ONS BLAD In het vaderland terug Welkom aan het Prinselijk paar heden Het nieuws van DE BAROMETER Vlootbeperking in gevaar? STABILISATIE VAN DE SUIKERPRODUCTIE? LUDENDORFF EN DE R.K. DUITSCHE SOLDAAT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 9 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 7 APRIL 1937 158 DERTIGSTE JAARGANG No. Het wachten werd beloond DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het lot der Duitsche kloosterzusters De kerkenkwestie in Duitschland Goering naar Rome? Groote geestdrift in Z wij ndrecht Tsjecho-Slowakjje en de restauratie Geen toenadering tot Sovjet-Rusland De H. Schrift op de Italiaansche scholen Traangasbommen in een hoogeschool Geruchten in Berlyn tegengesproken Een pleidooi van het Vader- landsche Front Geheim vlootbouwprogramma van Japan doet het ergste vreezen Dr. Colyn zegt er voor Nederland niet gaarne mee te zullen instemmen Onruststokers verhinderen den arbeid aan Poolsche universiteiten 600 Zusters hebben reeds op de scholen ontslag gekregen De bekende gryze Ford was de voorbode van een blyde thuis komst van het jonge Paar ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een schryven van den generaal in den wereldoorlog Te PortsaU, in de nabijheid van Brest, is Frankrijks oudste inwoner, de heer Yver Prigent, 103 jaar geworden NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD (Van onzen eigen redacteur) taxi- MJ Amsterdamse!» 5 O O landen Op oever zonder r. y Het Prinselijk Paar is Dinsdagavond ran ii>n buitenlandse!» reis in Den Haag teruggekeerd. om de Halverwege den weg naar Rotterdam bleef de motorpolitie achter. Toen was er In het ge- Het Prinselijk Paar heeft slechts korten tijd te Parijs vertoefd, wandeling langs de boulevards heel niets meer, waardoor de publieke opmerk zaamheid werd getroffen. Stand op Woensdag «ter VJ».: 761.1 Vorige Stand: IK Weer wachten de honderden. De persfotografen worden moedeloos. Zoo nu en dan schittert het Blitz-licht hel op. Uit pure verveling kieken de persfotogra fen elkaar. Doch dan na tien minuten komt er eenlg teeken van leven in het paleis. Toen men ZwUndrecht eenmaal door was ging het In een snel tempo In de richting van Rot terdam: de laatste etappe van de huwelijksreis van prinses en prins. Het Fordje van Prins Bern hard, dat lang zamerhand in ons land zoo bekend is geworden, schoot als een pijl uit den *boog vooruit. WU hebben het den geheelen weg niet meer gezien. Met een flink vaartje ging het den betonweg af naar Rotterdam. Slechts weinigen herkenden onderweg het jonge paar In den groenen wagen. Alleen de Rotterdamsche motorpolitie gaf aan het geheel een bijzonder karakter. Fietsers en voetgangers, die gepasseerd werden, zagen In den regel te laat, wfe hun voorbij reed. Konden ze nog een glimp van Prins Bernhard en Prin ses Juliana zien, dan juichten ze het prinselijk paar hartelijk toe. zusters zijn reeds naar Noord-Amerika vertrok ken, terwijl andere gereed staan om zich in te schepen naar Brazilië, waar een nieuw arbeids veld voor hen open ligt. Dezer dagen sal deze groep vertrekken. In Mühldorf aan de Inn (Beieren) mogen de menschen de zusters absoluut niet meer helpen. Na 1 April mag, zoo besluit de brief In X Linzer Voiksblatt, geen enkele religieuze zich daar nog in het openbaar vertoonen.” BERLIJN, 6 April. (D.N.B.). De pogingen van de Duitsche regeering, vrede in de Evangelische kerk te brengen, zouden belemmerd zijn door lag is genomen door de aad aangesloten lands- icommissies van Pruisen houdt in, dat een zelf- voor de Duitsche LONDEN. 