Er wordt recht gesproken DEUGDIG^. MARQUETTE I üii Harenkarspel van T7; WELF5CH0EN e ARCHSHDE WERKLOOZE KRIJGT f 250.- BOETE VOORTAAN GAS VAN ALKMAAR TELEFOON 16158 ALLES IN HARMONIE MET ELKAAR als U uw huis door WASSENAAR laat inrichten.1 WASSEN^AAH voor woning- inrichting onovertrefbaar. WOENSDAG 14 APRIL 1937 ff Verstrikt in eigen leugens Mislukte wraak Extra-steun Duur stukje vleesch Bewaarschool-subsid ie Dat was niet mi» Hy vond het te duur Een vreemde kapitein Hier staat een benzine- Bewaarschöol-subsidie in het gedrang Ik bezweer U Een booze bedelaar ASSENDELFT Voor of tegen God Ook manlief BLOKKER ZWAAG R. K. Landbouwwinterschool Voorhout n pomp De raad keurt een overeenkomst met Alkmaar, voor de levering van gas, goed Verkiezingsrede van den heer Jac. Groen te H. H. Waard Heldersche ruzies doen weer opgeld en vergen boetes PER PLEIN-TAX naar de bloemententoonstelling MARQUETTE (TOT 22 MEI) Het adres voor Broeken VAKKLEEDINGMAGAZIJN HENSEN Paarlaarsteeg 1 Telefoon 12842 JANSWEG 17 - KRUISSTRAAT 22 ii Rondvraag 'UWE'* Cf t de 5 rechter hU den T de uitgereikt aan M officier E3 te t t /.umrraboBBcmratrn, 1 .Mei ingavnde, gewen reed» »«n«f 15 April rerhl op toegang k ge- I en Bogb. omdat h(j tijdens een bedeltochtje Zijdewind van de dames C. SchoenKoppes en vrijhandel we zullen onze bestuur tl. k). tot ult- den 50 in a Maar dat houdt niet In. dat Uw auto vak kundig gerepareerd kan worden. Herstellen van auto's is een vak op zichzelf Benzine verkoopen is gemakkelijk, maar repareeren elacht vakman schap. Let op het adres van den Haarlemschen specialist: J. A. Buys, Z. B. Bpaarne 18. Tel. 11010 (Adv.) tot irfa- 1.5», J- ei ie 1. 176 M3 ras pen 08 elen et te ct., ette ct, »m- raa- cal- !ht- *11- 3e kw. 16, kw. kw. 160. 2e 2e 2e 2e kw. 115. 3e 10. als rer. oer Ier. is- >en ap. oer ere del als de. del. als ni er, re en n- d. 10 •0. Groot, Hazers- J. v. Kampen, Spaamdam; O Lan- den: 1.10, «nt, ent. D. 5.00, Aanbesteding Architect H Komen heeft aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer P. Koedooder, de uitslag la: F Schouten. Blokker f 3432, Rood en Vertelman. W'hoof f 33M. J Oreuter te Blok ker 2217. De begroottng was f 2215. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. De werklooze Jasper D. uit Hoorn had als steuntrekkende werklooze verzwegen, dat een hypotheek had uitstaan van f 2500.en in het bezit was van een spaarbankboekje. Dat kwam natuurlijk uit. met het gevolg, dat hy j door den officier twee maanden gevangenis- I w A A A n I A1* A A Fl straf tegen zich hoorde eischen C 11 I V I d d U De rechte# brilde verdachte tasten in hetgeen hem dierbaar was en veroordeelde hem tot de zeer hooge geldboete van 1250.te vervangen door een hechtenis van twee maanden, alsme de tot een voorwaardeljjke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van twee jaar. Verdachte ging niet eens in hooger beroep. geheven armen tot den rechter. .Als het waar was, zouden ze direct wel een aanklacht Inge diend hebben, inplaats van, zooals nu, acht dagen later." Getuige Kerkhof, die reeds achter in de tuigenbank zat: ,Jk protesteer". „Niet doen", zei de rechter en gaf het woord aan den officier, die het zaakje verschrikke lijk onbelangrijk vond en het opzij had willen leggen, ware het niet, dat de beleedlgde met alle geweld vervolging wilde. "Eisch f 10.of 5 dagen. Vonnis drie gulden goedkooper. Het einddiploma werd volgende leerlingen P. de Baar, Borssele (Z); J. V. d. Burg. Ber- kel, met lof; M v. Dam. Egmond a.d Hoef; D. van Egmond. Aarlanderveen met lof; W. v. d. Oeest. Hoofddorp; Job. de woude; J. Hartveld. Langeraar; Hoogkarspel; A Kroft. Korteraar. met lof; L. Kroon, Ursem; P. Kroon. Spaamdam; G. Lan ge veld. Nleuwendam; O. Stokman. Abbenes; P Verklei). Alfen a d. Rijn; J. Vollebregt, Zeg- waart; C. de Vos. Bloemendaal bij Gouda; M. v. Winden, Berkel; D. de Winter, Nlsae (Z.) Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd de volgende leerlingen: G. v. Die pen, N. Beemster. P. Jansen. Rijswijk; Harm, de Jong, Aarlanderveen; M. Jonk, Beemster; P. Klaphake, Amsterdam; Br. Xaverius, Voor hout; J. v. d. Salm Rijswijk, C. v. Stee. Lewe- dorp, Th. Verhoef. Woerden; M Verane, Lewe- dorp. M Vermue, 's-Gravepokler. *De raad van deze gemeente vergaderde Dins dag. De heer Blokdijk was afwezig. Na de behandeling der ingekomen stukken, die hoofdzakelijk bestonden uit goedkeuringen van raadsbesluiten, yas aan de orde een voor- I stel van B en w tot hét aangaan van een gas- levering-overeenkomst met, de gemeente Alk maar. Zooals wellicht bekend zal zijn, is de gemeente Warmenhuizen voornemens het bestaande gas bedrijf over te doen aan de gemeente Alkmaar Het ligt in de bedoeling de overname op 1 Mei te doen ingaan. Ingevolge het bepaalde in art. 16 der hui dige overeenkomst, is de genjeente Warmen huizen gerechtigd het bedrijf aan derden over te doen. Deze overeenkomst loopt nog tot 1948 De gemeente Alkmaar wil echter verzekerd zijn, dat zij ook na 1943 aan de gemeente gas kan leveren, weshalve zjj verzocht heeft te wil len bevorderen, dat het bestaande contract ver lengd wordt tot 1 Mei 1963. Bjj de onderhandelingen over deze aangele genheid heeft het gemeentebestuur de volgende voordaelen kunnen bedingen. Ie. Gedurende 5 jaren. te rekenen van af 1 Mei 1937, zal voor da gemeente Harenkarspel Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij In hotel De Prins alhier hield bovengenoemde Maatschappij de jaarvergadering. Uit het financieel verslag vermelden we het volgende De kasrekening aan ontvangsten en uitgaven het bedrag van f 29435.50 met een kassaldo van f 380 49 De balans aan bezittin gen en schulden een bedrag van f 76218.71. Tet reservefonds wijst aan f 71185.71 en verminder de met f 2533. 18. bet verlies dat over 1936. Is geboekt De gemiddelde aanslag per f 1000 be draagt f 134. brandschade f 081 en het reser vefonds f 6.81. Over 1936 zijn 198 nieuwe posten Ingeschreven, terwijl er 170 werden afgevoerd Het aantal deelhebbers is 1227. Den administrateur, den heer P M N. Kwan- tes. werd voor zijn beheer volledige décharge verleend. Gevraagd werd de tarieven voor perceelen als boerderijen en andere aan een herziening te onderwerpen, daar men van meenfng was. dat de risico te hoog la in verhouding met de daar voor te betalen premie. De herren J. de Beer en C. Zuidervaart werden herkozen als commissarissen. Voor extra steun aan werkloozen (steun B> werd voor 1937 97 maal f2 beschikbaar gesteld. De ultkeerlng. waarin door het rijk 97 maal (350 zal worden bijgedragen, zal f5.30 per werklooze zijn. Door B. en W. werd voorgesteld een stuk grond, groot plm. 30 M3 van het terrein der R K. school te Kerkbuurt voor f 1 aan de Banne Rgrenkarspel te verkoopen, ten behoeve van een verkeersverbetering. Na eenlge discussie werd conform besloten. Voorgesteld werd hierna, het gemeentehuis. Inplaats van de school te Dirkshorn, weer als stemlokaal aan te wijzen. Bij de vorige verkie zingen had de school niet voldaan Met Instemming werd aldus besloten. In de verordeningen op de heffingen van be- smetteiyke ziektengelden en van schoolgeld, werden op verzoek van Ged. Staten eenlge (ormeele wijzigingen aangebracht. Trijntje Bruin—Zutt niet een paar centen kreeg, had de bejaarde venter Jacob H. eerstgenoem de nagenoeg sttJf gevloekt en bij de tweede in den winkel een weegschaal ondersteboven ge gooid. Jacob, een lange man met witte haren en een gebogen rug. erkende gedeeltelijk de misdaad en verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij maar „efkes gevloekt" had, omdat hij niets kreeg en het zoo moeilijk was aan den kost te komen. De officier vroeg een week hechtenis en rechter veroordeelde conform. 