TRIUMPH Alkmaarsche Hanze dertig jaar I Alkmaar, 2.April IO IO? EERST NIET GEACHT, NU VOLLEDIG ERKEND VRIJDAG 2 APRIL 1937 STADSNIEUWS AGENDA Film Natuurlijk W'y interviewen T ent (tonstellingen DE HANZE De toekomst hoopvol Apothekersnachtdienst PROPAGANDA BEGRAFENIS D. DE'BOER Dzn. K.J.C. DISTRICT ALKMAAR Tegen verstopping. Dat ging zóó maar niet berust „KLAARTJE VAN VOLENDAM’’ Wereld- Land en volk van N ieu w-Guinea WAT ALKMAAR WEG GAF Zilveren dienatjubileum VIRGINIA triomfeert De Hanze heeft de middenstan ders verlost van een slaaf- schen toestand DE KAASMARKT OP HAAR ZOMERSCH Conferentie Meisjescongregatie der beide Domjnici&nen-parochies Werkzaamheden te Versailles in verband met de komende tentoonstelling 1937 DE LAAT-WINKEL1ERS ZIJN ACTIEF r< h K Ki K< k< er ei hi Zesde lustrum der Alkmaarsche afdeeling De wimpel uit en 300 Engelachen op bezoek Een interessante lezing voor de N ieuw-Guinea-vereeniging Dat is het nou Groote belangstelling te Stompetoren Hierna sluiting. Er is veel gedaan I al werd het met groote liefde ge- de De van de eeuwigheid minder dan in de ar- vervalt. van vertegenwoordigende van den loop der Jaren een grooten invloed op het de 4 i d. Kruisvaart van. de i p en welver sal voor W. S. VOOR ons pu- .X*at Is het nou. Je hebt zoo dikwijls als ze je vragen, wat je nu eigenlijk aan de Hanze hebt dat Je niet direct van die grootsche feiten op kunt noemen. Er Is natuurlijk veel, waar de le den voordeel van hebben, al moeten zij zich in de eerste plaats ofganiseeren om het algemeen De nachtdienst zal deze week worden waar genomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. JOH. J. BOON, Districts- Directeur. dageiyicsche van onze stad. Het ledental ging gestadig omhoog. al was men Katholiek, hetgeen al niet k°h, omdat men van liberale patroons. een feestavond op 12 April, spronkeiyk blijspel zal een leerzame strekking Clynis, van burgemeester onder het Dlstrictsbestuur zal van de K. J. C. rijke be ba we on HJI Oc he vo t 1 1 I 1 v» OT h< re f t SI ver- iltje dwong be- h li e k v Ir Deze week hadden verscheidene Laat-winke- liers een bijeenkomst, om een gezamenlijke at- tractie-campagne in het leven te roepen in den vorm >van een onderlinge zegelattraetie. Bij aankoop tot een klein bedrag wordt een zegel verstrekt en 50 dezer zegels geven recht op een attractie-voorstelling voor de jeugd in een besloten kring. Alleen die voorstellingen, die door de bevoeg de autoriteiten zonder voorbehoud worden goed gekeurd. zullen op het programma der A. V. L. worden gezet. Dus juist'datgene, wat kan wor den verstaan onder goede ontspanning en ont wikkeling van de jeugd. Wanneer de voorstellingen precies worden ge geven. zal in de plaatselijke pers worden ver meld. groot als Nederland, waar nog nooit een blanke geweest is. Over de bevolking en haar gewoonten vertelde spi. tal van interessante bijzonderheden. De hutten, die zeer primitief zijn Ingericht, worden gebouwd op den grond, in boomen en op palen. By de hooger staande stammen, zooals in den Vogelkop en in het gebergte, zijn vaak strenge zedenwetten, terwijl de andere, voornamelijk aan de kust, dikwijls tot allerlei uitspattingen vervallen, hetgeen spr toeschreef aan het ver derfelijke nietsdoen. De bergbewoners zijn daar entegen zeer werkzaam. Een Papoeo wascht zich nooit en kleedt zich ook niet of nauwelijks. Een bepaalden gods dienst houden ze er niet op na; ze gelooven aan geesten en ververen de natuur, vooral de maan, die met haar groote oog des nachts de geesten op de vlucht jaagt. Oude vrouwen, die den stam eenige zonen geschonken hebben, staan in hoog aanzien. De bevolking houdt veel van versieringen en van feesten, die van 2 da gen tot 2 maanden duren, naargelang het be schavingspeil, hooger of lager staat. Aan muziek Bioscoop Harmonie: „Onder het asphalt van een wereldstad". Alle dagen tot en met Woens dag. behalve Zaterdag, 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. City: Burgtheater" 'regie Willy Forst). Alle dagen 8 uur Zondag van 2 uur af. Zelf zocht, doch steeds het algemeen belang op den voorgrond stelde. Een neef van den overledene, de heer D. de Boer Pzn., sprak een dankwoord namens familie. I^ngestraat 87: Tentoonstelling van schilde rijen en teekenlngen. vervaardigd door de leden van de schildersvereenlglng „Dóórwerken" De tentoonstelling duurt tot en met 7 April en is (ook des Zondags) geopend van 106 uur. Aan de leden van belang te dienen en