EGBERT We luisteren naar Generaal Mola waarschuwt de Basken y 11 I DE OCEAAN POST i I TO££ 0^3 punten Men om: DOUWE 1! Instantlne Sport en spel Hij bedreigt Biscaye metverwoesting Groslijststemming „RADIO-HOLLAND” i S WOENSDAG 7 APRIL 1937 SCHAKEN EEN STEEN OP DEN WEG WIELRENNEN De niet-inmenging Hooge boete opgelegd WOONHUIS AFGEBRAND ZEILEN J. G. Hibma overleden Uitslag kieskring Utrecht De rampok-zaken VOETBAL Bakhuyg naar Venlo N.V. SCHERMEN Pater Beaufort of Loerakker? Majoor J. L. Gnde overleden RETOUR-VACANTIEKAARTEN Donderdag 8 April KORTSTONDIGE VREUGDE Het Ned.-Indi>ch leger Apothekers-assictent LYON ZONDER STROOM ANNO DE 1755 Vrachtschip tot zinken gebracht Overwinning van Fine op Al je chin Met messen gingen de linkse hen in het Noorden den requetes te lijf De Amerikaan bezet thans de eerste plaats te Margate Oud-katholieke aartsbisschop gekozen LEVENSGELUK IN HUWELIJK EN LIEFDE EEN SCHEEPSKRANT! KWAKZALFSTER VEROOR DEELD PARIJSCHE ZESDAAGSCHE BEGINT HEDENAVOND Opperman over het rijden van den Nederlander VAN VLIET’S TOURNÉE DOOR AUSTRALIË I.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND” „ROTTERD. LLOYD” met adv erteeren bereikt MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN en TOERISTEN. De „Hertog Hendrik” komt terug Rechtsche aanval in Guadalajara? Motorrijder over den kop geslagen BMiitBaiiilltiaitlilllliaiMigiaiaiaiiP feB i^ig^itiiiitiCitaiilliMiiMiilllliaieeaia awMssmwa i I Dr. W. B. Huddleston Slater voor I H de K.R.O.-microfoon Pijnenburg-Slaats en Billiet-Wals favoriet Secretaris van den Prins gaat trouwen 1 Reputatie i Guadala- en 015 officier van Justitie achtte deze straf Pc7e® 10.30 Grampl. dus goed Voortreitelijk te verdragen, abso luut onschadelijk en vrij van elke nevenwerking is 7909. 253. 97. 648. 126. 97. Naar wij vernemen zal Donderdagochtend Hr. Ms. „Hertog Hendrik” te circa half 11 te Den Helder binnenkomen; wanneer het schip niet in den morgen binnenkomt, dan zal dit onge veer des middags om half 5 het geval zijn. stilt en voorkomt pijnen 57. 59. 28. 30 3. 5. 7. Maar o zoo 8445. 349. 111. 225. 37. 39 41. 43. 45. 47. secretaris van nej. M. A. B. Uit het Rijksopvoedingsgestlcht Den Dolder zijn twee jongens ontsnapt, die daar een auto --lam [aar- d4d5, Pc6e5 10. 0—0, IriKBCHT. Geslaagd de dames J. H. van de Hi -ht. utrecht, en M. J. Kol van Kiuyve, Bilt- hown. Pe7—g6; h6—115; f Vraagt proefnummer en tarieven aan: I VI iGRIA, 6 April (Havas) Niettegen staande het slechte weer hebben de natio nalisten hun opmarsch methodisch voort gezet. Bij hun oprukken stieten de requetes op hardnekkigen tegenstand van mannen, dfe hun vuurwapenen wegwierpen en hun tegenstanders met messen te lijf gingen. op een station onderweg'wórden aangevarigen of geëindigd. Overigens gelden voor de retour- vacantiekaarten dezelfde bepalingen als voor de gewone vacantiekaarten en zijn ze derhalve niet geldig In D- en P-treinen. Op het gemeentehuis te Wassenaar heeft de aanteekenlng plaats gehad van het aanstaande huwelijk van jhr. ir. W. O. Röel Z. K. H. Prins Bernhard, met Del Court van Krimpen te Wassenaar. Het Prinselijk echtpaar zal de huwelijksvol trekking op Dinsdag 20 April as. bijwonen. BATAVIA, 6 April. (Aneta.) De andere ver dachten van de rampokzaak, die in de omgeving van Tjibaroesa werden gearresteerd, zyn ver hoord. Op het oogenblik zijn er geen nieuwe rampok-zaken. d3. Kh8—g8; Kg7—f6; i j den T Schermbond. De heer Gude was een in schermkringen al- i I om bekende figuur, die voor deze sport zeer ver dienstelijk werk heeft verricht. LYON, 6 April. (Havas) Hedenochtend Is het personeel van de electriclteitsbedrijven te Lyori In staking gegaan. Het bedrijf ligt geheel stil. 51. b4— b5. 