opgehelderd We luisteren naar I n I I 1 1 Autodiefstallen in i H uitgebrand ie I T H n H -t diensthoogte nog niet toe heeft men reeds i i 2_'. 1 jf berekende prestatie ruimschoots zal bereiken. De Sarkani naar Ceuta gebracht Sport en spel V BOOKMAKER EN ZIJN VRIENDIN IN ARREST De katfi. grootpers in ons land Postwisselvervalsching Tien arbeiders gewond De reis van de O 12 en O 14 G 1 maakt kunst- vluchten De bloemenvelden Zondag 18 April ZIELZORG HERTOG HENDRIK Maandag 19 April VONNISSEN TE ROTTERDAM De inbrekende glazenwasschers Droevig einde SCHAKEN Het intern* tournooi De inbraak te Sliedrecht Fine heeft de leiding OPNIEUW 5 JAAR GEËISCHT VOORDEELIGE VONDST Wat het archief uitwee» Snel groeit het jacht Piet Hein Groote hoeveelheid vrachtgoed werd een prooi der vlammen Hoe de werkzaamheden voor den bouw zijn gevorderd Internuntius bezoekt de Hofstadbloem De commandant van de Java heeft zich niet verzet tegen opbrenging van dit verdachte schip Behandeling brandstichtingszaak voortgezet DOOR HIJSCHLIER GEGREPEN Na lange onderzoekingen werd klaarheid in de zaak gebracht OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE De eerste reis van Majoor G. Schimmel H H Steunvergoedlng erwten en veldboonen Gestolen koffer een belangrijke schakel Nog meer Uitspraak 23 April Vyf jaar gevangeniaatraf voor den hoofddader ZATERDAG 17 APRIL 1937 Volhouden van I Door de Osa. Romano geprezen Schippersknecht ernstig gewond Erratum dief atollen 11 welke m. m. thans kunnen concludeeren, dat het toestel zijn M. 8 50 Gram.pl. 10 50 Benige 11.20 de zaak tegen den ongeveer 78-jarigen A. P.. geest- i1 Justitie zag geen aanleiding N. X. voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. KLATS OU JOUR SN LA CAATS met van 1 7.15 Vervol Bert Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt dat de steunvergoedlng voor 8. Koltanowskl 3 punten. 7. Dunkelblum tjj punt. I. Dyner 3 punten. S. List 1M punt plus 1 afgebroken partij. 10. Reynolds 1 punt. De O 12 en de 0 14, die deze week naar West-Indlë zijn vertrokken, zullen 23 April de haven Ponte Delgade aandoen en Dinsdag 4 Mei te Willemstad aankomen. Blykens een by het departement van Defen sie ontvangen telegram bevond de groep II, on- derzeebooten O 12 en O 14 zich Vrijdagmiddag op 5 gr. W.L. en 48 gr. 50 mln. NB. Er staat zware zee. De Amsterdamsche rechtbank heeft den postwisaelvervalacher A. de V, den hoofd dader van het complot vervalschers, dat on langs terecht heeft gestaan wegens het ge bruik maken van valsche geschriften en we- g4ns valschheid in geschrifte meermalen ge pleegd, tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. In den verkiezingstijd zullen wy door heel onze houding tot uitdrukking bren gen-. dat wij bereid en In staat rijn. land en volk te kunnen dienen. De katholieken 1 r 1 1 1 t 1 1. Fine 4 punten plus 1 afgebroken partij. 2. Orob 3M punt plus 3 afgebroken partijen. 3., 4. en 6. Landau, Tartakower en Keres, allen 3% punt. Vrijdag is de zesde ronde van het internatio nale schaaktournool te Oostende gespeeld. De uitslagen luidden: Als de teekenen niet bedriegen, zullen de ko mende dagen de bloemenvelden op hun mooist zijn. Narcissen, hyacinten en ook vroege tul pen staan in diverse kleuren in bloei, en doen by goed weer In de komende weken een groote belangstelling verwachten. dit op rei'. m< Vrijdagmiddag heeft de Pauselijke internun tius Mgr. Paolo Oiobbe, een rondwandeling door de exposltle-rulmte van de Haagsche Bloemen tentoonstelling de „Hofstadbloem" gemaakt. FineDunkelblum 1—0 LandauTartakower MK KeresDyner 1—0 ReynoldsKoltanowskl 01 ListOrob afgebroken in gelijken stand. De afgebroken party uit de derde ronde tus schen Fine en Landau ia tenslotte door den Amerikaan gewonnen. De afgebroken party uit de vyfde ronde tusschen Keres en Koltanowskl eindigde in remise, terwyi die tusschen Fine en Orob wederom moest worden afgebroken, ech ter thans in een stand, waarin Orob zeer groo te winstkansen heeft. De stand na de zesde ronde luidt thans: Waai waar zwyg zyn i dag, zoo t Gerti gemii ellenc die o gen i slecht Oe< had 1 sey. 1 ramei vrees nen Was. Zóó het H i’ l I rai sul vei 1 tei eei kif vai 1 wU me nle gri - dai onl ter dei ral aai ha; I rici ins sla! ges wel ma V ove trel kar Z kan yoc c tjes hui schi zooi E een zich B len ster D dez< B nan aart len De echt niet Bi te ge van te t tot W deze alecl 1. 