De O 16 terug te Nieuwediep Wereldreis met onverwachte wending geëindigd Uit Alkmaar CHEF DER MARINE SPREEKT WOENSDAG 7 APRIL 1937 ALKMAARSCHE KEGELBOND Prov. concours •n Onthoudt dit: RECHTBANK TE ALKMAAR Een opvarende vertelt farisai iur.r Toespraak chef Marinestaf Ir A' Een bevordering Auto tegen een boom Viering van het zesde lustrum BURGERLIJKE STAND Alkmaarsche Kegel bond Drie wéken patrouilleeren in de Spaansche wateren Over de loonen in het veebedrijf de beperking van den rundveestapel Als vertegenwoordiger van den mikado van Japan bij de kroningsplechtigheden te Londen, is diens broeder, prins Tschitschibu, met zijn gemalin van Yokohama naar Engeland vertrokken L.T.B. BOERENVAKBOND KRING ALKMAAR Een der opvarenden over zijn ervaringen Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde Uitspraken van op 23 Maart behandelde zaken we in Alkmaar op plaat* ver- De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUY6EN. Inge- 704 708 d. en M. M. Slechte op verrén afstand hébben we enkele kruisers van Franco waargenomen. Het was de Oberon van de K.N.S.M., die van Valencia kwam en welke wy tot het einde van de gevaarlijke zone hebben begeleid, om daarna full speed Nleuwedlepwaarts te stoomen. Baan S 79 88 73 73 80 77 73 63 73 68 BaanS 74 84 87 67 81 64 66 67 71 86 De heer J. H. Mlddelhoff, Ud van de Vrij willige Alkmaarsche burgerwacht, die Zater dagavond door kloek en krachtig optreden een inbreker in Blockhovepark wist te arresteeren, is door den Commandant van de Burgerwacht bevorderd tot Burgerwachter le klasse. Bet ia met b(h—ier genoegen, dat 9t vnorleetng kan doen van bet Koninklijk Besten vm 31 Maart 1937, waarbij de hri- tenant ter see le klasse 3. 3. W. van Waning benoemd Is tot ridder der Orde van Oranje Verwacht en toch onverwacht is, zooals ge meld, de O 16 weer behouden in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Dinsdagmorgen om kwart over negen kregen Wij een telefoontje van den havenmeester, dat de O 16 voor de haven lag. In race-tempo er van door. De misthoorn loeide en de Texelsche boot, die Juist binnenkwam, maakte met den misthoorn een barbaarsch leven. In het grauw van het water en de lucht was haast niets te onderscheiden. Plotseling zien wjj op eenlgen afstand het bekende silhouet van den onderzeeër. Grauw als de mist, maar tuschen dit alles de kleuren van onze driekleur die in groote vakken op den commandotoren waren aangebracht, deed ons denken aan den oorlogstijd, toen de Nederlandsche koopvaardijvloot met dergelijke vlaggen beschilderd de wereldzeeën bevoer. Boven op het dek stond de bemanning la chende en blij, dat zij weer in het vaderland terug was. na de vele gevaren, die zij had door- gemaakt. Hun gezichten waren gebruind door de warme Zuiderzon. De boot voer de haven geheel uit en draalde achterin. Voor de loods van den Onderzeedlenst aan de Buitenhaven werd zU gemeerd. Hier hadden zich de familieleden en belangstellen den opgesteld. Precies 930 werden de trossen vastgemaakt en klonk X commando „equipage voor op den boeg". 1, - --- ---r -- •as de opzet en de reis was dit ook tot Lissa bon. waar Prof. Dr. E. Vening Meinesz, die tijdens dezen tocht zijn 750ste waarneming deed en thans 100.000 zeemijl heeft afgelegd per onder zeeër. de O 16 verliet. Deze trip naar Amerika was, zoo zet deze zegsman, nog een garantietocht van de in. Oc tober JJ. afgeleverde O 16; het was een tocht in dienst van de wetenschap althans dat De bemanning had hierna gelegenheid om haar familieleden aan den wal te begroeten; het was een vroolijk weerzien van echtgenooten en vaders na een drie maanden-lange reis. Tot 1 uur hadden de mannen dienst, waarna zU weer in den hulseltlken kring het middag maal mochten gebruiken. Dat door Alkmaars tiental buitengewoon stabiel geworpen is, moge Wijken uit de cijfers: 363, 353. 