6 April. (Havas). Vandaag heeft in het Burlington House, onder voorzitterschap van Ramsay MacDonald, de tweede plenaire zitting van de suikerconferentie plaats gevonden. Dr. Colijn stemde in met de beginselen, zooals deze in de openingsrede uiteengezet zijn, doch verklaarde, dat hij zou aarzelen toe te stemmen in een overeenkomst, waar bij de productie van Nederland en N ed. I n d 1 wordt gestabiliseerd op het huidige peil De geruchten omtrent een Duitsche toenadering tot Sovjet-Rusland werden te Berlijn tegenge- De minister van Financiën heeft de Staats commissie voor het bankwezen geïnstalleerd. Dr. Colijn, die heden zal terugkeeren, seide Londen, een i De geheime vlootbouwpolitiek van Japan brengt de vlootbeperking in gevaar. De reehtsehe opmarsch In Noord-Spanje is on danks hardnekklgen tegenstand voortgezet. Chauffeursstaking ondernemingen. WARSCHAU. 6 April, (PAT.) Gisteren zijn voor de hervatting van de colleges In de poly technische hoogeschool te Warschau in een der lokalen van het gebouw traangas- en rookbom men geworpen, als gevolg waarvan de colleges geen doorgang konden vinden. Naar het D.N.B. meldt, heeft de vice-minister van Onderwijs ten aaazlen vRh den toestand in de universiteiten voor de radio verklaard, dat onder de gegeven omstandigheden van een nor malen arbeid der hoogescholen geen sprake kan zijn. De groote meerderheid der studenten wil met de onruststokers niets te maken hebben en weder aan het werk gaan. Hij achtte het noodlg, dat tegen den huldigen toestand krachtig werd opgetreden. te len, 4at hij nfet gaarne sou instemmen met stabilisatie van de Nederiandsche suiker productie op het huidige peil. Het gerucht gaat, dat Goering vóór Schusehnigg een bezoek zal brengen aan Rome. Om half acht klinkt plotseling gejuich op onder de wachtenden. De grijze Ford van den Prins draait met helle koplampen den hoek om, stopt voor een der zijvleugels en rijdt vervolgens weer weg. Een voorbode? Het is echter, aldus de correspondent, duidelijk, dat men zich alleen aan deze grenzen kan houden. Indien zij door alle vooraanstaande marines worden aanvaard. Door ze in haar geheel te verwerpen, heeft Japan wellicht het doodvonnis van de vloot beperking onderteekend, en zoodoende het verdrag van 193S waardeloos gemaakt. In den houten koker op de bordestrap wordt een zwak licht ontstoken. Aan een der zijramen valt even de ge stalte van H. M. de Koningin, in bontjas gehuld, te onderscheiden. Zij komen. De doorrit door Rotterdam gaf geen enkele vertraging, ofschoon in het geheel geen politie maatregelen waren getroffen. De verkeersagent, die Prins BÜmhard, die even moest stoppen, mej een elegant gebaar beduidde, dat hij kon door rijden, had er geen flauw vermoeden van, wie in den wagen zaten. Zonder zich bijzonder te haasten reed Prins Bemhard de drukke Rotterdamsche binnenstad door: de Maasbruggen over, langs de rivier, zoo naar den Coolslngel en vervolgens naar den grooten verkeersweg van Rotterdam naar Den Haag. Niemand herkende de Inzittenden op hun doorrit ook niet in Delft, waar de prins op een gevaarlijk kruispunt plotseling moest uit wijken, om een niet-verlicht verkeerspaaltje te mijden. Het gaf even een kleine verkeersopstop ping, doch zonder beteekenls. Om half 8 pas seerde het gezelschap de Hoornbrug en eenige oogenblikken later was het prinselijk paar weer op Haagsch grondgebied gearriveerd. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen in verband met den strijd in Spanje aangenomen. Ernstige aanvarjng tusschen twee sleepachepen bij Hansweert. Aan den Zw^ndrechtschen was er voor de drie auto's aanvan kelijk geen doorkomen aan. Het en thousiast wuivende en juichende pa- J bliek liet voor de auto's bijna geen ruimte over. Langzaam, heel lang zaam kwamen de wagens vooruit, waarbjj de Rotterdamsche motor politie de grootste moeite had ruim baan te maken. een besluit, dat Zaterdi bij den Lutherschen R bisschoppen en de kerjn en Saksen. Dit besluip 1 standig beheerend béstuur voor de Evangelische kerk gevormd zal worden, dat on der leiding van bisschop Marahrens zou staan. De landskerken van Mecklenburg. Bremen, Ol denburg, Sleeswijk-Holstein, Thüringen, Anhalt en Lübeck hebben aan dit besluit geen deel. Volgens het D.N.B. heeft de beslissing geen eigenlijke beteekenls. omdat zij in strijd is met de verordening van den rijksmlnlster van Ker kelijke Zaken van 23 Maart, volgens welke de bevoegdheden der kerkbesturen, die op dat oogenbllk In functie waren, moeten worden uit geoefend en geen maatregelen ten aanzien van personen genomen mogen worden. De Sovjet-Russische volkscommissaris voor de Posterijen. Yagoda, die van zijn functie ontheven en in arrest gesteld is Er doen te Washington en Berlijn hardnek kige geruchten de ronde, dat Japan slagschepen op stapel zet, die aanzienlijk grooter zijn dan 35.000 ton, en kruisers van 9.000 tot 10.000 ton. .Indien dit bevestigd wordt, zal waarschijnlijk onmiddellUk door de Vereenigde Staten een be roep worden gedaan op de beschermingsclausu- les van het vlootverdrag, aangezien dit land vastbesloten is, zijn verhoudingsgewijze sterkte in den Stillen Oceaan te handhaven. Het eenige wat vaststaat is, dat de Japansche vlootbegrooting voor 1936"37, die ongeveer 270.000.000 gulden bedraagt, d.i. 24 procent van de totale begroeting, voor het nieuwe begroo- tingsjaar aanzienlijk hooger zal zijn, in hoofd zaak als gevolg van het uitgebreid vlootbouw programma, dat thans wordt uitgevoerd. Het Zondagsblad vAn het diocees Augsburg publiceert een schrijven, dat generaal Luden dorff den 14den Juni 1918 tot alle Duitsche troe pen gericht heeft Het luidt als volgt: ,JBÜ het tweede leger werd een Engelsch blad buitgemaakt waarin te lezen staat, dat de soldaat Wiegant van de 3e comp. inf. regt 60 der 121 div. na zijn gevangenneming elke in lichting weigerde. De vertaling van de betref fende passage uit het Engelsch in het Dultech luidt: LONDEN, 6 April. (A N P.) De marine- medewerker van de ..Dally Telegraph” wijst op de geheimzinnigheid, die de Japansche vloctpolitiek op het oogenbllk kenmerkt Sedert 4iet najaar zijn alle gebruikelijke kanalen, waardoor voordien inlichtingen over den Japanschen vioolbouw werden ver kregen, gesloten. LONDEN, 6 April. (Havas.) In de kringen der gedelegeerden betoont men zich vanavond op timistischer over de vooruitzichten der confe rentie. Men schijnt zelfs te meenen, dat een overkomst zal tot stand komen op een basis, welke aan de tegenwoordige productiecijfers zal nabijkomen, maar met de voorbehouden. welke dr. Colijn. Masaryck en Moritz in de ochtend- bljeenkomst hebben geformuleerd Men krijgt evenwel den indruk, dat Groot-Brittannië wenscht. dat iedere toeneming van zijn con sumptie aan de productie van Groot-Brittan nië en het Brltsche Rijk wordt voorbehouden. Overigens beschouwt men het feit, dat Japan ter conferentie slechts door een waarnemer is vertegenwoordigd zonder eenige bezorgdheid, daar Nederland, als di rect belanghebbende, volgens bedoelde krin gen, van meening is, dat het zijn afzetge bied in Japan zal behouden. De gedelegeerden van verscheidene pleegden vervolgens onderling overleg. De wil om tot overeenstemming te geraken brengt ontspanning teweeg, doch een accoord is slechts dan te verwezenlijken, indien