Vrees voor vreugde I "I— NEDERLAND EN SPANJE VAN WEEK TOT WEEK Koelhuis- en kalkeieren Meifeest van de Kruisvaart r Staf der medewerkenden Nijverheidsonderwijs Onze handelsmissie in Brazilië PATER DITO ONDER SCHEIDEN Kerkelijk leven 2^' Tewaterlating der Nieuw-Amsterdam Nadere bijzonderheden over haar verblijf in Buenos Aires Nieuwe restitutie-regeling tn voor bereid ing Alle beschikbare plaatsen reeds uitgegeven REGELING HANDELS ONDERWIJS Jaarvergadering R.K. Vereeniging St. Bernardus Aan de Portugeesch-Spaansche grens verbleven de Brltsche controleurs in speciaal daarvoor ingerichte woonwagens Deelname aan de tuinbouwten toonstelling Moskou 1937? BENOEMINGEN IN T BISDOM BREDA PATER F. HENDRICHS S.J. 75 JAAR Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Met de Orde van den Witten Leeuw Onze regeering heeft reeds voor de non-interventiecommissie haar werk begon, uitvoer van wapenen verboden Afschaffing consentvergoedingen voor varkensvleesch GESCHREVEN EN V ERKRIJGB. VOOR VOLWASSEN KATHOLIEKEN ZATERDAG 3 APRIL 1937 'Oj Versoekc meldt uit Buenos Aires, d.d. 27 ons De belangstelling voor de tewaterlating inteekening voor onie lezers tegen den verlaagden prijs te handhaven. TijdelUk aangestelde leeraren, die de wettelijke bevoegdheid bezitten, zullen uiter aard ook na de Inwerkingtreding der wet een vaste aanstelling kunnen erlangen. Tjjdelljke leeraren zonder wetteiyke bevoegdheid zullen na de Inwerkingtreding der wet evenmin als nu voor een vaste benoeming in aanmerking kunnen komen. voor Harry Voor bepalingen den tot Men Maart: Ren reglement, dat aan de Instelling der non-lnterventle-commlssle ten grondslag sou liggen, bestaat niet. Van een verdeellng van functies is in de non-lnterventie-commissle of in de subcom missie geen sprake. Dat gemeentebesturen zouden wenschen nieu we hoogere burgerscholen met driejarigen cur sus, voor welk schooltype de wettelljke basis wegvalt, op te richten, is hoogst onwaarschijn lijk. Maatregelen, welke de uitkomsten van het onderwijs in de Nederlandsche taal en letter kunde kunnen verbeteren, worden door den mi nister ernstig overwogen. Het ligt niet in de bedoeling wijziging te brepgen in de bestaande regeling ten aanzien van den overgang van leerlingen, in het'bezit van het einddiploma eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus, naar de vierde klasse eener vijfjarige hoogere burgerschool. Vast staat evenwel, dat de eischen voor toelating tot de vierde klasse der hoogere burgerschool A. en die der hoogere burgerschool B. volkomen gelijk zijn. Hieraan mag niet worden getornd. Ten aanzien van de overgangsbepaling, ver vat In artikel 36 zjj er de aandacht op geves- I van f 3.90 sluit6 April 'rt dus van de goedkoope inieekenprijs boekhandelaar, of. waar geen boekh irtt 795. Amsterdam. INTUKENBHJET. mij nader remboan i< doen loekoroea ..HET SEXUEELE LEVEN VAN DEN MENSCH” irgea den iaMakaapr^s vaa t 3 90 NAAM: WOONPL: ADRES; voelend medicus en wordt inpeleii Tn het gebouw van de Tsjecho-Slowaaksche legatie te 's-Gravenhage werd Vrijdagochtend door den Gezant Dr. I. Kmo aan Pater lector J. Dito O. P. de orde van den Witten Leeuw uitgereikt. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijzi ging en aanvulling der middelbaar-onderwijswet zegt de minister om.: Aan de memorie van antwoord met betrekking tot het wetsontwerp tot het nemen van maat regelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, is het volgende ontleend: Dat tegen de aoogenaamde non-interventte juridische bezwaren kunnen worden aangevoerd als door eenlge leden bedoeld, wordt door de regeering gaarne toegegeven. De bezwaren tegen uitgebreidheid van de ge vraagde algemeene machtiging zonder voorbe houd erkennende, geeft de regeering gaame nogmaals de verzekering, dat de wet. indien het tn behandeling zijnd ontwerp wordt aanvaard, met voorzichtigheid zal worden gehanteerd en dat de bjj het ontwerp gevraagde machtiging inderdaad niet anders beoogt, dan de regeering in staat te stellen op elk oogenblik met den vereischten spoed die maatregelen te nemen, die noodig zijn, om ons land in het belang van den vrede in Europa het zijne te doen bijdragen ter verwezenlijking van het met de non-inter- ventlf beoogde doel. Z. H. Exc Mgr. p. