STAD koopsn Bervoels te F' «lag gratis Alkmaar, 5 April ONZE fe fe AANBIEDING Wi. MAANDAG 5 APRIL 1937 LE MEDEDEELINGEN OFFICE thoudt dit: AGENDA Film DE HANZE De partijstemming T entoonstellingen Rad ioprogramma Apothekersnachtdienst Viering van het zesde lustrum Inbreker overmeesterd r St. Jo*ephs-Gezellen ST. tlDELIS EEN WITTE FOX De Landbouwtentoonstelling BURGERLIJKE STAND Alkmaarsche Kegel bond Zesde lustrum der Alkmaarsche afdeeling L.T.B. BOERENVAKBOND KRING ALKMAAR VRIJE ZIEKENHUIS- VERPLEGING ZEVEN OPGESCHOTEN DIEFJES duurt nog tot en met VRIJDAG 16 April Feestavond Kindervereeniging „S.LS.” De Bruijn spreekt 9 April a.s. voor de leden van den R. K. Volksbond De begrafenis van den Zigeuner-koning Matejasz Kwiek heeft te Warschau de belangstelling van duizenden getrokken. Ltnks: de lijkkist wordt in den lijkwagen geplaatst. Rechts: Vele zigeuners, die in den stoet meegingen, weeklaagden luide Dank zij de flinkheid van een jongei} buurman Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders St. Bonifacius Jaarvergadering van het streek- verband Alkmaar Auto tegen een boom Over de loonen in het veebedryf en de beperking van den rund veestapel s Alkmaar op De Directeur van het Marktweeën, VOORTHUY8EN. DINSDAG S APRIL weer 706 inge- rekomen. 1 de notulen der vorige ver uit de de 421 431 402 345 413 10 123 2 5 3 10 5 43 4 8 2 1 12 Men deelt ons mede, dat de Alkmaarsche Landbouwtentoonstelling zal gehouden woeden op 22 April. De nachtdienst wordt in de week van 4 tot en met 10 April waargenomen door de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. van op 413 399 390 402 368 55 11 6 17 13 12 7 16 2 1 3 3 19 10 5 S 26 2 31 3 5 6 2 1 5 1 6 Baan6 74 64 67 67 81 64 66 67 71 85 WARMENHUIZEN, 5 April. Uien: Gele Uien 1 30. grove Uien 1.20, Roode kool 1 60—2. 3 aan voerders. Langestraat 87: Tentoonstelling van schilde rijen en teekenlngen, vervaardigd door de leden van de schlldersvereenlglng „Dóórwerken" De tentoonstelling duurt tot en met 7 April en Is geopend van 105 uur. Baan 5 79 68 60 77 73 62 72 68 Bioscoop Harmonie: „Onder het asphalt van een wereldstad”. Alle dagen tot en met Woens- dag. City: „Burgtheater" (regie Willy Forst). Alle dagen 8 uur. Victoria-Theater: „Ziegfeld, de revuekonlng” (geprolongeerd). Alle dagen 7.30 uur. te m VI bl Pi de kl< ge he Ti 1 gei wt Ml tor 1 do< Wi ter dei ger pre het wir loo V Pas OP kle< den om b|je ook E schi ze I ria V ten< ven mai O zelf veel gen< tus den me les strij W riall slot» sis W hooi Oi ren dwa Oi vulb gelo naai Ni zaal gebr Et een opnl Cl ge ti< vc di jo; bl: Dt Zeer over de I tend Spr. Hl voor Kam t over lleke teliji van losge Er onde gelljl door dran Pa soov< roep de a de v groe] Chrii De niet gen heeft een Wat wat 1 sche Oir genot Nei in fe De Kanis ■noest vaan! Wjj neutr De Is ve instai heeft schap Nu «e d maar van i te we *00 V met veel applaus beloond. In de pauze werden de kinderen getracteerd. Na „Nelly's Droom” bleef men nog gezellig bijeen. 8.18 kan due weer te rugzien op een recht gezelligen feestavond, waar een ieder zeh aangenaam kon verpooeen. Voor lid: Beaufort Loerakker Stumpel Van der Weyden Groen Azn Bakker Van de BUt Blonk Bockxmeer Franke Hermans v. d. Heuvel Keysper De Kok Lefeber Meyne Rohllng Siegers Steger den bond gedaan bood hij hem een kegelaar op voetstuk aan. Het spontane aj~ dat hierop volgde bewees wel dat men t de groote verdiensten van den secretaris prijs stelde. Bij de vele bloemstukken, de Voor plaatsvervanger: Rohllng Eisen Blonk Berg De Kok Angenent Bakker Beaufort Van de Bilt Bockxmeer De Boer Bolsius Braakman Deerenberg Frakne Groen Azn De Groot Hellenberg Hubar Hermans v. d. Heuvel Hom Kampschöer Keysper Kriek Leesberg Lefeber Loerakker Meyne Van Rest Siegers Steger Stumpel Van der Weyden Het bestuur van den R K Volksbond roept hierdpor de leden op ter vergadering van a.s. Vrijdag 9 April, 's avonds acht uur, In de zaal van den heer Van