Verwachtingen overtrof De Britsche vloot blokkade door Franco Overwinning van)Van Zeeland I I.M en BB heden Het De stemming te Brussel Ruim 75 procent der Brusselsche kieze wees den Rexistenleider af België’s premier opgetogen Vier nieuwe onder- zeebooten nieuws van DE BAROMETER Minister Bovesse neemt ontslaag DE SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND JOH. LAUWERS rAïGtor 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER 162 DERTIGSTE JAARGANG No. Totaal aitgebrachte stemmen: 363.440 over Het Engelsche Kabinet vergadert Aanslag op Del Vayo? Katholieken trouw aan hun Aartsbisschop r Beek gaat naar Rome Degrelle’* meening Zeeland Van het strydtooneel H l De nationalisten worden niet erkend al* oorlogvoe rende party Minister van Defensie heeft opdracht tot den bouw gegeven MAANDAG 12 APRIL 1937 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 3Toor taan zal niemand den wil van België, zichzelf trouw te blijven, in twyfel trekken” Protestantsche oproep ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ^Y\\\\\\\UUIII 1111/f///Z47W75g Een verklaring van v. Om benoemd te worden tot Gou verneur van Namen Twee herderlijke brieven van Mgr. Preysing Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiimimiiiiiiintg De cyfers van 1936 Antwoord aan Del Vayo BRUSSEL, 12 April (Havas) Bij de Zondag alhier ge houden tusschentijdsche verkiezingen voor de Belgische Kamer, uitgelokt door den Rex-leider Degrelle, heeft zijn tegenstander, minister-president Van Zeeland, een enorme overwinning behaald met 275,840 stemmen. Degrelle ver kreeg 69.242 stemmen; het aantal blanco uitgebrachte stemmen en stemmen van onwaarde bedraagt 18.358. Va Zeeland is dus gekozen. 1 Volgens deze officieele verkiezingsresultaten heeft Van Zeeland 75.89 procent der stemmen op zich vereenigd, tegen- Degrelle 19,05 proent. Van onwaarde en blanco waren 5,06 procent. UTHÖLIMW CATHOLIOUES S IHIIH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiHHiinmimiiiiiiiiiiiHiwi Tewaterlating van de Nieuw Amsterdam. Belangrijke opdracht voor Philips te Eindhoven. De opgravingen in Olympia. De tempel van Hera wordt blootgelegd in pCt Stemming 1936 pCt* 275.84» 75.89 254.214 «8.7 69.242 19.»5 73.721 19.9 18.358 5.96 28.795 74 De ontbrekende 3.6 pCt. zijn voor rekening van de kleine partijen. k te S9 De leider der Rexisten erkende, dat de l V Éf- r l A I Ernstige boerderjjbrand te Schayk. O N00RD-H0LL ANDSGH DAGBLAD ONS BLAD De leden der regeering zouden als hun mee ning hebben uitgesproken, dat het onmogelijk is generaal Franco de rechten van strüdvoerende partü toe te kennen. Stemmen van onwaarde of blanco VAN ZEELAND (Katholieken, liberalen, socialisten) De generaal deelde voorts mede, dat men een uurwerkbom in de werkkamer van den Minister van Buitenlandse he Zaken, Al varez del Vayo, te Valencia, heeft geplaatst. De minister was echter op het oogenblik der ontploffing niet aanwezig. Verscheidene leden der anarchistische federatie zijn ge arresteerd, doch later weder vrijgelaten. ai O Bovesse had een maand geleden besloten te wachten met zijn ontslagneming tot na deze verkiezing. HU zal nu heden ontslag vragen als mi nister en Kamerlid. Stand op Maandag 1 war 7544 Vorige stand: 754.4 DEGRELLE (Rex en Vlaamsch- nationalisten De Brusselsche bevolking heeft den uitslag der verkiezing met dezelfde kalmte ontvangen als waarmede zü de verkiezingscampagne heeft gevolgd. Socialisten hebben des avonds geprobeerd een optocht te vormen. Ongeveer duizend personen, voor het meerendeel jongelieden, trokken