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft den Zeereerwaarden heer H. B. M. Wijting, pastoor te Hoogerhelde. op diens verzoek eervol ontslag verleend uit de Kerke lijke bediening, en benoemd tot pestoor te Hoogerhelde den Zeereerwaarden heer G F. J. Konings; tot pastoor te Zuiddorpe den Zeer- eerw. heer Ph. Th L. Maertens; tot kape laan te Breda (parochie H- Antonlus) Weleerw heer A. B A M StulemeUer; kapelaan te Fynaart den Weleerw, heer O, Knlpecheer; tot rector van het convict te Roosendaal den Zeereerw. heer A. M. V. AUt; tot kapelaan te Breda (parochie O. L. Vr. Hemelvaart) den Weleerw. heer J. C. A. UUt- dewilligen: tot kapelaan te Groot-Zundert den WtUerw. heer A. M. O. Lazeroma. Naar het Handelsblad verneemt, overweegt Minister Deckers zeer ernstig om aan de z.g. consent-vergoedlngen aan de gewezen expor teurs van varkensvleesch. thans onmiddellijk een einde te maken en wel: „osndat sedert het in werking treden der Crisisvarkenswet 1932 de omstandigheden totaal zijn gewijzigd.’’ er tus- ijveren Op Goeden Vrijdag, des avonds acht uur, is de Nederlandsche handelsmissie onder leiding van Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek behouden te Buenos Aires aangekomen. Aangaande de aankomst te Buenos Aires werd reeds bericht langs telegraftschen weg. De laat ste dagen van het verblijf der handelsmissie in Brazilië verdienen intusschen nog een afzonder lijk woord van toelichting. Ambassadeur Van Karnebeek had zich Dins dag 23 Maart, begeleid door federale en staats- autoriteiten. per auto van Sao Paulo naar San tos begeven, een rit van twee uur. waarbij on geveer halverwege een ongeveer 1000 meter hoo- ge bergrand moest worden overwonnen. Te Santos werd het gezelschap opgewacht door een delegatie van ter plaatse werkzame iandgenooten, waaronder vertegenwoordigers van de Hollandsche Bank Unie en van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd. De missie begaf zich regelrecht naar de Bolsa de Café, de groote koffiebeurs, de grootste ter wereld. Aan Jhr. Van Karnebeek verzocht het beursbestuur, de ochtendbljeenkomst van deze beun te willen presldeeren, een voor Z. Exc. stellig ongewone De Tsjecho-Slowaaksche Regeering heeft de ze onderscheiding toegekend wegens de ver diensten van pater Dito voor het doen tot stand komen van een katholieke radlo-orga- nisatle in Tsjecho-Slowakye waar de katho lieken thans enkele uren per week een pro gramma verzorgen. Ook bedoelt deze onderscheiding een erken ning te zijn voor het werk dat pater Dito als vertegenwoordiger van den K. R. O., zoo wel als directeur van het Int, Katholiek Ra diobureau bjj de voorbereiding van en geduren de het onlangs te Praag gehouden internatio naal katholiek radio-congres heeft verricht. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de beteekenls van het volkstulnwezen. Het bleek, dat de raad de groote propagandistische waarde der volkstuintjes erkent, doch dat streng gewaakt behoort te worden tegen even- tueelen verkoop van producten uit deze volks tuintjes. Ten einde dezen te bevorderen, is in de voorafgaande jaren een regeling getroffen, waarbij de exporteur bU tateren uitvoer de restitutie kreeg, die gold op den dag toen de eieren in het Nederlandsche koelhuis waren geplaatst. Er was een overeenkom stige regeling voor kalkeieren. Voor dit seizoen zullen weder dezelfde van kracht zijn. taak, welke echter naar beiderzydsch genoegen werd vervuld. Onder leiding van den burgemeester werd ver volgens de stadsuitbreiding in oogenschouw ge nomen. Een middagmaal boden de autoriteiten aan in het breed opgezette badhotel Parque Balnearlo. bjj welke gelegenheid eenlge beleefdheden wer den gewisseld. Tegen het einde van den namiddag vertrok de Almanzora. om na een voorspoedige en wel geslaagde reis het gezelschap drie dagen later te Buenos Aires te ontschepen. Op den ochtend van den laatsten dag was ook Montevideo aangeloopen. waar gelegenheid be stond om een eerste