Gijzen, Breedstraat, alhier, waarin de heer A. C. de Bruijn zal spreken over: „Taak en Plicht”. Het bestuur acht het onnoodlg nadere aan sporing voor bijwoning van deze vergadering hieraan toe te voegen, daar genoemde spreker en het te behandelen onderwerp al reeds voor zich zelf spreken. uit Alkmaar het werk uit te voeren en dat gebeurt met het werk aan de Mient. De 3e voorzitter zal deze zaak onderzoeken en-zich in verbinding stellen met den wethou der. De grootste klacht die naar voren kwam was dat arbeiders uit Alkmaar in andere ge meenten ook werdén geweerd, dus behooren in Alkmaar ook geen arbeiders bij werken die door de gemeente worden uitgevoerd en buiten Alk maar wonen. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. Aam het Bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen over een in de stad opgevangen wit foxhond je. GEBOREN: Aleida Hendriette Catharina, d. van Adrlaan Johan Melis van der Kuip en Jo hanna Maria Hoogenboom. Stanislaws Josephs, d. van Hendrik Bernardus Mors en Stanlslawa Jworskl. Liefke Maria Mathilda, d. van Jan Visser en Liefke de Jong. Anne, z. van Jacob Grin en Leuntje Bakker. Jannigje Geertrulda, d. van Cornells Bakker en Barbera Zijderveld. Ida Maria, d. van Odulphus Hulberts en Ca tharina Godljn. Ondertrouwd: Jacobus Brink en Anna Catha rina Smit. Bauke Boorsma en Grietje Rente naar. Overleden: Antje Koomen, 55 jaar, geh. met Johannes van Behagen. Christina Anna Ha zes, 88 jaar, wed. van Jacob Romijn. Dirk Hartog. 82 j„ wedr. van Catharina Carbaat. Ja cobus Johannes Keet, 32 jaar. Johannes Jco- bus Weel, 11 jaar. Bauke Marinus, 77 j„ wedr. van Geertrui Groenevdd. 704 Alkmaar 1410 hout; Den Helder 1153. Zooals bekend, zal het winnend tiental het district vertegenwoordigen op het concours .om het kampioenschap van den Ned. Kegelbond. En het Is ongetwijfeld een eer, dat het Alkmaarsche tiental het district zal verte genwoordigen. Tenslotte zjj nog vermeld, dat voor het win nend 10-tal een Edammer kaasje beschikbaar was gesteld. Een der Alkmaarsche kegelaars ging dus nog met een Edammertje, een echte 50 plus, naar huls. De beer A. Köllman behaalde den prijs voor t hoogste aantal hout. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Zaterdagavond gingen te Helloo onge- wenschte bezoekers eens kijken In de Villa van den heer Brantjes in Blokhove-park of daar wat van hun gading te vinden was. Door net Indrukken van een ruitje in de voordeur ver schafte een tweetal zich toegang tot de woning. Daar de heer Middelhof die In de buurt woont licht zag branden, kwam hem dat verdacht voor en ging hij eens kijken. Al dadelijk zag de heer M loopers en andere inbrekerswerktulgen. Een geldkistje stond klaar om meegenomen te worden. Het tweetal Inbrekers zich ontdekt ziende nam ijlings de vlucht. Eén liep vast in het prikkel draad en kon daar gegrepen worden, 't Was een bekende van de politie een zekere G. uit Amsterdam. De andere een Dultscber is nog voortvluchtig. De recherche in Amsterdam werd dadelijk gewaarschuwd die de vertrekkende treinen controleerde en de wegen af zocht. Daar de familie B. zich in Vlijmen bevindt kan nog niet worden nagegaan of jets vermist wordt. Bij de Zondag in het Gulden Vlies gehouden partijstemming werden uitgebracht 587 stem men Hiervan waren 138 ongeldig, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 449. Zooals bekend moest afzonderlijk worden ge stemd voor 5 leden en 5 plaatsvervangers. De stemn^n waren als volgt verdeeld: Bovengenoemde afdeeling hield hare leden vergadering op 2 April in Gebouw WUlibrord. Te 8 uur opende de voorzitter, de heeWWf. Boon de vergadering. De opkomst, zeide spr.. had beter kunnen zijn, onze afdeeling heeft ruim 100,leden. Waarvan er slechtsj>27 ter ver gadering waren gr'- Hierna werdén gadering goedgekeurd. Een schrijven was ingekotnen van R. K. W. V. waarin gevraagd werd een bijdrage voor het Kan. xan Schalkfonds. Dit werd, daar de af- ijeelingskus het niet