H «c*2ïï «oï2S «o^ DE BESTE 40.000 gulden verduisterd? H.M. de Koningin te Soestdijk KLAPLOOPENDE LIEFDADIGHEID F K 26 weer in ons land Ct VAN HOUTEN S KLM- R E E P E N POKON ZES SMAKEN - ÉÉN KWALITEIT: MAANDAG 5 APRIL 1937 oer- Geen brekers Blijft U maar staan Kerkelijk leven DEKEN DANKELMAN Veertig jaar priester WIJZIGING HARINGWET De Kippenpot N BENOEMINGEN e Heffing op boter Uit Veenhuizen ontsnapt Inbraak in een kerk Er wordt niets vermist De man is spoorloos verdwenen Ordening van den landbouw In verband met wereld marktprijzen De heldhaftige redding bleek vruchteloos te zyn geweest I I DRONKEN VOERMAN VALT VAN EEN WAGEN BARON VAN HEECKEREN OVERLEDEN BEHANGSEL ALS WAND- DECOR FILIAALHOUDER HIELD TE VEEL VAST De man, die indertijd 1600 gouden tientjes stal Het tydelyk woongedeelte voor het Prinselijk Paar in oogen schouw genomen Door Koolhoven terug gekocht Het eerste verkeersvliegtuig, ter wereld gebouwd VERLAGING HEFFINGEN OP GRANEN Ernstig gewond naar het Zieken huis te Laren z. Een reiziger in antiquiteiten 1 dacht van oplichting van zyn opdrachtgever De man, die Neêrlands toekomst redt! Messengevecht om een meisje Een kind in de vuurzee van een heidebrand HONIG 5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25X zwaarder dan de meeste andere Jongeman ernstig gewond van ge- oit Vragen van den heer Arte Magnetiseur staat terecht ot l bü i a In het bisdom Haarlem Nu wordt hij zelf vastgehouden it Bekende internationale figuur t- t 9 Minister Deckers antwoordt den heer Van der Sluis Geen bevoordeeling van groote reederijen H. Exc de Blsschop van Haarlem heeft den Wel- r Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den beer Van der Sluis, betreffende den zoogenaam- den kippenpot, heeft de minister van Landbouw en Visscherij. de heer^Deqkers thans geant woord. v De heffing op boter is voor de week van 4 tot en met 10 April, behoudens tusschentydsche wijziging, vastgesteld op 85 cent per k.g. Zaterdagmiddag heeft H M. de Koningin opnieuw een bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht, nu evenwel om de Inrichting van het tlfdelyk woongedeelte voor het Prin- seljjk Paar in oogenschouw te nemen. te in De oud-employé van de Rijksmunt te Utrecht, die indertijd den opaienbarenden diefstal pleegde van ongeveer 1600 gouden tientjes en die des wege door de Utrechtsche rechtbank en ook later in hooger beroep tot een langdurige ge vangenisstraf werd veroordeeld, ia. aldus bericht het Utr. Dgbi.. uit Veenhuteen, waar hij een gedeelte van zijn straf onderging, ontvlucht. n If In verband met de stijging der wereldmarkt prijzen voor granen is met Ingang van Maandag 5 April 1937 het invoerprijsverschll voor de hier onder genoemde granen verlaagd met de daar achter genoemde bedragen. Tarwe f 1 per 100 k.g. Haver f 1 per 100 kg. Gerst f 0.50 per 100 k.g. Rogge f 0.50 per 100 kg. Mals f 0 59 per 100 kg. zoodat het totaal gewicht 3043 kg. bedroeg. De vleugelbelastlng was 37.65 kg. per M2. van In d >1 e s. jL n L Adres van de Nederlandsche Maatschappij voor Ny ver heid en Handel Zaterdagmorgen kwam de koster bij het ont sluiten van de R.K. Parochiekerk St. Elisabeth te Grave tot de minder aangename ontdekking, dat onbevoegden getracht hadden, zich toegang tot het kerkgebouw te verschaffen. Door middel van uitsnijding van een gebrandschilderd raam was men tot den kerktoren doorgedrongen, ken nelijk met het doel, om van daar uit de kerk te bereiken. Onmlddeliyk werd aangifte van de Inbraak gedaan bij de Kon. Marechaussee ter plaatse, die een uitgebreid ondersoek Instelde. Voor zoover kon worden nagegaan, zijn de In dringers in hun snood bedrijf gestoord. Er wordt dan ook niets vermist. Het ondersoek in decs zaak wordt vocrtgeeek. De