1 Is April, U moet nog stoken, •en mooie dag er tusechendoor •“•kt PERQUTN niet overbodig, iaat hem nog wat brengen hoor. De zitting zou niet compleet geweest zijn, wanneer een Heldersch beleedlglngsdrama ont broken had. De eerste dié voor de completes- ring zorgde was de mln of meer zenuwachtige Juffrouw Theodora Margaretha van A. L.. zon der beroep en wonende te Den Helder, die op 4 September van het vorige jaar haar buurman M Kerkhof zou hebben beleedlgd op een ma nier,, die we hier maar niet zullen herhalen. De Juffrouw ontkende, ook, toeh de beleedlg de en een andere buurvrouw, de 26 jarige mejuffrouw F LugthartWeerenbeck positief volhielden, dat zij de verschrikkelijke woorden tijdens het burenruzietje wel gebezigd had. „Ik bezweer het u, dat ze (de getuigen) een valschen eed afleggen!" zei verdachte met op- k L Op 27 November hing in de koelinrichtlng van het slachthuis te Hoorn een prachtig var ken. dat eigendom was van slager P. Eeken. Het varken was zoo prachtig, dat de Hoorn- sche slagerspatroon J. D zich zelf niet meer meester kon blijven en uit pure slagersllefde een mes nam en een wang uit den kop van het rose varkenslljk sneed. Het stukje wang woog precies negen ons en had een waarde van 42 centen. Voor deze misdaad mocht de varkensvleesch, minnende slager nu verantwoording afleggen tegenover den rechter der stede Alkmaar. De kwestie bleek toch nog een ernstig kantje te hebben, want de reclasseerlngsambtenaar, de heer Wlggers, moest een rapport over ver dachte geven. In dit rapport, dat niet op alle punten onverdeeld gunstig was. concludeerde de heer Wlggers, dat er toch een kans op reclas- aeerlng was. De Officier vertelde, dat hij een kijkje op verdachte had, want die leed aan onoprecht heid en hadden diefstal tot het uiterste ont kend Bovendtei^ wg|en at nog e<® paar pun- I tenAie niet érg in Oen naak Whréfl, fflaar óm dat Wiet strafblad nog blanco was eiachte spr slechts een geldboete en wel een van f 30. te vervangen door vijftien dagen hechtenis. Verdachte vond het wel wat erg veel voor soo'n klein stukje vleesch (gelach). De verdediger, Mr Buiskool uit Schagen zet te uiteen, dat verdachte vroeger groote zaken had gedaan en een prima vakman was. maar door verschillende omstandigheden zeer ach teruit was gegaan Van mlsdadlgen aanleg was geen sprake. Pleiter vroeg een kleine geldboe te en geen voorwaardelijke verobrdeellng. Vonnis f 20.of tien dagen. Maandagavond hield de R.K. Kiesvereeniging ..Recht en Plicht" een groote propagandaver- gaderlng in de zaal van den heer Jac. Groen land te Heer Hugowaard De zaal was slechts matig bezet. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen van harte welkom, vooral den spreker, den heer Jac. Groen uit Zuld-8charwoude. De voorzitter wenschte hem geluk met de plaats, die hij op de lijst van de R.K. Staatsparty by de stemming heeft ver kregen. Hierna hield de heer Jac Groen zyn verkie zingsrede. By dezen verkiezlngsstryd staan er verschillende groote belangen op het spel. Ook hoogere katholieke belangen. Waarom zyn deze verkiezingen vooral voor de soclaal-oeconomlsche politiek van belang? Ook In Nederland heerscht een geweldige sociale nood, dlen-we al jaren kennen. Voor een groot gedeelte Is het Nederlandsche bedryfsleven vooral land- en tuinbouw ontwricht. Die nood wordt ge kenschetst door werkloosheid en door een ge ilnsnood. die hoe langer hoe ergerwordt. Allerwegen hoort men den kreet: komt er ar beid en brood? Waarom Is In Kederland die groote nood? Eerst stellen we vast, dat die noodtoestand Internationaal Is, het Is een proces over de ge- heele wereld en wel omdat er een geweldige ontwrichting is van het ruilverkeer, voorname lijk door de zucht zich onafhankeiyk te maken van anderen. Dit moet zich wreken. O. L. Heer heeft de wereld geschapen zonder hekjes. Het eene land heeft goederen, die het andere niet heeft. We hebben elkander noodig. In dit op zicht neemt Nederland een eigenaardige positie in: de productie van land- en tuinbouw over treft de binnenlandsche behoefte; we moeten dus uitvoeren. Nederland Is