Algem. Afdeelingsziekenfonds 1 CINEAC B J MORGEN |>E MOEDIGE ZEEIKOB JAARVERGADERING CAFé HOOGESTEIJN“ RIJN-BAR AMSTELKADE 32 vAimr PAUL KEMP in In Goedkoopere gebitten? ZIJPE WILNIS T ZAND WARMENHUIZEN BERGEN RIJNSTRAAT 1-3 ZAANDAM EGMOND AAN ZEE I S ZUID-SCHARWOUDE VEILINGSOVERZICHTEN ICSCCOP deLiefde F ge •tl G I NIEUWS UIT ONZE OOST EEN SPANNENDE SPORTFILM Van twee verliefde vogeltjes VRIJDAG 16 APRIL 1937 •BLIJDE INTOCHT VAN HET PRINSELIJK PAAR TE BAARH EH SOESTBIJK bezoekt de der Japansche in Jaarverslag met algemeene J. J. van Zijl en P. M. M. L. H. Stronkhorst en L. H. H. Bestuursverkiezing Voorstellen van de verzekerden i i i i i r i i Alkmaar Ingeschreven waren t O d ei zijn: Huisartsen e LJL het oog zal moeten worden verwijderd. Brand. Woensdagavond 10.30 uur 2.per 100 K.G besteed voor mooie partijtjes, Langendyk o< Ge Buitengemeenten X J l a ®C V< L t t De contributie voor Alkmaar met een cent per week verlaagd De dwaasheid ten top. Te New Yersey hebben zelfs doodgravers een sit-down- staking afgekondigd en een kerkhof Tigzet Gediplomeerd De kappersbediende N. Stam alhier slaagde te Amsterdam voor het diploma damcskappen. kool eet contróle bU de doorgedraalde kool. Hierna sluiting. M ve 1 t I het bestuur 23 Juli zich kwijten. Raadsvergadering. Maandagavond verga dert de Raad onzer gemeente. O*, aal be handeld worden de benoeming van twee nieuwe leden voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Op de voordracht staan: de heeren J. van Kleef, J. Koenls Sr, D. Blom O*, en M. Blom. n< ai H St si v« en 61 O vc f n beter. De aanvoeren nadien deze week nogal toe. In het begin van de week werd nog boven Vo bil *18 ▼ei Or k <1 1< Hu ded teli o een rest in toel sou E trel in het V van te i de D nad dat 36-J aan COl VV k< Paard doodgebleven. Het paard van den beer J. W. de Leeuw, hetwelk Dinsdagmorgen nog flink en oogenschijnlljk gezond In de welde draafde, viel 's middags aldaar plotseling dood neer. vo 4J ia n» Het beeld aan de veilingen was- de laatste week wel een weinig opgewekter, hoewel het nog lang niét met alle producten naar wensch gaat. De aanvoeren waren in het begin van de week niet groot, ongetwijfeld tengevolge van het vele akkerwerk, dat nog door de tuinders moet worden verricht. Bijna overal is men thans bezig aardappelen te planten. Elke mooie dag wordt waargenomen, maar ook op de minder schoone dagen ziet men de tuinders met schuiten met planters naar het land gaan. Er moet uitge haald worden wat er in zit. De werkzaamheden op het land zijn door den velen regenval in dit voorjaar sterk ten achter geraakt, welke ach terstand nu moet worden Ingehaald. De ploe gers hebben het dan ook zeer druk. Men komt bijna handen en paarden te kort om allen te kunnen bedienen. Het lied van den arbeid klinkt thans weer door de velden, ondanks de benarde tijdsomstandigheden. Het bedrijf moet weer op gang worden gebracht. Voor velen is dit een moeilijke opgave, doordat de ontvangsten voor de wlnterproducten zeer gering zijn geweest. Al leen Voor de laatste producten schijnt men thans nog weer een prijsje te kunnen maken, waar door voor sommigen de zware last wel iets ver licht kan worden. Van belangrijken invloed op het geheel zal de prijsstijging van de gele kool nochtans niet kunnen zijn. Het is wel eigen aardig. Tot en met verleden jaar was het steeds Vaststelling bijdrage der verzekerden R. K. Gem. Tooneelver. St. Jan Zondag 18 April as. zal door de R. K. Gem. Tooneelver. „St. Jan" worden opgevoerd „Er was een Steen houwer”, een blijspel in drie bedrijven van J. W. van de Heiden en H. Bakker, naar een le gende uit de bekende Max Havelaar van Mul- tatuli. De regie is. als altijd, wederom In handen van- den heer J. A. Haakman, hetgeen op zich zelf reeds een genotvollen avond waarborgt. f 55 244.46 .116.94 (f34.105J5>; tandartsen f 12.914,09 (f 16.046,65)apothekers f 37 290.01 (f36 257.99); genees- en verbandmid delen f 16.401.59 (f14584); brillen, breukban- f 1914.13 (f 5422.65) f 1695.49); IJzer in ’t oog. Den 21-jarigen zoon van den heer Baltus overkwam bij zijn werkzaam heden een ongeval Bezig zijnde met karton- snjjden sprong een klein stukje van een spij kertje, dat daarin was blijven zitten, hem In het oog. Dokter Boerma. onder wiens behandeling hij zich stelde, achtte opname in het O. L. Vrouwe-Oasthuls te Amsterdam noodzakelijk, waar het voorwerpje langs operatleven weg uit een heel keurig schuitje kool hebben, wilde men tot f 2.