AltLER GELOOFSHELDEN... EN WIJ? DE Scheuring onder de arbeiders? H.M. de Koningin te Soestdijk Niet convoyeeren der „Sarkani” 1753 MAANDAG 19 APRIL 1937 i' Verbouw van maïs Een nieuwe Kantoeng INBRAAK TE HELMOND DUISTERE EFFECTENZAKEN Café in vlammen Bonificatie tarwebloem b. VROUW GEARRESTEERD ARBEIDER VERDRONKEN CLEARINGKOERSEN Heffing op boter 1 Duitscher aangehouden te Tegelen T.b.c.-besmetting op school Heffingen op vetten en zetmeelderivaten Tinbaggermolen te water gelaten De stakingen bij de scheepswerven MIJNENVEGER TE WATER GELATEN VOOR TOURIST EN ZAKENMAN SPINNEWEB-PRÜSVRAAG Van Bij het afspoelen van zijn schoenen O 12 en O 14 ANNO DOODELIJKE AANRIJDINGEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25Z zwaarder dan de meeste andere. hoe publieke De i Geen controle op de lading naar Minister weigert verlaging Steun voor proeven Leege kassa teruggevonden van f 1.60 tot f 1.10 per 100 KG. Elf leerlingen te Hilversum door onderwijzer besmet K.D.P. richt eigen vak organisatie op Het noenmaal gebruikt by het Prinseljfk Paar Bestemd voor de Billiton- maatschappy De werf Gusto kreeg opdracht voor den bouw Prinselyk Paar Reckenwalde De politie te Tegelefl heeft Vrijdagavond te Venlo een Duitscher Th. G. aangehou den. tegen wien een klacht wegens belee- dlging was Ingediend en die tevens gezocht werd als ongewenscht vreemdeling. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld zal met ingang van 18 April 1937 de bonificatie op tarwebloem b. worden verlaagd Een geval van t.b.c.-besmetting heeft zich voorgedaan op de openbare lagere school aan den Schuttersweg te Hilversum. Bij het laatate onderzoek is komen vast te staan, dat elf leerlingen van ongeveer acht jaar De bestuurders der drie organisaties deel den namens hun hoofdbesturen mede, niet achter de staking te zullen gaan staan, zoo- dat bij een eventueelen voortgang de sta kers ook van deze zijde geen financleelen steun zullen hebben. Blijkens bü het departement van Defensie ontvangen telegram bevonden H. Ms. onder- zeebooten O 13 en O 14 zich Zaterdag op den middag op 47 gr. 38 mln. N Br. en 8 gr. 38 min. Wik op weg naar Curacao. Het weer was opklarend. Het meisje, dat in deze verklaring werd ge noemd, had daarop een klacht wegens be- leediging tegen den man ingediend en tegen de organen die de verklaring hebben afge drukt. De arrestatie is echter nog niet op dezen grond geschied, doch uitsluitend wegens het feit, dat hij als ongewenscht vreemdeling wordt beschouwd. Er zal nu moeten worden beslist over zijn uitwijzing. De. heffing op boter is voor de week van 18 tot en met 34 April, behoudens tusschentjjdsche Wijziging, vastgesteld op f 080 per K.G. Zaterdag was het een jaar geleden, dat de staatsman jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck stierf. Op het grafmonument te Vierakker werd door den secretaris der RK. Staatsparty, mr. F. Teulings, namens het bestuur een krans gelegd Te ‘s-Hertogenbosch is het elfjarige meisje Jopie Prey op de Boombrug bü het plotseling oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen Het kind was op slag dood. Het hikje is overgebracht naar het Groot-Ziekengasthuls. Den chauffeur treft geen schuld. opdracht MUnbouw- door een onderwijzer zijn besmet met tu berculose- Toen de arbeider D werkzaam bij den aan leg .van de nieuwe brug over den Boeimeersin- gel te Breda, bj] het eindigen van zijn dagtaak Zaterdag zijn schoenen in het water van den singel wilde afspoelen is hij uitgegleden en in de diepte verdwenen. Niettegenstaande onmiddellijk pogingen in t werk werden gesteld den man te redden, kon men er niet in slagen hem tijdig op het droge te brengen. Toen men D. eindelijk had gevon den waren de levensgeesten reeds geweken. Het lyk van D.. die gehuwd was, is naar het lükenhuisje te Breda overgebracht. AWr4 J. H Covrvertt - Amsterdam - Tel 1B3O0 Verkooper van waardelooze obligaties gearresteerd