353, 353. Het werk der keuze-commissle en de oefening der kegelaars heeft dus wel re sultaten af geworpen. De gedetailleerde uitslag van het AKB. tien tal was: Zondagavond omstreeks half 6 is een two- seater, bestuurd door den heer H. O. uit Alk maar, op het kruispunt Dorpstraat—Kleine Dorpstraat tegen een boom gereden. Vermoedelijk heeft de heer G„ komende uit de richting Alkmaar, b|j het nemen van de bocht niet voldoende acht geslagen op de plaateelUke situatie. De wagen, die eenige beschadigingen had op- geloopen, is naar de garage van den heer P. Smit gesleept. schillende methoden van gras bewaren werden behandeld, werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Wat ons opviel was het groote aantal oor logsschepen en koopvaardijschepen van aller lei nationaliteit, dat de Straat van Gibral tar passeert; zy warén kenbaar door de groote geschilderde vlaggen op het dek, waardoor zij zich bekend maakten voor de vliegtuigen. Deze hebben wy echter nage noeg niet gezien; überhaupt hebben we wei nig van den oorlog daar bespeurd. Geen enkel belangrijk incident heeft zich voor gedaan en de tocht bracht weinig sensatie. moesten inslaan, toen vermoedden we al wel, dat we in de buurt van Spanje moesten blijven. Wat het eerste gedeelte van den tocht be treft. dit was een periode, die zich door slecht weer kenmerkte. Onze eerste periode van storm hadden we achter den rug, toen we op de Azoren in Horta aankwamen. We maakten daar een heel aardlgen autotocht. In Hamilton-Bermuda werden wjj gastvrij ontvanger» door de British Bailors Society; we sliepen in het Sallors-Home en Mr. en Mrs. Ethel Ingham hebben alles gedaan om het ons naar den zin te maken. We maakten tochten naar de Cristal Cavo-grotten en het zeer mooie aquarium; het was er zomerseh weer. De wei nige Hollanders die er woonden, kwamen de O 16 bezoeken en het speet hun, dat we weer zoo spoedig moesten vertrekken. In Norfolk aan den mond van Chesupeakebay zijn we een week-end overgebleven; ook hier waren de aldaar-wonende Hollanders gauw aan boord, om weer eens Hollandsche gezichten te zien en hun moedertaal te spreken. Verschillen- Zondagmiddag waren tal van Kegelaars(sters) opgekomen om den Alkmaarschen Kegelbond te huldigen by zijn 30-jarig bestaan. Niet alleen van Alkmaar, maar ook van bulten Alkmaar waren vele kegelvrienden aanwezig. De boven zaal van De Unie was dan ook nagenoeg be zet toen de voorzitter van den A.K.B. deze bij eenkomst opende. Hij achtte het zich een aan gename taak allen hartelijk welkom te heeten en in X bijzonder den E. A. heer Burgemeester van Alkmaar, den heer v. d. Graaf, hoofdbe stuurslid van den Ned. Kegelbond en de afge vaardigden der verschillende bonden. De heer Diepen memoreerde dan nog ver schillende feiten uit de voorbije 30 jaar en wees er op, dat de bond, die 6 Dec. 1936 dertig jaar bestond, begon met vijf clubs en 38 leden t.w. de clubs: De Club, De Unie, ZEKZ7, Onze Club en Koekoek. Vanzelfsprekend heeft de bond vele moeilijkheden, gekend, maar dank zij den ondervonden steun, werden die overwonnen. Toen het eerste lustrum werd herdacht telde de bond 48 leden en thans 34 clubs met 300 leden. Het was spr. een buitengewone eer te kunnen mededeelen, dat de heeren Dr. van Dam, H. Buys, Mr. J. P. Bosman, Dr. Straver en J. Die pen ook 30 jaren lid zijn van den bond. Daarna wees de voorzitter op X feit dat de volijverige secretaris van den bond zijn le lus trum als secretaris herdenkt. Als waardeering voor t vele werk door hem in het belang van den bond gedaan bood hij hem een bronzen kegelaar op voetstuk aan. Het spontane applaus Ik reide zooeven. dat uw uitzending naar Gi braltar een compliment was aan het adres van bouwmeester en bemanning, maar de marine- leiding beseft, dat men zijn waardeering