeten worden gelikwideerd en in dit cvergangstüdperk van oud naar nieuw zal de toestand waarsohünlük nog meer verward zün dan thans oiqdat men hier, evenals bü elke, overgangsperiode, rekening zal moeten hou den met den ouden en met den nieuwen toe stand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16