een principieele uitspraak kon niets komen Reeds langen tijd werd door de pohtie-auto- riteiten gewaarschuwd tegen de praktijken van Z-g. effecten- en obligatiekantoren Brabantla, Fortuna en De Hoop, gevestigd te Eindhoven. Thans is het de politie te Oeffelt gelukt, een der medewerkers hiervan te arresteeren. De aange houdene, de 34-jarige H. C. uit Deume, maakte er zijn werk van, eenvoudlgen lieden waardelooze Obligaties te verkoopen. Op deze,wijze heeft hij in Oostelijk Noord-Brabant vele slachtoffers ge maakt. Ongeveer 30 goedgeloovlge manschon heeft hij op deze wijze ontlast van bedragen van circa f 25 tot f 65 De verdachte legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking van den Officier van Justitie te ’s Hertogen- bosch worden gesteld. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Het departement van Koloniën heeft aan de N.V Werf Gusto, vJi. firma A. P. Smulders te Schiedam den bouw opgedragen van een groe ten tinbaggermolen ter vervanging van de ver loren gegane Kantoeng". Er worden nog onderhandelingen gevoerd, om de montage van den bovenbouw van dezen nieuwen molen in Indië te doen geschieden. Wegens het bezit van weldadige olie en te veel naastenliefde Organisaties weigeren eiken steun Koersen voor storting op 1» April tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 73.48. Lires f 9.61, Peseta's 1080. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hadden zich in de hall opgesteld en toen de open Cadillac, waarvan de standaard wapperde, het hek aan de zijde van Boest in draaide. daalden de Prinses en de Prins de treden van het bordes af en verwelkomden hun koninklijke moeder, de Prinses met een harte lijke omhelzing, de Prins met een handdruk. Op het bordes gekomen, wendden zü zich tot het publiek, dat zich bij het hek had opgesteld, en vriendelijk wuivend met hun zakdoeken, trokken zjj zich terug in het paleis, waar HM. de Koningin voor het eerst ten huize van haar kinderen het noenmaal gebruikte. Des middags maakte H. M. een rijtoer door Baarn en Soest, om de versiering in oogen- schouw te nemen. H. M. de Koningin is Zaterdagavond om half zeven met haar gevolg per auto vanaf Soestdijk te Het Loo gearriveerd. Over den Amersfoortscheweg en de Paleis laan reed de stoet naar het paleis. Ondanks het druilerige weer was de kap van den auto van H. M. neergelaten. Voor,het pa leis stonden eenige belangstellenden die HM. bij haar aankomst levendig toejuichten. Zondagavond omstreeks kwart over elf uur is te Utrecht op den Polsteegsingel, nabij den Abstederweg. een voetganger, de 54-jarige J. R. te Utrecht, toen hij den weg wilde oversteken, door een passeerenden auto gegrepen en vrij wel op slag gedood. De auto, bestuurd door een Utrechtsch automobilist, reed in de richting Zonstraat, en de bestuurder, die den voetganger eerst op het laatste oogenblik zag. kon een aan rijding niet meer voorkomen. Het slachtoffer viel met het hoofd door de voorruit en overleed bijna onmiddellijk daarna. Door het sterk rem men van den automobilist kwam de auto op het trottoir te staan. Behalve de voorruit is ook de rechterlamp vernield. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd overgebracht naar het politiebureau Tolsteegbrug Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk is nog gaande. De Samenwerkende Vereenigingen uit de suiker- en meelverwerkende industrie hebben aan den minister van Landbouw een verzoek gericht tot verlaging der heffingen op zetmeel derivaten en spijsvetten. Hierop heeft de mi nister geantwoord, dat het verzoek om de hef fingen op spijsvetten te verlagen, voorshands niet Ingewilligd kan worden, omdat zulks niet alleen voor bedrijven als bovengenoemde, doch ook voor alle andere olie- en vetverwerkende bedrijven zou moeten gelden. Hieraan zijn zoo vele en vergaande consequenties verbonden, dat om deze reden hiertoe niet kan worden over gegaan. Wat betreft het