niet alleen betuigen moet door het opleggen van steeds zwaardere diensten. Het is daarom, dat Z Exc. de Minister van Staat, minister van Defensie mij heeft opgedragen hier van zijn waardeering te doen blijken. Het heeft aan H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin, die door de traditie van Haar geslacht en uit eigen leven bijzonder goed kan waar- deeren de opofferingsgezindheid, die eigen be lang volkomen weet achter te stellen aan het groot belang van het vaderland, behaagd, een onderscheiding toe te kennen aan het verant woordelijke hoofd van de kleine gemeenschap, die op deze boot drie maanden lang lief en leed heeft gedeeld De chef van den marinestaf van het depar tement van Defensie, schout by nacht J. Th. Fürster, die ter verwelkoming aanwezig was, rprak ongeveer als volgt: Commandant en verdere opvarenden van Hr. Mr. ..O. 16". Het ia mi) een groot voorrecht, met toestem ming van den admiraal Kruys, een oogenblik hier het woord te mogen voeren. Toen gü, na een uiterst doeltreffende shake down cruise over den, ditmaal al heel rumoe- rigen. Atlantlschen Oceaan te Lissabon waart binnengekomen, was Juist de patroullleering in de Straat van Gibraltar door Hr. Ms. Hertog Hendrik op het punt aan te vangen. een mooi bouquet aangeboden. Dan was X woord aan den heer Everards, die namens den Kegelbond Hollands Noordpunt de geluk- wenschen aanbood en vooral de vriendschap pelijke verhouding memoreerde. De heer van Marls sprak namens den Haarlemschen Kegel bond en roemde eveneens de vriendschappelijke verhouding, waartoe de Stedenwedstrijden niet weinig hebben bijgedragen. Als blijvend aan denken bood spr. namens den HEB. een pla quette aan met het .Wapen van Haarlem, ter wijl de voorzitter nog speciaal met bloemen ge huldigd werd. Nadat nog de heer Jimmlnk, na mens Koekoek den voorzitter en diens werk voor den bond gehuldigd had, was X woord aan den heer v. d. Graaf, hoofdbestuurslid van den Dinsdag velde de Alkmaarache rechtbank de volgende vonnissen: Cornells Petrus N., tulnarbelder en Cornells M., werkman, belden te Llmmen. Diefstal. Eisch tegen ieder 10 maanden gevangenisstraf. Von nis: aanhouding voor nader onderzoek door den reclasseerlngsambtenaar Wlggers. Hendrik 8., caféhouder te Huisduinen. Heling van gestolen lood. Eisch 7 maanden gevange nisstraf. Vonnis 1 maand gevangenisstraf. Pieter B„ koopman te Leeuwarden. Aanrij ding te Zwaag. Hooger beroep. Eisch f 15 of 10 dagen (Bevestiging). Vonnis vrijspraak. Roelof Cornells Br., ingenieur en vertegen woordiger te Den Haag. Veroorzaken van dood door schuld. Eisch f 150.boete of 50 dagen hech teniae VonnisVrijspraak. In Lissabon aangekomen, hoorden we al gauw, dat er voorlooplg nog niet over naar- huls-gaan te prakkezeeren viel. Wel wisten wAe nog niet onze eerstvolgende bestemming, maar toen we Inderhaast de boot gevechte- klaar moesten maken en extra proviand Groote Voorjaarsveemarkt te Woensdag 31 April 1937. Paardenmarkt op Woensdag 28 April 1937. Bespreking van vakken voor de Groote Voor jaarsveemarkt op 31 April a.s., moet vinden: a. mondeling, ten kantore van het Gemeente- Slachthuls te Alkmaar vanaf 13 April 1937 (lederen werkdag, uitgezonderd des Zaterdags) tusschen 9 en 11.30 uur v.m. en van 3.306 u. nam.; b. mondeling, In het lokaal op het Waag- pleln, op de Zaterdagen 10 en 17 April 1937, tusschen 9 en 10 uur v.m.; e. schriftelijk, doch alléén indien het schuldlgde bedrag k f 7.per vak vóór Dins dag 30 April 1937 per postwissel wordt over gemaakt aan het adres: Directeur van het Marktwezen, Gemeente-Slachthuis, Alkmaar. De volkomen onberekenbaarheid van de reactie der Spaansche nationalistische oor logsschepen op het feit der convoyeerlng, een maatregel waartoe nog geen andere mogendheid was overgegaan, maakte bet wenscheljjk aan