I II w 9 EXPOSITION u. W erkloosheid blijft dalen DE CANDIDATENLIJST DER N.S.D. INTERNATIONALE DINSDAG 13 APRIL 1937 Het pokkengevaar Lotisico en Loterijwet BRAND TE UITHOORN Jeugdwerkloosheid het VERDRONKEN Het verzoek in beraad gehouden MEVR. ROELOFS-MOSOLOVA gevan- WATERMOLEN AFGEBRAND WIJZIGING ZIEKTEWET Mr. Trip Clearingkoersen De ondergang van de Liesbet Bettie WASSCHERIJSTAKING TE GOUDA JHR. DE JONGE IN DE EERSTE KAMER? LOONSVERHOOGING BIJ DE STAATSMIJNEN HET SMOKKELDRAMA TE VAALS LIJK UIT DEN RIJN OPGEVISCHT Tijdens de uitvoering van een Spaanschen dans plotse ling overleden DE DIEFSTAL VAN 6000 TE ROTTERDAM Verhaal van een der opvarenden Eenheid van het premiebedrijf MA1-NOVEMBR1 TALRIJKE Bij de Algemeene Bedrijf scentrale gisteren in het vaderland teruggekeerd. Ki zou een tk M gang 1 O 1 i De Maatachappü voor Geneeakunzt voor vaccinatiedwang Tegen chauffeur drie jaar genisstrhf geëischt Nationale inzameling voor het Katholieke Kampwerk Einde Maart 3.5 pet. minder dan in de overeenkomatige week van 1936 De Nationale R. K Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg schrijft ons: en sn im ne De hierbij behoorende grafiek geeft een beeld van de werkloosheid (waarbij rij. die een ge deelte van de week werkloos waren, voor een derde zijn medegerekend) volgens de persbe richten over elk van de jaren 1930 t,m 1936 en over het eerste kwartaal 1937. Christeiyk- V rij zinnig- h* dia m- *k> ele ten nt- a I. De Raad van Beheer'der Bank voor Inter nationale Betalingen heeft den president der Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip ris lid van den Raad gekozen. tn pers- I maat-' l da den JR- TT- van sen, ch- IUS- op ge- HK E en •en Té- va. ÏT u- en uk lar Ut Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad acht verachillende han delingen atrafbaar De directie der Staatsmijnen heeft het voor nemen de salarissen van de beambten met in- van 1 Mei met 5 pet. te verhoogen. Die andere wijze is djn ningin de bevoegdheid v een tekort van een ziekenkas van een Raad van Arbeid om te slaan over de ziekenkassen der overige Raden van Arbeid. De advocaat-generaal bij dfti Hoogen Raad, htr. Van Lier, heeft conclusie genomen in de zaak van den officier van Justitie te 's-Oraven- hage tegen W. B directeur van Lotisico. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de watermolen van den Koog-polder te Oudkarspel, welke wordt bewoond door den heer IJ. Koster en zijn gezTn. in zeer korten tijd platgebrand. Zaterdagnacht om plm. 13 uur werd de echt- genoote van den heer K. wakker en vestigde er de aandacht van haar man op, dat het zoo licht «ras. Er leek wel brand te zijn, meende zij, nog niet vermoedende, dat het haar eigen we ring was welke brandde Al spoedig kwam men echter tot de ontstellende ontdekking, dat de molen in lichterlaaie stond Hals over kop moest het gezin van den heer K. den molen verlaten, om niet door het vuur, dat razend snel om zich heen greep, te worden Ingesloten. Men slaagde er in. bulten te komen, doch er kon niets worden meegenomen dan wat klee- ren. Tegen het vuur «ras niets te beginnen. De brandweer kon er niet bij komen en het zou trouwens weinig geholpen hebben. De molen brandde in een minimum van tijd ab een fak kel. Aangezien er geen belendingen waren, le verde de brand geen gevaar op voor omliggen de perceelen. De molen was pl m 300 jaren oud en werd zoo goed als nooit meer gebruikt voor het be malen van den polder. Zoowel molen als Inboedel waren verzekerd. deae katholieke werkkampen te doen zla- o partij