Een democratische majesteit Het Zeemonster Nagasaki van <Ket wïAaal uan den daq F 250.- F 750.- ES~ Een week HiS Ivol verschrikkingen I ML NAAR het encelsch J De Bijenwas !®l VRIJDAG 23 APRIL 1937 .Myn Haar doelmatigheid Rijke babies Vox Carolina II KONING GUSTAAF V VAN ZWEDEN De één-acter van Marcus Doppelmann te cc 01 d< re tu to de u vo ongeschiktheid tot werken door 17 7 bjj e€U on8eval met i, belde beenen of belde oogen X UU« doodelljken afloop AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Een monarch die zyn eeuwige jeugd heeft weten te behouden getypeerd door zjjn grooten eenvoud Ik stamelde zoo iets van, dat ik „een wande- Ijverige breier van slippovers bij verlies van een band, een voet ot een oog. ATT E* A °p dlt b,ad rlJn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen /X I .1 r*> /a r>Vj>l IN r« O on&evallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen 2551. 256 c K tot antwoorden: de koningen gepubliceerd. 7, en lang Zoo*n beleecfiglng hadden de passagiers nog niet ondervonden en ze elschten van den piloot, dat deze onmlddeliyk zou op stijgen om ze naar Amsterdam te brengen, waar zooiets ónmo gelijk was. Weemoedig staarde het zeemonster van Nagasaki de vliegmachine na. Toen de vliegmchine te Amsterdam was aangekomen, liet de piloot het toestel onmlddeliyk In den steek en stapte In een auto, waarmede hij in razende vaart naar den dierentuin reed om te vertellen, dat hij Drein en Piet met het zeemonster ge zien had. De nieuwste modedwaasheid in Amerika. Van hout vervaardigde hoofddeksels worden in den Staat Washington geïntroduceerd gehoord.” Hier viel niets tegen in te brengen en ik drong er nu nog eens op aan, dat ze ml) de geschie denis sou vertellen. Het was een legende, zoo- als er zoovele bestaan uit den ruwen riddertijd. re vi st IS cl V< ni tU M 3 te O! 11 SC M tc SS al 37 scl ob aa 7 matigheid in de eigenschappen der anorganische substantie. Voor vele jaren heeft Henderson In een boek (,,The Fitness of the environment”) er op ge wezen, dat bijv, levende wezens onbestaanbaar zouden zijn zonder de merkwaardige uitzonder lijke physlsche en chemische eigenschappen, die het water, de koolstof enz. bezitten. Er is dus een geschiktheid van de doode na tuur om als materiaal voor de levende wezens te dienen. Een interessant voorbeeld van de doelmatig heid van chemische stoffen voor de levende functies werd onlangs geleverd door een on ik naar de orlënteerlng der moleculen in Dezen zomer zal het 10 jaar geleden zijn, dat de „Vox Carolina”, het Njjmeegsch Studenten blad, werd opgericht Oorspronkelijk maandblad, werd het na eenlge jaren in een weekblad om gezet Door een redactie van redacteuren en oud- clame mee kunnen maken. Een firma die ka- - - - - - f de vijfling van Dionne te mogen noemea bijna 60.000 dollar betaald, dan volgt een poppenfa- brlek met 35.000 dollar, een biscuitfabriek met 10.000 dollar en nog een serie zeep-, baby- voedsel- en hoestdrankjes-fabrikanten met 8000, 6000 en minder dollar. Een contract met Fox Film heeft 350.000 dollar opgeleverd, Pathé heeft 40.000 betaald. Aan de debetzyde van de rekening staan ech ter ook eenlge niet onbelangrijke posten. Meer dan 50.000 dollar Is uitgegeven aan den bouw van de kinderkamer voor de vijf zusters, met logeerkamers voor kindermeisjes, pleegzusters etc. Aan voedsel en kleeding van de babies Is bijna 40.000 dollar uitgegeven. Dr. Defoe, die een wakend oog op den gezondheidstoestand van de vijfling houdt, kxjjgt daarvoor 200 dol lar per maand, en de ouders krijgen een zak geld van 100 dollar per maand. De kinderen schijnen ook een diep besef te hebben van hun verplichtingen tegenover de kerk, want in het afgeloopen jaar hebben zy totaal 200 