Rehabilitatie van Mgr. Legge KT! Na het politiek duel Belgische hoofdstad maggi* HERTOG HENDRIK in m en m De* 40-uren-week Frankrijk R.K. Harmonie- en Fanfarecorpsen Noord-Holland ARBEID VOOR ONS VOLK R.K.STMTSPART'J LUST 1 Haagsctie notaris in arrest Benoeming van 3 kardinalen Ford verklaart den oorlog PRESTIGE VAN P.EX IS ZWAAR GEHA VEND GEEN BEWIJS AAN DEN DAG GEKOMEN Twee lijsten der N.S.B. Herv. Ger. Staatsparty WILTON-FIJ ENOORD 'J Tweede concoursdag 4 Juli Rondvraag Jeugdcorpsen F ederatief aansluiten Het bondsconcours Eerste concoursdag 27 Juni Parijsch soldaat wordt waanzinnig Men verwacht dat Mgr. Pizzardo het purper krygt Spinasse weer naar Parijs Vreugde niet geheel onvermengd Ernstige bezwaren leiden tot schor sing van het decreet Vier slachtoffers van een soort amok-aanval CANDIDATUUR VOOR DE TWEEDE KAMER Het systeem van de drie partyen was echter een noodoplossing „Vakvereenigingen het ergste wat men ooit op aarde heeft gezien” Het hoogverraad proces tegen de katholieke geestelijken in Duitschland De Bisschop van Meissen neemt bezit van zyn bisdom, op bevel van den A post o- lischen Nuntius MAANDAG 12 APRIL 1937 ZQJJO© Hy wordt verdacht ten nadeele van zyn cliënten ongeveer 60.000 te hebben verduisterd APRIL V K/je kaimtiekd>ai Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. I '/A—11 12 'April 3. Kamphuis; i heeft ,J3t. Caecilia' Nuyens”. .fit Hlldegardis", Tult- PARIJS. IS April. (Havas). De volgende Fransche ministerraad zal waarsehünlük ge bonden worden aa. Donderdag, dès morgens om IS uur en sal in hoofdzaak gewUd zijn aan het ondersoek der toepassing van de veertigurige werkweek in sommige industrie- bedrijven. BERLIJN, 10 April (Havas) Tijdens ds verhooren in bet proces tegen de seven Ka tholieken voor het Duitache Volksgerechts hof, zjjn geen bewijzen aan den dag geko men voor de beschuldiging van hoogverraad, die tegen den geestelijke Roussaint was uit gesproken. Ook de Patriarch van Venetië, Mgr. Giovanni Piazza, zou onder de te benoemen Kardinalen zijn. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer-commissie voor handelsaangelegenheden heeft, volgens de Telegraaf, de heer Lebas, mi nister van Arbeid, mededeellng gedaan van een circulaire, welke hij heden tot de prefecten zou richten. Iedereen, die het slechts bulten het personeel wil stellen, heeft dus volgens het ministerie van Arbeid in leder geval het recht zijn bedrijf ge opend te houden. Het een zoowel als het ander is een gevolg van de heftige beroering, die de Invoering van de veertlg-urige werkweek in de detallbedrijven bjj de betrokkenen had gewekt. Men zal echter rekening hebben te houden met de omstandigheid, dat de organisaties van het personeel zich ongetwijfeld tegen iedere re geling zullen verzetten, waarin niet de verplich te sluiting der zaken gedurende 48 uur voorkomt hetgeen uiteraard dit jaar nog niet mogelijk zal zijn. De vergadering ging hiermede accoord. De Voorzitter ging daarna over tot sluiting met een tot weerziens op het concours. 4e afd. Panfare: „Ons Genoegen”, Wognum. 3e afd. Fanfare „Willen is kunnen” Ilpen- dam. 2e afd. Harmonie: 1 ..St. Caecilia". Llrnmen; 3 .Plus X”. Venhuizen. PARIJS. 