de te ne men maatregelen soepel zijn, zooals voor een regeling der landbouwproductie noodlg is. Nederland en Tsjecho-Slowakije, die de productie reeds vrijwillig hebben beperkt, zijn van meening, dat b(j een eventueele verminde ring hiermede rekening moet worden gehouden. Duitschland voert aan. dat de uitvoer de laat ste jaren afneemt en dat een toekomstige regle- menteering op meer normale jaren gebaseerd zal moeten zijn. De Zuid-Afrikaanache gedelegeerde, Te Water, heeft een uiteenzetting gegeven van het Zuid- Afrikaansche rationalisatieplan, dat volgens de meening van sommige kringen een eindweegs tegemoet komt aan de voorstellen van MacDo nald. De algemeene uiteenzettingen zijn thans ge ëindigd. De uitgesproken redevoeringen zullen morgen door het secretariaat worden bestudeerd en het bureau zal trachten een formule te vin den, die door de conferentie kan worden aan genomen. ROME, 6 April. (Havas). Er sou sprake zijn van een reis van Goering naar Italië, vóór het bezoek van Schusehnigg. Voor het oogenbllk gaat het hier nog slechte om een niet bevestigd gerucht. Generaal Ludendorff heeft dus als chef van den generalen staf destijds het eergevoel, de trouw en geest van kameraadschap van een katholiek zoo hoog geschat, dat hij het aan het geheele leger wenschte mede te deelen. Is de kathollekenhater thans dit alles ver geten? Even later verlichten groote kronen de groote voorzaal en verschijnt het Prinselijk Paar met H. M. de Koningin voor het raam. Luide juichen en roepen de menschen hen toe. Men zwaait met hoeden en handen en aller vriendelijkst wuiven de vorstelijke personen, als kleine silhouetten tegen het helle raam, terug. De menschen dringen in vurig enthousiasme vooruit tot voor het standbeeld van Frederik Hendrik. Teruggekeerd in het vaderland worden Prin ses en Prins In de persoon van enkele honder den door ieder begroet, honderden.... die uit een gaan als de vorstelijke personen naar bin nen treden, de welkome rust tegemoet na een langen vermoeienden tocht. De gevangene, een Roomsch Katholiek, zeide, dat hij bij zijn intrede in het Duitsche leger een eed had afgelegd, dat hU voor het geval hjj gevangen genomen zou worden, geen enkele Inlichting zou verschaffen, waardoor* de veiligheid van zijn kameraden in gevaar zou kunnen worden gebracht. Zijn gedrag dwong eerbied af en Is In volkomen overeenstemming met de beste tradities van het militair eergevoel. Inderdaad heeft men geen enkele Inlichting van den gevangene, die 19 Jaar oud Is, kunnen krijgen. Ik ver zoek u dit voorbeeld van trouwe plichts betrachting aan alle troepen bekend te ma ken.” w.g. Ludendorff. WEENEN. 6 April. (D. N. B.) Het orgaan van het Vaderlandse!» Front te Weenen, „Wiener Stadtstlmmen”, verklaart, dat de behandeling van het legltimistische vraagstuk door Tsje cho-Slowakije de laatste toetssteen voor de wijs heid der Tsjecho-Slowaaksche staatsleiding zou zijn. Men moet zich vrjj maken van de gedachte, dat Oostenrijk en Tsjecho-Slowakjje principleele tegenstanders zijn. Men diene er zich echter voor te hoeden, dat Tsjecho-Slowakije zich in binnenlandse!» aangelegenheden van Oosten rijk mengt. Men moet in Praag bedenken, dat een mo narchie in Oostenrijk iedere mogelijkheid, dat het nationaal-soclallsme vasten voet krijgt voorgoed uitschakelt. Daarentegen zou een door het natlonaal-socialisnje bedreigd Oostenrijk ook voor Tsjecho-Slowakije een hoogst gevaarlijken factor vormen. Men meldt ons uit Rome, dat Mussolini allen hoofden van scholen in Italië een Circulaire heeft doen toekomen, waarin bepaald wordt, dat voortaan de H. Evangeliën