Het j eugd werkkamp te Egmond M Er wordt recht gesproken ril EEN MOOI STUK WERK WERKLOOZE KRIJGT f 250.-BOETE I 1 DINSDAG 13 APRIL 1937 Maar het Vagevuur? Dat wat niet mit Film tiek Duur stukje vleesch DE MOLLEBOONEN ten 1 ma Hy vond het te daar Moeilijke leiding I Een booze bedelaar U4T-DE STAATSCOURANT Het werk SCHAKEN Mitlukte wraak Ik bezweer U Prachtig vertcholen Ook manlief Curtut in wellevendheid D.H.V.B.-uitalagen Verttrikt in eigen leugent ^sr ---- De tragiek der jeugd werkloosheid Een vreemde kapitein R.K. SCHAAKVERBAND IN ’T BISDOM HAARLEM Heldertche ruziet doen weer opgeld en vergen boetet De Fransche minister van Marine, Gasnier-Duparc, bij aankomst te Casablanca op zijn studie reis door Marokko Honderd jongent vinden hier een gezellig thuit en volop nuttig werk Oprichting thans een feit dsche Alle ieeZ ir en maar >nds, MÉ I ■n de n i; r t sitlef rieweerde, dat verdachte ge- of 5 dagen. Vonnis drie gulden Onmlddeliyk hierna stond de echtgenoot 5—4 3—3 3—3 4—3 7—3 1—4 Oe periode 18 October—» »<*rw«rl. tot po- een valsche aangifte door de getuigen, maar dat ging natuurlyk niet. A EVE 1—Sparta 1 Reserve 3e klas A EVE 2—Wft-R 2 bedden, diverse dienstvertrekken, waschgelegen- heden enx., terwijl één groote barak nagenoeg geheel als eet- en recreatiezaal Is Ingericht. 0—1 4—4 7—3 3—12 2—3 5—3 L. tl tl r i. Afdeellng Noord 3e klasse tiding olks- 1.06; 1.20; 1.20; 1.10; 1.06; heel be- De in' P. sou c ■5Ó; '35; 20; .40; leggen, ware het niet, dat de beleedlgde met alle geweld vervolging wilde. Eisch t 10. goedkooper. H, M in t— s- ,n d. ir P. L. >t e, I. Een auto, dia rechts van dan weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te vieren dan aan zijn linkerzljwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderstltplaats af. (Indian geen enkel deel van den wagen verder dan 30 motor van een brandende straatlantaarn verwijderd Is, mogen 411e lichten gedoofd zijn.) 1 H. Too- uur. Bij beschikking van den minister van Justi tie is benoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candldaat-notarissen te Haarlem mr. P van Sonsbeek. inspecteur der registratie en domeinen te Alkmaar, thans plaatsvervangend lid van gemelde kamer. Hoe het kamp is ingericht, zullen we niet uit voerig vertollen, oen niet langdradig te worden. Het zijn eenvoudige houten barakken, onder - verdeeld in groote slaapzalen met eenvoudige zondere voorwaarden. Jan behoeft dus c--“ geheelonthouder te worden, al werd het hem aangeraden, maar hy zal toch op moeten pas sen. Afdeellng Centrum Promotie-degradatie OIV—Geel-Wit der is, dat de jongens hun vrijen tijd daar gaarne doorbengen. De vertrekken van den directeur, de broeders en den technlschen leider zijn ook in de barakken ondergebracht. De kapel staat geheel afzonderlijk en wordt bediend door den zeereerw. pater F. Teaser, Montfortaan te Egmond aan Zee, aan wlen liet geestelijk heil in het kamp is toevertrouwd. Natuurlijk is men nieuwsgierig naar bet werk, dat door de jongens moet worden verricht. Nu, dit bestaat In de eerste plaats uit bet bouw rijp maken van den grond voor de te stichten abdij der paters Benedictijnen te Egmond. Hier aan zit zeer veel werk, voornamelijk grondwerk. Daarnaast moet voor de paters een groote boer derij gebouwd worden, geschikt om een groot convent van het noodlge te kunnen voorzien. By deze boerderij komen 16 H.A grond, die ook in den vereischten staat moeten worden ge bracht By deze werkzaamheden behoort ook het verplaatsen van een 9000 M3 grond over een afstand van anderhalven kilometer. Verder zijn er nog eenige kleinere objecten, zooals verschillende verbeteringen aan de reeds bestaande Benedictynsche Priorij, opgravingen, en inrichting van het eigen kamp. Dit laatste is reeds nagenoeg geschied. Al deze werkobjecten geven met elkaar aan honderd jonge mannen voor ongeveer 5 jaar werk. Trouwens, men krijgt alleen