I van De zevende Katholiekendag Diesviering Rotterdamsche Kamer van Koophandel Wel de kerk, maar... RIPOLIN 4 MASSALE MANIFESTATIE REDE DR, COLIJN OVER DE TOEKOMST Vliegtuig en boot werken samen ZATERDAG 17 APRIL 1937 VAN WEEK TOT WEEK l I Naderè regelingen l Prins Bernhard onder de gasten OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE F. SMULDERS t 1 De sluitingsplechtigheid Aller medewerking noodig 1 de*e Katholieke Kerk bewaard bleef. D. en een wekeiykach Inlevering Het programma Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) In Een ander glanapunt Een der grootste zorgen was het bergen van a. maar pennen r i t i Clearingkoersen 1 1 l t Er worden 11.500 deelnemers verwacht Voorbereidingen in verge vorderd stadium Luchtverbindingen voor passa giers, die per boot uit Indië komen Werking in de lucht e Steun aan die takken van volkswelvaart De plechtigheid in de open lucht De stakers van de gas- en machine-industrie in Albert Lea houden er geducht huis en ontzien zich niet tentoon stellingsartikelen te vernielen i r s Veehoudery-Centrale dat van met hun kleurige vlaggen len. Aan de Evangelle-zyde zangers, gevormd uit de Spr besloot zyn rede met de Kamer het goede toe te wenschen voor het komende werkjaar. Natuurlijk vraagt de voorbereiding van een dergeiyke demonstratie van onze mooie katho lieke gemeenschap, van dit grootsche Offer, mo gen we wel zeggen, dat we den Koning van hemel en aarde zullen brengen, groote koeten. Naar vermogen moeten wy allen ertoe bij dragen. om den Katholiekendag financieel mogelijk te maken 1 z het werd Be de kopermuziek paecilia”. 'het Episco- Koersen vcÉfr stortingen op 17 April 1837 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken t 73.41, Lires t *41. Peseta's f 1040. 1 B C t L 1 t 1 t t 1 2' L t e a Lt LI t a t 1 S B t 1 r zal, zeker bij sommige onderdeelen er van nog niet gemist kunnen worden, maar de bemoeizucht van de overheid, met haat complex van crisismaatregelen, zal eerlang belangrijk inyckrompen moeten worden. Bij de zuivel blijft de noodzakelijkheid van een zeer belangrijken uitvoer tegen niet loonende prijzen ons kwellen en de moge lijkheden om daarin afdoende verandering te brengen, zijn nog door niemand aange wezen. Voor onze Industrie ben ik minder be zorgd. Haar aanpassingsvermogen is zeer groot gebleken en de internationale bewe ging gaat voor haar in de goede richting. Er is. wat de landman noemt, werking in de lucht. Schoonmaaktijd De tijd. om tegelijk Uur hots op te knap pen met de beste lak- In zijn inleidend woord betuigde de voorzit ter der Kamer, de heer W. A. Engelbrecht, den zeer bijzon deren dank der Kamer aan Z.K.H. Prins Bemhard voor zijn hooge tegenwoordig-* heid, waarmede ZK.H. opnieuw getuigt van groote belangstelling voor -s lands economise b leven. Vervolgens hield dr. Coljjn zijn rede over: Wisselingen In het wereldverkeer. De ontwikkeling van het verkeer tusschen de volken aldus dr. Colyn heeft niet een ge leidelijk karakter gedragen. Er is afwisseling door scherpe en langdurige tegenstellingen. Het resultaat van een op- en neergaande be weging, van expansie en van inkrimping van het verkeer, gedurende vele eeuwen, is, dat ce ruimte, de armslag voor een uitgebreid wereld verkeer er is, maar dat de mensch van het tweede kwart der 20e eeuw de benutting van de meest uigebreide mogelijkheden niet tot haar recht doet komen. Dit stelt ons voor de ernstige vraag, welke de gedragslijn moet zijn, die Nederland en zijn In gemeenschappelijk overleg hebben de bovengenoemde verkeersondernemingen ge durende de laatste jaren proeven met een organisatie genomen, welke ten doel heeft repatrieerenden, die zich te Genua en Mar seille ontschepen, in de gelegenheid te stel len op de snelste wijze, per vliegtuig, Ne derland of hun bestemming in andere lan den van Europa