Alkmaarsche Hanze dertig jaar 1 EERST NIET GEACHT, NU VOLLEDIG ERKEND I I I VRIJDAG 2 APRIL 1937 WARMENHUIZEN W y interviewen J* •*P De toekomst hoopvol BERGEN HE1LOO OUDORP EGMOND-BINNEN NOORD-SCHARWO^DE Dat ging zóó maar niet Tegén verstopping. TUITJENHORN Het Provenhuis van Nordingen Ook genoemd het Hui» van Achten Er ia veel gedaan ’T ZAND I De Hanze heeft de middenstan ders verlost van een slaaf - schen toestand EGMOND AAN DEN HOEF Dat is het nou Werkzaamheden te Versailles in verband met de komende Wereld tentoonstelling 1937 L i De over onze wekel^ksche rekent Centraal-Praeses het viertal algemeene opleving In een H. VAN DRUNEN ,.t)ie zijn goed en heel leerzaam" luidde 't ant woord, waarmee wy natuurlijk tevreden waren. j dageiyksche van onze «tad. Het ledental ging gestadig omhoog. leening en al werd het met groote liefde ge daan: geld weggooien deed men niet. ir jaar zeker een in den onder- VERGADBRING BOERENLEENBANK, TEVENS 25-JARIG BESTAAN ons pu- Tengevolge ven een zittend leven lijden veel menschen een verstopping en slechte spijsver tering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt, met Leo-Pillen, het zuiver plenteerdlge, zocht wer kende laxeermiddel. In doosjes venei 20 cent. v. Nordingen werd begraven In de Groote Kerk in een dubbelgraf, waarin later ook de In het gesticht overleden proveniers werden be graven. v. Nordingen had verder al zjjn bezit tingen geschonken aan de stichting, maar wat hij precies bezat was niet zoo direct te be palen. omdat er geen staat van bezittingen was. Het duurde 3 maanden eer alles was uitge zócht. Behalve een perceel in de Langestraat en dat aan de Lombardsteeg waren er lan derijen In Weesp. Weespercarspel, Mulden. Groet. Scheorl, Ursem, St. Maarten. Eenigen burg, Hensbroek en in de Zljpe en Schermeer. Aan de Gedempte Nieuwesloot vinden wij in een De Kiezerslijst Blijkens de door B. en W. vastgestelde kiezerslijst voor 1937 bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente voor de Twee de Kamer 3578, voor de Provinciale Staten 3501 en voor den Raad 3323. De Bank werd opgericht met 37 leden, thans heeft zij 110 leden. In het eerste jaar werden 34 spaarboekjes uitgegeven, thans zyn 164 boekjes in omloop. In 1918 bedroeg het tegoed bij de Centrale Bank 55.000; de spaargelden waren opgeloopen tot 126.000. In 1923 bedroeg de schuld aan de Centrale Bank 103.000 en waren de spaargelden gedaald tot 55.000. In 1928 liepen de spaargelden weer op tot 111.000, terwijl in 1929 de schuld aan de Cen trale Bank weer veranderd was in een tegoed van 10.000. In 1933 bedroeg de schuld aan de Centrale Bank ruim 108.000. Doordat in de laatste jaren zeer weinig voorschotten zijn verleend is deze schuld inmiddels weer met .50.000 verminderd. Een teeken van vermeerderde welvaart is dit laatste echter niet. Dank zy het voorzichtige beheer en de reserve, welke inmiddels gevormd is. is de bank in staat aan de ongunst der tijden het hoofd te bieden. Spreker beval dan ookde bank in aller medewerking aan. komst van de Hanze zelf en het antwoord op die vraag was heel wat hoopvoller van toon. Men gaat inzien, dat van jongsaf belangstel ling voor middenstandszaken moet worden ge kweekt en vooral belangstelling voor de organi satie. Daarom is het zoo verheugend, dat voor al de K.J.M.V. die belangstelling opwekt en krachtig stuwt in de richting van stands- en vakorganisatie. Vroeger kwamen de menschen van een liberalen patroon of van een katholie ken maar in de practyk even liberalen baas, zoodat ze over het algemeen het besef van de noodzakelijkheid van organisatie, laat staan van katholieke organisatie, geheel misten. De Jongelui van tegenwoordig zijn heel wat meer sociaal opgevoed en hebben heel wat meer kyk op de zaak, terwijl ze ook cultureel heel wat hooger staan dan de jonge zakenmenschen van vroeger. Dit alles moet tenslotte op de Hanze een goeden invloed hebben, waar heel wat van verwacht kan worden. En dit is zeer ge- wensCht, want, wil iets bereikt worden, dan is het een eisch, dat men aanvoelt, dat samenwer king noodig is om de ordeningsgedachte in de practyk te brengen. Hiermee was het interview afgeloopen. Benoemd Aan de R. K Jongensschool St. Adelbertus is de heer M. E. Wentink te Alk maar tot kweekeling met akte benoemd. kon, omdat men van liberale stamden uit de allerliberaalste anders had geleerd. Het eigenbelang ging kost te winnen, om daarin, met een vrouw tot j By ffc verloting Og 25 October 1635 had de oude v. Nordingen in de Schermeer 15 morgen bekomen. Behalve effecten waren er schilde rijen. waaronder os geschilderd door Cesar v. Everdingen en Honthorst. Het inwendige van dit huis bevat veel fraai beeldhouwwerk. Voor lederen provenier is er een kamer, terwijl behalve een eigen kamer voor de moeder, er een regentenkamer en een ge meenschappelijke