medewerking van de regeering voor een werkkamp, wanneer voor minstens 5 jaar werk aanwezig is. - Er wordt dus nuttig werk gedaan, hetgeen voor de betrokkenen wel zoo prettig is als werkverschafflngswerk zonder nut, wat men ook wel eens tegen korfit en bovendien honderd maal heilzamer dan bet leegloopen thuis. Het is daarom zoo verheugend, dat nu ook van katholieke zijde in ons Bisdom op deze manier iets voor onze jeugdige werkloozen gedaan wordt, en gelukkig op een manier voorzeker veel minder Ideaal dan het verschaf ten van werk in het vrije bedrijf die doel treffend en buitengewoon sympathiek is. Met reden zal Donderdag as. op het kamp de vlag gestoken kunnen worden, wanneer de Bisschep van Haarlem en de Minister van Sociale Zaken het officieel komen inzegenen en openen. En wy hopen met dit artikel mede de be langstelling te hebben gewekt voor dit schoone werk, opdat velen de noodzakelijkheid zullen gaan inzien van het verleenen van daadwerke- l(ike hulp en ook van het medewerken aan het doen verdwijnen van de jeugdwerkloosheid, wier gevolgen wjj in den aanvang in het kort be schreven. kamp leven dus met recht in de vrije natuur. De barakken, bruin van kleur wat jammer is. want een lichtere beschildering zou onge twijfeld fleuriger gestaan hebben liggen ge schaard om een ruim plein, waarop door de bewoners zelf een beplanting is aangelegd Het centrum wordt gevormd door een aardig kapel letje. dat gebouwd en Ingericht werd op kosten van de Diocesane Commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg, onder wier toezicht het kamp staat. Het werkkamp, dat reeds eenige maanden in ..werking” is. staat onder leiding van een directeur. Broeder Traeneus. vroeger Oeconoom van de St. Willibrordusstichtlng te Helloo. die terzijde gestaan wordt door twee confraters. De broeders maken deel uit van de Congregatie van O L. Vrouw van Lourdes Als technisch leider is de heer Aart Ham aangesteld, een jong Rotterdamsch architect. In het kamp is plaats voor 96 Jongens, van 16 tot 24 Jaar. die acht weken blijven. Na iede re periode maken 32 jongens plaats voor een nieuwe groep, zoodat er een gedurige roulatie is, die, noodzakelijk zijnde, toch eigenaardige moeilijkheden met zich brengt, zoowel van or- ganisatorischen als van technlschen aard Om dit eenlgszins te ondervangen heeft de regee ring toegestaan, dat 10 procent van de jongens als zg. voorwerkers kunnen worden aangewezen De directie van het kgmp is vrij deze voorwer kers zoo lang te houden, als in het belang van de werkzaamheden noodzakelijk is. Dat, gelooven wij. is toch ons aDer voor land. Graag passen de geestelijke schrijvers en de predikanten Paulus’ woord hierop toe: ,JHJ zal wel behouden worden, maar zoo, dat hij eerst door het vuur moet.” (I Cor. 3. 15). Ziet eens: verre van ons, het vagevuur weg te redeneeren of zijn smart te verkleinen. maar alweer niet overdrijven. Want vooreerst zijn in het vagevuur groote. allerheerlijkste vreug den. WIJ zijn die onbekende wereld Ingegaan als Gods kinderen, in Zijn liefde Wy zijn ver zekerd van onze heiligheid, welke door geen wereld of Satan kan belaagd worden. Wjj kunnen God niet meer met eenige zonde be- leedlgen. De nacht is wel gekomen, waarin niemand meer verdienstelijk werken of lijden kan. maar in dien nacht zondigt ook niemand meer. Dan zjjn zij in Gods genade bevestigd. Zooals de boom valt, blijft hij liggen. ..Wjj zijn des Heeren eigendom Ja wij zullen dan nog leed te doorstaan hebben geestelijk leed, smart in de ziel maar,- hoe graag zullen wij dan daar het lijden dragen, dat wy op aarde zoo verwaarloosd hebben en zoo zorgvuldig hebben ontvlucht. Heel graag zullen wy iets willen doen of dulden of lyden, waaruit God zien kan. hoezeer ons het geestelyk tekort be rouwt, hoeveel pyn het ons doet. Hem niet meer te hebben liefgehad. Hem niet bemind te hebben met heel onze ziel en al