te bereiken. Thans is een definitieve regeling getroffen. De adminis trateurs aan boord der mailbooten zijn uitgerust met volledige gegevens omtrent de luchtlijnen RomeMilaan—Frankfort Amsterdam, geëxploiteerd door de KLM.. de Deutsche Lufthansa en de Aviollnee Italiane en MarseilleLyonParijsBrus selRotterdamAmsterdam, welke tot Pa rijs door de Air Prance gezamenlijk onder houden wordt. Vast staat het echter, onomstooteljjk vast, dat alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere wel vaart voeren kan. En evenzeer, dat alleen langs dien weg ook het werkloosheidspro bleem aanmerkelijk kan worden verwacht. Maar ik heb zulk een behoefte niet, ik kar, haar zelfs niet hebben. Want al heb ik deze jaren onverflauwd gepleit voor aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden, niet Ut. niet het ministerie, heeft die aanpassing in de bedrijfswereld tot stand gebracht, maar gij hebt dit gedaan. Het is de onverwettelijke energie van den Nederlandschen industrieel en den Nederlandschen koopman geureest, die de conclusie heeft aanvaard, welke on vermijdelijk was. Het zijn de Nederlandsche arbeiders ge weest, die de noodzakelijkheid er van bjj meer dan één gelegenheid hebben erkend en aanvaard. Is het niet van groote beteekenis. dat dit zoo duidelijk wordt erkend door twéé protestanten, die ernstig op zoek zijn gegaan naar de betee kenis van de kerkelijke binding voor het mo derne menschenleven, vooral in de grootstad? Zien wij, Katholieken, zelf wel voldoende deze groote waarde? Terwijl elders een zekere schei ding plaats heeft gevonden tusschen inner lijke godsdienstigheid en uitwendige kerksch- heid, kan men van de Katholieken zeggen, dat de vorm hunner religiositeit zuiver overeen komt met den kerkeljjken levensvorm. Dit ver- „De veeren van den vogel hebben wel geleden, maar zyn slag- 'zyn ongedeerd De Oslo-bespreklngen zijn het teeken van nieuw beraad Engeland en Frankrijk namen dezer dagen het initiatief voor een onderzoek op iets breeder terrein. De Amerikaansche mi nister van Staat, Cordell Hull, is een onver vaard kampioen voor een vrijer handelsverkeer. van spek Geheel katholiek Nederland neme hieraan deel Een ander glanspunt van den eersten dag zal ongetwijfeld de groote openlngsvergadering Overzien we den toestand van thans en dien van de onmiddeliyk achter ons liggende jaren. dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruit gang te svljzen De geslaagde aanpassing van verscheidene bedrijven, die voorafging aan de monetaire wljzlfing en juist daarom zoowel hei een als het ander vruchtbaar deed zijn, stemt hoopvol. In bijzondere mate geldt dit voor Neder- landsch-Indlë, waar de aanpassing met ver wonderlijk doorzettingsvermogen ten volle be reikt was en waar, vooral door een algemeenc internationale prijsstijging van eenlge belang rijke Indische uitvoerproducten, een zeer veel gunstiger toestand werd verkregen. Indië levert bovendien een goed voorbeeld van verbeteringen In de productletoestanden door internationale samenwerking. Moet men een eindoordeel geven over den toestand en de verwachtin gen, hier zoowel ala in Indië, dan kan Zooals bekend was een plaatselijk comité, on der leiding van prof. dr. A. K. M. Noyons, be last met de voorbereidingen, die thans reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. In een persconferentie, die ook door Hoofdbestuur van den Katholiekendag bjjgewoond, konden reeds verschillende bijzon derheden omtrent de organisatie worden me degedeeld. Het Uitvoerend Comité heeft vlot kunnen werken, doordat uit zijn midden weer een klein bestuur was gevormd, dat met de eigenlijke uit voering van het werk werd belast. Daarnaast werden verschillende commissies benoemd ter verzorging van speciale onderdeden, zooals een Commissie voor het vervoer, een commissie voor voedselvoorziening, een