contact te verkrijgen met de heeren. die bij het as. bezoek der handels missie aan Uruguay met de regeling belast zul len zijn. Terstond na aankomst werd naar het paleis van den gouverneur gereden, waar de mlssiele- den werden voorgesteld aan generaal Flores da Cunha, een der meest Invloedrijke persoonlijk heden in het hedendaagsche Brazilië Onmld- dellUk daarop werd dit bezoek door den gene raal beantwoord met een visite aan de missle- leden in hun hotel. Belde gelegenheden gaven aanleiding tot een ongedwongen gedachtenwis- sellng tusschen het hoofd van den staat en onze Iandgenooten. waarbij de hoofdljjnen van aan raking tusschen Nederland en Rlo Grande do Sul konden worden besproken. Hierbij bleek, dat deze jonge en energieke eenheid van de Brazillaansche Unie groote be hoefte heeft aan schepen en technische instal laties van allerlei aard, alsmede aan openbare werken op'waterbouwkundig gebied. De belangstelling in de Nederlandsche water bouwkunde berust op een langgekoesterden wensch van de staatshoofdstad Porto Alegre om een rechtstreekschen toegang tot den Oceaan te verkrijgen. Teneinde aan de gastheeren uit Rlo Grande een denkbeeld te geven omtrent de Nederland sche ervaring met werken op waterbouwkundig gebied, werd de Zuiderzeefilm, opgenomen door den heer Aalfs te Harlingen, vertoond, in het grootste bioscooptheater der stad, ten overstaan van een uitgelezen publiek van technici en auto riteiten. Een toelichting, door een der missle- leden in het Portugeesch uitgesproken, verdui delijkte de beteekenls van het geprojecteerde. In de Associacao Rural, de vereeniging van landbouwers en veefokkers, werd door Ir. Lelg- nes Bakhoven een voordracht gehouden over het Nederlandsche en Friesche stamboekvee, ver duidelijkt door een smalfilm over dat onder werp. De belangstelling voor deze aangelegen heid was zeer groot. De regeering van den Staat bood den mlssie- leden een diner aan. waarbij eveneens woorden van vriendschap en waardeerlng werden gewis seld. Van Nederlandsche zijde heeft consul Me- nalda een receptie gehouden, welke door alle autoriteiten en voormannen op economisch ge bied werd bezocht en gelegenheid gaf tot het aanknoopen vgn vele relaties. De missie hseft tenslotte daags voor het vertrek gerecipieerd. Een excursie naar waterwerken én naar een groot-veebedrljf gaf gelegenheid om een Indruk van de binnenlanden op te doen. Hiermede is de Nederlandsche handelsmissie aan het einde van haar verblijf in Brazilië ge komen. Een nieuwe taak wacht haar thans in de Plata-landen. en daarna in Chili. De regeering kan niet toegeven, dat door deel neming aan de non-lnterventle-commlssle een vei drag of overeenkomst met vreemde mogend heden werd aangegaan, als bedoeld bij art. 58 der grondwet Het deelnemen aan zulk een com missie is een vorm van internationaal overleg, die het karakter van tractaat of overeenkomst mist. Door deel te nemen aan de non-lnterventle- commissie heeft de regeering blijk gegeven het beginsel van non-interventie te aanvaarden, doch geen andere verplichting op zich genomen dan die van overleg te plegen over de in de commissie ter sprake komende onderwerpen. De internationale commissie bereidt maatregelen voor, doet aanbevelingen, neemt resoluties aan, die aan de goedkeuring der regeeringen worden onderworpen. De uitvoering der aanbevelingen geschiedt voor zoover daarmede wordt Inge stemd en voor zoover de in elk land geldende wetten daartoe de mogelijkheid bieden. De regeering heeft reeds aanstonds in den afgeloopen zomer, dus nog vóórdat de non- lnterventie-commissle in werking trad, de krachtens de vuurwapenwet veretochte ver gunning voor uitvoer van vuurwapenen naar Spanje geweigerd. Indien zulke leveringen uit Nederland nog plaats vinden, hetgeen de regeering niet bekend Is, geschiedt dit in overtreding van de wet. Ook de uitvoer van vliegtuigen is steeds met alle middelen, waarover de regeering beschikte, tegengegaan. Indien binnenkort toch nog krachtens de uitvoerverbodenwet een uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal, enz. wordt uitgevaardigd, is dit om de af