Nu het zwemseizoen nadert Een korte nabeschouwing Alkmaar, 17 April H MIVA krachtig MISSIE machtig Ml VA-Centrale - Hesrengr. 114 Amsterdam-^ EEN WAARSCHUWING ZATERDAG 17 APRIL 1937 STADSNIEUWS Van buiten en van V ictoria-theatar binnen De taak der ouder* BIOSCOOP HARMONIE AGENDA Film Rad ioprogramma UIT DEN RAAD GIRO 272249 Gemengde zwem- en zonnebaden zyn een ernstig gevaar Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal Clubhui* Oude Gracht 283 HEROPENING HEEREN- KAPSALON v PYGMALION GEPROLON- GEERD Gebrandschilderd glas te Uithoorn fl ge- Brandend goud T ooneel „De Opgaande Zon Derde Bijeenkomsten keer het bui ten - ZONDAG 18 APRIL de uur MAANDAG 1» APRIL 1005—11.50 Lon- Apothekertnachtdienit niet kwam FOCUS verondersteld een verheugd 4* ■■nu merbad zijn hart aan de halen, terwijl de gunstige Zondag: na de Hoogmis gelegenheid tot con tributie betalen. Kwart over twaalf groote re petitie, onder leiding van den heer Kuiper, van de operette, voor alle medespelenden. Maandag: Om 7 uur groote repetitie voor alle meer traditloneele J. v. Veen en Adriana- Vcnneker, Westerweg A 98 Oudorp. die op 24 April hun gouden hu welijksfeest vieren. Gulden Vlies: Jaarvergadering van het Wlt- Gele Kruis, Dinsdagavond 8 30 uur. Geloof JU ook aan zielsverhuizing? Ja zeker:Ik ben oen ezel geweest Al lang geleden? foen ik jon tien pop geleend heb. (Buen Humor) esvolle k Dat luw be- k oogen tan de tipmen. nadere lijke naken mag men niet beoordeelen naar gun stige bijomstandigheden: men dient allereerst te zien, naar wat zy zyn krachtens eigen aard en wenen. Is het nu duidelijk, dat de zoo dikwijls ge hoorde verontschuldiging: „Er is daar zulk goed toezicht, er gebeurt toch niets" al heel weinig om het Hjf heeft. Neen, er „gebeurt” misschien niets ulteriyk hoewel ook dat hettas nog niet altyd zeker is maar wie zegt, wat er In de zielen gebeurt van voordien nog relnen van hart? leeren, uren Gulden Vlies: opvoering door „Alberdngk Thym". Dinsdag 8 uur precies. Vrydag 23 en Zaterdag 24 April het coznlté op nog nader te publiceeren uren zitting aal hou den in het Gulden Vlies. om hopelijk een aeer groot aantal zwemmers en zwemsters in te, schry ven. rsum I. rsum II. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 18 tot en met 34 April waargenomen door de apotheek van Mevr, de Wed. C. M. B. Wanna. Mient 11, en Wanna, Rltsevoort 5. Gebrandschilderde glasvensters van Willem Mengelberg, waarmee ’t nieuwe Raad huis te Uithoorn is versierd. Links ziet men de deugd van Sterkte voorgesteld. aan den rechterkant de deugd van Voorzichtigheid Het eenige eigenlijke agenda-punt, dat geme moreerd dient te worden is de beslissing van B. en W. om enkele aangevraagde leermiddelen voor de R. K. Meisjesscholen niet toe te staan. Voornamelyk betrof het hier een paar gymnas- tlektoestellen en een kofferharmonlum voor ’t Ward-zangonderwjjs. Op den voorgrond stellen wy dat. zoo ooit. ssr« sr~i: zien van warm en koud water. Een keurige be timmering vervolmaakt het geheel. Een groote byaonderheid is de ontsmettings- machine, waarin alle 'kappersbenoodigdheden Ivorens deze In gebruik worden genomen op e meest hygiënische wijze worden gereinigd. Door een automatische verdamping van chemi sche ontsmettingsmiddelen, die regelmatig cir- uleert is de hoogst denkbare hygiëne bereikt. Vermelden wy nog dat de verbouwing ondër architectuur van den heer J. Leyen te Bergen is uitgevoerd door de firma Dekker en het schil derwerk door de firma D. Smit te alkmaar wy twytelen er niet aan of het zal den beer Van Wickeren aan belangstelling met ontbre ken. In het nieuwe raadhuis te Uithoorn heeft de glasschilder Willem Mengelberg te Zeist ge brandschilderde vensters aangebracht in een der gangen. Voorgesteld zijn de deugden, die den burger moeten sieren, n.l. de Sterkte, voorgesteld