commissie voor den dienst Eerste Hulp by Ongelukken, een commissie voor logies, een commissie voor den altaarbouw, een pers- en propaganda-commis- sle, enz. De Nederlandsche brengt ter kennis van belanghebbenden, met Ingang van Dinsdag 20 April 1937 tot na dere aankondiging de inlevering van spek te IJmuiden moet geschieden bij de N. V. Ijsfa briek en Koelhuis IJsvries. De inlevering zal kunnen geschieden des Dinsdags en Donderdag 's morgens van 912 uur en ’s middags van 25 uur. 11.00 u. Pontificale Hoogmis, opgedragen de open lucht, op het terrein aan de Croese- laan, door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. De Jong, met predikatie van Z.H. Exc. Mgr. J. Hulbers, over het onderwerp: ,JDe onwaardeerbare gave van het Geloof.” 2.15 u. Openlngsvergadering op bovengenoemd Dat zijn de voornaamste lichtpunten te mid den van veel dat nog donker is. Daarop rust ook het vertrouwen op een betere toekomst. De regeering zal, In hare sfeer, het mogelijke heb ben te doen voor verruiming van het handels verkeer. voor het wegnemen ook van alle noo- dlge belemmeringen, binnenslands, voorwaarde voor een welvarend Nederland en een voorspoe dig Indië. Maar daarnaast blijft ook waar het oude adagium, dat de mensch op Gods hulp alleen hopen mag. Indien hij zich zelf tot het uiterste Inspant. n de twintigste eeuw zijn de menschen. althans In ons land, misschien niet minder braaf dan vroeger, misschien aelfs niet minder religieus, maar het is zeker, dat zy in grbote massa veel minder kerksch zyn dan vroeger. Voor de katholieken, dig zich streng houden aan den kerkeljjken Zondagsplicht, geldt dit slechts in beperkte mate, doch de protestanten hoort men algemeen klagen, dat de Kerk baar vat op de menigte verloren heeft of bezig Is, te verliezen. Zelfs bestaat er een zekere animositeit, In die kringen vooral, tegen de „kerkschen'waarvan men ook onder ka tholieken een enkele maal een flauwe weerspie geling vindt, b.v. in het wantrouwen tegen „de fijnen”. Dit verschijnsel heeft vele oorzaken, en het zal ook vele gevolgen hebben. Het is In ieder geval een verschijnsel, dat de bezorgd heid opavkt Zoo zagen het twee leden der re dactie van het veertlendaagsche orgaan Her vormd Amsterdam, een protestantsch tijdschrift „dat de belangen van de Ned. Hervormde Kerk in den ruimsten zin des woords wil dienen.” Zy gingen er op uit en raadpleegden een groot aantal jeugdleiders „van alle gezindten” over liet vraagstuk betreffende de kerk en de jeugd. Geen enkele richting sloegen zij over. Zoo vindt men in het boekje, waarin zij de gesprekken met de jeugdleiders samenvatten, zoowel de N.S.B. als de S.D.A.P., zoowel het Nederland- sche Jongelings Verbond als De Graal verte genwoordigd. Het resultaat van deze gesprekken is In weinig woorden weergegeven In de in leiding: „Iedereen wil wel de kerk, hoe haar schakeering ook zij, maar bijna „iedereen knoopt er een verwachting of een voorwaarde aan vast. De kerk moet haar verstarde vormen prijsgeven en toonen, dat het christendom be teekenis heeft in alle levensopvattingen; zij moet de waarde van het leekengetuigenls meer tot uitdrukking laten komen en zy moet meer waarachtige levensleiding geven. Volgens enke len moet deze leiding zich ook uitstrekken tot het politieke terrein. Practlsch allen gelooven in de kansen van de kerk, als die maar open wil staan! Misschien nog onbewust komen jonge menschen uit alle kampen naar de kerk toe, maar zy komen met zeer concrete bezwaren en vragen. Zij beseffen sterker dan een vorige generatie, welke waarden er In de kerk ver borgen zijn, bovenal welke waarden er in het Christendom liggen.” Een onderzoek, dat werkelijk alle groepen en deelen van ons volk bestrijkt, leidde tot deze merkwaardige conclusie. De katholieke lezer zal wel begrepen hebben, dat het hier zeer in het algemeen