I t TJOIKILAT CHOCOLADE HET HOOGSTE EN BESTE, DAT MET DE -u HEDENDAAGSCHE TECHNIEK BEREIKBAAR IS. Langendijker Groenten-Centrale Incidenten wegens reorganisatie der Spaansche phalanx 1936 EEN SLECHT JAAR generaal Franco? 3 <1 I LW TJOKLAT CHOCOLADE F TJOKLAT CHOCOLADE Gevolgen van de rede van WOENSDAG 21 APRIL 1937 UIT BN BEWAART ZB OOK ZU HBBFT WAARDE SO jaar veilingwezen Een tentoonstelling Een kwestie Besproeien van aardappelen Jaarverslag De aansprakelijkheid Monarchisten verrast over Franco’s program i Geen verplichting tot ’t besproeien van aardappelen Uitvoering landbouwcrisis maatregelen De blokkade kische kust Geldigheid tuinbouwteelt- ver gunningen Tuinbouwteeltvergunningen voor 1937 Vestiging en overname van melk zaken, wijzigingen taxerecht OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE INHOUD 1000 K.G CHOCOLADE a m3 Regeling haringdrijfnetvisscherij 1937 Regeeringscontracten consumptie- melk 1937—1938 1 WBT PBZB ADVBRTBNTIB aan de Bas- juiste volgorde der chocolede-tebricetie N.V. Noll. Zwitsersche Chocoladefabriek, Amsterdam. VOLGENDE WEEK KEN ANDERE ADVERTENTIE. De vorming eener nieuwe regeering zou het gecamoufleerde doel der redevoering zijn 73 I ten Het stemrecht of -netten van UI* De vereeniging „Groentencultuur" wenschte van rede Men gelooft, dat de de aanvang de recht- i my JK- duidelijker wordt. Foto I. Een groep Nadat eenlge opmerkingen waren gemaakt, werden de rekeningen vastgesteld. Tot plaats van de volgende Jaarvergadering werd Schermerhorn aangewezen. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld op ƒ20.730 aan inkomsten en uitgaven, met een poet voor onvoorzien van ƒ745. sche troepen de Sierra Garacedo van vijanden gezuiverd. Van het front voor Madrid en van de divisies Soria en Avlla valt niets te melden De Zuidelijke legers hebben bij den Pas van Calatraveno den vijand verslagen. wilde had Den reeders wordt verzocht zoo spoedig mo- geljjk aan de Nederlandsche VlsscherUcentrale mede te deelen, hoe zij onder deze regeling hun schepen zullen laten uitvaren, onder ver melding van letterteekens en nummers. s-Gravenhage, 20 April 1937. en dan De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat zij met ingang van 1 Mei as geen tuinbouwteeltvergunningen meer erkent, die niet als opschrift dragen: Tuin- bouwteeltvergunning voor het Jaar 1937”, aan gezien op dien datum door of namens haar aan allen, die krachtens artikel 3. lid 1, van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1937 I voor vergunning in aanmerking komen, een tuinbouwteeltver- gunning model 1937 zal zijn uitgereikt. 'S ORAVENHAGE, 20 April 1937. In het hoofdkwartier te Madrid is in intie- men kring de 59ste verjaardag gevierd generaal Miaja. De generaal heeft later de Journalisten ont vangen. tegenover wie hij zijn vertrouwen uit sprak in de overwinning. Onverwachte werking- Wandelaar: „Koekoek”! Gerechtsdienaar: „Hier ben ik al, mijn heer Mulder!” 1 Gelijktijdig met de rede van generaal Franco heeft de Spaansche phalanx zijn bestuur ge reorganiseerd en de voorloopige junta afgezet, welke tot nu toe de hoogste autoriteit was der Spaansche fascistische partij, en Don Manuel Hedilla, den voorzitter van de junta tot eenlg nationaal leider benoemd. HENDAYE, 21 April. (Havas). De Zon dag door generaal Franco voor den radio zender van Salamanca uitgesproken rede, waarin hü het ideaal en het politieke pro gram van zijn beweging, dat hij wenscht door te voeren, uiteenzette, heeft in het ge- heele aan zjjn troepen onderworpen gebied van Spanje