— en 220 pér 100 K.G. komen. De meeste partijen werden van de hand gedaan voor f 1.60 A 150. Ook de minimumprijs sprak weer een woordje mee. Verschillende partijen minder goede kwaliteit en ook van de zwaarste sorteerlng konden niet eens worden afgenomen. Het vertrouwen In de roode tool wordt op deze wijze wel beschaamd. Voor groene kool werden weer uiteenloopen- - De allermooiste kwaliteit bracht” van f- 2.70 tot f 3.70 op. De kleftiere sorteerlngen werden af genomen voor f 1.40 en hooger. De taaie gele kool "gaat een weinig In stijgende lijn, zeker tengevolge van de stijgende gele koolprijzen. In den beginne noteerden wij tot -2.50 A 2 60 per 100 K.O. Later werd dit f 3.tot f 330 De laagste prijs was Zater dag f 3.30. De uien komen weer zoo ongeveer In de goot terecht, nadat j/e gedurende een paar weken Per 31 December 1936 waren Ingeschreven 29928 volwassenen en 19549 kinderen, waarvan 4828 nlet-betalenden. Totaal 49477 zielen. Einde 1935 waren deze getallen resp. 27661; 18487; 4649 en 46146. Bij gevolg een toename van bet Par. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen Den heer C. Druiven, vanaf de stichting in 1906 lid van het Parochiaal Kerkbestuur, die als gevolg van zijn verhuizing naar Bergen N.H. als zoodanig moest aftreden, werd door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend onder oprechte dankzegging voor veel jarigen en verdienstelijken arbeid als kerkmees ter. Ook de zeereerw. heer Deken van Alkmaar betuigde op de acte van het eervol ontslag zijn dank voor het zeer vele door den aftredenden kerkmeester gedaan bij de oprichting en in standhouding der Parochie. In de hierdoor ontstane vacature wérd tot kerkmAster benoemd de heer H. R. Garritsen, oud-hpofd der parochiale school alhier. De heer J. E. Rlngewaard, die aan de beurt van aftreden was, werd als kerkmeester her benoemd. In de laatst daartoe gehouden vereenigde zit ting van kerk- en armbestuur werd .de heer C. Hoebe herbenoemd als armmeester der paro chie. De prijzen der Deensche witten waren ook tets beter dan wij gewend waren, hoewel de verbetering daarbij pas in het laatst van de week kwam. Voor de allermooiste partijen werd tot 1.60 en 1.90 en eenmaal 2.00 per 100 K.G. besteed. Voor den minimumprijs en iets daarboven gingen echter ook nog sommige par tijen weg. Het onverkoopbaar blijven heeft niet veel meer te beteekenen. Dat waren nog maar enkele partijen. Zooals boven reeds in het kort vermeld werd, Bestuursvergadering C. V. V. W. en O. De vlce-voorzitter heette allen welkom, in t bijzonder den heer P. Borst. Mededeellng werd gedaan dat door den Vierbond een adres is ge richt aan de Groenten en Fruit Centrale om een spoedige voorschotuitkeerlng over het eerste kwartaal 1937, in verband met den drin genden nood die hier heerscht. Ter illustratie diene, dat in het eerste kwartaal 1936 werd ge veild voor een bedrag van 256.195 en in 1937 slechts voor 108.922, dus bijna anderhalve ton minder. Bij het financieel verslag van den pen ningmeester bleek er een winst over het afge- loopen jaar van 1305.04. Besloten werd dit bedrag onder aftrek van 4 rente over bet aandeelenkapitaal af te schrijven op de gebou wen. Tevens werd besloten 2500 uit te loten aan rentelooze obligaties. Moeilijkheden van ernstiger) aard tusschen verzekerden en deelnemers of deelnemers on derling of andere belanghebbenden zijn zoo veel mogeltjk tot aller tevredenheid opgelost. Wat het mercantiele gedeelte van ons fonds betreft, mogen onderstaande gegevens van de verschillende onderdeelen een inzicht geven. De -tusschen geplaatste cijfers zijn ontleend aan het boekjaar 1935. delsdelegatie op weg is naar Rusland en dat aan onze producten de aandacht zal worden H. M. de Koningin „Hofstadbloem”. WalsBilliet winnen de Purljsche In hotel Proot werd Woensdagavond de al gemeene vergadering gehouden van het Afdce- lings-Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken van de Nederl. Mij. tot bevordering der Genees kunst. Aanwezig waren o m. de eere-leden dr. Schrö der en dr. v. Dam. Na opening en lezing der notulen door den secretaris, den heer B. H. J. Schouten, bracht deze het jaarverslag uit. w v- a wj a w-a De onbetaalbare Komiek ZATERDAG 2.36 uur „DE POSTTREIN’*. Toegang eiken leeftijd. Commissie