door den man die zyn gezin en huis bewaakt; de Voorzichtigheid: het schip tusschen de rotsen doorvarend; de Matigheid, voorgesteld door een figuur, die de verleidingen afwijst; de Recht vaardigheid, die is uitgebeeld door een symbo lische vrouwenfiguur met wetboek en weeg schaal, waarvoor twee mannen staan, die el kander de hand reiken. Onder elk tafereel is een dier- en plantsym- bool, betrekking hebbende op dezelfde deugd, nJ.: sterkte: Leeuw en Elk; voorzichtigheid: Slang en Denappcl; matigheid: Kameel en Aza lea; rechtvaardigheid: Adelaar en zonnebloem. De voorstellingen zyn in hoofdzaak in gri saille geschilderd op rechthoeklg-lngedeelde, Ucht-getinte ruitjes; slechts hier en daar is een party van sterkere kleur aangebracht. Hierdoor Is in de gang lichtinval behouden. Behalve deze ruiten is in het trappenhuis een twintigtal paneelen met kleinere geschil derde motieven aangebracht. Victoria theater: ..Pygmalion" (Nederlandsche film), geprolongeerd. Alle dagen 7 30 uur. Zon dag van 3 uur af. Bioscoop Harmonie: „Brandend Goud.” Tot en met Woensdag 7 30 uur. Zaterdag niet. Zon dag van 2 uur af. Galden Vlies: Vertoonlng van een Blmdenfilm voor den R. K. Blindenbond. Woensdagavond 8 uur. meespelenden van de operette, in de zaal van Haring. Oude Gracht 130. In clubhuis: 7 uur Missieactiechlb; 8.30 uur Wiegenclub. Dinsdag8 Jozefparochie. Woensdag: 8.30 uur zang. 4 uur Kadetten- club; 5 tot 8 uur sportclub K Kinderen; 8 tot 7 ui( Sportclub Stormwind (klein); 830 tot 9 30 uur Sportclub Stormwind (Dames). Donderdag: Repetitie operette. 7 uur en ver der na Congregatie: Mlssle-actieclub. Vrydag: om 8 uur repetitie in de zaal van het Gulden Vlies, voor alle medespelendenom 8 uur Handenarbeldclub ..Domlnlcuspar Zaterdag: van 7.30 tot 9.30 gelegenheid om contributie te betalen. 1620—1705 Brussel VI.; 17 06— 18 50—19 20 Londen Reg; 19.20— 20 20—20 55 Keulen; 30.55— 2120—2130 Brussel VI.; 22 20 22 50 Weenen; oewel het, na de uitspraak der Geestelijke Overheid, eigeniyk overbodig moest zijn, willen we toch nog eens trachten te „be- redeneeren", waarom men van gemengde zwem en zonnebaden verre dient te blyven. Wy kunnen daartoe volstaan met iets te ci- teeren uit wat wy vorig Jaar schreven naar aanleiding van een brochure, uitgegeven door Katholiek Hilversum en die geschreven is door drs. H. Fortmann. Ondanks de tijden van depressie mag het een erbiydend teeken heeten. dat er nog steeds zakenlieden zyn. die bezield zyn met onder nemingsgeest en durf, waarby de allereerste ge dachte uitgaat om alles in het werk te stellen oen de clientele in alle opslchten te gerieven. Zoo hebben wy een bezoek gebracht aan de zaak van den heer A. A. van Wickeren. Wes terweg 52. Deze heerenkapsalon heeft een in- grypende verandering ondergaan. Zoodra men het perceel binnen treedt, bevindt men zich in de sigarenzaak, bevattende een uitgebreide aor- teering rookartikelen. Onmiddeliyk daarachter is de heerenkapsalon gelegen, dien men ook kan bereiken door een aparte ingang. Door de aeer moderne inrichting heeft het geheel een voor naam cachet gekregen. De kaptafels met de waschgelegenheden zijn in tegels gevat en voor- Lyn 1: Hilv< Lyn 2: HlJvi Lyn 3: 8 0^)—10 05 Keulen; den Reg-11.50—13 20 Brussel VI; 13 20—16 20 Londen Reg.; 18 50 Keulen: 20 20 Brussel Fr.; 1 2120 Londen Reg.; 21.30 22 20 Brussel Fr 32.50—24 00 Boedapest. Lyn 4: 8 00—820 Brussel VI 8 20 9 35 Ham burg; 9.3517 20 Droitwich; 172018.00 Ham burg; 18 00—33.20 Droitwich; 23.30—3400 Radio Danmark. Lyn 5: Diversen. Is gasverwarming te duur, en is het daarom verkeerd, dat het nieuwe politiebureau daar mede op temperatuur wordt gehouden? Ziedaar de vraag, welke den heer Stoutjesdyk dagen, neen weken lang zyn nachtrust ontroofd heeft. Hjj heeft er by de begrooting naar ge ïnformeerd. vroeg later