ONS BLAD De doet goed werk aan De kansen van een nieuw Westelijk verdrag De strijd aan het Spaansche front in Biscaye „Java” ENCYCLIEK 1/ heden Het nieuws van Het Vaticaan Rusland eoiiiniunisme 25 cent Duitschland weert de waarheid OVER DE GRENS GELOKT EN GEARRESTEERD winst bij Bilbao over het is niet mogelijk DE BAROMETER Kabinetsraad te Valencia Divini Redemptoris IN BROCHUREVORM JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Z.H. DE PAUS HERVAT ZIJN WERKZAAMHEDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 2 APRIL 1937 No. In Ierland is de herinnering aan den opstand van 1916 op tal van plaatsen ge vierd. President de Valera heesch te Dublin de vlag van den lerschen Vrijstaat Belangrijke rechtsche van Kardinaal Pacelli’s duidelijk o o DE PRUS BEDRAAGT Rusland uit te slaiten DE DIRECTIE en Geen excuses vodr de concordaatschendingen i en De overreiking van de Gouden Roos Franco niet te Tetoean aangekomen Opiumvervaardiger ter dood veroordeeld Nieuwe stakingen in automobielindustrie Geheim wapendepot ontdekt Twaalf mitrailleurs en 12.000 patronen in beslag genomen De regeeringstroepen moesten wijken voor een onver zet te lijke overmacht DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Binnenkort verschijnt de Nederland- sche vertaling van de nieuwe Encycliek Buitenland sche bladen,'waarin de protesten van het Duitsche Epis copaat, in beslag genomen? 12.- I 2.50 Da brochure zal in omvang ongeveer gelijk zijn aan de bij ons verschenen Encyclieken Quadragesimo Anno Casti Connubii Complot tegen Stalin’» leven? Een bezoek van het Italiaansche Koningspaar aan Z. H. den Paus is niet uitgesloten Een nota aan de non-interventie- commissie over Italië’s inmenging Twijfel aan de oprechtheid goede trouw van het Duitsche ryk NWWWWUUIII lllf/f///////^£ I „neen” De stryd in Guadarama ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. tned. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Duitsche douane maakt misbruik van goed vertrouwen Oud-ambassadeur Rakofski zou gearresteerd zyn Was de encycliek niet te scherp, nu er juist een gunstige kente ring scheen te komen? Gister voor het eerst sedert vier maanden in de bibliotheek het Vaticaan Verkrijgbaar bij onze bureaux en in den boekhandel NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG 154 Activiteit van de Java in de Spaansche wateren. leven Landbouw begroeting doer Eerste Iiwr aan genomen. en ver- alleen het van den heeft door com- heeft de de gisteren te Ceuta Italiaansche soldaten zouden zijn ontscheept. Na zijn uiteenzetting kreeg de minister op dracht een nota op te stellen, welke aan de commissie te Londen zal worden voorgclegd in haar volgende bijeenkomst. De nota zal vergezeld gaan van tal van do- v Een Europeeach systeem, dat weloverwogen Rusland zou uitsluiten, aou even zeker tot mislukking gedoemd zijn als een systeem, dat Duitschland of Italië aou uitsluiten. Naar eerst thans bekend wordt zijn Zater dag jj. de gebroeders H en J. Holland uit Wellerlool In Limburg door een Dultschen douanebeambte over de grens gelokt en op Dultach gebied gearresteerd. John Lewis heeft verklaard, dat hjj onmid- óellljk een staking in de brulnkoolindustrie sou uitroepen, indien te middernacht geen nieuwe overeenkomst zou zijn geteekend. Aan het front in Biscaye «ouden de linkerben hebben moeten wijken voer een rechtsche over macht; de successen worden door de rechtsehen aanzienlijk genoemd. In den middag maakten de rechtsehen zich meester van Carinto en Josetacho en na een hevig gevecht ook van Asenslo Mendlo. Ook de rechtervleugel bij Villa Jteal rukte op, hier duurde de strijd In den nacht voort. De artillerie vuurt thans op grooteren af stand om den loyalen de verbindingen met Durango af te snijden. De luchtstrijdkraclv- ten bestoken de omgeving van deze stad met bommen. Want men kan niet beweren, dat de Paus ge weld gebruikt heeft om het te doen ondertee- kenen. De burgerbevolking wedijverde in moed met de miliciens bij t helpen der gewonden en het uit de pulnhoopen te voorschijn halen der lij ken. Een deel der gekwetsten Is opgenomen In het ziekenhuis der stad, een