van samenwerking voor bijsondere nooden De in deze gemeente bestaande com missie van samenwerking voor bijzondere noo den vergaderde Dinsdagavond ter behandeling van enkele aanvragen, die bij het secretariaat van de commissie ten Raadhulze waren ingeko- jnen. Besloten werd in eenlge gevallen hulp te ver- leenen. Medegedeeld werd, dab diverse in de gemeente bestaande vereenigingen gunstig beschikten op hét verzoek om een bijdrage. Met deze gelden zal weer in sommige, gezinnen van stille armen de nood gelenigd kunnen worden. De vereeni gingen kunnen zich dan ook overtuigd houden van de dankbaarheid van deze gezinnen en van de commissie. Het werd betreurd, dat er nog enkele personen zijn, die niet begrijpen, dat de commissie goed werk doet en dat de bemoeiin gen van de leden, die hun tijd opofferen, hun werkkracht beschikbaar stellen en hun reizen naar de vergaderingen maken zonder daarvoor eenlge vergoeding te ontvangen,1 terwijl som migen van hen zich alle dagen bezighouden met hulpverleening aan degenen die zulks behoeven, waardeering verdienen. Met voldoening werd ge constateerd, dat het aantal personen, die zulk een onbegrijpelijke houding tegenover de com missie aannemen, zeer gering is. Zesdaagsche. De recordvlucht piloten. Einde' der automobielstaking Amerika. Een teekenfilm in kleuren wordt besloten, dat het jaarverslag in het ver volg- door het geheele bestuur zal -worden uit gebracht. De commissie tot nazien der rezenlng eri verantwoording adviseerde deze goed te keu ren, waartoe werd besloten. Ingeschreven waren op 31 December 1936 12352 volwassenen, 5182 kinderen, waarvan 760 niet betalenden, in totaal 17534 zielen. Einde 1935 waren deze getallen respectievelijk 11882: 5037 737 en 16919. Het zielenaantal nam dus toe met 615: nJ. 470 volw., en 145 kinderen, waaronder 23 niet betalenden. Op 31 Dec. 36 had de gemeente Alkmaar een totaal zielental van 30688, zoodat dus 57 pet. vair de inwoners bij ons fonds verzekerd zijn. De exploitatie-rekenlng wijst aan als baten: Contributies f 179.489.99 (f 174315.44)inleggel- den f 252 (f 33850)verandering arts f 63 <f53); entreegelden f20 (f20); rente f77557 <f 752.89); koerswinst f408.42. Totaal 181.00738 <f 17537833). De lasten (f53.71554) c de roode kool, welke de beste prijzen kon op brengen. Roode kool was altijd het meest ge wilde product. Thans ziet men echter het ver schijnsel, dat de roode kool eerder naar omlaag gaat dan omhoog, terwijl de gele kool aanmer kelijk omhoog gaat. Te Broek op Langendtjk wordt de laatste da gen vrij veel gele kool aangevoerd, Zaterdag zelfs bijna 12 wagons van tien ton. De prijzen zijn geleidelijk gestegen en hebben zich van de grooter wordende aanvoeren weinig aangetrok ken. In den tijd van een week zijn sommige heta-id sorteerlngen met 2.50 omhoog gegaan. Maan-J ?e Prijzen dag noteerden wij voor de gele kool van 2. tot 2.80 per 100 K.G., te Noordscharwoude tot 330. Donderdag tot 3.60 en Vrijdag reeds boven de 4.voor de meestgevraagde sorteering. Zaterdag was de hoogste noteering 4.60 per 100 K.G. terwijl de grootere kool te Broek op Langendijk niet lager werd verkocht dan 3.30 en te Noordscharwoude voor 2.40 per 100 K.G. De middelsoort werd de laatste dagen met* niet meer I en als uitzondering nog eens 1.Boven f 1. is heelemaal niets meer verkocht de laatste da- gpn. De grove uien wisten zich nog eenige dagen te handhaven op plm. 1.20 4 1.50 en een enkele maal 1.70, doch dit hield niet lang stand. Tot slot werden ook de groven voor f 0.70"'tot 1.10 verkocht. Peen en kroten bleven op hetoelïde lage niveau staan. Ook bij de ging het meest de roode kool eer slechter dan aardappelen kwamen geen belangrijke wijzi gingen. Spinazie noteerde 830—930 per 100 KG. „De Molen van Plet” heeft een eere-plaats In de huiskamer van ons lid van verdienste gekregen. o Burgerlijke Stand Geboren: Gretha Wil helmina Maria, d. Oudshoorn. Ondertrouwd; W. Veerhuis 3<» J. en A. Karlas 32 j. Gehuwd; Elenbaas. van den heer J. Glas Pz. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd brandde het huis dan ook tot den grond toe af. De motorbrandspult van de Gasfabriek te Noord-Scharwoude was spoedig ter plaatse en wist het huls van den Heer P. Glas, dat er vlak naast staat te behouden, hoewel dit ta melijk brand- en waterschade opliep. Niets kon worden gered, de.heer Glas heeft nog getracht een nieuw treknet voor het vlschbedrijf te red den, doch ook dit mocht niet gelukken. Doordat er bU den Heer P. Kramer een uit voering van de Zangvereenlging werd gegeven was er veel volk op de been, velen sloegen dan ook bij de Hervormde Kerk het vlammenspel gade. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verzekering dekt de schade. etc. f f4708,07 (f444951); algemcene on- vergaderkosten. j a. per 1W zv.cz. wcavevu vwz uizzuic puivj.jvs, - lilttk doch dit werd spoedig minder. Men moest al brand uit in het huis op de Kerkewefde „De Hanse” Dinsdagavond hield de R. K. Mlddentandsvereeniglng „De Hanze, afdeeling •t Zand, een algemeene vergadering, die door 16 leden, inclusief het bestuur werd bezocht. De heer W. E.-4. Doedens opende als voor zitter de vergadering met den ChrlsteliJken Groet, Hij zette uiteen wat alzoo tot stand was gekomen en wel meer speciaal besprak hij het Borgstellingsfonds, dat werkt met rijkssteun en waarvoor het rijk 40 pct. van het verlies zal dragen. Gelden, zoo deze worden verstrekt, zullen het bedrag van f 500 niet te boven gaan. Met een aflossing 1/3 per jaar, rentende 5 pet. De voorzitter raadde een ieder, die 'meent daarvoor in aanmerking te komen, aan zich te vervoegen aan 1 kantoor van genoemd fonds (welk kantoor is gevestigd te Alkmaar, Lange- straat 87 en geopend op Donderdagmiddag van 2 tot 4 uur), waar alle gewenschte inlichtin gen gratis worden gegeven. Spr. voegde aan de uiteenzetting nog toe, dat het wel niet mee zal vallen steun te krijgen. Tot bestuurslid werd in de plaats van den beer L. Schilder, die wegens drukke bezigheden bedankt heeft, gekozen de heer F. Ranzjjn. Door den heer O. J. de Wit werd om. voor gesteld om op de Centrale Raadsvergadering te verzoeken, tot verlaging van contributie over te glan. Tevens op die vergadering de vraag naar voren te brengen of de Bond kan worden gesplitst in een landeltjken en stedelijken Bond, in federatief verband. Het eerste werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het tweede gedeelte aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, vlff personen onthielden zich van stemmen. Bjj de rondvraag stelde de heer C. Johannes yoor, in de Centrale Raadsvergadering naar voren te brengen de concurrentie door de spoor wegen gevoerd tegenover bedrijfsauto-onderne- mlagen Tevens te doen protesteeren tegen de nlet-lnvoering van de toegezegde benzine- en belastingverlaging. Ook deelde de heer Johann~s nog mede, dat in een voorstel, strekkende tot personenvervoer, is opgenomen, dat het niet meer geoorloofd zal zijn auto’s te verhuren aan menschen. die niet drie jaren in het bezit zijn geweest van een rijbewijs. De heer Zomerdijk deelde mede, dat in den loop der week de bonnenverkoop sterk is toe genomen. Deze bonnenverkoop geschiedt In sa menwerking met de neutrale bonden in de gemeente Zljpe De opbrengst zal dienen voor een gemeenschappelijke plezierreis. Door den heer Meijer werd opgemerkt, dat hij deze actie van de R. K- Mlddenstandsvereeni- ging niet gelukkig gekozen acht. Aan gezamen lijke plezierreizen van katholieken en niet- katholieken achtte hij bezwaren verbonden. Lie ver Ij^ul hU gezien, dat,, het bestuur een andere attractie had gekozen. Nadat nog enkele zaken van meer onderge schikt belang waren besproken, werd de ver gadering gesloten. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende. Ook nu weer heeft de crisisregeling een on derwerp van zorg uitgemaakt. Hier moge er nog eens uitdrukkelijk op gewezen worden, dat de crisisregeling' niet tot onze volle tevreden heid werkt en dat ’n opwekking tot de artsen, maar vooral tot de vertegenwoordigers der ver zekerden op haar plaats is. De vertegenwoordigers moeten er van door drongen zijn, dat de invoering van een crisls- regellnp zoo goed als uitsluitend in het belang is van de verzekerden, voor welker belangen zij opkomen. Wat Alkmaar betreft, werkt de crisisregeling in samenwerking met het bureau voor Sociale Zaken tot veler tevredenheid. Bij de finan cieels bespreking zullen u de verschillende cij fers worden medegedeeld. Ook de tandheelkundige hulp is een onder werp van vele vergaderingen geweest. Voor Alkmaar zijn wij tot een overeenkomst met de iM.t.b.d. Tandheelkunde gekomen. Wat de bui- 'tengemeenten betreft zijn de onderhandelingen nog gaande. Ons bestuur heeft alle mogelijke moeite gedaan den