den wethouder en toen dit alles niet hielp, was het vragenrecht van de raadsleden daar om opheldering te verkry- gen. Eerst wilde de heer Bonsema van zyn recht gebruik maken, om in de volgende zitting te antwoorden, maar voor de protesten, die* spra ken van minachting van ’s raads bevoegdheden, bezweek hy en deelde in openbare zitting mede, dat de zaak door de gasfabriek was aangeno men voor f 1200. Er was echter aan dit antwoord een uurtje van geheime beraadslaging voorafge gaan. Wat daar gepraat is, kunnen wy slechts vermoeden. Wat we wel weten is. dat er een kwestie is met den aannemer, en dat er van fraude, zooals zoo gemakkeiyk wordt: geen sprake is. Het naadje van de kous zullen we wel aan de weet komen, wanneer de benoemde commis sie rapport heeft uitgebracht. Dat deze commissie werdingesteld Is groot succes voor den onvermoeibaren snuffe laar, den heer Stoutjesdyk. En juist, omdat hy in dit opalcht niet verwend is, feliciteeren wij hem van harte met deze overwinning. Na dit gasdrama ging de raad opnieuw in comité, nu zelfs enkele uren lang. wy vermoeden zoo, dat in deze oogenbllkken een andere wethouder op de pynbank werd ge legd. Is daar misschien óók een rnmmiM)» ge boren, om uitkomst te brengen? Voorop moge staan, dat de jeugd ook in onzen tyd verplacht is tot volkomen beheersching van het geslachtsleven in woord, gedachte en daad. Deze waarheid is onaantastbaar, niet alleen voor wie op positief christeiyk standpunt staat, maar voor leder, die het wezen van de men- schciyke natuur wil eerbiedigen. Daaruit volgt onmiddeliyk, dat het opgave is van elke opvoe ding om dat te bereiken en dat elke opvoeding dus naar wegen moet zoeken, waarlangs dit re sultaat het best en het veiligst bereikt zal wor den. Nu is het tot op onzen tyd een vrywel alge- meen-menscheiykc overtuiging geweest, dat er één zeer belangrijk middel bestaat om dit doel te bereiken. n.l. zorgen, dat de sexueele prik kels voor de jeugd zooveel mogelijk vermeden worden. „Vrywel” algemeen menschelyk. want als overal zyn ook hier weer uitzonderingen ge weest. Sommigen hebben gemeend, dat zij de jeugd beter tot dit ideaal konden opvoeden door haar aan de sexueele prikkels te gewennen; sommigen gingen consequent zelfs zoo ver. dat zy de sexueele prikkels met opzet trachtten op te wekken, om zoo de gewenning mogeiyk te maken. Maar heel de geschiedenis door is ook het fiasco van dit systeem gebleken en meestal werd het omgekeerde bereikt van wat men wilde bereiken. En dit fiasco is verklaarbaar voor leder, die eeriyk de droeve werkeiykheid erken nen wil, dat de menschelyke natuur geneigd is tot het kwaad. Zeker, wy erkennen, dat het vermyden van de sexueele prikkels niet het eenige element is in de opvoeding tot zedeiyke ongereptheid. Het is een negatief middel en niet het voornaamste middel. Maar ook dit negatieve middel biyft een middel, dat wy niet mogen verwaarloozzen en dat wy zeker niet willen ruilen tegen het zoo genaamd positieve middel van de gewenning. Want dit middel heeft zyn effectiviteit nog nooit kunnen bewyzen. Het kan in sommige omstandigheden noodlg zyn de jeugd zooveel mogelijk tegen sexueele prikkels te immunisee- ren, omdat deze in sommige omstandigheden nu eenmaal niet te voorkomen zyn. Maar deze prikkels onnoodig vermenigvuldigen is toch eigeniyk een misdaad tegen de zedeiyke onge reptheid van de jeugd. Nu wordt door alle vooraanstaande psycholo gen van de meest verschillende richtingen ge leerd, dat er uiteraard sensueele en sexueele prikkels uitgaan naar het andere geslacht van een lichaam, dat voor een grcot gedeelte onbe dekt is en dan nog zoo bedekt, dat de lichaams vormen scherp worden afgeteekend. Wanneer het nu waar is, dat een juiste op voeding moet streven naar een vermyden van sensueele en sexueele prikkels en dat het sa- menzijn