3. of a rech H< eel c weet factc vaak verw waai van men drag Van echb woor het zekei dat aang prik) keur studl daar van stuck Na ende in N Hom dat norn scha; Ier. zy i pen invlc eellei piek zy eruzï den Afril van deze gezw verd' daar overl Voor met aan. op d ife 41 7 20 roep. met i t en eollsten. 9.50 Epiloog. De „Osservatore Romano" van 14 April maakt niet waardeering melding van de snelle wyze, waarop de twee encyclieken ..Divlnl Redernp- torls" en Jdit brennender Sorge" onder de Nederlandsche katholieken verspreid zyn. De groote katholieke dagbladen, waaronder „De Tyd”. hebben, zooals altyd. onmiddeliyk den vclledlgen tekst in de Nederlandsche vertaling gepubliceerd. Hierby heeft zich ook aangeslo ten het geïllustreerde weekblad „De Katholieke Illustratie”dat zyn abonné’s het zyn er 110.000 den Nederlandschen tekst van de twee encyclieken in brochure-vorm gratis als supplement by het weekblad heeft uoen toe komen. De rechtbank te Rotterdam heeft weer von nis gewezen in eenige zaken die verband hou den met de Inbraken gepleegd door bemiddeling van de beruchte belde glazenwasschers. De 43-jarlge glazenwasscher L. H. P. is ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van den tyd in voorlooplge hechtenis door gebracht. De 35-jarige gedetineerde glazenwasscher H. N. O. werd veroordeeld tot 2 Jaar gevangenis straf met aftrek van de voorlooplge hechtenis. De kantoorbediende M. A. J. H. werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf en met ontzegging van het recht by de gewapende macht te dienen voor den tyd van 6 jaar en 6 maanden. Vrijdagmiddag zyn de proefvluchten van het G 1-vliegtuig te Soesterberg voortgezet. Zooals bekend werden Woensdag met de O 1 enkele proefvluchten te Soesterberg gemaakt, doch in verband met het lage wolkendek kon men geen Toen, nadat luitenant-vlieger Leegstra met een zeer geslaagde vlucht de O 1 aan den grond had gebracht, het vliegtuig over het terrein taxiede, schoof plotseling door tot dusverre onbekende oorzaak het rechter- wiel naar binnen, zoodat het vliegtuig kan telde. Hierdoor werd het toestel licht aan den rechtervleugel en aan de schroef be schadigd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. In het verslag van de verklezingsrede van mr. Gosellng, Donderdagavond te Delft gehouden, gelieve men de zinsnede in het tweede deel, onder het hoofdje ,De positie der Katholieken", aldus te lezen: Op de plaats, waar twee vrachtauto's van Van Oend en Loos stonden, welke met vyftlen talen zouden worden geladen, schoot plotseling een steekvlam naar bulten, welke belde wa gens blakerde. Over den inhoud van de balen tast men in het duister, daar ook de vracht brief Is verbrand, maar men vermoedt, dat zy celluloid hebben bevat. Het vuur deelde zich vervolgens mede aan den grooten voorraad goe deren, welke voor een aanzlcniyk gedeelte door het vuur is vernield. De laatste Jaren züh herhaalde malen in België automobielen ontvreemd, waarvan men vermoedde, dat zy via de Nederland- eche grens naar het centrum van Neder land werden gebracht, teneinde daar ver kocht te worden. De 20-jarige C. Elbertse uit Vreeswyk, schip persknecht op de Risico is by het zandbagge- ren op de Waal, ter hoogte van Brakel, door de as van een hyschlier gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Het slachtoffer werd met verschillende verwondingen en een gebroken been en arm en een schouderfractuur, door eén toevallig in de nabyheld varende boot van den rykswaterstaat naar het veerhuis te Bra kel overgebracht en vandaar naar het zieken huis te Gorcum vervoerd. De toestand van E. is ernstig. het de inspecteurs van de douane te Amsterdam en Vllsslngen in den arm genomen. Uitvoerige nasporlngen van deze combinatie leidden er toe, dat men in Rreakens ontdekte, dat de bookmaker J. P. C. daar by herhaling gesignaleerd was. En niet alleenhy was steeds In het gezelschap van een jongedame, die men zich zoo goed herinnerde, omdat zy altyd een klein wit langharig hondje by zish had. Een caféhouder te Breskens kon zelfs mededeelen, dat het twee tal heel vaak by hem gelogeerd had en op de meest wisselvallige tyden, soms zelfs