diepen indruk gemaakt. Zjjn rede wk>rdt opgevat als een volledige aanvaarding door Franco van het programma der Spaansche phalanx, hetgeen de Carlisten en monarchisten, die aanhangers zjjn van een restauratie der dynastie van Alfons XIII, ten zeerste verrast. De Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren heeft in een buitengewone ledenvergadering een motie aangenomen, waarin gevraagd wordt, dat zoowel bij de uitvoering van de bestaande Landbouwcrisiswet 1933 als bij de tot stand korning en uitvoering van nadere wettelijke voorzieningen ten aanzien van den landbouw passende Invloed zal worden toegekend aan de organisaties van den handel in agrarische pro ducten. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat voor dengene, die op 31 December 1936 in het bezit was van een tuin- bouwteeltvergunning. doch aan wïen, daar hjj in 1936 niet heeft geteeld, een dergelijke ver gunning voor 1937 door de afd. Tuinbouw van de Landbouw-Crisis-Organisatie in zjjn provin cie niet is uitgereikt, de mogelijkheid bestaat. alsnog een teeltvergunnlng voor 1937 te ver- krijgen Indien hü zijn bezwaren tegen de afwij zende beslissing der afd. Tuinbouw van de Landbouw-Crlsls-Organlsatie in zjjn provincie schriftelijk kenbaar maakt aan deze Centrale. Dit bezwaarschrift moet uiterlijk op 30 April 1937 zijn bezorgd bij de afd. Tuinbouw van de Landbouw-Crisis-Organisatie. waartoe recla mant behoort. Over dit bezwaarschrift zal dan door de Centrale worden beslist. Indien vóór 1 Mei 1937 geen bezwaren op de voorgeschreven wijze zijn Ingediend, of de Cen trale de ingediende bezwaren ongegrond be vindt, zal zij van de beslissing tot nlet-uitrei- klng aan ieder afzonderlijk zoo spoedig moge lijk schriftelijk mededeellng doen. Daarna zal voor een ieder alsnog binnen den daarvoor vastgestelden termijn van de beslissing der Centrale beroep open staan bij de Commis sie van Beroep Inzake tulnbouwaangelegen- heden. Lange Voorhout 3, te ’s-Gravenhage. Aanvragen voor nieuwe teeltvergunnlngen en aanvragen voor omwisseling van teelt, ingeko men n4 30 April 1937. kunnen als regel eerst met ingang van 1 September 1937 in behandeling worden genomen. 's-Gravenhage, 20 April 1937. Aan het Jaarverslag van den secretaris der L.G.C., den heer S. de Boer Kz., ontleenen we de volgende bijzonderheden. Werd er van 1936 gehoopt, dat het beter zou rijn dan de voorgaande jaren, die hoop is niet in vervulling gegaan; de toestand in den tuin bouw is niet verbeterd, Ja eerder nog slechter geworden. Ook het nieuwe handelsverdrag met Duitschland geeft geen verbetering, zoodat het komende jaar zich ook niet rooskleurig laat aanzien. Betreffende den misoogst-steun wordt in het verslag medegedeeld, dat de regeering de tuin ders goed had geholpen, zoodat de bedrijven, waarvan er vele hopeloos voor stonden, weer konden worden voortgezet. De L.G.C. ontving voor haar leden ƒ300.000 aan misoogst-steun. De opbrengst van de vroege aardappelen was heel goed, maar door den slechten expert gaf dit geen voordeel. Massa’s aardappelen werden z.g. doorgedraaid, terwijl ook de aardappelziekte geweldig huls hield, hetgeen den export ook al weer belemmerde. In totaal werden aan de L.G.C.-veiling 2.667.756 K.G. aardappelen door gedraald. 83.600 K.G. drielingen werden voor veevoeder gebruikt, terwijl de andere 267 wa gons van 10.000 K.G. werden Ingekuild. Hiervan gingen door ziekte en krimp 77 wagons aard appelen verloren. Van dit verlies zal de regee ring 50 pet. vergoeden. Bij de inventarisatie van witte kool op 10 September 1936 was aanwezig in de plaatsen Koedijk. St. Pancras, Schermeer, H.H.