o 1 i! Aniaterdamsche taxi-chauffeurs POOVER staking ii RIPDLIN WELKOM THUIS in I AANVARING TUSSCHEN TWEE SLEEPSCHEPEN Frits Kreisler niet naar Amsterdam GEMIS WERD SPOEDIG GEVOELD A. WOENSDAG 7 APRIL 1937 N it NKMEUHs VAM 51OT B a HALF OK Staatscommissie voor Werkwillige mi»handeld het bankwezen Door minister Oud geïnstalleerd WATERSCHAP BENADEELD EERSTE KAMER Nederland en Spanje ELLERMAN, HARMS Co. Offerblokken opengebroken Kerkelijk leven J. S. VAN HASELEN MGR. J. M. VAN DER TUYN Indië Morgen vijftig jaar GELDAUTO OVERVALLEN PATER P. VAN RIJN O.E.S.A. Concurreerende im- presario’s PROF. MR. J. A. VERAART Standpunt der chauffeur» Zijn standpunt niet gewijzigd Uitspraak De Eerste Kamer kaart de non- interventiepolitiek goed Van de 331 taxi’s waren er niet minder dan 240 buiten dienst Oneerlijke bediende veroordeeld Knoeierijen van een crisisambtenaar Een buitenkans voor de garage-taxi*s Het uittreden der leden was onrechtmatig De voorsteven van de Geren werd ingedrukt, waardoor ernstige lekkage ontstond Gewezen penningmeester achter slot SCHEURING IN NATIONAAL HERSTEL Coöperatieve fabriek Eelde VIJF MAANDEN GEÊISCHT TEGEN DUITSCHER PATER CLAESEN O.E.S.A. BEDIEND Voorzien van de H. H. Sacra menten der Stervenden Op dienstreis naar overleden De poging tot oplichting van de T wentsche Bank te Enschede Wegens heling van gestolen geheime militaire stukken *JA ZEKER, ROOKT U GERUST, MAAR DENK ER OM AU.EEI RIJPE TABAK? Schoonmaaktijd De tijd, om tegelijk Uw huis op te knap pen met de beste lak verf: Gebrek aan waardeering vóór gedevalueerde Hollandse he guldens van de Rotterdamsche rechtbank Derde verdachte krijgt vier jaar ■I-I-l-I-F H-I-I-l- i uur HERMAN KRAMER om tot DEN HAAG. 6 April 1937 •*>fn :9b I 9 Q De verwelkoming den en r l w* Frits Kreisler. i I J Na drie vreugdevolle maanden, In den vreemde gepasseerd, Is ons Prinselijke echtpaar Thans in Neerland-weergekeerd. Waar het jonge paar ook heenging, Reisden w’ in gedachten mee: Polen, Oostenrijk, Italië, Langs de Middellandsche Zee. Wenschten wij den jang-gehuwden Veel geluk en veel plezier, Neerland voelt zich pas tevreden Nu het weet: ze zijn weer hier! Waren vergezichten prachtig, Was het landschap nóg zoo mooi, Stond het Zuiden reeds te prijken In zijn schoonsten voorjaarstooi, Was het daar reeds volop lente, Scheen de zon daar stralend blij, Is de maand April in Neerland Daar nog Ubud en somber bij, Tóch moog’ Neerland hun iets geven: Blijheid, warmte, zon incluis, Dat door niets is te vervangen: Het gevoel: we zijn weer thuis! Neerlands lente is gekomen, En het klinkt aan allen kant: Welkom thuis, gelukkig echtpaar, Welkom thuis, in 't vaderland! 1 B t 5 B F De enkele wagens (naar schatting een dertig tal). die 'savonds in dienst waren, hadden het, aooals begrijpelijk, zeer druk. halen, vooral zjj niet, die een gróót gezin moeten onderhouden. it v ct It 1 i Naar wü vernemen, is de heer J. S. van Ha- selen, chef van de afdeeling der Indië-route van de K. L. M., die zich op een dienstreis naar In dië bevond aan boord van het s.s. .Kedah", in het zicht van Singapore overleden. De heer van Haselen was ruim 30 Jaar trad in 1932 in dienst bij de K L. M. waar- waren. zoo, wai nu ■■1 I J. A ie te 1- 5T n- ne n- di. de |ft ig de >k n h n >t si 1 Op het Leidscheplein bij de standplaat* Stadsschouwburg was het eenigszins rumoe rig. Hier stonden veel stakers bijeen en om ongeveer tien uur dreef de motorbrigade de - staker* uiteen. In een der zalen van het departement van Financiën is Dinsdagmiddag door den minister van Financiën, mr. P. Oud, ge ïnstalleerd de door hem Ingestelde staats commissie voor het bankwezen. Dinsdagmorgen zijn de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend aan den Zeereerw. Pater Patriclus A. van Rijn O. E. S. A, oud-Provln- claal der Augustijnen in Nederland, die mo