53. KI2—e3, Kd4—d5, b5—b6. b6—b7, EN Dinsdagmorgen is te Utrecht tot nieuwen oud- katholleken aartsbisschop gekozen prof. An dreas Rinkel, die de benoeming nog acht da gen In beraad heeft gehouden. Het onder de vlag van Panama varende vrachtschip Andra, dat door een Britsche firma bevracht was, zou ter hoogte van Castro Urdlales door den rechtschen krui ser Almlrante Cervera tot zinken zijn ge bracht. hg konden de en zil KeteengraeM S6t Anuterdam-C. Er Is den laatsten tijd weer geen gebrek aan geruchten rond den populairen speler van het Nederlandse!) elftal Bakhuys. Eenigen tijd ge leden was er blijkbaar sprake van, dat hij weer de Z.A.C.-kleuren zou gaan verdedigen. Thans schijnt de H.B.S.-er zijn geluk in het Zuiden te gaan beproeven. Hij heeft zich nu in Venlo ge vestigd en naar verluidt zou hij in het vervolg voor den tweede klasser V.V.V. uitkomen. Bij de officieele instanties is echter van een over schrijving van den Hagenaar naar een andere vereenlglng tot heden nog niets bekend. Jaar wegens volbrachten diensttijd het N.-I. L. mogen hebben verlaten. Ook steeds meer oude ren en jongeren melden zich aan voor het Indisch leger en in een week meldden zich zelfs 2000 sollicitanten en gemiddeld per maand be dragen het aantal andere aanmeldingen duizend. Er wordt evenwel een strenge selectie toege past. DEL'TSCHLANDSBNDER. 1571 M. 730 Otto Kermbach’s orkest 8 30 Omroepor kest 9.20 Berichten 030 Viool en piano. 1030—1130 Oram.pl. Sted. orkest van Bournemouth m. m v. solist. 5.05 Gram.pl. 5.35 BBC-orkest. 6.30 Berichten. 6.40 „This and that", causerie. 7 00 BBC-orkeet m. m v solist 8 00 Re- vue-programma. 9.00 „Why talk about words?", causerie. 9.30 Berichten. 9.40 Het Orchestra Raymonde. 1030 Kerk dienst 10.40 Cembalovoordracht. 11.00 ..Timber”, causerie. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.30 Dansmuziek (gr.pl.). Gistermorgen waren van 49 van de vijftig af- deelingen in den Rijkskieskring Utrecht de uit slagen bekend. Er ontbreken alleen nog de cijfers van Neerlangbroek. welke echter niet van invloed kunnen zijn op de volgorde der Candi da ten. Uitgebracht werden: Als lid: Suring De Brabander Van Dijk Kooien Als plaatsvervanger: De Wijkerslooth De Brabander Van Dijk De Goey Kooien Suring De cijfers wijzen uit, dat de heer De Goey uit Montfoort de tweede plaats als plaatsvervanger zal bezetten (De Wijkerslooth no. één). De heer De Goey krijgt dus de dertiende plaats op de gecombineerde lijst Den Bosch Utrecht. gemotoriseerd gevechtsmateriaal rechtschen niet lang stand houden, trokken terug op hun steunlinie. In de eerste uren van den middag werd de strijd voort gezet van de veroverde stellingen uit. Rg2—h3, Pg618 Pd3—c5, Pd7—f6 Twee wisselloopers uit Oss, die te Gemert hun werkza^piheden hadden verricht, keerden Dins dagmorgen per motorrijwiel huiswaarts. Op een gegeven oogenblik wilde onder Den Dungen A. van Hoorn naast zijn collega komen rijden. Hij kwam daarbij in aanraking met een grooten steen. Van Hoorn verloor daardoor de macht over zijn stuur en sloeg over den kop. Bewus teloos en zwaar gewond bleef het slachtoffer naast het rijwiel liggen. Zijn collega heeft onmiddelüjk geneeskun dige hulp uit Den Dungen gehaald. Met een zware hersenschudding Is van H. naar het zie kenhuis st. Joannes de Deo te Den Bosch over gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Dinsdagnacht is door niet bekende oor zaak brand ontstaan in de woning van de familie Keukens te Heumen bij Nijmegen. De woning brandde geheel af. Een oude vrouw. dl» bedlegerig was. werd door buren uit het bran dende huls gedragen. Zij kreeg geen