Eerste bondsdag der K.J.M.V ril De Amsterdam in aanvaring Prins Bernhard De Pluvier in gevaar? EEN GROOT SUCCES Sport en spel Jkrijg ik ’m nooit gaar” De kok van den satan: „Op dit vuurtje HALF RUSLAND IS NOG GELOOVIG! lm en na boord I BERGEN TUITJENHORN G.V.O. 2—A.F.C. 2 2—4 HEILOO De middagbyeenkomst UIT DEN OMTREK TANKAUTO GEKANTELD Chauffeur brak sleutelbeen D.H.V.B.-uitslagen HARENKARSPEL WARMENHUIZEN DIEFSTAL VAN GELD Opsporing van den dader verzocht A.F.C.-N1ÊUWS A.F.C. I—S.V.W. I 5—5 J. Groen over kath. ontwikkeling Donderdag 8 April installatie als lid van den Raad van State Door het slecht zicht in botsing geweest met een Duitse h schip A.S.V. Victrix JONGETJE VERDRONKEN TE WARMENHUIZEN r. t r r Groep jonge land- on tuinbouwer 9 trok naar Maria’s Genade oord Heiloo Ongerustheid over een voor K.L.M. bestemd toestel, dat van Calif ornië naar New York werd gevlogen Z Geen Nederlanders aan W eerbericht MAANDAG 5 APRIL 1937 Üle it uw l worden i—i huishoudelijke worden a3 den S—2 Centrum verrichtingen niet Enkele echter te wenden, maar zorgen wij er voor dat ze niet 4e klasse AODA 2NV A 2 - ran ns- 50 45 20 20 eerste zou Voetbal Berdos 2—U. S. V. 2 A. D. O. 3Berdos 3 Berdos bVlbs b PAROCHIE d. H. URSULA EN GEZELLINNEN der tot Het ss. Amsterdam van de Harwtchlljn. dat vanmorgen ten gevolge van den mist met aanzienlijke vertraging in Hoek van Holland aankwam, rapporteert, dat het op dertien mijl uit de Nederlandsche kust in aanvaring is geweest met het Dultache mo torschip Berkenau. 50. K, I I t l a r t voor 48 le ien De is Dt Ï1C vel- syn Afdeel ing Centrum le klasse A The Unity 1 Purmerend 1 25 De burgemeester van Heiloo verzoekt opspo ring en aanhouding van een Dultscher, naar schatting ongeveer 37 jaar, joodsch type, die Zaterdagavond in Heiloo diefstal met braak heelt gepleegd, waarbij een vrij belangrijk be drag is ontvreemd. Naar wij vernemen, zal ook de instal latie van Prins Bernhard, wien sitting is verleend in den Raad van State, ge schieden door H. M. de Koningin, als Presidente van dien Raad, evenals zulks het geval ia geweest bU de instal latie van wijlen Prins Hendrik en bij die van Prinses Juliana. Vrijdagmiddag is een groote tien-tons tank auto van de Bataafsdhe Import Maatschappij te Alkmaar op den weg van Koedijk naar Noord- Scharwoude plotseling links naast den weg te recht gekomen en gekanteld. De chauffeur, de heer Van den Ploeg uit Heiloo moest daarna uit de cabine worden verlost. HU had een ge broken sleutelbeen. Een passeerende automobilist vervoerde hem naar het Ziekenhuis te Alkmaar. De zware wagen werd slechts licht bescha digd, terwijl van de 3700 liter benzine, die zich er in bevond, niets verloren ging. Hoe het ongeluk is gebeurd, is een raadsel, vooral omdat de stuurinrichting in orde was Ook de chauffeur wist geen verklaring te geven en de auto reed langzaam. B-Constantlus 3 India 3 1—3 C VDO 3DES 3 D Onze Oez 3 TYBB 4 35 Reserve 4e klasse A Constantlus 3 Does 5 41 De Meer 4 Zwal. 4 85 B Purmerend 3 DOSS 8 44 D Llsse 5-O.-W. 3 83 Zondag zal de Hoogmis zijn om half 10 om wille der Plechtige Communie; De Eerste H. Communie der kleinen zal niet den 15en maar den 14en plaats hebben. Woensdag en Donderdag vervalt de H. Mis om kwart voor 8 vanwege de huwelijksmissen om hall 10. Aldeellng Noord Reserve le klasse A DOSS 3— Volendam 3 4I RKAV 3— Wllskr. 