10 April (DJ4.B Een soldaat uit het garnizoen van Parjjs geraakte heden in een soort amok-toestand, waarin hjj vier slachtof fers maakte. Zooals bekend, was' het interlmaat van Mgr. Preysing over het bisdom Meissen noodzakelijk geworden, daar Mgr. Legge gewikkeld was in een deviezen-proces. Het herstel van den zwaarbe- proefden Blsschop in zijn jurisdictie door den Apostollschen Nuntius komt neer op een vol ledige kerkeljjke rehabilitatie. Uit de benoeming van den Vlcaris-Generaa) kan men echter opmaken, dat de Staat Mgr Legge voorlooplg nog in de uitoefening van zijn rechten hindert. De Hervormd Gereformeerde Staatspartij zal de volgende lijst indienen: Ds. C. A. Ungbeek. Voorthuizen; ds. K H. E. Gravemeyer, Den Haag; ds. B Gijzel. Am sterdam; K Eelderlnk, Vianen; ds. L. Boers, SchevenlngenA. J. Bulning, ter Apel; ds. A. C. O. den Hertog, Rotterdam; G. J. Prins, Oi- debroek; B. de Jong, Koudum; en A. J. Mast. Vraagt uitdrukkelijk MAGGI1 BOUILLONBLOKJES Een prima product, voor elke beurs be reikbaar. ting op Maandag of een anderen werkdag niet in acht namen. Tevens heeft het mi nisterie van Arbeid in een officieel com muniqué medegedeeld, dat de verplichte sluiting der detallbedrijven op Maandag of op een anderen werkdag in geen geval van toepassing zal zijn, wanneer de eigenaar zelf met of zonder leden zijner familie de cliën- teele bedient. De Voorzitter memoreerde, dat op voorbeeld van den R. K. Bond van Noord-Holland thans ook een R. K. Bond voor Zuid-Holland, voor de Bisdommen Utrecht. Breda en Den Bosch Is tot stand gekomen. Verschillende besprekingen werden reeds gehouden om te geraken tot een federatieve R K. organisatie voor Nederland De vraag of aansluiting van Noord-Holland bü de Federatie gewenscht is. heeft het bestuur overwogen met bet resultaat, dat bet Bestuur Daarin wordt order gegeven alle straf maatregelen op te schorten tegen de winke liers en de houders van detallbedrijven, die Caecilia” geheel onvoorbereid een beslissing in deze be- langrijke zaak te nemen. Hier komt een stukje principe bjj te pas, dat waard is nader beziën te worden. Men ziet het Katholiek vereeniglngsleven in vele gevallen uitgebouwd tot een landelijke be weging. Waarom zouden wij deze pogingen niet kunnen steunen? Het voorstel wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. Het bestuur zal zijn ziens wijze meer uitvoerig uiteenzetten. WASYS 10 April (Havas) Henry Ford heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Ford-Maafschapplj „een demonstratie zou geven ten aanzien van loonen, productie en concurrentie, soo- als men nog nooit gezien heeft, voordat er stakingen uitbreken”. In de woning van zijn zuster schoot hjj eerst haar minnaar neer. Daarop nam hjj een taxi en reed naar een der voorsteden, waar zijn va der woonde, dien hü eveneens een kogel door het hoofd schoot. Daarop liet hü zich naar Vlchy rijden, waar hü plotseling het vuur open de op den chauffeur, die zich echter niet on betuigd liet en terugschoot. Belden werden ten slotte in hopeloozen toestand naar een zieken huis overgebracht BERLIJN, April Naar eerst thans bekend wordt, heeft, in opdracht van de Apostolische Nuntiatuur, de Blsschop van Berlijn, Z. H. Exc. Mgr. Preysing, de Apos tolische Administratoer van het bisdom Meissen, die hem in October 1S35 was op gedragen, neergelegd. Op 1 April heeft Z. H. Exc. Mgr. Legge de gewone kerkelijke jurisdictie in Zijn bisdom weer opgenomen. Mgr. Legge heeft rijn Coadjutor, Mgr. Wienken. tot zjjn Vicaris-Generaal be noemd, met volledige Jurisdictie-voimachten. VATICAANSTAD, 10 April (Havas) De benoeming van Mgr. Giuessepe Pizzardo tot Pauselijk Legaat bij de Engelsche kronings feesten wordt als voorbode beschouwd van de verheffing van dezen prelaat tot de waardigheid van Kardinaal. Tevens meent men, dat Z. H. de Paus in de tweede