Veel ontwerpen aangenomen Officieren van de Andra gefusilleerd? I Sprookjesbosch te Boskoop BIJGELOOF Onze koloniale missies IN ZEER VLOT TEMPO GEWERKT WAARBORGSOM DOET GOEDEN DIENST ZELDZAME BLOEMEN- SHOW WOENSDAG 21 APRIL 1937 EERSTE KAMER Booze N.S.B.-ers liepen wie MEuerj stnimak wn sjot ts et r hal/ o* weg Over de grens gelokt naar Mevr. S. belooft beterschap SMIDSKNECHT GEDOOD Zuurstofapparaat sprong uiteen BIJ EEN VAL GEDOOD Wijziging Dienstplichtwet REIZEN VOOR HALF GELD Wijziging Zegelwet Andere ontwerpen BEGRAFENIS Mr. G. DEKETH De O 12 en O 14 De opstelling is een attractie Kleine groepen kunnen geld niet opbrengen De twee gebroeders uit Well de gevangenis te Kleef EINDE VAN KWAKZALFSTER- PRAKTIJK? WORDT NEDERLAND EEN TWEEDE SPANJE? ORGEL VOOR DE WERELD- TENTOONSTELLING CLEARINGKOERSEN Oproep van den Priestermissie- bond tot gebed en offer Slechts twintig partijen tegen drie en vijftig in 1933 De overige leden der bemanning zouden naar een concentratie kamp zijn overgebracht Op hartelijke wijze is van waar- deering getuigd jegens senator Van Sasse van IJsselt Op 22 April een bespeling te Zaandam Azalea’s, rhododendrons en hon derden andere boomplanten in volkomen natuurlijke omgeving VERBODEN TE «DOKEN MENEER, ZELFS R'JPE TABAK!' Gezondheid in Uw huid! Door de huidvoedende, huidiuiverende en huidgenetende krocht von Purol verdwijnen pukkels, vetwormpje», uitsloq, ruwheid, rood heid en wordt de huid jeugdig-fritch en zocht ols fluweel KIESKRING Vil. LEIDEN DEN HAAG, 30 April 1937 KIESKRING VIII. DORDRECHT KIESKRING IX. AMSTERDAM. P. Kooyman. KIESKRING X. DEN HELDER stellen KIESKRING XI. HAARLEM Nat. Soc. Ned. Arb. Partij: A. K. H. J. Schilling, C. Ko- K1ESKRING Xm. UTRECHT KIESKRING XV. ZWOLLE. Nat. Soc. Ned. Arb. Partij: de T de Vries. Rlpperdapark 45. D. wets- contingent-vergroo- 1 I I Watering, Essen burgstraat L I deze suit er beter en optimistischer vandaan komen! een een Mgr. Bekkers besloot zijn toespraak met zijn vreugde uit te spreken over de komende week van gebed en offer: zij zal niet alleen in'die eéne weck een tastbaren geestelijken en stoffe- Hjken steun aan de geloofspredlklng In onze ko loniën geven, maar ook blijvend de godvruch tige belangstelling in onze koloniale missiën be vorderen. hun ka- aan ons katholl- medebrengt. Katholieken Nat Boeren--, Tuinders- en Midd. Partij: C. Vervoorn. C. in ’t Veld, P. J. Rosenboom. J. H van Kooten. W Tromp. J. H. O. Kersjes. H. J. J. Weststrate. Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd Partij: C. Vervoorn, W. Tromp. A. J. Haarman, W van Riemsdijk. C. in 't Veld, J. H. O. Kersjes, J. Oosterman, P. Beukhof Tzn. De begrafenis van wijlen mr. O. Deketh. bur gemeester van Soest, zal geschieden Vrijdag 33 April te 1130 uur. op de algemeene begraaf plaats te Soest. «e- ui te Inde met en bouwde Koersen voor stortingen op 31 April 1937 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73.44, Lires 9.81, Peseta’s 10.90. C. J. A. Kruyt, ker Czn.. A. Walder. noo- voor BU het schoonmaken van den zolder is de 45-jarige echtgenoote van den heer C. Linden berg' te lerseke van een hoogte van 3% meter gevallen. De vrouw brak een der halswervels en is enkele minuten na het ongeluk overleden. De Priestermlssiebond vraagt leder persoon lijk naar eigen devotie iets bij te dragen aan deze gebedsactie, door het deelnemen aan de H. MIs. door het ontvangen van de H. Com munie, door het bidden van het Rozenhoedje. Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij: C. Vervoorn. P. Kooyman. J. Oosterman, W Tromp. S. C. Eelinan. 'P. Boer, P Beukhof Tzn., W de Jong, H. J. J. Weststrate. W. van Riems dijk. Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd Partij: Ingediende lijst gelijkluidend aan die in kring IX Amsterdam. Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij: C. Vervoorn, P. Beukhof Tzn., P. J. Rosen boom. W. Tromp. P Boer. W. van Riemsdijk. J. H. O. Kersjes. W. de Jong. De bekende en veelbesproken brochure van Ar.ton van Duinkerken „Wordt Nederland een tweede Spanje?’’, welk geschrift md-iriyd ver scheen als bijlage van het Kerstnimmer van De Gemeenschap, is thans door den uitgever los verkrijgbaar gesteld Pembroke Stephens deelt thans uit Santan der het volgende mede aan de Telegraaf Ik heb thans informaties ontvangen omtrent het lot van het stoomschip, dat ongeveer drie weken geleden nabil Bilbao door een nationa- listischen kruiser tot zinken is gebracht. Het schip, dat naar beweerd wordt munitie aan boord had. eaede vlag van Panama voerde; was in staat de nationalistische blokkade te breken en zijn lading te lossen, maar toen het wéér vertrok, lag de nationalistische kruiser op de loer en opende het vuur, waardoor het schip tot zinken werd gebracht. De bemanning werd door den kruiser opgepikt en naar San Sebastian gebracht In de Ned. Herv. kerk te Zaandam. Westzijde, staat het door de firma H. W. Flentrop ge bouwde orgel, dat in het Hollandsche Pavil joen. afd. Kerkeiyke kunst, op de wereldten toonstelling te Parijs zal worden geplaatst. Donderdag 22 April, des avonds half negen zal door den organist Cor Kee een bespeling op dit orgel worden gegeven. ■W -W J- aar het geloof niet gedijt, woe- *«rt het bijgeloof. Hoe minder de mertsch gelooft, hoe bljge- looviger hij wordt. Dat is ook te begrij pen. want zonder geloof en vertrouwen in een albesturende Voorzienigheid, in een Goddelijke Almacht en Barmhar tigheid, welke alles ulteindelUk ten beste leidt, wordt de menzeh als een In duis ternis verdoolde, die angstig elk dwaal lichtje naloopt en aan elk geritsel of gedrulsch een beteekenls van bedreiging of mogelljke hulp hecht- Elke mensch. ook de meest ongeloovlge. ja juist de meest ongeloovlge ervaart, dat zijn le ven niet enkel door hem zelf, maar door tal van invloeden buiten hem wordt be- heerscht. Vandaar, dat hij, indien hij een sterk Godsgeloof mist, aan soms de meest dwaze en kinderachtige dingen macht toekent. De dicht bij de natuur levende primitieve volken schrijven ten minste nog aan de natuurkrachten de goddelijke macht toe. welke alleen de Schepper dier natuurkrachten bezit, maar de ver van de natuur levende, tot onnatuur vervallen lingen hcimzlnnige van den Door Dinsdagavond heeft Mgr. Th. Bekkers, nationaal secretaris van den Priester Mls- slebond, een voordracht gebonden voor den Katholieken Radio-Omroep over de week van gebed en offer voor de koloniale missles. Dinsdagmiddag is in de smederij van den heer P. Hey aan de Dorpsstraat te Zevenhui zen een zuurstofapparaat gesprongen. De knecht, M. Heemsbergen, kreeg hierbij een stuk Ijzer tegen het achterhoofd en werd op slag gedood. De smid kreeg lichte wonden. Een oogenbllk later hadden de kleeren van den knecht vlam gevat. Het vuur kon evenwel spoedig gedoofd worden. De ruiten van de sme derij werden alle vernield. Ingediende lijst gelijkluidend aan die In kring II Tilburg. Blijkens een bij het departement van Defen sie ingekomen telegram bevond groep 3 onder- zeebooten <Hr Ms. „o 13” en „O. 14") zich Dinsdag op den middag op 39 graden 45 min N B. en 33 graden 10 min. W. L. Het weer was goed. De groote attractie van deze boomkweekers- tontoonstelling is ditmaal- -Delgen in de opstel ling. De heer J. H. van Straaten van Nes. die twee Jaar geleden ook reeds zoo’n prachtig re sultaat verkreeg, heeft thans een boschpark- plan uitgevoerd met een geweldig villa-decor op den achtergrond. Daarnaast wordt ook een aalmoes ge vraagd. Te dien einde zal de Priestermissie- bond in alle huisgezinnen collecte-zakjes laten bezorgen. Op