echter arm aan grondstoffen, die dus moeten worden Inge voerd. Nederland heeft 8 mlllioen zielen. Hoe moeten die aan den kost komen? Door handel, verkeer en scheepvaart. Het is makkeiyk met woorden te zeggen: Er moet een oplossing komen, maar Nederland alleen zal niet kunnen herstellen wat een inter nationaal probleem is geworden. De munisten zeggen wel: „1 kapitalisme Juffrouw Lugthart-Weerenbeck met een leelyk woord had betiteld. De getuigen cialtsme. Men wil hier wel degelyk den z.g. ..Totalen Staat”. Ook hier zal men moeten komen tot eenheldsgroep. eenheidsschocd en eenheidsorganisatie. In het staatkundig leven moet Gods woord gehoord worden en niet en kel binnen de kerkmuren. De spreker betreurt het. dat er In Neder land nog katholieken zyn die tegen de maningen der bisschoppen in Maar als het waar Is. dat de Christendom zal doen beleven, waarom neemt zy dan geen kruis, maar een heldenach toe ken in haar vaan op? Er moet katholieke eenheid zyn om die ge varen te keeren. om het behoud van godsdlenstvryheld en maatschappelyk in katholieken zin. De spreker waarschuwt ook tegen de z.g. Bouman -actie voor kleine boeren. Die zegt, dat de kleine boeren het slachtoffer geworden zyn van de crisismaatregelen. Dus weg die maatregelen Maar zyn de crisismaatregelen weg. dan krygvn Juist die kleine boeren de nadeelige gevolgen. Wat kan de eenling in de Kamer bereiken? Niets toch zeker. Hy wordt genegeerd. Kyk naar het buitenland en u ziet dat het logisch is. dat Satan daar triomfeert, omdat de katholieken verdeeld zyn. De katholieken In het buitenland benyden ons onzen invloed. Er Is nog wel te wenschen over, maar la ten we toch waardeeren, wat wé gekregen hebben, zooals vryheld van godsdienst, pers en radio. Op de wereld zyn slechts twee lan den met een katholieke radio: Vaticaanstad en Nederland wy moeten onze sociale organi saties. onze vrye jeugdorganisaties en ons vrys onderwijs ook waardeeren. Door verdeeldlteid zullen we alleen afbreken, door eenheid kunnen we trachten nog verder te komen. Licht de menschen, die zich door vertwyfsling hebben laten verblinden, in. Weest propagandist. Het gaat om arbeid en brood, maar het moet van God komen, dus door een maatschappy, die met God rekening houdt, t Is een strijd voor of tegen God. Van de gelegenheid om den spreker vragen te stellen werd door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt De geachte spreker wist ze al len voldoende in te lichten. Tot slot sprak de voorzitter nog een hartelyk woord van dank tol den spreker. De rubriekinkomsten Verzwygende steun trekkers. is er een, die tegenwoordig steevast in iedere zitting behandeld wordt. Thans was het db 53-jarige Bergensche arbeider Blmon Johannes O. die een bedrag van f 96.95 aan kostgeld van een kostganger had verzwegen. De zaak zat soo: een 86-jarlge oude man, In de V( wandeling Oe*ne Jan genaamd, werd door zyn kinderen by verdachte ter verzorging In den kost gedaan. Verdachte werd vla een bankin stelling een bedrag van f 308 ter hand ge steld, ter bestrydlng van diverse onkosten als verhuizing, kleedlng en dergeiyke. terwyi hy de resteerende f 96.95 kreeg als kostgeld voor de periode 16 October—8 Februari Verdachte beweerde, dat hy aan die f9695 niets had gehad, omdat die geheel aan klee- ren en beddegoed van Oome Jan waren opge gaan. De eenlge vergoeding, die hy kreeg, was f 3.per week. De dochter van Oome Jan. mejuffrouw H. H. E. dé K. uit Blelswyk, een in een bont mantel gehulde dame, die zich representante noemde, wat de rechter veranderde In vertegSh- woordlgster, omdat hy liever Nederlandsen sprak, bevestigde, dat verdachte f 308— had ontvangen en vertelde, dat zy verschillende moeliykhetjen had gehad, omdat verdachte tel kens beweerde het geld niet te hebben ontvan gen, terwyi het wel zoo was. Hy had royale onkosten gemaakt en tenslotte de f 9696 als kostgeld mogen houden. Verdachte hield zyn onschuld vol en praatte