dollar gestort in het zakje van de plaatseljjke kerk. Intusschen Is geen crltlek op het financieel beleid der voogden gehoord, en verwacht men dat de geldstroom nog geleidelijk zal aanzwel len, zoodat de kinderen, tegen den tijd dat zjj meerderjarig zijn geworden, elk voor zich wel mllllonnalre zullen zijn. Op *n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 14 meter kunnen «toppen. Maar bij 80 km per uur Is die remweg niet 32. maar 64 meter! p zekeren dag deze dag ligt ongeveer 1 vijfentwintig Jaar terug kreeg Marcus Doppelmann, schrijver en dichter en gros, bezoek van iemand, die meer was dan uitgever, namelijk van den theater-dlrecteur Sevltza van Boekarest. Marcus Doppelmann, die wegens permanent gemis aan geldeljjke middelen uitsluitend was Ingesteld om overal en by Iedereen elke moge- Hjke opdracht los te peuteren, meende den .hoorn van overvloed" In moderne uitgaaf bij zich te zien binnenstappen. Herr Sevltza, die met een Roemeensch variété-gezelschap op tournée was, zocht een echte .JBerlinerischen” één-acter, een komischen schlager, een nonsens- klucht, en Marcus Doppelmann was hem in de artlsten-bar aangewezen als de meest geschik te acteur In dat genre. Marcus Doppelmann deed zjjn voordeel met deze openhartigheid, doch Herr Sevltza, die wel iets „van toeten of blazen” afwist, verlangde een mede-auteur. Ook die bestelling werd door Marcus Doppelmann grif geaccepteerd en ter wijl Herr Sevltza binnen tien minuten weer vertrokken was, bevond zich geen kwartier daarna de schrijver en dichter en gros In de Het meisje kwam onmiddelUjk terug en ver zocht mjj, haar te volgen, daar Mrs. Oarbutt mij ontvangen wilde. Wy gingen langs de deur, die op mijn kamer volgde en die vermoedelijk naar de zitkamer leidde, waarvan Collins mU gesproken had, naar die daarnaast; en nadat het meisje geklopt bad, deed ze die voor mij open. Ik vond Mrs. Oarbutt voor de toilettafel zitten met een kapmantel om en Collins was bezig, het haar van haar meesteres op te maken. Toen ik de kamer binnenliep, zag Ik, dat het een slaap- en kleedkamer tegelijk was en dat er vele weelderige toiletartikelen stonden, die men niet verwacht zou hebben bij zulk een strenge, ernstige vrouw. „Komt u hier, als-t-u-blleft, Miss Phillips en neem mjj niet kwalijk, dat er voortgegaan wordt aan mjjn tollet, terwijl Ik met u praat. Ik ben wat laat en we hebben vanavond gasten te dineeren. U wilde mij spreken? Moet ik Collins wegsturen?” bij levenslange geheele c verlies van beide armen. 't Zeemonster scheen niet goed te kunnen hebben, dat Plet en Drein zoo vernederend werden behandeld. Het stak eens klaps snuivend zijn kop vooruit, zoodat de dames en heeren angstig begonnen te* gillen. De dames gilden „Brand I", de heeren schreeuwden „Moord .Neem mij niet kwalijk, dat ik u even In de rede val: Is u naar de ruïne geweest? Vanmid dag?” ,4a, ik was. .Beantwoord eerst mijn vragen: op welken tijd?" „Nog geen twintig minuten geleden. Ik ben pas terug en ben zoo gauw mogelijk bij u geko men.” „Wat hoorde u eigenlijk, of verbeeldde u zich te hooren?” „Een langen kreet om hulp.” „Wéér was u, toen u dien hoorde?" vroeg zy met veelbeteekenenden blik naar Collins in den spiegel. „Toen Ik bjj de groote ruïne stond." „Zóó ver weg? Hoe kunt u er dan zeker van zijn, dat het geluld uit den toren kwam?" ..Het kon nergens anders vandaan komen, Mrs. Oarbutt." „Dat is waar. Maar." half-overredend „denkt u niet eerder, dat het maar een spel van uw verbeelding was?" .Neen, ik ben er zeker van, dat Ik den kreet hoorde." „En toén u dien hoorde, heeft u onmlddeliyk rechtsomkeert gemaakt, zonder een oogenbllk te wachten?" „Een paar seconden heb Ik wel gewacht; mis schien den tijd, dien u zou noodig hebben, om