kamer voor de proveniers is. De eerste rekening was een misrekening, want tegenover een uitgaaf van f 43231:8:stond een ontvangst van f 42651:10:2, en reeds spoe dig begon men met verkoop van landerijen-om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. To^n in 1672 het „wij willen Holland houden” weerzonk. was het de stichting die daar de nadeëlen van ondervond. Om „Holland” te houden werden de landerijen om en hij Mulden onder water gezet en tot overmaat van ramp kwamen bjj den watersnood van 45 November 1675 nog dijkbreuken een verdere deuk In de financiën brengen. De oorlogsleeningen vroegen per jaar f 600 meer, huur werd niet ontvangen en er moest worden bijgedragen in het herstel van de dijken. De positie werd tenslotte zoo, dat de prove niers uitbesteed werden en de huishouding op gebroken. Dat het niet altijd opgaat dat geld bij den Staat belegd veilig is, bleek o a. in 1809 en 1810, toen van de Landsobligaties geen rente werd betaald, terwijl Napoleon de rente tot een derde verminderde. Om de stichting in stand te houden werd in 1835 een reglement gemaakt waarin nader omschreven werd de mogelijkheid voor plaatsing in het huis. Men moest min stens 50 jaar zjjn, jaarlijks f 15Q, Inkomen hebben, f 2 kostgeld per week voor de moeder, waschgeld en enkele andere kleine bedragen storten, terwijl de bij overlijden aanwezige eigendommen aan het huls vervielen. Mede door deze maatregelen is het gelukt, zij het dan’ niet geheel naar den wensch van v. Nordingen, de stichting in stand te houden. Als bijzonderheid vermelden wjj nog dat de boekhouding ettelijke jaren door de familie de Lange is gevoerd. De heer J. de Lange CJz. nam deze over van zün vader, die daarvoor de boekhouding overnam van den grootvader van dezen wel bekenden Alkmaarder. Katholieke Kring Het winterseizoen loopt ten einde. Tot sluiting heeft de .Katholieke Kring" haar leden Woensdagavond een echt vroolljken en prettigen avond bereid, door het „Haarlemsch Klein Cabaret” te lat£n optreden Het was een welverzorgde en goed geslaagde avond welken dit cabaret gaf. Wegens afwezig heid van den voorzitter opende de heer Joh. Kroon den avond. Het „Haarlemsch Klein Cabaret” is voor den Katholieken Kring geen onbekende. Vorig jaar mochten de leden er reeds kennis mee maken. De opkomst was vrij goed, doen had veel be ter kunnen zijn. *t Is jammer dat niet meer deren dezen avond tegenwoordig waren. Voor al in dezen allerdroevigsten tijd is een harte lijke lach zoo goed, doet vroollJkheld de voor velen zoo zware zorgen eenlgszins vergeten. En gelachen Is er, genoten heeft men van dit en semble. Het was een waardig slot van alles wat de Katholieke Kring dezen winter aan zijn leden heeft geboden en ongetwijfeld zal het voor ve len een aansporing zijn om het volgend jaar den Kring te steunen met het lidmaatschap De Katholieke Kring doet steeds zijn best om zijn leden wat goeds en moois aan te ble- I den, door veel leden te hebbeh moet hij de ge legenheid hebben hiermede te kunnen door gaan. Goed afgeloopen De heer J. de O. begaf zich dezer dagen met echtgenoote en kind per rijtuig naar een familielid, den heer H. in den Speketerpolder. Met hen ging ook mee het vijf jarig dochtertje van den heer Meyer. Nabij de Stolpen kwam het paard door de gladheid van den weg te vallen. De vijfjarige Gré Meijer viel door den schok uit den wagen. Het kind bleef schreiend op den weg liggen, doch spoedig bleek, dat, hoewel baar manteltje gescheurd en een vinger geblesseerd was, de kleine er toch zonder ernstig letsel was afgekomen. Toen het paard op de been was geholpen, werd de reis voortgezet. Mededeelingen: De voorzitter deelde mede, dat de rente is bepaald als volgt: rente voor schotten 4% spaargelden en deposito 3 3/4 bedragen van 1000 of meer 3 Uit het jaarverslag stippen we aan, dat in 1936 31 bestuursvergaderingen hebben plaats gehad. Dat een paar leden van het bestuur een bezoek aan Utrecht hebben gebracht om daar den plaat- seiyken toestand eens duidelijk uiteen te zetten in verband met het wel eens te krachtdadig op treden van de Centr. Bank. Volgens den heer Gutker is deze reis niet tevergeefsch geweest. Tevens memoreerde spreker onzen voormallgen kassier en de ramp die onze secretaris met Kerstmis j.l. heeft Ondervonden. De heer P. Mink als voorzitter van den R. v.T. verklaarde, dat bij de gehouden contróle steeds boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Rekening en verantwoording. Ontvangen spaargelden 26391.38, terugbe taalde spaargelden 26793.40, terug ontvangen voorschotten 8242.26, uitgegeven voorschotten 560, ontvangsten loopende rekening 96375.56, uitgaven idem 106047.75, ontvangen rente 6667.31, uitgaven rente 4704.12. Het activa en passiva der balans bedroeg 151.576.75 met als winstsaldo 678.40. Reke ning, balans en verlies- en winstrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Aan de orde was een voorstel van het bestuur en den A. v. T. om het wlnst-saldo aan te wen den voor afschrijving dubieuze debiteuren. Deze post wordt gedeeltelijk gedekt door het fonds voor bijzondere doeleinden, maar ook onze bank zelf behoort er wat aan bij te dragen. Dit werd goedgevonden. De heer W. Gutker werd met algemeens stemmen tot lid van het bestuur herkozen. Verkiezing van twee leden van den R. v. T. wegens periodieke aftreding van den heer P. Mink en wegens vacature A. Kroon. De heer P. Mink werd wederom herkozen en de heer Jn. Kuiper gekozen. De heeren P. Barsingerhom en Jb. Swan Jr. werden tot plaatsvervangende bestuursleden ge kozen. Rondvraag: De kassier Kroon sprak nog enkele woorden tot bestuur en leden, en zei, dat voor hem een moeilijke taak was weggelegd. Om een voorganger als wijlen den heer Slot op te volgen is niet gemakkeljjk. Gesteund door het bestuur en leden hoopte hij zijn plaats waardig te blijven. De heeren Gutker en de Groot dankten den voor zitter voor de vriendelijke woorden tot hen ge richt en hoopte nog vele jaren de belangen der bank te behartigen. richt en hoopten nog vele jaren in afwijking van het gewone, het presentiegeld voor deze ver gadering was verdubbeld. Niemand tegen. Hierna volgdey sluiting. R. K. Tooneelvereeniging St. Adalbertus. Zondag 4 en 11 April a.s. zal de Tooneelver eeniging St Adalbertus een uitvoering geven in de zaal van den heer P. Mooy te Egmond aan den Hoef. Opgevoerd zal worden: .De ziekte van Oom Chris”, schitterend blijspel in drie bedrijven, dat u voortdurend doet gieren van het lachen. En tot slot een schitterende klucht In twee bedrijven „De gefopte professor.” Het lijkt ons overbodig tot een bezoek aan te sporen. Wij verklappen, dat de hoofdrollen weer In handen rjjn van het bekende tweetal Kuiper en Leyen. die ons al zoovele malen hebben doen gieren van het lachen. Men verzulme dus niet deze schitterende kluchten te komen zien. De tooneelvereeniging St. Adalbertus als altijd weer op een overvolle zaal. De Coöp. Boerenleenbank alhier hield Woens dagavond zjjn algemeene jaarvergadering in de zaal van den heer Slikker. Aanwezig waren 62 leden. De vice-voorzitter, den heer P. Klant heette de aanwezigen welkom en verklaarde, dat deze vergadering eigenlijk een feestvergadering moest zijn. Op 1 Maart J.L was het n.l. 25 jaar geleden, dat de Boerenleenbank werd opgericht. Ver schillende” oorzaken hebben er echter toe geleid, dat wjj er niet toe konden komen aan deze ver gadering een bijzonder feestelijk karakter to verleenen. De voornaamste oorzaak Is wel, dat onze Bank in 1936 een zeer groot verlies heeft geleden door het overlijden van haar kassier, den heer P. Slot, die tevens een van haar op richters was. De heer Slot is ons ontvallen op een leeftijd, waarop wjj nog veel van hem konden verwachten. Met dankbaarheid herinneren w|j ons, dat hy gedurende 20 jaren als kassier en daarvóór als directeur steeds zjjn beste krachten aan onze Bank heeft gewijd. Wjj weten, dat de belangen der Bank In al dien tjjd door hem met groote toewijding zijn behartigd. Zijn nagedach tenis zal dan ook bfj ons steeds in hooge eere blijven. Het ledental ging gestadig omhoog, zoodat het vandaag aan den dag ongeveer 250 Is, een alleszins bevredigend aantal, al moet worden erkend, dat er nog Katholieke winkeliers zijn in Alkmaar, die liever op hun eigen houtje blijven worstelen en om moeilijk te verdedigen redenen zich afzijdig houden van een organisatie, die niet anders dan via het algemeen, het indivi dueel belang wil dienen. ZIJ, de vereenlglng, werd trouw gediend door vele van haar leden. Twaalf van dezen zjjn er. die met de vereenlglng een dertigjarig Hanze- jublleum vieren, de helft dus van de eerste vier en twintig. En er zijn er meerderen, die vele jaren, soms vyf en twintig, deel uit,maken Van de vereenlglng; we noemen slechts namen van de bestuursleden B. Goes, van Kessel, Kue- ter en Fejjen. We zjjn geen bewonderaars van persoons-adoratie, maar dat belet ons niet 'deze oude garde, waartoe natuurlijk op de eerste plaats ook de voorzitter, de heer Endel behoort, hulde te betuigen voor hun voorbeeldige trouw aan hun organisatie en voor de vele diensten aan de gemeenschap bewezen. En nu we toch namen aan het noemen zijn, Vermelden we nog even de vjjf voorzitters, die de afdeeling gedurende de dertig jaren gehad heeft. De eerste was de heer Jacobse, de tweede de heer Th. v. d. Kiel, de derde de heer D. Geels en de vierde de heer C. Kejjsper, terwijl de vijfde, de heer J. Endel. thans reeds tien Jaar lang deze functie waarneemt. hulp, gehuisvest en gevoed te worden. De executeurs-testementair konden het be heer zelf voeren of daarvoor Iemand aanstellen echter met de verplichting erbij dat alle