dit oude schip een dosis actieve gevechtskracht toe te voegen. Na tuurlijk heeft de marine-leiding overwogen, dat er bezwaren verbonden waren aan het op zeer korten termijn dlrigeeren van de O. 16, die pas zulk een zware reis achter den rug en nog een professor cum toestel aan boord had, naar Gibraltar, alwaar het vaartuig onverhoopt voor een ernstige oor logsteek kon worden gesteld. Dat de marinelelding geen oogenblik be hoefde te aarzelen uit materieele of perso- neele overwegingen, om dezen onverwachten zwanen dienst van u te vergen, commandant en verdere opvarenden, is voor u een com pliment. Door rapporten uit bet buitenland weet ik nu, dat door dit blijkbaar onmld- dellijk kunnen omzetten van een weten schappelijke in een strategische opdracht de bewondering voor uwe prestatie in het bui tenland in vakkringen niet weinig is ver hoogd. Dat de gebleken paraatheid onzer marine bij de ingewikkelde intematlonaal- poUtleke situatie in Zuld-Europa een zekere niet te onderschatten preventieve werking heeft uitgeoefend, staat als een paal boven water. GEBOREN: Alelda Hendriette Catharina, d. van Adriaan Johan Melis van der Kuip en Jo hanna Maria Hoogenboom. Stanlslawa Josepha, d. van Hendrik Bernardus Mors en Stanlslawa Jworskl. Liefke Maria Mathilda, d. van Jan Visser en Liefke de Jong. Anne, z. van Jacob Grin en Leuntje Bakker. Jannlgje Geertruida, d. van Cornells Bakker en Barbera zyderveld. Ida Maria, d. van Odulphus Huiberts en Ca tharina Godijn. Geboren: Agatha Johanna Maria, d. van Hendricus van de Kamer en Catharina Hen- drica Smorenberg Rinske Elisabeth, d. van Aart Meindert van Laar en Alida Anna Eli sabeth Koger. Ondertrouwd: Jacobus Brink en Anna Catha rina Smit. Bauke Boorsma en Grietje Rente naar. Overleden: Antje Koomen, 55 Jaar. geh. met Johannes van Behagen. Christina Anna Ha zes, 88 jaar, wed. van Jacob Romjjn. Dirk Hartog, 83 J„ wedr. van Catharina Carbaat. Ja cobus Johannes Keet. 33 Jaar. Johannes Jco- bus Weel, 11 jaar. Bauke Marinus, 77 j„ wedr. van Geertrui Groeneveld. Overleden: Theodorus Leonardos Johannes Kroon 59 J„ geh. met Helena Mauds Spigt Jan Kaandorp 77 jaar. Geertruida Maria Hoonee 83 jaar, wed. van Willem Cornells GUs- bertus de Gelder. Levenloos kind van Jo hannes Kortleven en Maartje Maria Kleüwegt. de uitnoodlglngen van deze kleine Hollandsche kolonie werden dankbaar geaccepteerd. De kolonie kwam Zondagmorgen aan boord koffie drinken. Washington was een echt-Amerikaansche stad; we lagen daar op de Marinewerf ge meerd; de hier wonende Hollanders waren zeer hartelijk en haalden ons eiken dag met hun auto's van boord, om ons de stad te laten zien. We hebben vele mooie gebouwen bezich tigd. Een officieele tocht was die naar Anna polis. waar het instituut der adelborsten en de De afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Ml), voor Tuinb. en Plantk. hield Maandagavond hars jaarvergadering. Door afwezigheid, wegens ziekte, van den heer Ir. Hazeloop, opends ds 3e voorzitter, de heer v. Kessel, met een wel komstwoord deze bijeenkomst, daarbij de hoop uitsprekende, dat de voorzitter spoedig geheel hersteld moge zijn. Na behandeling der gewone jaariyksche la ken, als verslag en rekening, werd een voorstel besproken en aangenomen om dezen zomer in onze stad een wedstrijd te organlseeren in bal- con- en voortuinversiering. In dit blad zal binnenkort een nadere mede- deeling omtrent dit voorstel verschijnen, waar bij de vergadering de hoop uiteprak, dat zeer velen van de geboden gelegenheid gebruik sul len maken om een prijs te krijgen in verband met hun goede zorgen, meer speciaal voor bloembakken en voortuin, waardoor ook het stadsbeeld in den zomer noemenswaardtg kan verbeteren. Vooral ook bloemen dragen steeds veel bij tot het mooie der stad. De O 16 had al wel de