wel mid den in den nacht arriveerde. Het was hem toevallig opgevallen, dat zy telkens In een anderen wagen kwamen. De juffrouw bleek te zyn de 24-jarige P. K. uit Amsterdam, maar veel verder was men nog niet gekomen, omdat die geheimzinnige Belg C. B maar onvindbaar bleef. Het ongeveer vierjarig kind van den landbou wer G. van D., wonende In de wykersloot te wyk by Duurstede is spelende In een zinkput geraakt. Toen de dienstbode langs den put kwam, vond ze het kind, doch de arme kleine bleek reeds In de modder gestikt te zyn. kunstvluchten verrichten. Vrydagmlddag Is men echter hiertoe overgegaan. Verschillende jachtvliegers, os. luitenant- vlieger Leegstra en sergeant-majoor-lnstructeur Lambermont, hebben eenige kunstvluchten met de G 1 uitgevoerd, waarby opnieuw de goede hoedanigheden met het vliegtuig waren te zien. De groote wendbaarheid en de goede bestuur baarheid maken de G 1 tot een gevechtsvlieg tuig van den eersten rang. Ook adjudant-onderofflcier Van der Griendt heeft met de G 1 een vlucht gemaakt. Alle vliegers gaven als hun oordeel te kennen, dat de G 1 uitnemende vllegelgenschappen bezit. Verschillende loopings en rolls werden met het vliegtuig uitgevoerd. Dat ook nu van de zyde der militaire vliegers voor het stuntvllegen een groote belangstelling bestond, behoeft geen betoog. Met groote aan dacht volgde het deskundige publiek de ver richtingen van de vliegers, die hoog in de lucht fraaie stunts met de G 1 uitvoerden. Orunpl. 7J0 Omroepsymphonle-orkest. S.30 Gevar programma 8.50 Vervolg con cert. 8 30 Omroepdanaorkeat. 10.20—.11.30 Gram.pl. DH TRCHUNIMIZXDEk 1571 M. 730 Omroeporkest. Omroepkamerkoor en so il» ten. 0.5013.16 O. Kermbach's en F. Weber's dansorkeet. Vrydagmlddag heeft In 4e vrachtgoede renloods van de Nederlandsche Spoorwegen te Leeuwarden een hevlgpJ brand gewoed, waarby de geheele voorraad vrachtgoed Is verbrand en waarby niet minder dan tien arbeiders mln of meer ernstige any- en brandwonden hebben opgeloopen. T De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis Igewezen in de zaken van den heler en de heel ster die betrokken waren by de Inbraak welke op 16 November 1936 Is gepleegd in de woning van den 87-jarlgen P. K. 8tam te Sliedrecht. Veroordeeld zyn J. H. tot een jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tyd In voorlooplge hechtenis doorgebracht, F. M. J, N., tot 6 maanden gevangenisstraf. De zaak tegen de 50-jarige kamerverhuurster E. K is ultgeeteld tot 23 dezer. De tien arbeiders, die in deze loods werk zaam zyn, bevonden zich in het schaft lokaal. Toen zy den brand ontdekten, wa ren zy allen door de vlammen ingesloten. Met veel moeite wisten zy zich door de vlammen heen te slaan en zich aldus in veiligheid te stellen, zy liepen hierby ver schillende sny- en brandwonden op. auto uit België gearriveerd, dien men niet ge heel vertrouwde. Men had den bestuurder om zyn papieren gevraagd, waarop hy een bewys van Nederlanderschap inleverde. foen had men nog heelemaal geen autodiefstallen op het oog, maar men vermoedde, dat de auto smokkelwaar vervoerde, waarom men den bestuurder ver zocht zyn wagen even naar de douaneloods te ryden. De bookmaker want het was inder daad J. P. C., die In den wagen zat dacht evenwel, dat zyn spel uit was en hoewel de wagen in het geheel geen smokkelwaar ver voerde, gaf de bestuurder vol gas en trok er tusschen uit. Zulks met achterlating van zyn bewys van Nederlanderschap. Deze auto bleek later op 9 April 1935 te Brussel ontvreemd te zyn. Desgevraagd ontkende J. P. C. aanvankelijk ooit in Breskens te zyn geweest, doch later gaf hy de zoozeer gewenschte opheldering: hy had zich toen inderdaad aan de douaniers onttrok ken. Maar dat had natuuriyk niets met den gestolen wagen te maken. Dezen had hy op vol komen regelmatige wyze In Oostende gekocht. Het vermoeden werd evenwel sterker en sterker, dat O. zelf de wagens in België stal en over de grens bracht. Vanzelfsprekend had men ook nasporlngen gedaan naar de Amsterdamsche jongedame met het witte hondje. Het duurde lang, maar eln- delyk werd het wachten bëloond. Op 23 Januari 1937 werd het meisje te Breskens aangehouden. Op haar kamer te Amsterdam heeft de politie toen een nauwgezet onderzoek ingesteld en dit onderzoek gaf den