O' VERKADE 6 Het Volksfront en het Rad. Soc congres te Carcasonne MEER kiiometeis! SCHOONEN moiM, l OOK VOOR CHOCOLADE! k 1 Drie bekende - 4? /J 1 AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN twee nieuwe! ra breuk te voorkomen u s Fj De H. Eucharistie voor Religieuzen INGENAAID f 650 Verkrijgbaar op het Bureau van den Ned. Euch. Bond Begijnhof 32, AnutardaobC Ore W393B Delbos en Sarraut weten VINDEN BAAT BIJ COURANTENRECLAME VRIJDAG 23 APRIL 1937 BLOEIENDE VRUCHTBOOMEN I 4 Binnenkolonisatie INCASSOBANK E o| en De Britsche marine krijgt gasbruggen Actie der Mexicaansche katholieken heeft succes een straatgevecht iv DE EENIGE OLIE K GERAFFINEERD 'lil L Te Maaatricht wordt geweatelyke ontginningamy. opgericht volgens het Clearosol- proces Strafvervolging tegen stakende verpleegsters VEVnenxm (Maine), 22 April. (Havas). Acht compagnieën nationale garde zijn naar Lewiston Deze nieuwe olie houdt Uw motor schoon, dus jong, soepel en vrij van slijtage. Neemt vandaag nog een proef on het resultaat zal U verbaasd doen •taan. - mei een EEN SCHOON GESCHENK voor religieuzen is het lijvige boek, 'door Pater VAN DIJK HOUDT UW MOTOR SCHOON EN JONG» Streven naar hervor ming van het kiesstelsel De radicalen gevoelen zich niet thuia in het Volkafront, doch zien geen anderen uitweg Schoenmakers leveren Exporteurs van vleesch vleeschproducten 'F' AF' Naastf de bekende en populaire 5 cents reepon van Verkade, kunt U nu een nieuwe 6 cents reep van gelijke af meting krijgen: de „Fortica”; in twee smaken: Naturel en Romeïka. De Naturel heeft een extra krachtigen, de Romelka een extra roomigèn smaak. Nu moet U zelf maar probeeren, welke U lekkerder vindt: de 5 cents of de 6 cents reep maar dit is zeker: U zult een Verkade reep boven elke andere blijven prefereeren. een schoonen motor heeft men I minder benzine en olie noodig om meer I kilometers af te leggen. Overtuigt U zich er dus van, dat U steeds rijdt met een I schoonen motor zonder kool en zonder I teerachtig neerslag. Gebruikt thana de nieuwe Mobiloil, dubbel-geraffineerd door het Clearoaol- procea. Zij ia ontdaan van alle onzuivere f beatanddeelen en rijk aan alle elementen, die een olie tot een auperieure smeerolie F maken. „Er bloeit nieuw leven op oude ruines!” (Van een bijzonderen correspondent) den er het voor ■ik 1 1- in t f •i. f/ü Aan het jaarverslag van de Incasso-Bank over 1836 is het volgende ontleend: anders dai vertegenwi drie be en Auburn gezonden, waar straatgevechten zijn geleverd tusachen stakers en werkwilligen in de schoenindustrie. WU HANDHAVEN KWALITEIT de Invoering van de evenredige rdiglng bedoeld 1*. be- die vei we va aai <e< 1 de ree chi vai act set tot me tik ooi Mobiloil Dit is geenszins bevreemdend, want met de „Midi' in het algemeen heeft de streek van carcasonne gemeen, dat 't bewoond wordt door vele kleine en gemiddeld-groote grondbezitters en wie Is meer aan den privaten eigendom ge hecht dan de bezitter van grond, of hij er nu veel of weinig van zijn domein mag noemen? i NEW YORK. 22 April. (Havas). Tegen ae- venUen verpleegsters van het ziekenhuis te Brooklyn, die 15 Maart met gekruiste armen h'bben gestaakt, is een gerechteljjke vervolging Ingesteld. Zij worden beschuldigd het leven van de patiënten in gevaar te hebben gebracht. De straf, welke hierop staat, varieert tusschen rijf en twaalf Jaar gevangenis. Deae zaak zal 30 April as. voorkomen. ting op. de gei de eerste werl zulen plaats hebben. Voor andere Limburgsche gemeenten is de mogelijkheid geopend om even eens toe te treden, teneinde de ontginning van woeste gronden in hun gebied te bevorderen en daardoor verruiming te verkrijgen in de be staansmogelijkheden ten plattelande. Onder een stelsel van evenredige vertegen woordiging zou iedere partij geheel op zichzelf staand en met het eigen, onverwaterde pro gram naar de gunst der kiezers gunnen din gen en