gaat over het bégrip „kerk”, en dat het onderzoek naar de gezindheid van de jeugd het zware moderne kerkprobleem geenszins tot in alle onderdeelen kan oplossen. Doch het blijft een verheugend feit, dat onder de jon geren de vraag leeft naar de beteekenis van het kerkelijke leven, onverschillig welke „kerk” zij bezoeken. Men ziet in het kerkgebouw en in den godsdienstleer niet meer uitsluitend de overblijfselen van een voorbije grootheid. Men beseft weer, dat de christelijke kerk een bood schap aan de wereld heeft te brengen, en wel: de goede boodschap, het Evangelie. Men vraagt naar het evangelie in de wereld. Men vraagt naar de evangelische Waarheid In en door de Kerk. Men houdt zich bezig met de kerkheree- niglng, met „kerkopbouw” en kerkherstel." Men acht het niet meer voornaam, de kerk te negeeren. Dit alles beteekent winst voor de christenheid en het zal vruchtbaar blijken voor de christen-eenheld, de ware katholiciteit, dlc door tallooze' christenen gezocht wordt, nog vol huivering en vol aarzeling, maar ook vol eer lijkheid en vol geestdrift. Zeker, men vreest, dat men Rome vinden zal. Dat de Roomsch - Katholieke Kerk de apostolische overlevering bewaarde en het beginsel der kerkelijke alge meenheid zuiver hield, wil men niet zoo maar toegeven. Ook aan de Roomsche Kerk stellen de zoekenden naar de ware Kerk hun eischen. Toch wordt uit het boekje van Mej. dra. M. S. Schenk en J. B Th. Spaan, die het belang wekkende onderzoek Instelden, wel één ding duidelijk. De Roomsche Kerk bezit een ge heim, dat de andere kerken niet bezitten. Het wordt met evefivele woorden toegegeven. Voor de Pontificale Hoogmis in de openlucht is een fraai altaar ontworpen door architect Willem Maas, welk altaar beveiligd is door een dak. omdat ook met de mogelijkheid van min der gunstig weer rekening gehouden dient te worden. Het wordt uitgevoerd door den heer Heymerink. Opdat alle menschen de plechtigheid goed kunnen volgen, is het altaar op een hoogte van 180 M. geprojecteerd. De breedte is 14 M. by een diepte van 9 M. Op de zü-wanden worden de figuren van het Pinksterfeest, de H.H Petrus en Paulus, door Charles Eijck geschilderd, terwijl de achter grond een groot kruis vertoont. Boven het dak verschijnt een groot Chrlstus-monogram. Aan deze hoogverheven plaats zal nog meer luister worden gegeven door de aanwezigheid de jeugdvereenlgingen. die zich terzijde in een boog opstel- In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam haar verjaar dag gevierd met een buitengewone vergadering in de groote Doelenzaal, in welke vergadering de minister president Z. Exc. dr. H. Coljjn, een rede heeft uitgesproken. telde een Graalmelsje, maar leder Katholiek had het kunnen vertellen: „in de Ker| voel ik mjj volkomen thuis. Voor mij bestaat uw probleem niet. De Kerft bevredigt Inderdaad al onze religieuze verlangens.” Men weet niet, hoe oneindig veel dit betee kent. Men weet niet, welk een wonder het eigenlijk is. Men zoekt de verklaring b.v. bij de soepelheid van de Katholieke Kerk, waartoe zoowel het groote genie als het eenvoudigste verstand kan behooren. Maar die soepelheid is dan toch ook zoo, dat de kerkelijke leer, de kerkelijke waarheid voor het genie precies hetzelfde bluft als voor den ongeletterde. Kr zjjn geen dingen, die het volk moet gelooven. $n die geleerden wel beter weten. Neen, wat de Kerk dat zijn wij allen, die Katholiek zijn ons te gelooven voorhoudt door middel van haar onfeilbaar leergezag, dat gelooven wij allen, groot en klein, of anders zijn we niet meer Katholiek. Ook is de verklaring van die wonderbare een stemmigheid tusschen persoonlijk leven en kerkelijk leven bij „de Roomschen” wel gezocht in het feit, dat de diensten van de Kerk zoo liturgisch zyn. Hier ligt inderdaad een gewel dige blndkracht voor elk afzonderlijk leven. Wy allen worden gedoopt, getrouwd, gewijd, begraven met de oude en diepe wijsheidswoorden der H. Schriftuur, die ons aller Innigste leven verbin den aan de eeuwige Waarheid, Maar ook deze blndkracht, hoewel van enorme levensbeteeke- nis, is nog niet de beslissende Men zoekt een andere verklaring by de ker kelyke tucht. Wie zou zich echter aan die tucht onderwerpen, als hy er niet iets achter voelde, dat deze tucht verantwoordt? 