3 3—0 De Meer 3 NEA 3 33 vafcr 'hbt' communisme'isl 'Mkf1 hemel, We zuilen hier een hemel Aldeellng Zuid le klasse A VELO 1— RA VA 1 34 QDS 1—St. Lodcw. 1 0O 8t. Ignat. 1 AW 1 33 Lenig en Snel 1 SOV 1 33 B Alliance 1 NVC 1 1—2 B8M 1Van Nispen 1 33 Reserve 1» klasse A Bi.-Zwart 3— Gr. Willem 3 33 Nader vernemen wq, dat het hier betreft de P.H.-A.L.P., de Pluvier”. De eerste piloot van dit toestel is de heer Moser, de tweede Wollfolk. Uitvoering Zondagavond werd in het Bruno- gebouw door de R. K. Tooneelvereeniging SL Willibrordus voor een goed bezette zaal opge voerd het tooneelspel „De Waterduivel” in drie bedrijven. Er werd goed en vlot gespeeld. De aanwezigen hebben echt genoten van het mooie spel. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. »er»o --e A-x» nfly w RE* Paardenverzekering Bij de op 2 April j.I. gehouden rekening van het alhier gevestigde paardenfonds waren over het 1ste kwartaal 1937 verzekerd 305 stuks paarden. Verloren of afgekeurd waren 6 stuks. De om slag werd bepaald op 1.per 100 verzekerde waarde. Voorts werd bepaald dat al de verzekerde paar den zullen worden verzekerd bij de Noord- Hollandsche te Oudkarspel, zoodat den eige naars bij brand of bliksemschade de volle 100 zal worden uitbetaald. Ht j.I. Zondag voorgelezen kerkbericht luidt als volgt: DINSDAG: 7 uur Aletta Bruin en Cornells Vader; kwart voor 8 overleden fam. van Hes teren. WOENSDAG: 7 uur Nic. Bakkum en Anna Hoogeboom; half 10 Bruidegom en Bruid. DONDERDAG: 7 uur Theod. Afra en Joh. Relnders; half 10 Bruidegom en Bruid. VRIJDAG: 7 uur Nicolaas Rozendaal; kwart voor 8 Cornells Lingerak en Cornelia Kager. ZATERDAG: 7 uur overledene; kwart voor 8 Theod. v. d. Molen en Catharina Vlugt. ZONDAG: 7 uur H. Mis voor Z. E. heer pas2 toor Willemse; 8 uur H. Mis voor zekere inten tie; half 10 tot intentie der kinderen die hun Plechtige Communie doen. Dinsdag beginnen de geestelijke oefeningen voor de kinderen, die Zondag u. hun plechtige Communie zullen doen: om 10 uur worden zij In de kerk verwacht en s middags dm half 3; voor al de ouders dezer kinderen worden verzocht hun kinderen dezer dagen in hun gebeden te ge denken. 4 Donderdagavond te 7 uur LqJ ter eere van het H Sacrament. Zaterdag is er gelegenheid tot biechten van Naar wij vernemen, zal Donderdag 8 dezer de Raad ran State bijeenkomen in buitengewone vergadering, waarin Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal herinneren, in het college zitting is verleend, als zoodanig zal worden geïnstalleerd. dit uit te -drukken Hiermede Hg is. maar wanneer G. Deze vijfde machine heeft Zaterdag JJ. om tien uur v.m. het vliegterrein te Santa Monica verlaten, en wordt sindsdien vermist. Het transport van dit vliegtuig werd door de N.V. Nederlandsche VUegtulgenfabrlek opgedragen aan de Douglas Aircraft Company en geschiedt voor risico van Douglas op dezelfde wijze alk vroeger plaats vond met de D.C.-2-vllegtuigeu voor de KIM en andere Europeesche afnemers en zooals ook thans met de eerste vier D.C.-3- toestellen voor de KL M. heeft plaats gevonden. Propagandaclub De club hield haar laatste bijeenkomst in dit seizoen, waarop na de notu len de regaling werd besproken die in het leven is geroepen voor Donderdag 8 April, den dag waarop Pater Henrlcus zal komen spreken. De leden werden verzocht actief deel te nemen aan den z.g. N. g. B.