den Pinksterdag brengt men dit collecte-zakje gesloten naar de kerk en deponeert het daar in een bus: de pas toor zorgt voor de doorzending naar het katholiek koloniaal bureau in Den Haag, en dit doet de opbrengst toekomen aan de Indische missies. De speciale correspondent van de Daily Telegraph te St Jean de Luz, Pembroke Stephens, heeft een onderzoek ingcsteld naar het lol der bemanning van de ..An dra”, welk schip, naar men zich herinnert, door den Pranco-krulser „Almlrante Cer vantes” tot zinken is gebracht. Gebruik voor gelootiverxorging wifte Purol. Deze is no inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In dool.n .on 30. Tub. 45 ct Sif Apoth on bropirton Het is niet doenlijk alle inzendingen te noe men, men moet ze zelf gaan zien, die wondere kleuren der azalea’s, pioenen, hortensia’s, rho dodendrons. Men zag ze nooit zoo mooi, de blauwe regen, de magnolia’s, de clematis.... Sommige groepen zijn zeer decoratief ópge waakt in vazen van de Haarlemsche Kunst- steenfabriek „De Hoo».eberg". De overgangszaal. die met een kleine ver- hooging aansluit aan het hoofdgebouw, wordt voornamelijk ingenomen door baby-roosjes in de nieuwste variëteiten. Dit rosarium mag men niet vergeten te bezichtigen 1 Een bijzonderheid is ook de inzending een- bleemise rltododendrons die begin Januari ver edeld (geënt) werden en nu reeds met bloem heel geestig boven den grond uitsteken. Dit staaltje van kweekerskunst is nog nooit in massa vertoond Alweer een bloemententoonstelling? Eerst „Lente in Januari” te Aalsmeer, toen de opening van „Marquette” te Heemskerk, toen „De Hofstadbloem" te Den Haag en nu Flora te Boskoop. Niet teveel van het goede? In het buitenland aeg< men. dat de Hol landers met bloemen wonderen doen en on- uitputtelljk zijn in het kruisen van nieuwe soorten en in veelheid van arrangement. Wie naar Boskoop gaat, zal moeten erken nen, dat men geen vergelijking met de an dere shows kan "treffen en dat hier weer een nieuw en onuitsprekelijk schoon won der geschied is Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd Partij.' C Vervoorn. P. J Rosenboom, W Tromp, P. Beukhof Tzn., P Boer. J. H O. Kersjes. H. J. J Weststrate. W van Riemsdijk. Dinsdag heeft de tentoonstellingscom missie ons. onder leiding van den voorzitter, den heer P. C. J. Oosthoek, een voorproefje gegeven, vandaag zal de show door mi nister Deckers geopend worden. Men ver wacht ongeveer honderdduizend bloemen liefhebbers tot 10 Mei. op welken dag Flora 1937 gesloten zal worden. Zijn de finan- cieele resultaten gunstig, dan zal ook het volgend jaar weer een sprookje, een geheel ander, getoond worden. Jhr. mr. A. van Sasse van IJsselt (R. K.) genheid gesteld kunnen worden, van hun be kwaamheid te doen blijken? En zou de minister in overleg met zijn col lega van justitie niet kunnen bevorderen, dat in afwachting van een eventueele nieuwe wet- telyke regeling voorlooplg geen vervolging mee wordt ingesteld? Minister 8LIKOENBERG was lang niet on welwillend. HU vond ook. dat er voor de res- teerende 31 gedupeerde tandtechnicl iets daan moest worden, maar met het van dit kabinet in nabij zicht kon hj) geen voorstellen meer komen. Wèl zou hy met den ambtgenoot van justitie het gevraagde overleg plegen met welke toezegging de heer Moltmaker zich zóó verheugd toonde, dat de minister zeide, er verlegen onder te wor den De Bisschoppen hebben gedurende die week een bepaald gebed voorgeschreven in de H. Mis: de oratie tot Voortplanting des Geloofs. Zij hebben hun goedkeuring ge hecht aan een schietgebedje na de H. Mis te bidden: „H. Maria, bid voor ons en voor de bekeering der heidenen in onze Indiën." Enkele weken geleden maakten wy er mel ding van, dat de gebrs. H’, landbouwers te Well, door een Dultsch douane-beambte