aan de In de ontrafelingsafdeeling van het textielbe drijf van de Algemeene Bedrijfscentrale te Uit hoorn is Maandagmiddag door tot nog toe on bekende oorzaak brand uitgebroken Onmiddel lijk na de ontdekking van het vuur werd de sirene van de fabriek in werking gesteld, waar op de brandweer spoedig ter plaatse verscheen. Met behulp van het fabnekspersoneel wist de brandweer het vuur te beperken tot de af deel! ng waar de brand woedde. Niettemin be draagt de schade, welke door verzekering wordt gedekt, eenige duizenden guldens. voor genl De Commissie is gevestigd: Lange Putstraat 44. te Den Bosch. Haar gtro-nummer is 185442 Bij Oaarkeuken. onder de gemeente Orijps- kerk. is in den nacht van Zondag op Maandag de 25-jarige manufacturier O. 8. wonende te Tolbert, gemeente Leek, door tot nu toe onbe kende oorzaak met zijn rijwiel in de sluis ge reden. Pogingen om hem te redden mislukten. Het lijk werd eenlgen tijd later opgehaald. De lichte verbetering in dén algemeenen toestand, die van Augustus 1936 af (toen de zomerwerkloosheld een ongekende - hoogte had bereikt) valt te constateeren. had in het laatste gedeelte van 1936 tot gevolg, dat oe werkloosheid van October af minder was dan in het voorafgaande jaar. en aan hem verschuldigde pandidaten den volke De candidaten hebben De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 22 t. m 27 Maart 1937 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlgin- gen bedroeg 533.800 (waarvan 74500 landarbei ders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week Werk loos: in de week van 2227 Maart 27.7 pet.; in de vorige verslagweek (813 Maart 1937) 295 pet.; in de overeenkomstige week van 1936 31.2 pet.; in de overeenkomstige week van 1935 28.7 pet. Ambtshalve meende mr. Van Lier nog be zwaar te moeten maken tegen de beslissing der rechtbank omtrent de uitgifte van polissen, die dezelfde nummers droegen als vroeger uitge geven polissen, welke in obligaties waren ge converteerd De rechtbank heeft namelijk hier het karakter van art. 10 der Loterijwet 1905 als overgangsbepaling uit het oog verloren. Wat betreft de nummers der geconverteerde polissen had de bestaande loterij een einde genomen. Deze nummers deden niet meer mede. Lotisico heeft daarop voor deze niet meer meedoende aandeclen in de loterij weder polissen uitge geven met dezelfde nummers als reeds uitge vallen waren. Dit acht spr. niet te rijmen met de overgangsbepaling van art. 10 der wet. Op deze wijze zal de loterij immers nooit een einde nemen, wanneer het vrijstaat, nummers, welke niet meer meespelen, opnieuw te creëeren. In 't eerste kwartaal 1937 was zij niet alleen minder dan in het eerste kwartaal van de twee voorafgegane jaren. doch ook kleiner dan in het eerste kwartaal 1933. Zjj daalde evenwel nog niet beneden het peil van 1934, toen een lijdelijke geringe opleving werd geconstateerd. Twee verdachten voor Haagsche Hof Ongeveer ter hoogte van de gemeentelijke grens tusschen Renkum en Wageningen heeft men Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uur een lijk drijvende aangetroffen. De politie werd gewaarschuwd en deze heeft het doen opvisschen. Het stoffelijk overschot kon niet meer worden geïdentificeerd, doch bleek te zijn dat van een manspersoon, ca. 1 meter 60 lang. De drenkeling was gekleed in een gestreepte fantasiebroek, donker colbert, vest en overjas en hooge zwarte schoenen. Vermoedelijk be hoorde ook een linnen boord met zwarten strik tot zijn kleeding. In een der zakken werden "n ledige sigarenko ker, een