toelaat, afgewezen. Ook was er een schrijven van het Hoofdbe stuur van ..St. Bonifacius", dat de ongeorgani seerde R. K. werkloozen lid kunnen worden van de Standsorganlsatle, maar zij moeten dan een verklaring teekenen. dat zij bij eventueele werkgelegenheid zich laten overschrijven naar de organisaties waarin zij thuis behooren. De afd. Alkmaar past dit al ruim 1 jaar toe. Bij de rondvraag informeert N. Kaandorp alt cr door de Gemeente een aanbesteding is ge houden, waarin is opgenomen dat de aanne mer met 80 pCt. arbeiders uit Alkmaar moet werken, of deze zich hieraan heeft te houden. Hij kan zich niet indenken dat zoo’n aannemer dan bet recht heeft met 50 pCt. arbeiders Dezer dagen is de politie op 't spoor gekomen van een zevental opgeschoten jongena, die de stad afgraasden om kleine voorwerpen, als dy namo’s, rijwielplaatjes enz. weg te nemen. Tegen hen Is wegens diefstal procesverbaal opge maakt. Zondagmiddag waren tal van Kegelaars(sters) opgekomen om den Alkmaarschen Kegelbond te huldigen bij zijn 30-jarlg bestaan. Niet alleen van Alkmaar, maar ook van buiten Alkmaar waren vele kegelvrlenden aanwezig. De boven zaal van De Unie was dan ook nagenoeg“~be- zet toen de voorzitter van den AKB deze bij-' eenkomst opende. Hij achtte het zich een aan gename taak allen hartelijk welkom te heeten en In 't bijzonder den E. A heer Burgemeester van Alkmaar, den heer v. d. Graaf, hoofdbe stuurslid van den Ned. Kegelbond en de afge vaardigden der verschillende bonden. De heer Diepen memoreerde dan nog ver schillende feiten uit de voorbije 30 jaar en wees er op, dat de bond, die 6 Dec. 1936 dertig jaar bestond, begon met vijf clubs en 38 leden t.w. de clubs: De Club, De Unie, ZEKZ7, Onze Club en Koekoek. Vanzelfsprekend heeft de bond vele moeilijkheden, gekend, maar dank zij den ondervonden steun, werden die overwonnen Toen het eerste lustrum werd herdacht telde de bond 48 leden en thans 24 clubs met 300 leden. Het was spr een buitengewone eer te kunnen mededeelen, dat de heeren Dr. van Dam, H. Bujjs, Mr. J. P. Bosman, Dr. Straver en J. Die pen ook 30 jareh lid zijn van den bond. Daarna wees de voorzitter op ’t feit dat de volijverige secretaris van den bond zijn le lus trum als secretaris herdenkt. Als waardeerlng voor ’t vele werk door hem In het belang van bronzen e applaus algemeen op Zondagavond heeft de tooneelclub „Pro Domo” van de Sint Fldellsvereenlglng met veel succes opgevoerd: „Het kan nou Hjen”. Wij komen hier morgen nader op terug. Een enkele opmerking bij dezen uitslag. Hoewel het aantal opgekomen kiezers niet onbevredigend is, hadden wij toch verwacht.dat méér leden van hun stemrecht gebruik zouden gemaakt hebben. Er zijn onder de wegblijvers -maar al te velen, die, wanneer zonder hun medewerking de beslissing eenmaal gevallen is, boordevol crltiek zitten. Op de tweede plaats is het aantal ongeldige stemmen, ongeveer 25 pCt buitengewoon hoog. OJ. ligt de schuld hiervan bij de tamelijk Inge wikkelde techniek van deze stemming. Vooral het feit, dat men voor lid en plaatsvervanger niet op denzelfden persoon mocht stemmen, heeft velen parten gespeeld. Volmaut is dit stelsel, dat na de mislukking van het vorige gekozen is, óók al niet. Ten slotteMe opmerking, dat rond 250 leden het politiek advies zonder afwijking gevolgd hebben. Dit getal is niet groot, vooral wanneer men bedenkt, dat van een felle actie voor een of andere afwijking in onze stad geen sprake is geweest. Men moet zich hierbij wel reali- seeren, dat de ongeldige stemmen vrijwel alle een afwijking bedoelden te zijn van het advies, want wie dit iyenschte te volgen had geen tech nische moeilijkheden. Zaterdagmiddag hield het Streekverband Alk maar van Vereenigingen voor vrije zlekenhuis- verpleging in Nederland in café De Boer te Alkmaar zijn algemeene jaarvergadering, welke goed was bezocht. De vergadering werd met een hartelijk woord van welkom geopend door den voorzitter, den heer L. J. van