onder het zingen van de „Internationale” door de voornaamste straten der stad. ZU riepen zoo nu en dan: Degrelle naar de gevangenis. BRUSSEL, 12 April (Belga) Langen tUd voor de tusschentijdsche verkiezingen te Brus sel had de Belgische minister van Justitie, Bo vesse, reeds besloten af te treden, met de be doeling benoemd te worden tot gouverneur van de provincie Namen. Een opname vanuit den EifeUoren pan het terrein der Parijsche wereldten toonstelling, aan de voltooiing waaraan nog druk wordt gearbeid De leiders der vrouwenafdeellng van de Evan gelische Kerk in Wurtemberg hebben een op roep uitgevaardigd, gericht tot de Dultschi moeders, waarin zü haar opwekken haar kinde ren op te voeden in den geest van Christus. Ge zegd wordt: „WU hebben onze kinderen laten doopen en zün derhalve gehouden hun te lee- ren bidden, hun de Bijbelgeschiedenis te vertel len en ons er van te overtuigen, dat een zuiver en ongeschonden Evangelie voor hen verkon digd wordt in hun bewaarscholen, scholen en kerken”. De verkiezing was Zondagmiddag te een uur gesloten, zonder dat'Zich incidenten van betee- kenis hadden voorgedaan. De deuren der buree- len werden gesloten, de bussen verzegeld en over gebracht naar de centrale bureaux, waar zü ge opend werden. Tegen den middag kwamen vele stemgerechtigden hun onthouding demonstree- ren door hun biljetten oningevuld in de bus te Werpen. Sedert den morgen hadden zich groepjes ver zameld voor het Rexhuls, die van tfjd tot tUd een verkiezingsleuze uitriepen. In den namiddag werden de samenscholingen talrijker, en er ont stond een vechtpartij, waarbij twee Rexisten licht gewond werden. De politie heeft toen den toegang tot het Rexhuls doen ontruimen. Koning Leopold, die eenigen tijd in Zwitser land had vertoefd, was Zondag te Brussel terug gekeerd. n BERLIJN, 12 April. (Havas). In de Roosnach-Katholieke kerken te Berlijn zijn Tendag twee herderlijke brieven van Z. H. Exe. Mgr. Preysing, BlzsNMp vaa Berlijn, voorgelesen. In den eersten brief protesteert de Biaschop legen zekere regeeringsorders ten aanzien van de jeugd, die volgens hem ten doel hebben, het kerkbezoek door de kinderen te hinderen. Verwacht wordt, dat binnenkort een drietal Kardinalen zal worden benoemd, o-w. Mgr. Giu- aeppe Pizzardo. De twee nieuwe onderzeebooten, welke Vlissingen gebouwd zullen worden, zullen een waterverplaatsing hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capa citeit der motoren van de nieuwe onderzeeërs zal belangrijk grooter zijn dan van die van do O 16. Laatstgenoemde boot had twee motoren van 1600 P. K.. de nieuwe onderzeeërs zullen voorzien zjjn van twee motoren van 2500 P. K. Deze grootere capaciteit is van belang voor de te ontwikkelen snelheid. De O 16 kon 18 knoo- pen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 19 >4 knoop kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 M. Het ligt in het voornemen van De Schelde twee nieuwe hellingen te bouwen. De leveringstermijn is 2 k 2H jaar. veroordeeUng door den Kardlnaal-Aartebis- schop van Mechelen In feite het groote aan- tal blanco-stemmen. waarop Degrelle gere kend had, had doen verdwijnen, en hem selfs Katholieke stemmen had doen ver- liezen. Zon op 5.11 - onder 1842 - Licht op 1922 Maan op 522 onder 21.12 17 April K.K. Bjj het hoogverraad-proces tegen de Daiische katholieke geestelijken kwamen geen bewijzen aan den dag. De regeering zal een onderzoek Instellen naar de bemanning van de Andra. Voorloopt g Verslag der Eerste Kamer over de nienwe pachtwet. Uitvaart van