doorslag. Men trof daar namelyk aanden koffer, die ten nadeele van J. J. uit Avon met dieas wagen gestolen was vóór de Brusselsche opera. Alle costuums, zy het voor een deel wat afgedragen, werden teruggevonden. Het meisje werd opgesloten en het lydt geen twyfel of men heeft met de ar restatie van den bookmaker en het meisje de dieven te pakken. De bookmaker Is een Nederlander. Hy zal dus niet aan de Belgische politie worden uit geleverd, maar zich hier te verantwoorden heb ben voor de talryke autodiefstallen, welke In België gepleegd zyn. Zoo Is na een onderzoek van jaren elndeiyk klaarheid gekomen In de beruchte autodlef- stallenzaak. Donderdag 25 Maart werd te Amsterdam- Noord dfz>klel gelegd voor het prlnseiyk jacht. Acht dagen later waren alle spanten en water dichte schotten, de tallooze verbanddeelen en alle huldplaten te zamen gevoegd, zoodat men toen al het schip in zyn geheel kon zien staan en gelegenheid kreeg den scheepsvorm te be wonderen. Dit alles was mogeiyk, omdat de Am sterdamsche Scheepswerf, uitsluitend afgaande op de teekeningen, alle onderdeelen van het jacht tevoren had kunnen gereedmaken. Zoo waren alle spanten gebogen en van de gaten voor de klinknagels voorzien, alle platen in den vorm gezet, en eveneens van de gaten voorzien. Alle dekbalken waren gebogen. De waterdichte schotten stonden gereed. Toen de kiel eenmaal was gelegd T Is al dit materiaal te zamen ge voegd en met bouten aan elkander gehecht, zoo dat aldus In snel tempo het schip kon verrijzen. Op dit oogenblik is de kiellegging Iets meer dan drie weken geleden. Intusschen Is de arbeid zeer snel doorgegaan. Het grootste deel van al dit yzerwerk is namelyk reeds aaneengeklonken, dus voor goed aaneengehecht, en de voorlooplge aaneenhechtlng door middel van de bouten Is verdwenen. Alle klinknagels onder de toekom stige wateriyn zyn aangebraeht. De huldnaden boven water zullen electiisch worden gelascht. Voor het grootste deel is dat werk reeds klaar. Omdat alle dekbalken liggen en de yzeren dek- beplating voor zoover zy komen zal, Is aange bracht. kan men thans reeds over het dek van de „Piet Hein” loopen. De vloerleggers voor het stuurhuis en die voor den eetsalon geven aan hoe groot die vertrekken zullen worden. Het aangebrachte deel van het frame voor het dekhuis toont aan hoe groot de deksalon zal worden. Met een weinig verbeelding zyn thans de ruimten reeds te zien. Voorwaar er Is aan de Amsterdamsche Scheepswerf door den directeur, den heer Q. de Vries Lentsch Jr. en door zyn staf van arbeiders snel en voortref felijk gewerkt. In enkele weken tyd van een stapel platen en staven een schip te maken. Is geen kleinigheid. Het zal niet lang meer duren of de pneumatische klinkhamers, die tot nu toe een oorverdoovend lawaai zonder ophouden maakten, zullen zwygen. Maar by dit alles blyft het niet Met de bewerking van het hout voor het dek is een begin gemaakt, alsmede met het zagen en verbinden van tallooze andere houten onderdeelen van het schip. Zoo vordert de .Riet Hein” zeer snel. Het is echter niet alleen aan de Amsterdam sche Scheepswerf dat voor dit schip wordt ge werkt. De heer H. W. de Voogt, de scheepsar- chltect, die succes zal oogsten met den door hem ontwórpen scheepsvorm, legt de laatste hand aan de teekeningen. De plannen voor het inte rieur, die voor het inwendige van den dekbouw zyn ontworpen door den architect Ir. 8. van Ravesteyn, en vóór de verblyven benedendeks een ontwerp zyn van de firma Mutters, in over leg met den heer de Voogt, zyn goedgekeurd door de Prinses en door den Prins, die tevens de keuze der te verwerken houtsoorten en van de bekleedlngen enz. hebben bepaald. Zoo kun nen thané óok de betimmeringen onder handen worden genotüén. En tenslotte zyn te Hengelo in de machine fabriek van gebr. Stork en Co. de beide diesel motoren in bouw. Op tallooze andere plaatsen ontstaan de honderden onderdeelen, die te za men gevoegd over enkele maanden een com pleet uitgerust schip zullen vormen. 322 en 4M M. 323 M.: 8 35 9.20 Ed. Lolseaus orkest. 10.35 [eonmuzlek. 10 30 Gram pi. 10 50 Orgelspel. 1120 Kleln-orkeat. 13.30 Gram pl. 13.50130 Planoduetten 1.35 Clemor and his Lucky Stare. 3.30 Dub- belmannenkwartet ..Anima to” 3.50 Oram pl 3.06 Declamatie 3.30 Gram.pl. 430 L. Hlrach' orkest 5 30 Bollstencon- cert 6 30 Planovoordracht. 