der Kujjl uit Den Helder. Van de vereeniglng te Schagen was bericht IngekomeA, dat zij voor het lidmaatschap van het Streekverband bedankte. De voorzitter, die dit bedanken zeer betreurde, zei vergeefsche po gingen te hebben 'gedaan om Schagen als lid te behouden. De oorzaak van het bedanken was on bekend. maar school vermoedelijk in financieele moeilijkheden in den boezem der vereeniglng. Verder deelde spr. mede, dat pogingen waren gedaan om In Den Helder ook een vereeniglng te stichten, met het gevolg, dat niet een maar twee vereenigingen ontstonden, wat nu niet de bedoeling was. Een was lid geworden van het Streekverband. Gehoopt werd, dat het bestaan van twee vereenigingen in een plaats niet tot moeilijkheden zou lelden. Het jaarver slag van den secretaris den heer H. G. Rijs uit Warmenhuizen, werd goedgekeurd, evenals het financieele verslag van den penningmeester, den heer ygff Sluis uit Schagerbrug. De ontvangsten en uBwea. bedroegen f 231.57, met een batig «Ildo'^PfMgSb.46, tegen vorig jaar f 123.23. nBehandSd Syerd de beschrijvingsbrief voor de algemeene jaarvergadering van de Federatie, die op 24 April te Utrecht zal worden gehouden. Het Federatlebestuurslld. de heer J. W. Buijze, gaf hierbij een toelichting, waarin hij groote aan dacht wijdde aan de kwestie tusschen de regee- ring en de ziekenhuisvereenlglngen over de con trole. Door de federatie was in dit opzicht reeds veel werk verricht en veel geconfereerd met de regeerlng, zonder dat men tot een bevredigend resultaat kon komen. Zaak was, dat de Veréenl- glngen in Federatleverband alles deden om een zoo goed mogelijk contrölesysteefri te krijgen, teneinde maatregelen van de regeerlng overbo dig te maken. Deed men dit dan zou men in den strijd om de onafhankelijkheid veel sterker staan. Thans werden door het hoofdbestuur voorstellen In dien geest gedaan. De vergadering ging met de voorstellen van het hoofdbestuur accooord. Tot afgevaardigde naar de Federatlevergaderlng werd de heer L. J. van der Kufjl aangewezen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer van der Sluis voor de verpleglngsadmlnlstratie betreffen de het St. Elisabethsziekenhuis eenzelfde rege ling te treffen als voor het Centraal Ziekenhuis geldt. De secretaris antwoordde, dat het bestaande verschil voor een groot deel voortkomt uit de omslagregellng. die In verschillende vereenigin gen in gebruik is. Spr. wilde echtar |»<«ingen in het werk stellen om aan.het geulte verzoek te voldoen. Na bespreking van verschillende andere zaken, oa. van het stelsel van een controleerend arts, volgde sluiting der vergadering. De totaal-uitslag was: 1. 2. Haarlem 1196; 3. Amsterdam 1170; 4. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 89.50, D. Sender 9.5010.50, Parijs R. 10.50—1220, Brussel VI. 1220—14.05, Radio Danmark 14.05—15.05, Droltwlch 15.06— 1620, Brussel VI. 1620—1720. Parijs R. 17.50— 1820, Lond. Reg. 18.20—19.20, Weenen 1920— 20.20, Rome 20.20—24. Lijn 4: Brussel VI. 8820, Hamburg 8.30— 1035, Lond. Reg. 1035—1335, Droltwlch 1335— 14.35. Lond. Reg. 14.3516.50, Droitwich 18.50 —18.20, Brussel VI. 1820—18.45, Droitwich 18.45 —1950, Lond. Reg. 1950-3120, Droitwich 21.20 21.40, Lond. Reg. 21402220. Boedapest 2220 —23.25, Droitwich 2325—24. Hjn 5: Diversen. Zondagavond omstreeks half 6 is een two- seater, bestuurd door den heer H. G. uit Alk maar, op het kruispunt DorpstraatKleine Dorpstraat tegen een boom gereden. Vermoedelijk heeft de heer G„ komende de richting Alkmaar, bij het nemen bocht niet voldoende acht geslagen plaatselijke situatie. De wagen, die eenlge beschadigingen had op- geloopen, is naar de garage van den heer P. Smit gesleept. Aan het bovenstaande kunnen we nog de vol gends bijzonderheden toevoegen. Doordat de heer Brandjes lijdelijk btj zjjn schoonouders in Vlijmen vertoefde, was het huls onbewoond. HIJ had daarom den buren, die te genover hem wonen, verzocht op het huls te passen. Een zoon van de