menteel verblijft in het klooster aan den Graaf je hen weg te Nijmegen. Ongeveer 14 dagen geleden is pater Van Rijt, die zijn woonplaats in Utrecht heeft in de St. Monlcaparochle. vertrokken naar Nijmegen, om aldaar als deflnit.der Orde het kapittel bjj te wonen. Hier is Pater Van Rijn Ingestort, waa:- na hij zich spoedig in het St. Canlsiusziekenhuts heeft doen onderzoeken. Pater Van Rijn bleek aan meerdere ernstige kwalen te lijden. Men vreest het ergste. Dat de organisaties niet achter deze sta king staan, mag, zoo verzekerde men ons, ernstig betwijfeld worden. Inderdaad is het waar, dat de chauffeurs zich verplicht heb ben om gedurende den looptijd der collec tieve arbeidsovereenkomst niet tot staking over te gaan, doch de chauffeurs van hun kant achten zich, nu hd. de patroons niet vrij uitgaan, van deze bepaling ontheven. De rechtbank besliste, dat het weigeren van de opzegging van den kant van Eelde niet valt aan te merken als te zijn in strijd met de goede trouw. Tevens nam de recht bank aan. dat op het moment van de wei gering der opzegging Eelde niet redelijker wijze kon weten, dat de boerderij was over gedragen. De rechtbank wees vervolgens de vorde ring toe. Bij de luxe-verhuurbedryven of de zooge naamde garage-taxi-ondememingen was totaal niets merkbaar van agitatie. Wel zouden er met de besturen onderhandellngen worden gevoerd. Hedenmiddag twee uur komen de stakers en de besturen van de organisaties in Bellevue bij een, om definitief hun houding te bepalen t.o.v. de geëischte loonsverhooging. De grief der chauffeurs gaat tevens tegen het Gemeentebestuur, dat, volgens hen, niet ge machtigd was de verhooging met tien cent goed te keuren zonder overleg met de betrokken or ganisaties. Zij' wijzen er op, dat de gemiddel de kilometerprys te Amsterdam nog negen cent bedraagt, een prijs, die booger is dan in welke Nederland sche gemeente ook. De verhooging met tien cent ach ten zy dan ook ongemotiveerd. Eenigen tijd geleden kwamen van verschillen de leden verzoeken bjj het bestuur van Eelde binnen om het lidmaatschap op te zeggen. Als motief werd aangevoerd, dat bet bedrijf aan zoons was overgegaan. Eelde zag hier echter schijncontracten in en weigerde het verzoek om uittreding, ook al, omdat zij van oordeel was, dat achter de scherméh een andere zuivelfa briek. een niet coöperatieve, werkte, om op deze wijze haar eigen productiecapaciteit Ce verhoo- gen. Toen gemelde leden, die het verzoekschrift tot opzegging hadden ingediend, ophielden melk te leveren, het Eelde deze leden tot nakoming van hun leveringspllcht sommeeren. Deze somma ties hadden geen gevolg, waarop Eelde een de zer leden dagvaardde tot betaling van de sta tutaire boete, die op het niet leveren van de melk was gesteld. Het Ud voerde als verweer aan. dat het geen bedrijf meer had en derhalve de eigenschappen om lid te zijn, had verloren, terwjjl het bovendien aanvoerde, dat Eelde te kwader trouw was geweest, toen zy het verzoek om opzegging weigerde. Nadat de Eerste Kamer eenlge regelin gen getroffen had ten aanaten van een deel der vele, nog wachtende werkzaamheden en nadat den heer Moltmaker verlof verleend was om op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden over de huidige po sitie van bepaalde tandtechnld, heeft dg Senaat eenlge aandacht gewijd aan het wetsontwerp Inzake voorbehoud tot het ne men van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Bpanje.® Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp aanvaard; alleen moest de N8B weer al* tegen aangeteekend worden. Naar aanleiding van berichten in de per* verzoekt prof Veraart mede te deelen. dat van een verandering in zün standpunt, geheel buiten aUe practlacha politiek te blijven, geen sprake is. De zeereerw. pater Alphonsus Claesen. te Nijmegen, oud-deflnltor der Nederlandsche Augustynen-provincie. 1* voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Het stakingswee heeft zich Dinsdag reeds doen gevoelen, toen een werkwillige, die door enkele collega's werd gemaand, zjjn wagen naar de garage te brengen, door één van hen met een zwaar Ijzeren voorwerp dusdanig Is toegetakeld, dat de man naar een ziekenhuis moest worden ov«gebracht. In de buurtschap Beltrum by Groenlo Is In den nacht van Maandag op Dinsdag Ingebroken. Door het Indrukken van een raam is de dief in de ekrk gekomen en heeft daar de offer blokken opengebroken. Een bedrag van naar schatting ƒ5 werd vermist. Van chauffeurszyde meldt men ons over de staking by het taxibedrijf nog het volgende: De ervaringen, opgedaan tijdens den eersten dag,' dat de nieuwe regeling In werking trad. Waren niet bemoedigend. Men ontving veel min der fooien en daarbij was er nog de moeite, om het extra-dubbeltje binnen te krijgen. Daar het vaste loon zeer laag Is, kunnen de chauffeurs op die manier geen toereikend bedrag meer be- Hun elschen zullen waarschijnlijk uitgaan naar een hooger, redelijk loon zonder fooien of, zoo het fooienstelsel gehandhaafd wordt, een grond- loofc, dat de te verwachten mindere opbrengst van fooien te niet zal doen. nieuwen burgemeester van Zaandam. Het défilé bü avond Voor het Ud kwam op mr. J. Hoogland te Leeuwarden en voor de Coöperatieve Zuivelfa briek mr. R. Heeg, te Amsterdam. i! Voor de Haagsche rechtbank diende de zaak tegen den 42-jarigen Duitschen koopman O. A. H.. die verdacht was van heling van construe- tie-teekeningen van de genie te Dordrecht en andere geheime mlUtaire stukken. Verdachte zou deze stukken van den bewaar der van het depot in Dordrecht hebben ontvan gen. die deswege is vervolgd en thars In deze zaak als getuige werd gehoord. De behandeling geschiedde met gesloten deu ren. De officier van justitie elschte tegen H. een gevangenisstraf van vjjf maanden. Uitspraak 30 April. Toen wjj Dinsdagavond om tien uur aan de verschillende taxl-standplaatsen in het centrum der stad een kijkje namen, stond vrijwel ner gens meer een wagen. Groepjes stakers bewogen zich heen en weer en stonden den toestand ge moedelijk te bespreken. Zoo nu en dan arriveer de een wagen van Ato of B.W.T., waarvan de chauffeur tevens eigenaar van den wagen was en niet bjj de staking betrokken. Dit wekte wel nu en dan wrevel op van de posters, die hun meening niet onder stoelen of banken staken en hen er op wezen, dat zy van hen iets anders verwachtten. Van de B.W.T.-onderneming, waar ook patroons zijn, die zelf over drie tot vijf wagens bezitten en dus ook personeel hadden, ■loten zich eenlge chauffeurs by de staking aan. De rechtbank In Groningen heeft eind vonnis gewezen in het geding tusschen dë Coöperatieve Stoomzuivelfabriek en Graan- malery Eelde en een barer leden. De istryd in dit geding liep o.m. over de beteèkenls van de statuten en daar deze statuten voor vele coöperatieve zuivelfabrieken gelijk *yn, is de uitslag voor de zuivelcoöperaties niet van belang ontbloot. De hceren F. J. Paans en A. van Kesteren leden van den Haagschen gemeenteraad, deelen het volgende mede: Als gevolg van een meeningsverschll in den boezem van het Verbond voor Nationaal Her stel met betrekking tot de doelstelling ën or ganisatie der beweging, hebben de heeren F. J. Paans en A. van Kesteren gemeend als deelnemers van het Verbond te moeten bedan ken. zy zullen echter het program, waarop zy tezamen met mr. dr. W. M. Westerman in den Haagschen gemeenteraad zyn verkozen, onver zwakt handhaven en stellen zich voor om nu de formeele band met het Verbond voor Na tionaal Herstel is verbroken als onafhan- keiyk natlonalen" een eigen fractie in den Raad te vormen. In de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Amsterdamsche Boek- en Steendrukkery v/h Ellerman, Harms en Co. bracht de directie