letsel. Huls en Inboedel waren verzekerd. Op 68-jarlgen leeftijd is te Sneek overleden de heer J. G. Hibma, een bekende figuur In nationale en internationale zellerskringen. De heer Hibma was oud-voorzitter van de Koninklijke Zeilvereenlgjng Sneek en oud- en eere-voorzitter van den Noord-Nederlandschen Watersportbond, van welken bond hij een der oprichters is geweest. Eenige jaren geleden won hy voor Nederland met de 6-meter „Hollands Hope” in Engeland de „One Ton Cup”, welke hij een jaar later in Nederland zelf met succes verdedigde, zeilende In de 6-meter .Prinses Juliana”. De regeerlng erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Officier In de Orde van Oranje-Nassau. Z' r'i' BKtKSHI„ 322 en 484 M. 323 M.: 11.30 Gram pl. 11.50 Omroepdanaorkest. 12.30 Kleinorkest.. 13 50130 Gram.pl. 4.30 Kleinorkest. 5 50 Gram.pl. 6.30 Gram pl. 7 20 Omroepsymphonle-orkest en „Trinl- tas-Koor” 9.3010.30 Gram.pl. 481 M.: 1130 Oram.pl. 11.50 Kleinorkest 12 30 Gram pl (tot 1 20). 4.30 Omroepor kest 5 35 Vloolvoordracht. 5.55 Gram.pl. 6.35 dito. 730 Omroeporkest en radiotoo- neel. 9.3010.30 Soliatenconcert. In de vijfde ronde van het schaaktoumool te Margate heeft de Amerikaan Fine een fraai succes geboekt door van Aljechln te winnen. Daar Fine tevens zijn afgebroken partij tegen Milner Barry won, bezet de Amerikaan op het oogenblik de eerste plaats. De uitslagen van de in de vijfde ronde ge speelde partijen waren: Fine wint van Aljechln. Keres wint van Tylor. Foltys wint van Thomas. Miss Menchik wint van Buerger. Milner Barry wint van Alexander. Daar Fine de. afgebroken partij tegen Milner Barry won en de afgebroken partij tusschen Alexander en Miss Menchik in remise eindigde, is de stand in de hoofdgroep thans: 1. Fine, 4JZ punt; 2. Keres, 3% punt en een afgebroken party; 3. Foltys, 3 pnt. en een af gebroken party-, 4. Aljechln 3 pnt.; 5. Sir Tho mas 2'/, pnt.; 6. en 7. Miss Menchik en Milner Barry 2 pnt. en een afgebroken party; 8. en a Buerger en Alexander 1 pnt.; 10. Tylor S pnt. De resultaten van de Nederlanders in de re- servegroepen warenvan Doesburgh wint van Ursell; Prins remise met Appel; Cole verliest van Landau; Schelfhout wint van van Seters. Voorts werden nog eenige afgebroken partyen beslist; Scheffer won n.l. van Cole. Wintel speelde remise met Prins, Landau verloor van Norman Hansen en van Doesburgh won van Schelfhout. gestolen hebben en daarmede naar Amst»di zyn gereden. Zij hebben den auto op den Ha: lemmerweg achtergelaten en daarna twee fiet sen gestolen, waar zy mede verder reden. Een Amsterdamsche agent is hun per auto nagegaan en heeft te Halfweg de twee Jon gens aangehouden, die daarop naar de hoofd stad zyn terug gebracht en voorlooplg inge sloten zyn in het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg. Volgens te Londen ontvangen berichten is vanmiddag een bom neergekomen nabu den Britschen destroyer Gallant in de nabyheid van kaap San Antonio in de provincie Alican te. Men vermoedt, dat de bom afkomstig is van een rechtsch vliegtuig. Voor zoover bekend is is de Gallant niet geraakt. Naar wy vernemen zullen In het tydvak van 12 Juli tot en met 2 September 1937 op Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week aan elk station verkrygbaar zyn retour-vacantiekaarten, kostende le kl. ƒ1135, 3e kl. 835, 3e kl. 6. Voor kinderen, jonger dan tien jaren,- is de helft van bovenstaande pryzen verschuldigd. Deze retour-vacantiekaarten zyn geldig voor een'reis heen en terug naar het door den rel-» zigër op te geven station van bestemming. De heenreis moet afgelegd worden op d*m dag der afstempeling, de terugreis op denzelfden of den volgenden