prijs der gebitten met behoud der kwaliteit in overeenstemming te brengen met de draagkracht der verzekerden, echter met negatief resultaat. In het begin van het Jaar slaagde het be stuur erin een perceel aan den Nleuwlander- singel te koopen met de bedoeling daarin ons kantoor te vestigen, inmiddels zijn de plannen tot verbouwing in zulk een stadium gekomen, dat 1937 ons in een eigen gebouw gehuisvest zal zien. Wat den algemeenen toestandf betreft, kali worden medegedeeld, dat het bestuur als volgt is samengesteld: Straver. voorzitter; Spierinys, vlce-voorzitter; Schouten, secretaris-pennlngmeester; dr. Har- tong van Ark, tweede secretaris; Boneema, dr. Frederikse, de Vries en Wllms leden. Op 31 Decemberwaren aan ons fonds ver bonden. 50 apotheekhoudend-geneeskundlgen; 14 huis artsen; 18 specialisten; 6 apothekers en 13 in ons gebied de praktijk uitoefenende tandartsen. Als blijk van dankbaarheid voor het vele goede, dat dr. van Dam als bestuurslid van ons fonds heeft gedaan en als aandenken aan deze periode zou hem in de algemeene verga dering een naar zijn keuze gemaakt schilderij worden aangeboden. Tot aller groote teleurstel ling was het werk niet op tijd gereed, zoodat in de bestnwsvergadering vah van deze aangename taak kon klaart, dat mondverzorging ten plattelande wel degeUjf gewenscht wordt. De heer Bonsema (Alkmaar) brengt de de batten weer in het rechte spoor. Het gaat deze vergadering niet aan. hoe het contributiebe drag verdeeld wordt. De vraag is enkel of vooi 25 cent een volledige hulp aan verzekerden ge geven kan worden. Spr. protesteert er tegen dat dr. Groenhart veronderstelt, dat de ver tegenwoordigers der verzekerden de meening van dezen niet zouden weergeven. Dr. Spierings (H. Hugpwaard) doet een be roep op allen, óók op de tandartsen, om een offer te brengen. Dr. v. d. Sluis (Schagen) wil wel offers bren gen. maar gelooft niet, dat ze in dit geval ge rechtvaardigd zijn. Hij vreest, dat de financiën van het fonds er door in de war zullen komen Een en ander tracht spr. met een ulZ.oerige becijfering aan te toonen, vooral voor de apo- theek-houdende geneeskundigen. Dr. Spierings vindt het kruidenierspolitiek, om met centen en halfjes te gaan werken. Als hU dat geweten had, zou hij geen vertegen woordiger voor de apotheek-houdende genees kundigen in het bestuur willen zijn. Wat zal het bestuur doen, wanneer voor stel b wordt aangenomen en de tandartsen blijven weigeren, vraagt dr. Blok (Bergen). De Voorzitter zegt,’ dat het bestuur dat nog moet overwegen. Dr. E3ema (Alkmaar) protesteert er tegen dat blijkens punt b de tandartsen met kwak zalvers gelijk gesteld worden. Overigens is hij van meening, dat voor 23 cent wel volledige hulp te geven is. Maar dan moet men een andere 'ling treffen met de tandartsen. Daar is geiu genoeg Vbor. Een voorstel van dr. Elema om het voorstel van de agenda af te voeren, wordt door het bestuur afgewezen. Dr. Moolhuijzen (Alkmaar) beklaagt^zich er over, dat de huisartsen in Alkmaar geen ge legenheid, J^ebben gehad, om de voorstellen te bespoken. Voorstel a wordt hierna stemmen aangenomen. Óver voorstel b wordt nog eenigen Vijd ge- discus^eerd. Men vreesde, dat het op de lange Op voorstel van dr. Wemer (Barsingerhorn). baan zou geschoven worden. Het bestuur vei- k laar de echter met alle kracht voor verwezen- lujflng te zullen ijveren. 'Het voorstel wordt tenslotte met 2 stemmen tegen aanvaard. Voorstel c wordt z.hjs. aanvaard, nadat nog verklaard was, dat er betrekkelijk weinig ge meenten zijn, die geen crisisregeilng bezitten- Het overschot van het onderdeel Alkmaar alsmede het overschot 1936 worden voorloopig op nieuwe rekening geboekt. Tot accountant wordt voor 1937 opnieuw be noemd de heer D. Woldendorp. onze gewijd. Door het bestuur werd 100 beschikbaar gesteld voor verdelging van de kooldulven. Rondvraag. De heer Blokdijk vroeg inlich tingen over de onkosten van de voerkooL De heer W. Dekker wilde de voerkool niet meer veilen, daar bijna heel N.