verslag uit over het afgeloo- pen boekjaar. Hieruit bleek, dat de uitkomsten over 1936 gunstiger waren dan die over 1935. Hiertoe heeft ojn. bijgedragen de devaluatie van den gulden, waardoor de exportmogeiyk- heid aanmerkeiyk Is vergroot. Voor 1937 zyn dan ook weder belangryke exportorders afge sloten. Balans, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend na afschryvlngen en reserveeringen bepaald op 2 procent (vorig jaar I14 procent). In de plaats van wylen Mr. C. H. Guépln werd als commissaris gekozen de heer G. H. Kaars Sypesteyn. De gewezen penningmeester van het water schap „Weg langs de Eekhoutswyk" te Smllde, de heer F. D., is Dinsdag voor den officier van justitie te Assen geleid. Na verhoord te zyn is D. terzake van verduistering van gelden, toebehoorende aan het waterschop, in arrest gesteld. ns land mag op vele dingen met recht trotach zijn en op menig gebied kan het voorbeeldig voor den dag komen. Zoo kan b.v. over het algemeen ons ziekenhuiswezen de ver gelijking met dat,’ wat in het buitenland op dit gebied wordt gepraesteerd. glans rijk doorstaan. Het was dan ook van zelfsprekend. dat de uitnoodlging om op de ter gelegenheid van de jaarbeurs te Milaan te houden internationale ten toonstelling betreffende het ziekenhuis wezen met een Nederlandsche Inzending uit te komen, werd aanvaard. De Mi nister besloot een aantal maquettes, plattegronden en fotografieën van ge bouwen en inrichtingen van ziekenhui zen naar Milaan te sturen. Namens hem verzocht de Geneeskundige en Pharma- ceutische Hoofdinspecteur de medewer king van een aantal ziekenhuisdirecties, waarvan velen gaarne aan den oproep gehoor gaven, te meer daar de te maken kosten gering zouden zijn, aangezien men van veel reeds bestaand foto-mate- riaal gebruik zou kunnen maken. Het zag er dus naar uit, dat Nederland op de internationale tentoonstelling op het gebied van het ziekenhuiswezen een goed figuur zou maken. Maar wat gebeurt? Plotseling wordt de geheele deelneming van ons land aan deze tentoonstelling afgelast, omdat daaraan onvoorziene kosten van nog geen f 100 verbonden bleken te zijn en het departement geen vrijheid kan vinden zulk een enorm be drag ter beschikking te stellen. Een der inzenden willende ziekenhui zen maakte f 90 onkosten voor zijn inzending, maar het Departement vindt t 100 onvoorziene kosten te veel voor het hooghouden van onze reputatie op zie kenhuisgebied. Is het te verwonderen, dat men ons soms een volk van kruideniers scheldt? En wat moet Italië thans van ons zie kenhuiswezen denken? Het heeft zelfs Indertijd niet de gelegenheid gehad de Nederlandsche Ambulance in Abessinlë anders dan zeer uit de hoogte te zien. Vooral aan het Centraal-Station werd het gemis van voldoende taxi's zeer gevoeld en wanneer een trein aankwam, waren de wa gens, hoogstens drie in getal, dadelyk ver dwenen. We hebben nog een kykje genomen in de garage's van de Amsterdamsche Ry- tuig MIJ., het voormalig gebouw Plancius, waar de wagens van de Atax, alle tot werk loosheid gedoemd, In een ry voor en in de garage stonden opgesteld en ook hier was het het gewone stakersbeeld: groepjes pos ters en een paar politieagenten. Maandagavond omstreeks tien uur is op het kanaal by Hansweert het sleepschip Gerco in aanvaring geweest met het sleep schip Stad van Doornik, waarby eerstge noemd schip groote schade heeft opge- loopen. De Amsterdamsche Kunstkring voor Allen heeft zich genoodzaakt gezien, haar abonné’s op de .Meesterserie" per ciiyjulaire mede te deelen, dat Frits Kreisler, de vermaarde viool- virtuoos, niet zal optreden, ofschoon dit con cert reeds was aangekondigd. In deze uitvoerige circulaire geeft het be stuur van den Kring de ontwikkeling en plot selinge wending van den gang van zaken. wy willen hier een en ander in het kort samenvatten. Begin van dit jaar. nadat