Jaren rekening moest worden gedaan ten overstaan van 2 burgemeesteren en eventueel een^an de vrientjen van v. Nordingen. Evenals door Helena v. Oost hoorn, werd ook hier bepaald, dat de langstlevende executeur de macht zou hebben om een of twee personen voor den overleden executeur aan te wijzen. Als eerste executeurs werden aangewezen de burgemeester Jacob van der Nieuwstadt en de oud Schepen Adriaen Comelisz Sevenhuysen, die leder f 75, om iets ter gedachtenis te koo- pen, ontvingen. Een Mr. Hendrick Hejjckens of diens afstammeling zouden echter nooit mogen worden aangewezen als beheerders. Mr Helj- ckens was familie van de moeder van v. Nor dingen en kon dus niet proflteeren van en ander. Nóch de geboorteplaats, nóch de godsdienst, mochten aanleiding zjjn om een voor plaatsing In aanmerking komenden man, te weren. Be halve zijn zwagers, die elk f 4000 kregen, be kwam Juff. Valcks f 1000 en zijn barbier, die 'getuige was bij het maken,van zjjn testament f 1000 en al zijn jachtgereedschap en de. 2 dienstmeisjes die bjj zijn overlijden bij hem thuis zouden zijn elk f 300. Ook wees hjj den- zelfden dag nog 2 executeurs aan die R. K. waren. De eerstgenoemden waren gereformeerd Financleele redenen waren vermoedelljk oor zaak dat Mr. Hejjckens verre werd gehouden en de 4 eerste executeurs hebben daarvan nog heel wat moeilijkheden ondervonden. Het ging om land In de Schermeer. een tuin bulten de stad, een rentebrief van f 1000 en de Juweelen enz. Toestand gewond knaapje H< zoontje van den heer S. J. de Wit, alhier, datep den twee den Paaschdag (zooals in het nummer van 30 Maart werd gemeld) levensgevaarlijk werd ge wond ten gevolge van een aanrijding op den Rijksweg te Stolpervlotbrug. maakt het naar omstandigheden redelijk wel, zoodat het ventje zeer waarschijnlijk het leven zal houden. Voetbal. Voorwaarts IZeevogels I 21. Het is Voorw. gelukt belde punten op het bezoekende Zeevogels uit Egmond te veroveren door een alleszins verdiende 21 overwinning en indien vrouwe Fortuna iets meer aan den kant van Voorwaarts had gestaan, dan zou de overwinning zeker grooter door V. zjjn geweest. Over het spel het volgende: Zeevogels trapt af en is direcj In den aanval. Zeevogels zit ge weldig op den bal en reeds na ongeveer 10 mln. scoort de Z.-voorhoede onhoudbaar voor den V„-keeper. Het hooge tempo houdt Z. echter niet vol en nu komt V. los. Eenige aanvallen worden afgeslagen, maar dan maakt de V.-mldvoor den gelijkmaker. Het spel golft dan eenlgen tijd op en neer, waarbij V. Iets meer In de meerderheid blijft. Na de rust is V. het meest In den aanval. Zee vogels brengt het gewoonljjk niet verder dan de backs, terwijl last not least de keeper met enkele verre schoten wel raad weet en afdoen de verwerkt. Verschillende malen heeft nu Z. niet over pech te klagen als èn deklat èn zlj- palen zekere doelpunten voorkomen. Tenslotte komt het einde met een verdiende overwinning voor Voorwaarts. gevel vermeld Provenhuys van den E. Heer Johan van Nordingen, gesticht in den jare 1656. Over dit Provenhuls schreef W. B.(rulnvis) in 1906 een en ander In de Alkmaarsche Cou rant en dit Is vrijwel het eenige wat er over bekend Is. Het bevat echter nog zoo veel dat wij er een en ander voor de lezers uit kunnen balen. Allereerst Is dit Provenhuis mede eigendom geweest van een R. K. Geestelijke. Deze kocht het met hulp van apotheker Willem Stoop voor t 3900. Dirk Harmensz, die Dominicaan was, mocht echter geen vaste goederen bezitten en zoo kwam het op naam van den vader van den stichter van het Provenhuis en Pieter Cujjk van Mierop, heer van ter Coulster. Voor v. Mierop. die naar Brussel vertrok, kwam als z.g. mede-eigenares van het huis Juffrouw Jacomina Valcks. „Deze”, zegt Bruinvis, „raakte overhoop met den vroeger door haar zeer vereerden pries ter en het gevolg was dat hij in Mei 1645 moest vertrekken en v. Nordingen in het op zijn naam staande, maar door den geestelijke be taalde, huls baas bleef.” De oude v. Nordingen liet zijn zoon. Johan den jongen, een aanzienlijke erfenis na. De jon ge van Nordingen was niet heel erg gelukkig. Gehuwd m Februari 1648, verloor hjj zijn vrouw reeds een maand daarna en na een langdurige ziekte overleed de Jonge v. Nordingen op 29 Januari 1656. Den Hen November 1655 had hU by testament, verleden voor notaris Heems kerk. als volgt over zyn bezittingen beschikt. Het huls aan de Lombardsteeg en Lange Nieuwesloot moest ingericht of verbouwd wor den tot een provenhuis voor 6. 