-relnlgingsdienst. Om voorlich ting te geven voor de voorkeurstemmlng gaven zich een 10-tal leden op. Een tweetal vragen die In de vragenbus waren gedeponeerd, werden door den G. A. naar genoegen beantwoord. Hierna kreeg de heer P. Smit gelegenheid een lezing te houden over „Revolutie”, waaruit bleek, dat hij van dit onderwerp veel studie had ge maakt. Het applaus en een dankwoord van den voorzitter waren dan ook wel op zijn plaats. Besloten werd een H Mis te laten lezen voor de zielerust van de drie overleden geestelijke adviseurs. Woensdagavond zal een oprichtingsvergade ring worden gehouden voor een aldeellng van het Liefdewerk Oud papier. neemt 8. V. W. de leiding. Dat is het signaal voor A. F. C., om wat flinker aan te pakken. Goed comblneerend trekken ze op het vijandelijk doel af en van t Hof die den bal mooi krijgt toegespeeld, doelpunt onhoudbaar. A, F. C. blijft tot de rust ver in de meerderheid. Plet Bruin, een a-Junior, de midvoor van A. F. C„ neemt de drie volgende puntjes voor zijn rekening. Wat een rustige, fijne speler is dat! Hl) plaatst uitstekend, kopt goed en schiet zuiver en hard. Dat belooft wat voor de toekomst. Als het spel hervat is. duurt het niet lang of Ris maakt het rijfde doelpunt. Nu vindt 6. V. W. het mooi genoeg en ze zetten alle zeilen bij. Hun spel wordt steeds beter en dat van A. F. C. zakt af. Al spoedig is het 52. En in het laatste kwartiertje haalt 8. V. W. den achter stand van 51 op, tot een gelijk spel. Een keu rige prestatie. Het is jammer *A_ F. C.-ers, dat jullie na de rust het tempo van daarvoor niet volgehouden hebt, dan was de overwinning zeker voor jul lie geweest. Maar enfin, een volgende maal be ter en dan tot het bittere einde zien vol te hou den. 2e klasse A NVA 1—PVCB 1 5—0 8VO 1Or.-Zw. 1 0—5 (Or.-Zw. kamp.) Reserve 2e klasse A Wllskr. 3—WA 3 43 VVZ 3—Do Meer 3 5—3 DOSS 3—De Zwal. 3 4—0 The Victory 3 The Unity 3 05 BTYBB 3- BSM 2 3—4 G.-Wlt 3—Llase 3 1—3 (I tees kamp.) 3e klasse AODA 1—P8CK 1 e Reserve 3e klasse A WA 4Zwal. 3 3—4 moet door de boeren en tuinders worden uit gewerkt in de organisatie. Dat moet aan het vak weer nieuw leven geven opdat de maat schappij in Christus hersteld worde. Op u jongelui is de hoop van de toekomst gebouwd. Voor het herstel onzer doodzieke maatschap pij zijn flinke sociaal onderlegde kerels noo dig die hun sociale plichten goed vervullen. In en bulten de jeugdorganisatie is gelegen heid te over om zich te ontwikkelen. Elk stukje vrije tijd moet daarvoor gebruikt worden. Herzens kan men ook trainen. In 1 klein beginnen, maar volhouden. Aan het vak moet uw eerste zorg gewijd zijn. Wat ge voor de gemeenschap doet, moet ge voor uw ouders en overheden kunnen verant woorden. Ieder moet op den poet waarvaar hij bestemd is. Dit is organisatorische plicht. Wat moet de jonge boeren- en tulndersstand nog meer aan de maatschappij geven? Voor- mannen, voortrekken, mannen uit de practyk. We hebben voormannen noodig, voor alles. Kringlgiden enz. We hebben een achterstand, deze moet zoo spoedig mogeiyk worden inge- haald. Jonge mannen van de' organisatie, geeft 1 ons die. Er kan ons geen grooter kwaad over komen dan dat onze organisatie enkel maar - leden heeft. wy moeten ook leiders hebben. Door de organisatie moeten we vrede, liefde en rechtvaardigheid aan de maatschappij geven in 1 Christus. (Daverend applaus). De weleerw. heer Beune dankte den sprekeï. 