van jonge menschen in badcostuum ulteAard geschikt is om deze prikkels te ver oorzaken dan valt het toch voor een redelyk denkend mensen niet meer te ontkennen, dat het samenbrengen van jonge menschen in ge mengde zwem- en zonnebaden rechtstreeks in gaat tegen de elementaire eischen van een op voeding tot zedeiyke ongereptheid en dat dit samenbrengen dus ook moreel niet te verant woorden is. En dan kan men wyzen op de vele gevallen, waarin deze prikkel niet aanwezig is, en op al de omstandigheden, waardoor deze prik kel wordt verzwakt of tegengehouden: alles, wat uiteraard wel in deze richting gaat, blyft on- verantwoordeiyk en zonder meer vanuit op voedkundig standpunt te veroordeelen. Derge- WT y zouden in onzen plicht om voorllch- yy ting te geven in alle actueele proble men en vraagstukken wel ernstig te kort schieten, wanneer we by de nadering van het bad- en zwemseizoen niet een enkel woord schreven over de groote moreele gevaren van het mondaine bad-leven. Niet dat die taak zoo prettig is, integendeel. Wij weten het reeds by ervaring, er zyn ook nu no« katholieken, die by het lezen van een der- gelljke waarschuwing afkeurend de schouders ophalen en zachtjes helaas doen sommigen het ook hardop, in het by4jn der kinderen! mompelen: „Begint dat gezanik weer! Wat steekt er nu toch voor kwaad in het gemengd zwemmen? Ik doe het zelf toch óók en heb er nog nooit iets verkeerds gezien! Ja. het zou vry wat gemakkelyker zyn wan neer wy tot een minder strenge conclusie kon den komen; wy behoefden dan niet in te gaan tegen een opinie, die voortdurend veld wint en die bovendien het voordeel heeft van modem te zyn en andere opinies dus als OUderwetsch te kunnen karakteriseerenwy behoefden ons dan niet te bekommeren over de luchtige men taliteit van vele ouders; wy behoefden dan niet te vreezen voor den spot, die op dit punt zoo gemakkeiyk is; wy behoefden dan niet den in druk te maken van menschen. die de jeugd een genoegen misgunnen. Toch blijft er eerlijk en objectief geen andere conclusie mogelijk: er Is hier werkelijk een zeer ernstig gevaar. Het zou voor goede katholieken al voldoende moeten zyn. dat de Geesteiyke Overheid niet eens. maar herhaalde malen, met den meesten nadruk gewezen heeft op het ontoelaatbare van gemengde zwem- en zonnebaden. Dringt het dan niet door tot de hersenen van op ander ge bied zoo goedwillende en volgzame katholieken, dat niemand beter dan de zieleherders kan weten, welke soms onherstelbare verwoestingen door het mondaine badleven worden aangericht by jeugdigen en ouderen? Vertrouwen zy méér op de zoo beperkte eigen waarneming dan op de zooveel grootere ervaring der biechtvaders? Het is bedroevend, maar de practyk leert, dat nog zoovele, in ander opzicht toch brave ka tholieken. voor deze waarschuwende stem Oostindisch doof zyn gebleven. I Een spannende en sensationeels film, waar vaart en tempo in zit. Tot het einde toe boeit deze rolprent, waarin grootsche spelmomenten voorkomen. De romantiek loopt als een gouden draad door dit drama, waarin wy den onder gang van een geheele stad beleven. Een armzalig stadje .Annatol" wordt als het ware opgeschrikt door den terugkeer van een oud-stadgenoot Jacques Gregor, die nu een man van geld en groote plannen is. Het benoodigde kapitaal heeft hy in het buitenland weten te krijgen, koopt daarvoor groote stukken land en verschaft velen een betrekking, met het doel pe troleum te buitn. Dit verwekt veel opzien en beroering in An na tol. Er wordt inderdaad petroleum gevonden. De arme menschen worden nu ryk. Maar dat brengt met zich mede, dat de heele stad als het ware door een hevige ollekoorts bezeten wordt en door het vele geld tot waanzin raakt. Een zekere Jas- kulsky die door verkeerde grondspeculatie geruïneerd wordt, besluit in een vlaag van woede