helft van Mei een consistorie zal houden, waarin de kardinaalshoed, behalve aan Mgr. Pizzardo, aan nog twee andere prelaten zal worden uitgereikt. De ..Libre Belgique” toont aandacht voor de voorwaarden, waardoor een verzoening nog mo gelijk is tusschen de leiders der Katholieke partij «enerzijds en van Rex en Vlaamsch-Na- tlonalisten anderzijds. (Dit zou dan toch alleen kunnen geschieden wanneer de Rex-beweging niet alleen haar me thoden, maar ook, en wel op de eerste plaats, baar fundamenteels leerstellingen grondig her zag, want beide zijn door het hoogste Kerké- HJk gezag veroordeeld. Red.). Van liberale zijde doet men uitkanen, dat de uitslag een zege is van het kalme en gezonde verstand. Men legt van liberale zijde er den nadruk op. dat het verkiezingsresultaat bewijst, boe de overgroote meerderheid bestand is te gen bet invoeren van buitenlandsche extremls- De sergeant-seiner J. van Reljn van Hr. Ms. ..Hertog Hendrik" heeft bovenstaande voor stelling gemaakt van het werk door de „Hertog Hendrik" in de Straat van'XJlbraltar verricht. Men ziet er de namen van de schepen, die door de „Hertog Hendrik” werden gecon- voyeerd; links de namen van de schepen, die naar de Oost, rechts de schepen, die naar Holland gingen. De stippellijn geeft de terri toriale grens aan; de wijdte tusschen deze grenzen bedraagt op sommige plaatsen slechts 1 K. M. Schepen, die van den Atlantlschen Oceaan kwamen kregen het telegram ..Wacht LONDEN. 10 April. (Havas.) De Fransche minister van Economische Zaken. Spinasse, is hedenochtend van Croydon naar Parijs terug gekeerd. De voorzitter deelde mede dat er wenachen zjjn geuit om ook de jeugdcorpsen als ooder- afdeeüng van een beslaande vereenlging in Bondsverband op te nemen. De bedoeling is dan om dezen jeugdcorpsen ook gelegenheid te bie den deel te kunnen nemen aan *n marschwed- strijd en concours. De else hen en verdere be palingen zullen echter afwijken van de voor schriften van gewone vereenigingen. Het bestuur stelt voor hiervoor een apart re glement voor jeugdcorpsen te ontwerpen en deze Lat op da gaal-roda etiket ten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en dé Kruisstaf -uK- In hotel „Het Gulden Vlies” te Alkmaar hield Zondag genoemde bond onder voorzitterschap van den heer Th. Lansda al uit Purmerend, een uitstekend bezochte vergadering. Nadat de voorzitter aan allen het welkom had toegeroepen, richtte hü zich tot den weleerw heer A. F. Blsschop. kapelaan te Purmerend. die namens den Blsschop van Haarlem be noemd is tot geestelijk adviseur van den Bond en dien hü met enkele vriendschappelijke woor den als zoodanig installeerde. Het was den voorzitter een prettige taak te kunnen mededeelen. dat het contact met den KJt.O. en den Bond hersteld was en dat enkele radlo-concerten zijn vastgesteld. Op 18 April voor het R K Fanfarecorps .Juliana" te Stomp- wfjk. op 9 Mei voor „8t Caecilia” te Grootebroek en op 30 Mei voor „Adolf Kolplng” te Llsse Hoewel oorspronkelijk ook ..St Caecilia” uit Ni°uwendam zou optreden, kan dit concert niet doorgaan en was het wegens den korten voorbereidingstijd niet mogelijk een andere vereenlging uit den Noord-Hollandschen Bond op te laten treden. Aan het Bondsconcours te Lutjebroek zullen 28 vereenigingen deelnemen, onder welke zich een tweetal nieuwe vereenigingen bevindt nJ. het R. K. Fanrarecorps T.A.V.E.N.U. te Kwa- kel en het R. K Fanfarecorps ..Ons Genoegen" te Wognum. Tegen aanneming als lid van den Bond heeft de vergadering geen bezwaar waar na de voorzitter beide vereenigingen met haar lidmaatschap gelukwenscht. De gehouden enquête onder de aangesloten vereenigingen over gezamenlüken inkoop van Instrumenten had tot gevolg, dat van de 30 aan gesloten vereenigingen er 15 een antwoord ge zonden hadden. Uit de verzamelde gegevens is echter gebleken dat het de moeite niet loont, hiervoor gecom blncerd in te koopen. Het Hoofdbestuur zal zün oogiLgen in dezen dus niet voortzetten. 