daarvoor In aanmerking komende ove rige invoerprijsverschillen en restitutiebe dragen zullen met gelijken datum dienover eenkomstig worden gewijzigd. In verband met bovenstaande verlaging der invoerprysverschillen voor granen zal de toeslag op den uitvoer van kippeneieren met een bedrag van f 0.10 per 100 stuks worden verlaagd en van eendeneieren met een be drag van f 0.07 per 100 stuks. De bonificatie op tarwebloem b. wordt met ingang van denzelfden datum gebracht op f 1.60 per 100 k.g. leider van de N. S. B ir. Mussert, de woorden gedrukt waren: ..Zonder dezen man heeft Ne derland geen toekomst meer”. De borden zijn In beslag genomen en tegen manning, benzine, passagiers en bagage 817 kg de jongens is op het politiebureau In de Prin- sestraat proces-verbaal opgemaakt. Daarna zijn zij op vrije voeten gesteld. benoemd: tot Pastoor te Voorhout: eerw. Heer W. J. Warmenhoven: tot Pastoor te Hoek van Hollandden Weleerw. Heer A. L. Onderwater, thans Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand). van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. baron van Heeckeren maakte voorts deel uit van de staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen voor de codificatie van het Internationaal privaatrecht en van de commissie van advies voor Volkenbondsrechter- Hjke vraagstukken. Behalve met de Nederlandsche ridderorden was de overledene onderscheiden met het com mandeurskruis tweede klas» van de Dane- brog-orde en met het officierskruis van de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Te Almelo is met medeneming van eenlge honderden guldens verdwenen de filiaalhouder B. P. van een groot schoenenmagazijn. Hjj is thans te Antwerpen gearresteerd. Een deel van het verduisterde bedrag is te Den Haag, waar P. oorspronkelijk vandaan kwam, teruggevonden. Daar P. verklaarde indertijd eenlge honder den guldens borg te hebben gestort, voordat hij in dienst kwam, zal de schade voor de firma, waaraan het magazijn toebehoort, vermoedelijk niet groot zijn. De uitlevering van P. zal aan de Belgische regeering worden gevraagd. De heer Flits Koolhoven is een vliegtuigbou wer, die terug ziet op een roemrijk avlatlsch verleden. Gedurende den oorlog bouwde hij In Engeland vliegtuigen voor de geallieerden. De FK 33 en de FK 35 waren aan het eind van den oorlog de snelste jagers ter wereld. Onmlddel- Ijjk na het sluiten van den wapenstilstand be sloot de heer Koolhoven tot het bouwen van een verkeersvliegtuig, de FK 36, dat Bat (Vleer- De Haagsche rechtbank behandelde in hoo ger beroep de zaak tegen den 65-jarigen mag netiseur J. Z. o J. Z. had den electricien V„ die over ischias klaagde en zijn beenen niet zoo goed meer kon gebruiken, In „trance” wijzen raad gegeven, welken V. evenwel niet had opgevolgd. Integen deel, hjj was naar de politie gegaan en had den magnetiseur aangegeven, en deze was door den Haagschen kantonrechter tot 50 boete ver oordeeld. In hooger beroep, zette hij ^x>r de rchtbank, gepresideerd door mr. Haga, uitvoerig uiteen welke zijn wijze van werken was. Als er Iemand by hem kwam om raad, ging hij op een stoel zitten en kwam in „trance”. Als medium sprak hy dan voor den beroemden Poolschen dokter Klabaroasky, die reeds dui zenden genezen had. zyn vrouw schreef alles op, wat hy zeide en dit ..recept” stelde zy den patiënt ter hand. „Spreekt uw vrouw dan Poolsch?" informeerde mr. Haga. Verd.: „In de geestenwereld bestaan geen ver schillende talen, ze spreken in de taal van het medium, dat ze hebben uitgezócht”. Pres.: ,X>us in dit geval Hollandsch?” Verdachte beaamde dit. Een agent van politie heeft op het Spul te s-Gravenhage drie jongelieden aangehouden, die zonder vergunning van B. en W.. met re- Het Tweede Kamerlid Arts heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd ot de minister niet van oordeel is, dat door de ten uitvoerlegging van het besluit van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond om de by het Verbond aangesloten leden der Roomse h Ka tholieke vakorganisaties te royeeren, indien deze niet geneigd zyn hun lidmaatschap der Katho- liek-Democratische party en/of het lezen van het weekblad Onze Vaan te beëindigen, de be langen der by de werkloozenkassen der ge noemde vakorganisaties betrokken contribuan ten onrechtmatig, subsidiair groveiyk worden geschaad en te kort wordt gedaan aan het Werkloosheidsbesluit 1917, en wat de minister voornemens is te doen om de schadelyke ge volgen van het Verbondsbestuursbesluit te voorkomen, eventueel weg te nemen? Zaterdagmiddag vervoegde zich nJ. aan het politiebureau Singel een buitenlander, Pers van geboorte en wonende te Parijs, waar hy een »ak dry ft in antiquiteiten. De man, die verge zeld was van 'n Amsterdamsch advocaat, deelde het volgende mede. Hy had een Duitscher in dienst, die voor hem als reiziger optrad. Deze reiziger woont op de Regullersgracht. De vertegenwoordiger had van hem verschillende voorwerpen van waarde in consignatie, terwyi hy ook een aantal antiqui teiten in bewaring had met het doel om het dure Invoerrecht te besparen. De man reist voor hem in verschillende landen en tracht de antiquiteiten te verkoopen. De eigenaar uit Pa rijs had echter de laatste drie weken niets meer van zyn Amsterdamschen vertegenwoordiger geboord en ook op telefonische en schrlfteiyke aanvragen kreeg hy geen antwoord. Hy had een onderzoek ingesteld, waarby het bleek, dat de reiziger niet was waar hy behoorde te zijn en geen adres had achtergelaten. De Pers had zich de hulp verzekerd van een Amsterdamsch advocaat, die hem aanried de zaak In handen van de politie te geven. De eigenaar van de zaak is bang, dat zyn reiziger de goederen heeft verduisterd of dat hem een ongeluk is overkomen. Aan het laatste zal eerder gedacht kunnen worden, daar het meer voorkwam, dat de man op reis ging zonder daar kennis van te geven. Vreemd is echter, dat zich geen voor werpen van waarde in zyn huis aan de Regullersgracht bevonden. Het bedrag, dat de antiquiteiten vertegenwoordigen, varieert tusschen de 35.000 en 40.000. In hoe verre hier sprake Is van onrechtmatigheid, zal In de komende dagen moeten worden bewezen. Door onbekende oorzaak is een heidebrand ontstaan onder Fochteloo. Een aantal kin deren ging kyken, dhder wie ook de tien-jarige Pieter Mulder. Hy bleef eenigen tyd in de na bijheid van de brandende helde staan. Voordat het kind er erg in had, stond het midden in de vlammen. Het trachtte nog te vluchten, doch de kleeren stonden reeds in brand en er was géén tyd meer om zich in veiligheid te bren gen. De heer H. van der M. snelde door de vlammenzee. Het mocht hem gelukken den jongen uit het vuur te halen, waarby hy zich vry ernstig verwondde. Het kind was geheel met brandwonden overdekt. Per auto is de jongen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hy Is overleden. muis) gedoopt werd en waarvan het toen reeds bestaande Engelsche luchtvaarttydschrlft „The Aeroplane” op 34 December 1919 schreef: „Dit toestel Is wel een buitengewoon product, want het zal altyd de onderscheiding dragen van 't eerste vliegtuig geweest te zijn, dat uitsluitend voor commercieele doeleinden gebouwd werd.” Men begon met het ontwerpen op den dag, dat in 1918 de wapenstilstand gesloten werd en het toestel vloog en gaf een prestatie die aanzieniyk de verwachtingen overtrof in de lente van 1919. Voor hen, die den vliegtuigbouw van naby volgen, zal het belangwekkend zyn te vernemen, dat het oorspronkeiyke ontwerp zoo