haar krachten en in Hem den naaste als onszelf, wy besef fen en voelen, dat wy aan het einde des levens nog niet gereed zyn voor het eeuwige feest in de loofhutten der hemelsche palmen. Het va gevuur vergunt ons de laatste hand aan het werk te leggen: te voldoen aan de eischen van Gods rechtvaardigheid. Wie het Vagevuur bin nentreedt, weet, dat Gods welbehagen op Hem rust en dat God naar hem verlangt met meer drang, dan hy naar God. ofschoon X ver langen naar God en Zyn huis hem als een vuur door de ziele slaat. Voorts is de .arme stel” sa men met zooveel anderen, die in een nieuwe gemeenschap der heiligen elkaar troosten en sterken by het lange wachten, dat toch niet eindeloos zyn zal. Daar ook zullen de zielen el kaar zien en kennen en zich verlustigen in ze kerheid. - dat haar een plaats is bereid aan het groote avondmaal der bruiloft van het Lam. TH. J. VAN NOORD, pr. Hiermee is de serie: .JBiyde Godsdienst” ge ëindigd. Men schryft ons: De leste „oavend" det de Molleboonen in dit seizoen geven hebben, dat was Zoaterdag 10 April, is vast nalt de minste west van de serie in dit winter. Dr was wel ais méér volk west, moar toch moggen we nait zeggen, dat de zoal van X Gulden Vlies slecht bezet was. nee, zoo was X ook weer lang nalt. Moar al was de zoal dln nait vol, dat er genoten is. bleek wel uut de gole stemming, del d*r d' haile oavond was. En zollen zók van de introducee’s wel zooveul as lid opgeven hebben, as ’t gain mooie oavend west har? Noa zien welkomstwoord vertelde de veurzlt- ter, meneer Barkman, oa. van‘ de landdag del dlzze moand hollen wordt in Hengelo en van de biealnkomst van verschalden Grunneger veralnens op Hemelvoartedag in Schevenlngen. Veur balde is ieder dag gelegenheid om zók op te geven. X Aander joar zal de groode landdag hier in Alkmoar wezen en in verband doarmlt vrulg de veurzitter nou al vast om mitwaarken van de leden: moak dat we d'r nelen bie krie- gen. zee hai. en steun ons zooveul as je kennen! Het spul, woar de tooneelclub ,,’t Gebelskop dlzze keer mit veur X voutlicht kwam, was ’n humoristisch stók van Jac. Kremer. „Van aar. ven en trouwen" haltte X en X gong onder t motto „Van joen femllle mout je X moar heb ben." Dit leste zegt al genog. XWas hier de jonge boer Stetze Knlezert. del dat ondervon. Hal har van zien oldere ongetrouwde brulr Aal- dert 'n boerdery aarft mit alles wat doar bie heurt onder veurwoarde dat hal binnen t joar trouwen zól en nou wazzen het zien twei zus ters, dei hom dat trouwen onmeugelk moaken wollen, want as dat lókte, zóllen zal aarfgenoa- men worden. Moar de touleg mislókte! Hou dat dat aalmoal gong en wat of d’r aal gebeurde veurdat Sletze dln toch 'n vrouw kreeg X Joar was dou al hoast om wie willen dat hier moar nalt aalmoal vertellen. Moar wel kennen we zeggen, dat de elf speulers (acht doarnea- en vair heerenrollen, ain doame speulde in twei verschillende rollen) hall mooi en aannemelyk zain loaten hebben hou dat t er In 'n femllle heer goan ken as X gait om X dallen van *n aarfenis. Veur de menair woarop speuld is, heb ben we niks as lof en as we dln nog beden ken dat de speulster twei doamesrollen har en ain van de heeren pas 'n poer doagen van te veuren heur rollen op zók nomen harren, as gevolg van zaikte *1 de femllle van speulers. din ken X nalt anders of de verainen De Molle boonen mout dankboar wezen veur de ofloop van dlzze oavend. Dat de veurzitter 'n haartelk woord van daank zee en dat de luu in de zoal hall slim applaudisseerden, is zeker onneudeg om te zeggen. Reserve le klasse A Onze Gezellen 3Llsse 3 3e klasse Reserve B India 3—PSCK 2 Reserve 4e klasse A DES 3Constantius 3 St. Louis 2—Zwal. 4 D Onze Gezellen 4Vogjang 3 G.