3e afd. Harmonie: jBt. Gregorius”, Nibblx- woud. 3e afd. Fanfare: .Laus Deo”. Warmenhuizen 3e afd. Fanfare: 1 „8t. Martinus”, ‘t Veld; 2 ..Kunst naar Kracht", Berkhout; 3 „Arxor- dando”. Spierdijk. 2e afd. Harmonie: I ,Bt Joaef”, Beverwijk; 2 „Crescendo". Bovenkarspel. Ie afd. Fanfare: 1 „Laus Deo", Aalsmeer; 3 „Muzieklust”. Obdam. Uitmuntendheid Fanfare: W est woud - Hoog karspel Uitmuntendheid Harmonie„Harmonie", Zaan dam. Eere-afd. Fanfare: jenhorn. Eere-afd. Harmonie: 1 „Crescendo". Punner- end; 3 J9t. Caecilia", Nleuwendam. mü 5 mijl Zuid Tarifa”; schepen, die van de Middellandsche Zee kwamen, kregen het te legram „Wacht mü 5 mül Oost van Europa- point”; was de „Hertog Hendrik” de te con- voyeeren schepen genaderd, dan kregen deze het telegram „Ik zal U in cönvooi nemen”. Zooals uit deze teekenlng blijkt werden van 17 Maart tot 1 April th totaal 30 schepen ge- convoyeerd. in totaal 134.000 ton. Aan alle leden der bemanning van de „Her tog Hendrik” werd een af druk van deze tee- kening als herinnering aan deze reis over handigd. „Wst rijden al dia manschan ge vaarlijk vandaag”, dacht u Immers vanmiddag achter het stuur (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balie an uw oog?...) Een der belangrijkste feiten, die door den pre sident naar voren gebracht worden, is. dat de be klaagde een communistisch periodiek ontvangen heeft. Vervolgens noemt de president als bü- zonder belastend feit, dat de geestelijke het voornemen had een studiereis naar Rusland t» maken. ..Waarom niet liever naar Italië?” zoo vraagt hü. Aan het einde van het verhoor ver klaarde de geestelüke Roussaint nog. dat hl) het voornemen had gehad een oproep op te stellen, waarin de Katholieke jeugd zou worden uitgenoodigd een gemeenschappelijk front te vor men met de communisten tegen het natlonaal- sociallsme. Hü heeft echter geen uitvoering ge geven aan dit voornemen. De zitting is verdaagd tot Maandag. Voor het concours te Lutjebroek hebben zich bereid verklaard als jurylid op te treden de toonkunstenaars J. Bruggen en M. v. d. Bovaart Met een derden jurylid is men nog niet geslaagd In verband met de bepaling, dat de juryleden van elkaar gescheiden, leder geheel afzonderlük hun arbeid moeten vervullen, hebben meerde ren bedankt om als jurylid te fungeeren. Als derde jurylid is aan de beurt om uitgenoodigd loop van dit experiment zal dan ook met groote belangstelling worden gevolgd. De voorzitter hoopte, dat het Bestuur, inzake het crltisch ver slag. tot goed Inzicht zal komen. De Geest. Adviseur sprak tot slot een op wekkend woord tot de vergadering en tot den voorzitter, wien hü dank bracht voor zün har- telüke «koorden. Wü hebben, aldus Z2. in on- zèn Bond een roeping te vervullen die is. dooi onze muziek een goede cultuur te brengen on der het volk. In eendracht en met vreugde moe ten wü samenwerken aan de veredeling van een goede muziekcultuur. De inschruvuig op 3875 gewone aanaeelen aan I toonder, ent groot nominaal 300.in de I Dok- en Wert-Maatschappu Wilton-ir ijenoord 1 N. gevestigd te kioUertiaiu, ten