dag. Onderbreken der reis is niet geoorloofd. Zoo wel de heenreis als de terugreis mogen echter glpgfjtós’c'a. f (DE Na de heropening van het Britsche parle ment heeft Eden medegedeeld: Ik ben op het oogenblik niet in staat het Huis nadere in lichtingen te verstrekken over het onderzoek der nlet-lnmengingscommissie naar de kwestie van het weghalen der vreemdelingen van het Spaansche gebied. Zooals de Britsche regeerlng echter verklaard heeft, hecht zy groot belang aan het maken van vorderingen in deze rich ting. Er is kortelings geen enkel bericht ontvan gen over aan land zetten van bultenlandsche troepen in Spanje. Hy zeide geen datum te kunnen noemen, waarop de contróle op de niet-inmenging zou worden toegepast, maar hy hoopte, dat dit zeer binnenkort geschieden zou. Voorts heeft hy een verklaring voorgelezen, die door alle Britsche onderdanen, die naar Spanje willen, moet wor den onderteekend, en waarin zy mededeelen wat het doel van hun reis is en verklaren niets te zullen doen, wat als inmenging ten gunste van een der Spaansche partyen kan worden beschouwd. Voorts moeten zy erkennen, dat de Britsche regeerlng geen verantwoordeiykheid op zich kan nemen ten aanzien van hun be scherming of zoo noodig evacuatie. 17.000 Spanjaarden en vreemdelingen zjjn door Britsche schepen uit Noord-Spaansche ha- vens geëvacueerd sedert het begin van den bur geroorlog. onafhankelyk van hun politieke op vattingen. De Britsche vertegenwoordigers te Hendaye en Valencia zetten hun pogingen voort, om te komen tot een uitwisseling van politieke gevangenen. Aljechln. 2. c2—C4, f7—f5; Rfl—g2, Rf8—b4»; Pbl—c3. Pb8—C6; 00; 9. Pgl d7xe6; 11. Tal—dl. 13. c4—c5t, Kg8— 15. Pg5e6, Rc8x In den ouderdom van 49 jaar is te Amster dam plotseling overleden majoor J. L. Gude. chef technische zaken by de Artillerie-inrich- I ting aan de Hembrug en vice-voorzitter van i Konlnkiyken Nederlandschen Amateur- KAIHO PARIS, 1648 M. 11.35 Omroep- orkest en zang. 1.20 Gram.pl. 4.05 Zang. 6 20 Oram.pl. 7 05 Zang. 7.35 Zang. 7.50 Nat. Orkest. 0^01020 GrampL HILt EKSl .M II. .301 M (AVKO-ultzendlnc) 800 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl’. 10.30 Omroeporkest m. m. v. solist en declamatie 12 3(» De Octo- phonikers. 1 15 Orgelspel. 1.30 De Octo- phonikers. 2.00 „Het leven in Hin- doestan". 2.30 Zang. 3.00 Naai- en bor- duurcursus 3.45 Gram.pl. 4 00 Voor zie ken en thuiszittenden. 4 30 AVRO-Dans- orkest. 5.00 Radiotooneel voor kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian -orkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, gram.pl 8.15 Concertge bouworkest In de pauze? orgelspel. 10.30 Oram.pl. 11.00 Berichten ANP. hierna tot 12.00 A VRO -Dansorkest In verband met den officieuzen uitslag van de stemming in de gecombineerde kieskringen Haarlem, Helder. Leiden en Dordrecht, waarbij met gering stemmenverschil de heer A. J. Loer akker de eerste plaats op de Candida ten] ijst in neemt en pater Dr. D. Beaufort de tweede, hadden wy een onderhoud met den heer Loer akker, waarby deze er zyn twyfel over uitsprak iji of het reglement aan het Partybestuur de be voegdheid geeft deze kleine electorale ontspo ring ongedaan te maken en pater Beaufort we derom de plaats te geven, die hem toekomt. Hij zou echter yverig helpen zoeken naar een oplossing en verklaarde zich tot ^lle medewer king daartoe bereid. 