7 20 Bonte Avond. 9.30 Gram.pl. 10351130 Om- roepdanaorkeat. 484 M.: 8 30 Gram.pl. 10 30 E. Lolaeau'a orkeet 11.30 Oram pl 1135 Zangduetten 13.08 Gram.pl. 13 30 Klelnorkeat 130 1.35 Gram.pl. 130 Pianorecital. 3.06 Bang. 2.20 Planovoordracht 2.35 Clemor and hls Lucky Stars. 320 Radiotooneel. 4 06 Gram.pl. 420 Kleinorkest. 4,45 dito. 6.35 De politie nam toen een anderen draad op. De inspecteur van de Vllssingsche douane ging eens zoeken in het archleY en hy trof daar *n bewijs van Nederlanderschap met een foto er op aan vanbookmaker J. P. C. De naam kwam evenwel niet overeen. Dit was althans lets, want nu had men ten minste in de zaak van J. P. C. een onregelmatigheid ontdekt, die vaststond. Het was nu zaak te weten te komen, hoe dat bewys van Nederlanderschap in het archief was verzeild geraakt. Op dat moment deed de politie nog een waardevolle ontdek king. In 1935 was namelyk aan da grens een De marinestaf ontving van den commandant van Hr. Ma. kruiser Java bericht, dat hü convooi gewei gerd heeft aan het a-a. Sarkani, kapi tein Gidts, reeder het Nederlandsche Bevrachtingskantoor te Amsterdam, bestemd voor Alicante. De Sarkani is by n poging, om onge- convoyeerd door straat Gibraltar te •toornen, hedenmorgen in de vroegte door een Spaansch oorlogsschip aan gehouden en opgebracht naar Ceuta. Hoewel men niet veel houvast had, werd het onderzoek met kracht voortgezet en weldra kon vastgesteld worden, dat in Nederland niet min der dan vijf gloednieuwe Citroens verhandeld waren en wel: op 26 October 1935 te Rotter dam, op 30 October 1935 te Rotterdam, op 1 No vember 1935 te Oud-Beijerland en in October 1936 bovendien nog te Amsterdam en te Naald- wyk. Met de In beslag genomen Peugeot mee was men dus niet minder dan zes wagens op het spoor, die alle gestolen waren te Oosten de, Blankenberghe en Brussel. Merkwaardlger- wyze bleken al deze wagens ontvreemd te zyn ten nadeele van Franschen en Belgen, die resp. vier en twee wagens kwyt raakten, dat al de wagens in handen waren geweest van den 43- jarigen bookmaker J. P. C-, een Nederlander, die telkens in Frankryk en België vertoefde en die ook in Nederland vaak verbiyt hield, waar hy evenwel geen vast adres had. Deze O. had In België nog een vonnis te goed, aangezien hy zich daar ook aan autodiefstallen had schul dig gemaakt. In verband met zyn kwikzllver- natuur was hy daar evenwel by verstek veroor deeld. Toen deze C. zich weer eens te Amsterdam ophield, werd hy daar op verzoek van de Rot terdamsche politie door de Amsterdamsche po litie aangehouden in een pand aan den O. Z. Voorburgwal, waar hy een kamer bewoonde. Dit geschiedde op 20 October 1936. De man werd naar Rotterdam overgebracht en aldaar opgesloten. Hy bekende In atito's te hebben gehandeld en deze inderdaad te hebben ver kocht aan den reeds genoemden Rotter- damschen autohandelaar B.; hy ontkende even wel, datdeze wagens van diefstal afkomstig zouden zyn. Hy had alle auto’s op normale wyze gekocht van een Belg, O. B. en alle transacties waren te Breskens tot stand gekomen Een en ander was voor de politie aanleiding om eens te Breskens en omgeving poolshoogte te nemen. Dit leverde evenwel geen resultaat op, aangezien men nergens by de grensstations iemand van dien naam kende. Deze verklaring van den aangehoudene kwam dan ook al spoe dig op losse schroeven te staan en de politie koesterde aldra argwaan, dat deze Belg O. B. in het geheel niet bestond. Bewyzen had men daarvoor op dat oogenblik nog niet. De politie heeft toen, in verband onderzoek, den brigade-commandant marechaussee te Breskens en de Alle gewonden werden naar een lokaal op het stationsemplacement overgebracht, waar hun door verschelden geneesheeren een voor- loopig verband werd aangelegd. Daarna zyn zy naar het Diaconessenhuis en naar het St. Bo- nilaclus-hospitaal vervoerd. Hier zyn zy verder behandeld, waarby werd vastgesteld, dat geen van hen in levensgevaar verkeert. Inmiddels had de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, de vlammen met vele stralen op de waterleiding aangetast. Het vuur zat toen reeds in de kap van de loods. Na een uur hard werken had zy den brand onder de knie. Beide kantoorlokalen in