7 of 8 oude en vervallen manspersonen, niet in staat om hun „Dat is het nou. Je hebt zoo dikwijls als ze Je vragen, wat Je nu elgeniyk aan de Hanze hebt dat je niet direct van die grootsche feiten op kunt noemen. Er is natuuriyk veel, waar de le den voordeel van hebben, al moeten zy zich In de eerste plaats organlseeren om het algemeen belang te dienen en niet om direct persoonlijk voordeel, maar het Is toch niet gemakkeljjk Iets te noemen, wat onmiddeliyk een overtuigenden Indruk maakt. Je hebt de verzekeringen, het voorllchtingslnstituut, de behartiging van vak belangen, de acties die ondernomen worden en het hulpverleeningsinstltuut. En nu vind Ik het wel van belang, al zullen anderen er misschien anders over denken, dat dank zij het optreden van de Hanze, de laatatg paar ji tiental kleine middenstan8ëW Vai gang is gered, hetzy door een klein voorschot, hetzy door een reorganisatie van het bedrijf. Veel kosten doet het niet; zelf wisten we een keer een zeker faillissement met f 100.te voorkomen. De betrokkene Is er nu weer een beetje bovenop en heeft het geld terugbetaald. In een ander geval ging het ongeveer ook zoo, maar die man bedankte voor de Hanze, toen hy er weer wat bovenop was. Ondank Is nu eenmaal ’s werelds loon.” .Hoe vindt U den toestand van den Midden stand op het oogenblik?” „Over het algemeen slecht. Zonder te zeggen, dat ’t anderen vakken beter gaat moet in con- stateeren, dat het vandaag aan den dag vooral met de bakkers weinig rooskleurig Is gesteld. Vooral in Noord Hdlland boven het IJ Is de positie van den middenstand zeer ongunstig." „En de toekomst?" .Dat hangt van de deze streken af. De crisis Is hier later begonnen dan elders en zal dus ook wel later eindigen. De meeste zakenmenschen hebben hun reserves volkomen opgeteerd." Het bleek, dat de geïnterviewde, die zoo tus- schen de verschillende vragen en antwoorden door ook nog allerlei nevenbeschouwingen hield over de verschillende vraagstukken, die den middenstand beroeren, den toestand van den tuinbouw, waarvan voor den Alkmaarschen middenstand zooveel afhangt, tamelijk somber Inzag. We vroegen hem. hoe hy dacht over de toe- Dat de nieuwe Hanzeafdeellng niet zoo maar burgerrecht kreeg In het oerllberale Alk maar ligt voor de hand. Ten eerste was het jghde der winkeliers niet bepaald hqpg in aan- wen zie de hierboven gegeven karakteristiek en ten tweede die Hanze beleed een Katho liek sociaal program, waarvan een der leuzen was: Door allen voor allen”; wat yad je daar nu aan? „Ieder voor zich en God voor allen" paste beter in de kraam van den blieken gedachtengang. Maar de Alkmaarsche Hanze versaagde niet en breidde haar werkzaamheden voortdurend Uit en wrocht uit de aanvankelijke negatie in den loop der jaren een grooten invloed op het De Hanze De plaatseljjke afdeeling hield een ledepmrgadering in café DuUves, waarin de voorzitter begon met een lezing te houden over „Sociale organisaties en Katholieke Actie.” Hierin werd een duideiyk beeld gegeven van den strijd die den katholieken Middenstanders wacht en hoe deze strijd gestreden zal moeten worden. Naar aanleiding van de Bondaclrculalre werd gesproken over de vestiglngseischen en de ves tigingswet. Besloten werd, een spreker uit te noodlgen, die zal -behandelen Borgstelllngsfonds en Voorschot fonds, terwijl aan het parochiaal armbestuur zal worden verzocht in plaats van contanten, voor, taan waardebonnen te verstrekken, die alleen kunnen worden Ingewisseld by georganiseerden. Getracht zal worden, de georganiseerde slagers in aanmerking te doen komen voor het dlstri- bueeren van bak- en braadvet. De vergadering vond het een eigenaardige regeling, dat thans de melkboeren de vet-leve- ranciers zyn. De Jaarvergadering zal worden gehouden Za terdag 10 April in café Tiebie. De voorzitter, de heer N. Wester, zag zich wegens drukke organlsatlewerkzaamheden ge noodzaakt als zoodanig te bedanken. In zyn plaats werd gekozen de heer Joh. Bes. Bij de rondvraag werd het ventverbod ter sprake gebracht, waarby de meening werd ge- uit, dat hieraan niet erg de hand wordt ge houden, of dat dit verbod eenlgszins soepel wordt toegepast. De voorzitter zou gaarne zien, dat de jonge middenstanders wat meer belang stelling toonden voor de vereenlglng, en hoopte dat dezen In het vervolg ook trouwe vergade- rlngbezoekers zouden zyn. Zanguitvoering. Woensdagavond gaf het .Hoever Gemengd Koor”, dat onder leiding staat van den heer D. Koeman, een uitvoering in de zaal van ,De Drie Egmonden." De opkomst van belangstellenden overtrof de verwachtingen. Het programma bestond uit een aantal met zorg gekozen en Ingestudeerde liederen, vrooiy- ke frissche nummers, die mooi en duldeiyk wer den weergegeven. Het koor werd afgewisseld door een nummers voor viool en piano. Als zyn opvolger is door het bestuur benoemd de heer A. Kroon. De voorzitter uitte den wensch, dat het den heer Kroon zal mogen gelukken de achting onzer leden in dezelfde groote mate te verwerven, als zyn voorganger mocht genieten. Hoewel spreker de vergadering niet met cyfers wilde vermoeien, zou hy toch naar aanleiding van het 25-jarlg bestaan der Bank enkele cyfers