de radicale partij zou Wet dan niet noodig hebben monsterverbonden aan te gaan zooals zij voelt, dat het Volksfront er een is en als een z.g. nationaal front met de rechtsche partijen voor haar niet minder er een zijn zou. Het is dan ook niet uitgesloten, dat uit 't voor de radicale partij onder verschillende opzicli ten beschamende Volksfront-experiment. in Frajikrljk eindelijk de verwerkelijking van de evenredige vertegenwoordiging geboren wordt. hunne thans zal de 'groote betooging op touw geset, waaraan door meer dan 10.000 Katholieken werd deelgeno men. Als onmiddelUJk resultaat werd de kerk van den H. Hieronymus weer beschikbaar ge steld. Tot nog toe zijn in deze kerk weliswaar geen doch dit Is cr weer De garden verspreidden door middel van traangasbommen eenlge duizenden personen, die verzameld waren rond de twee van de 19 fabrieken, waar gestaakt wordt. Naar wij vernemen zullen de plannen voor de oprichting van een gewestelijke ontginnlngs- 1 van hebben geraken. Stichting De K. N.A.C. schrijft ons: Het koude weer van de laatste week houdt den bloei van de vruchtboomen zeer tegen. Zon dag as. zal er in de Betuwe, Neerlands boom gaardencentrum, nog weinig te beleven zijn, evenmin ais in de Beemster. Anders is het met Zuid-Limburg en Zeeland. De vruchtboomen in Zuid-Limburg zijn nl reeds in vollen bloei, zoodat de kans groot is, dat men hier Zondag as. naast kersen- en perenboomen' ook reeds appelboomen in bloei zal aantreffen. Ook in Zeeland treft men vele boomgaarden aan, welke zich Zondag reeds in hun volle pracht zullen toonen. Zuid-Beveland is hier het eiland, dat op de mooiste boomgaarden mag bogen, maar ook Walcheren telt vele vrucht- beomen. Als route over Zuid-Beveland kleze men: Kruiningen lerseke Wemeldlnge Kapelle naar Goes of terug naar Kruiningen—Bchore 's-Gravenpolder Overzande 's-Heerenhoek 's-Heer ArendskerkeGoes. lets, wat men, als men toch op Zuid-Beve land is. zeker niet mag overslaan, is een ritje rond Blezelinge of Kapelle. Deze op zich zelf reeds zoo fraaie dorpjes zijn, als de vruchtboo men in bloei staan, voor den toerist bijzonder aantrekkelijk. Een aanbevelenswaardlge tocht over Walche ren Is de volgende: MiddelburgSerooskerke— VrouwenpolderOostkapelle en vervolgens langs den Leisweg naar Middelburg. Aan deze ontstemdheid en onbehaaglijkheid is echter te Carcasonne niet in zoo scherpen en veelbeteekenenden vorm uitdrukking gegeven, als in rechtsche kringen wel verwacht en ge- Op Carcasonne waren Zondag de oogen van politiek Frankrijk gencht, in het bijzonder die van de rechtsche kringen. Het was daar, dat het congres gehouden werd van de „Jeunesses Radicales”. Rechtsch had dit congres tegemoet gezien, zoo'n beetje in de verwachting van: van Carcasonne zal de ondergang van het Volks front uitgaan. Deze verwachting is bedrogen ge worden. Het is een feit, dat in de radicaal-sociallstl- ache gelederen ontstemdheid en onbehaaglijk heid heerschen over de houding, die de Volks- frontregeerlng ten aanzien van zekere eischen der extremisten van het front aanneemt en van het weinige ontzag, dat zij aan de C.G.T. weet in te boezemen. Naa^t vele andere Instanties zal ook de Cul tuurtechnische Diénst van het Rijk zijn mede werking hierbij vërleenen, zoodat gehoopt mag worden op een schoone ontplooiing der werk zaamheden van deze nieuwe Limburgsche in stelling. maatschappij, waartoe Provinciale Staten Limburg hunne medewerking reeds verleend. thans tot uitvoering Vandaag zal de oprichting der Binnenkolonisatie" plaats hebben in het Pro vinciaal Gouvernement te Maastricht. Naast de Provincie en den Llmburgschen Land- en Tuin bouwbond treden als oprichters van deze Stich- leenten Sevenum en Horst, waar «tamheden der nieuwe stichting godsdienstoefeningen gehouden, meer een kwestie van later zorg als meer priesters beschikbaar zullen zijn. De bevolking heeft enkele commissies