tot twintig te tellen. Maar toen voelde ik mij Ineens zóó verschrikt, dat ik den heelen weg naar het huls teruggerend ben." „Wat deed u daar eigenlijk?" lustrum een bundeling samengesteld van de beste en de meest karakteriseerende bijdragen cultuur en geest en zijn dus de plannen slechts pseudo-plannen In menschelljken zin. Zij moe ten dit wel zijn daar in deze plannen der na tuur het gebruik van middelen voorkomt, die voor het dier niet bekpnd kunnen zijn, en bo vendien strekt zich de doelmatige samenhang ook uit over de groeiprocessen, de Uchaamsvor- ming, de functies van de inwendige organen, de samenstelling der lichaamsstoffen. Zoo be staat er ook bij de planten een doelmatigheid, die niet zonder meer tot strevingen analoog aan menschelijke bedoelingen kan worden her leid. Een en ander Is dan ook de grond, dat men in vele wetenschappelijke kringen het onder zoek naar doelmatigheid en planmatigheid vrij heeft gemaakt van wUsgeerige verklaringen en zich beperkt tot het vaststellen van het-werke lijke verband, dat er tusschen materiaal en functie bestaat, waarbij dit materiaal gevormd kan zijn als de organen van het organisme of wel de stof kan zijn, waaruit organen zijn ge bouwd. Zoo is b.v. het been doelmatig voor het gaan, het zwemmen of het vliegen, maar zijn ook de chemische substanties, waaruit de beenderen zijn opgebouwd, weer doelmatig voor de physi- sche eigenschappen van het skelet. Op deze wijze kan men zeggen, dat de roode bloedkleur- stof 'n doelmatige substantie Is en hetzelfde kan van vele organische stoffen gezegd worden. Breidt men bet onderzoek uit door verdieping van'scheikundige kennis, dan blijkt de doelma tigheid ook in de eigenschappen van den tnole- cuulbouw te bestaan en Is er zelfs een doel- ling was gaan maken voor tijdverdrijf.” Maar zonder naar eenlg excuus te willen luisteren, zei ze: „Het spijt mU, dat u dit overkómen Is, Miss Phillips; maar het is uw eigen schuld. Als Jongedames er alleen op uittrekken op Aafoe- kende plaatsen en dat In de schemering, dan is het niet te verwonderen, als ze min-aange name avonturen beleven. Toch had Ik liever gehad, dat het nlèt gebeurd was; vooral op uw eersten avond hier.” Ik voelde, dat er meer school achter die woorden en achter haar heele manier van doen, dan ik wel op dat oogenbllk begrijpen kon, maar vroeg enkel: „Zou u niet iemand daarheen sturen, Mrs Garbutt, om te zien, wie er In den toren opge sloten is?” **- Ze haalde even de schouders op en keek naar mij met meewarigen gjlmlach, die mij meer hinderde, dan ik haar wel wilde laten zien. „Waarde Miss Phillips," ze ze toen, met uit tartende kalmte haar handschoenen aantrek kend, „er kan niemand In den toren gevangen zitten; voor zoover Ik weet, Is die niet eens af gesloten. U heeft zeker een reiziger gehoord, die zich wat te lang daar had opgehouden en als u dat niet kunt aannemen, vraagt u er dan Collins nog eens naar. Die zal u alles vertellen, wat er van bekend Is. Goeden nacht I Ik hoop, nadruk, „want u had er nooit een woord van dat u tegen den ochtend er wel van doordrongen is, dat uw verbeelding u parten speelde.” Ze keerde zich om en liep langzaam het ruime vertrek door en de deur uit, die Collins voor haar open hield. Terwijl Ik haar slanke, be- Eenige eeuwen geleden had een van de Foun- deyre’s van Foundeyre Abbey zjjn slot verlaten, om te strijden voor vorst en vaderland en had zijn moederlooss en eenlge dochter achterge laten onder de hoede van haar biechtvader, een jongen bedelmonnik, die al drie of vier maan den gastvrijheid had genoten op de Abbey en gelogeerd was in het klooster aan den anderen kant van het park, terwijl hU den heelen dag by de familie doorbracht De vader bleef gerui- men tijd