nauwkeurig was en zoo correct werd uitgevoerd op de teekentafel èn in de werkplaats, dat na den bouw en na de eerste vlucht geen enkele verandering aangebracht behoefde te worden Het vliegtuig was ,su point” op zijn allereerste vlucht. Op 50-jarigen leeftyd is te 's-Gravenbage overleden dr. D. W. baron van Heeckeren oud- admlnlstrateur by het departement van Bul- tehlandsche Zaken. Baron van Heeckeren Is te Bergen geboren en doorliep het gymnasium te Haarlem. Te Lel den promoveerde hy In de rechten. Hy trad wel dra In ryksdienst by het departement van Bui- tenlandsche Zaken, waar hy het bracht tot de functie van administrateur. In 1920 werd hem als zoodanig op zyn verzoek eervol ontslag ver leend. Tot 1929 is baron van Heeckeren voor zitter geweest van het Engelsch-Dultsche, En- gelsch-Oostenryksche, Engelsch-Bulgaarsche en het Engelsch-Hongaarsche gemengde scheids gerecht. In 1933 is hy opgetreden als voorzitter van de Amerikaansche claims-commlssie. Baron van Heeckeren was ridder in de orde Na de dessinlooze periode, die circa vier jaren geduurd heeft, valt nu Weer een terugkeer van patroon in het behangsel waar te nemen. De bekende behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver is er toe gekomen om voor 1937 naast een ruime sorteering van effenkleurige en z.g. rustige wandbehangsels, ook een groote ver scheidenheid van nieuwe gepatroneerde be hangselpapieren in den handel te brengen, waarmede men zyn woon- en slaapkamer een persooniyk cachet kan geven. Dit Is artistieke wandslerkunst-aan-de-rol. Het tijdstip om woon- en slaapvertrek van een nieuw behang te voorzien is nu voor de Nederlandsche huisvrouwen wel buitengewoon gunstig. De groote modieuze nieuwigheid, die R. 3c D. boven en behalve haar populaire behangcollecties brengt, zyn wel de speciale Wanddécors, origi- neele handwerk-wandbeschilderingen uitgevoerd In Salubrakwaliteit en daardoor llchtecht en afwaschbaar. Het zyn afwissellngsryke taferee- len met enkele penseelstreken weergegeven, vol perspectief. Allen, die Iets moois kunnen waar- deeren, zullen deze handgeschilderde wand- paneelen mooi vinden, ongemeen ryk aan pers pectief en hoog artistiek. In zulk een kamer zit tend kan men zyn gedachten den vrijen loop laten, niet gestoord door een enge omsluiting van vier wanden. Natuurlijk zyn zy niet voor elk Interieur geschikt, maar daarom juist in hun exclusiviteit en apartheid zoo aantrekkelijk. Deze R. e D. wanddécors Irenen zich bijzonder om den wanden de persoonlyke noot te schenken die men in het vertrek afhankelijk van zyn bestemming wenscht Eén of meer van deze décoraties zyn in de meeste toonzalen van de fabriek van Rath Doodeheefver toegepast te bezichtigen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappy van NUverheld en Handel heeft dezer dagen een schryven aan den Minister raad gezonden met betrekking op het tot dus ver toegepaste systeem van landbouwcrislssteun en de financiering van den steun via het land bouwcrisisfonds, welk stelsel ook In het nieuwe ordeningsplan Iri feite vrUWel onveranderd ge handhaafd bUjft. De economische en financleele consequenties van het tot dusver toegepaste systeem van landbouwcrislssteun hebben aldus begint dit schryven in toenemende mate de bezorgdheid van het hoofdbestuur gewekt. Die. bezorgdheid wordt niet weggenomen door het dezer dagen gepubliceerde voor-ontwerp Landbouwordeningswet 1937 met daarby be- hoorende toelichting. Voor zoover het hoofd bestuur zich van de draagwijdte dezer plannen reeds nu rekenschap heeft kunnen geven, be- oogen deze toch in feite niet een wyzlglng van het bestaande stelsel van steun aan den land bouw, doch een voortzetting daarvan met an dere. meer gedecentraliseerde uitvoerings- en ten