ander deel is naar Bilbao overgebracht. Alle dokters in actleven dienst en al het hulppersoneel werden opge roepen. Hedenmorgen ontketenden de rechtsehen een hevig offensief bij Biscaye. waar zij seggen een overwinning behaald te hebben, ondanks den feilen tegenstand der regeeringstroeper. Volgens de laatste berichten ia bat aantal slachtoffers zeer groot. Het Is werkelijk hoog tijd, dat Duitsch land uitgenoodigd wordt een of ander pand te geven voor het vertrouwen, dat men in Zjjn handteekming kan stellen. In de bibliotheek ontving Z. H. de Kardinalen Pumasonl Blond! en Mariani, en Mgr. OttavUm. De Spaansche ambassadeur te Londen, Azca- rate, heeft vanmiddag *n bezoek gebracht aan 1 Foreign office. Men verklaart, dat hU aan de Britsche regeerlng een nota beeft overhandigd van de regeerlng te Valencia, waarin de aan dacht van Londen wordt gevestigd op bepaalde bewijzen van de aanwezigheid in Spanje van Italiaansche legers. a De oud-ambassadeur der Sovjrt-Unie Ratovsky sou gearresteerd sjjn wegens deelname aan een complot tegen het leven van Stalin. Het Amsterdamsche Hof heeft de behandeling van de Mtjdrechtache millioenenkwestie vuart- geset. Ingesteld ia hei Rijksbureau ter, voorbereiding van de voedseivoorsiening In ooriogsttjd. In Ierland werd een clandestien wapendepot ontdekt. cumenten, welke zijn achtergelaten door don Itallaanscben opperbevelhebber op het oogen blik, dat de troepen der rechtsehen aan bet front van Guadalajara moestep terugtrekken. DUBLIN, I April. (Havas.) De politie van den lerschen Vrijstaat heeft een clandestien wapen en munitiedepot ontdekt in een huis te Sai ling (Kildare). Zij heeft twaalf mitrailleurs van het laatste model en 12000 patronen in beslag genomen. De mitrailleurs waren opgeborgen in kisten, welke beplakt waren met etiketten van een reederij, welke den dienst onderhoudt op *t Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Men meent te weten, dat een persoon is gear resteerd. MO k\ BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V Drukkerij De Spaamestad Haarlem MADRID, 1 April. (Havas.) Gisterochtend hebben drie-motorige vliegtuigen der natlo- aalisten de stad Durango gebombardeerd. Belangrijke gebouwen weAen vernield; in andere ontstond brand, doordat de toestel len ook brandbommen lieten vallen. Woens dagavond telde men reeds 61 doodec en 150 gewonden. In den namiddag waren de toestellen terug gekomen. Wel stegen vliegtuigen der regeenng op, maar de rechtsche toestellen namen telkens de wijk om met nieuwe lading terug te koeren. VATICAANSTAD, 1 April. (Stefani.) Na hedenmórgen in Zjjn privé-kapel de H. Mis te hebben opgedragen, heeft Z H. de Paus Zich naar de tweede étage van het Vaticaan begeven, om daar, voor het eerst sedert vier maanden, in de bibliotheek Zijn gewone werkzaamheden te hervatten. De gebroeders H. hebben te Wellerlool, onder de gemeente Well een z«. gemengd grensbedryf, waardoor hun bezittingen gedeeltelijk op Ne derlandsen en gedeeltelijk op Dultach grondge bied zijn gelegen. Beiden overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun landerijen te controleeren. Hierbij Is hun nooit iets in den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche douanebe ambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogenblik met hem wilden meegaan, daar de Zolllnspektor van Twistteden hen wilde spreken. De gebroe ders H. voldeden onmiddellijk aan dit verzoek, temeer daar zij genoemden Zolllnspektor goed kenden. BERLIJN 1 April (Havas) De politie heeft eergisteren él en gisteren 25 bulten- landsche bladen in beslag genomen Men gelooft, dat de publicatie van berichten over protesten van het Duitsche Episcopaat te gen schending van het Concordaat tot dezen maatregel aanleiding heeft gegeven. De vrienden van Duitachland kunnen ver ontschuldigingen vinden voor de duidelijke schendingen der vredesverdragen, bet son hun moeilQker »ijn er te vinden voor de schendingen van het Concordaat. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot berberekening der Indische pensioenen aange nomen. LONDEN. 