sluiting nog vollediger te doen zijn. In breede-kringen wordt sinds vele jaren de behoefte gevoeld aan een serieus en voor katholieken geschikt populair-wetenschappelijk werk over bet sexueele leven. Dit boek, op voor leder begrijpelijke wijze door een hoogstaand en warm voelend medicus geschreven, zal thans binnen enkele dagen verschijnen Rooy, door een hoof innen enkele di door een voorwoord van den R.K. Prof, van hoogleeraar in de Verloskunde en Gynaecologie te Amsterdam. Dr. L. Heyermana, Dir v. d. Geneesk. en Gezondh. dienst te Amsterdam, die dit zoo belangrijke boek van Dr. Fr. Kahn voor Nederland bewerkt, schrijft in zijn voorwoord „Tal van brieven bereiken mij met de vraag, een boek te willen noemen, dat voor lichting kan geven inzake het sexueele leven. Het is nu eenmaal een feit, dat velen er voor terugdeinzen het. teere in het huwelijksleven te vertellen aan wie ook. en daarom is een goed boek over het sexueele leven een uiikomst." Dit omvangrijke boek wordt tot 6 April beschikbaar gesteld tegen den verlaagden inteckenprijs van slechts f 3.90 gebonden. Na verschijnen bedraagt de prijs f4.90. Prol door nog heden dit in vul biljet te zenden naaul aanwezig is. naar Uitgeverij Contact. Pnmei Daarom is een regeling in voorbereiding, die aan koelers en kalkers de gelegenheid zal bieden een overeenkomst aan te gaan, waarbij wordt bepaald, dat. wanneer door eventueele wijzigingen van de restituties btj uitvoer in den loop van het jaar op den dag van uitslag de ultkeering by "ultvoer lager, resp. hooger zou zyn dan op dien van opslag, het verschil aan den belang hebbende zal worden uitgekeerd, resp. door hem zal moeten worden bybetaald. Dagelyksche aangifte van de Ingekalkte en In koelhuizen opgeslagen eieren zal daarbij noodig zjjn. Belanghebbenden kunnen. In af wachting van de totstandkoming dezer regeling de eieren, welke reeds zyn of Inmiddels worden opgeslagen, ter registratie opgeven by de Ne derlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. In den tyd van de hoogste elerproductle, van eind Maart tot Juni, worden er steeds groote partyen eieren, voor uitvoer bestemd, opgesla gen In koelhuizen. Wanneer dit In buitenland- sche Inrichtingen geschiedt en de eieren dus dadelijk worden uitgevoerd, wordt de thans geldende restitutie van 0 85 per 100 stuks uit gevoerde eieren uitbetaald. Komen de eieren in ren Wederlandsch koelhuis en worden ze eerst in het najaar of in den winter uitgevoerd. dan draagt de exporteur het risico of by uitvoer nog wel dezelfde restitutieregeling zal gelden. Dit werkt den opslag in Nederlandsche koelhuizen tegen. Aan het Mel-feest dat de Kruisvaart «Katho lieke Jongens-gemeenschap voor vrye jeugd- vorming) 23 Mei in de Wielerbaan te Heem stede heeft georganiseerd, zullen de volgende jonge kunstenaars hun medewerking verleenen: De leiding van het geheel zal berusten by den bekenden regisseur Anton Sweers, die ook vorige Jaren de massale acties van de Kruis vaart heeft geleid. Het door hem ontworpen programma wordt uitgevoerd door ruim hon derd bans (groepen) van tien jongens De mu ziek. waarmee de verschillende demonstraties begeleid worden, heeft de componist Marius Monnikendam gezet op^llederen van Wim Snlt- ker. Den tekst van het tweede gedeelte van den dag heeft geschreven de letterkundige Gabriël Smit, terwyi versieringen voor dit feest de Utrechtsche kunstschilder Harry Sterk ont worpen heeft. Met de voorbereiding is mëh thans zoo ver gevorderd, dat in alle afdeelingen van de Kruis vaart reeds een begin gemaakt is met de in- studeering der liederen en demonstraties. van het stoomschip Nieuw Amsterdam, dat In aan bouw is op de werf van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappy, biykt zeer groot te zijn. De directie deelt mede, dat de 25 000 k 30.000 plaatsen, waarover zy te beschikken heeft, reeds lang zyn uitgegeven, zoodat aan nog in komende aanvragen voor dezen vanstapelloop op 10 April niet kan worden voldaan. zondig te. Groote heiligen hebben geregeld sproken met geestrijke vrouwen, en, sooals Johannes Jorgensen opmerkt in zyn Leven van