reeds langdurige onderhandellngen waren voorafgegaan, ontving het bestuur van den Kunstkring door bemid deling van den impresario Bottenhelm een schrijven van den heer Kreisler, waarin deze mededeelde, voor zyn optreden een bedrag van 480 Engelsche ponden te vragen. Dat was voor de organisatoren van het concert een ernstige tegenvaller, omdat met dezen impresario reeds was gecontracteerd, dat Kreisler voor zyn uit voering te Amsterdam f 3500 Hollandsche gul dens zou toucheeren. Nadat bedoelde brief van Kreisler was ont vangen, besloot men rechtstreeks met den kun stenaar in onderhandellng te treden, teneinde het geschil over de betaling alsnog uit den weg te ruimen. Het bestuur schreef derhalve naar Kreisler en zette hem uiteen, dat aanvankelyk door Dr. De Kaas t 3000.was bedongen voor het concert, dat daarna de heer Bottenhetm, die de alleenvertegenwoordiging van den kun stenaar beweerde te hebben, f3500 elschte en dat tenslotte Kreisler zelf, toen alles geheel ge regeld scheen, plotseling een betaling in En gelsche ponden vroeg en wel ten bedrage van 480 pond. Het schryven van het Kringbestuur eindigde aldus: „Wy verzoeken u met allen aandrang alsnog toe te staan, dat wy u betalen in gul dens. waarop wU het met den heer Bottenhetm overeengekomen honorarium van f 3500 willen doen gelden." Op dit schryven heeft de heer Kreisler in dezen geest geantwoord (Wy vertalen uit het Duitsch) „Wat my betreft, ik acht my van iedere ver plichting ontheven. Ik verzeker u dan ook uit drukkelijk, dat ik in geen geval naar Amster dam kom, zelfs al zoudt u zich aan het con tract willen houden. Immers in de eerste plaat* kan ik het niet m*t mijn trots overeen brengen, op te treden voor een gezelschap, dat met het idee rondloopt, dat het te veel voor myn komst betaalt, en in de tweede plaats wil ik lederen schyn vermijden, als sou Ik de dwangpositie, waarin u zich volgens uw zeggen tegenover het publiek bevindt, hebben uitgebuit om myn etsch ingewilligd te krygen. De Gerco was met een lading Ijzer op weg van Brussel naar Rotterdam, de Stad van Door nik met een lading kolen van Dulsburg-Ruhrort naar Antwerpen. Van de Gerco werd de voorsteven ingedrukt, waardoor een ernstige lekkage ontstond, zoo- dat de hulp werd ingeroepen van een pomp- booL De Belgische sleepboot Liege was het eerst aanwezig en heeft bjjna den geheelen nacht gepompt, waarna de sleepboot Hoogezand van de firma Muller In Temeuzen het werk van de Liege overnam. Na korten tyd geraakte de pomp van de Hoogezand echter defect, zoodat het Belgische vaartuig Dolfyn van Van der Tak's Bergingsbedrijf in Rotterdam op zyn beurt het pompwerk overnam. Men zal trachten het lek met een nood-reparatie te dichten. De Stad van Doornik bekwam slechts lichte scha de en heeft vanochtend zyn reis voortgezet. Door de aanvaring is de doorvaart van het kanaal eenlge uren gestremd geweest. Toen Dinsdagmiddag vier uur de zoogenaamde avondploeg opkwam, is een staking uitgebroken bij de chauffeurs van de Atax en Entam, de twee grootste ondernemingen. Alle wagens keerden naar hun garages te rug. De chauffeurs maakten hun grie ven en eischen bij hun directie* be kend en verspreidden zich over de verschillende taxi-standplaatsen de collega's van Ato en B.W.T., be nevens eenige kleine zelf rijders solidariteitsstaking op te wekken. De rechtbank veroordeelde den 22-jarigen yzerwerker F. N. de J„ wien inbraak in het kantoorgebouw van de scheepswerf en machine fabriek Verschure 8c Co. en een overval op den geldauto van de NederlarX^jphe Scheepsbouw Maatschappij waren ten laste gelegd, tot vier Jaar gevangenisstraf. Het O. M. had vyf jaar tegen den man ge- requireerd. Donderdag 8 April hoopt Mgr. J M van der Tuyn, Deken van 's-Gravenhage. Geheim Ka merheer van Z. H. Paus Pius XI en Rector van St. Antonlushove te Voorburg zyn vyftlgsten