-Waard, Oterleek. Ursem. Zuld-Scharwoude, Broek op Langendük en Hensbroek een hoeveelheid van 4.223.500 K.G. Hiervan werd 4.141.600 K.G. ge veild, waaruit bleek, dat de schatting vrijwel Juist was. Doordat de oogst goed was. konden de fa brieken alle kool niet verwerken, zoodat zeer veel kool werd doorgedraaid. Het gewas van de wlnterkool was goed, mede, doordat de draaihartigheid en de luizenplaag, die het voorgaande Jaar zooveel verwoestingen hadden aangericht, thans weinig schade hadden berokkend. Bij de inventarisatie van stapelproducten op 28 November 1936 waren bij de L.G.C. aan wezig: 468'4 wagon roode kool, 1038 wagons witte kool. 629 wagons Deensche kool, 292 wa gons uiten en 62'4 wagon peen, in totaal 2490 wagons. Bij de Inventarisatie in Noord-Holland op denzelfden dag waren aanwezig: 2306 wagons roede kool. 2046 wagons gele kool. 2426 wagons Deensche kool, 962 wagons uien en 314 wagons P-*en. hetgeen in totaal 4353 wagons meer is dan het voorgaande Jaar. waaruit wel blijkt, dat de luizenplaag in 1935 van groote beteekenls is geweest. De omzet was in 1936 iets beter dan in 1935. De omzet der veiling was in 1936 in totaal aan steun ont- .$50.53. Doorge draaid werden de volgende hoeveelheden; roode «s Deze reorganisatie heeft in de Spaan sche phalanx, waarin tot nu toe diverse stroomingen bestonden, aanleiding gege ven tot incidenten. Ofschoon deze inci denten belangrijk zijn, is het op het oogenblik ónmogelijk hierover nadere bijzonderheden te geven. ƒ1.162.904.97. In totaal werd i vangen een bedrag van ƒ355.1 Te Valencia zjjn enthousiaste betooglngen gehouden, waarbij de houding van het minis terie van Marine en Luchtvaart ten aanzien van de maritieme contróle werd goedgekeurd. Dinsdagmiddag hield de groote vellingorga- nlsatle de Langendijker fjroenten-Centrale in de zaal van J. de Boer te Broek op Langendük haar algemeene jaarvergadering. De zaal was geheel met afgevaardigden van de vele aangesloten vereenigingen gevuld, toen de voorzitter, de heer 8. DE BOER Kz., de ver gadering met een hartelijk woord van welkom opende. HU gaf een overzicht over het afge- loopen Jaar, hetwelk bijzonder zorgelijk was geweest en weer verschillende slachtoffers vroeg. Spr. zei, dat de vaste lasten dringend verlaging noodig hadden; hü hoopte, dat de commissie, die zich voor de verlaging beijvert, succes zou hebben. Voor den ontvangen mis oogst-steun was spr. zeer dankbaar. De regeling voor het inkuilen van aardappelen voldeed goed, al was het jammer, dat men zooveel last van ziekte had. Was alt laatste niet het geval geweest, dan zou de geheele voorraad misschien verkocht zijn, mede door de groote vraag uit Zuld-Amerlka. Het voorkomen van de aard appelziekte Ifl daarom absoluut noodzakelijk. De opbrengst der aardappelen was vrü goed, ter wijl de boswortelen een vrijwel toonenden oogst hadden. Voor de andere producten waren de prUzen meestal laag, terwijl groote hoeveelheden kool werden doorgedraaid. Door geldgebrek werden de aanvoeren echter volgehouden, maar het was treurig, dat zooveel prachtige kool voor bet vee moest worden geworpen. Verschillende middelen werden beraamd om den afzet te ver- Na een overzicht te hebben gegeven over het dit jaar 50 jaar bestaande veilingwezen, be toogde spr., dat het verplicht veilen van alle producten de eenigst Juiste manier van ver- koopen is. TerwUl de aanwezigen zich van hun stoelen hadden verheven, herdacht de voorzitter den onlangs overleden heer