zich op Gregor te wreken, die z.l hieraan schuld heeft. In alle stilte steekt hy een petroleumbron in brand. De gevolgen zyn catastrofaal. De ge heele stad Annatol gaat vrywel in vlammen op. De bodem scheurt, huizen storten in, een ruïne biyft er slechts over. En als by een nieuwe po ging van Jacques petroleum te vinden, zyn ver moedens onjuist biyken. blijkt tevens dat de .liefde van Sonja Yolandt geveinsd was Het was haar slechts om zyn geld te doen. Hy vindt dan weer steun en oprechte trouw by de eenvoudige Franziska, die hy eertijds voor de voorname Sonja verlaten had. Heel interessant is dezen landsch journaal. Van de overige films noemen we vooral de z.g. zangfllm van de Kozakken 'een uitnemende geluidsproductie), waarvan veel te genieten valt. Alles by een genomen ’n programma, dat zeker veel belangstelling zal trekken. Voor volwassenen. Lyn 1: Hilversum I. Lyn 3: Hilversum II. Lyn 3 8 30—6 06 Keulen; 9g5 9 50 Brussel Fr.; 930—1040 Keulen; 10.40—1120 Parus R 1130—1320 Keulen; 12.20—1320 Brussel VI; 1320—13.35 Brussel Fr.; 13 35—1620 Brpssel VI.; 16 30—19 20 Parys R.; 19 30—21 20 Keulen; 21.30—23.35 Brussel VI.; 22.35—24— Berlyn. Lyn 4: 8.30—11.50 Brussel VI.; 1130—1520 Droitwich; 1520—1720 Keulen; 1720—1930 London Regional; 19.30—20.10 Brussel Fr 30.1C —22.00 Droitwich; 22.00—20 35 Boedapest; 23.25 —24.00 Parijs R. Lyn 5: Diversen. Dat in dezen tyd van depressie, ook in de filmwereld, een film geprolongeerd kan wor den, is een byzonder verschynael, en verheu gend. nu het de Nëderlandsche film „Pygma lion” van Dr. Ludwig Berger betreft. Deze prolongatie bewyst. dat het Nederlandsche pu bliek een met artistieke intentlee gemaakte film wel degeiyk weet te waardeeren en te onderscheiden van de vele andere, waarvan er dertien in een dozyn gaan. Deze groote be langstelling voor Pygmalion bewyst ook, dat het heelemaal niet noodlg is naar vorm en geest laag by de grondsche producten te fa- briceeren om succes te kunnen hebben. Het betere artikel wint het op de lange baan, om dat niemand, ook het groote publiek niet, zich op den duur laat bedriegen; dat toonde de er varing met de nakomelingen van de Jannen en Betten-films. die stelselmatig aan belang stelling inboetten, wel duideiyk aan. Over deze, naar het geiyknamlge tooneelstuk van G. B. Bhaw gemaakte film Pygmalion be hoeven we niet nog eens uit te weiden; de vorige week hebben we recht en duidelyk ons oordeel er over gezegd en we kunnen alleen nog eens herhalen, dat deze eeriyke. met zui vere filmmiddelen gemaakte film, die door iedereen begrepen kan worden, waard is door iedereen gezien te worden. Men kan er van van genieten en er een paar biyde aan beleven. Van harte hopen we dan ook. dat de nu Ingegane tweede week een even groote belangstelling voor Pygmalion te zien zal geven als de vorige. het onderwijs uit den booze zyn. Het is maar de vraag, waar houdt 't noodzakeiyke op en be gint de luxe? Het komt ons voor, dat den laatsten tyd door het gemeentebestuur die grens wel wat naar den verkeerden kant getrokken Wordt. Indien het waar is, wat de heer Venneker zeide en we hebben alle reden dit aan te nemen dat een gymnastiektoestel geweigerd werd, omdat bet lp de Vondelschool ook niet aanwezig is. terwyi een, misschien duurde?, Zweedsch rek, wel zou zyn toegestaan, dan ver bazen wy ons toch wel lichteiyk. En dan dat Muziekinstrument je 1 Het is toch zóó, dat zonder dit orgeltje de zoo sus methode Ward moeliyk te onderwyzenv erkende zelfs de burgemeester, die als tr<| zoeker der Onderwyzersdagen. met eigerj of moeten wy hier zeggen ooren? resultaten dezer methode heeft kennis gei Laten we hopen, dat de toegezegde bestudeering zal uitmaken, dat deze verzoeken de beruchte „normale eischen”, niet over schrijden. Charitatieve club van „Myn vrouw." zei Jan Wathebtkeran tegen