voile deeien- I oe in de winst over het boekjaar 1937 en vol- I genae jaren, uitsluitend voor aandeelhouders in I genoemde vennootscliap. zal zijn opengesteld I op Donderdag 15 April, by de Nederlandsclie I Handel-Maatschappu, Labouchere Co. en ou I de beeren Heldring Pierson, tot den koers I van 106 pet. *1 Aandeelhouders hebben recht van toewijzing I op de thans ter inschrijving aangeboden ge- I wone aandeelen in dier voege, ‘dat vier oude I aandeelen recht geven op toewijzing van een I nieuw gewoon aandeel tot genoemden koers. De uitoefening van het recht van toewijzing I geschiedt door inlevering, met gebruikmaking I van daartoe bestemde inschruvingsformOlieren, I bjj de inschrijving van dividendbewijs No. 3 van I dc oude aandeelen. Genoemd dividendbewijs I wordt na ue sluiting der inschrijving waarde- I locs. Twee dividendbewijzen van halve aandee- I len worden geacht gelük te zün aan een divi- I aendbewys van een gewoon aandeel. De storting van den inschrüvingsprus moet I geschleden‘%p Woensdag 28 April, ten kantore I van inschrüving, tegen ontvangst van recepissen, I welke zoo spoedig mogelük na aankondiging I kosteloos tegen aandeelen, voorzien van dlvi- dendbewüs No. 4 en volgende en talon, zullen worden omgeruild. Het zegelrecht op de nota van toewyzing komt ten laste van de inschrijvers. Aan een aan emittenten door de vennoot schap genchten brief ontleenen wy: Blijkens het jaarverslag over het boekjaar I 1936 zün de resultaten van ons concern be langrijk verbeterd. De verlies- en winstrekening onzer dochtermaatschappü, de N.V. Wilton's I Machinefabriek en Scheepswerf, welker aan- I deelenkapitaal geheel in het bezit onzer ven- I nootschap is en daarvan vrüwel het eemge ac- I tiet vormt, wüst vóór afschrüving een wuist aan van circa 850.000.welk bedrag gcueel ter I versterking van de intrinsieke positie wordt I aangewend. Hoewel de vooruitzichten van bet loopende jaar ook gunstig zün. was het noodzakelyk, de Kapitalisatie van onze vennootschap aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden al vorens weer aan winstultkeering op onze aan- I deelen zou kunnen worden gedacht. Tegeliiker- tüd wenschten wü een verbetering te brengen I in de verhouding tusschen de eigen en vreemds I middelen, die in ons concern werken; bü de be staande kapltaatstructuur daarvan kon dit al- I leen worden bereikt door aandeelenuitglfte van onze vennootschap, nadat ons kapitaal eerst tot een redelük bedrag zou zün gereduceerd. In dit verband hebben de algemeene verga deringen van aandeelhouders besloten, behou dens verkrijging der ministerieele verklaring van geen bezwaar op de gewüzigde statuten..het uit staande aandeelenkapitaal ad 15 500 000.te reduceeren tot 4 650 000.door verlaging van dc nominale waarde van elk aandeel van 1000.tot 300.en voorts het aandeelen- kapltaal wederom te verhoogen tot 8.000.000. I door de plaatsing van 4500 nieuwe gewone aan deelen ad 300.nominaal, waarvan thans 3875 aandeelen aan aandeelhouders worden aan geboden tot een koers van 106 pet., in verhou ding van één nieuw gewoon aandeel op elke vier oude aandeelen. Het door de kapitaalsreductle vru komende bedrag ad 10.850.000.zal worden aangewend tot afschrüving on de balanswaarde der aandee- len der dochtermaatschappü. welke daarna te boek zullen staan voor 4.650.000.hetgeen wü redelijk achten met het oog op de ontwik keling onzer drie bedrijven van ons concern in het bedrijf te Schiedam. Het netto-provenu der nieuwe aandeelen zal geheel tot