en feiten memoreeren. De geestelijke vader van onze Bank was de toen malige gemeentesecretaris, de heer P. Tromp. Deze is de eerste geweest, die in een vergade ring van de tulnbouwvereenlging .De Noord" de oprichting van een Boerenleenbank be pleitte, waarvan personen van alle richtingen lid konden worden. De andere Boerenleenbank bestond toen al, waarvan slechts personen van een bepaalde confessie lid konden worden, zyn betoog vond direct krachtige ondersteuning van de heeren P. Slot, W. Gutker. P. Vlam Sr. en Jb. de Groot Pz., zoodat deze heeren als de eigenlijke oprichters kunnen worden beschouwd. Een woord van hulde aan deze heeren vond spreker wel op zyn plaats. Zooals vermeld, werd de Boerenleenbank 1 Maart 1911 opgericht. De heer Tromp werd be noemd tot kassier en bleef dit tot 31 Maart 1916 en werd opgevolgd door den heer P. Slot Tot bestuurleden werden gekozen de heeren P. Slot, voorzitter-dlrecteur, W. Gulker, secretaris en Jb. de Groot Pz., vlce-voorzitter. De R. v. T. werd samengesteld als volgt: P. Vlam Sr., voor zitter; A. Mienes, secretaris en dr. H. Mulder, vlce-voorzitter. Van al deze heeren hebben nog slechts de heeren Gutker en de Groot zitting, zoodat tegens deze heeren hun 25-jarlg jubi leum vieren. Zij werden door spreker gefelici teerd en gehuldigd voor wat zy In al die jaren voor de Bank hebben gedaan. Spreker hoopte, dat zy nog vele Jaren in het belang der Bank werkzaam zouden mogen zyn. liefst onder om standigheden van toenemende welvaart onzer leden. In de pauze kwam de groote verrassing, be halve het gratis ronddeelen van lootjes werd n.l. een tooneelspel ten gehoore gebracht door leden van de zangvereeniging, een grappig stuk je in één bedryf, dat veel byval oogstte. Dit zyn zoon beetje de voornaamste histo rische feiten uit het dertigjarige leven van de Alkmaarsche Hanze. Maar we meenden niet volledig te zyn met de opsomming hiervan, wes halve wy een bezoek brachten aan den man. die zoozeer met de Hanze vereenzelvigd is. dat men hem niet zonder de vereenlglng en de ver- eeniging niet zonder hem kan denken: den heer J Endel. den voorzitter, om hem te Interviewen. Wc troffen hem In zyn kantoortje achter zyn moolen galanteriewinkel in de Langestraat, met het onafscheidelyke eindje sigaar In den mond, den bolhoed op en In alle bereidheid om op alle vragen van den lastigen reporter te antwoorden. Na een algemeen praatje over de geschiede nis van de Hanze. waarover we hierboven reeds het een en ander vertelden en na een beschouwing over de mlddenstandspolltlek van de Regeerlng, die het volgens den Voorzitter wel goed meent, maar ultelndeiyk toch maar weer het kapitaal bevoordeelt boven den klei nen. zelfstandigen man. getuige de het behoefte- element missende vestigingswet, de acht-uur- sluiting en de uitverkoopwet. vroegen we hem: „Wat vindt U het belangrykste van de afgeloo pen dertig jaar?” „Wel, dat de middenstand, die vroeger door de anderen gladweg voorby geloopen werd en voor iedereen slaafs had te buigen, zichzelf is geworden, zoodat nu iedereen met hem reke ning houdt. Nu buigt de winkelier ook wel voor zyn klanten, maar alleen uit beleefdheid." „Hoe staan de anderen, b.v. het stadsbestuur, tegenover de Hanze?” .Heel waardeerend. Het stadsbestuur erkent de Hanze volledig, houdt rekening met de be langen van den middenstand en in het alge meen kan men zeggen, dat geen actie, den mid denstand rakend, wordt ondernomen, zonder advies of medewerking van onze vereenlglng. „Wat zyn de byzondere hoogtepunten geweest in het bestaan van de Alkmaarsche afdeeling. Zyn er voorvallen te noemen, die de bewëging een plotselingen schok vooruit gaven, of die een geweldigen terugslag veroorzaakten?" „Tja, het noemen van byzondere successen is niet gemakkeiyk. Over het algemeen is alles langs de lynen van geleideiykheid gegaan. Na tuuriyk waren er ups and downs, maar dingen die de zaak met een schok vooruit brachten of felle tegenslagen, die je deden afvragen: hoe moet het nu in 's hemelsnaam, zyn er nagenoeg niet geweest. De Hanze heeft den Katholieken middenstanders het besef van een eigen per- sooniykheid bygebracht en hen verlost van een slaafschen toestand en dat is een ommekeer die geleideiyk is teweeggebracht.” „Maar is er dan niet een bepaald feitje te noemen, dat U een byzondere voldoening heeft gegeven?” Uitvoering. De R.K. Gemengde tooneel vereeniging „Elqk wat wils” heeft In hotel „de Brug” "n zeer goed geslaagde uitvoering gege ven voor 'n gehéel bezette zaal. Opgevoerd werd het uit het Duitsch ver taalde biyspel „MUnheer de Senator". De tal- ryke aanwezigen hebben kunnen genieten van het zeer goede spel en de uitstekende vertol king van het stuk. Wanneer we ’n oogenblik de verschillende rollen de revue laten passeeren, dan komt op de eerste plaats aan den heer St. Koopman in