niet om direct persoonlijk medegedeeld, dat de voordeel, maar het Is toch niet gemakkeiyk iets vervalt. Men heeft ons de vraag gesteld of de oefe ningen van het feesttriduum, dat op 6, 7 en 8 April as. in de St. Josephkerk bij gelegenheid van het dertigjarfg bestaan der Alkmaarsche Hanze zal worden gehouden, uitsluitend toe gankelijk zijn voor de leden van De Hanze. Na informatie ter bevoegde plaatse kunnen wij hier mededeelen. dat deze oefeningen toe gankelijk zijn ook voor de huisgenooten der Hanzeleden en zelfs voor andere belangstellen den Wel spreekt vanzelf, dat er geen kleinere kinderen worden verwacht. Daarvoor leent zich trouwens het bet/ekkelijk late uur der oefenin gen ook niet. Niet zonder réden is de aanvang der oefenin gen op half negen gezet (maar dan zonder het bekende Alkmaarsche kwartiertje! 11). Hierdoor kunnen de zakenmenschen. die om 8 uur hun winkels sluiten, zonder bezwaar op tijd aan wezig zijn. Wel verzoekt het feest-Comlté allen om zoo veel mogelijk plaats te nemen in het midden schip van de kerk, niet achteraan maar zooveel mogelijk vooraan. Plaatsengeld wordt er niet gevraagd en alle plaatsen zijn voor deze avon den vrij, men kan dus gaan zitten waar men wil, maar dan liefst in het middenschip. Katholieke Middenstanders, vierr het zesde lustrum der Alkmaarsche afdeeling vooral ook door een algemeene H. Communie, ieder in zijn eigen Parochiekerk, wiar op Zondag 11 April een H Mis zal worden opgedragen voor de leden der Alkmaarsche Hanze. m de 8t. Josephkerk zal deze H. Mis om 7 uur worden opgedragen. Toont in de komende dagen dat ge. begrijpt en waardeert dat De Hanze er is om op de eerste plaats uw godsdienstige belangen veilig te stellen en helpt allen zonder uitzondering dit Triduum schitterend slagen. De heer J. de Ruiter alhier, mocht 1 April den dag herdenken, waarop hij voor 25 Jaren in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Namens de directie werd de jubilaris toe gesproken en behalve woorden van hulde voor zijn werk als machinist, mocht hij de gebrui kelijke cadeaux in ontvangst nemen. Ook de collega’s bleven niet achter en boden een schilderij aan. In den loop van den dag mocht de jubilaris nog vele gelukwenschen en bloemen ontvanger* Gisteravond werd door de pas opgerichte ad- deeling Alkmaar van de Ned. Nieuw-Gulnea- Vereenlglng in het Wapen van Heemskerk een bijeenkomst gehouden, waarop door den heer van Milllngen uit Santpoort een lezing werd gehouden over „Land en volk van Nieuw- Gulnea.” De bijeenkomst was zeer goed bezocht, zcodat de zaal nagenoeg geheel gevuld was met belangstellenden. De voorzitter der afdeeling, de heer Blees, verwelkomde de aanwezigen hartelijk en bracht hulde aan den heer C. ten Bruggencate, aan wiens ijveren het te danken was, dat een flin ke afdeeling van de vereeniging in Alkmaar kon worden opgericht. Dank bracht spr. voorts aan de leden, die zooveel propaganda hadden ge maakt voor de afdeeling. Spr. vertelde dan. dat verscheidene groote mogendheden groote belangstelling aan den dag leggen voor het groote eiland Nieuw-Gulnea, hetwelk zij een geschikt gebied vinden om hun bevolkingsoverschot te loozen Maar ook Ne derland. waaraan dit eiland gedeeltelijk toebe hoort, een bevolkingsoverschot en daarom E het zaak, dat grondig onderzocht wordt, in hoeverre dit eiland voor blanke kolonisatie geschikt is. Dit onderzoek te 'bevorderen is het voornaamste doel der vereeniging. De heer van Milllngen kreeg hierna het woord voor het houden van zijn lezing. Hij. die 22 jaar in Indië heeft doorgebracht als officier van het Ned. Indisch leger en 15 jaar lang al lerlei militaire onderzoekingstochten meemaak te, ook op Nieuw-Gulnea. vertelde op onge kunstelde en ronduite manier wat hy op Nieuw- Gulnea zag en ondervond. Hjj bestreed aller eerst de meening, dat de bewoners van dit etland, de Papoea’s, allemaal laagstaande en botte kannibalen zijn. Deze menschen zijn ondef- verdeeld in tallocze kleine, elkaar vaak beoor logende stammetjes, waarvan Inderdaad een deel op een laag levenspeil staat, maar waarvan ook een groot deel, vooral de bergbewoners, een hoogstaande moraal bezit, maarschappeiyk zoowel als sexueel. De verschillen tusschen de diverse stammen zijn soms grooter dan die tus- In het Maartnummer van „Ons Orgaan”, uit gegeven door het Centraal Bureau voor Maat schappelijk werk te Alkmaar, lezen we, dat de verschillende huis- en straatcollecten in 1936 in Alkmaar gehouden, in