klein sleuteltje en een bril in ijzeren étui aangetroffen. Bi) 1054 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 37 Maart 1937 in totaal 424.970 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 402 804 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 406.098 werkloos, onder wie 392.037 mannen. Totdat blokt, dat de kans op een invasie van pokken gering is en (of) dat de geva ren. van een invasie van pokken te duch ten, door een gewijzigd karakter dezer ziek te belangrijk verminderd zijn, is. behoudens uitzonderingsbepalingen ter tegemoetko ming aan gemoedsbezwaren en bu medische contra-lndicatle. Invoering van een dtrecten vacclnatieplicht op zeer jeugdigen leeftijd, zooals de meeste andere Europeesche lan den dien kennen, noodlg Voor de Maastrichtse!» rechtbank heeft te recht gestaan de chauffeur J. J. P. uit Kerk rede. terzake dat hu 21 Januari j.l. op den Gem- menicherweg. nabij Vaals, den kommies P. L. H. L. Lap heeft overreden. tengevolge waarvan deze vrijwel op slag werd gedood. Verdachte kwam met zijn auto met smokkelwaar van de Belgische grens gereden. Op den Oemmenlcher- weg werd hij aangehouden door ambtenaren, die reeds bezig waren de papieren van den „voorrijder" van verdachte te onderzoeken. In plaats yan te stoppen gaf de verdachte vol gas en reed hij met groote lichten op recht op den kommies Lap in. Het O. M. was van oordeel, dat aan verdachte doodslag ten laste gelegd kan worden. Niet al leen de feiten wijzen daarop, thaar ook vroe gere uitlatingen van den verdachte zooals: Als ik ga stoppen, kan ik beter thuis blijven, terwijl hij tegen een Belgischen wachtmeester heeft gezegd: Al stonden er 40 ambtenajen met karabijnen, ik kom er door. Het O. M. concludeerde derhalve tot schuldig verklaring en elschte een gevangenisstraf van drie jaar. De raadsman van verdachte achtte den opzet niet bewezen. Wel achtte hij dood door schuld aannemelijk, doch van den primair ten laste gelegden doodslag vroeg hij vrijspraak. Tegen den heer B. is een vervolging Ingesteld op grond, dat Lotisico wijziging heeft gebracht In haar w<yk wijze, zooals deze bij de in 1932 opnieuw goedgekeurde statuten is vastgelegd De Haagsche kantonrechter heeft een veroor- deelend vonnis uitgesproken, van oordeel zijnde, dat in de Inkleedlng van de zg. termijnpollssen een afwijking te te zien van het oorspronkelijke plan. In hooger beroep heeft de rechtbank echter dit vonnis vernietigd en den heer B. ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie teekende cassatie aan. De officier stelde om. in zijn cassatlemiddel als bezwaren, gebaseerd op art. 2 der Loterijwet. dat de termijnpollssen aan toonder lulden, hetgeen naar zijn meenlng geen voldoende verbintenis beteekent van de zijde van den polishouder en voorts dat de eigen trekkingen, die Lotisico houdt, vallen buiten den oorspronkelijken op zet. Al mogen ook thans waarborgen aanwezig zijn voor een Juist verloop der trekkingen, dit geeft op zichzelf geen waarborg voor de toekomst. Vastgesteld te, aldus mr. Van Lier, dat voor 1 Juli 1906 geen polissen aan toonder op af betaling werden uitgegeven, maar wel later. Hferult volgt, dat Lotisico zich niet heeft ge houden binnen den op 1 Juli 1905 bestaanden werkkring en daarbuiten te gegaan. In het vonnis der rechtbank te overwogen, dat gebleken te, dat bij den oorspronkelijken opzet reeds was voorzien in de mogelijkheid van het houden van eigen trekkingen. Nu het niet meer geoorloofd is. gebruik' te maken van de trekkingen der Staatslote rij. te, naar de meenlng van mr. Van Lfer, in het houden van eigen trekkingen geen handeling te zien, welke ongeoorloofd te te achten. Mr. Van Lier kwam tot de slotsom, dat én de uitgave van de nieuwe soort polissen én het weder uitgeven van polissen met nummer, nadat die nummers door conversie uitgevallen waren, handelingen zijn, niet gedekt door de overgangsbepaling in de wet van 1905 Hu concludeerde mitsdien tot vernieti ging van het vonnis der rechtbank en tot veroordeellng van verdachte tot f 100, boete subs. 10 dagen hechtenis. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 34 Mei. Zaterdagmiddag is te Utrecht tijdens het les geven aan haar leerlingen plotseling overleden de Russische dansleerares mevr. Roelofs-Moso- lova Zu zou Zaterdagmiddag as. in den Stads schouwburg met de Utrechtse!» school een uit voering geven van het ballet Danse des Heures, dat zij met nog enkele andere dansen den kinderen instudeerde. Toen zij een Spaanschen dans voordeed, zonk zij plotseling ineen en bleef tot groote ontstel tenis van de kinderen bewusteloos liggen. Mevr. Roelofs-Mosolova werd naar het Stads en Academische Ziekenhuis overgebracht, doch het bleek dat zij aan hartverlamming reeds was overleden. Zjj bereikte den leeftijd van 36 jaar en werd geboren te Tomsk in Siberië. Zij was een be oefenaarster van het klassieke ballet, dat zij over heel de wereld door het geven van lessen erj'uitvoeringen propageerde. Na haar zwerftochten vestigde zij zich enkele jaren geleder, te Utrecht, waar zij Achter St. Pieter een school stichtte en spoedig veel kinderen rond zich verzamelde. Behalve als een verdienstelijke kunstenareaae was zij eveneens bekend als een groote pae- dagoge. Waren gistermorgen bij den aanvang van den werktijd in de Goudsche Wasscherijen vijftig werkwilligen aan den arbeid gegaan, in den loop van den dag is dit getal tot 56 gestegen. Voorts zijn uit verschillende gemeenten, zelfs uit Groningen en Noord-Brabant vrijwillige hulpkrachten aangekomen, die de plaatsen der staakstere hebben ingenomen. Verscheidene bedrijven kunnen daardoor op normale wijze werken. Teneinde molestaties van stakingspos ten te voorkomen, blijft het personeel in de fabrieken en zijn ook maatregelen getroffen om het zoo noodlg des nachts logies te verschaffen. Koereen op 13 April 1937 tegen verplichtin gen luidende In: Relchsmarken f 73 43, lire* t 941. peseta’s f 1040. De betrokken bedrijven blijven toch aan het werk j De Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst heeft een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waarop ge sproken werd over het pokkengevaar en het vaccina tie-vraagstuk. De afdeellng Utrecht had een motie Ingediend luidende: bestaande artikel 67 der Ziektewet aan genoemd bestuur verleent. Ingevolge dat artikel te het bestuur der Rijks verzekeringsbank bevoegd om. indien voor de ziekenkas van een bepaalden Raad van Arbeid de voor het gebied van dien Raad vastgestglde premiën onvoldoende zijn gebleken ter bestrtj ding van de ten laste van de ziekenkas komen de uitgaven, een evenredige verhooging der pre miën te bevelen In het stelsel van gelijke premiën voor de ziekenkassen van alle Raden f, van Arbeid, dat in het onderhavige wetsvoor stel te belichaamd, past echter zoodanige be voegdheid niet meer. Bij behoud van die be voegdheid zou immers elk oogenblik de ge- wenschte eenheid van het premietarief kunnen worden doorbroken. Het nieuwe artikel 67 voor ziet daarom op andere wijze in de mogelijk heid, dat het voor de ziekenkassen van de Raden van