's Zondags naar de Kerk gaan en 's Vrydags visch eten is heusch nog geen Katholicisme, dit weet en voelt ieder van ons. De tucht onderhoudt voor zeker de eenheid, maar deze eenheid komt niet voort uit die tucht. Ze moet een veel die- peren grond hebben. Er wordt dan ook terecht gewezen op het Sacramenteele karakter in het kerkelyke leven. De sacramenten binden ons met elkander en met God. Er wordt gewezen op de fyne psy chologie van het Katholicisme, vooral in de biecht. Ook dit is van beteekenis. Tenslotte wijst men op de groote schakeering der mogeiykhe- den, die openstaan voor den Katholiek om zyn godsdienstige behoefte te bevredigen volgens het voorbeeld van zeer verschillende heiligen, zooals in de kloosterorden en de derde orden. Het persoonluke wordt by ons niet onderdrukt door het kerkelyke, het blyft zoo vrij, dat men een geheel oorspronkeiyke heilige kan Worden. Dit alles is het voorrecht van den Katholiek, omdat zyn Kerk Inderdaad de band der my stieke liefde is: het Lichaam van Christus. Ziedaar de verklaring. Beseffen wy dit voor recht wel voldoende? Als dit bewustzyn in ons afsterft of verzwakt, dreigt dok ons geloof te formalistisch, te weinig levend te worden. Hier ligt de kans van den duivel! Hierop loert hy. Maar hy zal de Kerk niet overweldigen, zoo staat geschreven. Want in de Kerk bindt ons de Heilige Geest.' die de Liefde is. Zoo is het mogeiyk, dat oe elders geschokte harmonie van persoonlijk en kerkelyk leven in de „Heeft de kerk nog vat op de jeugd? De Roomsch Katholieken kennen deze vraag nau- weiyks. Niemand, die nog eenigen prijs stelt op de beiydenis van zyn Roomsch Katholiek ge loof, zou er aan denken, zyn kinderen niet naar een R. K. school te zenden, naar een school die staat onder het patronaat van de Kerk. Zyn de kinderen van school af, dan worden zy aanstonds opgevangen in de congregatie. „Congregaties, wat zyn dat precies? Wij heb ben wel eens het Woord gehoord, den naam gelezen, maar inhoud had het woord weinig voor ons. In de congregaties zijn zeer vele Roomsch Katholieken georganiseerd, die niet meer op de schoolbanken zitten; apart zyh gegroepeerd jongens en meisjes, mannen en vrouwen. Eens lier week komt elke congregatie samen. De meeste leden bezoeken de byeen- konist geregeld. „De Graalleidster schynt even verwonderd, als wy hier zeer verbaasd van ophooren. Ja, wy kunnen ons voorstellen, dat het in dorpen, in kleine plaatsen misschien, zoo gaat, maar zou dat in de hoofdstad, waar alle vereenlgin gen zonder uitzondering klagen, dat de leden de byeenkomsten niet bywonen, ook mogelijk zyn? Het is mogelijk. Het behoort betrekkelyk tot de uitzonderingen, dat de leden der con gregatie niet geregeld komen.” „Het komt naar aanleiding van de congrega ties naar voren, maar telkens zal het weer op vallen, hoe de Roomsch Katholieke Kerk de vat op haar leden heeft weten te houden, hoe zy hen gebonden heeft aan de Kerk. De ker ken, uit de reformatie geboren, missen deze strakheid, die voor buitenstaanders een zeke re bekoring heeft. Veel minder dan de Roomsch Katholieke Kerk beheerschen zy het gebeele levensterrein, beheerschen zij het geheele leven van hun leden.” De krachten van het land zyn niet gebroken, de ontzag lyke werelddepressie heeft voorts ook wel goede gevolgen gehad. In dien zin dan, dat de veel gesmade aanpassing menig bedrijf in de positie heeft gebracht, dat het thans weer met