familie Middelhof werd het toezicht opgedragen en deze kweet zich van zijn taak op een wijze, die uitermate ver dienstelijk was. Juist toen de jongeman de woning wilde binnengaan, «zag hij den melk- slijter Huisman en diens knecht voor de deur staan. Hij waarschuwde hen, dat niemand thuis was, maar meteen zag hij boven in het verla ten huis licht branden, hetgeen hem xle opmer king deed ontlokken, dat het daarboven wel eens niet pluis kon zijn. Hij vroeg den melk- sljjters voor de deur de wacht te houden, ter wijl hij zelf met zijn jongeren broer N. Mid delhof aan den achterkant naar binnen zou gaan. Zoo geschiedde, en het duurde niet lang voor er wat sensationeels gebeurde, want de hee ren Middelhof Jr. arriveerden aan den ach terkant van het huls juist op het oogenbllk, dat twee mannen uit het huls kwamen, terwijl een van hen een ijzeren geldkistje bleek te dragen. De heer J. Middelhof haaide een alarmpistool uit zijn zak en stoof onvervaard op de onbekende individuen af. onderwijl eenige schoten lossend. Op dit geluld kwamen de aan den voorkant geposteerde helpers van den heer Middelhof aanloopen. Gezamenlijk werd de achtervolging Ingezet. De beide Inbrekers vluchtten het park in. nog meer schoten knal den en een van de inbrekers bleef ergens in het krlkkeldraad vast zitten, zoodat hij kor worden gegrepen. De andere ontsnapte. De we gegrepen Inbreker verweerde zich nog geducht doch natuurlijk zonder succes. Hij werd naai den veldwachter van Helloo gevoerd, die hen: arresteerde. Het bleek den Amsterdammer G te zijn, die tezamen met een Dultscher te Hel loo op inbraak was uitgegaan. Den Duitschei had hy te Amsterdam leeren kennen. De ge arresteerde legde een volledige bekentenis af Hjj vertelde, dat hij en zQn kameraad het raampje van de achterdeur hadden vernield er toen gemakkeljjk naar binnen konden komen Gewaarschuwd door de Heilooeche politie deec de Amsterdamsche politie nog tal van pogin gen om den ontvluchten inbreker te pakken ts krijgen, hetgeen tot nu toe nog niet gelukte Het signalement luidt: een jongeman van on geveer 36 jaar, lang 1.73 M., met gele gelaats kleur. grijs-bruine overjas en slappen bruiner hoed. In de bovenvertrekken van de villa van den heer Brandjes was allee overhoop gehaald; eenl ge kostbaarheden zijn gestolen, doch het ijzeren geldkistje, door de inbrekers tijdens hun vlucht verloren, werd teruggevonden. Een woord van hulde aan den heer J. Mid delhof Jr., wiens flink optreden ieders respect zal hebben, is hier wel op zijn plaats. Maar ook zijn broer Arnold en de belde helpers verdie nen een woord van waardeerlng voor hun dap per aandeel in het overmeesteren van een der inbrekers. De bij bovengenoemde vereenlfing aangesloten ouders en kinderen uit de C. W. Brulnlsstraat, Zocherstraat e.o. waren in groot aantal naar de Harmonie gekomen om feest te vieren. BIJ een feestavond nu, kan het podium niet onge bruikt blijven, en moet ter amuseering het noo- dige voor het voetlicht te zien zijn. De heer B. Pekelharing, die tevens de algeheele leiding had schreef hiervoor „Nelly's Droom.” Dit spel, aan- gekondipd als Tooneelspel met zang in vier be drijven plus Apotheose, viel nog best mee. In een vijftal fragmenten, men zou ze ook ^SUmmungsbilder” kunnen noemen zag de schrijver kans om den f ami lie-toes tand van een ontslagen procuratle-houder. de situatie van een verongelukt bloemenmeisje, de bemiddeling van een sprookjesfee, en z in proza en poëzie om te zetten, en er bovendien nog een vreugdevol slot aan te maken, dat door het publiek harte- UJk werd meeuezongen. De klndereft deden hun best en hadden blijk- baar van plankenkoorts geen hinder, ze waren zoo vrij als op de straat. De zang was deels zonder, deels met begelei ding en behtond uit een aantal wijsjes van Dirk Lens, welke de kinderen met wisselend ge luk, dan weer eens zuiver en dan weer ééns niet oZulver zongen. Het is te hopen dat deze kinde ren. waarbij we heusch aardige