verjaardag te vieren. Geboren te Schiedam, werd hy na zyn prlesterwydlng In 1911 be noemd tot secretaris van het bisdom Haarlem, welke functie hy gedurende twintig Jaren heeft vervuld, tot hy in Augustus 1931 werd be noemd tot pastoor van de St. Bavo-parochie te Heemstede, waarna op Oudejaarsdag 1934 *yn benoeming in zyn huidige functie volgde. Over de voorgeschiedenis valt het volgende te vertellen: De chauffeurs van de verschillende taxl- ondernemingen te Amsterdam waren lang niet te spreken over de verhooging van den eersten aanslag met tien cent. De besturen van de or ganisaties waren door de patroonsvereenigln- gen hierin niet gekend. De onderhandellngen paren dadelyk gevoerd met het gemeentebe stuur. dat aan de eischen van de patroons zoo veel mogeiyk wilde voldoen en er in toestem de, dat Dinsdag het verhoogde tarief kon ingaan. De chauffeurs zyn van meening evenals de besturen, dat, nu de tarieven op het oude peil zyn gekomen, hun Inkomsten nog meer zul len verminderen, daar het rijdende publiek ook niet de fooien zal verhoogen. Er werden Maandag vrywel den geheelen dag onderlinge besprekingen gehouden en men kreeg den in druk, dat een conflict op handen was. De chauffeurs spraken af, dat men zou eischen een loonsverhooging als compensatie voor de minder te entvangen fooien. Dinsdagavond acht uur hadden eenlge chauf feurs, voomameiyk zelfstandige ryders, aan dit verzoek van de stakende collega’s gehoor ge geven. Wat den twee ondernemingen A. T. O. en B. W. T. aangaat, met deze werden nog be sprekingen gevoerd. Het bestuur van den Cen- •tralen Bond van Chauffeurs is in de staking niet gekend, zy achten zich dan ook niet be voegd. hier dadelyk een oordeel over te geven. Het aantal taxi's bedraagt 331 wagens. On geveer 240 zijn door deze staking bulten dienst gesteld. Wat den garage-taxi-ondememingen aangaat, deze ryden tegen hetzelfde tarief en de verhooging van tien cent' geldt ook voor hen. Echter was Dinsdagavond de toestand dat by de garage-taxi’s nog geen staking uitgebroken. Wei was het opmerkelyk, dat, er minder taxi's op straat reden, er meer vraag naar garage-taxi's was en deze ondernemingen oogenbllkkelyk voordeel hadden. De stakers zouden in den afgeloopen nacht byeenkomen in gebouw Casino, waar onder leiding van der. Centralen Bond van Transportarbeiders de sta king zou worden besproken. Ook de Bond van Taxi-dlrecteuren heeft Dinsdagavond reeds ge confereerd. In verband met mogelyk molest der stakers heeft de politie nog Dinsdagavond maatregelen genomen en werd een versterkte surveillance door de motorbrigade in de stad uitgeoefend, terwijl aan de standplaatsen zich een agent ophield. De rechtbank te Almelo deed gistermorgen uitspraak in de bekende zaak betreffende de poging tot oplichting van de Twentsche Bank te Enschede voor een bedrag van f 45.000. Zy veroordeelde B. W. ter M.. kantoorbe diende te Enschede, wegens valschheid in ge schrifte tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie laar onder aftrek van de preventieve hechtenis, en ter beschlkklng-stel- llng van de Regeering, eveneens voorwaarde- lyk met een proeftyd van drie jaar. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis ge wezen In de zaken tegen den 32 jarigen L. G.. voormalig controleur van de landbouw-crisls- crganlsatle in Zuid-Holland. die In de tweede helft van 1936 te Ouddorp op drieërlei wyze misbruik heeft gemaakt van zyn functie, en die tegen een varkenskoopman. een landbou wer en een landarbeider, allen op Goeree- Overflakkee wonende, die mede by de knoeie rijen waren betrokken. G. had een boer, die had verzuimd te zor gen, dat eenlge biggen van oormerken werden voorzien, een zoodanig (verkeerd) advies ge geven. dat deze, bang geworden, de beesten terstond kwyt wilde. Een veehandelaar, de tweede verdachte, verkocht de varkens, nadat hy