-Holland voor niets Ook werd aangedrongen op meer brillen, breukban den etc. f 1314.13 (f 1824,47); Ziekenhuizen f6927.47 (f5422.65); salarissen administratie f 1706.94 f 1695.49); bodenloon f 471138 (f-4785,27); pensioenen f 1750.74 (fl701.66|; ge- zins- en wijkverpleging f169130 (f 1655,10); Algemeene Onkosten (vergaderkosten, belas tingen. contróle, drukwerk, enz. enz.) f85435 ff 1130.74). Totaal f17652450 (f16632631). Er Is dus een voordeel ig saldo van f 4483,48 <f8451.92). Evenals in het vorig jaar zijn de etfecten be rekend naar den koens van 31 December 1936 en was de waarde van f39.000 nominaal f39.133,12. De nog te vorderen rente bedroeg f 402,06, terwijl op 3e bank aanwezig was f 4229 In totaal bedroeg het reservefonds f 43.764.1b. In vergelijk met 1935 een vermeerdering van f357037 Het crisisfonds geeft het volgend beeld. Eind Dec. 1935 bedroeg het saldo f 537751. Ingevolge besluit van de algemeene vergade ring werd aan het bestuur overgelaten, hoe het voordeellg exploitatie -saldo 1935 te besteden; besloten werd dit In het crisisfonds te storten. Deze winst bedroeg f845132. Aan bijdragen van Gemeenten en Maatsch. Hulpbetoon werclÉn ontvangen f992035. In totaal had het crisis fonds de beschikking over f23.75038; onder de bijdragen van de Gemeenten komt ook voor een storting van Alkmaar over 1935 ad f 346434 Uitgegeven werd een bedrag van f 16.129,83, eoodat het nieuwe jaar ingaat met een saldo van f7620.45 Dat het crisisfoods goed werk doet, bewijzen de volgende cijters. Per 31 Dec. 1936 werden gesteund 2427 volw. en 1164 kinderen, totaai 3591 zielen, zoodat dus ruim 20 pct. van onze verzekerden vermindering van contributie kre gen. In 1935 waren deze getallen resp. 1636. 886 en 2522 (Is 16 pet.) Openbare verkooping Dinsdag werden in café-Homan te St. Maartensvlotbrug in deze gemeente bij afslag verkocht, ten overstaan van notaris H. J. van Veyi te Schagerbnig, de vol gende onroerende goederen, behoorepde tot de nalatenschap van wijlen den heer G. Veuger Gz., In leven wonende te St. Maartensbrug, gem. ZUpe: 1. Een huls met erf en timmermanswerkplaats te St. Maartensbrug, gem. Zljpej'sectle G 1132, groot 6 Aren; opgehouden door de erven op f 3300 2. Een renteniershuis met erf aan de St. Maartensbrug, gem. Zijpe. sectie F. no. 1108, groot 5.01 Aren; gekocht door den heer M. J. Kunnen te Burgerbrug voor f 2340. 3. Een arbeiderswoning met erf In de bocht nabij St. Maartensbrug, gem. Zijpe, sectie D. no. 1435, groot 16.40 Aren; gekocht door den heer C. van der Sluijs te St. Maartensvlotbrug voor f 810. dat het bestuur zijn medewerking zal geven tot het verkrijgen van staatspensioen. Het bestuur meent, dat dit voorstel thuishoort bij de standsorganisaties. Tevens stelt Groen tenteelt voor het half voor het minimum prijzenfonds af te schaffen, gezien de slechte tijden. Het bestuur wil dit handhaven om in de toekomst zelf minimumprijzen te kunnen uit betalen, het geld blijft eigendom van d^ Veiling en meent dat we eerder een beroep op de overheid kunnen doen als we zelf Iets ge daan hebben. De vereeniging de Noord-West stelt voor stappen te doen bij prov. en ge meenten, dat het credlet verleend in 1931 aan de'tuinders geschonken wordt. Het bestuur zal trachten in samenwerking met andere vereeni gingen iets in die richting te doen. De afd. L. T. B. Tultjenhorn stelt voor 50 van de afschrijving plus de winst uit te loten aan rentelooze obligaties. Het bestuur wil dit met 2500 pas laten. De vereen. West-Frlesland stelt voor aan te dringen op directe uitbetaling aan' de veiling van het verschil tusschen opbrengst en kost prijs. Het bestuur blijft aandringen op ver vroegde steunultkeering, doch meent dat dit voorstel aanleiding zal geven tot onbillijkheden. Tevens stelt West-Frlesland voor aan te drin gen op> deelneming aan de tentoonstelling in Moskou'door het Centraal Bureau van Veilin gen. De heer Klant deelt mede, dat een han- Als 3atum voor de algem. vergadering werd vastgesteld 19 Mei 's namiddags 2 uur. - Voor den nieuw te benoemen voorzitter wérd door het bestuur de volgende aanbeveling ge maakt in alphabgtische volgorde: L. Doekes, W. Geetker en K. Molenaar. Het dag. bestuur stelde vervolgens voor het aardappelsproelen verplichtend te stellen, althans het in die richting te sturen. Tevens werd voorgesteld het vellen van goedgekeurde aardappelen verplichtend te stellen. Het be stuur kon zich hiermee vereenlgen. Ingekomen waren de volgende voorstellen: De vereeniging de Noord stelt voor, de huur der ligplaatsen aanmerkelijk te verlagen, dit voorstel wordt gecombineerd met Samenwer king, die 50 wil verlagen. Het bestuur wil hierin tegemoet komen door de regeling aldus vast te stellen: tot 1500 K.O. 7 cent, tot 