verzoek om de heffin gen op zetmeelderivaten te verlagen, deelde de minister mede, dat inmiddels zoowel dezé heffingen als invoer-prijsverschillen zijn ver laagd met 50 cent per 100 K.G. door het openschuiven van een raam. Zij dron gen via de woonkamer door naar den winkel, waar de kassa werd meegenomen. Zaterdag werd deze teruggevonden op het naburige erf van den houthandel der firma Raaymakers. De in houd. een bedrag van tweehonderd gulden, was verdwenen. Het gepleegde feit vertoont groote overeenkomst met de Inbraak in het schoen- magaz(jn Germania, aan de Veestraat, waar eenige weken geleden eveneens de kassa werd ontvreemd en die. ontdaan van haar inhoud, ongeveer zestig gulden, later achter het pand is teruggevonden. Het departement van Defensie deelt mede, dat op de werf van P. Smit de vtffde van de serie van acht mijnenvegers, de Jan van Gelder te water is gelaten en dat het vierde schip, de Eland Dubois, na met goed gevolg zijn proef tochten te hebben volbracht, op de werf Gusto is teruggekeerd. Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond om streeks kwart voor acht per auto van Soest- oijk naar Amersfoort vertrokken, vanwaar het per trein naar Berlijn reisde. Van hier gaat het met de nieuwe Maybach naar Reckenwalde. waar een bezoek wordt ge bracht aan de moeder van den Prins, wier gezondheid te wenschen overlaat. Te Helmond is Ingebroken bij de N.V. Edah De inbrekers hebben zich toegang? verschaft De proefnemingen aangaande den ver bouw van mals hier te lande hebben n der mate bevredigend resultaat opgeleverd, dat de minister van Landbouw en Vlsscherjj besloten heeft er toe mede te werken, dat op eenigszms grootere schaal dan tot dus ver het geval Is geweest proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een be drag beschikbaar te stellen om aagi ernstige proefnemers, die ten minste S H A mais wil len verbouwen, een tegemoetkoming te geven ter bestrijding van de onkosten, welke aan h|t opzetten van de proef zijn verbonden. De proefnemingen dienen te geschieden on eer leiding van den landbouwvoorlichtlngs- d’enst. Zjj, die een ernstige proef van ten minste H H.A. onder leiding van den voorlichtingsdienst willen nemen, kunnen zich wenden tot het Rikslandbouwproefstation voor den ajjker- en weidebouw te Groningen, waar nadere inlich tingen worden verstrekt. Zaterdagavond is het café De Nieuwe Teersdijk, gelegen aan den weg Nijmegen Crave, grootendeels af gebrand. Zaterdag is de Kon. Marechaussee te Oss overgegaan tot de arrestatie van de circa 30- Jarige vrouw R.. zonder vaste woon- of verblijf plaats. die er haar werk van maakte, goedgeloo- vige menschen over te halen tot het afgeven van geld. Zjj wist haar slachtoffers wijs te ma ken, dat zij met een soort olie, welke volgens haar zeggen buitengewone geneeskracht zou be vatten. zieken kon genezen. Uit menschllevend- heid gaf zij dan de olie gratis, doch zij zamelde gelden in voor het lezen van H.H Missen, ter intentie van de zieken. De Kon. Marechaussee stelde de vrouw in arrest en onderwierp haar aan een streng verhoor. Spoedig bleek, dat de gelden niet voor kerkelijke doeleinden, doch ten eigen bate werden aangewend. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de Justitie te 's Hertogen- bosch worden gesteld. O Op de conferentie van Vrijdagmiddag heeft de Mctaalbond namens de directies van de scheepswerven, naar thans blijkt, verklaard, dat indten as. Dinsdag het werk niet is hervat, aan het stakende personeel op korten termijn ont slag zal worden aangezegd. De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij zou zelfs voor onbe- paalden tijd sluiten. Aangezien het hier een advies betreft, werd op geen der vergaderingen een stemming ge houden De stemming onder de aanwezigen véas zeer verdeeld, doch algemeen bleek men er weinig voor te voelen het werk te hervatten. Zaterdagmorgen ruim negen uur is de groote tinbaggermolen