P. Gootjes, den pionier van het veilingsysteem en het organisatieleven. Spr. hoopte, dat de nagedachtenis van den overledene bij allen lang in dankbare herinne ring zou blUven. Na de behandeling der ingekomen stukken en de vaststelling der notulen, was het jaarverslag aan de orde. Wij horplaatten op verzoek de beide eerst geplaatste foto's, waar door het overzicht van de ‘ter wordt. Het zijn de bewerkingen No. 3 en No. 4. Een groep van de zware, hypermoderne walsmachines, welke sedert enkele maanden in ons bedrijf zijn opgesteld, en aan de dien hoogen fijnheidsgraad geven, welke alleen met deze machines bereikbaar is. Ki Foto 2 Een tweede groep van deze zelfde walsmachines, welke sedert de vorige plaatsing van foto No. 1 wederom door- ons aangevoerd en in ons bedrijf opgesteld zijn. Foto 3. Een van onze fabriekszalen met „conches" waarin de haar Zwitsersche bereiding ondergaat, waardoor die zochf- smeltende, uiterst fijne smaak verkregen wordt, welke DE TJOKLAT CHOCOLADE EIGEN IS. Foto 4. Een tweede zaal met „conches", bestemd voor de Zwitsersche bereiding. De machine in deze zaal, de nieuwste, welke op dit gebied bestaat, is zoo juist gemonteerd en in bedrijf gesteld. De inhoud van deze machine alleen bedraagt 4000 K.G. Chocolade, waardoor de totaal-inhoud onzer gezanten» lijke „conches" tot 16.000 K.G. CHOCOLADE gestegen is. De reeders zün verplicht binnen driemaal 24 uur na binnenkomst aan de Nederlandsche VlsscherUcentrale, Juliana van Stolbergplein 34. Den Haag. opgavL^tF-tloen van het aantal aangevoerde kantjes pekel- en steurharing, deze eerste te onderscheiden in maatjes-, voile of Ijle haring, alsmede van de aangevoerde hoeveelheid versche haring in kg. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt het volgende bekend: A. De regeeringscontracten voor inkoop van consumptiemelk gedurende bet tijdvak van 28 Maart 19372 April 1938, dienen ulterlUk op Zaterdag 24 April M. in het bezit te zün van de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Zuivel, Laan van Meerdervoort 84 te ’s-Gravenhage. Voor alle melk, gekocht van veehouders Bon der dat daarvoor tüdlg een regeeringscontract bü de Centrale is Ingezonden, zal de volle af dracht verschuldigd zün. B. Teneinde gevrijwaard te zUn tegen flnan- cleele schade, wordt In overweging gegeven, dat men. alvorens over' te gaan tot het huren van een melkwinkel of het maken van onkosten voor het inrichten van een melklokaal, zich ervan overtuigt, dat van de züde der Neder landsche Zuivelcentrale geen bezwaar tegen vestiging bestaat. Koopers van melkzaken, waarvan de eigenaar is aangesloten bü een der erkende melkcontröle- statlons, moeten zich voor het vervullen van formaliteiten, noodig bü overneming, wenden tot het betrokken melkcontrólestatlon. C. Het verdient voorts ten zeerste aanbe veling. met de Centrale overleg te plegen alvo rens over te gaan tot verkoop, koop, verhuur of huur van landerijen enz., waarbij in het geding komt de grootte van de taxe der op regeeringscontract af te leveren consumptle- melk. Bü achterwege blüven van zoodanig overleg kan de Nederlandsche Zuivelcentrale geen ver antwoordelijkheid aanvaarden voor moeiUjkbe- den of teleurstellingen, welke mochten ontstaan als gevolg van de toepassing der bepalingen, zooals deze met betrekking tot het «g. taxe recht 'van kracht zün. ’s GRAVENHAGE. 