-Wlt 3—TYBB 5 Afdeellng Zuid le klasse A St. Lodewyk 1—AW 1 Westlandia kampioen. Reserve le kin sac A Gr. Willem 3—Spartaan 3 ODA 3—BL-Zw. 3 De werklooze Jasper D. ult Hoorn had als steuntrekkende werklooze verzwegen, dat hy een hypotheek had uitstaan van f 2500.en in het bezit was van een spaarbankboekje. Dat kwam natuurlyk uit, met het gevolg, dat hy door den officier twee maanden gevangenis straf tegen zich hoorde eischen. De rechter wilde verdachte tested In hetgeen hem dierbaar was en veroordeelde hem tot de zeer hooge geldboete van f 250.te vervangen door een hechtenis van twee maanden, alsme de tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftyd van twee jaar. Verdachte ging niet eens in hooger beroep. Dezer dagen is te Den Haag door vertegen woordigers van R. K. Schaakvereenlgingen uit het bisdom Haarlem een vergadering gehouden met tot doel te komen tot de oprichting van een R. K Schaakverbond In het bisdom Haar lem. De afgevaardigden, die samen ongeveer 400 leden vertegenwoordigden, besloten tydens deze byeenkomst toe te treden tot het verband, na dat van het doel en de beteekenis een uiteen zetting was gegeven. Het dagelyksch bestuur werd als volgt samen gesteld: H. J. v. d. Linden, Kleiweg 41, fcllle- gersberg, voorzitter; J. J. Keyzer, Groepstraat 50a, Rotterdam, secretaris; J. B. van Lakwyk, Singel 358, Amsterdam, penningmeester. Het bestuur zal door kapelaan Th. Kaassen, Lange Hflleweg 260, Rotterdam als geestelyk ad viseur ter zyde worden gestaan. Vereenigingen, welke inlichtingen wenschen omtrent doel en streven van bovengenoemd ver band. kunnen zich tot een der leden van het dagelyksch bestuur wenden. Bewoners van het werkkamp te Egmond-Binnen aan den arbeid Op 27 November hing in de koellnrichting van het slachthuis te Hoorn een prachtig var ken, dat eigendom was van steiger P. Eeken. Het varken was zoo prachtig, dat de Hoorn- sche slagerspatroon J. D. zich zelf niet meer meester kon blyven en uit pure slagersllefde een mes nam en een wang uit den kop van het rose varkensiyk sneed. Het stukje wang woog precies negen ons en had een waarde van 42 centen. Voor deze misdaad mocht de varkensvleesch minnende slager nu verantwoording afleggen tegenover den rechter der stede Alkmaar. De kwestie bleek toch nog een ernstig kantje te hebben, want de reclasseeringsambtenaar, de heer Wlggers.smoest een rapport over ver dachte geven. In dit rapport, dat niet op alle punten onverdeeld gunstig was, concludeerde de heer Wlggers, dat er toch een kans op reclas- seering was. De Officier vertelde, dat hy een kykje op verdachte had, want die leed aan onoprecht- heid en had den diefstal tot het uiterste ont kend. Bovendien waren er nóg een paar pun ten. die niet egg in den bette waren, utewr-om dat het strafblflïf^TOg'’ b!KH(ft> Wjté*êlSc¥ite ipr slechts een geldboete en Wel een van f30. te vervangen door vyftlen dagen hechtenis. Verdachte vond het wel wat erg veel voor zoo'n klein stukje vleesch (gelach). De verdediger, Mr. Buiskool uit Schagen zet te uiteen, dat verdachte vroeger groote zaken had gedaan en een prima vakman was, maar door verschillende omstandigheden zeer ach teruit was gegaan. Van mlsdadlgen aanleg was geen sprake. Pleiter vroeg een klelnièj. geldboe te en geen voorwaardelyke veroordeellng. Vonnis f 20.of tien dagen. Voor den tweeden keer van het jaar ver scheen voor den Alkmaarschen politierechter Jan W. uit Den Helder, die op 1 Maart we gens wederspannlgheid terecht had gestaan. Door den officier was toen een maand gevan genisstraf tegen hem geèischt, maar de rechter had een reclasseeringsonderzoek gelast. De heer Wlggers bracht nu rapport uit. waaruit bleek, dat Jan uit een oppassend gezin kwam maar wat was afgezakt door café-bezoek Zeer merkwaardig was. dat Jan zelf niet aan een voorwaardelyke veroordeellng wilde en maai liever de maand gevangenisstraf direct uit zat. omdat hy vreesde den proeftyd niet uit te hou den Ook de heer Wlggers twyfelde aan Jan’s standvastigheid, alsmede de commissaris van Den Helder. De officier kon het zich wel voorstellen, dat verdachte niet aan een voorwaardelyke ver oordeellng wilde, omdat die voor hem zeer moeiiyk zou zyn en veel last zou geven van de zyde zyner kameraden. Het pleitte voor hem, dat hy zoo eeriyk was dit te erkennen, want de meeste verdachten beloven alles wat men wil dat ze zullen beloven, om maar een voorwaar delyke veroordeellng te krygen. Spr. vroeg weer een maand gevangenisstraf. De rechter wilde toch, dat Jan een oppassen de Jongen zou worden en veroordeelde hem tot f 25.