versterking der financieele positie van ons concom door schulddeging worden aangewend. Zün zege heeft Van Zeeland mede te danken aan het Bisschoppelük gezag In Bel gië en het was dan ook ergerlük lomp te zien, hoe de socialistische .Jonge Wachten" Zondagavond In hun overwinningsstoet een kruis meedroegen, waarboven een bord met het woord ..Dictatuur". men van Rex. maar de liberale pers erkent te vens, dat het land en het volk ook niet te vin den zouden zün voor extréme richtingen van linksch. Van Zeeland, schrüft men, is steeds gekant geweest tegen alle extremisme, zoowel van linksch als van rechtsch Men kan hem met volle ver trouwen tegemoet treden. In het Vlaamsche blad: „Het Laatste Nieuws" schrüft de liberale minister van Openbaar On derwas. de heer Hoste, dat de uitslag van den kiesstrijd een afspiegeling is van de levensvoor waarden van het land. De uitslag is geweest het werk en het behoud voor een hecht saamhoorlgheidsgevoel. Nu deze verbitterde stembusstrijd achter den rug Is, rijst de vraag, welk spoor de kiesstrijd zal achterlaten in het politieke leven. Zeker heeft het gevaar voor hevige en zelfs dramatische binnen landsche tegenstellingen, voor grond wettelüke vrüheld en zelfs voor vei ligheid van het land ten opzichte van de hui dige gespennen internationale verhoudingen het saamïioorigheidsgevoel versterkt Voor de socialisten, liberalen en commu nisten moge de overwinning een onver mengd genoegen brengen, voor de Katho lieken. met hun toenemende gbrg voor de Katholieke eenheid en het herstel van po litieke kracht, is dese dag geen dag van onvermengde vreugde, want het zün twee Katholieken, die elkaar bestreden. thans voorstelt zich te onthouden van verdere medewerking. Het eigen werkterrein acht men groot genoeg en men voorziet financieele en pracusche moeilijkheden bü concours enz. Haarlem Noord acht het niet gewenscht zoo De scherpe nota van Kard. v. Roey, Aarts bisschop van Meehelen, waarin Rex een ge vaar voor Kerk en Staat werd genoemd en de Katholieken streng op hun plicht werden gewezen hïn stem uit te brengen op Van Zeeland en waarin onthoudingen, dus blanco-stemmen. waarvoor onder de Katholieken zooveel propaganda gemaakt was, door den Aartsbisschop werden afge keurd, heeft het effect totaal gewtjalgd. Er was niet meer te aarzelen voor den loyslen Katholiek na de Aartsbisschoppelüke nota, waarin de methoden en zelfs grondstellingen van Rex werden veroordeeld. I te worden de heer D. Speets te Amsterdam. In I verband hiermede was een schrüven Ingekomen van den Bond van Orkestdlrlgenten om den heer Speets te boycotten. Hierna ontspon zich een levendige discussie. De heeren Noom en Peetoom, dirigenten van Nleuwendam en Tuit- jenhorn. beiden lid van genoemden bond, zagen gaarne dit besluit van hun Bond doorgevoerd De voorzitter betoogde dat de vereenigingen 't besluit moeten nemen, deel te nemen aan een Bondsconcours Hieraan hoort een dirigent on dergeschikt te zün. Aan een Bondsconcours is men verplicht deel te nemen. Met een Natio naal concours is dat Iets anders, hier staat men veel vrüer tegenover en kan met de Jury leden rekening worden gehouden. Tuit Jenhom en Obdam achtten de benoeming van Speets geen bezwaar. De vraag komt echter, welk standpunt zal de heer v. d. Bovaart. die voor zitter van den Bond van dirigenten is. innemen als Speets benoemd wordt. De voorzitter vindt het niet juist, dat diri genten zullen zeggen, wie in de Jury zullen komen. De afgevaardigde van Haarlem-Noord is var. meenlng. dat