20 April 1937. De Petit Gironde meldt, dat het Britsche schip Sarastone, dat een lading aardappelen en uien aan boord had, vergeefs getracht heeft de blokkade voor Bilbao te breken. Het keerde over Verdln naar Bordeaux terug om te lossen. Een deel van de lading werd inderdaad aan wal ge bracht, maar de vakvereenlging van havenar beiders heeft besloten de lossing te staken. In dit verband wordt opgemerkt, dat de post voor contróle op de niet-lnmenging van de lossing gebruik wilde maken om na te gaan of er wa pens tusschen de lading waren. Madrid werd gisteren den geheelen dag door de artillerie der rechtschen gebombardeerd; er zouden dertig dooden en gewonden zün. Uit Valencia wordt van het front van Teruel vernomen, dat de regeeringstroepen zich heb ben meester gemaakt van het dorp Celades, achttien kilometer ten Noorden van Teruel. Het hoofdkwartier van de troepen van Franco deelt mede, dat aan het front in Aragon de vüand trachtte aan te vallen in den sector Almudevar, hü werd evenwel teruggeslagen. In den sector Teruel werden door de rechtsche troepen verscheidene aanvallen teruggeslagen. Aan het front in Biscaye bezetten de troepen van Franco de hoogten van Iturrlgori en Talla- monte. De regeeringstroepen werden niettegen staande hun hevlgen tegenstand op de vlucht gedreven. Aan het front in Leon hebben kool 506.485 K.G„ gele kool 3270.050 KG. Deensche kool 575.425 K.G„ witte kool 1.424.000 K.G, aardappelen 2.667.756 K.G., bleten 1575 K G., breekpeen 12.150 K G., sla 595 kroppen, tomaten 8096 K.G„ snüboonen 539 K.G„ sla- bconen 7591 K.G., bospeen 2088 bos. bloemkool 162 stuks, uien 11.700 K.G. en ahdükie 803.150 struiken. Met het vellen van bloembollen ging het ook niet best, hoewel de veiling daarvoor zeker veel levensvatbaarheid heeft. Elf veilingen werden gehouden. Verkocht werden: leverbare bloem bollen 744300 stuks, prüs 10.778.14, plantgoed 536 K G., prüs ƒ3298. Voor de regeering werd opgeslagen: leverbare bloembollen 1.972 499 stuks, prüs 20.434.47, Narcissen 3420 K.G., opbrengst ƒ376.20. Verder wordt In het Jaarverslag ook nog een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de kwes tie met den vorlgen betaalmeester, maar we veronderstellen die zaak zoo bekend, dat we er hier niet verder meer op behoeven in te gaan. Nadat eenlge opmerkingen waren gemaakt, werd het verslag conform vastgesteld. Aan de orde was hierna de vaststelling der rekening van den penningmeester, den heer C. Spaans. De exploitatierekening had aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van ƒ23378.87. Voor afschrijvingen was een bedrag uitgetrokken, zoodat de reserve droeg. De exploitatierekening van de bollenvelllng had aan baten en lasten 4577.68, met een be drag aan afschrüvingen en dekking van nadee- Uge saldi over vorige jaren van ƒ2912.19. De gewone ontvangsten en uitgaven der vei ling bedroegen ƒ79.83137, met een batig saldo van 335593. De gewone ontvangsten en uit gaven der bollenvelling waren ƒ449021, met een batig saldo van 113193. De balans was op 31 December ’36 131.733.76 en van de bollenvelling 32.42951. De heer De GRAAF stelde namens de com missie van onderzoek voor, den penningmeester te dechargeeren. Ook de accountantsdienst van het Centraal Bureau der Veilingen had aldus geadviseerd. van ƒ6295 98 ƒ801.43 be- Hlema was aan de orde de volgende opmer king van „Groentencultuur.” De tuinbouwvereeniging „Groentencultuur’’ heeft in samenwerking met de vereeniging van St. Pancras, van het recht krachtens art. 9 van de Statuten, en art. 10 van het Huishou- delük Reglement gebruik gemaakt, en over eenkomstig die artikelen een met redenen om kleed verzoek ingediend tot het houden een buitengewone algemeene vergadering. Het bestuur is