totaal 20.847.IS op leverden. hetgeen 4000.meer is dan in 1935. Alkmaar heeft zich dus, ondanks de toene mende crisis in 1936, toch nog heel wat royaler betoond dan in het voorgaande jaar. Zat dat aangaande het jaar 1937 ook kunnen worden gezegd? Onder zeer groote belangstelling werd Don derdagmiddag op de Ned. Herv. begraafplaats te Stompetoren het stoffelijk overschot van den ,hger D. de Boer Dzn., oud-lld der Tweede Ka- De voorbereiding voor de verkiezingen wordt met kracht voortgezet. Een stroom van degelijke propaganda-lectuur wordt gereed gemaakt en zal fn de komende weken op een doelmatige wijze worden verspreid Allen, die zich reeds eerder voor dit werk hebben beschikbaar gesteld, zijn uitgenoodigd om een vergadering by te wonen op Maandag 5 April a.s. des avorjds half negen in het St. JoBephgezellengebouwj Maar ook zij, die geen uitnoodiglng ontvin gen zijn van harte welkom. Vele handen maken het werk licht. En er zijn toch vele handen die iets willen doen voor de goede zaak? Het werk zal zoo worden ingedeeld, dat het in één avond per week kan geschieden. Wie heeft er nu niet één avond per week over voor zulk een goed doel als de propaganda voor de R. K Staatspartij? ZU. die Maandagavond niet aanwezig kunnen zijn, maar bereid zijn mede te helpen worden beleefd verzocht zulks schriftelijk of monde ling mede te deelen aan den heer C. Venneker, Houtweg 23 doen de Papoea's weinig; ze hebben maar één Werkelijk instrument, een soort trommel. Zin gen doen ze soms wel en is een stam, die beter kan jodelen dan welke Tlroler ook. Spr had de grootste waardeering voor de Katholieke Missie en de zending, die het on- geloofelUke prestee ren. Elk dubbeltje daaraan geschonken, is dubbel besteed. Na nog het een en ander verteld te hebben over de dierenwereld, die zeer beperkt is roofdieren komen er niet voor, maar wel af- schuweiyk veel varkens en over de verschil lende opvattingen der Papoea’s, over hun koppensnellen en menscheneten, waaraan vaak min of meer religieuze motieven ten grondslag liggen, vertoonde de heer van Milllngen, die de toeschouwers vaak deed lachen met zijn aardige anecdoten, een aantal voorwerpen en wapens, bij de Papoea s in gebruik. Na de pau ze, waarin Dr. Lorang uit Santpoort de be doeling der vereeniging nog eens uiteenzette, kregen de aanwezigen nog een aantal interes sante lantaarnplaatjes te zien, waarbij de heer van Milllngen nog de noodige toelichting gaf. HU werd door den voorzitter harteiyk voor zijn lezing bedankt, terwijl een stevig applaus dezen dank bevestigde. De heer ten Bruggencate vestigde er nog de aandacht op, dat tndlvidueele kolonisatie naar N -G. onder geen voorwaarde mocht worden aanbevolen, ook geen kolonisatie in groepsver band, omdat dit zelfmoord beteekende. aar en ouder wordt erentie deze maand het bestuur verleend. NatuurlUk geschiedde alles heel zakeljjk. want al was het hulpver- leening en daan: geld weggooien deed men niet. bescheiden strijk-orkest. bestaande uit Alkmaarsche violisten, die steeds bereid zijn bij dergelijke uitvoeringen te assis teeren, gaf ook nu weer het beste van zijn kunnen en zorgde voor een goede en volgzame begeleiding, met mej. Dora Hoedjes aan de plano. Het publiek liet het aan veel diend applaus niet ontbreken. De heeren Kuiper en Haakman kunnen met voldoening op een succesvolle uitvoering terug zien; misschien is dit voor hen een spoorslag om in de toekomst ons iets te geven, wat „Klaartje" in spanning en handeling nog overtreffen. Belde heeren hadden als waardeerlng hun arbeid, namens het geheele zangkoor, bloe men in ontvangst te nemen. Voor deze operette, tekst van den heer X Haakman en muziek van den heer Joh. Kul- per. was groote belangstelling; de zaal van de Harmonie was geheel gevuld met luisteraars i die de prestaties van de zangklassen van Joh. Kuiper aandachtig volgden. Het is da tweede maal dat deze operette werd opgevoerd, en bij deze reprise viel een toe voeging en een wijziging op te merken. De toe voeging bestond uit een kleine proloog, voorge- i dragen door twee Volendammertjes. Dit pro loogje is zeer goed geslaagd en ook in stijl van dezen tUd. Dit vormt wel een tegenstelling met de han deling van de operette zelf, die evengoed voor onze overgrootouders geschreven had kunnen zijn, maar bij een operette is het niet zoo slim als men eens een goede vijftig jaar terug draalt Dit nemen de toehoorders gaarne voog lief, omdat er nog zooveel meer is, wat oog en oor te boeien heeft. 