3500 K.G. 15 cent, daarboven 20 cent, hooi en stroo- vaartulgen 25 cent. De Ver. Groententeel^ stelt voor, dat het bestuur zijn medewerking zal .zielental van 3329 t.w. 2267 volw. en 1(^2 kin deren, (179 niet-betalenden) Door de H.H. Artsen werd gestort f97.158.01; gekweekte rente f 115,96, eenlge andere baten f 94.40. De totaal ontvangsten bedroegen der halve f97 36837 (f90 599.30). Hier tegenover staan de volgende uitgaven: Specialisten f62 994.49 (1 58.723,33); tandartsen f8991 (f7803.85); genees- en verbandmiddelen f2835.77 (1 2660,71); brijlen etc. 13410.14 (f 2900,69); Ziekenhuizen f 11.730.23 (00.215,50)salarissen pensioenen f 1118.40 (f 1167.48); kosten, waaronder contróle. drukwerk, sociale lasten enz. f 1347 (f 2306,42) Totaal f97.135,10 (f90 227,49). Er is een batig saldo van 1233,27 (1371.8H Bouwfonds De exploitatierekening van dit ook afzonder lijk beheerde fonds dat zoowel de buitenge meenten als Alkmaar aangaat wijst een voordeellg saldo aan van f 357,73. Per 31 Dec. 1935 was het kapitaal f20 094.59, hetwelk dien tengevolge op 31 Dec. 1936 bedroeg f20.432.32. Uit de hierboven medegedeelde cijfers mog£ de gezonde toestand van ons Ziekenfonds blij ken. Verheeld mag niet werden, dat of schoon er ook andere factoren zijn die tot dezen bloei medewerken de voortduring van den slechten economischen toestand wel den groot- sten invloed hierop heeft uitgeoefenu. Ons fonds, dat zijn oprichting te danken heeft aan een in uitzicht gestelde wet, heeft sinds dien tijd met ongeregelde tusschenpoozen ontwerpen tot regeling' van ziekenfondsen' zien verschijnen en verdwijnen. Ouk dit Jaar is we der een ontwerp van wet ver» henen tot rege ling van de toestanden op Ziekenfonasgebied en wat daarmede annex is. Laat dit een aansporing zijn om de bestaan de onderlinge samenwerking te blijven gebrui ken tot het vervolmaken van ons Ziekenfonds. Een aanrijdink. Dinsdagmiddag, ongeveer 4 uur, werd het zes-jarig dochtertje van den heer Zoon alhier, doordat het kind aan den iets betere prijzen hebben kunnen opbrengen, verkeerden kant van den weg liep te spelen en niet op het verkeer lette, aangereden door den betaald dan 0 60 A 0.89 per 100 K.G. auto van den Heer Keeman. Met een gekneusd eenlge schaafwonden werd het kind binnengebracht bij een E.H.B.O -lid en na door Dokter Wilmink verbonden te zijn naar huls vervoerd. dezegglngsschap verzekerd zal blijven of dat men zal worden meegezogen door de groote stroomingen in het buitenland. De Katholieke Staatspartij verwerpt eiken vorm van dictatuur. Terecht, omdat zij we zien het om ons heen een groot gevaar op levert voor de aedelijke grondslagen van on» volk. Onze partij, vervolgde de gewijde spreker, streeft naar een gezonden volksinvloed. Men klaagt over een traven gang bij het par lementaire stelsel. Men vergeet echter dat ook bij de dictatuur de zaken voorbereid moeten worden. Daar geschiedt alles echter binnens kamers en wordt men er niet» van gewaar. Dictatuur verandert zoo gauw in tirannie. De Pauselijke encycliek „Immortale Def" noemt het medebesturen var. het volk in veel gevallen onafwjjsbaren plicht. Maar meer nog uit ideöele beweegredenen, om te verhinderen dat kerk en godsdienst wor den vervolgd, moet de dictatuur worden ge keerd. Behalve op staatkundig loopt bij de komende verkiezingen de strijd ook op sociaal-econo- misch terrein. Noodig zal zijn harden strijd te voeren tot be strijding der werkloosheid en vóór ordening van het economisch leven. Zeker, er is door de overheid heel veel gedaan tot bestrijding der werkloosheid men kan daarvoor waardeering hebben maar er moet nog zeer veel meer geschieden, om. door het in het uitvoering brengen van groote openbar» werken. Toch moet dit niet de hoofdzaak zijn. Voor op sta de particuliere werkverruiming, met aanvulling van overheidswege. Het is niet te verwachten dat het particuliere bedrijfsleven alle werkloozen zal opvangen, daarom ook zal de Regeerlng moeten bUsprln- gen, om. door het bouwen van woningen, ter vervanging van de krotwoningen; het verbe teren van de verkeerswegen als anderszins Op deze gronden bepleit de Kath. Staatspartij de ordening in het bedrijfsleven. Ook op geestelijk terrein wacht ons een he vige strijd, voornamelijk tegen het goddelooss Communisme, dat den menach zijn hoogste geestelijke goederen, zijn waarde ontneemt. Anderzijds is er het