buitengewoon verward, zoodat er haast geen touw aan vast te knoopen was De rechter deed uitvoerige pogingen van hem een berouwvollen zondaar te maken, hetgeen tevergeefsch was. De officier zei. dat verdachte zich in zijn eigen leugens verstrikt had. want hy gaf toe eerst al een groot bedrag te hebben gebruikt voor de kleedlng van Oome Jan, andere onkosten te hebben gemaakt en toen nog de kleine honderd gulden te hebben overgehouden, terwyi hy nn weer beweerde dit laatste bedrag voor een groot deel ook weer aan kleedlng te hebben besteed voor den ouden man Dat klopte niet en daar om eischte spr. twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis was een maand gevangenisstraf. ver durven gaan. N. 8. B. het R K. Boerenleenbank De rekening 1M6 toonde aan ingelegde spaargelden f 134781 16, afgeloete voorschotten t 22638 75, ontvangen In loopende rekening f 3885025. gekweekte rente f 1033152. Door de Spaarbank werd terugbetaald f 120655 79 aan nieuwe voorschotten f 26072, op reserve gebrachte winst f 1334 62 De Balam toonde een saldo winst f 106805 De heersn C. Siykerman en Jb. Schipper Hzn. werden als bestuursleden herbenoemd. De heer P. v Wanipen dankte den voorzit ter. den heer C. Siykerman. die als zoodanig zyn zilveren jubileum vierde, voor het vele dat hy voor de bank had gedaan en bood hem als aandenken een fraalen stoel aan. Burgemeester Wiertng sloot zich by deze woor den van dank aan. De voorzitter dankte voor het cadeau en de hartelyke woorden De rentevoet der spaargelden is 3 pCt voor voorschotten 4H pCt. De zitdagen werden be paald op Maandag en Donderdag. een gas-prysverlaging worden ingevoerd van 1 cent beneden den voor Alkmaar geldenden een heidsprijs van 10 cent, met dien verstande, dat deze prys niet hooger zal liggen dan 1 cent lager dan voormelde eenheidsprijs, ook Indien deA daalt beneden de 10 cent, een en ander op basis van een kolenprys van f 20 per ton. Stygt de prys boven f 20 per ton. dan zal voor eiken gulden een toeslag van K cent verschul digd syn (de kolenprys bedraagt op heden voor Alkmaar ruim f6). 2e. De mAerhuur en omzetbelasting vervalt. 3e. De gemeente Alkmaar verleent, evenals de gemeente Warmen hulzen, gratis de noodlge service. B. en W waren van. oordeel, dat er in ver band met bovenstaande alle aanleiding be staat met de gemeente Alkmaar een nieuwe overeenkomst te sluiten. Ingaande 1 Mei 1937 en deden daartoe bovenvermeld voorstel, onder voorbehoud, dat de Raad der gemeente War menhulzen besluit tol overdraging van het gas- bedryf aan Alkmaar De AOORZTTTER, burgemeester H. Nout, deelde mede, dat de gemeente Harenkarspel een besluit moest nemen vóór de gemeente War- menhulaen. omdat ander» de' te sluiten over eenkomst tusschen Alkmaar en Warmenhuizen op losse schreevem sou komen te staan. De heer FRANCIS vroeg eenlge inlichtingen, die door den voorzitter werden gegeven, en meende dat de overeenkomst met Alkmaar niets dan voordeelen zou geven. Den heer DOEKE8 leek het wat vreemd, dat Alkmaar voor de eerste vyf jaar het gas 1 cent goedkooper aan de bewoners van Harenkarspel wilde leveren dan aan de Alkmaarders. De VOORZITTER zette uiteen, dat dit niet vreemd was. omdat het te danken was aan de bemoeiingen van Warmenhulzen. De heer DE JONG vroeg, of de gasdruk vol doende zou zyn. De VOORZITTER antwoordde, dat voor een te lagen druk niet gevreesd behoefde te worden. Alkmaar zal een persleiding naar den gashouder te Warmenhulzen leggen, vanwaar uit het gas verder zal worden gedistribueerd. Na eenlge verdere bespreking vereenlgde de raad zich zonder stemming met het voorstel. Aan de R.K. school te Waarland werd een voorschot van f 1412.75 verleend en aan de Kerkebuurt een voorschot van f922.75. Zonder discussie werd eveneens besloten tot het deelnemen In het kapitaal van het Mid- denstandsborgstelllngsfonds met 10 cent per In woner en in het jaarlyksch Inkomen van het fonds gedurende de eerste 5 