deele ook regellngsorganen, terwyi zy zelfs de uitgesproken strekking hebben om wat tot dusverre slechts een beperkte en tydeiyke op zet was tot een geheel van meer biyvenden aard om te werken. De aan de verschillende landbouwcrisismaat regelen en hun financiering met behulp van het landbouwcrisisfonds ten grondslag liggende gedachten schynen ook In de nieuw ontworpen regeling behouden te biyven, en het is vooral hiertegen, dat de bezwaren van het hoofdbe stuur zich richten. et beoefenen van liefdadigheid is Christen-pUcht, een plicht, welke te zwaarder weegt, naarmate de nood grooter en nijpender is. Het woord van Christus: „Wat gij den minste der Mijnen gedaan hebt, hebt gij Mij ge daan”, geeft duidelijk aan, hoezeer de Goddelijke Zaligmaker zich met de ar men en behoeftigen wenscht te vereen zelvigen om de menschen aan te sporen tot het actief beoefenen van de naas tenliefde. Wil liefdadigheid echter niet enkel een ulterlijk schoon gebaar blij ven, maar ook de bovenna tuur lijke waarde van een deugd krijgen, dan dient zij voort te komen uit een zuivere be doeling en een sulver Ingestelden waar lijk Christelljken geest, een geest, die den misdeelden evennaaste als een ge liefden broeder van Christus selven be schouwt en uit liefde tot Ood den tne- demensch als schepsel Gods, voor welks verlossing uit de erfzonde Chris tus zichzelf aan het Kruishout geslacht offerd heeft, bemint. Wie alleen maar liefdadigheid beoefent om zijn ijdelheid streelenden dank en eer te oogsten, wie zijn plicht tot naastenliefde vervult op een hooghartige wijze, welke de „min sten der Mijnen” als een beleedlging moeten dulden, wie voor liefdadige doeleinden anderen tot offers prest zonder zelf een offer te brengen, en wie ter wille van de liefdadigheid anderen tracht te brengen tot gaven, welke de zen zich eigenlijk niet kunnen en mogen permitteeren, handelt niet uit den door Christus geëischten geest, hoe nuttig het effect voor de behoeftigen ook moge zijn. Er wordt soms al te gemakkelijk en te lichtvaardig dwingend een beroep gedaan ter wille van het goede doel, waarvoor iedereen zonder onderscheid en zonder beperking zich zou hebben in te spannen, terwijl de plicht tot liefda digheid toch alleen maar een plicht Is, welke „naar vermogen” vervuld dient te worden. In Engeland vond het toestel onmiddeliyk aftrek en het kwam op de eerste Europee- sche lynen, als LondenParijs. Voorts werd het gedemonstreerd op de Elta te Amster dam In 1919; op de eerste luchtlijn der KLM Is het echter niet in dienst gewent. Thans is een dezer veteranen van het luchtverkeer dus weer In Nederland. Het toestel zal een beetje opgeknapt en geschil derd worden en zal waarachyniyk tentoon gesteld worden op de Avia op Houtrust. terwyi het voor goed een onderdak zal vin den in de luchtvaartafdeeling van het Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam, waaraan de heer Koolhoven het ten ge schenke zal geven. Voorzeker een aanwinst van groote beteekenis. De eischte vonnis. Mr. dr. L. W. R. van Deventer, raadsman van verdachte, concludeerde tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging, meer sub sidiair schuldigverklaring zonder oplegging van eenlge straf of een zeer clemente straf. Uitspraak 18 April Zaterdag heeft de hoogeerw. heer J. L. F. Dankehnan, Deken van Delft, directeur van de Congregatie der eerw. Zusters Augustlnesaen en Rector van de St. Hippolytus-stichting Delft zyn veertig-jarig Priesterjubileum genoemde stichting gevierd. Vrijdagavond was de Jubilaris, uit Den Haag komend, plechtig ingehaald. Zaterdag om 10 uur droeg Deken Dankelman in de kapel der St. Hippolytusstichting een plechtige Hoogmis op. Aanwezig waren om.: Mgr. Möllmann, oud- Vicaris-Oeneraal van