pater van Rijn, ond-provinciaal der Augustijnen, te Dtreeht. Z. H. Exc. Mgr. Legge neemt, op bevel van den Apootollschen Nuntius, weer bezit van zijn bis dom Meissen. Ford verklaarde den vakvereenlgingen den oor log. Ernstige bezwaren tegen de 4»-uren-week |p Frankrijk leiden tot schorsing van het desbe treffend decreet. Het Britsche Foreign Office publiceert het antwoord op het memorandum van den Spaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken van 9 Februari JJ. De nota geeft uitdrukking aan het vertrou wen der Britsche regeering, dat de nlet-inznen- gingsovereenkomst doeltreffende waarborgen zal geven tegen de aankomst In Spanje van muni tie en vrijwilligers uit het buitenland, alsmede aan sympathie met den wensch, dat buiten landsche deelnemers aan den strijd in Spanje zullen worden teruggeroepen De nlet-in- mengingscommissie zal aan deze aangelegen heid haar ernstige aandacht schenken. Slechts gedreven door sympathie en vriend schap jegens het Spaansche volk, aldus be sluit de nota, is de Britsche regeering ervan overtuigd, dat het in het belang van Spanje is. dat zij haar krachtsinspanningen er toe bepaalt een zoo volledig mogelijke niet-inmenging in de Spaansche kwestie tot stand te brengen. Het tegelijkertijd gepubliceerde antwoord der Fransche regeering is van gelijke strekking. Ten aanzien van de politieke regeling, welke met name betrekking zou hebben op de situatie van Spanje in Noord-Afrlka. merkt de Fransche regeering slechts op, dat. Indien op zekeren dag een probleem van deze orde door het initiatief der Spaansche regeering zou moeten worden ge steld, de bestudeering ervan slechts op vrucht dragende wijze zou kunnen worden ondernomen, indien de orde In Spanje zou zijn hersteld. Naar het schijnt, hebben de regeerlnystroe- pen dit gebied reeds ontruimd. Een boer ver klaarde. dat de regeeringstoepen reeds zijn be gonnen met zich uit Durango terug te trekken. De „Echo de Paris” schrijft, dat het aan het Baskische front kalm is geweest. In de achterhoede van de reahtschen wordt deze onderbreking door de Carlis- ten beschouwd als een teeken, dat onder- handelingen worden gevoerd met de Ka tholieke Basken. Bevestiging van deze ge ruchten is noch te Vitoria, noch te San Sebastian te verkrijgen. In 1936 verwierven de Katholieken, liberalen en socialisten, die thans Van Zeeland hebben ge steund, in het betreffende kiesdistrict 254.214 stemmen. De Rexisten en Fronters, die Zondag op Degrelle hebben gestemd, verwierven toen 73.721 stemmen. Het aantal blanco stemmen en Stemmen van onwaarde bedroeg In 1936 28.795. De politie heeft verhinderd, dat de betoogers Ihet clubgebouw der Rexisten zouden bereiken, lp? regen heeft een einde gemaakt aan deze /betooging. gemelde successen beslist tegen, evenals de be richten over een linksche overwinning by Ma drid. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar e f2- Voor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger Toen minister-president Van Zeeland de resultaten van de verkiezingen vernam, verklaarde hij: „Ik ben opgetogen over dese resultaten, die al mijn verwachtingen over treffen. Ik acht het mijn plicht m# to een verklaring tot de Brusselsche bevolking te wenden. Ik ga nu dese verklaring opstellen”. De Belgische premier Paul Van Zeeland heeft wel reden om te juichen. De écla tante overwinning op zijn tegenstander Léon Degrelle is overtuigend. Ondanks de geweldige propaganda en agitatie der Rexisten was het aantal stemmen op Degrelle uitgebracht kleiner dan bij de verkiezingen in 1936 WARSCHAU. 