56 Kd5—C6, 58. Kc6—d7, Pd8—e6; Pa4—c5t; 60. Kd7—c8. Zwart geeft op. Bij Madrid hebben de rechtschen twee aanvallen gedaan, een in den sector van Aravaca en een in dien van Carabanchel. De legeertngstroepen waren hierop voorbereid en de aanvallers slaagden er niet in eenig terreln- deel. dat zy verloren hadden, te heroveren. De regeeringstrpepen hebben van hun kant een krachtlgen aanval ondernomen, evenwydig met de UJn BruneteCienpozuelos in het Zui delijke deel van het front der Jarama. Ver scheidene aanvalswagens werkten met deze auctie samen en beschermden de infanterie, welke zy vooruitreden, door een onophoudelijk vuur op de vyandeiyke stellingen. Tegen dit •r In zes voordrachten op de Zondagen TI, 18 en 25 April en 2. 9 en 23 Mei, telkens des avonds van 10.10 uur tot 1030 uur, zal de Rotterdam- sche arts dr. W. B. Huddleston Slater voor de K.R.O.-microfoon bovengenoemd onderwerp be handelen. Nu er over huwelyk en liefde den laatsten tyd zooveel Is geschreven en gespro ken op een wijze, die het huwelyk in zün we zen aantastte, is bet noodzalaelyk geworden om van Katholiek standpunt uit door een Katho liek arts voor de microfoon te doen uiteen zet ten, wrat he^ huwelyk is en hoe het zyn moet. Uiteraard zyn deze voordrachten niet geschikt voor kinderen en jeugxilge personen. Vandaar ook dat het uur van uitzending zoo laat moge- lyk op Zondagavond is gesteld. De ouders wor den met nadruk verzocht te zorgen, dat geen anderen dan volwassenen in het gezin deze voordrachten kunnen beluisteren. WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDEN8 DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde de bekende kwakzalfster mevr. W. S., wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, tot een geldboete van 200.—, subs. 40 dagen hechtenis. De kantonrechter had haar 50.boete op gelegd. De officier van Justitie achtte deze straf veel te laag en vroeg 14 dagen hechtenis. In een tweede zaak tegen deze vrouw, waar voor zy door den kantonrechter tot 500.— boete was veroordeeld, achtte de Rechtbank t bcwys niet geleverd, zoodat zy werd vrijgespro ken. In dit geval had het O. M. 14 dagen hech tenis gerequireerd. z Het is voor de eerste maal In de historie van de Parysche zesdaagsche. dat er niet minder dan vier Nederl. renners zullen starten. Uit den aard der zaak zyn de meeste deelnemers Franschen maar dat met het aantal renners Nederland op de tweede plaats komt, voor Italië, voor België, voor Denemarken en Duitschland is een feit, dat toch wel bewyst. welk een be langrijke plaats de Nederlandsche wielrenners momenteel innemen. Het aardigste is echter, dat alle vier geënga geerde Hollanders een redeiyke kans op de overwinning maken en betrekkeiyk weinig con currentie behoeven te ondervinden van de an dere koppels, indien de samenwerking tusschen onze landgenooten behoorlijk is. En juist daar- i aan kan worden getwijfeld. Pellenaars ziet met zyn ouden koppelgenoot Schoen, waarmee hy dit seizoen reeds zoovele successen oogstte, de kans schoon op Pynenburg en Slaats revanche te nemen en hetzelfde kan gezegd, worden van Wals, die aan Billiet ditmaal een koppelgenoot van wel zeer byzondere klasse heeft. Gevaariyke concurrenten zyn voorts de Ita lianen Guerradi Paco, die op de groote baan te Parys byzonder goed thuis zyn, en de Franschen IgnatDiot en de Belgen Aerts Debruycker. By een normaal verloop van den stryd achten wy speciaal PynenburgSlaats en WalsBilliet in staat te zegevieren, een mee- ning, die trouwens door vele Fransche journa listen wordt gedeeld. Met groote belangstelling zal men ook ongetwyfeld hier te lande het ver loop van deze Parysche zesdaagsche, die heden (Woensdagavond) begint, volgen. Het terrein langs den weg van Orchandfano naar Durango was zeer moeiiyk te veroveren; by elke bocht moest een mitrailleurnest van den tegenstander uit den weg worden geruimd. In den avond waren de rechtschen vyf kilometer opgerukt. De verliezen van de regeeringstroepen worden in totaal op 1030 dooden geschat. Het schynt, dat de oprukkende troepen thans het moeilykste terrein achter den rug hebben en dat zy zich thans gemakkeiyker kunnen be wegen. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat recht- sche vliegtuigen boven de provincie Biscaye in het Spaansch en Baskisch gedrukte strooibil jetten hebben uitgeworpen met den volgenden tekst: „Laatste waarschuwing. Wy zyn thans vast besloten den oorlog in Noord-Spanje te doen eindigen. Laten zy, die geen moorden hebben begaan, de wapens neerleggen en zich over geven. Hun leven zal dan gespaard en hun bezittingen zullen ontzien worden. In dien uw overgave niet direct geschiedt, zullen wy Biscaye verwoesten en dan met de oorlogs industrieën beginnen, wy beschikken over de middelen hiertoe. wjj. generaal Mola”. PROITWICII, 15(M> M. 1106 Causerie. 1125 Gram.pl. 12 05 BBC-Welsch orkest m. m. v. soliste 1.05 De BBC-Zangers. 1.35 Het Sharpe-Sextet 2.20 Het Harp- Trio. 2.50 Gram.pl 3.10 Causerie. 3.35 De aanwerving van vrywilligers voor het Ned.- Indlsch leger in verband met de uitbreiding van onze legermacht in de Oost, neemt steeds groote- ren omvang aan. Werden tot heden alleen jongere lieden aangeworven, thans deelt de comman dant van het N.-I. L. Kapitein van den Berge mede, dat ook weer oud-gedlenden, dat wil zeg- gen gewezen onderofficieren de kans krygen een plaats in het Nederlandsch-Indlsch leger in te nemen Deze ouderen mogen geen hoogeren lewtijd bereikt hebben dan veertig jaar. Daar- nkast is bepaald, dat zy niet langer dan vier «El l.EN. 456 M. 8 50 Grsm.pl. 11.20 Or kest coneert. 12.35 Concert. 1.35 Geva rieerd concert. 3.20 Zang en plano. 4.10 Gram.pl. 5.20 Blaasmuziek 6 20 Omroep- klelnorkest 7.30 Omroepklelnorkest en -koor. 8 20 Radiotooneel. 9.5011.20 Landesorkeet Gouw Baden en mandollne- orkeet. De rechtschen hebben gisteren hun „offen sieve verkenning” in den sector van Guadala jara voortgezet, welke thans ook nog 'voort duurt. Het schynt, dat een operatie zich moet afspelen tusschen den weg van Aragon het dal van de Tajuna. llll.VERSl M I, 1875 M. (8.00015 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0011.30 NCRV) 8 009 15 en 10 00 Gram pl. 10.15 Morgendienst. 10.4ö Gram pl. 11.30 Godsd balfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram pl 2 00 Handwerk- cursus. 2.55 Gram pl 3 00 Vrouwenhalf- uur. 3-30’ Gram.pl. 3 45 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de Jeugd. 5.155.45 Grain - pl 6.00 Cello en plano. 6 45 Causerie 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7 45 Reportage 8 00 Berichten ANP Herh. B«B-bertctiten; 819 Reportage. 9 00 Gram pl 9 15 Orgelspel. 10 00 Berichten ANP. 10.0611.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. OVER: DE KWESTIE MR. PONT Als regelmatig lezer van Uw blad wil Ik de gastvryheld van uw kolommen Inroepen en ver zoek ik u bygevolg ook een andere zienswyze ’n plaatsje in te ruimen, naar aanleiding van uw artikel „Burgemeester Pont" In het avondblsd van 3 April. Het eerste gedeelte van het artikel, dat nJ. handelt over den „openiyken overgang naar de NS.B. van den katholieken burgemeester van Hlllegom, den heer mr. D. F. Pont”, wil ik hier thans stilzwygend voorbygaan, evenzoo hetgeen over het schryven van het Doorluchtig Episco paat wordt aangehaald. Ik zou u andere en sterkere gevallen, die een andere opvatting tot uiting brengen, kunnen opnoemen. Het zou hier te ver voeren; hierover wil ik met u desge- wenscht wel eens persoonlijk van gedachten wisselen. Het is my hier meer te doen om het in het tweede deel vervatte criterium, dat u meent te moeten aanleggen, nJ. by de beoordeellng of