het bisdom Haarlem; Mgr. van der Tuyn, Deken van 's Gravenhage; Emer. Pastoor Nuyen van Voorburg, Pastoor Wlllenborg van Bloemendaal en meerdere hee- ren geesteiyken van Delft. Om half 4 werd de hoogeerw. jubilaris ge complimenteerd door de Congregatie, de pen siongasten, de verpleegsters en het bedienend personeel. Namens de Congregatie werd een geschenk aangeboden, terwyi de pensiongasten enz. zich ook niet onbetuigd lieten. Heden om half elf draagt de jubilaris een plechtige Hoogmis op in de St. Hippolytuskerk aan de Voorstraat, waarna in de pastorie al daar receptie wordt gehouden. De heer Van der Sluis had gevraagd of de minister bereid is een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de bedragen worden gespecificeerd met vermelding van de iedere week naar Duitschland uitgevoerde eieren, de opgelegde heffingen en Ingehouden restituties. Het is den minister niet mogelyk, de gevraagde opgave te verstrekken. De minister merkt voorts nog op, dat lederen Maandag- en Donderdagavond per circulaire aan de exporteurs wordt medegedeeld, welke heffingen of toeslagen zullen gelden voor de naar Duitschland van Dinsdag tot en met Don derdag. resp. van Vrydag tot en met Maandag, Uit te voeren eieren. De beschikkingen, waarby de restitutiebedra gen worden vastgesteld, worden steeds in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd. De ingehouden restituties stemmen van den aan vang der inhouding af met deze bedragen overeen. In het tijdvak van November 1933 tot Januari 1934 zün de restitutiebedragen volledig uitge keerd. In dat tydvak zUn geen restituties In gehouden. In 1936 is in totaal aan fokkers en houders van vermeerderingsbedryven uitgekeerd een be drag van 335.112.86; voor 1937 is voor deze steunverleenng uitgetrokken een bedrag van 650.000 De minister is van meenlng, dat deze bedra- M, Mi het vertraagd, terugkomen, zoodat zy ten slotte toch weder in den „kippenpot" vloei en. waardoor slechts van tydeiyke verminde ring kan worden gesproken. De opbrengst der heffingen, welke worden geheven bU het uitvoeren van eieren naar Duitschland, alsmede de Ingehouden restituties zijn practisch geheel noodig om de „Unter- achiedsbetrage”, welke aan Duitschland ver schuldigd zyn, te betalen. Voor den Invoer van kippeneieren in Duitschland rijn „Uebemahme- schelne” noodig. Deze worden slechts afgegeven tegen betaling van een telkens opnieuw door Duitschland vast te stellen „Unterschiedsbetrag”. Tot voor kort bedroeg dit bedrag 40 RM. per 100 Kg., hetgeen neerkomt op 1,75 cent per ei, sedert 21 Maart 1937 bedraagt het 50 RM. per 100 Kg. De vereffening der ..Unterscheldsbetra- ge" geschiedt door extra-leveranties van eieren. De minister staat nog steeds op het stand punt, dat aanwending van den „kippenpot" ten bate van pluimveehouderij en pluimveehouders «enscheiyk Is. Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, bevestiging van het kantonrechter- Getuige V. was niet verschenen, doch zyn verklaring werd voorgelezen. Het was by hem op de gebruikelyke wyze gegaan. E. was naast hem hem komen zitten en was dadelyk in slaap gevallen. „Dat is zoo”, zeide verdachte, „als ik ga zitten, val ik zoo in slaap en dan treedt myn geest uit". „Biyft u dan maar staan", verzocht hem de president. H M. arriveerde omstreeks een uur per auto uit Den Haag, in gezelschap van haar hofdame freule Schimmelpennlnck van der Ojc. Op het bordes van het paleis werd H. M. ontvangen door den Intendant van het paleis Soestdyk, jhr. T. A. de Jonge van Zwljns- bergen. H. M. besteedde den middag aan bezigheden, die met de inrichting van het tydelyk woon gedeelte verband houden. Aan de groote ver bouwing en den tuin, welke een vorige maal bezichtigd werden, werd thans geen