over de grens gelokt en zonder opgaaf van redenen gear resteerd waren. Nader vernemen wy thans, dat de gebroeders zich in de strafgevangenis te Kleef bevinden. De reden van hun aanhouding is echter nog steeds niet bekend. Het bleek, dal zich aan boord ’n Spa»n»~h regeeringacomlié bevond, bestaande alt drie leden. Dit comité schijnt de munitie In het buitenland te hebben gekocht. De leden van dit comité en alle officieren van het schip werden door de militaire rechtbank berecht, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. De overige leden der beman ning werden naar het concentratiekamp voor buitenlanders te Salamanca overge bracht. Hun werd de doodstraf niet opge legd. omdat de militaire autoriteiten te -San Sebastian van oordeel waren, dat s(j geen rol hebben gespeeld In den aankoop van munitie in hel buitenland. Wederom heeft de Am-sterdamsche Recht bank een strafzaak tegen de kwakzalfster mevr. 8. behandeld. De kantonrechter had haar voor de derde maal binnen korten tijd veroordeeld wegens on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst en wel tot een geldboete van vijfhonderd gulden, be nevens tot een voorwaardeljjke hechtenisstraf van acht dagen. Voor verdachte, die niet ter zitting was ver schenen, trad als gemachtigde op mr. Endt. Ben juffrouw uit Beverwijk kwam voor het hekje; zij had zich eenige malen laten behan delen, omdat zjj last van zenuwen had. „Me vrouw bestreek me en gaf me krulden, maar erg veel gaf ’t niet...,” verklaarde de Beverwfjk- sche. Pres.: „En wat betaalde u?” Het blijkt, dat deze patiënte f 2M per visite betaalde. Het feit is gepleegd aldus de Officier van Justitie vóór de uitspraak in de andere zaak is gevallen. Deze vrouw moet nu langzamerhand weten, dat zU met haar praktijken moet ophou den. Spr. requireerde bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. Endt, zeide in zijn pleidooi o. a. dat Zijn cliënte in de toekomst geen patiën ten meer zal behandelen. De Rechtbank zal 4 Mei vonnis wjjzen. De heer Oosthoek wees er nog eens op, dat men zich toch niet moet laten beïnvloeden dooi de waangedachte, dat de Boskoopsche planten niet groeien op zand en klei. Wanneer men ze in Boskoop koopt en de gebruiksaanwijzing goed opvolgt, is langdurig en steeds grooter resul taat gegarandeerd. Boskoop heeft niet voor niets een wereldnaam gekregen! Men was wat optimistischer voor de toekomst gestemd, er zit weer meer leven in den handel Eigenaardig is echter, dat het kweeken ook in de crisisjaren met groote voortvarendheid is doorgezet, zoodat men nu. bij het openen der grenzen, de wereld verbazen kan met onge ziene en nooit gedachte variëteiten. Ja, die Hollandsche kweekers zijn toch ener gieke en taaie lieden. Wat moeten we ze in cere houden! Daarom: ga naar Boskooo. ver lustig uw oogen. bewonder de natuur..., ge Naar wij vernemen, is door het hoofdbestuur van de onder-officiers-vereeniging der Kon. Landmacht Ons Belang voor de ss. alge meene vergadering als een der punten van be handeling het volgende voorgesteld: De algemeene vergadering draagt het hoofd bestuur op. de directie der Nederlandsche Spoorwegen te verzoeken de bepaling, dat mi litairen beneden den rang van officier, in uni form gekleed, voor half geld kunnen reizen, voor zooveel dit de beroeps-onderofLcieren be lieft. weder ongedaan te willen maken. - Als toelichting wordt vermeld, dat de maat regel voor de dienstplichtigen wordt gewaar deerd. Gaarne zullen ook de beroeps-onderoffi- cieren goedkoop reizen, maar zij willen niet ten koste van het aanzien hunner pou’ie een der- gelljk privilege hebben. Met het betrokken besluit toch worden de beroeps-onderofflcieren voor een 'lepaalden maatregel gescheiden van alle overige militaire en burgerlijke rljksambtenaren en