Doejoeng, welke in van de N.V. Gemeenschappelijke maatschappij Billiton te Den Haag op de werf van J. en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk gebouwd is. te water gelaten. Het betreft hier een vrij zonderlinge geschie denis. De man was kort geleden in eenige com munistische bladen als agent van de Gestapo gesignaleerd. In dit verband was ook de naam ,van een meisje uit een grenscafé genoemd, die hem ter zijde zou staan. Aan de uitvoerige, me- dedeelingen terzake was zelfs een schrrftelüke verklaring van den betrokkene gevoegd, jraajrtiv hij tegenover de communistische Instanties roq-" gaf als Gestapo-agent op te treden, waarbij hjj het meisje als zijn helpster noemde. De man. die destijds als communistisch emigrant over de grens zou zijn gekomen, zou langen tijd met de communistische beweging hier te lande nau we relaties hebben onderhouden. Later ging hij naar Frankrijk en daarna naar Rusland. 'Vervolgens kwam hü weer in ons land terug, vanwaar hü zich volgens zijn verklaringen, naar Duitschland had begeven waar hij mededeel de door de toestanden in Rusland dermate ont goocheld te zijn dat hü volgens zün verklarin gen, het communisme had afgezworen. Na acht dagen te Vierssen in arrest te heb ben doorgebracht werd htj op vrije voeten ge steld, -waarna hü naar Amsterdam ging, om zich te verantwoorden tegenover zün vroegere communistische vrienden. Deze waren aller minst over zün optreden te spreken en zü zou den hem toen gedwongen hebben de genoem de schriftelüke verklaring af te geven over zün optreden als agent van de Gestapo. Zaterdagmorgen is het zesjarig dochtertje van den heer Pancras, wonende te Hello, op den Westerweg aldaar, door een haar achterop rijdenden vrachtauto, welke moest uitwüken voor een uit de tegenovergestelde richting ko menden autobus, aangereden. Het kind kwam te vallen, met het gevolg, dat de zware achterwie len over haar heengingen. Met ernstige ver wondingen is het meisje naar het St. Eliza- ccthziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar het een uur na aankomst is overleden. Als tegenmaatregel werd besloten een nieuwe organisatie op te richten, die zich zal noemen: „Nederlandzch Verbond van Katholieke Werkers". Dit verbond zal een tüdeljjk karakter dragen, zoolang als het royementsbesluit niet is ingetrokken. Er werd een stlchtingscomité benoemd van 21 leden, allen bekende mannen nit de katho lieke vakbeweging van het geheele land. In verschillende steden zün reeds plaatselQke zfdeeiingen In voorbereiding of opgericht. Het café met uitspanning werd geëxploiteerd door den heer F. Kellendonk. Het achterhuis is geheel een prooi der vlammen geworden, terwül het woonhuis boven is weggebrand en beneden veel waterschade kreeg. De brandweer van Wychen kon eerst na ruim een uur water geven. Men moest het water pompen op 200 meter afstand van de plaats, waar de brand woedde. De oorzaak is onbekend; verzekering dekt de schade. Als byzonderheid kan nog vermeld worden, dat twee jaar geleden in de onmiddellüke na bijheid het café De Oude Teersdük in de asch werd gelegd., waarna het thans verbrande per ceel aan dezen verkeersweg is ópgetrokken. Zaterdag en Zondag heeft de Kath. Demo cratische Partij haar congres gehouden te Am sterdam. De hoofdpunten van de agenda betroffen de bespreking van de verkiezingen voor de Twee de Kamer en van het conflict tusschen de K. p. p. en het R. K. -Werkliedenverbond, De K. p. p. zal in achttien rükskrlngen haar candl- daten stellen. Nummer een van alle lijsten is de heer mr. P. M. Arts, het aftredende kamer lid. nummer twee is de heer C. D. Wesseling uit Den Haag, de partijsecretaris. De andere candidaten zün verschillend in vier groepen. Alle lusten zullen - met elkaar worden verbon den Het besluit van den bondsraad van het R.K Werkliedenverbond om de leden der K. D. P. te royeeren uit de R K. Vakorganisaties werd zeer uitvoerig