de loods bleven behouden. De loods brandde voor het grootste deel uit. De brand, welke er aanvankeiyk zeer ernstig uitzag, trok de belangstelling van tal van auto riteiten. onder wie zich de burgemeester, de substituut-offlcier van justitie en de stations chef bevonden. l Van dit schip is reeds herhaaldeiyk sprake geweest in verband met het wapenvervoer naar Spanje. Daar de Nederlandsche ma rine slechts convooi verleent aan die schepen, waarvan de lading met zekerheid geen wapenen en geen munitie voor Spanje bevat en waar geen vrywilllgeri voor deelneming aan den SJnuui- schen burgeroorlog aan boord zyn, heeft de commandant van Hr. Ms. Java zich tegen op brenging van dit verdachte schip niet verzet. De bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwteh van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tydvak van 12 April 1937 tot en met 17 April 1937 f 1.40 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en ivoor andere erwten, in datzelfde tydvak ge denatureerd, bedraagt de steunvergoedlng f 0.90 per 100 kg. De steunvergoedlng voor veldboonen, blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tydvak zyn gedorscht, is vastgesteld op f 1.per 100 kg. De G 1 Is naar de werkplaatsen van de luchtvaartafdeellng te Soesterberg overgebracht, teneinde de oorzaak van het euvel te kunnen opsporen en de geleden schade te herstellen. Daarna zal het naar Eindhoven terugkeeren, i i waar men de laatste proefnemingen sal ver richten. Uit metingen, op lagere hoogte verricht de weersomstandigheden lieten het vliegen op De officier had zes jaar gerequireerd. De man, die zooals men weet te Parijs in een ziekenhuis werd verpleegd en daar een verlam ming simuleerde, ontvluchtte eenlgen tyd gele den. doch is later te Brussel opnieuw gearres teerd. waar hy zich thans nog in een zieken huis bevindt. De tweede verdachte de kbopman J. B., werd wegens poging tot medeplichtigheid aan het ge bruik maken van valsche geschriften veroor deeld tot drie jaar gevangeiftsstraf met aftrek van den tyd in voorarrest doorgebracht (1 jaar). Hy werd vrygesproken van het aanbieden van valsche postwissels aan twee bykantoren van de posteryen hier ter stede. Tegen hem had het O. M. vyt jaar met aftrek van voorarrest geëischt. De derde by deze zaak betrokken ver dachte, de handelsreiziger P. P., is reeds eenl gen tyd geleden tot 2% Jaar met aftrek voorarrest veroordeeld.' Naar wU vernemen zal de geesteiyke ver zorging van de bemanning van Hr. Ms. Hertog Hendrik tydens de volgende oefenreis van de Hertog Hendrik worden waargenomen door den pasbenoemden Vlootaalmoezenler Majoor G. Schimmel O.F.M., die hiermede zyn eerste reis als Vlootaalmoezenler zal maken. hooi en stroo bevond. Er was een onderzoek naar verd.’s vermogens gelaat. De Officier ean wyziglng te bi/ngen In zyn requisitoir en per- éisteerde by zun elsch van v|jf jaar gevangenis- j straf. I t HII.VKKSl M I, 1875 M (8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.30 KRO) 830 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 10.00 Hcogmls 11.45 Gram pi. 12.30 R.K. Fan fare Juliana. 12.50 Gram.pl. 1.00 ..De Ka tholieke Jeugdbijbel”. cauaerle. 120 Gram.pl. 130 Vervolg van 12.30. 130 Gram.pl. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO- Symphonle-orkest en gram.pl. 4.15 Gram - pl. 4.30 Zlekenhalfuur. 4.55 Sportnieuw». 5 05 Geref Kerkdienst. Hierna: gram.pl. 7.45 Voetbaluitslagen. 7.50 KRO-Melodis- ten en soltet. 8 10 Berichten ANP. Mede- deellngen. 8 25 KRO Orkest en declama tie. De Silver Kings de Hawalan Synco pate™ e.a. 925 Oram pl. 9 40 KRO-Ka- merorkeat en solist. 10 10 „Het huweiyk", lezing. 1030 Berlcijten ANP. 10.40 Epi loog. 11.00—1130 Dsperanto-ultzendtng. HILVERSVM II, 301 M. (835 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO) 8 55 Gram.pl. 9.00 Poetdulvenber. 9.03 Tuin- bouwpraatje 9.35 Orgelspel. 10.15 Na- tuur-hlstorlsche lezing 10 30 Residentie orkest 12.00 Orgelspel. 12 10 Gram pl. 12 30 Kovacs Lajos' orkest. 130 „De ver geten mallbrler”. causerie. 1.50 Gram.pl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest m m. v S Jansen's vocaal ensemble. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4 40 Sportrepor- tage. 435 Sportnieuws ANP. 6 00 Gram - pl 5 30 Voor de kinderen. 