12 April. (Havas). De „Express Poranny" bevestigt, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, het plan heeft, in den loop van den zomer een reis naar Rome te maken, na zijn bezoek aan Londen, Parijs en Genève en het officieele beaoek, dat hü aan Boekarest zou brengen. ^lllllllllllllltlIlHIinilllllllllHUHillllllllllllllUtHHUHIHIllllllllilllllGr f Volgens deze orders mogen de kinderen in be ginsel slechts eens per week naar de kerk gaan, terwijl niemand hen daartoe mag dwingen. Verder protesteert Mgr. Preysing tegen de be paling. volgens welke kinderen geen bewaar scholen en kostscholen, die onder leiding van leden van religieuze Orden staan, mogen be zoeken. In den tweeden brief maant de Bisschop do ouders opnieuw aan den strijd voor de confes- sloneele school voort te zetten. van uw vertrouwen geschonken. Door al mijn daden zal ik er naar streven dit niet te be schamen. Voortaan zal niemand bij ons te lande, noch daarbuiten, een oogenblik den wil van België, getrouw aan zich zelf te blijven, in twijfel kun nen trekken. België is zijn heroïek verleden waardig, evenals de groote verwachtingen, wel ke tal van mannen in het land hebben gesteld. De regeering zal, gesterkt door dit bewustzijn en dezen vasten wil, het werk van het nationale belang, dat het ter hand heeft genomen, voort zetten. Allen moeten thans aan het werk gaan (dit met een toespeling op de laatste woorden van de Brabanvonne) voor den Koning. de wetge ving en de vrijheid. (Le Roi, la Lol, la Liberte). Het dagblad „Le Peuple” publiceert de vol gende verklaring van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, naar aan leiding van de overwinning van Van Zeeland: De elfde April is een goede dag voor de de mocratie, een goede dag voor het land. Hjj be- teekent een ontroerende ^bevestiging van het geheele volk ten gunste van de vrijheid. Toen minister-president Van Zeeland om ze ven uur des avonds bjj het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken aankwam, waar het hoofd van dit departement aan de leden der regee ring een maaltijd aanbood ter eere van Van Zeeland, werd hü hartelük door de menigte toegejuicht. RUIM DRIE KWART DER BRUSSELSCHE KIEZERS HEEFT VAN ZEELAND BU DK TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZINGEN EEN OVERWINNING DOEN BEHALEN OP DE GREE LE, DIE 19 PCT. DER STEMMEN KREEG. Heden zal de leider der Lagour-fractie. Ma joor Attlee, in het Lagerhuis deze kwestie ter sprake brengen. In deze, korten tijd later gepubliceerde procla matie aan de Brusselsche kiezers zegt Van Zee land: Gij hebt me zoojuist een schitterend bewij» Inval in een speelhol te Den Haag. De Gronlngsche recherche heeft een Duitacher gearresteerd, die een moord en Inbraken op i(jn geweten had. Kerkeljjke benoemingen in het bisdom Haar lem. LONDEN, 12 April (Reuter). Zondag is hier onverwachts een kabinetsraad ge houden. Na afloop van de bijeenkomst verluidde, dat de noodige instructies zijn opgesteld nopens de houding, welke gezagvoerders van Britsche koopvaardijschepen in de Spaansche wateren moeten In acht nemen, nu generaal Franco Bilbao schijnt te gaan blokkeeren. In den sector van Pennaroya was de tegen stand der rechtschen, die volgens de verklarin gen van gevangenen uitgebreide Itallaansche versterkingen hebben ontvangen, buitengewoon groot. Generaal Quelpo de Uano sprak echter deae Om zes uur des avonds heeft Degrelle tegen over de journalisten verklaard, dat het resul taat der verkiezingen aantoont, dat i^ler op zijn plaats is gebleven. „De strijd gaat voort, aldus