daartegen bestaan bezwaren van moreelen aard. De Senaatazitting van heden was gewijd aan de behandeling van een serie zeer nit- eenloopende wetsontwerpen, welke ’n uiterst vlotte afwerking genoten: het was afdoe ning van Tweede Kamer-mtanten. xooals er binnenkort nog heel wat aan de orde zul len komen. Interessanter dan de wetsontwerpen waren intusschen twee niet op de agenda paradee- rende punten: de harte lijke huldiging van den fciist heden vjjf en tachtig jaar gewor den katholieken nestor-senator, Jhr. mr. Van Sasse van IJsselt. en het hals-over-kop- vertrek van twee kwaad geworden N.S.B.’en. Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij' C Vervoorn. P. Kooyman, W. Tromp, P Beukhof Tzn.. P. Boer, H. J. J. Weststrate. 8. C. Eelman. W de Jong. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende candt- daatstelling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, zijn behalve de reeds gepubli ceerde. nog twee candidatenltjsten ingediend. n.1. door de Nat. Boeren-, Tuinders- en Mtd- denstandspartU en door de Nat. Soc. Ned. Ar beiderspartij partij. Pembroke Stephens deelt voorts mede, dat hjj bjj de marine-autoritelten te San Sebastian geen inlichtingen omtrent de opvarenden kon krijgen, doch dat de hierboven genoemde feiten hem door een militaire autoriteit zyn medege deeld. Een verdere bevestiging was echter niet te verkrijgen. Inmiddels doen zijn mededeelingen vree zen. dat althans een deel der bemanning van dn „Andra", t.w de officieren, hun avontuurlijke reis met den dood hebben moeten bekoopen. De bemanning van de „Andra” bestond vol gens een opgave van de reederlj ..Soedeco’’ te Antwerpen uit zeventien Nederlanders en zes Polen. Volgens deze opgave luiden de namen der Nederlandsche opvarenden als volgt: Kapitein: L. Dragten. Lange Llzerstraat 9A, Rotterdam Eerste officier: P. Gazan, Latljnsche School straat 81, Middelburg. Tweede officier: A A. D. Hulsman, Obrecht- straat 221. 'A-Gravenhage. Derde officier: P. D. Pronker, Heillgerweg 30. Harlingen. Marconist Haarlem. Eerste machinist: L. W. van Schalck, Wol- phaertsbocht 511. Rotterdam. Tweede machinist: H. A. Deekens, Noorder- spoorslngel 15 B. Groningen. Derde machinist: A J. de Ble. Schoolstraat 34, Driesprong-Tetorlngen. Hofmeester: B. van Bennekom, Oppert 22, dier de ver onnatuur vervallen beschaafde- gelooven niet zelden aan ge- krachten en Invloeden ongeloofelijke kleinigheden van meest verschillenden aard, bet gebruik van mascottes, de vrees voor het getal 13 of voor den Vrijdag als een ongeluksdag, of voor een zwarte kat. die den weg kruist, stelt de moderne zgn. cultuurmensch zich op één Hjn met den eersten den besten negerkaffer. die zweert bij de macht van zijn wanstaltige afgodsbeeldjes of schrik wekkend toegetakelde medicijnmannen en hokus-pokus-bedrljvende toovenaars Hoe btjgeloovlg vele menschen heden ten dage nog zijn, bewijzen de goede zaken, die er nog gemaakt worden door zgn. planeetkundlgen. waarzeggers, kaartlegsters, koffledlklezers en eierklj- kers. Vergeleken bij deze weinig illuetre speculanten op de bijgeloovigheid van veel twintlgste-eeuwers, waren de oude Gérmaansche Druieden met hun runen- puzzlcs en de Romeinsche auguren, die de toekomst beweerden te voorspellen uit de vlucht der vogels, nog een klasse beter. Mgr. Bekkers wees erop, dat een historische ontwikkeling van meer dan drie en een halve eeuw ons kleine vaderland gemaakt heeft tot een groote koloniale mogendheid. Dit heeft een zekeren band gelegd tusschen ons volk hier en de vele volken en stammen die daar wonen: verbondenheid die plichten verbondenheid, die voor ons van Nederland speciale plichten medebrengt Door deze stelling op te zetten, bracht spr. een plicht van heel eigen karakter in het geding: want ais wy als