men den Bond van orkest- dirigenten evenals den R K. Bond een bonafide organisatie mag noemen, met welker rede lijke wenschen men rekening dient te houden. Obdam wil Speets als een bekend goed Jurylid gaarne behouden. De heer Horio (hoofdbestuur) wenscht reke ning te houden met het gevoelen van de heeren dirigenten; dit kan men niet zoo naast zich neer leggen. In stemming gebracht wordt met 18 tegen 4 stemmen besloten, den heer Speets niet uit te noodigen. In aanmerking komt thans de heer P v. Leeuwen. Thans worden de indeellng en toting van t concours aan de orde gesteld. 28 vereenigingen nemen deel, van welke er 15 zullen deelnemen aan den marschwedstrijd. Verschillende vereenigingen hadden voorkeur voor een bepaalden dag. waarmede naar ver mogen rekening werd gehouden Tenslotte kwam de indeellng als volgt tot stand: De stemaanwinst voor de partüen. die op Van Zeeland stemden, was ongeveer 21.000. Het stemverlies van Degrelle en de Vlaamsch Na tionalisten. die hem steunden, is 4000. Vooral het prestige van Rex komt zwaar ge havend uit den strijd. Het was een avontuur. Immers het was toch Rex, die in dwazen over moed tot dezen strijd heeft geprovoceerd Rex en de Vlaamsch Nationalisten hebben echter in het arrondissement Brussel nog steeds 19 pet., dus nagenoeg een vüfde van het aantal stemmen. Het ia deze overweging, die maakt, dat men aan Katholieke zijde wel met oprechte vreugde, maar toch niet zoo feestelük de vic torie van Van Zeeland vierde als de liberalen en socialisten. Senator Crockaert, de voorzitter van de Katholieke associatie van Brussel. Zondagavond temidden van Juichende Ka tholieken ernstig gewezen op het bestendi gen van het tripartlsme en vroeg, dat men zich niet zou laten inmetselen in drie par tüen. Tripartlsme is immers een noodoplos sing en een tüdelük kwaad. Bü de rondvraag bracht Haarlem de vraag naar voren, hoe het nu zal gaan met het cri- tisch verslag, Dit wordt nu. door het apart wer ken van de drie Juryleden, een probleem. Er komen nu felteiyk drie beoordeellngen. zoodat er practische bezwaren zün om het crltisch verslag door één Jurylid te laten samenstelien. Dit zal naast zün eigen meenlng ook die van zün collega's hebben weer te geven, die niet steeds overeen zal komen met zün oordeel. De dirigenten Noom en Peetoom spreken als hun meenlng uit, dat een apart crltisch verslag nu achterwege kan blüven. Het Bondsbestuur. dat zich over dit vraagstuk eenigen tüd beraad de. zag nog geen oplossing in de opgeworpen moeilijkheid Hqt geheele geval blüft vooralsnog een experiment, waarvan de draagwüdte nog niet te overzien is. Het zal dan ook zeer de vraag zijn of deze nieuwe methode in de toe- vereenlglngen'ln "te schakelen bü een concours komst zal gehandhaafd kunnen waden. De af- Ford herhaalde zfjn voornemen, om de vak vereenigingen te bestrüden, door den 150.000 ar beiders. die hü in dienst heeft, hoogere loonen uit te betalen dan die, welke de vakvereenigin gen zelf elachen. 1 Minimumloon bü Ford be draagt op het oogenblik zes dollar. Voorts heeft Ford nog verklaard: „De vak- vereeniglng is de ergste zaak, die men ooit op aarde heeft gezien, «ant zü ontneemt den mensch zün onafhankelükheid. Achter de vak vereenigingen staan de financiers. Hun doel is door een handige concurrentie de Inkomsten der arbeiders te verminderen, en eventueel te lelden naar een oorlog". De NBB heeft, naar Volk en Vaderland be richt, candldatenlüsten samengesteld voor de Tweede Kamer. In het Noorden des lands: 1. Mussert; 