zyn vriend. ,jnyn vrouw ia, laat ons eeriyk zijn, niet byzonder knap, ze heeft geen mooi fi guur. haar oogen staan «en beetje loens en haar gezicht is allesbehalve aantrekkelyk, maar van binnen, He je, van binnen Is het een prachtwyf.” „Weet je wat." zei de vriend daarop. ..keer haar om.” Ik moest een rnensch kan soms vreemde gedachten-combinaties maken aan dat gesprek denken by de jublleum-rede die de voorzitter van de Alkmaarsche Hanze hield ter gelegenheid van het dertig-Jarig bestaan der afdeeling. Het was werkeiyk een mooie rede en ik kom er dan ook met graagte op terug. Dertig jaar lang, zoo zeide de voorzitter, heeft de Hanze haar acties ontplooid, dertig jaar lang heeft zy op de bres gestaan voor de belangen der middenstanders, heeft zy voor hen gepleit, heeft zy de mlddenstandsaangelegenheden be hartigd. studies gemaakt over sociale en eco nomische kwesties, kortom, dertig jaar lang heeft de Hanze het middenstandsideaal dlend. Ik zeg nu met m’n eigen woorden, wat de voorzitter in een goed gebouwd en gedocumen teerd betoog voordroeg Hy gaf aan de hand van onlbochenbare feiten een overzicht van wat de Hanze in het verleden voor activiteit ontwikkeld heeft. Doch na deze opsomming der versehalende acties naar bwiten. hield hy een pleidooi voor Intenser actie naar binnen, het geen my by wyze van spreken uit het hart gegrepen was. Wy komen er niet, al zullen wy nog dertig jaar lang actie naar bulten ont plooien. als wy hiet tevens de mlddenstands- bewegtng Innerlyk versterken. Dat het van binnen nog lang niet is zooals het moet zyn, dat. om een enkel ding te noemen, de zelf werkzaamheid van den middenstander in zyn beweging nog heel wat te wenachen overlaat, dat mogen wy tusschen ons gezegd en ge zwegen wel bekennen. Wy krygen dus een aekere tegenstelling tus schen van bulten en van binnen en hier dacht ik aan het gesprek van Jan Wathebtkeran met zyn vriend. Alleen staan wy biykbaar voor het omge keerde geval Mevrouw Wathebtkeran was vol gens de getuigenis van haar echtgenoot en wie aal zulk 'n getuigenis in twyfel durven trek ken? naar den binnenkant gerekend 'n achat, van een vrouw, maar aan den buitenkant (waar haalt de man het lef vandaan om het te zeggen) geen schoonheidskoningin. By onze middenstandsbeweglng kryg je ongeveer een tegengestelde verhouding al mogen we de J vergeiyking niet te sterk doorvoeren In leder geval, als wy den voorzitter goed begrepeh heb ben, dan bedoelde hy toch te zeggen, d*t het geesteiyk Interieur van onze middenstand meer verzorging behoeft dan wel eens vermoed wordt er. dat ary daaraan voor de volgende dertig jaar hebben te denken. Nu zou er weer soon vriend kunnen zyn. die zegt: keer den boel dan maar om en werk voortaan uitsluitend aan die inneriyke vervol making. Of wellicht is iemand geneigd te be weren dat men juist in die eerste dertig jaar aan de geesteiyke vernieuwing van midden stand en middenstander had moeten arbeiden. Ik geloof, dat de waarheid in het midden ligt, zooals meestal. Ten eerste moet eeriyk toege- geven worden, dat die inneriyke vernieuwing nimmer geheel verwaarloosd is, integendeel, herhaaldeiyk zelfs zyn er acties gevoerd, die ge richt waren op vernieuwing van geest, en ver rijking van Inzicht, op vermeerdering van ken nis. op cultureel herstel, maar diepgraven gaat nu eenmaal moeiiyk en kost tyd. Dan moeten wy niet vergeten, dat het ten slotte de uiteriyke factoren waren, de econo mische en sociale wantoestanden, de bedrei ging door het grootbedrijf etc., welke de mid denstanders byeen dreven. De organisatie was dus en is nog voor een deel op afweer tegen vyanden van bulten in gesteld. Dat Is begrypeiyk en vanzelfsprekend. Tot voor kort had heel de sociale, zoowel als de politieke stryd dat karakter van verdediging en afweer. Verdediging tegen het Liberalisme, tegen