katholieken plichten hebben, dan ontleenen deze hun oorsprong, rakter en hun draagwijdte cisme. In onze koloniën leven ruw geschat meer dan 67 000 000 menschen. die Christus niet kennen, en slechts een half millioen. die ?ljn Heilige Kerk aanhangen. Gods eer en het ware geluk van die millloenen stellen dus zware eischen. De prediking en de zielzorg van onze mis sionarissen. de liefdewerken van allerlei vorm, welke die prediking ondersteunen, de stoffelijke en geestelijke steun, die van uit het vaderland aan dat alles gegeven wordt, is vooral dank zij de gestadige toename der laatste jaren op dit oogenbllk zeker van beteekenls. Maar staat die hulp nu werkelijk in een goede ver houding tot den geestelijken nood die er Is. zoo vroeg spr. zich af. Er zijn allen medegerekend thans 567 priesters: dat is naar den maat staf in het vaderland gerekend genoeg om be hoorlijk te zorgen voor de katholieken die er zijn; het werk der priesters wordt adngevuld en gesteund door 2 000 broeders en zusters, die talrijke scholen en ziekenhuizen bedienen; ook een mooi getal. Maar alweer: staat dit in ver houding tot die millioenen, die den Christus moeten leeren kennen? Het Doorluchtige Episcopaat hééft, overeen komstig het verzoek der Kerkvoogden in onze koloniën, zjjn volledige goedkeuring geschonken aan het initiatief van den Priestermlssiebond, om de katholieken van Nederland uit te digen tot een week van gebed en offer onze koloniën. By deze candidaatstelllng vond voor de eerste maal toepassing het by de wet van den 23sten Mei 1935. 8. 306 vastgestelde nieuwe artikel 37a van de Kieswet, volgens ijetwelk by de Indiening van elke candlda- teniyst een som van 250 in de consigna tiekas van het Ryk moet worden gestort. By dit wetsartikel is tevens bepaald, dat deze som aan den Staat vervalt, ingeval het stemcyfer van de lyst of van de lystengroep of het stel geiykluldende lysten. waarvan de lyst deel uitmaakt, lager is dan 75 pCt. van den klesdeeler. Klaarbiykeiyk heeft deze elsch tot stor ting van een waarborgsom menigeen afge schrikt om candldateniysten in^te dienen. Immers bedroeg by de vorige verkiezing van leden der Tweede Kamer in het jaar 1933 het aantal partyen en groepen, dat candi<>teniysten had ingeleverd, niet minder dan 53 met jn totaal 824 Candida ten. thans zyn slechts Twintig candldateniysten ingeleverd, waarop volgens de thans be schikbare gegevens 557 candidaten voorko men. Sommige kleine groepen, by welke het voornemen bestond aan de Kamerverkie zing deel te nemen, en die daarvoor reeds by de verkiezmgsbureaux formulieren had den aangvraagd. hebben 't niet tot indiening der candldateniysten kunnen brengen, waar- schyniyk doordat zy niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten. Zonder hoofdeiyke stemming was het weer In orde, evenals zulks later het geval was met de ontwerpen tot verhooglng van het crediet voor werkverruiming, de wyzlging van de geld- schleterswet, de nieuwe IJkwet, de wet inzake de regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedryven door vreemdelingen, de wyziging van de Harlngwet en de wyzlging der Ziektewet (eenheidspremie voor de Raden »an Arbeid). D°or middel van een interpellatie heeft de heer MOLTMAKER <8. D. A. P.) ten slotte Iets goeds trachten te bewerken voor teleur gestelde tandtechnicl, die sedert de nieuwe regeling voor deze categorie van menschen- Trtenden zonder emplooi of (en) met een.... Proces rondloopen. Zouden dezen niet (nog) eens in de gele- Tegen het ontwerp tot wyziging der Zegel wet daagde vry ernstige oppositie van de zyde der R. K. heeren MICHIELS VAN KESSE- NICH, VAN SASSE VAN YSSELT en BLOM- JOUS, die van deze wetswijziging nog weer méér onnoodige ambtelyke inmenging en een soort inquisitie door wéér andere ambtenaren