oorlogsultrusting aan boord, doch die moest in de vijf dagen, dat wij In Lissabon waren, in orde gebracht worden. Twee dagen voor ons vertrek uit Lissabon hoorden we via Scheveningen-radio, dat naar de Spaansche wateren zouden gaan. Doch waarheen precies, dat wisten we pas, toen we enkele dagen later de rotsen van Gi braltar aan de horizon zagen. Het was natuurlijk heel wat anders dan huls toe gaan, maar achteraf beschouwd viel het nog wel mee. De Java lag voor Gibraltar en commandeerde de Hertog Hendrik en de O. 16. De Hertog Hen drik verrichtte de convooidlensten, welk werk zich voornamelijk beperkte tot de Straat van Gibraltar. De haven, waarheen de schepen van Franco eventueel de opgebrachte aangehouden schepen konden heenbrengen, was Ceuta en de voor de koopvaardijschepen gevaarlijke zone was dan ook alleen de Straat van Gibraltar. We hebben meegemaakt dat een koopvaardij schip door een bewapenden trawler van Franco werd lastig gevallen, omdat het schip te dicht by de territoriale wateren van de Witten kwam; maar al gauw was de Hertog Hendrik erby, die den Hollander spoedig naar de neutrale zone bracht. Wy zelf hebben nimmer handelend be hoeven op te "treden; we hebben ons alleen maar laten zien en onze tegenwoordigheid scheen meer dan voldoende te wezen. We hebben in die drie weken noch gedoken, noch gevuurd; sléchts wat geoefend en voorts slechts gepatrouilleerd in de ons aangewezen zone. Ook hebben we zelf geen convooidlensten verricht. Na 't ridderkruis den commandant der Hr. Ms. ,.O 16” op de borst gespeld te hebben, zclde de chef van den marinestaf nog het volgende: Commandant Van Waning, ik wensch u van harte geluk met dit bewys van Koninkiyke waardeering. Ook u. verderen opvarenden van Hr. Ms. O 16, wensch ik geluk met de onder scheiding, die mede door uw toedoen uw com mandant is te beurt gevallen. Na uw thuis komst zujt gy bemerken, dat het Nederlandsche volk uw reis met groote belangstelling heeft ge volgd. Dat volk kykt, sedert de internatlonaal- polltieke verhoudingen noe langer hoe meer vex-wikkeld zyn geworden, met heel andere oogen naar zyn weermacht dan slechte enkele jaren geleden het geval was. Het volk beseft, dat de marineman bereid is. elk persoonlek of gezlnsbelang te offeren ten bate van het alge meen belang van ons vaderland. Het kan niet anders, of die offervaardigheid zal als terug slag hebben, dat Nederland meer offervaardig zal worden in het beschikbaar stellen van de noodige geldmiddelen. Dan zullen er meer eenheden beschikbaar zyn. waardoor de marinelelding minder plotse ling en onverwacht zal behoeven in te grijpen in de organisatie, in andere dienst- en in veler lei persooniyke en geztnsbelangen. Dan zal de marine ook weer gemakkelijker kunnen voldoen aan de taken, die haar worden gesteld van handhaving van de eer onzer vlag, van bescherming der rechtmatige belangen van onze koopvaardy en handel en van het hoog houden van den naam en het uitdragen der cultuur van het groote en krachtige volk van het, rijk der Nederlanden. Bezegelen wy dit nieuwe verbond tusschen Het (volk en marine met een driewerf hoezee. Leve het vaderland Leve H. M. onze geëerbiedigde Koningin...... Een onzer redacteuren heeft een onder houd gehad met een der opvarenden van de O 16, dien hy vroeg om enkele reis indrukken, hetgeen welwillend werd toege staan. De totaal-uitslag was: 1. Alkmaar 1410 hout; 3. Haarlem 1196; 3. Amsterdam 1170; 4. Den Helder 1153. Zooals bekend, zal het winnend tiental het district vertegenwoordigen op het concours om het kampioenschap van den Ned. Kegelbond. En het is ongetwyfeld een eer, dat het Alkmaarsche tiental het district zal verte genwoordigen. - Tenslotte zy nog vermeld, dat voor bet win nend 10-tal een Edammer kaasje beschikbaar was gesteld. Een der Alkmaarsche kegelaars ging