stemmetjes hoorden nog eens op een speciaal kinderzang- koor komen onder beproefde muzikale leiding. De voorzitter, die in zijn openingswoord het dagelljksch bestuur van T.O.G. en het bestuur van de buurtvereenging ..Kinheim” voor de be langstelling had bedankt, dankte nu ook den auteur van het stuk en liet hem voor 't voet licht komen, alwaar hU applaus in ontvangst had te 'nemen. Binnenkort zal een reprise wor den gegeven voor de kinderen van de werkloo zen. De voorzitter hoopte dat men zal mede werken om dit goede doel mogelijk te maken. We zouden bijna nog vergeten te vermelden de vele zorgen welke aan de décors vsn het stuk waren besteed, en de welverzorgde grime ▼an Jac. Groothuizen. Het gebodene op dezen avond werd blijkbaar door het publiek ten zeerste geapprecieerd en Morgenavond om half negen wordt de vie ring van het dertigjarig bestaan van de Alk maarsche Afdeeling van de Hanze dus ingezet met de opening van het Trlduum in de St. Josephkerk. Het Comité, dat de regeling van de feestviering is opgedragen, meent met volle recht te mogen vertrouwen op een algemeene deelname der Alkmaarsche Hanze-leden aan de oefeningen van het Triduüm. Hanze-leden, laat de viering van het zesde lustrum uwer vereeniglng niet alleen bestaan in een buiten-kerkelUken feestavond, maar wilt er allen zonder uitzondering toe medewerken, dat de kerkelijke viering voor de volle honderd procent slaagt. Er is zooveel reden om dankbaar gestemd te «Ijn tegenover den goeden God voor het vele goed, dat in de afgeloopen dertig jaren door Uw vereeniglng werd verkregen. En de viering van een feest is zoo geschikt om het Vereenigingsleven weer eens wat hoo- ger op te beuren, om uw organisatie weer eens te versterken en te verstevigen. Maar denkt er dan aan, dat ook voor uw vereeniglng het waar schuwend woord geldt: .«is de Heer het huis niet bouwt is alle menschenwerk ijdel." Katholieke Middenstanders, allen dus mét uw huisgenooten des avonds in de oefeningen van het Trlduum present. Het feest-comité rekent op uw aller medeleven en medewerking. bestuurstafel was er geheel mee bezet, had spr. vooral ge troffen dat van de kegeljóngens en hij dankte hen daarvoor hartelijk. Dat voor het concours van den A.K B. belang stelling bestond bewees wel 't feit, dat 75 vijf tallen voor den korpswedstrijd hadden schreven. Daarna was t woord aan den burgemeester van Alkmaar. Z.E.A had gaarne gevolg gegeven aan de uitnoodlglng aan B. en W. gericht, te meer omdat twee leden van het college, de heer Bonsetna en spr., kegelaars zijn. Het deed spr. genoegen, dat Alkmaar zulk een plaats in neemt in de kegelwereld, omdat wij Alkmaar zoo gaarne als middelpunt zien. Kegelen is niet gemakkelijk zei spr., maar reeds kort na zijn komst in Alkmaar had hij zich, na de eerste kennismaking, tot die sport aangetrokken gevoeld en het is een mooie sport gebleken. De burgemeester feliciteerde den bond en vooral zijn voorzitter nyet zijn 30-jarig jubileum en wenschte den bond nog een lang en succes vol bestaan. Hierna vertolkte de heer Snep namens den Amsterdamachen Kegelbond de gevoelens van hoogachting en sympathie. Dr. Straver, als een der oprichters van den bond, rekende het zich tot een aangename taak den heer Diepen te mogen huldigen. Temeer had spr. deze uitnoodlglng gaarne aanvaard, omdat spr. het werk van den heer Diepen van nabij had kunnen gadeslaan. Dr. Straver wees er op. dat de groote bloei van den bond te dan ken was aan ’t werk van den voorzitter van den AKB Als bewijs van waardeerlng werd den heer Diepen aangeboden een album met de authentieke handteekeningen van alle leden van den bond, benevens een zilveren kegelaar op voetstuk. Ook Mevr. Diepen werd niet vergeten, haar Met een actie tegen beperking moet men, ook met het oog op de prijzen, zeer voorzichtig zijn; met voorbeelden uit de practijk toonde spr. dit aan. De productiekansen zijn zoo groot, dat zonder beperking het geproduceerde niet kan