1 April. (Havas) De Yorkshire Port, welke geldt als spreekbuis van Eden, wijdt een hoofdartikel aan de kansen van een nieuw Westelijk verdrag. Naar de Romeinsche correspondent van Oostenrijksche Relchspost verneemt, heeft bij den H. Stoel geaccrediteerde gezant van een met Rusland bevelenden staat in verband met de Pauseljjke encycliek tegen het communis me. den Kardinaal-Staatssecretaris Pacelll ge vraagd. „of de nieuwe, fel anti-communistlsche Encycliek van den H. Vader niet de hoop ver nietigt, welke de geloovige Orthodoxen in Rusland na de nieuwe Sovjet-grondwet koester den." Twee regeeringsvllegtulgen hebben Ceuta hedenmiddag gebombardeerd. De zware ontploffingen waren duidelijk in Gibraltar te hoeren. De drie hoofdgedachten daarbij zijn: het is misschien niet noodig dit nieuwe verdrag, evenals het oorspronkelijke Locamo-pact, te verbinden met het Volkenbondshandvest; het Italiaansch-Duitsche voorstel, volgens hetwelk Rusland buiten het nieuwe Euro- peesche stelsel zou moeten worden gehouden, is onaanvaardbaar; het voorstel, waarbij Groot- Brittannlë en Italië in plaats van den Volkenbond den aanvaller zouden aan wijzen, vormt een „onduldbare gedachte". SJANGHAI. 1 April (Reuter) Voor het eerst is in de internationale wijk van Sjanghai een Chinees ter dood veroordeeld wegens het vervaardigen van opiumplllen. Een medeplichtige vrouw is gestraft met 15 jaar gevangenisstraf. De schuldigen, die door de politie van de in ternationale nederzetting In hechtenis waren ge nomen, zijn veroordeeld door een Chlneesch ge recht. Elders in China zjjn reeds verscheidene perso nen wegens het vervaardigen van of het han deldrijven in opium ter dood veroordeeld De Madrileensche verdedigingsraad heef»»*' vanmiddag medegedeeld, dat de regeer ingsi troepen aan het front in Guadarama Le- danca bezet hebben. Zij hebben Saellces de la 8al onder vuur genomen. Het blad zet voorts uiteen, dat het uittreden van Japan en Duitschland en het practlsche uittreden van Italië de functionneering van het Volkenbondssysteem, dat theoretisch een vol maakt systeem is en dit ook practlsch jarenlang is geweest, onuitvoerbaar hebben gemaakt. Onder deze omstandigheden blijft men ten op- DETROIT, 1 April. (Havas) Vandaag zijn In de automobielindustrie weeg nieuwe stakingen uitgebroken. Zoo hebben o.a. te Cleveland 18.000 arbeiders der Fisher-fabrieken het werk neergelegd. Evenwel hebben 7000 hunner het werk eenige uren later hervat Voorts hebben de Pontlacfabrleken, die deel uitmaken van het General Motors concern, en de fabrieken van Fisher en Chevrolet te Plint in verband met de stakingen hun poorten gesloten. In den staat Michigan bedraagt het aantal stakers op het oogenblik 100.000. De onderhan- dellngen tot bij legging van het conflict bij de Chryslerfabneken zullen hervat worden, in de hoop, dat deze vóór 5 April, waarop in den staat Michigan verkiezingen zullen worden ge houden, resultaat zullen hebben. Nauwelijks waren zij echter de grens ge passeerd, of beiden werden gearresteerd en naar een gereedstaanden auto gebracht. Men had dus blijkbaar op de goede trouw van de gebroeders H. gerekend. Tot dusver re tast men volkomen in het duister om welke reden de arrestatie is geschied. Be grijpelijkerwijs verkeert de weduwe H. in groote ongerustheid over het lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet bekend, waarheen men hen heeft gevoerd. De Italiaansche pers schijnt veel belang te •tellen in de operaties bij Bilbao. De correspon denten van de bladen verzekeren, dat de troe pen van Franco hier in den aanval zijn, welke met vastberadenheid tot een goed einde wordt gevoerd. Zij schatten den afstand, welken de rechtsehen zjjn opgerukt op vier kilometer. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Espana. een gepantserd schip der rechtsehen. in de golf van Biscaye drie koopvaardijschepen, die op weg Waren van Asturlë naar Bilbao, heeft aange vallen. Toen vliegtuigen der regeerlng te hulp kwamen, verdween het oorlogsschip. De koop vaarders konden zonder schade te Bilbao bln- nenloopen. Hierna ging de infanterie tot den aanval over. Bijna den geheelen ochtend moest z(j strijden om de regeeringsmilitie uit de stellingen te verdrijven. zichte van den geest van Genève niet in ge breke, Integendeel werkt men aan de redding daarvan, wanneer men zooveel mogelijk dg goede harmonie herstelt tusschen de trouwe leden en de dissidente leden, opdat het eens mogelijk zal worden deze laatsten naar den Volkenbond te doen terugkeeren. De gedachte aan een nieuw verdrag, waarvan de ultvoeringsvoorwaarden niet van den Volkenbond alleen afhankelijk zouden zijn, is dus niet ónmogelijk. Alles wat echter zou leiden tot grooter verval en grootere Internationale onveiligheid moet onverzetteiyk verworpen worden. In het klooster van de H. Suzanna wer den dertien zusters gedood; da, Maria-kerk is ernstig beschadigd. Vanmorgen werd het aantal dooden op 200 geschat, dat der ge wonden op 300. PARIJS, 1 April (Havas) De ..Matin’' ver neemt van zijn Londenschen correspondent, dat Christian Rakofskl, oud-ambassadeur van de Sovjet-Unle te Londen, te Moskou gearresteerd zou zijn, wegens het deelnemen aan een com plot van Trotski-aanhangers tegen het van Stalin. In een offlcieele proclamatie van Burgos zijn <4e reservisten, die in 1830 hun militairen dienst plicht hebben vervuld, onder de wapenen ge roepen. Zjj moeten zich tusschen 4 en 12 April bij hun afdeellngen gevoegd hebben. Uit Tanger meldt Havas: Uit betrouwbare taon wordt vernomen, dat het niet juist is, dat De kansen van een nieuw Westelijk verdrag volgens het Engelsche blad. Yorkshire Foot. Het bericht, als zou Franco te Tetoean zjjn aangekomen, wordt niet bevestigd. Het is te Tetoean volkomen rustig. Volgens Havas zijn tien soldaten van de gar nizoenen te Ceuta en Tetoean gedeserteerd. Hedenmorgen zijn zij met een kleine roeiboot te Gibraltar aangekomen. Nadat zik acht uren zonder ophouden geroeid hadden, slaagden zij er in te ontkomen aan de waakzaamheid van de rechtsche oorlogsschepen Canovas des Castillo en Dato. De deserteurs zijn voorloopig ondergebracht aan boord van een steenkool- schip. VALENCIA. 1 April. (Havas) Tijdens den kabinetsraad heeft de minister van Bui- teniandsche Zaken zijn collega’s op de hoogte gesteld van den Internationalen toestand met het oog op het probleem der niet-lnmenglng en de onweerlegbare be wijzen aangaande de daarop door Italië ge maakte Inbreuken. Over den sender te Sevilla is een nota van Franco voorgelezen, waarin geprotesteerd wordt tegen „<Ze lastercampagne van een deel der Brfteche pers in verband met den aoogenaam- den ojietand in het nationalistische Spanje." De Romeinsche bladen kwallficeeren de be richten over muiterij onder de Italiaansche vrij willigers in het leger van generaal Franco, welke tot arrestaties en terechtstellingen zou hebben geleld, als onwaar en tendentieus. De Messa- gero wijst er op, dat de Britsche bladen over voldoende controle-middelen beschikken om .Jirtlen zij dit wilden, de waarheid te achter heen." Herhaalde malen dedep de regeeringstroe- pen tegenaanvallen, doch zjj moesten ten- slotte wijken voor de overmacht. pens, waardoor verliezen leden. Hl rdoor werd het front in Biscaye verbro ken. Na de eerste versterkingen van de regee- ringstroepen te hebben bezet vielen de regulares de hoogten, welke Moreto beheerschen aan en maakten zich na een kort gevecht hiervan mees ter. Toen zij voor Albertia aankwamen, was deze plaats nog door de regeeringstroepen be zet. Door een snelle beweging werd de plaats omsingeld en vijftig man werden krijgsgevangen gemaakt. Zij trokken terug, op korten afstand gevolgd dóór de rechtsehen, die tijdens de achtervolging geu Je maakten van hun automatische wa de regeeringstroepen zware De Paters Capucijnen zullen een nieuw semi narie openen te Enschede. De ophefflngéder maatregelen voor de een- eumptiemelk in het buitenwettelijk gebied Ie opgeschort tot 1 Augustus. Ernstige aanvaring in het MerwedekanunL Waarop anders dan op goede trouw is het handvest gebaseerd, vraagt het blad tenslotte, sprekende over het aanwijzen van een eventu- eelen aanvaller. Nu is het mogelijk te twijfelen aan de oprechtheid van Duitschland en Italië. Nog te zeer staan voor den geest de Internatio nale gebeurtenissen, die