1 De muziek is eenvoudig, melodieus en goed voor kinderzang geschreven, vooral de koren zyn goed geslaagd, klinken forsch en vitaal. Wat de wyziging betreft, had men de hoofdrol len van vader en moeder aan kinderen gege ven; dat dit bij 't publiek in den smaak viel, "behoeft wel geen betoog. Wat de uitvoering betreft, kan de dirigent zeer tevreden zijn. De kinderen zongen zeer zuiver en met genuanceerde voordracht Voor al in het derde bedrijf, was de koorzang voor treffelijk - De kleine solisten die uit den aard niet over veel klankvolume beschikken, hebben nochtans hun partijtje kranig gezongen, bijv. „Klaartje” en haar vader waren soms zeer goed. Costumeering en tooneel fwaren keurig zorgd. en menig kleurrijk wondering af. De regie was bjj den schrijver in goede han den. Een Tawgavolpa van aan zittend leven lijden veel s» menschen aan verstopping en slechte spijsver tering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt met Leo-Pillen, het zuiver plantaardige, zacht wer kende laxeermiddel. In doosjes vagal 20 cent schen de volkeren van Europa of Azië worden gevonden. Het eiland Nieuw-Gulnea is 23 2/3 maal zoo groot als Nederland en is op Groenland na bet grootste eiland ter wereld. De helft behoort aan Nederland, de andere helft vóór den wereld oorlog aan Duitschland en nu aan Engeland. Het werd in 1545 ontdekt door de Spanjaarden, die er 115 jaar lang niet meer naar omkeken en ook geen poging tot behoud deden, toen in 1660 Nederland het in bezit nam. De Europea nen noemden het NieuW-Gulnea, omdat de menschen leken op die van het Guinea in Afrika De naam Papoea komt van Poea-Poea, hetgeen kroeskop beteekent, hoewel tweederde van de bevolking sluik haar heeft. Oorspron kelijk was het eiland privaatbezit van den vorst van het kleine elUnd Tidore, totdat, in 1906 het gouvernement de rechten voor 6000. per jaar opkocht en het eiland tot kroondo mein maakte. Dit laatste is voor eventueele kolonisatie van belang, omdat de grondwet van 1875 op dit gebied niet van toepassing is. Het klimaat is er zeer afwisselend en varieert van ruim 35 gr. Celsius aan de kust tot 5 gr. Celsius in het hooggebergte. In de bergen komt hier en daar sneeuw voor. De tem peratuur daalt bij 100 meter stijging ongeveer een halven graad. Men heeft tot 2600 M. hoogte Papoea-nederzettlngen aangetroffen, die zich bezig hielden met regelmatigen landbouw. De gezondheidstoestand is ongeveer geluk aan dien in overig Indië. soms zelfs gunstiger, om dat de koortsen minder hardnekkig zUn. Er is trouwens gemakkelijk in dit opzicht iets te ver beteren. want in Boven Digoel daalde door ver schillende maatregelen het koortspercentage van 90 pet. tot 4 pet. De bevolking, door sommige geleerden, die er nooit geweest zUn. geschat op 400.000 personen, zal in werkelijkheid hoogstens 272.000 menschen bedragen. Hpr. had vaak groote gebieden door- trokken en niet meer dan een handjevol men schen ontmoet. Het land is dus welhaast leeg te noemen. Het land is bijna uitsluitend door militaire expedities doorzocht, hetgeen in den loop der jaren 7% millloen guldens vergde en buitengewoon veel moeite. Een expeditie van de kust naar het gebergte, waaraan door een zee schip. twee motorbooten. 100 prauwen en 800 menschen werd medegewerkt en die twee jaar duurde, kostte 1% mlllioen. Vandaag aan den dag kan men het met vliegmachines oneindig veel vlugger en gemakkelUker doen en ook veel goedkooper. Over het algemeen is Nieuw-Gulnea nog maar gebrekkig onderzocht en er zijn ge bieden, met elkaar twee en een half keer zoo mer der Staten-Generaal, oud-voorzitter van de Holl. Mfj. van Landbouw en eenbekende per soonlijkheid in het landbouwvereenlglngsleven hi NoOrd-Holland, ten grave gedragen. Een vyftiental kransen dekte de baar, w.o. van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw. van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier en van de N.V. Zuivelfabriek ,J4eerlandla" te Stompe toren. van welke N.V. de overledene Presldent- Commissaris was. Onder'Be ’bel4ftÉsUnfrttt»tt ftleTktert Vjj op den voorzitter en secretaris van het Koninklijk Nederlandsen Landbouwcomité, de heeren J. L. Nijsengh en Dr. Molhuizen, verder de heeren J. de Veer en G. Nobel, voorzitter en secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Baron R. G. A. Z. van Haersolte. ver tegenwoordiger van de ziekteverzekering .Xand- bouwonderlinge II”, dr. Schey, Ir. Lienesch. den dijkgraaf van