Degrelle. Er was voor mü nimmer sprake van in conflict te komen met de Kerk, nog minder om een verbond aan te gaan met een Kerkelüke partü" Het offensief der regeeringstroepen aan het Zuidelijk front Is met nieuwe hevigheid hervat. Zondag bevond het linksche leger zich op drie KM van Pennaroya aan den eenert kant, en op drie KM. van Fuente Ovejuna VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen. Iets zachter. Hoogste barometerstand 769.6 te Helsingfors Laagste barometerstand 7464 te Biarrits Het nieuwe Britsche vrachtschip .Reven seas Spray” is Zondag te St. Jean de Luz aange komen uit Alicante met een lading voor Bilbao bestemde goederen. Het schip had van den Brltschen torpedojager „Blanche” de ultnoodlging ontvangen de Noor delijke havens van Spanje te müden. Het vracht schip begaf zfch naar St. Jean de Luz, toen de rechtsche kruiser ..Almlrante Cervera” na derde, die het voorbü Bilbao convoyeerde. De minister van Staat, minister van Defensie a.i.. heeft opdracht ge geven voor den bouw van vier on derzeebooten. type O 16, waarvan tweestuks zullen worden gebouwd door de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen en twee stuks door de Rotterdamache Droog dok Maatschappij. De machines voor deze booten werden reeds in Maart j.l. besteld bjj de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De torpedobuizen en het geschut zullen worden vervaardigd door Wilton-F eij enoord. De ministers zouden besloten hebben, dat de Britsche stoomschepen, w*lke levens middelen of andere producten, welke niet krachtens de niet-inmengingsovereenkomst zün verboden, vervoeren, de bescherming zullen genieten van de Britsche oorlogs vloot, indien zü zich in volle zee bevinden. Reeds om half ses des middags had de Minister van Binnenlandsche Zaken, De Schrijver, aan de pers medegedeeld, dat volgens de toen bekend geworden verkie zingsuitslagen Van Zeeland driekwart der uitgebrachte stemmen had verworven, terwijl men voor de verkiezingen verwachtte, dat hjj zestig procent sou behalen. De uitslag, aldus Minister De Schrijver, is dus uitent bevredigend. Daarom zouden de leden der Britsche re- geering hebben besloten de bescherming niet te verleenen aan koopvaardijschepen, die zich naar Bilbao begeven, en zich in de territoriale wateren dezer zóne bevinden. Naar radlo-Burgos meldt, behoeven de rechtsche troepen, na vorderingen op den weg naar Durango, nog slechte eenlge heu vels te passeeren. alvorens Bilbao te berei ken. De heuvels kunnen den opmarsch der rechtschen wel vertragen, doch niet tot staan brengen. Voor het geval zü zich daarentegen binnen de driemülsgrens bevinden, zou de kabinets raad van meentng zün geweest, dat het ver leenen van bescherming aan koopvaardijsche pen door Britsche oorlogsschepen in strijd zou zün met den geest, daar men dan een zich in staat van beleg bevindende stad zou helpen. Een dergelüke geste zou een gevaarlük prece dent kunnen scheppen. Zondagochtend om zes uur heeft een vlieg tuig der rechtschen zeven bommen uaij groote ontplofflngskracht op de haveninrichtingen van Sagunto geworpen. Vüf personen werden gedood, velen gewond. De materieele schade is aanzienlük. Zondag heeft het zware geschut der recht schen de hoofdstad beschoten. Op de hulaen. welke rond een der hoogste gebouwen van de stad zün gelegen, zün ongeveer vüfUen grana ten terecht gekomen. De officieele balans van het aantal slacht offers van het bombardement van Madrid ver meldt zeven dooden en 21 gewonden. -1»!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1