jaar met 2 cent per inwoner. Onmiddeliyk hierna stond de echtgenoot van <Je vorige verdachte terecht, omdat hy ty- **n ruzletJe op den dag na het vorige, me- heel - w - be‘ •eerden, dat hy het gezegd had. maar verdach te bezwoer by hoog en by laag dat het niet •sar was; hy had juist een ruzie willen voor komen, omdat hy een goed vaderlander was. Hy bezwoer, dat de getuigen verschrlkkeiyk •tonden te draaien en beweerde, dat juist buui - inan uit de vorige zaak den vorlgen dag heel •“lijke dingen tegen zyn, verdachte's, vrouw had gezegd, waar verdachte niet by was. wat telukklg genoemd moest worden, want anders Mh Tijdens de rondvraag vroeg de'heer MOLE NAAR er by de regeertng.Jn verband met den hoogeren levensstandaard, op aan te dringen het uurloon In de sterk verschaffing met 2 cent te verhoogen De VOORZITTER vond het verzoek zeer sympathiek en wilde er met alle plezier aan voldoen, maar vreesde, dat het niet veel zou uithalen. Het zou beter zyn, wanneer de vak bonden dergeiyke pogingen aanwenden. De heer MOLENAAR zei, dat Alkmaar op z'n verzoek toch wel verhooglng had gekregén De VOORZITTER zet toe, pogingen voor verhooglng van het loon te doen. De heer DOEKE8 besprak de rouleering In de werkverschaffing en vond het een ongezon den toestand, dat een werklooze In de werk verschaffing plaats moest maken voor een ar men tuinder. De VOORZITTER set, dat dit zelden voor komt, maar dat het toch wel eens beter kan zyn een werklooze. die in de steunregeling valt, te ondersteunen en een armen tuinder, die niet gesteund kan worden, in de werkverschaffing te plaatsen. De heer ppEKES wilde B. en W er geen verwyt van maken, omdat het een minis- terleele maatregel was. maar zei. dat de werk- loózen ook nlat veel konden missen. Ds VOORZITTER beaamde dit. HierlSa sluiting. Van Ged. Staten was de begroeting 1937 te rug ontvangen met het verzoek verschillende wyziglngen aan te brengen. Het voornaamste was, dat de bekende Haagsche comhilssle ge- tiacht had. dat de subsidie van f 100 aan de bewaarschool te Waarland sou worden ge schrapt, omdat nieuwe subsidies aan dergelilke scholen niet kunnen worden toegestaan. De VOORZITTER stelde voor te probeeren of dese subsidie toch nog gehandhaafd kan bhjven Spr. had er wel een zwaar hoofd in, maar voor de school te Tultjenhom was het Indertyd ook gelukt, al was het waar, dat het geval daar anders lag. Uit blliykheidsovarweglngen en tfit overwegingen van noodzakelykheld diende de subsidie toch gehandhaafd te blyven. De raad bleek het hiermede eens en besloot overeenkomstig het voorstel van den voor zitter. Verder moesten van Ged- Staten de nieuwe stalen secretariekasten In vyf jaar op den ka- pitaaldienst worden afbetaald en de nieuwe brandspuit die over drie weken In de ge meente zal arrtveeren In acht jaar. Be taling Ineens, zooals was besloten, mocht niet. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Stn - ten werd de begroeting gewijzigd. Voor den tweeden keer van het jaar ver scheen voor den Alkmaarschen politierechter Jsn W uit Den Helder, die op 1 Maart we gens wederspannlgheld terecht had gestaan. Door den officier was toen een maand gevan genisstraf tegen hem geéischt, maar de rechter had een reclasseeringsonderzoek gelast. De heer Wlggers bracht nu rapport uit, waaruit bleek, dat Jan uit een oppassend gesin kwam maar wat was afgezakt door café-bezoek Zeer merkwaardig was. dat Jan zelf niet aan een voorwaardeiyke veroordeellng wilde en maa: liever de maand gevangenisstraf direct uit sat. omdat hy vreesde den proeftyd niet uit te hou den. Ook de heer Wlggers twyfelde aan Jan's standvastigheid, alsmede de commissaris van Den Helder. De officier kon het zich wel voorstellen, dat verdachte niét aan een voorwaardeiyke ver oordeellng wilde, omdat die voor hem zeer moeUyk zou zyn en veel last zou geven van de syde zyner kameraden. Het pleitte voor hem. dat hy zoo efriyk was dit te erkennen, want de