1 Wjj zijn jong en de toekomst ligt voor ons. En als de heer Groen vraagt: geeft ons leiders, 1 voortrekkers, dan beloven we zulks voor zoover we daartoe in staat zijn. Maar niet alleen leiders, ook actieve leden van den L. T. B. Wy beloven te zorgen, dat wij voor 100 pCt. goede leden zullen zijn en dat we werkers, voortrekkers zullen leveren aan de organisatie. (Applaus). Spr. ging vervolgens na hoe de jonge boe ren- en tuindersorganlsatle tot stand geko men is. Dat dit noodig was, voelde onze Bls- schop met zijn warm kloppend hart en bepaald 1 werd dat het een afzonderlijke beweging zou 1 zijn; een jeugdbeweging voor de jonge midden - standers. Daarom bestaat de vereenlglng voor zoover den industrleelen middenstand betreft, uit werkgevers en werknemers. Dus om met letters te blijven werken, in de 1 K. J. M. V. bestaat de organisatie uit drie afdeelingen W. G. (werkgevers), W. N. (werk nemers) en L. T. (land- en tuinbouwers). Er zijn dus drie bestuursraden. Spr. vroeg vervolgens de aandacht voor de 1 Katholieke Actie. Op de eerste plaats is noo- dig, dat ge u het begrip van Katholieke Actie 1 eigen maakt. De mensch is een éénheid; ziel en lichaam zijn één. In de practiJk van het leven is dat 1 te veel vergeten. Men heeft te veel ziel en li chaam gescheiden. Zondags was men Roomsch maar door de week was men eigenlijk niets. Wanneer het leven gedragen werd door den godsdienst, dan zou het niet zoover zijn geko men, dat er nu zooveel werkloozen zijn. Het geestelijk leven wordt vergeten en men gaat zijn aandacht wijden alleen aan het eco- nomlsche. Zondagmorgen in de vroegte is het 3-Jartg zoontje van den heer P. Nannes. fabrieksbaas te Warmenhuizen, wellicht splenderwijze achter het ouderlijk huis in het water geraakt. Een buur jongentje zag het knaapje in het water liggen en waarschuwde omwonenden. leden van den cursus E H.B.O. pasten kunst matige ademhaling toe. Het mocht niet meer baten. De inmiddels ontboden genees- heer. Dr. van Hesteren, kon slechts den dood *°o wordt als in het buitenland. Een regeling oonstateeren. De N.V. Nederlandsche Vlieg- trnwxtifnhrirfr vertegenwoordigster voOr Europa van de Douglas Aircraft Company te Santa Monica in Califor nia, bericht ons, dat eenige ongerust heid bestaat omtrent een Douglas- vliegtuig, type D.C.-3, dat bestemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie der elf D.C.-3-machines, welk vliegtuig van de Douglas-fabriek te Santa Monica zou worden overgevlogen naar het vliegterrein North Beach in de na bijheid van New York. De oorzaak moet geweten worden aan het slechte zicht. De Amsterdam is aan bakboord zijde geraakt, ongeveer ter hoogte van den salon. Boven de waterlijn is een scheur ont staan van ongeveer twee meter lengte. Aan het langzame varen van de Amsterdam is het te danken, dat het schip niet onder de waterlijn is getroffen. Na het onderzoek hebben belde schepen de reis kunnen vervolgen. De Amsterdam zal In Nederland hersteld.0 Het SS Vienna ia onderweg van Harwich naar Hoek van Holland om de afvaart van Hoek van Holland vanavond tijdig te kunnen doen plaats vinden. •chappij. Naar aanleiding van de vreeseljjke crisis die *e doorworstelen werden regelingen getroffen, maar dit is geen gezonde Inmenging: omdat ze van staatswege geschiedt. Ordening is niet af Om halt drie trapt A. af en onderneemt di- rekt een aanval welke door den goed spelen den G.