de Schermeer. den heer Kramer mr. F. H. van Kinschot, burgemeester Alkmaar, den heer Huyser van Reenen. Oterleek. mr. K. Jansma. hoofdbestuurslid van den- Vrijheidsbond en den heer D. de Vries, vertegenwoordigende de Dat de nieuwe Hanzeafdeellng niet zoo maar burgerrecht kreeg in het oerllberale Alk maar ligt voor de hand. Ten eerste was het gilde der winkeliers niet bepaald hoog in aan-* zien zie de hierboven gegeven karakteristiek en ten tweede die Hanze beleed een Katho liek sociaal program, waarvan een der leuzen was: Door allen voor allen”; wat had je daar nu aan? „Ieder voor zich en God voor allen” paste beter in de kraam van den blieken gedachtengang. Maar de Alkmaarsche Hanze vezsaagde niet en breidde haar werkzaamheden voortdurend uit en wrocht uit de aanvankelijke negatie in Dit zün zoon beetje de voornaamste histo rische feiten uit het dertigjarige leven van de Alkmaarsche Hanze Maar we meenden niet volledig te zijn met de opsomming hiervan, wes halve wU een bezoek brachten aan den man. die zoozeer met de Hanze vereenzelvigd is. dat men hem niet zonder de vereeniging en de ver eeniging niet zonder hem kan denken: den heer J Endel. den voorzitter, om hem te interviewen We troffen h’em in zijn kantoortje achter zyn mooien galanteriewinkel in de Langestraat. met het onafscheidelUke eindje sigaar in den mono den bolhoed op en in alle bereidheid om op alle vragen van den lastlgen reporter te antwoorden Na een algemeen praatje over de geschiede nis van de Hanze. waarover we hierbóven reeds het een en ander vertelden en na een beschouwing over de middenstandspolitlek van de Regeering, die het volgens den Voorzitter wel goed meent, maar uiteindelijk toch maar weer het kapitaal bevoordeelt boven den klei nen. zelfstandigen man. getuige de het behoefte- element missende vestigingswet, de acht-uur- sluiting en de ultverkoopwet. vroegen we hém: ..Wat vindt U het belangrijkste van de afgeloo- pen dertig jaar?” ..Wel, dat de middenstand, die vroeger door de anderen gladweg voorby gejoopen werd en voor iedereen slaafs had te buigen, zichzelf is geworden, zoodat nu iedereen met hem reke ning houdt. Nu buigt de winkelier ook wel voor zyn klanten, maar alleen uit beleefdheid.” „Hoe staan de anderen, b.v. het stadsbestuur, tegenover de Hanze?” ..Heel waardeerend. Het stadsbestuur erkent de Hanze volledig, houdt rekening met de be langen van den middenstand en in het alge meen kan men zeggen, dat geen actie, den mid denstand rakend, wordt ondernomen. zonder advies of medewerking van onze vereeniging.” „Wat zyn de byzondere hoogtepunten geweest in het bestaan van de Alkmaarsche afdeeling. Zyn er voorvallen te noemen, die de beweging een plotselingen schok vooruit gaven, of die een geweldigen terugslag veroorzaakten?” „Tja. het noemen van byzondere successen is niet gemakkeiyk. Over het algemeen is alles langs de lynen van geleldeiykheid gegaan Na tuurlijk waren er ups and downs, maar dingen die de zaak met een schok vooruit brachten of felle tegenslagen, die je deden afvragen: hoe moet het nu in ’s hemelsnaam, zyn er nagenoeg niet geweest De Hanze heeft den Katholieken middenstanders het besef van een eigen per soonlijkheid bijgebracht en hen verlost van een slaafschen toestand en dat is een ommekeer die geleideiyk is teweeggebracht.” .Maar is er dan niet een bepaald feitje te noemen, dat U een byzondere voldoening heeft gegeven?" Het ledental ging gestadig omhoog, zoodat het vandaag aan den dag ongeveer 250 is. een alleszins bevredigend aantal, al moet worden erkend, dat er nog Katholieke winkeliers zyri in Alkmaar, die liever op hun eigen houtje biyven worstelen en om moeliyk te verdedigen redenen zich afzydig houden van een organisatie, die niet anders dan via het algemeen, het indivi dueel belang wil dienen. zy, de vereeniging, werd trouw gediend door vele van haar leden. Twaalf van dezen zyn er, die met de vereeniging een dertigjarig Hanze- jubileum vieren, de helft dus van de eerste vier en twintig. En er zyn er meerderen, die vele jaren. soms vyf en twintig, deel uitmaken van de vereeniging; we noemen slechts namen van de bestuursleden B. Goes, van Kessel, Kue- ter en Feyen. We zyn geen bewonderaars van peraóons-adoratie, maar dat belet ons niet deze oude garde, waartoe natuurlyk op de eerste plaats ook de voorzitter, de heer Endel behoort, hulde te betuigen voor hun voorbeeldige trouw aan hun organisatie en voor de vele diensten aan de gemeenschap