6 06 Voetbal- praatje. 8.20 Sportnieuws ANP. gram.pl. 8 00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.05 Radiojour naal. 9 20 Platen uit Prins Bernhard's koffer. 9.35 Radlotooneel. 10.05 Omroep orkest m. m v. solisten en gem. sextet. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans- orkest. 11.4012.00 Orgelspel. BROITWICH, 1500 M. 11.50 Het John Dickinson (Apsley) Ork. en soliste. 12.50 Trotse en rijn Mandoltne-orkest 1 20 De clamatie. 1.45 Gram.pl. 2.20 Sted Orkest Eastbourne 3 20 Rellg. causerie. 3.40 Het Walker Octet 4 20 Rellg. causerie. 4.40 Het Brosa Strijkkwartet. 535 Causerie over lx>rd Curzon 5.50 Het BBC-Harmo- nle-orkest en solist 6 35 Radlotooneel. Kerkdienst. 8 06 Llefdadlgheldeop- 8.10 Berichten. 8.25 Radlotooneel muziek. 9 20 BBC-Orkeet. BBC-Koor De Centrale Opsporingsdienst van automo bielen te Rotterdam is er thans in geslaagd om, in samenwerking met den brigade-com mandant van de marechaussee te Breskens en de inspecteurs van de douane te Amsterdam en Vllsslngen. klaarheid te brengen In deze myste rieuze auto-diefstallen. Twee personen, de 43-jarlge bookmaker J. P. C„ een Nederlander en een vrouw, ae 24-jarige P. K. uit Amsterdam, zVn te Amstei- dam gearresteerd en naar Rotterdam overgt- bracht, waar zy thans zUn opgesloten. In dc kamer van de gearresteerde vrouw In Amstci- dam heeft de politie ee'n koffer aangetroffen welke tegeiyk met een auto te Brussel was ontvreemd, toen de wagen voor bet gebouw van de opera aldaar stond. De koffer zoowel als de auto behoorden toe aan den heer J. J„ wo nende te Avon (Frankryk). In totaal is de politie den diefstal van vijl Citroëns en een Peugeot op het spoor gekomen. Nader vernemen wy, dat de Centrale Opspo ringsdienst te Rotterdam reeds gerulmen tyd opgave ontvangt van automobielen, welke in binnen- en buitenland ontvreemd worden en bygevolg hield men ook hier een oog In het zeil of er geen wagens, afkomstig van diefstal, in Nederland verhandeld werden. In de jaren 1935 en 1936 kwamen herhaal- deiyk opgaven van auto’s binnen, voornameiyk gloednieuwe Citroëns en Peugeots, welke In België waren gestolen en by het eerste onder zoek, in October 1935, kreeg de politie al het vermoeden, dat by den verkoop B„ autohan delaar te Rotterdam, was betrokken. Het voort gezette onderzoek leidde naar Antwerpen, waar men een Peugeot aantrof, waarvan de chassis nummers niet verwijderd waren, zoodat vast gesteld kon worden, dat deze wagen op 9 Sep tember 1935 te Brussel was ontvreemd. De benadeelde was een Franschman, J. J. uit Avon, die met zün echtgenoote op reis was en te dien einde op den wagen een koffer mee voerde, waarin zich een groot aantal costumes en japonnen bevond. De auto, die op ge noemden datum voor de Brusselsche Opera was gestolen, werd op 24 October 1935 in Zeven bergen in beslag genomen, maar de koffer, die later tot de opheldering van de diefstallen nog een belangryke schakel zou vormen, was verdwenen. Toestel licht beschadigd by een onfortuinlyke landing HILVERSUM I. 1875 M. (NCRV-tlticn- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek lgr.pl). 8 30 Orampl. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Am- sterd. Salonorkeat. 2.00 Voor de scholen. 235 Gram.pl. 3.00 Wenken voor de keu ken. 3.30 Gram.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 6.45 Chr. Liederenuurtje m. m. v. so list 6.00 Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. S.qp Berichten ANP. Herb. BOS-ber. 8.15 Viool en plano. 9.00 ..De Vlaamacha zl«”. causerie. 9.30 NCRV- orkest. (Om 10.00 Berichten ANP). 11.00 1130 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de AVRO) 8.00 Oram pl. 10.15 Gram.pl. 1030 Het Lyra- Trlo. 11.15 Gram.pl. 12.00 Kovaca Lajos' orkest en de „Hodlara”. 2.00 Gram.pl. 230 Groninger Orkeetvereenlglng. In de pau ze: Declamatie. 430 Muzikale causerie. 5.80 Orgelspel. 6.06 AVRO-Dansorkest. 6.40 Causerie over gelterxfokkery. 7.00 Planovoordracht. 735 Gram.pl. 730 „Wilde paarden”, causerie. 8.00 Berich ten ANP. Mededelingen. 8.10 Oram pl. 9.00 Moderne zangdeclamatle. 930 Om roeporkest en soliste. 10.00 Negro-Splrl- tusls. 10 16 Het Omroeporkest. 11.00 Be richten ANP. 11.10 Gnun.pl. 1130—13.00 AVRO-Dansorkest. I>ROITWICH. 1500 M. 10.06 Orgelspel. 1036 Declamatie. 