-rechtsback, wordt onderbroken. Het spel golft eenigen tjjd op en neer met de aanvallen van A. Iets gevaarlüker. De druk op het G.-doel wordt steeds hevi ger. maar met eenig geluk weet de G.-ach terhoede doelpunten te voorkomen. Uit een aan val van G. denken wij dat de bal via den links back in het A.-doel zal verdwijnen, maar de invaller-keeper weet dit schot over de lat te werken. Bjj een snellen uit val van A.. zet Hof man goed voor en Zijp zorgt voor de rest en met den stand 10 voor A. gaat de rust in. Na de rust stelt G. alles in het werk, achterstand in te loopen en het heeft spoedig succes want b(j een misverstand in de A-ach- terhoede, weet G. gelijk te maken. A. ziet in dat dit zoo niet langer gaat en stelt alles In het werk om de leiding te nemen. Gerulmen tijd is A. nu in de meerderheid^ en weet door twee doelpunten i denkt A. dat het veil! kort hierna wederom doelpunt, doet A. nog een laatste poging en met eefl best gericht schot van Molenkamp stelt A. zich volkomen lig. A. verscheen met een invaller voor keeper die goed voldeed. Een overzichtje gver de jeugdelftaljen moet wegens plaatsgebrek morgen wachten. Berdos heeft'fijn kans om toch nog aan de 'degradatie te kunnen ontkomen, op overtui gende wjjze benut, door U. S. V. 2 met niet min der dan 40 te slaan. Het feit echter dat kort na den aanvang een der U. S. V.-ers, wegens een blessure het veld moest verlaten, heeft hier Ongetwijfeld het zijne toe bijgedragen. Voor de rust genoten we van een gelijk op- gaanden strijd, hiervan getuigt de gelijke rust stand. 00. In de tweede helft echter kwam het kracht- verschll zoo sterk tot uiting dat de wedstrijd heel veel van zijn aantrekkelijkheid verloor. Hoewel U. S. V. wel een doelpunt verdiend had, komt Berdos deze overwinning toch wel toe. Deze zege heeft dus Berdos 2. dit verheugend resultaat gebracht, dat zijn vrijwel hopelooze positie thans een gunstiger wending heeft ge nomen. plaats vinden. De prille lentedag, de heerlijke rust van het genade-oord. de schoone en zinrijke predica te, en de opwekkende rede van den L. T. B.- voorman. den heer Jb. Groen, dit alles zal deze eerste wapenschouw van de katholieke Jongeren van het platteland onvergefelijk doen blijven. Om 10 uur waren zeker meer dan 250 van de 500 leden, welke deze afdeeling telt in de kleine genadekapel bijeen. Hier waren ojn. te genwoordig de Zeereerw. Rector J. Boon en de heer Ir. H. B. BUnnemeyer, Directeur R. K. Tuinbouw Winterschool te Beverwijk. Nadat Rector A. Beune enkele aanwijzin gen .had gegeven, om op waarlijk liturgische wijze het H. Offer mee te vieren, ving de H. Mis aan, welke door den Bondsmoderator, Rec tor A. Beune Werd opgedragen. De wisselende gezangen der H. Mis werden door de Schola der Eerw, Theologanten van Warmond op onberispelijke wjjze uitgevoerd, terwijl de vaste gezangen door de Jongelui, on der leiding van Prof. Cleophas werden gezon gen. Het was alles buitengewoon stichtend. Onder de H. Mis hield Prof. Cleophas een predlcatle naar aanleiding van de woorden uit het Epistel van den feestdag: „dit is de over winning, welke de wereld overwint, uw ge loof.” Van ouds heet deze Zondag van Beloken Paschen ook Witte Zondag. Dat komt omdat op dezen dag de Jong-gedoopten hun witte kleederen aflegden, om als