worden afgenomen. Het beste to de uitvoering van verschillende maatregelen zoo draaglijk mogelijk te maken en zich overigens bij de feiten neer te leggen. Verschillende afdeelingen verklaarden geen opheffing van de beperking te willen, maar wel een meer soepele toepassing. Het voorstel van de afdeeling 't Zand, tot het instellen van een actie tot vermindering van de beperking op kalveren en varkens, werd ten slotte, met de stem van de afdeeling Alkmaar tegen, aangenomen. Na bespreking van enkele andere zaken werd door den heer Peeraer van de Landbouwschool te Spanbroek, een lezing gehouden over het bewaren van gras in silo's, hetgeen men in vakkringen met het minder mooie woord „insi- leeren” aanduldt. Deze lezing, waarin de ver schillende methoden van gras .bewaren werden behandeld, werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. De eerw. overste, Br. Thomas, zal as. Woens dag op onzen verplichten avond spreken over een actueel onderwerp. De titel van het onder werp is nog niet bekend, maar de naam van den spreker waarborgt ons een Interessanten en leerzamen avond. Dit heeft Br. Thomas reeds bewezen met zijn vorigen spreekavond voor onze vereeniglng. M. Jlmmink M. Olie C. K. Witte J. de Bakker G. J. Genefaas C. H. de Lange J. Eickholt J. van Spanje C. v. Wijngaarden A. Köllman de voorkeur aan de Instelling van vakcommis- sies. omdat zij dit de meest logische en doel matige oplossing vond. Het bestuur werd opge dragen dienovereenkomstig aan het hoofdbe stuur te adviseeren. Besproken ^erd ook nog de kweftie der vee- beperking. Vooral het feit, dat er zoo weinig rundvee gefokt mag worden, werd door ver schillende sprekers sterk becrltiseerdmen treesde, dat Nederland binnenkort, vooral bü een mogelUken oorlog, gebrek aan voldoende rundvee zal krijgen. Daarentegen verdedigde de heer H. Klaver (Alkmaar) de algemeene juist heid der beperking, die noodzakelijk is om overproductie tegen te gaan en de prijzen eenigszlns op peil te houden; ondanks de be perking is er nog een toename der productie. Groote Voorjaarsveemarkt te Woensdag 21 April 1937. Paardenmarkt op Woensdag 28 April 1937. Bespreking van vakken voor de Groote Voor jaarsveemarkt op 21 April a.s„ moet plaats vinden: a. mondeling, ten kantore van het Genieente- Slachthuto te Alkmaar vanaf 12 April 1937 liederen werkdag, uitgezonderd des Zaterdags) tusschen 9 en 11.30 uur v.m. en van 3.305 u nam.; b. mondeling, in het lokaal op het Waas plein, op de Zaterdagen 10 en 17 April 1937, tuaschen 9 en 10 uur v.m.; c. schrlftelUk, doch alléén Indien het ver schuldigde bedrag k f 7.per vak vóór Dins dag 20 April 1937 per postwissel wordt over gemaakt aan het adres: Directeur van het Marktwezen. Gemeente-Slachthuto. Alkmaar. De Boerenvakbond van den L.T.B. Kring Alkmaar hield Zaterdagmorgen een vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar, welke verga dering zeer matig bezocht was. De vergadering weed geopend door den voor zitter den heer Kaag uit Schoort, die zei, dat het ook met de zuivel niet beat gaat. Wel to er even een opleving geweest, vermoedelijk door het plan-Deterdlng. maar nu gaat het weer bergafwaarts, uitgezonderd met de prijzen van het vee, die hoog genoemd moeten worden. Toch zag spr. eénige lichtpuntjes, zoodat hij hoopte, dat het in de toekomst, met God’s Ze gen. beter zal gaan. Na de vaststelling der notulen deelde de voorzitter mee, dat de afdeeling Schagen tot den vakbond was toegetreden; op het oogen- blik hebben nog maar twee afdeelingen zich niet aangesloten. Spr. hoonte, dat ook deze zich spoedig zouden aaftolplten. Verder deelde de voorzitter mee, dat een ver zoek aan de gemeente Alkmaar tot verlaging van het marktgeld voor boter om financieele redenen was afgewezen. Verschillende leden waren van meening, dat dat beetje marktgeld Alkmaar toch ook wel niet zou helpen en dat het handhaven van het marktgeld zooals het nu is. niet In het belang van die markt zal zijn. Besloten