deel zullen uitmaken van de leerstof voor alle scholen. De onderwijzers, zoo wordt in deze circulaire gezegd, moeten den kinderen dit Goddelijk leer boek leeren kennen en zorg dragen, dat zij de beste stukken er uit leeren. In geen enkele schoolbibliotheek mag het H. Evangelie ont breken, want door de goddelijke inspiratie is dit werk het grootste en meest onmisbare werk, dat wij bezitten. Ook aan den Japanschen Landdag is mede gedeeld, dat aan de leden geen Inlichtingen kunnen worden verstrekt omtrent aantal en type der in aanbouw zijnde oorlogsschepen of de vorderingen van den vioolbouw. Deze eigenaardige toestand kan ernstige po litieke gevolgen hebben. Krachtens het verle den Jaar tot stand gekomen vlootverdrag heb ben Vigeland, de Ver. Staten en Frankrijk de kwalitatieve beperking hunner toekomstige oor logsschepen aanvaard, en deze beperkingen zijn sedertdien eveneens door Italië, Duitschland en Rusland in beginsel aangenomen. BERLIJN. 6 April. (D.N.B.) De door de En gelse!» pers gepubliceerde berichten inzake een toenadering tusschen Duitschland en de Sovjet unie, hebben hier in politieke kringen opzien gebaard. Men meent hier, dat het Duitsche ant woord hierop reeds op de partii-congressen U. Neurenberg van 1935 en 1936 op zoo ondubbel zinnige wijze is gegeven, dat men omtrent de tegenwoordige zoowel als de toekomstige orien teering van Duitschland tegenover de Sovjet unie niet meer in twijfel kan verkeeren. Het te Linz verschijnende Katholieke Volksblad publiceert enkele passages uit een particulieren brief, die uit Duitschland ontvangen werd en waarin interessante mededeelingen worden ge daan over het droevig lot der Duitsche kloos terzusters, die uit hun scholen in Beieren zijn verdreven ,,Het ontslag der zusters duurt nog steeds voort. Reeds nje*r dan 50 kloosters met meer dan 600 zusters werden door deze ramp getrof fen. In de meeste gevallen kunnen de zusters ter plaatse werkzaam blijven. De bevolking zorgt meestal op zeer welwillende wijze voor het on derhoud van deze zusters. De ontslagen zusters trachten in hun levensonderhoud te voorzien door handenarbeid, het onderhoud van ker ken en kerkllnnen; soms zjfn ze werkzaam als kosteres of organiste of behulpzaam in de huis houding en bjj verpleging van zieken. Enkele groepen van deze ontslagen klooster- De avpnd viel als een lichte blauwe nevel tosschen de dichte kale boomkruinen. Op de breede trappen van het kleine paleis voert een smalle houten koker als een gang naar de breede deuren van het paleis. In placide rust liggen het groote middenge bouw, met koepel en bronzen kroon overdekt en de lage zijvleugels onder de zware roode pannendaken te wachten in de stilte van den lente-avond en het verdonkerende bosch. Een schilderij op een schildersezel, een werk stuk van H. M. de Koningin, staat voor een der zijramen. De koninklijke standaard wappert van den gevel. De schildwachten gaan in' monotonen tred heen en weer.... heen en weer.... En de menschen wachten.... Langzaam valt de duisternis. In het paleis worden de lichten ontstoken. Groote kroonluchters zetten de hall hl licht. Hier en daar steken de heldere ramen sterk af tegen de langzaam vervagende contouren Van den gevel. Een lakei staat In stramme houding naar buiten te kijken. In de boomen van het Bosch fluiten de vo gels hun avondlied. En de menschen wachten.... Er komt bericht, dat de auto van het Prin- seljjk paar vijftien minuten geleden het veer bij Dordrecht is gepasseerd. En meer en meer vervagen de contouren te gen de stil-aan duister wordende lucht. De koninklijke standaard wordt binnen ge