ten gunste van de schatkist vreesden. Minister OUD kon deze vrees niet deelen; ook deze nieuwe controle is noodig, maar zy zal niet vexatoir uitgeoefend worden. De Ka mer bleek zulks aan te nemen: met 28 tegen 3 stemmen (die der drie sprekers) werd het ontwerp goedgekeurd. Hofmeester; Rotterdam. Messroombedicnde: W H. Van Herk, Essen burgstraat 31 B. Rotterdam. Matroos: C. Batenburg. Tesselschestraat 11. Scheveningen. Matroos: O. J. Goeman, Mauritsstraat 30, Rotterdam. Matroos: J. C Louwerens. Stampiconstraat 39 A, Rotterdam. Donkeyman: T. J. Stolk, Waaierstraat 14, RoitortiB m Olieman: F. V. Desmet. Josephlaan 56. Rot terdam. Stoker: C. v. d. 141, Rotterdam. Stoker: H. Munnink, Parallelweg 75, Rotter dam. Het begon zoo allervriendeiykst: de sympa thieke, hoogbejaarde, maar nog steeds over een wonderiyke, benydens- waardige vitaliteit en geestkracht beschik kende Senator VAN SASSE VAN IJSSELT werd by den aan vang der zitting, nadat alle aanwezigen zich van hun zetels verheven hadden, met een woord van eerbiedige hulde toegesproken door pre sident baron DE VOS VAN STEENWIJK. Ongetwyfeld aldus de voor toespraakjes flfn-besnaarde voorzit ter steekt er op zich zelf niet de allergering ste verdienste in. een hoogen leeftijd te bereiken. Ook minister-president Coiyn liet zich niet onbetuigd. Namens den ministerraad aanwe- De feesteling van den dag dankte vriendelyk voor de hartelijke woorden van 's Kamers voor zitter en van den minister-president en voor het instemmend applaus der Kamer. Vele handen had de jarige hierna te drukken. Nauwelyks echter was de laatste feestklank verklonken of de stemming sloeg radicaal om. Met een voor deze gelegenheid speciaal boos gezicht had de N. S. B.-er, mr. VAN VESSEM. het podium beklommen om het woord te vra gen voor een persoonlijk feit. „Waaruit bestaat dat?” informeerde Voorzitter volkomen en régie. „Dat zal dadeiyk wel blyken „Over een niet tevoren aangeduld feit kan Ik u het woord niet geven De heer Van Vessem bleek te willen spreken over het feit, dat volgens de Handelingen de Voorzitter in de laatste vergadering der Kamer hem had toegevoegd: „U‘ is hier in fatsoenlijk gezelschap”, met den nadruk op het woord „hier”, welk woord in de Handelingen cursief gedrukt stond. Volgens den president behoorde deze zaak thuis in de Gemengde Commissie voor de Ste nografie, en niet hier, hetgeen de heer Van Vessem luidkeels ontkende. Zich opwindend wilde de N. S. B.-er zyn betoog gaan houden, wat hem door het voort- ourende, lulde gehamer van den Voorzitter echter onmogelijk werd gemaakt. Met moeite verstonden wy, dat duizenden in den land» zich beleedigd voelden. De Voorzitter hamerde lustig voort, tot de N. S. B.-er het besluit verkondigde: ,,Dan zul len we deze vergadering verlaten 1’’ De Voorzitter hield de heeren niet tegen en zoo hebben wy het vandaag zonder N. S. B moeten doen. n Japan heeft men officieel den strijd tegen het dwaze bijgeloof, dat door zgn. geestenbezweerders om profes- sloneele redenen wordt aangemoedlgd. opgenomen. De politie heeft vastge steld, dat op een zgn. geluksdag een se rie ongelukken heeft plaats gevonden, waarbij 103 personen zijn omgekomen, 75 personen weiden vermist, en ruim 2000 menschen dakloos zijn geworden. Zij heeft deze cijfers gepubliceerd in de hoop, dat de looze praatjes van het gikle der geestenbezweerders daardoor minder opgeld zullen doen. Of het hel pen zal? Zij, voor wie deze zgn. geluks dag geen ongeluksdag ^e^d. zullen al leen al uit het feit, dat zfe gespaard ble ven, misschien de conclusie trekken, dat de geestenbezweerders toch gelijk had den. Erg redelijk is dat natuurlijk niet, maar het is een typisch kenmerk van alle bijgeloof, dat het volkomen onrede- lljk Is. Het nieuwste bijgeloof, dat in Europa