mr. Pont al dan niet uit eigen beweging „het Hillegomsche Raadhuis vaarwel” behoort te zeggen. Als eersten elsch voor een goede gezagshand- having noemt u het vertrouwen van de onder- hoorigen In ‘den gezagsdrager. Dit is wel juist geredeneerd, althans ten deele, maar niet con sequent! Ik mag niet veronderstellen, dat u de gevolgen van uw conclusies niet hebt overzien. Niettemin zyn de consequenties niet in het voordeel van.... de politieke party en en van de R.K.S.P. ip het byzonder. Vooreerst geeft u als uw overtuiging, dat „de Hillegomsche bevolking slechts met leede oogen een partyganger der N.S.B. aan het hoofd der gemeente zal dulden”. Doch vóórdat mr. Pont als zoodanig bekend was, was hy „partygan- ger” der R.KJS.P. en wél goed genoeg! Kunt u, Mynheer de Redacteur, zich voor stellen, dat er nu reeds verschillende gevallen zyn op te 'noemen, waarin men dezen zin uw geciteerde passage kan toepassen op een andere gemeente en den naam. „N.S.B.'' slecht* neeft te vervangen door den naam van een dej; politieke partyen, in het byzonder der R.K.S.P, AR. of C.H.? Voelt u nu de consequentie van uw betoog? Er zijn vele gemeenten, waar de meercemeia R. Katholiek is, doch de benoeming van een burgemeester niet in overeenstemming met deze meerderheid. ,J3e Maasbode" klaagt er zoo dlkwyis over! Kunt u zich voorstellen, M. de R., en Ik kan u dit verzekeren, dat er reeds verschei dene gemeenten zyn waar de meerderheid der bevolking, zelfs eenige geheel, de NJS.B. als politieke richting Is toegedaan? Zoudt u „alsnog durven vertrouwen, aat de burgemeesters dezer gemeenten genoeg gentle men zullen zyn om daaruit de gewenschte con sequenties te trekken en hun ambt neer te leg gen?” En evenzeer de regeerlng? Mocht jnr. Pont zulk een gentleman zyn, zouden dan deze burgemeesters dit voorbeeld volgen? M. de R.l Legt u deze vraag eens in een Open Brief aan al deze Burgemeesters voor! U zult, evenals ik, verrast zyn! Dan dank ik u by voorbaat dubbel! Zoovelen hebben alles over voor den schifn. Ze kunnen dit niet doen en dat niet laten, omdat hun naam anders over de tong zou gaan. Voor hun reputatie hebben ze veel over. Eer is teer en natuurlijk moet men alles in ’t werk stellen, opdat z’n eer niet wordt aangetast. Maar de menschen, die we hierboven op ’t oog hadden, bekommeren zicji~minder om het wezen van hun eer dan wel om den schijn naar buiten. Als ze maar voor de wereld netjes lijken, dan is 't hun genoeg. Wanneer 't niet gezien wordt komt ’t er niet op aan. voor de menschen moeten ze braaf en fatsoenlijk lijken. Het is goed voor 'n reputatie te zor gen maar dan moet men zijn zorg uitstrekken niet allereerst naar den schijn maar naar het wezen. Zorgt aat ge niet alleen netjes en braaf schijnt, maar zorgt hoe de schijn ook wezen moge dat ge vooral braaf zijt! M. WESTERMAN Naschrift der Redactie. De R.K8P. of een der andere ordeiyke partyen vergeiyken met de door de Regeerlng voor haar ambtenaren ver boden N8.B. is toch wel heel mank en toont een bedenkelyk gemis aan onderscheidingsver mogen. Jarenlang heeft de Hillegomsche bur- gery zonder zweem van tegenstand of tegenzin een burgemeester van liberalen huize gehad. En ook als er een anti-revolutionnalr of vryzin- nlg-democratlsch bewindsman zou optreden, zou de Hillegomsche burgery, evenals die vap alle andere gemeenten in ons land, zich weten te beheerschen. Maar dat wil niet zeggen, dat zy gaarne een voorstander van den totalen Staat hy moge zich dan N.S.B.'er of com munist noemen op het raadhuis ziet zetelen en con amore haar vertrouwen zou schenken- Neen, het gaat niet om de vraag tot welke par ty de heer Pont behoort, maar het gaat uitslui