aandacht geschonken. Tegen vier uur kwam de adjudant van H. M., jhr. W C. M. de Jonge van Ellemeet, ten pa let» aan, waarna *t gezelschap met twee auto's vertrok naar Laren. roemden de vlieg-' dle 196 K M per uur. landingssnelheid 80 K.M. per uur. clameborden rondliepen, waarop onder een af- stygtyd naar 1500 M 4 minuten, naar 3000 M beetding van de trekken van den algemeenen 10 minuten, plafond 5500 M. en vluchtduur met kruissnelheid en volle tanks: 6 uur. Ook de ge wichten pleiten voor de FK 26; het leeg gewicht was 1226 kg., het beschikbaar gewicht voor be- Het is den heer Frits Koolhoven mogen gelukken een FK 26 vliegtuig, dat zich in Engeland bevond en nog in uitstekenden toestand verkeerde, terug te koopen. Deze FK 36-toestellen waren de eerste vliegtui gen, welke uitsluitend voor commercieele doeleinden werden gebouwd. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed B. uit Huizen met een met een paard bespannen wa gen op den Ryksweg by Laren In de richting Baam. Doordat de voerman dranken was, Is deze in slaap gevallen en daarna van den bok gegleden, waarna hy op het wegdek terecht kwam. Hy kreeg echter de wielen van den wagen •ver het lichaam en liep zeer ernstige verwon- dingen op. Dr. Keeman verleende de eerste hulp en liet den. man per ziekenauto naar het 8t. Jansziekenhuls overbrengen. Het paard ging op hol en werd door twee jongens ter hoogte Van De Witte Bergen tot stilstond gebracht De toestand van het slachtoffer Zaterdag avond gunstig. De Amsterdamsche recherche houdt zich op het oogenblik met een ge heimzinnige zaak bezig, die het karakter draagt van een handige verduistering, waarmede een bedrag van circa f 35.000 a f 40.000 moeid ia. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het ontwerp van wet tot wyzl- ging van de Haringwet 1927 wordt ontleend: Van een sterke bevoordeeling van de groote reederyen boven de kleine ondernemingen de vroegere regelingen is geen sprake. Ter voorkoming van een te grooten haring- aanvoer en dientengevolge te groote inzinking van den prijs der haring in den aanvang van het seizoen is het uitvaren der schepen geschied in vier etappes. Op eiken vastgestelden datum kon ren vierde gedeelte der schepen van elke reederij uitvaren. De meeste moeliykheden ga ven by deze regeling de reederyen van minder dan vier schepen en in het bijzonder de reede rijen van één schip. Bepaald is. dat deze reede ryen haar schip in de tweede groep mochten laten uitvaren, die slechts 34 dagen later viel dan de eerste groep, terwyi by loting vyf dezer reederyen haar schip in de eerste groep moch ten doen uitvaren. Voor het seizoen 1937 zyn nog geen regelingen getroffen. Daaromtrent heeft nog overleg plaats, waarby getracht zal worden aan de tegen de vorige regelingen inge brachte bezwaren tegemoet te komen. -rw- ardinaal Villeneuve, aartsbisschop 1^ van Quebec, heeft in een officleele mededeellng op een misstand bij de llefdadlgheldsbeoefenlng gewezen, welke ook in ons land niet geheel onbe kend Is. Z.Em. heeft verklaard, dat veel te vaak een beroep op winkeliers wordt gedaan om gratis prijzen in natura be schikbaar te stellen voor liefdadige doel einden. Z.Em. heeft daarom bevolen, dat dergelijke prijzen In het vervolg uit de inkomsten van de betreffende organisa ties en instellingen moeten worden aan gekocht en dat van de vrijgevigheid der winkeliers geen misbruik mag worde$J gemaakt. Hij wenscht dat de prijzen weinig kostbaar zullen zijn, en wijst er-« op, dat de geloovigen niet uitsluitend aan charitatieve acties deelnemen in de hoop van een prijs te zullen winnen. Deze verklaring van Z.Em. Kard. Ville neuve mag geenszins overbodig heeten. Immers hoe vaak wordt de zuivere geest van liefdadigheid niet vertroebeld