haald. En onder het licht van de booglampen wach ten nog steeds de menschen. Inderdaad: na korten tijd komt weer een auto den hoek van den tuinmuur om rijden en nog een, en nog een,.... een heele stoet, waar van alleen de eerste, een kleine groene twee persoons tot vlak voor het bordes rijdt. De wagen van den Prins. Een lakei snelt naar beneden, de portieren te openen, doch Prinses stijgt reeds uit. Ze is gekleed in grijzen nauwsluitenden bontman tel. Vlug loopt ze het bordes op, ge volgd door Prins Bernhard in licht overjas, natuurlijk Tegen kwart voor acht in den avond zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van hun huwelijksreis Dinsdag terug gekeerd in Den Haag, waar zjj zich aanstonds naar het Huis ten Bosch, het mo menteel verblijf van H. M. de Konin gin begaven. Vroeg in den avond reeds stonden enkele honderden menschen op het ruime voorplein van het kleine paleis *e wachten. Wanneey deze formule zal zijn gevonden, ral het bkreau Donderdag r(jn rapport in dienen in de plenaire vergadering. Minister Colijn, aldus Reuter tenslotte, sal morgen avond naar Nederland terugkeeren. Het zal afhangen van de vorderingen der conferen tie, of en wanneer h|j weer naar Londen sal gaan. waren echter reeds grijze hoed. De menschen, die in het donker wachten, juichen aan een stuk en luid door. Een 'hartelijk welkom voor het jonge paar. Men ziet H. M. de Koningin op hen toetreden en beiden hartelijk be groeten. Over den tocht in ons land naar Den Haag vernemen wij nog het volgende: Het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard tegen een uur of zes Dordrecht zou den passeeren, werd in den loop van den dag steeds sterker. Ook aan den Maasoever, in Dordrecht zoowel ais in ZwUndrecht bleek dit gerucht reeds te zUn doorgedrongen, want toen we omstreeks half vUf van Den Haag in Zwijn- drecht arriveerden, stond het in de straten en vooral bU het pontveer reeds zwart van de menschen. Ook aan den anderen Maasoever, In Dordrecht, stonden honderden menschen te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van Tiet Prinselijk paar niets positief vast stond, bleten de menschen ge duldig staan wachten. Even voor half 7 reed aan den Dordtschen kant van het veer een grijze Ford langs de file wachtende auto’s. Achtgf het stuur zat de secretaris van den Prins, jhr. Röell. die het Prinselijk paar tot de Nederiandsche grens was tegemoet gereden en die nu snel vooruit was gegaan, om de noodlge maatregelen te nemen voor den vlotten overtocht op het pont veer. De havenautoriteiten tijdig gewaarschuwd. De heer Ijzerman, directeur van het ge meentelijk havenbedrijf, had toen onmiddel lijk. nog voor de komst van Jhr. Röell, de noodige maatregelen genomen en zoo kon de prinselUke auto om precies half 7 ongestoord en zonder eenlg ''oponthoud onder de lulde toejuichingen van de samengestroomde men- schenmenigte de veerpont oprijden Het groene Fordje, een nieuwe V 8, waarin Prinses Juliana en Prins Bemhard waren gezeten, stond In het midden van het pontveer. Voor op stond de Ford van jhr. Röell, terwUl ach ter den prinselüken auto nog volgde een auto van de rUksrecherche. Andere auto's werden op het veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgangers, die In deze ocgenbllkken, vergeleken bü hen, die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoorrech te positie verkeerden. Op het veer onderhield Prins Bernhard, die uit den wagen was geko men en er frisch en door de zon bruinge brand uitzag. zich eenige oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar,. f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1