uit en toen hij eindelijk onverwacht terugkeerde, kwam hy tot de ontdekking, dat de „monnik" in het geheel geen monnik was, maar een aartsvijand van Huize Foundeyre, die ge profiteerd had van de afwezigheid van den vader, om de hoop en de eer van het huls te vernietigen. In die dagen maakten de hoofden van aan zienlijke geslachten korte metten: de heer van Foundeyre ging naar het klooster aan den anderen kant van het park, onderhield zich op vrlendschappelljken toon met den zoogenaam- den monnik, stelde hem voor, den toren te be klimmen, doorstak hem daar en liet er het HJk achter, terwijl hy zorgvuldig de ‘deur sloot en op zijn terugtocht naar huls de sleutels wierp in een peilloos diepen put. „Wat mij zoo deed ontstellen, Miss, toen U Mrs. Garbutt vertelde, dat u dat Jammeren had gehoord," besloot Collins, „was, dat er algemeen wordt geloofd, dat degenen, die dien kreet van den toren vernemen, In doodsgevaar verkeeren ofschoon ze er zelf niets van weten en dat dit geluid dan een waarschuwing is." (Wordt vervolgd) Deze bundel, die een 200 pagina's omvat, zal lenders maakt, heeft voor het voort echt medio Mei bij N.V. Dekker en van de Vegt te Nijmegen verschijnen en Is ook voor buiten staanders verkrijgbaar. artlsten-bar achter een „halven liter”. Aan Peter Sperling, collega In „doen en laten”, zette Marcus de situatie uiteen: Herr Sevltza uit Boekarest wilde voor zijn tournée door Dultschland een echte „Berllnerische” klucht, die door twee bekwame auteurs moest worden bjj elkaar geschreven, omdat hy onmis kenbaar van oordeel was, dat één schryver niet voldoende onzin zou te binnen schieten als noodig was om een klucht te maken, welke Herr Sevltza wenschte. Ter vervolledlging van den onzin dus werd Peter aangezocht, die van zelfsprekend accepteerde. De zaak had zelfs een financieele zyde: duizend Mark werd betaald voor den arbeid, d.w.x. 400 vooruit en het restant by levering van het komisch meester werk. Zoo ontstonden de eigenlyke moeliykheden Marcus, die met 200 Mark zyn schulden niet volledig kon betalen, en Peter, die altyd een vriend uit den nood hielp, als hyzelf daaraan ook verdiende. Een accoord kwam tot tand, waarby Marcus 300 Mark kreeg en Peter net restant, wanneer ter zolderkamer van Marcus werd gearbeid met Inbegrip van kost en In woning. Den volgenden morgen reeds werd de klucht begonnen met het dramatisch’ effect zlnnlng na een vroolyken avond ter stoffen, die hierbij gebruikt worden. Ten deeie zyn deze stoffen in het lichaam der dieren zelf gevormd, ten deeie afkomstig van de planten. Hunne scheikundige eigenschappen zyn ver klaarbaar uit den molecuulbouw, ultelndeiyk uit physlsche wetten. Zoo biykt opnieuw dat de natuur als geheel een planmatigen samenhang bezit, die alleen verstaanbaar Is door uit te gaan van opvattingen omtrent de werkelijkheid en haren oorsprong, welke niet door natuuron derzoek maar door wflsgeerlge bezinning te ver werven zyn. d< de Eyenwas d.wx. den mln of meer kristaliynen bouw, dien deze stof kan bezitten. Uit dit onder zoek biykt, dat de was als materiaal voor den planmatigen bouw van de zeshoekige cellen van de honingraat in hooge mate doelmatig is. Reeds lang had men opgemerkt, dat de by hier een materiaal gebruikt, dat In zyn lichaam gevormd en in kleine plaatjes tusschen de segmenten van het achteriyf uit afgescheiden wordt, hetwelk door zyn kneedbaarheid, wa- terafsluitend vermogen uiterst geschikt Is voor den bouw der cellen, waarin de honing, de voe dingsstof voor het broed en de voorraad voor den winter bewaard wordt. Uit het nauwkeurige onderzoek biykt nu, dat de was uit moleculen bestaat, die men zich als lange! ketens moet voorstellen, welke óf wel onregelmatig door elkander kunnen