— boete of 10 dagen en tot een voor waardelyke gevangenisstraf van een maand, met twee proefjaren, zonder oplegging van by- zondere voorwaarden. Jan behoeft dus geen unmiddeliyk hierna stond de echtgenoot van de .vorige verdachte terecht, omdat hy ty dens een ruzietje op den dag na het vorige, me juffrouw Lugthart- Weerenbeck met een leelyk woord had betiteld. De getuigen weerden, dat hy het gezegd had, maar verdach te bezwoer by hoog en by laag dat het niet Waar was; hy had juist een ruzie willen voor komen, omdat hy een goed vaderlander was. Hy bezwoer, dat de getuigen verschrikkelyk «tonden te draaien en beweerde, dat juist buur man uit de vorige zaak den vorigen dag heel •eelyke dingen tegen zyn, verdachte’s, vrouw had gezegd, waar verdachte niet by was, wat gelukkig genoemd moest worden, want anders zou hy zich aan K. werkelyk hebben vergre pen. De officier eischte ook voor dit geval f 10. of vyf dagen en ook nu deed de rechter er hrte gulden af. Boos, omdat hy tydens een bedeltochtje te .zydewind van de dames C. SchoenKoppes en Tryntje BruinZutt niet een paar centen kreeg, had da bejaarde vento* Jaoeb H. eerstgeneem— de nagenoeg styf gevloekt en by de tweede tni den winkel een weegschaal ;^Bderstebow& ge gooid. Jacob, een lange man met witte haren en een gebogen rug. erkende gedeeltelyk de misdaad en verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij maar „efkes gevloekt’’ had. omdat hy niets kreeg en het zoo moeilijk was aan den kost te komen. De officier vroeg een week hechtenis en rechter veroordeelde conform. Zoo tusschen de bedryven door wordt zoo’n beetje cursus in wellevendheid gegeven. Det gaat heel gemoedeiyk en paedagogisch. waar- by vooral op het eergevoel van de jongens ge werkt wordt. Het eten met mes en vork is ver plichtend. Voorts zyn de tafels steeds met aar dige kleedjes bedekt, niet alleen om het gezel lig te maken, maar ook. omdat het Is gebleken, dat hoe netter het is, hoe beter de jongens het waardeeren en zich dienovereenkomstig gedra gen. Aan nog een ding wordt zeer streng de hand gehouden. Het Is den jongens nJ. ten strengste verboden ult te gaan, zy moeten bun vrijen tyd altyd in het kamp doorbrengen. Alleen by zondere omstandigheden kunnen voor den directeur aanleiding zyn een jongen verlof te geven tot het bezoeken van familieleden of dergeiyke. Dat de jongens, die den geheelen dag in de vrije natuur flink werk verrichten en boven dien goed gezond zyn, heel wat eten, is nogal natuurlyk. Er is dan ook een flinke keuken, waarin groote kookketels staan, waarin door de koks het eenvoudige maal bereid wordt. De keukendienst, evenals alle andere corveedien- sten, wordt door bepaalde, daartoe aangewezen kamp-deelnemers. verricht, zy vinden hierin een dagtaak, waarin zy het grootste plezier hebben en die door hen met veel toewijding wordt verricht. en mag aannemen, dat op het oogenbhk leder weldenkend mensch zeer door drongen is van de wetenschap, dat de werkloosheid een van de ergste kwalen van onzen bewogen tyd is. De gevolgen van die kwaal zyn te tastbaar om voorby gezien te worden. Maar toch schynt het een feit te zyn, en de deskundigen klagen er allemaal over, dat men minder oog heeft voor de nooden van de arbeidersjeugd tusschen de veertien en vyfen- twlntig Jaar. die toch evenzeer en dan nog op een byzondere manier, van de huidige crisis te lyden heeft en dus