bewezen. En nu we toch namen aan het noemen zyn. vermelden we nog even de vyf voorzitters, die de afdeeling gedurende de dertig jaren gehad heeft. De eerste was de heer Jaoobse, de tweede de heer Th. v. d. Klei, de derde de heer D. Geels en de vierde de heer C. KeUsper, terwijl de vyfde, de heer J. Endel, thans reeds tien Jaar lang deze functie waarneemt. Veel deed de afdeeling In de periode van haar bestaan «voor haar leden. Allerlei vakaf- deelingen werden opgericht, waardoor een Juis tere manier van werken werd verkregen en een grootere invloed op het maatachappeiyke bestel, er werd zorgvuldig gewaakt over de belangen der leden en van den middenstand In het alge meen, dikwijls in samenwerking met anderen, en.' zonder al te zeer op het gebied der verzeke- rlngsmenschen te treden, werden de leden In de gelegenheid gesteld zich door middel van de Hanze op degelyke wjjae tegen alle moge- lyke zaken te verzekeren. In Alkmaar „wam een, informatiebureau, waar leder lid kosteloos adviezen kan bekomen op zakelyk, financieel en belastinggebied en tenslotte werd een plaatseiyk instituut gescha pen. hetwelk hulp biedt aan leden, die in fl- nancieele moeiiykheden verkeeren. Deze laatste hulp is prachtig en verdient aandacht. Leden, die met hun zaken vast zitten zonder veel eigen schuld en dat komt veel voor tegenwoordig wordt, nadat men uitvoerig onderzoek heeft gedaan, door middel van ean voorschot maar nog meer door een kleine of grootere reorga nisatie van het bedrijf, hulp verleend. Veel kostte het niet, want vaak kon met een klein voorschot zonder rente warden volstaan Vóór de oprichting van dit instituut, hetwelk nog niet zoo lang bestaat, werd deze hulp door Achtereenvolgens werd aan de groeve het woord gevoerd door den heer P. Stapel, voor zitter van de Hollandsche MaatschappU van Landbouw, den beer R. L. Nysengh. mr. K. Jansma, H. K. Koster, namens het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier en den bond van op coöp. grondslag werkende zuivel fabrieken in Noord-Holland, den heer J. de Veer, den heer Davelaar, namens de N.V. .Beerlandla". den heer Holsmuller, namens den kieskring Den Helder van den Vryheidsbond. dr. Schey, den heer IJff, namens de coöp. vee- koekenfabriek „de Leerhoeve" en den heer Kra mer Qiynis. Allen schetsten den overledene als een zeer krachtig organisatleman en strijder voor de verheffing van het platteland, die nimmer zich- De kaasmarkt bood vandaag een waariyk ao- mersch aspect, ook al bleef de zon achter een dikke wolkensluier verborgen. De kaasdragers droegen gelijk zy de vorige week reeds deden hun hagelwitte pakjes en bont gekleurde hoe den en het aantal vreemdelingen uit eigen land en van over de grenzen was reeds flink groot. En om de zaak te com pleteeren woei voor bet eerst in dit jaar van het V. V. V.-gebouwtje en van verschillende particuliere hulzen de be kende kaaswimpel, het vaan, waarmee deTtryd vóór de markt en tegen de beurs werd ingezet en gewonnen. De internationale sfeer van de markt werd vandaag byzonder versterkt door het bezoek van een 300 Engelsche schoolkinderen van het Ned. Secr „Vacanties voor internationale vriend schap” in samenwerking met de Vereeniging voor internationale vriendschap en wereld vrede. De leiding berustte by den heer Nieman een in Londen wonend Nederlander. By deze groep Engelsche bevonden zich ook 200 Nederlapd- sche schoolkinderen uit Amsterdam. Haarlem en Zaandam. Op geiyke wyze bezoeken NMerlandache schoolkinderen Engeland of andere landen. Door dit tydeiyk „uitwisselen” van kinderen wordt de internationale verbroedering ten zeer ste bevorderd. De Engelsche kwamen met groote autobussen en bezichtigden met groote belangstelling de markt. Een offlcieele ontvangst vanwege het gemeen tebestuur of de V. V. V. had niet plaats. Het torenbezoek begon vanmorgen ook weer aardig te loopen. maar men was nogal gehan dicapt door den steiger, die thans op den eersten omloop staat. Hoewel iedereen de zorg van de gemeente voor onzen toren natuurlUk ten zeer ste op prijs stelt, is het toch te hopen, dat de werkzaamheden, die den steiger noodig maken, spoedig beëindigd zullen zijn. Het verloop der prusen op de kaasmarkt vandaag was niet zoo schitterend als het vreemdellngenbezoek. De hoogste noteering was f 18.50 tegen vo rige week f 21M). Een der oorzaken van deze zeer gevoelige daling zag men in het feit, dat de consenten voor Frankrijk nog niet waren afgekomen Dit zou