besproken. Eerst communist, dan agent van de Gestapo en later geen van beiden is ADLER da ideale wagen. Tengevolge van do onget- venaardo veering, do onge looflijk vaste ligging on net zeldzame comfort, geen vor- mooionisl Laag van aan schaffingsprijs on minimum ondérhouaz- en bedrijfskos ten. Daarbij veilig en snell Maakt eenz een proefrit on oordeel zelf) De Algemeene Bond van Metaalbewerkers.de R. K. en de Christelüke organisatie hebben Zaterdagmiddag vergaderd in verband met de wilde staking op de scheepswerven aan de over- züde van het IJ. De drie büeenkomsten waren zeer druk bezocht, doch tot directe resultaten hebben zü niet geleid. Op Soesldük werd het Prinselük Paar uit geleide gedaan door den intendant van het paleis, jkh. J. A. de Jonge van Zwünsbergen. Te Amersfoort arriveerde het Prinselük Paar tien minuten voor het vertrek van den trein. De Vorstelijke personen begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waarna zü zich onmiddel- lük terugtrokken. De weinige belangstellenden ter züde van den ingang van het stationsgebouw Juichten het Prinselük Paar hartelük toe, toen het den hof- auto verliet. Het perron was voor het rütuig. waar de hooge reizigers hadden plaats geno men, door politie in burger afgezet. een z.g spinnewéb-prijsvraag opgesteld, waaraan de be zoekers tegen een klein bedrag konden deel nemen. Met behulp van een sleutel zou het mogelük zün aldus beweerde de winkelier een vrü nauwkeurige berekening te maken van de kansen van lederen deelnemer, zoodat het spel z.l. dan ook niet onder de Loterüwet zou vallen. j In overeenstemming met den ambtenaar van het openbaar ministerie bü het kantongerecht te Breda, werd door een der Bredasche recher cheurs van politie tegen verdachte proces-ver- baal opgemaakt en thans diende deze zaak voor het kantongerecht te Breda. Uit het getuigenverhoor bleek echter, dat het proces-verbaal niet was opgemaakt in tegen woordigheid van den winkelier zelf, doch uit sluitend in bljzün van de echtgenoote van den winkelier, die verzuimd had den rechercheur den sleutel te overhandigen, zoodat het nu natuur lijk vaststond, dat hier een overtreding der Loterüwet heeft plaats gehad. Van een prin cipieele uitspraak kon dus niets komen, zoodat besloten werd opnieuw proces-verbaal te doen opmaken. Intusschen vroeg de ambtenaar van het open baar ministerie vrüspraak. waarmede de kan tonrechter het echter niet eens was. Hü ver klaarde den winkelier schuldig aan het ten laste gelegde, evenwel zonder oplegging van straf, met bepaling, dat de in beslag genomen voorwerpen zouden worden teruggegeven. Als verdediger van verdachte trad op mr. F. Pels Rücken. Zaterdagmiddag qm kwart over twaalf arriveerde ten paleize Boestdük H. M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame, freule Bchlmmelpenninck. Zooals men weet is het houden van een loterü, zonder toestemming van betrokken autoriteiten, verboden. Er bestaat echter over de vraag wat een loterü is in sommige opzichten een verschil van meening. Zoo b.v. is een soort verloting, waarbij de uitslag voor een groot deel afhanke- lük is van de handigheid of berekening van den beoefenaar, niet een verloting in den zin der wet en is deze dus toegestaan. In Breda had een sigarenwinkelier De betreffende onderwüzer werd 14 Septem ber IJ. door zün huisdokter in behandeling ge nomen wegens kinkhoest. Tot 10 October ver bleef de man daarvoor thuis, hetgeen langer was dan beslist noodzakelük. Daarna was hü door Zün huisdokter en de cóntroleerenden ge neesheer van den GO D. dr. A. T. Planten ge schikt verklaard zün arbeid te hervatten. Na eenige dagen kreeg hü evenwel weer hooge koorts en bleef hü weer thuis. De huisarts kon toen echter geen afwüklngen vinden. Toen de patiënt daarna bloed ging opgeven, werd bü naar het Diaconessenhuls te Hilversum ver voerd, waar open t bc geconstateerd werd. Er werd fn de klas van den betrokken