meeste verdachten beloven alles wat men wil dat ze sullen beloven, om maar een voorwaar- deiyke veroordeellng te krijgen Spr. vroeg weer een maand gevangenisstraf Dé rechter wilde toch, dat Jan een oppassen de jongen zou worden en veroordeelde hem tot f 25.boete of 10 dagen en tot een voor- waardeiyke gevangenisstraf van een maand, met twee proefjaren, zonder oplegging van by- sondere voorwaarden. Jan behoeft dus geen geheelonthouder te worden, al werd het hem aangeraden, maar hy zal toch op moeten pas sen. In verband met de opgravingen in Olympia vertoeft Rijksminitter Rust in Grie kenland. In Athene bracht de minister een bezoek aan de Duitsche school, waar hü door de leerlingen werd begroet De Inwoner van het dorp Wognunk Gerrit P. zou op 37 Januari de 22-jarige mejuffrouw Marie Sp. een zeer leelyk woord hebben toege- 1 Verdachte ontkende botweg, te hebben lolden en. Indien hy het gezegd zou heb ben, dan zou het aan het adres van Maartje Spr. geweest zyn. Jongejuffrouw Marie hield vol beleedlgd te zyn door verdachte, die om geld kwam, dat haar zuster aan hem schuldig was. ©e vader van het beleedlgde meisje, een man met een verbeten gezicht, bevestigde de verklaring van zyn dochter. Maar er was een getuige k decharge, die po sitief beweerde, dat verdachte het leeiyke woord niet had gezegd. Wel had verdachte ru zie met vader Sp. Toen Marie nog eens degelyk ondervraagd werd door den rechter en den officier begon sy steeds meer te weifelen en het was duldeiyk. dat het geheele saakje een Beetje draalde om een soort wraakneming van papa op ver dachte. De officier voeg vrijspraak en de willigde dezen wensch In. Verdachte vroeg, of hy meteen een aanklacht kon doen, wegens een valsche aangifte door de getuigen, maar dat ging natuuriyk niet. zou hy zich aan K werkelyk hebben vergre pen. De officier elschte ook 'voor dit Beval f 10.— of vyf dagen en ook nu deed de rechter er drie gulden af. com- is de schuld, er moet één staatsbedrijf zyn." De spre ker wijst op den toestand in Rusland. In oeco- nomisch opzicht blijkt toch wel. dat Rusland geen paradys is. De toestand is daar zoo, dai het eerder een hel. dan een hemel is. Wanneer God wordt uitgebannen, kan men Gods zegen niet verwachten. De SDAP werkt met Het Plan van 'den Ar beid. Volgens spreker zitten er goede dingen in. De openbare werken hebben nu ook plaats; we denken maar aan onze omgeving Maar het is ónmogelijk met geleend geld alléén de volks- huLshoqding In stand te houden. Aan de liberale party hebben we niet veel aandacht meer te besteden, maar wel aan het liberale Inzicht. Er moet vryhandel komen. Maar dat beteekent. dat we zullen moeten concurreeren met Japan, waar het loon bijzon- der laag Is en geen behoorlyke arbeidsvoorwaar den zyn. Moet hier dan nog meer van het loon af? Heeft de arbeider hier dan nog een menschwaardlg bestaan? ’t Is altyd gezocht op de loonen; een dergelyk stelsel kan geen wel vaart beteekenen Onze landbouw moet dan te gen wereldmarktprys leveren, maar we zyn er immers aan doodgebloed? En dan de NS B Onze menschen lyden ge weldig, maar ze hebben gelukkig hun gezond verstand bewaard. In vyf Jaar zullen ze her stellen. wat In 100 jaar verknoeid Is. Ze zeggen niet, hoe het gedaan moet worden. Geef alleen vertrouwen aan den leider en 't komt In orde Moeten we In Kederland de Duitsche politiek nadoen? Kan Nederland doen wat Dultschland gedaan heeft? Kunnen wy koopen en zelf de prijzen bepalen? Dat doet Duitschland Zal Duitschland ons een oeconomlsch credlet ge ven? Nederland krygt nog 140 mlllioen van Duitschland. De betaling ervan Is uitgesteld. Moet Nederland soms een wingewest worden van Duitschland?. Van het plan-Deterdlng kunnen we zeggen, dat het een klein beetje ge holpen heeft. Maar het demonstreert nog véél meer de armoede van Duitschland. Het Is op gezet om Duitschland te helpen. Herstel is Inderdaad niet gemakkelyk en met woorden alleen niet te