daarna in gebreke gebleven die ver gadering op den voorgeschreven tüd en wüze te houden. De voorzitter wilde daar niet verder op in gaan. De heer Balder wilde toch wel een nadere toelichting hebben. De voorziter zei, dat ..Groentencultuur’’ een schriftelüke uiteenzetting had gekregen. De heer Balder zei, dat zün vereeniging daar geen genoegen mee nam. Het was niet duide- lük, waarom de vergadering niet was gehou den. De voorzitter beriep zich op artikel 8 van het reglement, waaraan het bestuur het recht ont leend had de vergadering niet te houden. De heer de Vries (St. Pancras) zei, dat het ging over de kwestie Dirkmaat en dat het be stuur verplicht was geweest de gevraagde ver gadering uit te schrijven. Het was niet de be doeling geweest de zaak kapot te maken, maar om te weten, hoe het er mee stond. Het bestuur was te ver gegaan in deze kwes tie. Dirkmaat was niet verplicht geweest zün boeken aan accountants voor te leggen. De oorzaak was, dat het Centraal Bureau z’n accountantsdienst f 300 per jaar extra laten verdienen en daarom op contróle aangedrongen. Het debat de voorzitter interrumpeerde tel kens werd hierop zeer scherp, zoodat met de vuisten op tafel werd geslagen, maar ten slotte liep het nog met een sisser af en bleef de zaak zooals ze was. Hierna rondvraag en sluiting. geven. Het bestuur wilde de kleine tuinders ook stemrecht laten hebben. Broek op Langendük wilde wel onderscheid zien gemaakt tusschen leden, die niet en die wel op de veiling van de L. G. C. veilen. De voorzitter wilde dit het ging over de vereeniging te Ursem, die gedeeltelük te Aven- hom veilt wel eena onderzoeken. Het voorstel vaa Schermerhorn werd met algemeene stemmen verworpen. Door ..De Toekomst” werd voorgesteld er bü de Ned. Groenten- en Fruitcentrale met klem op aan te dringen het vellen van andüvie niet meer verplichtend te stellen, omdat deze maati regel zeer teleurstellend was geweest. Het bestuur deelde mede, dat het aan de Centrale door middel van een commissie verzocht had de herfstandüvle vrü te geven, door er geen vergoedlngsprüs of steun voor te betalen. „De Toekomst” ging hiermee accoord. Verder stelde „De Toekomst” voor in samen werking met de zustervereenlgingen bü bevoeg de instanties het verzoek te doen, weer een toeslag te geven op het arbeidsloon, zooals in 1935 geschiedde. De vergadering vond dit goed. Tuinbouwvereeniging ,J)e West” stelde voor, dat er stappen worden gedaan waardoor de koeling en de verduurzaming van groenten en fruit worden uitgebreid en in één band zou den komen met interesse van de producenten. Het uitvoerend lichaam daarvoor zou kunnen worden n.l. de Groenten- en Fruitcentrale, de organisatie waarvan allen lid moeten zün. Het bestuur wilde gaarne, wanneer bleek dat het plan eenlgszins levensvatbaarheid heeft en uitvoerbaar is, advlseeren deze zaak te brengen bü het Centraal Bureau voor de veilingen in plaats van bü de Ned. Groenten- en Fruitcen trale. De heer Butter (Koedük) gaf nog een nadere en uitvoerige toelichting op het voorstel, waar in hü o.a. zei, dat de huidige manier van pro- duceeren niet goed Is vol te -louden. Er moet voor de producten een nieuw afzetgebied wor den gezocht. Dit kan door particulieren, die van vele factoren afhankelük zün maar moeilük worden gedaan. Tegenslag zou de produc tie van verduurzaamde groenten kunnen stag- neeren, waardoor afzetgebied verloren gaat. Centralisatie kan daarin verbetering brengen. De voorzitter vond het voorstel te belangrük om er in deze vergadering over te beslissen. Hü wilde