tend om het feit, dat hy zich by de NS.B. aan sloot. De N.S.B. streeft een doel na. dat zóó tegengesteld Is aan de natuur van den doorsnee Nederlander, dat men er zich niet over ver bazen moet, dat deze zich met hand en tand daartegen verzet. De heer Pont wist natuuriyk, dat hy door zyn openiyk toetreden tot de NB B. aan zyn gemeentenaren kond deed, dat hy voortaan diametraal met hen van meening zou verschillen In staatsrechtelyke opvattingen en dat zyn gemeentenaren die opvattingen veraf schuwden. Waar een dergeiyke kloof tusschen den burgemeester en zyn gemeentenaren ont staan was. mochten wy aan den heer Pont vragen zich genoeg gentleman te toonen de Hillegomsche burgery zyn tegenwoordigheid niet langer op te dringen. Het goed vervullen van zyn functie zou er voor hem trouwens te zwaar zyn geworden, daar de burgerij hem zou gewantrouwd hebben. Datzelfde kan men toch niet zeggen van een Katholieken burgemeester in een nlet-Katholleke gemeente of van een liberalen, anti-revolutionnalren burgemeester in een Katholieke gemeente? Inzender beweert (zonder eenigen zweem van bewys), dat er gemeenten zyn, waarvan de be volking geheel de N.S.B. Is toegedaan en vraagt, dat de burgemeesters van die gemeen ten dan ook hun ambt neerleggen. Gesteld eens, dat inzender zyn bewering waar kon maken, dan nog zou er voor de daar gezagvoerende vertegenwoordigers van onze Regeerlng geen reden zyn om heen te gaan, maar integendeel met alle kracht het gezag te handhaven van de Regeerlng, waarvan zy de vertrouwensman nen zyn. Handhaving van het bestaande gezag. Dat zou hun plicht zyn en wy zyn er van overtuigd, dat ook burgemeester Pont er zoo over zou denken. Overigens mag Inzender gerust eens bjl ons aanloopen. wy hopen hem dan duldeiyk te kunnen maken, wat hem biykens den aanhef van zyn stuk nog niet klaar is. Hy zal moeite hebben om het Nederlandsche Episcopaat te overtuigen, dat bet niet zuiver In de leer ia II De bekende Australische wielrenner Hubert Opperman, die momenteel in Europa vertoeft, heeft aan een medewerker van het Fransche blad „ParisSolr" het één en ander verteld over van Vllet’s ryden In Australië. „Van Vliet heeft ontzettend veel succes ge had", verklaarde Opperman, hy heeft letteriyk ..gejongleerd” met de Australische amateurs, waartegen hy moest ryden en van den directeur van de wielerbaan te Melbourne ontving hy tydens zyn verbiyf aldaar een schitterend aan bod om als professional op deze baan te debu- teeren. Opperman besloot met deze woorden: .Het Is In elk geval een prachtige sprinter en zyn komst in Australië is voor heel veel van onze jonge renners een goede les geweest...." Hier laten wy de party tusschen Fine en Al jechln volgen uit de vyfde ronde van het schaaktoumool te Margate. Wit: R. Fine. Zwartdr. 1. d2d4. e7&6; g2—g3. Pg8—f6; 4. Rel—d2. Rb4—e7; 6. 8 Ddl—b3, h3, Pe5—g6; 10. d5xe6, 87—c6; 12. 0—0, e6—e5; h8; 14. Ph3—g5. Dd8—e8; e6: 16 Db3xe6. Re7xc5: 17. De6xf5, Te8—d3; 18. Df5c2. De8— «6; 19. Pc3—a4, Rc5—e7: 20 a2—a3, Td8—d4; 21. h2—h3, b7—b5; 22 Pa4—c3. a7—a5; 23. Rd2—e3, Td4xdl; 24 Tflxdl. b5— b4; 25. a3xb4. a5xb4; 26. Pc3—a4. Pf6—d5; 27. Re3—c5, De6—f7; 28. e2—e3, Tf8—c8; 29. Dc2—c4, Df7—f8; 30 Rc5xe7, Pg6xe7; 31. e3—e4, Pd5—f6; 32. Dc4xb4. Tc8— d8; 33. Tdlxd8. Df8xd8; 34. Pa4—c5. Dd8d6; 35. Db4—c3. h7—h6; 36. Pcö—d3, Pf6—d7 h3—h4, Pe7—g6; 38. b2—b4. h6—115; 40. Dc3c4, Dd6el; 42. Pc5b3. De7—d6; Pb3—a5, Dd6—d2; 44. Pa5xc6, Dd2—elt; Rg2—fl, Pf6xe4; 46. Dc4—e2, Delxe2; Rflxe2, g7—g6; 48. Pc6xe5, Pe4c3; 49. Re2— 50. f2—f4, Pc3—d5; 52. Kgl—f2, Pd5—b6; L Pb6—a4; 54. Ke3—d4, Pf8—e6»; 55 Pe6—c7t; Pe6—d8t; I!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6