en ook in ons land opgang maakt, is het politiek bijgeloof, dat in den eersten den besten leider, die zich als zoodanig wenscht op te werpen, een linea recta van God gezondene meent te zien, aan wien men liever vandaag dan morgen maar de oplossing van alle schijnbaar onoplosbare moeilijkheden moet toevertrouwen. Ook dit bijgeloof is volkomen onredelijk. Dat maakt het juist zoo gevaarlijk, want tegen meif- schen. die van hun wil en rede aïstand wenschen te doen_ten behoeve van een algemeen leider, valt natuurlijk evenmin te redeneeren als tegen een redeloos vertrouwen eischenden leider zelf. Zul ke bijgeloovigen genezen gewoonljjk van hun waanvoorstellingen eerst, als het te laat is en zij geen macht meer hebben om de door hen uit handen gegeven macht te bezweren. Deze tuinarchitect, waaraan Boskoop zooveel te danken heeft, vertelde ons de wordingsge schiedenis van deze show Hij ging van de ge dachte uit, dat de Boskoopsche planten in de toekomst anders gebruikt moeten worden voor dit doei. De styve, ronde troepen azalea’s, hor tensia’s, rhododendrons, moeten los gemaakt worden en aangepast aan de natuur. Drie we ken geleden werd het .reusachtige, permanente tentoonstellingsgebouw, dat zuivere aarde als vloer heeft en totaal 5000 M2, meet, door drie paarden geploegd. Vier wagons dennenboomen van allerlei grootte werden uit de Veluwe aan- gevoerd. Daarnaast vonden Larkx en berken een plaatsje. De berken werden met zware kluiten uit de rietlanden aangevoerd en deze verhui zing is byzonder succesvol verloopen, zoodat de boomen thans in lentetooi zyn en welig zyn gaan uitloopen. In het gebouw werden verschil lende heuvels gebouwd, waarvoor 2000 M3 grond noodig was. Het diorama werd geschilderd door den Rotterdammer Jan Bikkers en stelt voor het buiten „Nyenhuis” in Overyeel. De opstelling der planten is zoodanig', dat men vanuit het restaurant een sprookjesachti- gen door kijk heeft op het kasteel. Des avonds zal het effect door schynweriiers nog aanmerke lijk vergroot worden. „Weet ge”, vroeg de heer van Straaten van Nes „het verschil tusschen de Flora, die twee Jaar geleden te Haarlem gehouden werd Flora? In Haarlem-Heemstede men een gebouw in een bosch en in Boskoop bouwden we een bosch in een gebouw. Wat is het moeiiykste? We moesten dezen geestigen nayver volko men respecteeren. want het is werkelyk een enorm werk geweest, om met zóó iets aparts te komen, dat het publiek met duizenden Boskoop zal binnenstroomen om één uurtje In een too- verbosch te verbiyven. Op heuvels zyn rustieke zitjes van boomtakken gemaakt. Daardoor kan men ook óp de bloemenweelde zien. Volkomen natuurgetrouw is de droge bedding van een voormalige beek aangelegd: men ziet er boom stronken met A/arengroel en een kuil met moe rasvegetatie. Het geheel is begroeid met Azalea Vuyklana, nieuwe aanwinsten van de firma Vuyk van Nes, die alle componistennamen dragen. In rustige stemming konden nu de •ntwerpen afgehandeld worden. By het wetsontwerp tot wyziging van de Dienstplichtwet, waardoor ting mogelijk wordt, legde de lieer MENDELS (8. D. A. P.) namens zyn fractle-meerderheid de verklaring af, dat deze zich alleen richtte naar den Inhoud van het ontwerp, zonder dat gepraejudicieerd wordt ten aanzien van nadere plannen tot uitbreiding der weermacht. De meerderheid zou dus vóór stemmen. Daarna verhief zich van haar zetel de min derheid, bestaande uit mevrouw POTHUIS SMIT alleen, die zeide, dat zy aanteekening wenschte van haar stem „tegen". Had deze afgevaardigde onlangs in een dergelyke de- fensie-aangelegenheid nog twee palstaande fractlegenooten aap haar zyde: thans was de minderheid tot één Ingekrompen. Het wetsontwerp kwam er zonder hoofde- 111 ke stemming.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5