Arbeid vastgestelde premietarief voor de ziekenkas van een bepaaldert raad niet voldoende blijkt om de uitgaven te bestrijden i deze, dat aan de Ko- wordt gegeven om zulk In October van het vorig jaar werd uit een wagon van v de Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij een kist ontvreemd Inhoudende een bedrag van f 6000. welke bestemd was voor de Coöperatieve Beetwortelfabriek Puttershpek Er werden geregeld dergclljke geldzendingen van de Incasso-bank naar de beetwortelfabriek ge daan zoodat de verdenking van den diefstal viel op een employé van de Tramwegmaatschappjj. die met deze gewoonte op de hoogte «ras. Door een uitgebreid onderzoek kreeg men het vermoeden, dat een der daders de lijnwer ker A. van der E was. die op dat tijdstip dienst deed op het emplacement bij het station Rozen straat. waar de geldzending Ingeladen was. Het verdere onderzoek leidde naar de woning van dep 37-jarigen havenarbeider C. B.. dien men oo een lorrie een zwaar voorwerp had zien vervoeren en In zijn woning binnendragen. B werd gearresteerd, ontkende aanvankelijk om zijn zwager BI., die medeplichtige was ge weest. te sparen, doch toen de daders gearres teerd waren, bekende hu de kist met geld In huis te hebben gehad. De Rotterdamse!» rechtbank heeft B. we gens heling veroordeeld tot 1 «jaar en 6 maan den gevangenisstraf. BI. en Van der E. wegens diefstal tot 2 jaar en 6 maanden. Kist en geld waren ondert usschen nog steeds niet terecht gekomen. BI. had in het vonnis berust. B. en Van der E. stonden Maandag In hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht. De procureur-generaal, mr. A. Rombach. Was van meenlng. dat -verdachte B. geweten heeft, wat hij vervoerde en elschte bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse!» rechtbank. Hierna werd de zaak tegen A. van der E. be handeld. Niet minder dan 13 getuigen k dé charge waren gedagvaard. Van der E. ontken de, evenals voor de rechtbank, den diefstal te hebben gepleegd. BU deze zaak was een getuige i décharge ge dagvaard. die echter niet had kunnen verschij nen. daar hU momenteel in het ziekenhuis ver pleegd wordt. Aan het verschijnen van dezen getuige hecht te de verded. mr. F. Eikelenboom zoo veel waar de. dat hU vroeg «Ie zaak aan te houden, tot dat deze getuige hersteld zou zijn. Het Hof besliste in overeenkomstigen zin. zoodat de zaak tot nader te bepalen datum werd uitgesteld. In de memorie van antwoord aan de Eerste 'Kamer betreffende het ontwerp van wet tot Mjzigtng der Ziektewet deelt de minister van Sociale Zaken, ter voldoening aan den door •enige leden geulten wensch om nader te wor Ingelicht omtrent de wijziging, welke art. VI beoogt te brengen In het bestaande artikel 67 van de Ziektewet, het volgende mede: Inderdaad aai, indien het onderhavig weta- ontwerp tot wet wordt verheven, daarmede aan bet bestuur der Rjjksverzekeringsbank de be voegdheid worden ontnomen, welke het thans Werkloos! Wat dit zeggen wil. te staan aan het begin van het volle leven. Met je idealen. Je plannen, je toekomstdroomen. met Je levenslust en je jonge kracht.... en nu geen werk een maand? zes maanden? een jaar! drie jaren? Is er wel een grens, wel een perspectief, hoe lang zal ‘t duren; Wanneer kan weer begonnen worden? Er te enkel een moordende onzeker heid! En intusschen weet de jonge werklooze. beter gezegd ondervindt hij langzamerhand, dat hij verleert zijn vak. dat hij verliest zijn arbeids lostdat zijn Idealen, zijn plannen geer pectlef bieden, dat hU te veel te In d^ schappij, en soms ook