den exporteurs beletten te koopen. De aanvoer was vandaag 83000 kg. te gen vorige week 72000 kg. Volledigheidshalve geven wij nog de cüfars van de overeenkomstige week van het vorig jaar. De aanvoer was toen 82500 kg. De hoogste prys f 19 00. Maandag 12 April zal de afdeeling Alkmaar rsn de R. K Middenstandsvereenlging dertl«Jttrlg bestaansfeest vieren Eigenlijk Is 12 April niet de juiste datum want de afdeeling werd op 29 Januari 1907 op gericht. maar aangezien men dan in de Vasten ■feest had moeten vieren, bewaarde men de feestvreugde tot een geschlkten dag na Paschen •n tenslotte: wat maakt het op dertig jaar uit oi men met de viering van den dertigsten ver- jaardag nog een paar maandjes wacht of niet’ Dertig jaar is, gezien tegen den achtergrond Van de eeuwigheid minder dan een minimale fractie van een seconde, maar in verhouding tot net gewoon-menacheltjk begrip van tüd, een lange periode, waarin veel kan gebeuren Er is ook veel gebeurd in dien tUd, of liever: veel veranderd Die verandering ging wel niet schok kend, al kwamen kleinere schokjes wel zeker voor, maar wanneer men: den toestand van 1907 plaatst naast dien van nu. dan ontwaart men te noemen, wat onmlddeliyk een overtuigenden indruk maakt Je hebt de verzekeringen, het voorllchtingsinstltuut, de behartiging van vak belangen. de acties die ondernomen worden en het hulpverleeningslnstituut. En nu vind ik het wel van belang, al zullen anderen er misschien anders over denken, dat dank zy het optreden van de Hanze. de laatste paar jaar zeker een tiental kleine middenstanders van den onder gang is gered, hetzy door een klein voorschot, hetzy door een reorganisatie van het bedryf Veel kosten doet het niet; zelf wisten we een keer een zeker faillissement met f 100— te voorkomen. De betrokkene is er hu weer een beetje bovenop en heeft het geld^terugbetaald In een ander geval ging het ongeveer ook zoo, maar die man bedankte voor de Hanze. toen hy er weer wat bovenop was. Ondank is nu eenmaal 's werelds loon.” Boe vindt U den toestand van den Midden stand op het oogenblik?” „Over het algemeen slecht. Zonder te zeggen, dat ‘t anderen vakken beter gaat moet in con- stateeren dat het vandaag aan den dag vooral met de bakkers weinig rooskleurig is gesteld Vooral' in Noord Holland boven het IJ is de positie van den middenstand zeer ongunstig.” ,.En de toekomst?” „Dat hangt van de algemeene opleving in deze streken af. De crisis is hier later begonnen dan elders en zal dus ook wel later eindigen De meeste zakenmenschen hebben hun reserves volkomen opgeteerd.” Het bleek, dat de geïnterviewde, die zoo tus schen de verschillende vragen en antwoorden door ook nog allerlei nevenbeschouwingen hield over de verschillende vraagstukken, die den middenstand beroeren, den toestand van den tuinbouw. waarvan voor den Alkmaarschen middenstand zooveel afhangt, tamelijk somber inzag We vroegen hem. hoe hy dacht over de toe komst van de Hanze zelf en het antwoord op die vraag was heel wat hoopvoller van toon. Men gaat inzien, dat van jongsaf belangstel ling voor middenstandszaken moet worden ge kweekt en vooral belangstelling voor de organi satie Daarom is het zoo verheugend, dat voor al de K J M V. die belangstelling opwekt en krachtig stuwrt in de richting van stands- en vakorganisatie Vroeger kwamen de menschen van een liberalen patroon of van een katholie ken maar in de practyk even liberalen baas, zoodat ze over het algemeen het besef van de noodzakelykheld van organisatie. laat staan van katholieke organisatie, geheel misten. De Jongelui van tegenwoordig zyn heel wat meer sociaal opgevoed en hebben heel wat meer kijk op de zaak, terwyi ze ook cultureel heel wat hooger staan dan de jonge zakenmenschen van vroeger Dit alles moet tenslotte op de Hanze een goeden invloed hebben, waar heel wat van verwacht kan worden. En dit is zeer ge- wenscht, want, wil iets bereikt worden, dan is het een eisch, dat men aanvoelt, dat samenwer king noodig is om de ordenlngsgedachte in de practyk te brengen. Hiermee was het Interview afgeloopen. We praatten nog wat na over het a.s. feest, dat in geleld wordt met een triduum en besloten met waarop een oor- worden opgevoerd met en natuurlyk ook nog even over de politiek, terwyi ons ook de vraag van de lippen kwam, hoe de Hanze-voorzitter over onze wekelyksche Schynwerpers dacht.” „Die zyn goed en heel leerzaam" luidde ’t ant woord, waarmee wij natuurlyk tevreden waren plaatst naast