vertrouwen op de wereldmarkt kan verschynen. Het zal nog zeer de vraag zyn of daar, waar alleen maar gedevalueerd werd en niet aangepast, de positie ultelndelyk even goed zal biyken als by ons het geval is. Meer dan één land heeft moeiiykheden ontweken, die wy hier moedig hebben doorstaan Er zullen er onder u misschien zyn die glim lachend denken, dat ik door deze uitlating een oordeel uitspreek over het regeeringsbeleid der laatste jaren, dat ik tracht myzelf een bewys van goed gedrag uit te reiken. Dat Is niet zoo. Als ik daaraan behoefte had, zou het hter, in een onpolitieke byeenkomst, de plaats niet rijn, zulks te doen. Het streven naar versnelling van de verbin ding tusschen Indiè en het moederland komt andermaal tot uiting door een nieuwe wjjza van samenwerking tusschen de Stoomvaart Maatschappy Nederland en den Rotterdam se nen Lloyd eenerzyds en de KLM ander zijds. Nog slechts een maand scheidt ons van de groote gebeurtenis, den Zevenden Katholie kendag op 17 en 18 Mei te Utrecht te hou den, die weer een heerlijke getuigenis zal zyn van het katholieke geloofsleven in ons vaderland. Alle katholieken van Nederland moeten aöo eenigszins mogelyk door deel neming en anders door hun gebed aan den Katholiekendag meewerken, om op wijze eere te brengen agn God. Deze Katholiekendag staat immers zeer by- zonder in het teeken „Voor de Eer van God” en nu we allerwege vernemen, hoe de Naam van God door moderne heidensche opvattin gen onteerd wordt, zyn we dankbaar gestemd, dat zoon mooie vorm is gevonden, om onze gevoelens, die eerherstel wenschen, tot uiting te brengen. Duizenden en duizenden trekken daarom twee den Pinksterdag op naar de oude bisschopsstad, zoodat het een massale manifestatie wordt. In de openlucht, waar een Pontificale H. Mis wordt opgedragen, zullen allen zich rondom den Christus Eucharistlcus vereenigen en Hem in schoone lofzangen huldigen of met een stil gebed eerbied en aanhankeiykheid betuigen, waarby gesmeekt wordt om steun in de woe lingen onzer dagen. Het woord van bevoegde sprelftrs zal wyzen op de kwalen van dezen tyd en leeren, hoe deze te bestryden. Wetend, onzen lezers hiermee een dienst te hewyzen, drukken we nog eens het program ma af. men zeggen: de veeren van den vogel hebben wel geleden, maar zijn slag pennen zijn ongedeerd. In Indië zjjn de veeren alweer aan het bijgroeien en ook hier mag men dit als geen onverwachte nieuwe storingen optre den tegemoet zien. overzeeeche gewesten onder deze omstandighe den te volgen hebben. Het moet dwaasheid worden geacht alleen een politiek te willen voeren die diametraal tegen over die van nagenoeg de geheele wereld staat. We moeten rekenen met wat anderen doen Deden we dit niet, dan haalden we in zeer kor ten tijd den econotnlschen chaos binnen. Hou zeer we ook anders zouden willen, wy kunnen op ons eentje de wereld niet hervormen, wy biyven voor een goed deel gebonden door wat anderen doen. En in ons oordeel daarover moe ten we ook rekenen met de veranderingen, die zich in de laatste decennia op het terrein der wereldeconomie voltrokken hebben, en niet meer alle ongedaan te maken zyn. Thans is er meer teekenlng in den toestand gekomen. De hoofdlynen van elks beleid zyn niet meer zoo nevelig als ze waren en dit steiv ons in staat behoudens de nog altijd noo- dige omzichtigheid lynen voor onze toekomst uit te stippelen. We weten nu langzamerhand, althans ten naaste by, voor onzen akkerbouw en den tuin bouw wel waar te staan, in hoeverre sommige verschuivingen als van blyvenden aard be schouwd moeten worden. terrein. Openingsrede door den voorzitter van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Ka tholiekendag Mr. A. Baron van Wynbergen, waarna korte toespraak van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong. Vervolgens een rede van Prof. Dr. G. Brom