St. Franciscus van Assisi, deze omgang met vrouwen bevorderde de werkdadigheid van de heiligen. Kaast Sint Franciscus van Assisi vin den we Sinte Clara, die door hem wordt fé- leld en geraadpleegd. Naast Sint Franciscus van Sales treedt de heilige Jeanne de Chantal. Deze personen hebben zich tot elkaar aange trokken gevoeld en ze zyn niet angstig ge weest, dat die aantrekkingskracht hen zou mis leiden als iets verdorvens en verkeerds. Ze wis ten, dat hun omgang volmaakt zuiver was. Maar deze heiligen kenden dan ook niet dien pessimlstlschen angst voor de schepping, die na hen een steeds grooter rol Is gaan spelen in het Christendom, en ook de katholieken heeft aangetast, zoodat zy hun hoogste heil niet meef zoeken in de liefde tot God en de naasten, maar in het angstvallig vermyden van Uitvoerige mededeellngen werden gedaan over de deelneming aan de tentoonstelling parys 1937, waaruit bleek, dat vele moel- lykheden te overwinnen zyn. Besloten werd aan een eventueelen export naar Sovjet- Rusland byzondere aandacht te besteden, in verband waarmede mededeeling werd gedaan van een reeds door den raad ver zonden schryven aan de leiders der tuin bouwtentoonstelling Moskou 1937 met ver zoek om nadere inlichtingen betreffende ‘n eventueele deelneming van Nederlandsche zyde. In genoemden tyd van het jaar worden er regelmatig ook vry veel eieren voor gebruik in het binnenland Ingekalkt en tevens, in gerin gere hoeveelheid, voor afzet in het eigen land in een koelhuis opgeslagen. De inkoopprys voor deze eieren ligt thans by kippeneieren ƒ0.85 boven den prys, die zou gelden wanneer cr geen restitutie-regeling by den uitvoer was. By eendeneieren is het prysverschil f 0.50 Wyziging van de restitutiebedragen geduren de den tyd, dat de eieren zyn opgeslagen, zou door den invloed daarvan op de eierenpryzen in ons land, schade voor belanghebbenden kunnen beteekenen. voor ten onrechte houden. De mensch is zwak. Maar de genade is sterk. De liefde te sterk. En wie waariyk zyn geloof beleeft, behoeft niet angstig te worden, dat het rooken van sigaren hem zal verleiden tot zondige gehechtheid aan het aardsche Een sigaar kan een uitstekende uitwerking hebbeq op de natuurlyke gesteltenissen van den vro men mensch. ze breng^ de overprikkelde ze nuwen wat tot rust of ze stemt tot meditatie Héél veel menschen steken een sigaar op, als ze eens kalm over iets willen nadenken. Zoo herinnert men zich dat In detectlve-romans de speurder vaak zyn aandacht verscherpt door een pyp. een sigaar of zelfs een cigaret te rooken. Inderdaad heeft een sigaar deze uit werking. Waarom zou ze die uitwerking wel hebben by iemand, die een criminologisch pro bleem moet oplossen en niet bij iemand, die wil nadenken over een theologisch probleem? En al had een sigaar niet déze uitwerking, ze kan de gezelligheid van een gesprek ver- hoogen en op die manier de naastenliefde die nen. Ze kan in elk geval de nederigheid be vorderen van den asceet, die moet toegeven, dat hy voor een goede sigaar toch nog alUjd iets voelt en dus wel niet zoo geweldig hoog ontheven zal zyn aan al het aardsche. Maar ze k^n vooral, en dit is haar grootste verdien ste, tpt dankbaarheid stemmen. Het gevoel van welbehagen is geen misdadige gewaarwording, verre van daar! Het is een bevestiging van het woord des Scheppers, die zag dat het werk zyner handen goed was. Het schepsel moet dit niet zoo graag willen tegenspreken! Angst voor de vreugde is een even groot gevaar voor het geloofsleven als de onbedacht zame overgave aan aardsche genietingen. Het is zelfs een grooter gevaar, omdat het geeste- lyker en bewuster te. Want wie gewoonweg van de genoegens en gemakken des levens geniet, zonder eenlge kwade bedoeling, weet heel goed, dat er meer smart dan pleizier bestaat en dat hy de smarten en de ongemakken even gelaten moet aanvaarden als de genoegens en dc gemakken. Bfj de voorbereiding tot een feest hoorden wy eens over Iemand zeggen „Noodig dien maar niet uit, want die te zóó helllgT. ,T” Dit gaf ons een zeer gerlngen dunk omtrent 's mans heiligheid, want als de heiligen hier op aarde niet