de rol van Mlttelbach hulde toe, voor de fraaie wyze, waarop hy zich van zyn dubbele taak, nl ondergeschikt dienaar van den senator en aan den anderen kant de „baas” ten opzichte van zyn vriend Gehring heeft gekweten en waardoor telkens de meest komische tafereelen zich afspeelden. Daarnaast piogen we echter zeker noemen den heer A. Beemsterboer en mej. A. Vader, resp. voor de goede vertolking van de rollen van Gehring, vriend van Mittel- bach en Agatha, dochter van den Senator en vrouw van Mlttelbach. Ook de andere rollen waren zeer goed ver tolkt. zoodat de tooneelvereeniging met haar regisseur, den heer Th. A. Magielse, 'n harte- Wk woord van felicitatie toekomt. *n Gezellig bal besloot den avond. der Molen tusschen Vroej de Hoogmis tot 12 uur, 4 uur In het Patronaat. Ledi plngskaart meebrengen en bV 1 vakjes zwart maken, vijf opNj vyf rechtsch. Daarby mogen lii d.i. voor afgevaardigde en voor plaatsvervanger, niet dezelfde namen gestemd worden. Vrydag 16 April zal de weleerw. heer Henri de Greeve voor de afdeeling een rede houden in de zaal van de wed. Swart. De propagandis ten zullen den leden een persoonlyke toegangs kaart komen aanbieden tegen betaling van tien cent, vóór as. Woensdag. Zoolang er plaatsruimte is. zullen na 8 April voor nlet- leden toegangsbewyzen verkrijgbaar zyn by den penningmeester R. Beukers, tegen betaling van twintig cent. Veel deed de afdeeling in de periode van haar bestaan voor haar leden. Allerlei vakaf- deellngen werden opgericht, waardoor een juis tere manier van werken werd verkregen en een grootere invloed op het maatschappeiyke bestel, er werd zorgvuldig gewaakt over de belangen der leden en van den middenstand in het alge meen, dikwyis in samenwerking met anderen, en, zonder al te zeer op het gebied der verzeke- ringsmenschen te treden, werden de leden in de gelegenheid gesteld zich door middel van de Hanze op degelijke wyze tegen alle moge- lyke zaken te verzekeren. In Alkmaar kwam een informatiebureau, waar ieder lid kosteloos adviezen kan bekomen op zakeiyk, financieel en belastinggebied en tenslotte werd een plaatseiyk instituut gescha pen, hetwelk hulp biedt aan leden, die in fi- nancieele moeiiykheden verkeeren. Deze laatste hulp is prachtig en verdient aandacht. Leden, die met hun zaken vast zitten zonder veel eigen schuld en dat komt veel voor tegenwoordig wordt, nadat men uitvoerig onderzoek heeft gedaan, door middel van een voorschot maar nog meer door een kleine of grootere reorga nisatie van het bedryf, hulp verleend. Veel kostte het niet, want vaak kon met een klein voorschot zonder rente worden volstaan. Vóór de oprichting van dit Instituut, hetwelk nog niet zoo lang bestaat, werd deze hulp door het bestuur verleend. Natuuriyk geschiedde alles heel zakeiyk, want al was het Aulpver- Maandag 12 April zal de afdeeling Alkmaar van de R. K. Middenstandsvereenlging Hanze haar dertigjarig bestaansfeest vieren. Elgeniyk is 12 April niet de Juiste datum want de afdeeling werd op 29 Januari 1907 op gericht, maar aangezien men dan in de Vasten feest had moeten vieren, bewaarde men de feestvreugde tot een geschikten dag na Paschen en tenslotte: wat maakt het op dertig jaar uit. of men met de viering van den dertigsten ver jaardag nog een paar maandjes wacht of niet? Dertig jaar is, gezien tegen den achtergrond van de eeuwigheid minder dan een minimale fractie van een seconde, maar in verhouding tot het gewoon-menscheiyk begrip van tyd, een lange periode, waarin veel kan gebeuren. Er is ook veel gebeurd in dien tyd,of liever: veel veranderd. Die verandering ging wel niet schok kend, al kwamen kleinere schokjes wel zeker voor, maar wanneer men den toestand van 1907 plaatst naast dien van nu, dan ontwaart men een ommekeer in velerlei zaken. In dien ouden tyd van voor dén oorlog was de middenstand voor het grootste deel niet an ders dan een groote schare, voor hooggeachte dames- en heerenklanten knippende en afjak kerende menschen. wien het hebben van een eigen meening op straffe van klandlzieverlles verboden was De mentaliteit was liberaal, ook al was men Katholiek, hetgeen al niet anders patroons, die 19e eeuw, nooit -oj voor alles, zelfs voor het behoud van een eigen per- Hiermee was het interview afgeloopen. We praatten nog wat na over het a.s. feest, dat in geleld wordt met een triduum en besloten met een feestavond op 12 April, waarop een oor- spronkeiyk blijspel zal worden opgevoerd met een leerzame strekking en natuuriyk ook nog even over de politiek, terwyi ons ook de vraag van de lippen kwam, hoe de Hanze-voorzitter Schynwerpers dacht.” sooniykheld. Maar toen kwam, evenals daarvoor In de ar- beiders be weging, de ommekeer, heel schuchter weliswaar, maar ze kwam toch. Hier in Alk maar werd ongeveer in 1904 een wlnkeliersver- eenlglng opgericht, waar iedere