hen eerst, bulten weten van den boer, door een helper van G. had doen merken, door zy veel meer waard geworden Daarna is den boer nog wys gemaakt, dat de varkens in beslag waren genomen en hy in verband daarmee werd bewogen tot afgifte van pl m. 130 gulden. Het tweede feit bestond uit het merken van varkens met reeds gebruik te insignes. Ten slotte was G. ten laste gelegd, dat hy In zyn ambteiyke hoedanigheid groo- tere partyen gedenatureerde aardappelen op had gegeven dan er waren, met het doel op deze wijze hoogere steunbedragen uitgekeerd te doen krygen. De benadeelden zyn nu door G. vrywel geheel schadeloos gesteld. De voormalige controleur Is veroordeeld to* negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelyk met drie jaar proef tijd. en met aftrek van den tyd in voorlooplge hechtenis doorgebracht. C. K., de varkenshandelaar, 38 Jaar, te Som- melsdyk, Is wegens medeplichtigheid aan op lichting veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. waarvan vier maanden voorwaarde lyk met drie jaar proeftyd en met aftrek van den tyd in voorlooplge hechtenis doorgebracht. Tot een maand gevangenisstraf 1* de 31 jarige landarbeider P. H. te Ouddorp, wegens oplichting, veroordeeld. De 31-Jarlge landbouwer M. van der B. t* Melissant is wegens valschheid in geschrifte hy heeft de valsche gewlchtsopgaven genoteerd en gesigneerd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. De traditioneel aoo gebeurenloo* verkopende Dinsdagavond-vergadering der Eerste Kam r kreeg daardoor een levendiger aspect. Welk standpunt moet Nederland ten aanzien van de binnenlandsche woelingen In Spanje innemen? De heer VAN VE88EM van de NBA. vond, dat we een zelfstandige neutraliteitspolitiek moeten volgen en dat de Regeering met dit wetsontwerp hiervan afwykt; door deel te ne men aan de non-lnterventie hadden wy ons slechts voor de wagentjes der Brltsche impe riale en der Fransche bolsjewistische belangen laten spannen. We hadden er, volgen* dezen senator, die zelfstandige neutraliteltspolttle* predikt en lederen buitenlandschen invloed ochynbaar zoo van harte verfoeit, dus bulten moeten"' blyven, wat den consequenten staatsman echter niet belette, duldeiyk zyn eenzijdige voorkeur te doen blijken, door gene raal Franco groot gelyk te geven, al* hy vreemde schepen op contrabande onderzoekt en door het „beleedigend" te noemen, dat minister De Graeff van „zeeroovery gesproken had. Wel zeer zonderling deed Juist van déze zijde bet verwyt aan, dat dit wetsontwerp een uiting zou zyn van dictatoriaal streven onser Regee ring. Is dictatoriaal streven in de oogen van den nationaal-soclallst nu een deugd of een on deugd? Er bleek In de Kamer echter ook van minder critische gesteldheid: de heer BRIëT iA.R.) kon geheel met het ontwerp Instemmen en wees erop, dat erkenning der Franco-regeering als oorlogvoerende party nog niet haar erkenning ais zelfstandige regeering inhoudt. Ten slotte kwam de heer POLLEMA nog met eenlge bedenkingen: het ontwerp had ten eer ste te weinig materieelen Inhoud ën ten tweede zou het gevolg zyn. dat non-lnterventie wordt tot.... interventie, waarmede de regeering te Valencia zich wel eens minder ingenomen sou kunnen toonen. Het krachtige protest van Minister DE GRAEFF tegen de bewering nn den heer Van Vessem als zou Nederland zich in dezen door Engeland en Frankryk op sleeptouw laten ne men en 's minister* constateering van he* feit, dat de overgroote meerderheid van ons volk de bescherming van onze koopvaardy- schepen door onze oorlogsschepen als een mooie nationale daad beschouwt, waarby 's heeren Van Vessem'* crttlek wH heel onna tionaal contrasteert, ontlokten der Kamer bravo-ge roep. Een gesameniyk optreden der mogendheden was hier noodlg om te werken In bet belang van den vrede. van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15