de kwestie grondig onderzoeken. De heer Butter was deze meenlng ook toe gedaan en wilde de zaak in handen geven van het Oeconomisch Technologisch Instituut. Hiertoe werd besloten. ,J)e West” stelde voor te streven maar een korter termünberekenlng bü de ultkeerlng van steun, alsmede ultkeerlng der steun na ver- strüking der aanvoerperloden. Het bestuur verklaarde zich bereid pogingen te doen tot het verkrügen van mogelüke ver beteringen. De vergadering ging hiermee accoord. De voorzitter zei, dat wanneer de plannen der standsorganisatles gereed zün. de veilingsveree- nigingen daaraan adhaesie konden betuigen. De heer Visser wilde een brief sturen naar Ged. Staten, om dit college te bewegen tot in- grüpen, wanneer de gemeenten het den tuinders te lastig maken betreffende de credleten. De vergadering keurde dit goed. volgens 71, 68, 70 en 58 schepen zullen mogen uitvaren) zal ter haringvangst mogen worden medegenomen een vleet, waarvan de totale bo- venspeerreeplengte, droog gemeten, ten hoog ste mag bedragen resp. op 10 Mei, 3 Juni en 19 Juni: voor groep A: 1216 M„ 1824 M 2.573 M.; voor groep B: 1265 M.. 1897 M.. 2.676 M.; voor groep C: 1.313 M 1 970 M 2.779 M. Op 10 Juli: voor groep A: 2.573 M. voor groep B: 2.676 M voor groep C: 2.779 M. Van 16 Augustus af zal mogen worden mede genomen bü gebruik van Schotsche, resp. stan daard- of Hollandsche netten een vleet met 'n bovenspeerreeplengte, droog gemeten, van ten hoogste: door groep A: Schotsche netten 2.713 M.. standaard- of Holl. netten 3.325 M.; door groep B: Schotsche netten 2.822 M standaard of Holl. netten 3.457 M.; door groep C: Schot sche netten: 2930 M, standaard of Holl. net ten 3.589 M. De züpeeslengte van alle netten mag hoogste 14 M. bedragen. Het is verboden reserve-reepen mede te nemen. Indien deze aan boord worden aangetroffen, wordt gerekend dat het betrokken schip met die netten ter visscherü is uitgevaren. Aanvul ling van in het ongereede geraakte reepen of netten mogen door een ander vaartuig voor het betrokken vaartuig worden medegenomen, in dien de toestemming daartoe vooraf van de Ne derlandsche VlsscherUcentrale zal zün ver kregen. vormt van een groote politieke manoeuvre, de vorming van een nieuwe regeering ten doel hebbend. een uiteenzetting te vernemen over de aanspra- kelükheid der L. G. C. ten aanzien van de betalingen der aan de veiling verhandelde pro ducten. Zü meende, dat de betaalmeester alle risico's behoorde te dragen. De voorzitter zette den gang van zaken uit een en las de overeenkomst met den markt- betaalmeester voor. Spr. zei, dat de Veilings- vereenlging verantwoorde! ük Is. waarom de be taalmeester een borgstelling van f 30.000 moet doen. De vereeniging is aansprakelük voor de betalingen. De heer Balder (Groentencultuur) was te vreden over de uiteenzetting van den voorzit ter en geloofde, dat voor normale gevallen de f 30.000 garantie voldoende was. Spr. wilde ech ter wat meer zeggenschap voor de leden over deze zakgn. omdat ze individueel aansprakelük zün. Door het bestuur werd voorgesteld het 50- Jarig bestaan van het veilingwezen, hetwelk in den Langendük zün ontstaan vond, te vieren en het bestuur te machtigen tot het beramen van plannen daarvoor. De heer KLOOSTERBOER <8t. Pancras) stelde voor de geopperde tentoonstelllngsplan- ncn uit'te voeren. Volgens spr. zou daar zeer veel reclame van uitgaan. De voorzitter betuigde zün groote instemming met dit plan. Het zou echter, wanneer het be- hoorlük werd gedaan, wat geld kosten. De flnan- cleele toestand der veiling