2. Van Geelkerken; 3. Dieters; 4. Woudenberg; 5. Kos ter; 6. Rost van Tonnlngen; 7. Geldap; 8. Vlek- ke; 9. De Bruin; 10. Van Peperstraate11. Van Kampen; 12. Ongers; 13. Von Bönninghausen; 16. Froma; 17. Van 19. Bruyning; 20. Tot Vrijdag JJ. werd stellig algemeen in Ka- thouexe knngen gedacht en geschreven, dat Van Zeeland de materieele overwinning zou be halen. een succes wat de meerderheid van stemmen betreft, maar dat zeer wel mogelük Degrelle met moreel succes, met een groote stemmenaanwinst uit den stembusstrijd zou ko men. Het Is waar, dat bü de overweging, dat so cialisten en communisten misbruik zouden ma ken van een overwinning van Van Zeeland, die dit trouwens reeds deden tijdens de verbitterde stembus-campagne zelf, menig Katholiek heeft geaarzeld zün stem uit te brengen op Van Zee land. Ie afd. Fanfare: 1 „8t Caecilia”, Heiloo; 2 .Bt. Gregorius", Waaarlnd; 3 „TA.ViK.U”, Kwakel; 4 ..Bovenk. Fanfarecorps". Bovenkerk. Ie afd. Harmonie: 1 „8t. Caecilia", Wervers- hoof; 2 „St. Pancratlus”, Blokker. Uitmuntendheid Fanfare,jBt. Zwaag. Uitmuntendheid Harmonie: Haarlem Noord. Eere-afd Harmonie: 1 ,J8t. Caecilia", Lutje broek; 2 .fit. Caecilia”, Grootebroek. De Voorzitter deelt nog mede dat de eere- wedstrüd op het concours te Lutjebroek zaï doorgaan. Bü nader inzien is het niet ge- wtenscht oen andere dagindeeling te maken. Wel zal de Jury verzocht worden ook de resul taten van den eersten wedstrijd door het toe kennen van punten uit te drukken. De arrestatie geschiedde op last der justitie. De notaris heeft de hem ten laste gelegde verduistering ten deele erkend. Het is niet ge bleken. dat hü gespeculeerd zou hebben. Wel staat vast, dat hü op een te grooten voet leefde. Notaris J. genoot in de residentie een goe den naam, zoodat zün arrestatie groote ver wondering heeft gewekt. De gearresteerde is hedenmorgen ter beschik king gesteld. De verduistering omvat zoowel gelden als ef fecten, doch vooral gelden. Men moest niet toestaan dat de Katholieken berusten in de ondergeschikte rol die zü in het staatsbestuur op het oogenblik spelen en de voorzitter van de Katholieke associatie deed een krachtig beroep op de Katholieken. Men moet de oorzaken wegnemen, waardoor aaovelen de Katholieke rangen verlieten, zoo verklaarde senator Crockaert onder luid ap plaus en voortdurende toejuichingen. Ook de twee katholieke bladen ,La libre Bel gique" en ..De Standaard” schrüven Maandag morgen commentaren in dien geest. De „Standaard” vraagt opnieuw aandacht voor de Katholieke eenheid en acht het waar- schünlük, dat toch een deel der 69000 stemmen kont van Katholieken, die zich verwüderd hebben van de Katholieke partü. Degrelle heeft er zelfs een oogenblik aan ge dacht, toen dit Bisschoppelük schrüven ver scheen, zün candldatuur terug te trekken. 14. Spelt; 15. De Rüke; Hoey Smith; 18. De Jong; Aeylkema. In het Zuiden: 1. Mussert; 2. d’Ansembourg; Dekker; 5. De Bock; 6. Her- wejjer; 7. Van der Goes v. Naters; 8. Donders; 9. Hendriks; 10. Meüer; 11. Welters; 12. Paes; 13. Heken; 14. Mentjens; 15 De Waard; 16. Fro- weln; 17. De Jager; 18. De Ruyter; 19. Koert; 20. Munnichs. Ui o o VAk TAklf* De Haagsche politie heeft in arrest ge steld notaris H. M. J. J., te 's-Graven- hage. HU wordt er van verdacht, in den laatsten tüd gelden verduisterd te hebben ten nadeele van zün cliënten. Dit bedrag staat thans nog niet vast, doch het kan naar ruwe schatting op 60.000 worden gesteld. U'- CDNXÖ° 1957

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12