onder wüzer een onderzoek Ingesteld door dr. W. C. J. B. Hülscher. leider van het Consultatiebureau te Hilversum. Van de 55, meest achtjarige, kin deren werden er 51 onderzocht, waarvan er drie positief besmet bleken. Naderhand werd nogmaals een onderzoek to- gesteld, dat geschiedde op 31 October en toen bleken dezelfde drie leerlingen positief besmet, welke besmetting echter van ouderen datum kan zün. De derde proef werd 27 Februari genomen. Negen ouderparen weigerden toen medewerking te verleenen, zoodat slechts 43 leerlingen konden worden onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek was, dat bü dc drie reeds eerder positief t.bx. gebleken kinderen er thans zeven nieuwe positieve ge vallen werden geconstateerd. Hiervan moet worden aangenomen, dat bet inderdaad een kwestie van besmetting door den onderwijzer is. De deskundigen achten een vierde proef on- noodig. Bü een van de kinderen, waarvan door de ouders het onderzoek geweigerd werd, is ta ter nog besmetting geconstateerd. Al de positief besmet gebleken kinderen wor den thuis behandeld en gelukkig is er reden om te veronderstellen, dat de gevolgen van tü- aelüken aard zün. Het overige personeel van de school zal nu ook onderzocht worden, als mede de oudere leerlingen. Bü bet massa- enderzoek van schoolpersoneel. dat in den lande in vollen gang is, was de onderhavige school nog niet aan de beurt gekomen. dük gebouwd is. te water gelaten. Voor deze tewaterlating bestond uiteraard zeer groote be langstelling De plechtigheid, welke verricht werd door mevrouw H van Hasselt-Dekklng. werd oa. bügewoond door den president-com- missaris van de N.V. Gemeenschappelüke Mün- bouwmaatschappü Billiton, H C baron van Tuyll van Serooakerken van Coelhorst en de directeuren. Het ligt In de bedoeling dat de Doejoeng in het begin van den zomer naar Indië zal worden gesleept. - De regeeringspersdlenst bericht: Naar aanleiding van de in eenige dagbladen verschenen berichten, dat door den marinestaf aan het Ned. Bevrachtingskantoor te Amster dam vóór het vertrek uit Rotterdam van het ss. Sarkani toezegging zou zün gedaan, dat dit schip bü het passeeren van de Straat van G1-* braltar door een Nederlandsen oorlogsschip zou worden geconvoyeerd. deelt genoemde staf mede, dat van een dergelüke toezegging geen sprake is geweest. Toen de kapitein van de Sarkani op I April JJ. mondeling het verzoek om convool deed, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandsen Bevrachtingskantoor een derge- lük verzoek schriftelük behoorde in te dienen bü het departement van Defensie, doch dat convoot niet zou kunnen worden toegestaan, wanneer niet aan bepaaldelük te stellen voor waarden, oa. bü de inlading, zou zün voldaan. Er werd pas op 10 April een verzoek om convool van het Ned. Bevrachtingskantoor ontvangen, waarbü moet worden aangetee- kend, dat het schip toen reeds uit den Kieuwen Waterweg was vertrokken, zoodat daadwerkelüke contróle niet meer mogelük «was. Bovendien kon, bü navraag te Rotter dam, de verantwoordelüke instantie niet :..-^en waarborg geven, dat er niets anders dan levensmiddelen In het schip waren ge laden. ■W—w e Katholieke Kerk is op aarde een 1 strijdende kerk. Christus zelf heeft het voorzegd, dat wie Hem volgen, om Zjjnentwille vervolgd zullen worden. Door Zijn kruisdood is dè Za ligmaker de groote martelaar geworden van de Kerk der Martelaren. Van den H. Steph anus tot op den dag van van daag heeft de reeks van bloedgetuigen zichrumlgeset, maar hoevelen onder ons zouden bereid blijken den martel- palm te aanvaarden, indien dit van ons gevraagd zou worden? Als kinderen hebben wij gelezen en hooren verhalen, de eerste Christenen in de arena voor de wilde dieren werden geworpen ter publieke vermakelijkheid van het volk van het Oude Rome en hoe zij als brandende pekfakkels werden gebruikt ter verlichting en opluistering van Nero's tuinfeesten. Dat