was evenwel gunstig, zoodat men het wel kon doen. Het bestuur vroeg de vergadering machtiging een tentoon stelling te mogen organlseeren. De heer TROMP (H.H. Waard) was ook sterk voor een tentoonstelling, maar ook hü had, evenmin als verschillende andere sprekers, geen voorstelling van de kosten. De VOORZITTER bepleitte het insturen van collectieve inzendingen. Spr. vroeg vertrouwen te hebben in het bestuur, wat de kosten betrof. Al moest het 10.000 kosten, dan was men toch nog zuinig. (Gelach). Tenslotte werd besloten een tentoonstelling te houden en het bestuur vrü mandaat te geven. Twee officieren van het tankschip Zorozo van de regeering te Valencia, dat te Constantza petroleum was komen laden, zün verdwenen. Daar zü dreigbrieven hadden ontvangen, ver onderstellen sommige bladen, dat zü door aan hangers van Franco zün ontvoerd. Andere bla den veronderstellen evenwel, dat zü gedeser teerd zün. De Nederlandsche VlsscherUcentrale maakt bekend, dat in de regeling voor de as. haring- drüfnetvlsscherü de vaartuigen worden onder scheiden in drie groepen: Groep A: motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van kleiner dan 28 M. en met een machinevermogen van minder dan 125 E.P.K. Groep B: motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van ten minste 28 M. met een machinevermogen van minder i 125 E P K. Groep C: stoomschepen en voorts alle motor loggers of motorbooten met een machinever mogen van ten minste 125 KP.K. Van de verschillende uitvaardata af. n.1. 10 Mei. 3 en 19 Juni en 10 Juli (waarop achtereen- Het Engelsche stoomschip Thorpehall, dat volgens telegrammen uit Londen ondanks de blokkade van de Baskische kust de haven van Güon was binnengevaren, is thans op de reede van La Rochelle aangekomen. Het bestuur heeft voorgesteld het besluit van de Provinciale Commissie, tot het verplichtend stellen van het besproeien der aardappelen, ter voorkoming van de aardappelziekte, aan te nemen. Ir. Rietsema, Rükstuinbouwconsulent 4e Hoorn zei ook. dat een verplichting tot sproeien zeer gewenscht was, mede, omdat men zoo afhankelük is van de regeering. Nlet-sproeiers noemde spr. klaploopers. Na nog een uitvoerige verdere discussie, waar onder nog de heer Wanders het ver plicht aanvoeren van gezonde aardappelen voor stelde en nog de instelling van een commissie ter sprake kwam, werd het voorstel van het be stuur in stemming gebracht en met 672 tegen 568 stemmen verworpen. De tuinbouwvereeniging „Schermerhorn en Omstreken” stelde voor de vroege aardappelen op monster te doen veilen, omdat het de laatste jaren vrü veel voorkomt, dat aardappelen onver kocht blüven en moeten worden teruggezonden, waardoor de aanvoerders groote schade lüden, want ze moeten dan dubbele vracht betalen en dubbelen arbeid verrichten. Het bestuur onderschreef de bezwaren, maar achtte het voorstel onaannemelük, omdat daar aan nog meer bezwaren zaten en omdat de Ned. Groenten- en Fruitcentrale er zeker niet mee accoord zou gaan. Na een korte discussie tusschen den voorzit ter en de afgevaardigden van Schermerhorn, verklaarde de vergadering zich met het advies van het bestuur accoord. Door „De Schermer” werd voorgesteld het stemrecht der vereenigingen, aangesloten bü de L. G. C. niet meer naar het ledental-, doch naar den omzet te bepalen, omdat verschillende ver eenigingen door hun geringen omzet, weinig belang bü de veiling hebben. Het bestuur ontried het voorstel, omdat aan neming daarvan eigenaardige toestanden zou

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17