brengen. Er is noodig een krachtige soclaal-oeconomlsche po litiek. We moeten invoeren en dus ook ult- voeren We moeten handelsverdragen sluiten met landen waar ws wat aan hebben, 't Is een moeliyke politiek. Onse invoer uit Argentinië bedraagt ongeveer 25 mlllioen en onze ult- voer naar> Argentinië beteekent byna niets. Daar moet op gelet worden. We moeten ook hebben aanpassing aan de gewyzigde omstandigheden Kr moet ordening zyn. Dat is geen slagwoord. We verstaan er niet onder, 't keurslijf van bemoeiingen, waar in ons bedrijfsleven is geperst, maar wel een regeling, om ongebonden concurrentie legen te houden We willen als het eenigsslns mo- gelyk Is, meer tuinbouw. Maar dan door be- dryfsorganlsaties. By vryheld krygen we een knip op den neus Ls 't tuinbouwteeltrecht vry, dan verhuist de tuinbouw in korten tijd naar andere streken en de tuinbouwers, die op zware lasten zitten zyn de dupe. Moet de handel aan banden gelegd worden? Handel heeft een nuttige functie, maar land en tuinbouw moeten niet de sluitpost zyn. Er Is ordening noodig. maar we moeten rekening houden met de verschillende belangen Nood zaak is een actieve oeconomische politiek, om den uitvoer van land- en tuinbouwproducten te bevorderen. Er moet een ordening ponten, waarbij de prijsregeling niet is uitgesloten, 't Zal nooit in orde komen gM we voor land- en tuin bouwproducten geen goeden prys hebben. In Duitschland en Rusland Is ook ordening. Maar hoe? Laten we toch zorgen, dat er In Nederland geen ordening komt zooals daar Gezonden Invloed moeten we hebben ook in het oeconomische; we hebben recht op mede zeggenschap. De NSB vraagt algeheel ver trouwen in alles, maar zal later niet meer vragen hoe we er over denken. De spreker wyst in verband hiermede op de brochure van oud-minister Marchant: t/De zelfmoord der kiezers". Het communisme Is als politieke party niet tr vreezen, maar laten we toch voorzichtig syn. Het is een stelsel, dat wil afrekenen met God Zyn wetten. De Paui heeft vooral den Inatsten tyd op dit wereldgevaar gewesen. Ds N 8. B segt: 1 communisme kan alleen be streden worden door de N. 8 B. Een valsche voorstelling Alleen door godsdienst is het communisme te bestryden. In Duitschland meent men het communisme te hebben verslagen en nu be gint men een stryd tegen den godsdienst. De N 8. B zegt wel den godsdienst niet te be.stryden, maar haar grondstellingen zyn een aftreksel van het Duitsche Nationaal So- Ten nadeele van de Maatschappy voering van Zuiderzeewerken was door Wieringer slooper Frans B een vlotje wegge nomen. De slooper beweerde, dat hy van den gezagvoerder by de M. U. Z.. Nlcola»s H ver gunning had gekregen, het vlotje ntee te ne men. Deze gezagvoerder moest natuuriyk getuige zyn. Maar alvorens hy aan getuigen toe was beleefden we een heele geschiedenis met hem. De goede man meende eerst, daf'hy geen eed af behoefde te leggen, omdat hy als ryksamb- tenaar al eens beëedlgd was, maar de rechter bracht hem aan zijn verstand, dat de Minis ter van Justitie zelf, zoo hy voor hem, rechter, moest verschynen, den eed had af te leggen, zonder pardon. Toen getuige dat na veel moeite had Inge zien. maakte hy tegen den eed zelven bezwaar, omdat hy gewoonweg niet In God geloofde. Te vergeefs trachtte de rechter hem te oiterreden. M maar de man bleef halsstarrig en wilde wél zweren maar geen eed-wfleggen Hij wWrt blijk baar niet, dat dat hetzelfde is. Tenslotte kreeg ons kapiteintje zyn zin en mocht hij volstaan met de belofte. Toen kon hy elndeiyk getuigen, dat hy ver dachte geen vergunning tot het wegnemen van het vlotje had gegeven, maar verdachte naar een onderbaas van de M. U. Z. had gestuurd. Getuige schatte de waarde van het vlotje op f 20a f 25.in tegenstelling met verdach te, die de waarde raamde op slechts een gul den. De officier elschte f 15.of tien dagen en de rechter veroordeelde conform.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3