by een feest kunnen zyn, waar moeten ze dan in het hiernamaals blyven? Zou er voor hen een aparte saaie hoek zyn in den hemel, denkt u? Dit is ten slotte de grootste beteekenls van de aardsche vreugde: ze geeft ons een voor smaak van de eeuwige vreugde. Dien voorsmaak niet te willen proeven, uit angst, dat men er te veel van zal nemen en dus geen smaak meer In het eeuwige zal hebben, is een beetje klein zielig ten opzichte van den Gastheer, die niet alleen een eeuwigheid vol blydschap gaf, doch ook in dit tydelyk leven met zyn vele beproe vingen, veel lyden, veel smart reeds iets, dat ons de beproevingen en de smart een oogen blik doet vergeten en het lyden wat verzacht. Het leven hoeft niet zoo erg te zyn als maar kan. Het is vaak al erg genoeg, zooals het is! A. v. D. Donderdag 1 April hield de R K. Vereenigine van Directeuren (trices) en Leeraren (essen) Mj het Nijverheidsonderwijs. St. Bernardus, haar algemeene vergadering in Hotel „Noord-Bra bant” te Utrecht. De heer Haannans. algemeen voorzitter der vereeniging, opende om 11 uur de vergadering en wees er op. dat door de Invoering van den twee-jarigen cursus aan de ambachtsscholen meerdere leeraren in 1938 op straat zullen ko men te staan, maar gaf ook de verzekering, dat het bestuur alles in het werk zal stellen om die betrokken leerkrachten bjj te staan. Daarna werd met een kort woord se nieuwe geestelijke adviseur der vereenlgipg. Rector O. v. Dongen te Roosendaal, geïnstalleerd, die met enkele woorden zijn taak aanvaardde. Na dese Inleiding passeerden de agendapunten in een vlot tempo de revue. Jaarverslagen en*, werden onveranderd goedgekeurd. Een herzie ning van het huishoudeiyk reglement ging er by hamerslag door. By de behandeling van een voorstel om een stevige actie te voeren tegen het links en rechts oprichten van kleine R. K. Kook- en Naal- schooltjes. die den bestaanden gesubsidieerde RK Melsjesnyverheidsscbolen 'n geweldige con currentie aandoen, vooral in de bisdommen Breda en Den Bosch, deelde de geestelyke advi seur mede, dat deze kwestie een ernstig punt van bespreking uitmaakt in den R K. School raad en dat Mgr. Hopmans heeft toegezegd. al. les in het werk te zullen stellen om het R. K. gesubsidieerd N. O. te helpen bevorderen. De vergadering besloot hierom de actie voor- loopig stop te zetten en de resultaten af te wachten. Nog steeds bleek het ernstige ontstemming te wekken, dat aan nyverheldsscholen op R. K. feestdagen niet vry gegeven kan worden, zonder dat deze dagen van de vacantie worden aftreno- men; eveneens, dat de garanttebepallng inzake den kindertoeslag voor de groote gezinnen van geen beteekenls is. Het hoofdbestuur kreeg op dracht in beide gevallen ter bevoegder plaatse voor een blllyker regeling te ageeren en er even eens voor te werken, dat ook aan de R. K. leer lingen van Nijverheidsscholen godsdienstonder wijs onder schooltijd gegeven kan worden, ook al daalt dan bet overbiyvende aantal leerlingen van de klas even onder het in de wet vastge legde minimum. Op voorstel van de afdeeiing Nijmegen werd een commissie benoemd, welke ten doel heeft de N. O.-wet In studie te nftnen om te komen tot een objectieve NO.-wet. Waar deze wet wordt uitgevoerd btj KonlnkHIke Besluiten en deze in hoofdzaak samengesteld worden volgens de adviezen van de ambtenaren en de Inspectie, die ook weer belast zjjn met de uitvoering erran. berusten de wetgevende en de uitvoerende macht hier in één hand, zoodat de volksverte- genwoordigtag hier uitgesehakeld is. Ten slotte voerden nog het woord de heer Meurs. namens den Ned. Bond van leraren en leeraressen bij het N O., de heer Veltman na mens het R. K Werkliedenverbond en de heer De Vos namens de R. K Standsorganteatte voor den Werknemenden Middenstand, die allen we zen op de prettige samenwerking, die achen de organisaties bestaat bij het V°°r NO ta Nederland. Na de vergadering had een tweetal goed ge slaagde excursies plaats naar de Machinefabriek „Frans Smulders** en de Pror. utr. Electr Maatschappij, n Het Schild worden elke maand een groot aantal vragen beantwoord van aller lei menschen