over ..De Eer van God 7.30 u. Avondvergadering in „Tlvoli”. Rede van Prof Dr. F. Weve O. P over ,De Gods on leering". Deze vergadering zal worden volgd door een ontmoetlngsbyeenkomst in zalen van Tlvoli. is plaats voor 200 verschillende koren van de stad Utrecht, die onder leiding van Pa- 'flter C. Huygens O. F. M. de wisselende gezan- wen uitvoeren. -- Overigens wordt de Mis als Volksmls gezon gen door alle gelóovlgen. die den tekst en de muziek in het programma-boekje zullen vin den. De zang wordt gedragen door van de Nieuwe Harmonie ,Bt. j De Pauselyke Internuntius eig paat worden aan den Ingang van het terrein af gehaald, waar twee tenten voor de ontvangst worden Ingericht. De andere dienstdoende gees- teiyken. de tien assistenten, alsmede twintig misdienaars zullen rich Inmiddels op het al taar bevinden De leden van het Metropolitaan Kapittel, de gemyterde abten en andere hoogwaardlgheids- bekleeders zullen kort voor het altaar plaats nemen. Ook vele wereldiyke autoriteiten, onder wie de katholieke Ministers, zullen aanwezig zyn. Onderwyi zal via een geluidsversterkingslnstal- latle, welke ook tydens de redevoeringen goede diensten kan verrichten, geestelyke muziek Van gramofoon-platen worden ten gehoore ge bracht. Totdat een machtig ..Ecce Sacerdos” klinkt en de stoet van prelaten midden door het volk naar het altaar schrydt en de eigeniyke plech tigheid een aanvang neemt. Dinsdag 18 Mei 10.30 uur: Slultingsvergadering in Tlvoli. De secretaris van het bureau „Pro God-actle”, de zeereerw. heer Mr. A. Diepenbrock. zal spreken over ..Terugkeer tot God”. Ook Z. H. Exc. Mgr Dr. J. de Jong zal in deze vergadering het woord voeren. Daarna slultlngswoord van den voorzitter 2.30 uur: Kerkelyke plechtigheid in de Kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming aan de Biltstraat. waar het Te Deum zal worden ge zongen en de zeereerw. heer Ant. M. Jansen, directeur van de Katholieke Actie in het Aarts bisdom. een predikatie zal houden over .Kin deren Gods door Jezus Christus." Ter nadere aanduiding vermelden we, dat met het terrein aan de Croeselaan bedoeld is' het groote terrein, dat gebruikt wordt voor het jaariyksche concours hlpplque. Wy kunnen dit doen door ons lidmaatschap van den Katholiekendag of door het koopen van een congreskaart. Tegen een vergoeding kan men zich bovendien een plaats op de tri bune verzekeren. Ook andere gewaardeerde bydrageti zal de penningmeester van het Uitvoerend Comité, de heer H. L. Boerrigter, gaarne op zyn giro nummer 297113 Ontvangen Het secretariaat. waartoe men zich kan wenden voor lidmaatschapskaarten en congres kaarten is gevestigd: Kromme Nieuwe Gracht 25. eveneens te Utrecht. De leden van den Katholiekendag ontvangen een biljet met een strook, waarop hun door de Spoorwegen reductie wordt verleend Zy. die door bemiddeling van een organisatie den Katholiekendag willen bywonen. ontvan gen alle verlangde inlichtingen van hun be stuur. Tydens den Katholiekendag worden speldjes verkocht met het embleem „Christus Rex". Op verschillende manieren zal in dén tyd. die nog aan den Katholiekendag voorafgaat, hierop de aandacht gevestigd worden, om het geheele Nederlandsche Katholieke Volk mo biel te maken. Allen moeten wy die dagen van een Apostolisch vuur bezield zyn. Ook de K R. O. zal telkens herinneren aan wat ons te wachten staat door een kort krach tig woord van den on vyf minuten-praatje. De Zevende Katholiekendag zal slagen! de talrijke deelnemers, omdat men heel goed beseft, dat het bezwaariyk was de menschen zoo*n langen tijd te laten staan Er wordt ge rekend op 11.500 deelnemers. Me% een Amsterdamschen aannemer is men nu overeengekomen, dat de tribunes, die inder- tyd dienst hebben gedaan op den Kaderdag van de R. K. Staatsparty, gebruikt zullen wor den voor den Katholiekendag Daarom heeft men