noemd. uitsluitend bestaande uit leeken, met het bestuur van de kerken In Mexico wor- belast. In den Staat Vera Cruz zijn thans rier kerken aan de zorgen van deze kerk besturen toevertrouwd. In Orizaba is men er In geslaagd priesters te verkrijgen, die hun geestelijke diening thans zullen uitoefenen. uL IK 5 Uit Mexico wordt geseind, dat de bevolking van Coatopeo in den Staat Vera Cruz tot de autoriteiten het verzoek had gericht om de kerken voor den eeredlenst beschikbaar te stellen en daarin weer de godsdienstige oefe ningen te doen plaats vinden. Daar aan de slschen die in dit verzoek gesteld waren niet werd voldaan, werd door de Katholieken een De wijziging In de muntpolitiek had weinig dlrecten invloed op de flnancleele resultaten van onze vennootschap. Ons effectenbedrijf heeft evenwel van d® opleving ter beurze in de laat ste maanden des jaars in belangrijke mate ge profiteerd waardoor onze provlslebaten zeer gunstig werden beïnvloed. De rentewlnst bleet als gevolg van de ruime geldmarkt ongeveer ge lijk aan die van het vorige jaar Ons belang bij debiteuren in Duitschland en andere Mlddeneuropeesche staten met beperkt betalingsverkeer is wederom belangrijk vermin derd; wij achten de daartegen bestaande reser ve ruim voldoende. De resultaten van onze bank over 1936 be haald. zijn zeer bevredigend, omdat niet alleen het winstcijfer dat van de laatste jaren belang rijk heeft overtroffen, doch bovendien geen nieuwe voorziening wordt noodig geoordeeld te gen verliezen op debiteuren of andere activa. Na afschrijving van f 400.000 (onv.) op de rekeningen „Gebouwen” en „Meubilair” be draagt de winst f 3.002.617 tegen f 2.071205 over 1935. Voorgesteld wordt aan de reserve f 300.000 500.000) toe te voegen, de onder het hoofd „Crediteuren" voorkomende rekening „Bijzondere reserve voor eventueele risico’s” met f 500.000 400.205) te doteeren en het di vidend over 1936 te bepalen op 5 pCt. (v. j. 3% pCt.) Na ultkeering van statutaire tan tièmes en reserveering voor dividend- en tan- tièmebelasting kan een saldo ad f 430617 naar nieuwe rekening worden overgebracht. De rekening deposito’s wijst een bedrag aan van f 33.017.656 tegen f 27.611.507 op 31 Decem ber 1935. In 1935 adverteerden de spoorwegmaatschappijen der westelijke staten in Amerika collectief in 352 dagbladen. Daarvoor had men *50.000 bijeengebracht. Het opvallend succes van de „Spoorwegweek waarbij de reclame in 40o’plaatsen liep, deed algemeen de vraag opkomen naar jaarlijkscb» yxywtvetting der campagne verklaarde een der leiders der actie. Zooveel bijval vond dit idee, dat men dit jaar het reclame-budget op *3.500.000.en het aantal couranten op ruim 6000 heeft gebracht. Bovendien zullen de indlvidueele maatschappijen hun reclame budgetten nog aanzienlijk verhoogen. De Illinois Central bijvoorbeeld zal ia 1936 voor ruim 300.000.— méér la couranten adverteeren. 1 Wat ons dan ook van het congres van Carcasonne als de voornaamste winst voor komt Is de met veel klem naar voren ge brachte noodzaak van een hervorming van het Fransche kiesstelsel, waarmede niets LONDEN. 22 April. De schepen der Brit sche marine zullen worden voorzien van een ..gasdlchte” brug. zoodat de bemanning tijdens het gevecht geen gasmaskers zal behoeven te dragen, aldus meldt de Daily Herald. Het systeem zal bij wijze van proef worden toegepa^t op de Warsplte, welk schip op oogenblik te Portsmouth wordt vernieuwd. Behalve dat het verhoogde veiligheid de bemanning beteekent. zal het geven en ült- voeren van orders er door bespoedigd wor den. hoopt werd. Voor een groot deel is dit zeker toe te schrijven aan het overwicht, dat in de radi cale partij de oude rotten der politiekujp de jongeren weten uit te oefenen. Door de delegaties der jongeren werden woorden gesproken aan het adres der regeering. die meermalen de kracht van sommaties had den. wat betreft het