door een overdreven prijssysteem bij tom bola's, fancy-fairs en loterijen voor een of ander liefdadig doel. Wanneer een winkelier gratis een prijs in natura be schikbaar stelt voor het een of andere goede doel, voelt de concurrent zich niet zelden uit reclame-overwegingen verplicht een evenwaardig of zoo mo gelijk nog waarde voller cadeau te schen ken. Het opschroeven van het prijzen systeem voor liefdadigheidsloterüen en dergelijke bevordert de winzucht en vermindert den weldadigheidszin der deelnemers, terwijl de armen, waarvoor zulke dingen op touw worden gezet, meer gebaat zouden zijn met de gelds waarde der prijzen, welke doorgaans terecht komen In handen, welke daar aan geen behoefte hebben. De liefdadi ge Instellingen, welke de winkeliers tot het gratis afstaan van kostbare prijzen trachten te bewegen, loopen de kans zich schuldig te maken aan een klap- looperij, waarvan de kleine middenstan der onvrijwillig de dupe wordt en waar door zij zelve den prijs, dien Christus op de zuivere milddadigheid en naas tenliefde heeft gesteld, verspelen. Te Nuns pret had sedert eenigen tyd ren zekere V. connectie aangeknoopt met ren meis je. dat in Vierhouten logeerde. Dit wekte de afgunst van ren troepje opge schoten jongens uit dit dorp, met het gevolg, dat V. op ren avond, toen hy van zyn meisje kwam, lastig gevallen werd. Toen hy nu Za terdagavond zekeren P. uit Vierhouten, die ook tot dit troepje behoorde, tegenkwam, ontstond er ren twistgesprek tusschen beiden, dat ten slotte zoo hoog liep, dat zy besloten de onrenig- held op een afgelegen plaats achter de Her vormde pastorie uit te vechten. Broederiyk liepen zy naast elkander naar de afgesproken plek, maar eenmaal daar aange komen gingen ze elkaar met messen te lijf. Het einde van dit droevig drama was. dat belde vechtersbazen door messteken werden ge wond. Vooral P. bleek er zeer ernstig aan toe te zyn. Met verschillende diepe wonden aan het hoofd en den pols werd hy In hoogst ern- stlgen toestand naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Ook zyn tegenstander, wiens pees van de linkerhand werd doorgesneden, moest in het ziekenhuis opgenomen worden, maar kon dit echter, na behandeld te zijn weer verlaten. hebben wekelijks voedsel nodig, dus POKON kunstmest verknjgb. bij de bloem- AP A A ook bloembollen houden van vraag niet kunstmest, vraag merk Byzondere vermelding verdient, dat de FK 26 reeds ren gesloten vliegtuig met kajuit was. De» eerste cabine ter wereld was ingericht voor vier passagiers, twee op een soort bank met hun rug naar de vliegrichting voorin en twee op stoelen achterin met het gezicht naar den motor. Betrekkelyk groote ramen, die ge opend konden worden, gaven goed uitzicht. De deur alleen was veel te klein! De romp had zelfs voor moderne begrippen een goeden vorm, terwyi het toestel reeds toen een olielandlngs- gestel had, waarmee 't allen anderen vliegtuigen tien jaar vooruit was. De „oliepooten" waren ren patent van den heer Koolhoven, dat hy echter te vroeg heeft uitgebracht, zoodat het op het oogenblik, nu iedereen het toepast, af- geloopen is. De beide radiateurs van den met water gëkoelden 360 pk. Rolls Royce Eagle 8 motor, waarmee het toestel uitgerust was. wa ren van een type, dat tegenwoordig meer en meer toegepast wordt 18 jaar later! Ze wa ren daarenboven voorzien van een temperatuur regeling door middel van ren klep In de fairing, iets wat pas tien jaar later algemeen gebruike- lyk werd. Een ander detail, het verstelbare sta- billsatievlak, mag zeker ook zeer vooruitstre vend genoemd worden. Vliegers uit dien oertyd eigenschappen, terwyi de prestaties voor dagen zeer hoog waren, nJ. kruissnelheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17