gewone christenen den strjjd om het geloof te beginnen. Kon daar om schooner dag worden uitgekozen voor deze bijeenkomst van zoovele Jonge mannen die ook straks het volle leven Ingaan? De Apostelen waren op dezen Zondag ge schaard rondom Maria. Daarom ook wordt de ze bondsdag gehouden onder de hoede van Ma ria op haar genade-oord. Wjj willen de toekomst in als volbloed Chris tenen. Voor alles is in dezen tijd versterking en verdieping van ons geloofsleven aoodlg. Tho mas leert het vandaag web gelooven is. Deze vereenlglng heeft haar training het zomerseizoen ingezet met een rit over KJd. voor de A en B-klasse, de C-klasse reed 32 K M. De Aklas.se had 1 uur en 28 minuten en de B-klasse had 1 uur en 33 minuten noodig, terwijl de C-klasae 1 uur en 10 minuten over de 33 K M. reed, e uitslag luidt als volgt: A-klasse: 1. J. de Koning; 2. P. Zandvoort; 3. Groenewoud Kramer; 4. W. Harms; 8. A. de Zeeuw; 8 Jb. Kager; W Visser (bandenpech) Jan Zandvoort (bandenpech).' B-klasse: 1. J. de Boot; 2. J. Ottenbross; 3. K Kusch; 4. W. Brand; C. Klaver (bandenpech) C-klasse: 1. W. Slot; 2. J. Nlerop, 3. C. Ko nlng, 4. G. Stufers; 5 J. Alles; 6. Fr. Hiemstra; 7. Jb. Street8. M. Harms. Laat men toch zorgen, dat het materiaal In orde is om teleurstelling te voorkomen. Er> waar blijven de andere rijders? Komt de trai- ningsritten mee rijden, het bestuur verdient Zondag speelde A. F. C. 1 een vriendachap- peljjken wedstrijd tegen 8. V. W. 1. Het was een aardige en vlotte partij voetbal. Vóór de rust was A. F. C in de meerderheid, wat wel hier uit blijkt, dat bij de rust, de stand was 41 voor A. F. C. Even na den aftrap, begint S. V. W. met een vlug open spel, zoodat de A. F. O.- achterhoede al direct druk werk krijgt. Maar de belde backs staan hun mannetje. Onze beweging la iong eti levenskrachtig; wjj Ons heele leven moet doortrokken met de gedachte aan God. Het goddelijk leven was door Adam verloren. God de Zoon heeft het goddelijk leven terug gegeven. Zorgen we dat we dit goed bewaren. In ons zelf en bjj anderen moeten we weer terugbrengen wat God er In gebracht heeft. Wanneer wij later in de organisatie zulletv treden dan wordt er heel wat meer van ons verwacht dan van hen die nu lid zjjn. We j kunnen van het leven nog maken wat we er van maken willen. Spr. deelde nog mede, dat het volgend Jaar Winter een retraite zal worden gehouden. Reeds nu moet daarover in de afdeelingen gesproken worden en moet een retraltefonds worden ge- sticht. Hierna had de plechtige toewijding aan Ma ria plaats In de Genadekapel waarna door den heer Th. C. v. d. Meer uit den Haag, den ver- tolker van de Christusrol in het groote pas siespel van Voorburg, declamaties werden ge- gegeven onder den titel van De Paaschvictorie van het Kruis. Verschillende huishoudelijke besprekingen i hadden hierna nog plaats, waarna deze mooie dag weder ten einde was. i zelf zijn jong en dus radicaal. Van ons zal nog veel meer gevergd worden dan van de oudere generatie. De wereld heeft het gemunt op Chris tus en Zjjn Kerk. Communisme en Nieuw Hsi- dendom, ze zijn ons door den H. Vader te Ro me aangewezen als onze grootste vijanden. Al les is goed om Christus en Zijn Kerk te be strijden. Wjj leven in een wereld van vervloekt mate rialisme. Voor haar blijft de Hemel een ge sloten boek. Voor haar is een economische cri sis de ruïne van het leven. WU