ook van de werkloosheid. Het schynt belangryk minder geacht te worden, dat een Jonge ongehuwde werker mét leege handen loopt dan dat een huisvader dit doet. Toch is het niet juist. Het la inderdaad ver schrikkelyk. wanneer een man’, echtgenoot en vader, niet in de gelegenheid is met werk den kost te verdienen voor de zynen en moet leven van wat de openbare middelen hem toedenken. Maar vergeet men niet, welke verschrlkkeiyke gevolgen de jeugdwerkloosheid met zich sleept? Men schynt er over het algemeen niet zeer van doordrongen te zyn, dat door het fatale leegloopen van de jeugd, op wie toch alle toe komstverwachtingen gevestigd zyn, de volks kracht op verschrlkkeiyke wyze ondermynd wordt. De jongens. Juist in hun belangrykste groeiperiode, worden door nietsdoen, des dui vels oorkussen, geestelyk gedegenereerd. Het moreel verzwakt en wordt ontwricht. Llchame- lyk worden zy evenzeer ontredderd, doordat hun lichaam niet de oefening doormaakt van den geregelden arbeid. De vakkennis gaat ach teruit, terwyi velen van de jongsten, doordat ze geen baas kunnen krijgen, heelemaal niet in de gelegenheid komen, een vak te leeren. zoodat zy schier komen tot de meenlng, dat hun eenlgste levenstaak nietsdoen is. Door dit leegloopen, de moreele ontredderinghet ver lies Mn vakbéPWnRhheid 'Iftt vkmletigen van 'tüe toekdtnstverwaclrtlrfgen voor de Jon gelui, moet d«* volkskracht op'rien duur op ontstellende wyze endergraven worden Reeds thans kan mén een toenemende decadentie en verruwing constateeren. We willen het hier niet hebben over den ont- zagiyk zwaren plicht, die op de gemeenschap ejj in het byzonder op ons Katholieken in dezen rust. We schrijven dit slechts, om de aandacht te vragen voor een mooi stuk werk, dat thans ook in het bisdom Haarlem ter' hand 13 geno men, een werk, dat in den somberen toestand tan vele werklooze Jongemannen eenige ver lichting tracht te geven. We bedoelen de zorg voor jeugdige werkloozen, die zich geuit heeft in het stichten van een werkkamp te Egmond binnen. Over dit kamp schreven we reeds in Januari, toen de voorloopige ingebruikneming geschied de en de eerste jongens arriveerden. Maar we meenen goed te'doen wat meer van dit kamp. „Vredesteyn” genaamd, te vertellen, mede naar aanleiding van een bezoek, dat wy eenigen tyd geleden aan het kamp brachten. De rubriek: Inkomsten verzwijgende steun trekkers, is er een, die tegenwoordig steevast 111 iedere zitting behandeld wordt. Thans was bet de 53-Jarlge Bergensche arbeider Simon Johannes O. die een bedrag van f 96.95 aan kostgeld van een kostganger had verzwegen. De «sak zat zoo: een 86-jarige oude man, in de wandeling Oome Jan genaamd, werd door zyn kinderen by verdachte ter verzorging in den kost gedaan. Verdachte werd via een bankin stelling een bedrag van f 308.ter hand ge steld, ter bestrijding van diverse onkosten als Verhuizing, kleeding en dergejyke. terwyi hy «k resteerende f96.95 kreeg als kostgeld voor Ten nadeele van de Maatschappy tot uit voering van Zuiderzeewerken was door den Wleringer slooper Frans B een vlotje wegge nomen. De slooper beweerde, dat hy van den gezagvoerder by de M. U. Z„ Nlcolaas H.. ver gunning had gekregen, het vlotje mee te ne men. Deze gezagvoerder moest natuurlyk getuige zyn. Maar alvorens hy aan getuigen toe was beleefden we een heele geschiedenis met hem. De goede man meende eerst, dat hy geen eed af behoefde te leggen, omdat hy als ryksamb- tenaar al eens beèedigd was, maar de rechter bracht hem aan zyn verstand, dat de Minis ter van Justitie zelf, zoo hy voor hem. den rechter, moest verschynen, den eed had af te leggen, zonder pardon. Toen getuige dat na veel moeite had Inge zien. maakte hy tegen den eed zelven bezwaar, omdat hy gewoonweg niet In God geloofde. Te vergeefs trachtte de rechter hem te overreden, maar de man bleef halsstarrig en wildé wel zweren maar geen eed