dus nog met een Edammertje, een echte 50 plus, naar huis. De heer A. Köllmann behaalde den prijs voor X hoogste aantal hout. .v/a rfjdan al dia manschan ge vaarlijk vandaag", dacht Immlrs vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en vwoeg7..J dat hierop volgde bewees wel dat men algemeen I werd de groote verdiensten van den secretaris op prys stelde. By de vele bloemstukken, de bestuurstafel was er geheel mee bezet, had spr. vooral ge troffen dat van de kegeljongens en hy dankte NK.B. Spr. wees er op, dat de districtsbonden-wed- stryden. die voor ’t eerst hier gehouden Wor den, een idee zün van de bonden van Den Hel der en Alkmaar. In dit opricht begint dus ook van Alkmaar de victorie, aldus spr. Het was een sportieve geste van den Haarl. Kegelbond, die de distrlctebondenwedstryden toegewezen kreeg, deze aan Alkmaar te willen afslaan. Volgaarne voldeed spr. aan X verzoek om de wedstryden te willen openen en verklaarde dese vóór ge opend. De heer Diepen dankte tenslotte allen harte- l|jk voor de vriendeiyke woorden tot hem en den bond gericht. Daarna gingen allen naar de kegelbanen, die door de keurige versiering een mooien aanbllk aanboden. De burgemeester was de eerste die zich van zijn Jas ontdeed om den eersten worp te doen. Daarna werd terstond begonnen met de dls- trtetebonders-wedstryden op de banen 5 en 6. Het tiental van den AKB had het eerste ge loot en weldra rolden de eerste ballen. Het Alkmaarsche tiental heeft schitterend hout geworpen. ïïen gemiddelde van ruim 7Ó is een nioole prestatie en het bleek door de an dere tientallen van Amsterdam, Haarlem Den Helder niet te worden benaderd, Reeds Zondagavond, maar ook Maandag avond, hebben verschillende vijftallen aan den korpswedstrUd deelgenomen. Byzonder hoog hout is er nog niet geworpen, maar des temeer het einde van X concours nadert, des te hooger hout er wel zal vallen. Voor hedenavond staan weer verschillende vyftallen op X programma. De uitslagen en standen der wedstryden op Maandagavond was: KorpswedstriJd Afd. A: 1. De Burg, Alkmaar, 636 3. Onder Ons. Alkmaar, 613; 3. Gooi geen Poedels, Behagen, 606 4. Alles of Niets. A’dam, 591; 5. Richten en Rollen. H’lem, 590 8. Z.A.Z. O.Z., A’dam. 586 7. E.V.A., Helder, 543 8. Twee Duifjes. A’dam, 537 9. De Unie, Alkmaar, 530; 10. Intiem, A’dam, 495. Afd. B: Richten en Rollen 3. H’lem, 583; Al les of niets, A'dam. 567; De Burg, Alkmaar. 549; E V-A. Helder. 533; Gooi geen Poedels, Beha gen, 514. Dames: Onder Ons, Alkmaar. 509. Hoogste Korpswerper: Afd. A: M Huiberts, Alkmaar, 146; Afd. B: Spoor, Hlern. 133. Jubileum heeren: D. Brouwer. Behagen. 83; H. Dlstelbrink, A’dam, 76 (3 x 9 4 x 8); K Frantzen, H’lem. 76 (3 x 9, 3 x 8); Willigen. A’dam, 75 (6 X 9). Dames: mej. Hoogland, A’dam. 75; mevr. Kokkes. Alkmaar. 60; mevr, de Lange, Alk maar. 55. PropagandaA. M Mlddelhoff, Alkmaar, 3 x; A. Snep. A'dam, 1 x. Vaste Baan: heeren: Baan 4: Faber, A'dam, 45; C. Klerk, Alkmaar, 44; L. Dost. H’lem, 43, 40. 39; T. Smit. Helder. 43. 40. 39. Baan 5: A. Köllmann. Alkmaar. 45; C. H. de Lange. Alkmaar. 44 3 x; L. Dost, H’lem. 43 3 x; J. de Bakker, Alkmaar. 43. Baan 6: O. H. de Lange, Alkmaar, 45. 44 3 x: J. de Bakker. Alkmaar. 45: F. Rike, Alkmaar, 43; M. C. Tuinman, Behagen, 43. Dames: mevr, de Lange, Alkmaar, 43; mej. Hoogland, A'dam; mevr. Diepen, Alkmaar, 36. t. Jimmlnk I. Cftie O. A. Witte J. de Bakker G. J. Oenefaas C. H. de Lange J. Eickholt J. van Spanje C. v. wyngaarden A. Köllmann De Boerenvakband van den LTB. Kring Alkmaar hield Zaterdagmorgen een vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar, welke verga dering zeer matig bezocht was. De vergadering werd geopend door den voor zitter den heer Kaag uit Schoorl, die sel, dat het ook met de zuivel niet best gaat. Wel is er even een opleving