het Socialisme, tegen het Communisme, tegen nationaal-socialisme ena En voor een deel heeft hy dit karakter nóg. Maar sinds de heerlyke encycliek Quadragesimo Anno, zyn duidelyke rlchtlynen getrokken voer zuiver op- bouwenden arbeid en zoo ka* naast den nood- zakeiyk blyvenden stryd tegen al het verkeer de, meer bewust dan vroeger en meer richting vast dan vroeger het positief innerlyk en uiter- lyk herstel worden nagestreefd. En het is verblydend te constateeren, dat de jublleerende afdeeling Alkmaar van de Hanze, by monde van haar voorzitter, deze dubbels activiteit als werkprogramma voor de komende dertig jaar heeft aangegeven. De raad aan Jan Wathebtkeran 1* een te sim plistische; wy hebben niet te kiezen tusschen van binnen goed óf van bulten goed, maar die nen te werken aan het goed en mooi en sterk zyn Innerlyk én ulteriyk. Met zoo’n werkprogram kunnen wy met moed de volgende dertig jaren in gaan den. Eilacie. een kort antwoord van wethouder Bonsema, wat verward heen en weer gepraat van de raadsleden en daarna de voorspoedige geboorte van de zooveelste raadscommissie, was het eenige wat we te noteeren kregen. En toen konden wy gaan, om de onderbroken vacantie voort te zetten. Men behoeft geen profeet te zyn, om uit een en ander af te leiden, dat het in die geheime zitting gespookt heeft. We willen daar wel het onze van zeggen, wanneer wy eerst nog iets anders voor het voet licht hebben gebracht. Wanneer men ons zou vragen: wie is de meest gelukkige sterveling onder de raadsleden, dan kwam als antwóórd prompt: onze Nestor, de heer D. Covers, Niet enkel wyi hy na een welbesteed leven, vah saffische zórgen vty. zyn otium cum dlgnitate kan genieten, maar ook. omdat hy het record van jubllea-vieringen met stukken slaat. Zoo voor den vuist weg herinneren wy ons: zjjn zeventigsten verjaardag, gouden huweiyks- feest, zilveren raadslidmaatschap, Oranje Nas- sauorde. Het moet gezegd, de Nestor is zooveel feesten ten volle waard. Het pletzier, dat hy er zélf in heeft Is even groot als de animo der collega's om het feest mee te vieren! Waarby natuuriyk de hoogachting voor den jubilaris, meer ge wicht in de schaal legt dan de cake, sigaar en nog wat. Ditmaal was de nestoriyke zetel getooid met bloemen in de stadskleuren, terwyi een „cor sage" van onbescheiden omvang zyn borst sier de. Dit alles was ter eere vm het 55-jarig huwe- lyksfeest dat Dinsdag as. gevierd zal worden. Men zal ons hopelyk niet van vlelery of oogendlenary verdenken, wanneer wy den wensch uitspreken, dat de heer en mevrouw Govers in dezelfde gezondheid en voorspoed nog Jaren mogen leven, voorloopig tot het diaman ten Jubileum, wy zyn er van overtuigd, dat het dan een waar stadsfeest zal worden. x T u wy ook op redeiyke gronden hebben aangetoond waarin het gevaar schuilt van gemengde zwem- en zonnebaden. ryst de vraag, hoe moet in de praktyk nu onze houding daartegen zyn? De eerste plicht om de jeugd tot zedeiyke on gereptheid op te voeden rust op de ouders. Maar de verantwoording voor die opvoeding kunnen zy niet dragen, wanneer zy toestaan.* dat hun jongen komt in gelegenheden, waar zyn zedelyke ongereptheid uiteraard in gevaar wordt gebracht; en wanneer zy toestaan, dat hun dochter door het bezoeken van deze Inrich tingen uiteraard een ergernis voor anderen kan worden. Al te lang zyn ook de goedwillenden half slachtig geweest; al te lang hebben wy ge hoopt. dat het kwaad vanzelf wel tot stilstand zou komen en eiken zomer opnieuw zyn wy ge- desillusionneerd. Tegen het radicalisme van het kwaad vermag geen halfslachtigheid"iets, maar alleen: radica lisme in het goede. En dus: nooit of te nimmer sta men toe, dat zijn kinderen gemengde baden bezoeken. Dat een dergeiyk verbod een paskwil is. wan neer de ouders zélf wel van deze gelegenheden gebruik maken, is