ook katholieken en vooral bekeerlingen die zekere opwerpingen tegen de leer of de levenspractyk van het katholi cisme beantwoord willen zien. Zulk een rubriek sticht natuuriyk groot nut, maar ze te ook bui tengewoon interessant, omdat ze ons een idee geeft van de moeilykheden, welke de menschen zich maken en ook omdat ‘ze na eenlgen tyd een vrij volledig inzicht biedt in de samen- stelllng van het godsdienstig gedachtenleven, soóals dit werkeiyk te. Handboeken en apolo gieën geven inzicht in het godsdienstig leven, zooals het zyn moet. Maar hier, waar de vra- a,le gevaarlijke gelegenhedenof wat zy mer gers en de zoekers en de tobbers zelf aan het woord komen, kan men duldelyk het verschil waarnemen tusschen datgene, wat is en dat gene, wat moest zyn. En dan kan men zich onttrekken aan de gevolgtrekking, dat er In ons land heel veel getobd wordt over allerlei zedenkundige vragen, die voor het ware christe- lyke liefdeleven betrekkelyk (of heelemaal) on dergeschikt zyn. Het gaat meestal om kleinig heden uit het practische leven, als de men schen zich zwarigheden maken. De groote en diepe gedachte van Sint Augustinus: .Bemin en doe wat gy wilt” (Ama et fac quod vis) schynt maar niet goed begrepen te worden. Men is veel meer bezorgd over hetgeen men doen en laten moet in allerhande vreemde om standigheden dan over de liefde, die al onze handelingen moet beheerschen en fielligen. Een pakkend voorbeeld leverde een vraag van deze maand. Daar vroeg Iemand, of het geen beletsel was voor de heiligheid en met name voor de heiligverklaring door de kerk, wanneer mensigaren gerookt had. Ja, waarachtig, zoo luidde de vraag! Menig ka tholiek zal In xlen lach schieten, als hy ver neemt, dat iemand zich over zoo iets bezorgd maakt. Verbeeld u. dat Onze Lieve Heer Zyn gena den zou verminderen, omdat iemand een sigaar rookte! Waarom toch wel? Omdat het rooken van een sigaar een biyk zou zyn van gehecht heid aan zingenot? Een uitvloeisel van de hoofdzonde der gulzigheid? Maar zou dan wel Iemand heilig kunnen worden, die de tram gebruikt in plaats van te loopen. of die tele foneert in plaats van brieven te schryven? Geeft zoo Iemand niet toe aan de hoofdzonde van luiheid? De waarheid 'Is. dat heel groote heiligen wel degeiyk hun pleizier hebben gehad aan het goede der aarde, en dat ze heel gewoon ge bruik maakten van het comfort, hetwelk hun, dank zy de beschaving, ten dienste stond. Ook Waren sommige heiligen buitengewoon slordig, b.v. in het beantwoorden van hun post of de verzorging van hun kleeren. terwyl andere hei ligen weer erg verstrooid en vergeetachtlg wa ren. wat allemaal erger Is dan het rooken van sigaren. Wie zich over die sigaren zooveel ge wetensbezwaar maakt, begrypt al heel weinig, waar het eigeniyk om gaat tusschen God en den mensch. Zoo zal de gewone katholiek oor- deelen. Toch is die vraag over de sigaren en de heiligheid niet zonder beteekenls. Op zich zelf is het natuuriyk geen probleem. Het is te duldelyk, dat een lekkere sigaar, dankbaar genoten, den mensch niet zondig zal maken. Maar wat er achter de vraag steekt, is wél een probleem. Wat steekt er dan achter? Wel, een zekere vrees voor de vreugde des levens, en die vrees wordt door velen beschouwd als een voorwaarde van het geloofsleven. Wie niet bang is voor de levensvreugde, die zal zoo oor deelt men ook de „vreeze des Heeren” wel niet kennen. Deze opvatting is veel verspreider dan men denkt en ze Is In den laatsten tyd ook nogal sterk bevorderd door talrijke en vaak zéér gemotiveerde waarschuwingen tegen een verkeerd soort pleizier, dat den mensch Inder daad aftrekt van God en hem belet, de liefde te bewaren en de waarheid helder te zien. Men moet echter niet te ver gaan. Men moet zich niet bang laten maken als het niet noodig is. Om goed te leven Is het niet noodig, en meestal ook niet gewenscht. dat men zich hult in een grijzen mist van vreugdeloosheid. Ongezellig heid is heusch nog geen heiligheid en bevordert heel dlkwyis den hoogmoed van den mensch. die zich uit alle vreugde terugtrekt en in zyn binnenste de anderen, die wel pleizier