geweest, vermoedeiyk door het plan-Deterdlng, maar nu gaat het weer bergafwaarts, uitgezonderd met de prijzen van het vee, die hoog genoemd moeten worden Toch zag spr. eenige lichtpuntjes, zoodat hy hoopte, dat het in de toekomst, met God’s Ze gen, beter zal gaan. Na de vaststelling der notulen deelde de voorzitter mee, dat de afdeellng Behagen tot den vakbond was toegjetreden; op het oogen blik hebben nog maar twee afdeellngen rich niet aangesloten. Spr. hoopte, dat ook deze zich spoedig souden aansluiten. Verder deelde de voorzitter mee, dat een ver zoek aan de gemeente Alkmaar tot verlaging van het marktgeld voor boter om financleele redenen was afgewezen. Verschillende leden waren van meenlng, dat dat beetje marktgeld Alkmaar toch ook wel niet zou helpen en dat het handhaven van het marktgeld zooals het nu is. niet in het belang van die markt zal zyn. Besloten werd een nieuwe poging by het Alk maarsche gemeentebestuur te wagen, in de hoop, dat de aanhouder zal winnen. Naar aanleiding van een indertyd gehouden vergadering drong de voorzitter er by de afge vaardigden op aan, de collectieve arbeids contracten te propageeren; want niet alleen, dat daardoor een meer menschwaardlg bestaan voor de arbeiders wordt verzekerd, maar ook de goede gang van zaken op de bedryven wordt er door bevorderd. Een der aanwezigen bepleitte de toepassing van een loontoe-slag van regeeringswege. waar door de werkloosheid voor een goed deel be streden kan worden. De voorzitter antwoordde, dat in 1936 die re geling heeft bestaan, maar daarna is opgehe ven. Van die regeling werd maar een matig gebruik gemaakt, wat jammer was, evenals de opheffing van de regeling. Na eenige verdere bespreking werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken pogingen in het werk te stellen tot het verkrygen van een nieu we toeslagregeling. Het jaarverslag van den secretaris-penning meester. den heer H. M. Dapper uit Schoorl, waaruit bleek, dat de ontvangsten en uitgaven ƒ39.88 hadden bedragen en dat het batig saldo ƒ5.60 was, werd, na een gunstig rapport van de kascommissie, goedgekeurd. Aan de*orde was hierna een bespreking van een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van de Bondsstatuten van den L.T.B. De be doeling van deze wyzlging was, den L.T.B. naar aanleiding van de gewyrigde tydsonutandlg- heden, beter aan zUn doe! te laten beantwoor-, den. Dit kon geschieden door het instellen van een bondsraad uit de kringen, uit welken raad het hoofdbestuur wordt gekozen en voorts ook door het instellen van bepaalde vak-commiasies. Ook zou het gewenschte doel kunnen worden bereikt door het stichten van een nieuwen vak bond. Na een vry uitvoerig debat gaf de vergadering de voorkeur aan de instelling van vakcommls- sies, ómdat zy dit de meest logische en doel matige oplossing vond. Het bestuur werd opge dragen dienovereenkomstig aan het hoofdbe stuur te advlseeren. Besproken werd ook nog de kwestie der vee- beperking. Vooral het feit, dat er zoo weinig rundvee gefokt mag worden, werd door ver schillende sprekers sterk becritiseerdmen ireesde, dat Nederland binnenkort, vooral by een mogeiyken oorlog, gebrek aan voldoende rundvee zal krygen. Daarentegen verdedigde de heer H. Klaver (Alkmaar) de algemeens juist heid der beperking, die noodzakeiyk is om overproductie tegen te gaan en de prijzen eenigszlns op peli te houden; ondanks de be perking is er nog een toename der productie. Met een actie tegen beperking moet men, ook met het oog op de pryzen, zeer voorzichtig zyn; met voorbeelden uit de practyk toonde spr. dit aan. De productiekansen zijn zoo groot, dat zonder beperking het geproduceerde niet kan worden afgenomen. Het beste is de uitvoering van verschillende maatregelen zoo draaglyk mogelijk te maken en zich overigens by de feiten