zoo evident, dat we dAAr geen woord meer aan verspillen. Edoch, dit Is slechts het negatieve deel van het zwem- en badvraagstuk. Wy zyn niet zoo achteriyk. dat wy niet erkennen de groote waar de van het zwemmen, zoowel voor de gezond heid. van eigen lichaam, als voor de veiligheid, het leven zelfs, van anderen Alleen, dit zwem men zal dan moeten worden geleerd en be oefend, gescheiden volgens de seksen. Er is op dit gebied in Alkmaar al een en an der geschied. Vorig jaar is opgericht een comité ter propageering van gescheiden zwemmen. Dit comité deed goed werk, door met de Directie van de Overdekte en van het Zomerbad te on derhandelen over een behooriyk aantal uren voor gescheiden zwemmen. Bovendien verkreeg men. dat er niet onbelangryke reductie op de prijzen werd toegestaan. En het is een gelukkig verschynsel. dat en kele honderden katholieke zwemllefhebbers (sters) van de geboden gelegenheid met graagte gebruik hebben gemaakt. Ook dit voorjaar is het comité weer met nieu wen moed aan het werk gegaan. Er Is opnieuw onderhandeld met de Overdekte en het Zo merbad en de resultaten zyn nóg gunstiger dan vorig jaar Verkregen is, dat practise!) lederen dag zoowel voor dames als voor heeren ge scheiden kan worden gezwommen. Men kan naar verkiezing in de Overdekte en in het Zo mooie zwemsport op- bepaling. dat wie zich vóór 1 Mei aanmeldt, van 1 Mei15 Mei gra tis in de Overdekte kan zwemmen, óók geldt voor degenen, die zich by het Comité opge ven. Komende week ontvangen onze lezers allen een circulaire, waarin de bijzonderheden over prijzen en zwemmen staan vermeld, terwyi Het raadsmenu van Donderdag JJ. was te mager om daaraan een overzicht van gewonen omvang te wyden. Maar toch was er een enkel puntje, was het vooral een zekere sfeer, die een paar woorden van commentaar gewenscht maken. De habltué's van onze tribune hebben biyk- baar een goeden neus. Wanneer zy in de bladen de raadsagenda lezen, weten ze precies of het de moeite waard zal zyn tyd en aandacht aan de besprekingen van de vroedschap te besteden. Zoo hadden zy het deze week al lahg geschoten, dat het een „zitting van niks” zou worden. Van hun standpunt beschouwd hebben zy volkomen geiyk gekregen, al betwyfelen wy het. of alle raadsleden het met die kwalificatie wel een zouden zyn. wy gelooven b.v. dat mynheer Stoutjesdyk den 15en April 1937 een der hoogty- dagen van zyn politieke carrière zal vinden. Maar daarop komen wy zoo dadelyk nog wel terug. Allereerst dient even gememoreerd, het iet wat vreemde verloop van deze zitting. Zeven punten stonden op de agenda, waarvan het eenige van belang, de overname van de gasfabriek te Warmenhulzen, door het onver wachte en voor ons buitenstaanders, onbe- grypeiyke besluit der vroedschap van die gemeente in de diepe portefeuilles der uitge stelde byiagen werd opgeborgen. Daarvoor in de plaats echter kwam een kleine serie vragen van den recordhouder op dit gebied, den heer Stoutjesdyk. Midden in de behandeling van de affaire werd de draad der debatten vry plotseling doorgesneden en ging de raad zich afzonderen in comité. Op de vraag, of de diensten van de pers na afloop van deze geheime zitting nog noodlg zou den zyn, kwam vah een der weth. het meer openhartige dan voor ons vleiende bescheid: gelukkig niet. Dies vertrokken de persbroeders over den even welkomen als eeriyk verdienden vrijen middag. Een uur lang duurde die gul den vryheid. toen plotseling de bode met de on heilspellende aankondiging verscheen: de hee ren worden verzocht hun plaats aan den raads- dlsch weer in te nemen. De openbare verga dering was onverwachts heropend. Scherp geslepen potloodpunten wachtten on- geduldig op de groote dingen, die komen zou- zeker in dezen benarden tyd luxe uitgaven voor

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17