onaantastbare en ten koste van alles te verdedigen recht voor ieder op vrijheid van pers, van vereenlging, van ver gadering, van woord en van arbeid. Vrijheden, welke in het verleden door de regee^ng, onder druk van Communistische Partij en C.G.T. lang niet altijd gerespecteerd zijn. Maar na de kalmeerende tusschenkomst van enkele vooraanstaande, oude leden als Delbos en Sarraut. die het debat handig overbrachten naar het terrein van de buitenlandsche en de algemeene politiek, werd het congres besloten met een motie van aanhankelijkheid en trouw aan het Volksfront. Weliswaar onder zekere voorwaarden, maar het algemeene congres van de radi cale partij, dat vorigen zomer te Biarritz werd gehouden en waar het er rond de deeinamt van de radicale partij aan het Volksfrontbe- wlnd heel wat warmer toeging, werd eveneens met zoo'n tamme motie van „adhaesie en trouw onder voorwaarden” aangenomen. Aan de vervulling van deze voorwaarden heeft sindsdien nogal eens wat gehaperd, en niette min bleven de radicalen deelnemen aan het Volksfront en bleven zij de Volksfrontregeering meehelpen in het zadel blijven. Men kan dan ook zeggen, dat het Congres van Carcasonne de door rechtsch zoo begeerde groote scheuring in het Volksfront niet nader in zicht heeft ge bracht. Dit behelst nog niet, dat de radicale partij »e- mo- Dezer dagen heeft de groep spek van de Vereenlging van Nederlandsche Exporteurs van vleesch en vleeschproducten, onder voorzitter schap van den heer F. Wellink Jr., haar vijfde jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter er aan, dat door inkrimping van de be schikbaar gestelde deviezen de spek-export In 1936 terugliep tot zes millloen K.G. Slechts 50 procent van het kwantum, dat in het Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag als contingent is vastgesteld. Is uitgevoerd kunnen worden. De uitvoer ten behoeve vna het plan- Deterdlng tot een hoeveelheid van 2.750.000 K.G. ging geheel buiten de exporteurs om Spr berekende, dat slechts 'A millloen K.G. spek voor export beschikbaar is en concludeer de dat in 1937 de spek-export groot gevaar loopt Spr vroeg zich af welke reden de N.V.C kan hebben, om geen voorraad te maken Spr. was van meening, dat op deze wijze de spek-export geleidelijk om hals gebracht wordt. Het groepbestuur heeft zijn bezwaren tegen de prljzen-politlek van de N.V.C. in een uitvoe rig schrijven aan den minister van Landbouw en Vlsscberlj uiteengezet. Dreigen de exporteurs de slachtoffers te worden van de landbouw crisiswetgeving? De periodiek aftredende leden van het groeps bestuur. de heeren J. H. Boerenbrink, P. J. van Rijn en J. G. Spiering, werden bij acclamatie herkozen. Het oude Zuid-Fransche vestingstadje Carcasonne met zijn middeleeuwse he mu ren, Is nog altijd een burchtz(j het. in den politiek-figuurlijken sin van bolwerk van het Fransche radicalisme. In Carcasonne en omgeving hebben socialisten en communis ten de radicale hegemonie niet kunnen aantasten. zich in het Volksfront ook geheel op haar mak bevindt. Maar zij schijnt geen a*idere gelijkheid te zien, waarvan zij voor de macht van de partjj heil verwachten kan. De vanuit rechtsche kringen nogal eens naar voren ge brachte Idee van een nationaal front, dat. wan neer het inderdaad tot een fusie van de com munistische en socialistische partijen in éën groote Fransche arbeiderspartij mocht komén. slechts bestaan kan in 'een samengaan van de radicalen met de verschillende rechtsche groe- pe< ringen, schijnt de radicale leiding vooralsnog allerminst aan te lokken. Waarschijnlijk is zij van oordeel, dat, wanneer de radicale partij zich in een dergelijk frontverband aan het kie zerscorps zou voorstellen, zij niet minder de verliezende partij zou zijn, dan het geval was, toen zij in het voorjaar van 1936 In het ver band van het Voltefront optrad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10