hebben, veracht. In zoon geval kan men maar beter pretmaken Bang zyn voor de levensvreugde is meestal een zekere kleinmoedigheid, die haar wortel vindt in een tekort aan Godsvertrouwen. Als ik niet droefgeestig en somber en eenzelvig ben zoo denkt de angstige mensch. die op- recht vroom wil zyn dan voel ik my niet in de nabyheid van God. Om God te bezitten, moet men immers al het andere In den steek i laten, ook de sigaren! Zeker, om waariyk met God vereenigd te kunnen zyn, moet men zich aan het aardsche onthechten. Dat kan nie mand ontkennen. Men moet zich ook onthech ten aan de kleine levensvreugden. Dit wil zeg- gen-, dat men die vreugden nietf moet zoeken 1 ten koste van de liefde. Maar hoe vaak hechten de strenge verzakers niet veel meer waarde aan hun verzaking dan aan het voorwerp van i die verzaking? Zich bewust te zyn, dat zy zich onderscheiden van de oppervlakkige ge- nieters door nooit te rooken, nooit te drinken, de» bëd^lt' den” best^dên toéstand nooit een herberg te bezoeken, nooit te lachen, nooit een lief meisje te kussen, nooit met een aardige en geestige vrouw te praten, nooit naar een zwembad te gaan, nooit koekjes te eten, nooit een kermistent van binnen te heb ben gezien, verschaft hun veel grooter voldoe ning, dan al de voldoening, die deze prettige en onschuldige bezigheden aan iemand maar kunnen geven. Ook het kussen van lieve meis jes by gepaste gelegenheden en het praten met aardige en geestige vrouwen zyn nameiyk dood onschuldige genoegens, moet u weten. Er steekt niet alleen geen kwaad in, maar het kan zelfs voor den geest en voor de ziel een ware ver kwikking zyn. De angst voor het sexueele komt voort uit een belachelyke overschatting ervan. Een gezonde man behoeft heusch niet maar dadelyk en maar altyd en maar door Ieder een geprikkeld te worden. Hy kan zelf heel goed onderscheiden, wat zondig te en wat niet BU gelegenheid van den 75sten verjaardag van Pater F. Hendrichs 8. J„ bereikten hem van vele zyden biyken van belangstelling. Ge durende heel den voormiddag werden aan de Pastorie van de St. Teresia-kerk te 's-Graven- hage. waar Pater Hendrichs verbiyt houdt, brieven en telegrammen met gelukwenschen bezorgd. Zooals reeds te medegedeeld, hebben vrien den en bekeerlingen van den jubilaris een feestgave byeengebracht voor zyn verderen ar beid, welke hem in den loop van den dag te overhandigd. De jaarvergadering van den Nederlandachen Tuinbouwraad. gehouden te Den Haag, wera door den voorzitter, den heer A. Verduyn Jr, geopend met een korte beschouwing, waarin hy mededeelde, dat van een vergrooten export van tuinbouwproducten nog altyd weinig ve be merken valt, dat Duitschland als afze««eLi.*d deser producten zeker niet gemist kan worde:, en dat het zoo juist verschrewn voorontwerp Landbouwordeningswet 1937 de volle belang stelling van den raad zal hebben. Naar aanleiding van deze laatste opmerking werd besloten een speciale vergadering van oen raad te beleggen, waar dit voorontwerp besproken zal woeden. In verband met een in- gekomen schryven van den secretarte-generaal van de F.(édération) H.(orticulture) P.frofes- zionneUe) I.internationale) om in September 1937 te Parys hij een te komen met de verte genwoordigers der andere aangesloten groepen werd besloten, daarmede m principe in te stemmen. Als vertegenwoordigers van den raad naar de„JAariyksche algemeene ledenvergadering van de Tuinbouw Onderlinge werden aangewe zen de heeren J. Barendse en mr. J. H. J. Schmidt. Naar aanleiding van een daartoe gedaan ver zoek van de zUde van de Koninkiyke Maat- schnppij voor Landbouw en Plantkunde te Gent werd besloten te antwoorden, dat de raad zich gaarne in April 1938 zal belasten met de verzorging van een Nederlandsche deelneming ter gelegenheid van de 21ste Gentsche Flora- llën. In de commissie van voorbereiding wer den gekozen de heeren J. C. M. Mensing, voor zitter. J. Barendse. H. Gorter. Jac. Smits, F. V. Valstar, A. Verduyn Jr„ dr A. J. Verhage en als secretaris jhr. dr. J. C. Mollerus Als ar rangeur werd aangewezen de heer C. Thlm.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5