neer te leggen. Verschillende afdeellngen verklaarden geen opheffing van de beperking te willen, maar wel een meer soepele toepassing. Het voorstel van de afdeellng X Zand, tot het instellen van een actie tot vermindering van de beperking op kalveren en varkens, werd ten slotte, met de stem van de afdeellng Alkmaar tegen, aangenomen. Na bespreking van enkele andere zaken werd door den heer Peeraer van de Landbouwschool te Spanbroek, een lezing gehouden over het bewaren van gras in silo’s, hetgeen men in vakkringen met het minder mooie woord „insl- leeren” aanduidt. Deze lering, waarin de ver- Marinewerven liggen. Het was alles echt Amerikaansch. groot en imposant. Het Instituut was zeer luxueus en de werf zoo groot, dat die van Willemsoord er wel tien keer In kan ronddraaien. We hadden tyd te kort om alles goed te bezichtigen. Men was vol waardeering over den Onder- zeedienst der Nederlandsche Marine; men gat blyk er respect voor te hebben, vooral voor de groote trips, die wy met onze onderzeeërs ma ken. Wat ons by de Amerlkaansche Marine op viel was de gemoedeiykheid, die wy by ons missen. In dienst is alles wel in den vorm natuur- lyk, maar na 4 uur is dat afgeloopen. De ver houding tusschen Officieren en manschappen is daar dan heel amicaal. In de Marine-can- tines en marine-socletelten is er dan geen ver schil en de Officieren komen met hun dames in dezelfde dancings en amusementegelegenhe- den als de matrozen en stokers en men gaat er gemoedeiyk met elkaar om. De marine-menschen zijn daar allemaal vrij willigers. Ook het leven In dienst is er gemoe- deiyker; groote trips worden er weinig ge maakt. Dankbaar zyn we nog steeds voor het vele, dat de Hollandsche kolonie ons in Washington te genieten gaf; met name noemde onze zegs man de families Van Kempen. Beckes, de fa milie Henning, Veroon. Verhay, Bies. Welgehan en Dennlnoon. Tydens ons verbiyf te Washing ton bemerkten de leden van de Hollandsche ko lonie, dat zy eigeniyk grooter in aantal wa ren, dan zy dachten, zy dachten met circa 30 Hollanders te zyn, doch tydens ons bezoek bleken er wel ’n 70 Hollanders in deze stad te wonen, zoodat na ons bezoek er dan ook be sloten is een Hollandsche Club op te richten. hen daarvoor harteiyk. Dat voor het concours van den A K.B belang stelling bestond bewees wel X feit, dat 75 vüf- tallen voor den korpswedstryd hadden schreven. Daarna was X woord aan den burgemeester van Alkmaar. Z.E.A. had gaarne gevolg gegeven aan de uitnoodiging aan B. en W. gericht, te meer omdat twee leden van het college, de heer Bonsema en spr., kegelaars zyn. Het deed spr. genoegen, dat Alkmaar zulk een plaats in neemt in de kegelwereld, omdat wy Alkmaar aoo gaarne als middelpunt zien. Kegelen is niet gemakkelyk ael spr., maar reeds kort na zyn komst in Alkmaar had hy zich, na de eerste kennismaking, tot die sport aangetrokken gevoeld en het is een mooie sport gebleken. De burgemeester feliciteerde den bond en vooral zyn voorzitter met zyn 30-Jarig jubileum en wenschte den bond nog een lang en succes vol bestaan. Hierna vertolkte de heer Snep namens den Amsterdamachen Kegelbond de gevoelens van hoogachting en sympathie. Dr. Straver, als een der oprichters van den bond, rekende het zich tot een aangename taak den heer Diepen te mogen huldigen. Temeer had spr. deze uitnoodiging gaarne aanvaard, omdat spr. het werk van den heer Diepen van naby had kunnen gadeslaan. Dr. Straver wees er op, dat de groote bloei van den bond te dan ken was aan X werk van den voorzitter van den AKB Als bewijs van waardeering werd den heer Diepen aangeboden een album met de authentieke handteekenlngen van adfe leden van den bond, benevens een zilveren kegelaar op voetstuk. Ook Mevr. Diepen werd niet vergeten, haar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10