thuis Er te voor hem een tijd van voorbereiding geweest op 1 volle leven, hij heeft zich ontwik keld. bekwaamd en met verlangen uitgezien naar den dag. waarop hij werken mocht. Iets mocht maken, zich nuttig zou voelen, eigen ver antwoordelijkheid zou hebben.... En juist nu. toen hU pas was begonnen, komt de werkloosheid, het ontslag ook voor hém. Wat nu?.... De werklooze jongere begrijpt zelf zijn toe stand niet, leeft nog In de hoop, dat het maar kort zal duren, kent niet de gevolgen, die ledig gang en niets doen voor hém hebben. Dit duurt reeds jaren. en duurt helaas nog voort! Onze hulp-pogingen voor de jeugdige werk looze. onze kampen, cursussen moéten nog doorgaan! Vandaar nogmaals een beroep op Katholiek Nederland voor een bijdrage, die de Nationale R K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg In staat stelt haar kampwerk door te zetten! 13 werkkampen voor Jeugdige werkloozen zijn er; mogen allen helpen, de Mei-inzamellng In verachillende provincies hebben de Statenleden met hün partij-instanties reeds besprekingen gehouden over de can- dldaatstelling op 3 Mei as. voor de Eerste erverkiezlngen. Naar de Telegraaf ver- it te van Christ.-Hlstorische zijde het voornemen gekoesterd een candidatuur aan te bieden aan den oud-gouvemeur-gene- raal van Ned.-Indlë. Jhr. mr. B O. de Jonge, thans wonende te Twello. De can didatuur zou dan betreffen de groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Lim burg). Reeds zijn met jhr. De Jonge besprekin gen gevoerd, doch deze heeft verzocht zijn beslissing op het verzoek om een candlda- tuur te willen aanvaarden nog in beraad te mogen houden. MAMKF.STATIEN OP HET OEBIEl) VAN KI NNI. WETFNSCHAFPF.''. I.ETTEKEN EN NPOItT Inlichtingen DU Kcheep-TMrt - en Kei.bureaux en het ComKe van Propaganda Deze motie werd aangenomen met 103 stem men (31 afdeellngen) vóór en 78 (15 afdeelln- gen) tegen. De Maatschappij zal in afwachting van wettel tjke regeling propaganda voor vrij willige vaccinatie voeren. Zondagmiddag zijn de meeste opvarenden van den IJmulder trawler Liesbet Bettie, welke de vorige week na een aanvaring op de Noordzee te gezonken, in hun woon plaatsen teruggekeerd. De trawler, zoo vertelde ons een van de op- i Warenden, was op 2 April voor de Visscherij ver- 1 trokken. 8 April hing er een dichte mist Juist toen men het net zou uitzetten, zagen de opvarenden plotseling de Leo. die op weg was van Oslo naar Huil, uit den nevel opdoemen en met een flinke snelheid op den trawler afstevenen. Er werd nog geschreeuwd, doch het volgende oogenblik boorde de Leo zich reeds met den neus in de machinekamer van den trawler. De kapitein van de Leo liet de machines doordraaien, waardoor-de trawler nog eenlgen tjjd aan den ste^n bleef hangen. Anders zou het scheepje binnen enkele oogenblikken naar de diepte gezonken zijn. De bemanning van de Liesbet Bettie klom op dMtuurhut en klauterde vandaar op den voor steven van de Leo. waar zij door hulpvaardige handen aan boord geholpen werd. Het ging alles natuurluk zeer haastig in zun werk. Op een gegeven oogenblik hing de schipper aan den voorsteven van de Leo met twee man. die zich krampachtig aan hem hadden vastgeklampt. Eenmaal aan boord, bemerkten de mannen, dat Jan Spek er niet bij was. Op hetzelfde oogen blik zagen zfj hem uit het achterlogies van de Liesbet Bettie komen, waar hij In de kool had liggen slapen. BU het zien van de catastrophe schreeuwde Spek: waar moet ik wezen? Men riep hem toe op den klelkant en vervolgens op de stuurbrug te klimmen, maar