10.55 Gram pl. 1120 BBC-Welsch-orkest m m. v. soliste. 12 20 Orgelconcert. 106 BBC-Theeter-orkest. 1.35 Het Olof-Sextet. 230 Gram.pl. 2.50 Planovoordracht. 3 20 Jazzmuziek (gr.pl. 3.50 Cello en plano. 4.20 Sportpraatje. 4.35 Mario de Pietro’s Mandollne-orkest soliste. 5.20 Berichten. 6 00 Pla novoordracht. 6.20 Gevar programma. 7.06 Komische voordracht 730 Medische causerie. 7.40 Jazzmuziek 8.20 Berichten. 8.55 Planovoordracht. 9 06 Inleiding vol gende uitzending 9 10 3d« en 4de acte Othello”, opera. 1035 Billy Gerhard! en zyn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.- RAD1O PARIS, 1848 M. 1120 Paade- loup-orkeetconoert en zang 1 20 Gram- pl. 330 dito. 4.60 Vloolvoordracht. 6.05 Zang. 5.50 Vervolg vloolvoordracht. 6 30 Oram pl. 730 .La fiancée en loCerle”, operette. 9 50 Oram pl. KEI LEN. 456 M. 8 50 Gram pl. 1130 Or- kestconoert. 1) 35 Nederzaks. Symphonle- orkest. 136 Omroepkwlntet 3 20 F. ste- phanl's orkest. 5.06 Oram pl. 5.20 Om roeporkest en -kleinorkest 730 West- Dultach weekoverzicht. 8.10 Oram pl. 9.50 Omroepkleinorkest. 10.6011.25 Ryksaen- dlng ter gelegenheid van Hitler's verjaar dag. BKI HSEL. 322 en 484 M. 382 M.r 11.30 Gram pl. 11.50 Kleln-orkeet 13 30 Salon- orkest. 12 50130 Gram.pl 4 20 Omroep orkest 5.50 Zang 6.10 Oram pl. 7 20 Nat. orkeet. 930löóp Omroepdanscrkest. 484 M,: 11 20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 1230 Kleln-orkeet. 13.50 Gram pl. 4.30 Omroepdansorkeet. 5 35 Kamermuziek. 730 Militair concert. 8.30 Reportage. 930 _1030 Orampl. DEl’TRCHLANDBENDER. 1571 M. 730 Sohstenconcert en Declamatie. 830 Fr. Weber’s dsnsorkest 9.20 Berichten. 9.50 Viool en plano. 1030 Oram pl. De Rechtbank te Zutphen heeft voortgezet 7.aalr Haw awvsvaua». *ro 4^~ia n die 23 Januari te Zutphen brand had gesticht in een hooiberg, toebehoorend aan A. J. de Haan, tengevolge waarvan gevaar te duchten was voor de in de nabyheld staande pchuur, waarin enkele koeien aanwezig waren en zich weken geleden vond een vrouw te Breukelen In een kluwen wol eeen poederdoosje, waarin een bedrag van f 1200.Dit kost bare kluwen wol had de vrouw jaren geleden ge kregen van een familie, waar haar dochter In dienstbetrekking was geweest. Dezer dagen heeft de vrouw van den eigenaar van het geld f 500.gekregen als haar aandeel In de vondst. Het groote getal brieven, die rubriekje dagetyks trekt, stemt gewekt. Het is altyd prettig wanneer men bemerkt niet voor niets te schry- ven en te kunnen constateeren, dat men begrepen wordt. We zouden er uit kunnen concludeeren: er moest meer onderling geschreven worden om de gedachten uit te wisselen. In tusschen kunnen wy niet dit hoekje tot correspondentie-bus omschakelen en dagrom moeten de brieven aan ons op deze plaats onbeantwoord biy- ven. Maar een lezer of lezeres schreef ons enkele behartenswaardige woor den naar aanleiding van beginnen en eindigen: Kr is óók een kunst om vol te houden! Dat is ons uit het hart gegrepen. Hoe vaak hebben we niet den raad gegeven nooit den moed te verliezen, nooit een goede zaak op te geven. De tanden op elkander en voort! Daarom schreven we over de kunst, op het juiste oogenblik iets aan te vatten, te beginnen en op het juiste oogenblik uit te scheiden. Het oogenblik is al zeer slecht gekozen wanneer men uit moedeloosheid alles opgeeft. Nooit iets goeds opgeven. Dóórzetten, taai, beleidvol en vol Godsvertrouwen. Dat was immers de leidende gedachte by het parool: voor God mét God! JL4DU) PARIS. 1848 M. 10.20 Gram.pl 1030 Orgelconcert. 11.40 Onun.pl. 11.S0 Goldy-orkeet en zang. 4.20 Paadeloup- orkeetconcert. 7.35 Zang. 7.50 Radl^too- neei. 9 50 Oram.pl. 10.2012 20 Bouillon- danaorkeat. 4.’» Viool en piano. 1120 Militair'concert. 12.40 H Bund’s orkeet. 2J0 Mannenzang- vereen. 3.20 Omroepkleinorkest. koor en eollsten. 6.20 Planovoordracht. 7.20 ,.Hi- naus in die Feme”, hoorbéricht. 9.50 1120 O- Kermbach’s en F. Weber’s dans* orkest. BRUSSEL. Oram.pl. Accorde~ kunnen rustig zyn. Schaepman aelde heV alreeds, maar de diepste grond, waarom de katholieken rustig kunnen syn, is dat onze beginselen niet rijn veranderd, ondanks liberalisme, socialisme, wereldoorlog en crisis en tegenwoordig ondanks fascisme en nationaal-soclalisme.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6