moderne heldendom dat het naburige Dultschland te zien geeft, waar tegen bjj de stembus niet minder fel front dient te worden gemaakt. Met onzen groeten Dr. Schaepman vermaant spr.: blijft vrij, blijft waar, maar bovenal blijft één. WU strijden niet, aldus besloot spr. zijn zan dachtig aangehoorde rede, voor de regeermacht, maar om de beginselen. Wordt daarmede vol doende rekening gehouden, dan zijn de Katho lieken bereid in de Regeerlng aandeel te no men. Van de verzekerden waren de volgende voor stellen binnengekomwi a. De contributie voor alle verzekerden te stellen op 25 cent, waarbij aan de verzekerden in de Buitengemeenten dezelfde rechten zullen worden verstrekt inzake tandheelkundige hulp, als thans te Alkmaar worden gegeven. t>. D» prijzen voor een volledig gebit te stel len voor fondsleden op f 40. waarvan, indien mogelijk het Ziekenfonds f 10 budraagt. zoodat voor de verzekerden f30 te betalen blijft. Indien sub b. door de tandartsen niet wordt aanvaard, zullen onze leden vrijheid van han delen willen hebben, om niet gebonden te ziln aan de contracteerende tandartsen, daar de thans geldende tarieven veel te hoog zijn). Hét bestuur stelt voor deze voorstellen over te nemen. c. Onder verwijzing naar de desbetreffende voorstellen van de laatste vergaderingen, drin gen zij nog sterker dan het vorig Jaar ér op aan, de nalatige Gemeentebesturen en ook deelnemers alsnog te bewegen, desnoods met strengere maatregelen, op de basis 13, 1/3 en 1/3, een crisisregeling met het AA.Z.Ak. aan te gaan. Het bestuur gaat hiermede accoord. De heer Hart (Koedijk) betuigt zijn vreugde er over, dat het bestuur deze voorstellen over neemt. Hij brengt namens de vertegenwoordi gers hiervoor hulde aan het bestuur. Hij hoopt, dat de tandartsen er ook mede accoord gaan opdat aan de beunhazerij een einde komt. De voorzitter merkt op, dat aanneming de: voorstellen nog niet beteekent, dat zij ook uit gevoerd zullen worden. Er Is n.l. nog geen over eenstemming met de tandartsen verkregen on danks herhaalde conferenties. Dr. Groenhart (Dirkéhom) vreest, dat- de apotheek-houdende geneeskundigen de kosten van deze voorstellen te dragen krijgen. De Voorzitter zet de basis van de verdeeling der bedragen uiteen. Wil men gelijkheid krij gen, dan moet ook bulten0 tandheelkundige hulp verstrekt worden. I>. Groenhart betwijfelt of de verzekerden bulten wel zoo gesteld zjjn op tandheelkundige verzorging, waartegenover de heer Hart ver- Periodick aftredend waren de heeren Spie rings, Wllms en Hartong van Ark. Het bestuur stelde voor, In de vacature ontstaan door hel overlijden van den heer N. J. F. Wanna nog niet te voorzien in verband met een voorgeno men reglementsherzienlng'. De voorzitter herdacht met enkele woorden de groote verdiensten voor het fonds van wij len den heer Wanna. De periodiek aftredende bestuursleden wer den herkozen. Tot lid der commissie tot nazien der reke ning werd ^jcozen dr. v. d. SUus te Schagen. a. Reglementswijziging: De laatste alinea van Art. 50 Huish. Regl. te veranderen, zoodat in plaats van 3 verzekerden, wordt gelezen: 6. b. Voor de apotheekhoudende geneeskundigen eenzelfde regeling in het leven te roepen, als thans te Alkmaar geldt voor huisartsen er. apothekers. c. Nu de wet op Ziekteverzorgingsgebied voor loopig is opgeschort, zoo spoedig mogeUjk met Reglementswijziging te komen, doordat diverse artikelen niet meer voldoen aan redelijke ver langens en wenscheljjkheden. Het bestuur heeft besloten een commissie ts benoeifien om binnen korten tijd de Statuten en Reglementen te herzien. De vergadering faat hiermede accoord, daat de commissie inmiddels is benoemd. Na rondvraag, waarbij nog enkele kwesties over tandheelkundige hulp aan de orde kwa men volgde sluiting. Rede Mr. Dr. Beaufort. Te Zaandam heeft Wdenadag op ultnoodlging van de afdeeling van de Kath. Staatspartij loiter Mr. Dr. B. Beau fort, nummer één op de Katholieke lijst voor de kieskringen Haarlem, Helder, Lelden, Dord recht en Middelburg een politieke rede gehou den met het onderfcerp: „Onze taak in de naaste toekomst”. De Zeereerwaarde spreker, die bij zijn op treden met een hariflljk applaus werd begroet begon met de vraag te stellen of bjj deze ver kiezingen aan het Nederlandsche volk de me- De Koningin van Italië ontvangt de Gouden Roos.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10