de beschikking over 10 000 zitplaatsen, terwyi de aanwezige tribune 1400 personen kan bevatten. Verschillende groote organisaties, met na me: de R. K. Boerenbond, de R. K Werkne- mende Middenstand, de Derde Orde van 8t Franciscus, de Derde Orde van St Domlnlcus. de R. K. Vrouwenbond, de R. K. Midden standsbond. de Congregatie van de H. Fami lie. de Marla-congregatle. de St. Adalberts- vereeniglng en het R. K. Werkliedenverbond vaardigen "een groote groep af. terwyi van de jeugdvereeniglngen 1500 personen verwacht kunnen worden. Er zullen zes rxtra-tremen naar en van Utrecht loopen. waarnaast met verschillende autobus-ondernemlngen regelingen zyn getrof fen. Velen zullen ook in een particulieren auto komen, waarmee eveneens rekening is gehou den. Er is een groot parkeerterrein, waar voor vele automobielen alsmede voor het stallen van rijwielen plaats is Hoewel er dien dag met tram en autobus een geregeld contact zal zyn tusschen hel terrein aan de Croeselaan en de binnenstad, aal het toch voor vele menschen bezwaariyk zyn om in den betrekkelyk korten tyd tusschen de Pontificale Hoogmis en de openlngsvergadering nog het terrein te verlaten. Er wordt daarom voor een goede consumptle- gelegenheid op het terrein gezorgd. waarby een uniforme prijs wordt vastgesteld. Indien onze productie haar afaet naar buiten niet herwinnen kan en zy in de mate, als de laatste jaren het geval was, gebonden blyft aan het nationale consump- tievermogen, is de verdwijning der werk loosheid een onoplosbaar probleem. Ook onze fabrieken en arbeiders hebben voor heen in ruime mate gearbeid ter voorzie ning in de behoeften van anderen dan het Nederlandsche volk, zy zullen dat moeten biyven doen. Te "s-Gravenhage is plotseling overleden de beer F. Smulders, lid van den Raad van Be heer van de N V. Werf Gusto vji. firma A. F. Smulders te Schiedam. De begrafenis is as Maandag op het RK. Kerkhof aan de Kerkhoflaan te s-Graven- hage. nadat in de parochiekerk van den H. Jaco bus om half elf de plechtige Requiemmis zal zyn gecelebreerd. Daags hierna wordt de Zevende Katholieken dag met een plechtigheid in de kerk van On ze Lieve Vrouw ten Hemelopneming aan de Biltstraat besloten. Ook deze plechtigheid zal niet nalaten by de deelnemers een indruk van ontroering ach ter te laten. De Zeereerw heer Ant. M. Jansen houdt een predikatie onder den mooien en echt tot ons geloovig hart sprekenden titel„Kinderen Gods door Jezus Christus In blyde vreugde zal het „Te Deum” als een innig dankgebed ten Hemel stygen. omluisterd door een majestueuze melodie De zorg voor het muzikale gedeelte van de ze plechtigheid is toevertrouwd aan de heeren Smit en Andriessen Plaatsreserveering geschiedt by de adminis trateurs, die bovendien terstond reisbiljetten afleven naar alle Europeesche bestemmingen. Op zee worden de reserveeringen per radio aan Genua en Marseille doorgeseind. De mail schepen komen zoo vroegtydig voor den wal, dut er steeds een goede aansluiting is op de vertrekkende vliegtuigen. Te Genua wordt ge bruik gemaakt van een onmiddellUk aanslui- tenden trein naar Milaan, waar de reizigers een vertegenwoordiger van de KLM. vinden, die hen naar het vliegveld Taliedo brengt. Van het vliegveld Marseille, waarheen de passagiers per auto vervoerd worden, bestaan twee diensten, een ochtendverblnding. welke om 9.30 uur en een middagverblndlng. welke om 13.50 uur vertrekt. Deze machines bereiken Parijs om resp. 12.45 en 17.00 uur. Rotterdam om resp. 15 55 uur en 22.55 uur en Amsterdam om 18.25 uur en 2325 uur. zyn. waarin ook de Aartsbisschop. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong het katholieke volk zal toespreken. Des avonds heeft een vergadering in „Tlvo li" plaats, waarvoor eveneens de belangstel ling van allen gevraagd wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 21