echter hebben Christus; Hij doet ons het hoofd hoog houden in de stormen des levens. Ons geloof is ons een lichtbaken. Als ande ren mistasten in het duister, kunnen wjj niet dwalen, omdat wU het licht “hebben. Om onze taak in de katholieke actie te ver vullen is het allemoodigsteeen dlepdoorvoeld geloof, dat de wereld zal overwinnen in den naam van Christus. Na de H. Mis vereenigden allen zich in de zaal van Pelgrimslust, waar de koffiemaaltijd gebruikt werd. Een wandeling over het Genade-oord bracht een welkome ontspanning, waarna men zich opnieuw in Pelgrimslust verzamelde. W zijn voorts zes k zeven passagiers boord, naar m» aanaoemt-, TteUElao naloyé’s of familieleden van hen. De eerste Bondsdag van de K. J. M. V., groep Jonge land- en tuinbouwers, is een groot suc ces geworden. Per flets, per trein of autobus waren de enthousiaste Jongeren van het plat teland In ons diocees Zondagmorgen al vroeg naar Heiloo getrokken, waar onder bescherming van Maria, op Haar Genadeoord de bijeenkomst van deze frlssche beweging De middagbjjeenkomst werd geópend door den Zeereerw. heer Beune, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat dezen morgen zoovelen bij de H. Mis tegenwoordig waren. Op zeer stich tende wijze is de H. Mis door allen bijgewoond. Spr. is daar dankbaar voor. Hierna verkreeg de heer Jb. Groen, vice- voorzitter van den L. T. B. en lid der Tweede Kamer het woord. 't Gaat er vandaag om, aldus spr., te spreken over de katholieke ontwikkeling. Elke katho lieke jeugdorganisatie heeft tot taak de chris telijke belangen te dienen. Ook de belangen van hen die in loondienst zijn kunnen niet losgemaakt worden van de hoogere belangen. Er is een tijd geweest, dat een industrleele onderneming slechts trachtte zoo goedkoop mo- gelljk te leveren, dank zij de concurrentie. Daar door kwamen de loonen der arbeiders in t ge drang. Dit was de macht van den sterke. Paus Leo XIII zelde dat die Klassenstrijd zooveel schade aan de zielen toebracht. De op roep van Paus Leo was niet alleen gericht tot de arbeiders maar ook tot de werkgevers. Aan de verbetering moesten alle maatschappelijke groepen mee werken, alle moesten zich op Christelljken grondslag organlseeren. De oproep van de Kerkelljke overheid is biet vergeefsch geweest. De neutrale vereenlgln- gen werden omgezet in Christelljken geest. Dat heeft veel moeite gekost vooral in streken met ren gemengde bevolking. Er werd gelachen. Wat willen die Roomschen toch, vroeg men, wat hebben handel en industrie met het Room- sche geloof te maken? Om wille der neutraliteit mocht God genoemd worden. Neutraal is nu eenmaal niet neutraal, maar in feite liberaal. De katholieke organisatie beteekende reor ganisatie van het maatschappelijk leven. Zjj noest rechten brengen op den grondslag: recht vaardigheid en liefde. Wfj met onze vereenlgingen behoeven voor neutrale vereenlgingen niet onder te doen. De taak van de R. K. Tuinbouworganisatie 18 veelzijdig. De boerenstand zorgt voor de instandhouding van de maatschappij Die stand heeft recht op een redelijke plaats in de maat- FE i i i tigen wind rit OosteltJke richtingen, half tot «waar bewolkt of betrokken, weinlr ïf O te Hernfleend g Laa<ste barometeraUnd te Valentie U Zm vja. M7 onder nun. 8.M Lieht op mn. 7 Jt. Maan ep ¥.m. 24S - n r i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15