afleggen. Hy wist biyk- baar niet, dat dat hetzelfde is. Tenslotte kreeg ons kapltelntje zyn zin en mocht hy volstaan met de belofte. Toen kon hy elndeiyk getuigen, dat hy ver dachte geen vergunning tot het wegnemen van het vlotje had gegeven, maar verdachte naar een onderbaas van de M. U. Z. had gestuurd. Getuige schatte de wéarde van het vlotje op f 20.4 f 25.In tegenstelling met verdach te, die de waarde raamde op slechts een gul den. De officier eischte f 15.of tien dagen en de rechter veroordeelde conform. De leiding van zoo'n groot en heterogeen huis houden dat telkens van samenstelling verandert is natuurlyk zeer moeiiyk. En zyn jongens van allerlei leeftyden, opvattingen en opvoedingen Velen van hen zijn jaren werkloos geweest, en niet bekwaam voor de te verrichten werkzaam heden. Dat er van de leiding heel wat psycho logisch en paedagogisch inzicht gevraagd wordt wil alles op rolletjes loepen, ligt voor de hand En het feit, dat in het kamp inderdaad alles op rolletjes loopt, wettigt de overtuiging, dat de leiding in alle opzichten volkomen voor haar moeiiyke taak berekend Is. De tucht is vriendeiyk, maar zeer streng en wie zich er niet aan wil onderwerpen en die zyn er heel weinig, dient elders zyn heil te zoeken. De geest is buitengewoon goed In dit eenige Katholieke kamp van het Bisdom Haar- Deze zaal is heel gezellig, zoodat het geen won- lem. De jongens leven weer heelemaal op, nu - zy nuttig werk kuAfiHï'Vèttfïhten en uit de sleur van de dageiyksche hopeloosheid zyn. Het is daarom geen wonder, dat niemand na het ver strijken van zyn kamptyd graag weg gaat. Liefst zouden ze allemaal blyven, want het is er goed en gezellig, lichaam en ziel worden er verzorgd en thuis wacht vaak de ellende. Maar het kan niet. Gedurende den tyd, dat de Jongens in het kamp zyn, krygen ze, buiten den eenvoudigen maar goeden en gezonden kost, f 1.75 zakgeld, plus 50 cent fietsgeld, wanneer ze naar huis wil len. Voor het gebruik van schoenen en werk- kleeding van het kamp moeten ze een dub beltje per week betalen, maar het is niet ver plichtend, van het kampgoed gebruik te ma ken. De kosten per deelnemenden jongen be dragen ongeveer 6 25 per week, waarvan 25 pCt. door de Diocesane Commissie wordt be taald en de rest door het Rijk en het RK. Werkliedenverbond. Ook particulieren helpen en het is verbazingwekkend, wat sommigen voor de werklooze jongens over hebben. Maar toch; kan nog veel meer gedaan worden en daarom doen wy hier een beroep op allen, die, hetzy in geld, hetzy in natura iets van belang kunnen missen. X Egmondsche werkkamp te gedenken. Ook ontspanningsartikelen zyn harteiyk wel kom; werd de schenker van het biljart in de ontspanningszaal niet geprezen als een weldoe ner, omdat hy de recreatie-uren mee prettig hielp maken? Het wachten is nog op dengene, die de huur wil betalen voor een terrelntje, dat geschikt is om op te voetballen. Immers: zonder voetbal kan geen jongen leven. De daglndeellng is heel eenvoud®. Om half zeven is het opstaan, waarna om zeven uur de H. Mis wordt bygewoond. Dan worden de bed den opgemaakt en het ontbyt genuttigd, terwyi de gewone werkzaamheden om half negen be ginnen en tot 12 uur duren. Dan is het mid dageten en recreatie. Van half twee tot vyf uur wordt weer gewerkt. Na afloop der werkzaam heden knappen de jongens zich op. gebruiken om 6 uur het avondeten, bidden dan in de kapel het rozenhoedje, om dan de rest van den avond in gepaste ontspanning door te brengen. Deze ontspanning wordt vaak afge wisseld met een lezing over een of ander onder werp. terwyi om de acht weken een afscheids avond wordt gegeven voor de vertrekkenden. 