maakte op ons een die pen Indruk, maar toch bleven dit ver halen uit een ver en voorbij verleden, evenals de geschiedenis van de H.H. Martelaren van Gorkum en zoovele an deren. Wanneer ergens in een missie land een missionaris door wilde inboor lingen wordt gefolterd of gedood, dan voelen wij bewondering voor diens offer- vaardlgen geloofsmoed, en denken bij ons zelf, misschien niet zonder een ze kere bevrijdende geruststelling, nu ja missionarissen staat zoo iets te wachten, maar ons gelukkig niet. Met afschuw en verontwaardiging verslinden wij de be richten over de gruweldaden, welke de Bolsjewieken In Sovjet-Rusland op standvastige geloovigen hebben gepleegd, over de moordpartijen, waarvan In het Roode Spanje priesters en nonnen held haftige slachtoffers worden, over ver drukking en ontrechting van katholieken in Mexico en in Duitschland. Sovjet- Rusland, Mexico, Duitschland, het is al lemaal geen Nederland, en al wordt het ons wat bang om het hart, nu in onze beschaafde en verlichte twintigste eeuw nog zulke dingen mogelijk blijken, wij voelen ons toch- veilig en zelfverzekerd in ons gezegende landje, waar wij nog altijd van de ons toekomende rechten en vrijheden genieten en zonder groote moeiten en zware offers onze plichten kunnen vervullen. Even veilig en zelf verzekerd als de geloovige Russen vóór de bolsjewistische revolutie, als de ka tholieke Mexicanen vóór het optreden van Calles, als de katholieke Spanjaar den voor de republiek, als onze Duit- sche geloofsgenooten in de Centrum partij. Wij leven ons godsdienstig en kefkelijk leven zóó gemakkelijk en zóó gevaarloos, dat wij ons opwinden over kleine ergernissen als een weinig boeien de preek, het oJ. ontactisch optredend van een geestelijke, het bulten verwacht ting lang duren van een godsdienst oefening, en wij realiseeren ons zelden of nooit, dat van ons wel eens gevraagd zou kunnen worden, wat van anderen, menschen en katholieken als wü, elders wordt gevraagd. En toch moeten ook wij, indien het noodig Is, bereid zijn al les, ons goed en ons bloed, ja zelfs ons leven, op te offeren voor trouw aan God en Zijn Kerk. Het 13 In eerste Instantie de zaak om met inspanning van al onze krachten en in sterke eendracht samen werkend te verhinderen, dat in ons land de belagers van Christendom en Kerk ooit de macht In handen zullen krijgen. Gelukkig kunnen wü dat verhinderen, mits alle Katholieken zondqr uitzonde ring In het volle besef van hun'fcoqjpldige verantwoordelükfteid hup plicht, eïTxtf- f er vaardig méér dan hun plicht doen op godsdienstig, maatschappelijk en staat kundig gebied. Maar voor onze Innerlij ke gesteltenis is het In laatste instantie niet de vraag, of wü ooit de ergste ver volgingen zullen moeten verduren, maar of wü ze zullen kunnen verduren, wan neer dat van ons geëischt zou worden. Wü hopen en bidden, dat zulke beproe vingen ons bespaard zullen mogen blü- ven. maar wanneer het aantal eigenzin nige, verdeeldheid zaaiende katholieken zou toenemen en tengevolge daarvan ons hetzelfde zou overkomen als den Ka tholieken in Spanje, Mexico of Duitsch land, wat dan? Zouden wü dan de zoo zeer bewonderde en vereerde geloofs helden daadwerkelük navolgen? Of zou den wü omwille van Ojdelüke voor- deelen en rust aan ons eeuwig heil ver zaken, zooals helaas ook anderen, men schen en katholieken als wü. daaraan hebben verzaakt? Het is goed en heil zaam deze vraag ernstig en diep te overwegen, niet om ons zelf te veront rusten en te beangstigen, maar om ons zelf, zoo noedig, te herzien. Niemand zal boven zün krachten beproefd wor den en de werking van Gods genade is wonderbaar. De marteldood van zoovele eenvoudige geestelüken, kloosterzusters en katholieken, die zich in niets bijzon der van ons onderscheiden, bewüst op treffende en troostrüke wüze, dat God de Zünen niet verlaat in de ure des ge vaar».

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17