dien tzl.. een ommekeer in velerlei zaken In dien ouden tyd van voor den oorlog was de middenstand voor het grootste deel niet an ders dan een groote schare, voor hooggeachte dames- en heerenklanten knippende en afjak kerende menschen. wien het hebben van een eigen meening op straffe van klandizieverlies verboden was. De mentaliteit was liberaal, ook al was men Katholiek, hetgeen al niet anders kon, omdat men van liberale patroons, die stamden uit de allerliberaalste 19e eeuw, nooit anders had geleerd. Het eigenbelang ging voor alles, zelfs voor het behoud van een eigen per- soonlükheid Maar toen kwam, evenals daarvoor in de ar beidersbeweging. de ommekeer, heel schuchter weliswaar, maar ze kwam toch. Hier Iri Alk maar werd ongeveer in 1904 een wlnkellersver- eenlglng opgericht, waar iedere winkelier, on geacht van welke richting hy was. lid kon wor den. Dat was de eerste, plaatselijke poging om door samenwerking iets ten bate van den veel- gesmaden en door hoogere standen met den nek aangezienen middenstand te bereiken. In 1907 werd echter door de Katholieke Sociale Actie die toen nog bestond, een vergadering belegd waarop vele winkeliers, ook niet-katholleke. aanwezig waren en op welke vergadering door Mr. Regout z.g. een rede werd gehouden over hef mlddenstandsprobleem. Staande de verga dering werd meteen een afdeeling van de Hanze opgericht. Het ledental was zoo iets als 24 leden. Om deze katholieke orienteering van de ka tholieke winkeliers voor de niet-katholieke en oudere winkeliersvereeniging (die later tot een afdeeling van den Konlnkiyken Middenstands bond werd) niet al te schrijnend te maken, ble- vep de Haa*eleden ook lid van de laatstge noemde organisatie, tepvjjl de heer J. F. M Endel. de tegenwoordige voorzitter van de Hanze, toentertyd van beide secretaris was Zoo van lieverlede raakte dit soort van contact verloren, maar tot vandaag op den dag bestaat tusschen de twee vereenlgingen éen vriend- schappeiyke verhouding, dié wederzydsche be ginselen respecteert. By den snellen groei van ons modem Jeugd werk in de parochies zal het. om tot ware suc cessen te komen, van het grootste belang zyn, door onderling contact 'n hechten band te leg gen tusschen de verschillende afdeelingen. Ook hier zal alleen eenheid tot ware kracht voe ren. Daarom is ons Diocees voor zoover het de K. J. C. betreft, onderverdeeld in Districten, wier taak het volgens de Blsschoppeiyke Be palingen is. Jn onderworpenheidagr) hft be stuur van de Diocesane K. J. C. leiding uit te oefenen op de diverse parochleele Centralen en de onderdeden van het Jeugdwerk in het District.” Het Dlstrictsbestuur is belast met de alge meene opleiding van de Jeugdleiders, met de inspectie, met het organiseeren en propogeeren van gezameniyke acties, met het innen van de Diocesane distributie, etc. Ons District is zoo gelukkig om een eigen Districtsbureau te bezitten, wat gevestigd is in het Rectoraat van de St. Willibrordus Stichting te Helloo. De leiding van het Dlstrictsbestuur momenteel by de volgende bestuursleden: Rector Joh. J. Boon. District-Dlr., voorz. Con-rector H. v. d. Hoek, secretaris-penn. A Witte veen, adjunct-commissaris vd. R. K. Verkenners (Oudegracht 134), Alkmaar. N. Byi. Districts-Baljuw van de Kruisvaart (Payglop 5, Alkmaar). K. Thyssen. Baanderheer voor opleiding Baseleers (Toussaintstraat 12. Alkmaar). Joh. Opdam. Baanderheer voor het a.s. Mei feest Kennemerstraatweg 356, Heiloo). C. van Leeuwen, Districts-Missieleider (Mid delweg (Z Heerhugowaard). T Apeldoorn, adjunct-commissaris van R, K. Welpen (Geesterweg 7. Alkmaar). Bovenstaand Bestuur vestigt de aandacht op de volgende datas. die van belang zyn voor de komende maanden: 5 April: 8 uur Inspectie de St. Laurentius-parochie te Alkmaar. 11 April: 8 uur aanvang te Heiloo van tweede Baaseleersronde. 4.30: Inspectie van de Kruisvaart te Noord- Scharwoude. 13 April: Deelname van de directeuren uit ons District aan den Directeurendag te Hoogkarspel. 89 Mei: Deelname van de leiders en leid sters van het Adjunctenaat Alkmaar aan de Koempoelan te Arnhem. 21 Met: (Vrijdag) Recollectle-avond voor al le Jeugdleiders van het District Alkmaar. 23 Mei: Deelname van het District aan het Meifeest* op de wielerbaan te Heemstede. 30 Mei: K. J. C.-wandeltocht rond Alkmaar. Door eendrachtige samenwerking onder de helpende leiding van het District Alkmaar vruchten afwerpen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12