eer hij zoover was. geraakte hU te water. Op dat moment zqnk de Liesbet Bettie naar de diepte, waarbu de drenkeling door de zuiging mede naar de diepte werd ge trokken. Spoedig daarop verscheen hij weer aan de oppervlakte, doch was toen blijkbaar reeds bewusteloos p Van de Leo werd direct een boot uitgezet en men slaagde er spoedig In. den drenkeling op te pikken. Ofschoon langen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, gelukte het niet meer, bu Spek de levensgeesten weer op te wekken. Het vermoeden bestaat, dat hij door den schrik, ofwel door de plotselinge koude bevan gen en direct overleden te. Aan boord van de Leo heeft men den schip breukelingen een liefderijke ontvangst bereid en alles In het werk gesteld om den menschen den doorstanen angst eenigszlns te doen ver geten. Vrijdag arriveerde de Leo In Huil, waar de schipbreukelingen door bemiddeling van den consul In een zeemanshuis werden onderge bracht. t Met een Abbey-boot te de bemanning, met uit sondering van den schipper en den stuurman. Maandag te te Gouda bu een zevental was scherijen een staking uitgebroken. Hierbij zijn volgens werknemersopgave 134 vrouwelijke ar beidskrachten. tw. 36 van de R. K. en Pro- testantech-Christeljjke organisaties, 83 van den modernen Bond en circa 15 ongeorganiseerden betrokken. De inzet van den strijd Is de eisch van werk nemersorganisaties. een collectief arbeidscon tract te sluiten, zooals dat vóór Juli 1936 be stond. waarin periodieke verhoogingen naar leeftijd waren vastgelegd. Dezen eisch hebben de werkgevers afgewezen, mede op grond van het feit, dat in meer dan 2000 wasscheruen in Nederland ook zonder contract wordt gewerkt. De R. K. Nationale Bond van Waschindustri- eelen en de Bond van Waschindustrieelen heb ben zich achter de Goudsche werkgevers ge schaard om te zorgen, dat deze Goudsche be drijven, met behulp van vruwillige krachten, gerecruteerd uit firmanten en familieleden van waschindustrieelen, die elders zijn gevestigd, aan den gang blijven. Reeds is een groot aantal hulpkrachten aangekomen, die bij de Goud sche waschindustrieelen worden gehuisvest, waardoor de bedrijven vandaag kunnen wer ken. Aan de wasscherjjen, waar gestaakt wordt, is politietoezicht aanwezig. Alles is rustig. U hadden gedacht, dat de N8 B. nu eens eindelijk zou breken met de typisch kleln-burgerlijke gewoonte om vaders en grootvaders uit te spelen ten bewijze van de deugdelijk heid van zonen en kleinzonen, en voor den dag zou komen met kerels, die enkel en alleen om hpn persoonlijke waarde als menach, om hun gebleken kundig heden en karakter, aanbevolen dienen te worden om de macht in den staat in handen te nemen. Maar neen, vin eiken candidaat wordt zoover mogelijk het famllie-register nagegaan. Dat dit soms niet verder gaat dan het eerste geslacht, is voor dén betrokkene niet oneervol, doch alleen maar noodeloos pijnlijk. Bij de candidaten Oraaf de Marchant et d'Ansembourg en Jhr. E. von Bonnig- hausen vermelden de blographieen enkele bepaald pijnlijke bijzonderheden, die be wijzen hoe ver dezen van de meest eer volle tradities in hun familie zijn afge raakt. Zoo vinden wy b.v. vermeld, dat de grootvader van den graaf aan in den Kulturkampf verdreven Dultsche Bis schoppen onderdak heeft verschaft, maar de kleinzoon slaat thans het ernstig ver maan van zijn Bisschoppen in den wind. De vader van den graaf richtte in 1894 met Schaepman de R K Staatspartij op, de zoon bestrijdt die partij thans op bevel van Mussert als de Staatsgreep- partij. die de