werd een nieuwe poging bjj het Alk maarsche gemeentebestuur te Wagen, in de hoop, dat de aanhouder zal winnen. Naar aanleiding van een indertijd gehouden vergadering drong de voorzitter er bij de afge vaardigden op aan. de collectieve arbeids contracten te propageeren; want niet alleen, dat daardoor een meer menschwaardig bestaan voor de arbeiders wordt verzekerd, maar ook de goede gang van zaken op de bedrijven wordt er door bevorderd. Een der aanwezigen bepleitte de toepassing van een loontoeslag van regeeringswege, waar door de werkloosheid voor een goed deel be streden kan worden. De voorzitter antwoordde, dat in 1936 die re geling heeft bestaan, maar daarna te opgehe ven. Van die regeling werd maar een matig gebruik gemaakt, wat jammer was, evenals de opheffing van de regeling. Na eenige verdere bespreking werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een nieu we toeslagregellng. Het Jaarverslag van den “secretarte-pennlng- meester, den heer H. M Dapper uit Schoort, waaruit bleek, dat de ontvangsten en uitgaven ƒ29.88 hadden bedragen en dat het batig saldo 5.60 was, werd, na een gunstig rapport van de kascommjssie, goedgekeurd. Aan de orde was hierna een bespreking van een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van de Bondsstatuten van den L.T.B. De be doeling van deze wijziging waa, den LT_B naar aanleiding van de gewijztede tijdsomstandig heden, beter aan zijn doel te laten beantwoor den. Dit kon geschieden door het instellen van een bondsraad uit de kringen, uit welken raad het hoofdbestuur wordt gekozen en voorts ook door het instellen van bepaalde vak-commissies. Ook zou het gewenschte doel kunnen worden bereikt door het stichten van een nieuwen vak bond. Na een vrij uitvoerig debat gaf de vergadering werd een mooi bouquet aangeboden. Dan was t woord aan den heer Everards. die namens den Kegelbond Hollands Noordpunt de geluk- wenachen aanbood en vooral de vriendschap pelijke verhouding memoreerde. De heer van Marls sprak namens den Haarlemschen Kegel bond en roemde eveneens de vriendschappelijke verhouding, waartoe de Stedenwedstrijden niet weinig hebben .bijgedragen. Als blijvend aan denken bood spr. namens den HKB. een pla quette aan met het Wapen van Haarlem, ter wijl de voorzitter nog speciaal met bloemen ge huldigd weid. Nadat nog de heer Jlmmink. na mens Koekoek den voorzitter en diens werk voor den bond gehuldigd had. was ’t woord aan den heer v. d. Graaf, hoofdbestuurslid is van den NK.B. Spr. wees er op, dat de distrlctsbonden-wed- strijden, die voor *t eerst hier gehouden wor den. een idee zijn van de bonden van Den Hel der en Alkmaar. In dit opzicht begint dus ook van Alkmaar de victorie, aldus spr. Het was een sportieve geste van den Haarl. Kegelbond, die de dlstrict-bondenwedstrljden toegewezen kreeg, deze aan Alkmaar te willen afstaan. Volgaarne voldeed spr. aan ’t verzoek om de wedstrijden te willen openen en verklaarde deze voor ge opend. De heer Diepen dankte tenslotte allen harte lijk voor vriéndelijke woorden tot hem en den bond gericht. Daarna gingen allen naar de kegelbanen, die door de keurige versiering een mooien aanblik aanboden. De burgemeester was de eerste die zich van zijn jas ontdeed om den eersten worp te doen. Daarna werd terstand begonnen met de dto- trlctsbonden-wedstrijden op de banen 5 en 6. Het tiental van den AKB had het eerste ge loop en weldra rolden de eerste ballen Het Alkmaarsche tiental heeft schitterend hout geworpen, een gemiddelde van ruim 70 to een mooie prestatie en het bleek door de an dere tientallen van Amsterdam. Haarlem en pen Helder niet te benaderen. Dat door Alkmaar'» tiental buitengewoon stabiel geworpen is, moge blijken uit de cijfers: 352, 353, 353. 352. Het werk der keuze-commissle en de oefening der kegellaars heeft dus wel re sultaten af geworpen. De gedetailleerde uitslag van het A.K.B tien tal wm:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14