1 Het kamp werd nu veel conferenties tus schen de betrokken instanties in het najaar van 1936 opgericht door het ryk, die den bouw van de eenvoudige barakken betaalde en een deel van de kosten der inrichting voor haar rekening nam. Als plaats werd het landgoed „Vredesteyn” gekozen, eigendom van de Pro vincie Noord-Holland, aan welk landgoed het kamp zyn naam ontleent. Het terrein ligt prachtig verscholen achter *n stuk boschgrond. ligt vrij hoog en kan worden bereikt langs een smallen landweg, waaraan alleen een bosch- wachterswonlng staat. De bewoners van het steeds meer te weifelen en het was duidelijk, dat het geheele zaakje een beetje draaide om een soort wraakneming van papa op ver dachte. De officier voeg vrijspraak en de rechter willigde dezen wensch in. Verdachte vroeg, of hy meteen een aanklacht kon doen, wegeas .Verdachte beweerde, dat hy aan die f96.95 niets had gehad, omdat die geheel aan klee- ren en beddegoed van Oome Jan waren opge gaan, De eenige vergoeding, die hy kreeg, was f 3.per week. De dochter .van Oome Jan. mejuffrouw H. H. E. de K. uit Blelswyk, een in een bont mantel gehulde dame, die zich representant* noemde, wat de rechter veranderde In vertegen woordigster, omdat hy liever Nederlandsen sprak, bevestigde, dat verdachte f 306.had ontvangen en vertelde, dat zy verschillende moeiiykheden had gehad, omdat verdachte tel kens beweerde het geld niet te hebben ontvan gen. terwyi het wel zoo was. Hy had royale onkosten gemaakt en tenslotte de f 9695 als kostgeld mogen houden. Verdachte hield zyn onschuld vol en praatte buitengewoon verward, zoodat er haast geen touw aan vast te knoopen was. De rechter deed ultvoerlgp pogingen van hem een berouwvollen zondaar te maken, hetgeen tevergeefsch was. De officier zei, dat verdachte zich In zyn eigen leugens verstrikt had. want hy gaf toe eerst al een groot bedrag te hebben gebruikt voor de kleeding van Oome Jan, andere onkosten te hebben gemaakt en toen nog de kleine honderd gulden te hebben overgehouden, terwijl hy nu weer beweerde dit laatste bedrag voor een groot deel ook weer aan kleeding te hebben besteed voor den ouden man. Dat klopte niet en daar om eischte spr. twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis was een maand gevangenisstraf. ner van het dorp Wognum Gerrit 27 Januari de 22-jarige mejuffrouw Marie Sp. een zeer leelyk woord hebben toege voegd. Verdachte ontkende botweg, te hebben gescholdéh en. indien hy het gezegd zou heb ben, dan zou het aan het adres van Maartje Spr geweest zyn. Jongejuffrouw Marie hield vol beleedigd te zyn door verdachte, die om geld kwam, dat haar zuster aan hem schuldig was. De vader van het beleedlgde meisje, een man met een verbeten gezicht, bevestigde de verklaring van rijn dochter. Maar er was een getuige decharge, die po sitief geweerde, dat verdachte het leeiyke woord niet had gosegd. Wel had verdachte ru zie met vader Sp. Toen Marie nog eens degelyk ondervraagd werd door den rechter en den officier begon zy De zitting zou niet compleet geweest zyn, wanneer een Heldersch beleedigingsdrama ont broken had. De eerste die voor de completee- ring zorgde was de mln of meer zenuwachtige juffrouw Theodora Margaretha van A. L., zon der beroep en wonende te Den Helder, die op 4 September van het vorige jaar haar buurman M Kerkhof zou hebben beleedigd op een ma nier, die we hier maar niet zullen herhalen. De Juffrouw ontkende, ook, toen de beleedlg de en een andere buurvrouw, de 26 jarige mejuffrouw F. LugthartWeerenbeck positief volhielden, dat zy de verschrlkkeiyke woorden tydens het burenruzietje wel gebezigd had. ,Jk bezweer het u, dat ze (de getuigen) een valschen eed afleggen!” zei verdachte met op geheven armen tot den rechter. „Als het waar was, zouden ze direct wel een aanklacht inge diend hebben, inplaats van, zooals nu, acht dagen later.” Getuige Kerkhof, die reeds achter In de tulgenbank zat: ,Jk protesteer”. .Niet doen", zei de rechter en gaf het woord aan den officier, die het zaakje verschrikke lyk onbelangryk vond en het opzy had willen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11