NSB-dictatuur in den weg staat. Van jhr. E. von Bonnighausen lezen wij. dat hij aan de R.K. Universi- teit te Nijmegen studeerde en promo veerde en in 1933 candidaat voor de Tweede Kamer voor de .jBtaatsgreep- partij” is geweest. Reeds vier jaar streeft deze candidaat dus naar een kamerzetel. Wat de R K. Staatspartij hem onthield, wil thans de NB B hem geven. Op de le lijst heeft hjj no13. Als dat maar geen twaalf candidaten en dertien on gelukken worden! Van alle candidaten wordt verzekerd, dat zij de eer en het geweten van het volk vertegenwoordigen, maar het is een veeg teeken, dat de verdiensten van hun voorvaderen in de aanbeveling vaak breeder kunnen worden uitgemeten dan die van hen zelf. Overigens had de N3B. zich de moeite kunnen besparen in familie-papieren en bevolkingsregisters naar het verleden van de geslachten harer candidaten te snuffelen. Zij mogen immers toch niets anders zijn dan claqeurs voor den man, zonder wlen Nederland, volgens haar, geen toekomst meer heeft. n een extrablad van „Volk en Vader land” heeft Ir. A. Mussert. Algemeen Leider der Nationaal-Sociallstische Beweging, de namen en portretten van de door hem aangewezen stipte gehoorzaamheid Tweede-Kamer-i bekend gemaakt zelf met die nummers gecolporteerd. Het had een geweldige sensatie moeten worden, maar de verwachtingen van ..den man. zonder wien Nederland geen toekomst meer heeft" zijn niet vervuld. Zelden heeft een politieke een meer zonderlinge aanbeveling zijn candidaten meegegeven dan NB B. aan de hare. De door Mussert zelf geschreven oproep ter inleiding van de van blographieen voorziene portretten galerij somt weer al de bekende zonden van het régime-CoUjn op. fulmineert weer tegen de Jf.V. de Vereenlgde Poli tieke Partijen”, waarin- de .jStaatsgreep- partlj nummer één is, en herhaalt, dat de ..partijendictatuur zich sterker dan ooit in het zadel wil zetten door een grondwetshervorming. die ten doel heeft een bloedlUad in te stellen om de dictatuur der Staatsgreep- partlj in ons land in te voe ren.” Dit alles is niets nieuws. Het is alleen maar belachelijk. Het getuigt van een angstwekkende fantasie te beweren, dat Antl-RevoluMonnairen, Hlstorischen, Liberalen en democraten samenspannen om de R K. Staatsparty aan een dictatuur met by- behoorenden bloedraad te helpen. Heel de parlementaire geschiedenis van ons land tot op den dag van vandaag getuigt van het tegendeel. Mussert kent die ge schiedenis niet of wil die niet kennen, maar in ieder geval speculeert zyn ge schrijf op menschen. die nóg minder van de jongste Nederlandsche politieke his torie weten «dan hy zelf. .Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer” staat onder Mussert kop op een verkiezingsaffiche van de NBB te lezen, maar deze man, die zich tot den leider van de eer en het geweten van ons volk proclameert, kent het verleden van Ne derland niet of doet alsof. Wat hy wel kent is het verleden van zyn candidaten. want om hun voortreffeiykheid* te be- wyzen duikt hy via vaders en betover grootvaders onder tot zelfs in de tyden van Friezen en Saksers. tot in de dagen van hertog Wittekind. die tot de stam vaders van Mevrouw de Marchant et d'Asembourg zou behooren. ..Volk en Vaderland" heeft zich indertijd danig opgewonden over de Maastrichtenaren, die als Germanen vermomd camaval vierden en zoo hun afstamming ..hoon den”, maar het candidatenblad van de N. 8. B. vertoont thans een germanen- camaval, dat zeker niet minder lach wekkend is. 1914

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13