ongelukkigerwijze het vertrouwen in, zooal niet de hoop op succes der onderhandellngen over een nieuw Locarno ver nield hebben. Frankrijk en Engeland kunnen niet goed recht nadenken, alvorens zij hun politiek baseeren op de goede trouw van Duitschland. Tijdens de gevechten leden de regeeringstroe pen zware verliezen, honderden werden gedood en duizenden gewond. De mannen van Franco maakten eer. aanzienlijken buit. nl. twee kanon nen, zeven zware mitrailleurs en ander oorlogs tuig. De luchtmacht steunde den aanval krach tig, iedere hergroejieering van den vijand en de komst van versterkingen werd gemeld. De lucht macht van de regeerlng trad niet krachtig op Overal aan het Noordelijk front is een zekere spanning merkbaar, waaruit men besluit, dat, indien de opmarsch in Biscaye kan worden voortgezet volgens de aanwijzingen van het oppercommando, deze opmarsch zich uit zal breiden tot Oviedo. AVILA, 1 April. (Havas). De aanval van de rechtsehen in Biskaye werd ontketend na Iwvig voorbereidend artillerievuur, dat drie uur duurde en waardoor de schuil plaatsen en loopgraven van de regeerings troepen werden vernield. ROME. 1 April (Stefani). De plechtige over handiging namens ZH. den Paus van de Gouden Roos aan de Koningin vaL Italië zal Maandag In de PaulLJnsche Kapel gestiJiedeö in tegenwoordigheid van den prins van Pfemout, prinses Maria van Savoye, prinses Mafalda van Hessen en tal van autoriteiten. Het is niet uit gesloten. dat de Konlng en de Koningin zich eenige dagen later naar den Paus zullen bege ven. om Hem hun dank te betuigen en Hem met het herstel van zijn gezondheid geluk te wen- schen. Het Koningspaar aou dan voor de tweede maal een bezoek aan den Paus brengen: Kardinaal Pacelll heeft hierop het volgende geantwoord: „Zeker zullen de Grieksch Orthodoxen Roomsch Katholieken hun godsdienstige wachtlngen alleen op God en niet op de grond wet der Sovjets stellen. Bovendien is er in het Vaticaan niets van bekend, dat in de praktijk de vrije uitoefening van den godsdienst in Rusland vergemakkelijkt is, integendeel komen steeds meer berichten binnen, waarin melding wordt gemaakt van nieuwe onderdrukking door wettelijke voor schriften tegen het vieren van het Paaschfeest en van hernieuwde activiteit der Russische godloozen-beweging onder bescherming der Sovjet-autoritelten. De Encycliek tegen het communisme is ge baseerd op de eeuwige waarheden van het Christendom, dat het communisme in al zijn gevolgen en theorieën verwerpt, zoodat utlli- teilsmotleven ook dan geen invloed op den H. Vader zouden uitoefenen, wanneer het in de kraam der Sovjets zou te pas komen, zooge naamde verzachtingen In Rusland in to voe ren, zoolang op sociaal, cultureel en ethisch gebied de dwaling blijft bestaan." Dit onderhoud bewijst opnieuw, dat het Va ticaan niet in de verste verte er aan denkt, het communisme, hetzij in Rusland zelf of in an dere landen, te tolereeren. zelfs wanneer com munistische instanties zich willen „verplich ten", de vrijheid van godsdienstuitoefening niet te hinderen, zooals dit bijvoorbeeld onlangs in Frankrijk door enkele Kamerleden aan den Kardlnaal-Aartsbtsschop van Parijs werd voor- gesteld. Hiermede worden opnieuw de insinuaties weerlegd, welke, ondanks de duidelijke ency cliek van den Paus in nationaal-socialistische persstemmen tegen den H. Stoel werden geuit en waarin het heette, dat weliswaar het ka tholicisme religieus het communisme veroor deelt. dat Rome echter politiek met het com munisme verdragen sloot, een bewering, welke tn het Derde Rijk steeds weer tegen beter we ten in opduikt met het doel, de positieve chris tenen van alle belijdenissen in de war te bren gen en de vermanende en de volken onderwij zende stem der Kerk te overstemmen. Een Nederlandsch koopvaardij schip in de Spaansche wateren draadloos geseind, dat het treilerz werd aangehouden. De mandant van Hr. Ms. Java daarop den Spaanschen marine- autoriteiten geseind, dat hij het recht heqft de visitatie van •chip uit te voeren. Het Nederland- ■che koopvaardijschip kon daarop ongehinderd zijn reis voortzetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1