winkelier, on geacht van welke richting hy was, lid kon wor den. Dat was de eerste, plaatselyke poging om door samenwerking iets ten bate van den veel- gesmaden en door hoogere standen met den nek aangezienen middenstand te bereiken. In 1907 werd echter door de Katholieke Sociale Actie die toen nog bestond, een vergadering belegd waarop vele winkeliers, ook nlet-katholleke. aanwezig waren en op welke vergadering door Mr. Regout z.g. een rede werd gehouden over het middenstandsprobleem. Staande de verga dering werd meteen een afdeeling van de Hanze opgericht. Het ledental was zoo iets als 24 leden. Om deze katholieke orienteering van de ka tholieke winkeliers voor de niet-katholieke en oudere w— keliersvereenlging (die later tot een afdeeling van den Koninkiyken Middenstands bond werd) niet al te schrynend te maken, ble- %ven de Hanzeleden ook lid van de laatstge noemde organisatie, terwyi de heer J. F. M. Endel, de tegenwoordige voorzitter van de Hanze, toentertyd van beide secretaris was Zoo van lieverlede raakte dit soort van contact verloren, maar tot vandaag op den dag bestaat tusschen de twee vereenlglngen een vriend- schappeiyke verhouding, die wederzydsche be ginselen respecteert. Gezellennieuws Woensdagavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw een algemeene byeenkomst gehouden, waarby als spreker op trad Rector H. A. J. Drost, Centraal-Praeses van de St. Josephs Gezellen Vereenlglngen in Nederland. De Vice-President, kapelaan Th. J. M. Ruiter, opende de bijeenkomst met den Gezellengroet en sprak zyn leedwezen uit over de betrekke lijk weinige belangstelling, vooral van de ouders. Hierna verkreeg de woord. Spr. begon met te zeggen, dat er heden een nieuwe tyd is aangebroken, zoodat de Jonge mannen bewust moeten zyn van de taak dleJJeg, wacht. Zy moeten worden gevormd tot degelyke katholieke mannen, teneinde later hun gezin voor God te bewaren. In de tegenwoordige we reld vol ellende, zorg en armoede is er zooveel noodig om moed te houden, vooral voor hen die reeds langen tyd zonder werk loopen. Alles wordt gedaan om de menschen van God af te houden. Er heeft een geestelyke aardbeving plaats, alles wordt onderste boven geworpen. De moderne stroomingen trachten de grondslagen van de christelyke samenleving radicaal te ver nietigen én hiervoor een maatschappy zonder God in de plaats te stellen, zoodat een maat schappelijke ruïne ontstaat zonder geluk, voor spoed en tevredenheid. Nu moeten de katholie ke jonge mannen zorgen dat ook hun geslacht niet verloren gaat voor de Kerk. Juist als zy nog jong zyn moet hun geloof sterk en levend zyn, opdat zy het bewaren voor het nageslacht. Immers: gaat één geslacht voor de Kerk ver loren, dan gaat ook het nageslacht hiervoor verloren. By de moderne stroomingen staat als eerste punt op het program: vernietiging van den godsdienst. Dat er allerlei wantoestanden in de wereld zyn, ligt niet aan God, zooals de godloozen zeggen, doch dit is de schuld van de menschen. Ten einde aan alles weerstand te kunnen bieden, moet een nieuw geslacht worden opge kweekt met een sterk en vurig geloof. Hiervoor Is juist de Gezellenvereeniglng opgericht, zy wil vooral aankweeken den echten godsdienstzin als grondslag van de geheele vorming van den Jon- geman. Ook wil zy een sterken band doen ont staan tusschen de jongemannen en den priester. Dit en nog meer noodzakeiykheden geeft de Gezellenvereeniglng. Nadat spr. de redevoering, welke ongeveer anderhalf uur in beslag had genomen, had be ëindigd, bedankte de kapelaan den Centraal- Praeses voor zyn duldelyke en aangename rede en sprak tevens den wensch uit, dat het ver- eenigingsleven in Oudorp weer tot hoogen bloei mocht komen. Afd. Bergen der R. K. Staatsparty Zooals bekend, zal op Zondag 4 April In alle afdeelln- gen van de R. K. Staatsparty de stemming wor den gehouden over de samenstelling van de of- ficiecle candidatenlyst. Ook de afd. Bergen stelt hare leden daarvoor in de gelegenheid en wel in St. Jan van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. De oproepingskaarten zul len dezer dagen worden bezorgd door de goede zorgen van de propagandaclub. Het bestuur noodigt de leden dringend uit gebruik te riiaken van hun medezeggenschap (Joor hun stem uit te brengen. De verelschte toelichtingen worden Indien noodig gaarne gegeven ter voorkoming van het ongeldig maken van het stembiljet. R.K. Staatsparty Het bestuur der R.K Staatsparty, afdeeling RinnegomEgmond- Blnnen, besloot in zyn jongste vergadering, den leden der Klesvereeniging gelegenheid te geven tot 't stemmen over de grosiyst van candldaten voor de Tweede Kamer a.s. Zondag in café Van en Hoogmis en na Jjolgens van 3 tot 4 loeten hun oproe- het stempien tien jgn^fhkerkant en InMn en rechtsch,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10