liggen óf wel gerangschikt zyn en dan *n kristalstructuur ge ven. Door deze structuur veranderen de mecha nische eigenschappen van dit bouwmateriaal der byen. Door langdurig verwarmen, vooral tot een temperatuur dicht by het smeltpunt, neemt de kristallyne structuur toe en is de ho ningraat meer weerstandkrachtlg. De was, die de bijen afscheiden, is eenlgszins bros door de gedeelteiyke ordening der mole culen. Het is dus niet direct als bouwmateriaal te gebruiken, want de was zou langs de kristal- vlakken breken. Voor het gebruik wordt de was echter door de bijen met speeksel gekauwd en daardoor In een amorphen toestand gebracht. Is eenmaal de zeshoekige cel gebouwd, dan veroorzaakt de warmte in den byenkorf ‘n her nieuwde kristalstructuur, welke des te sneller intreedt, doordat de binnenwand van de cellen met een gele kleurstof bestreken wordt. Hoe deze kleurstof op de orlënteerlng der molecu len Inwerkt is nog een onopgelost probleem. Behalve de gele was wordt door de byen ook een bruine was voor bepaalde doeleinden gé bruikt. Deze stof Is steeds amorph, bevat een weinig hars en heeft sterk klevende eigenschap pen. Zoo leert dit scheikundig onderzoek, dat de doelmatigheid van de levensgewoonten der bijen niet beperkt biyft tot de eigenlyke verrichtin gen dezer dieren maar zich ook uitstrekt over de andere koninyen. waar familieleden van hem wonen, Informeert: „Myn klein meisje, heb je je havermoutsche pap wel gegeten vanmor gen?" Het is algemeen bekend, dat deze slanke ko- nlng der Viklngers uitstekend tennis speelt. Maar met één feit en in enkele regels wil Ik dezen vorst nog ultteekenen. Op zeveren dag zal de contróleman van een groot concertge bouw tot hem zeggen: .Majesteit dit is de beste revue die wy in de laatste 50 Jaar ver toond hebben.” En de koning zal hem vriend, laten we niets overdryven.” „Majesteit, gy hebt gelyk. Wij begrypen uw bescheidenheid. Applaudlsseeren dan niet meer dan anderen?” „Welneen, zooals iedereen.” Dat is hem echt, de koning van Zweden: de meest eenvoudige man die zich zoowel, aan de Rlvièra. als/te ParUs en te Stockholm weet te vermaken, {Ie oude en toch eeuwig Jonge gentleman, waaraan de kleine schooljongens van 8 jaar gerust kunnen vragen: ..Pardon mynheer, kimt u my misschien zeg gen hoe laat het Is?” een lichtzinnig afgesloten overeenkomst. Wat moest er gebeuren, als Herr Sevltza de 800 Mark by aflevering van het kunstzinnig pro duct niet zou uitbetalen? Zooiets was meer voorgekomen; de directie had de klucht en de schrijvers mochten achter hun zwaar verdiende geld aan. En van Beriyn naar Boekarest is een aardige wandeling. Allerlei spookbeelden ver schenen. waarvan „procedeeren” het afscbu- weiykste was. Vóór het bewijs geleverd was. afgezien van de gebruikelyke „verdagingen" dat de eenacter wel geslaagd was en een suc ces beteekende, zouden beide auteurs vereeuwigd zyn, vooral daar Marcus reeds den weg van verhon gering tjewandel- de en Peter dien op het punt stond op te gaan. Ben paardenmiddel moest worden gevonden om zeker te zyn, dat het geld zou binnenkomen. Krampachtig zetten zich de kunstenaars aan het denken.... Peter kreeg de verlossende Idee. „Gevonden," verklaarde hy, ,jde klucht be gint op het kantoor van een theater-dlrecteur. Laten we eerst den onzin by elkaar zoeken. Ik schrijf tenslotte het begin.” Marcus begreep de zaak volkomen en na vier dagen tobben en zwoegen was de „humor” in en aan elkaar gekleefd, doch zeker niet zonder een beslist verdlensteiyk resultaat. Toen dicteerde Peter aan Marcus de Inlei dende scène: „Een woedende theater-dlrecteur, vijftiger, loopt hoogst opgewonden in zyn kantoor heen en weer, terwijl hy zyn boekhouder den vol genden brief dicteert: Zeer geachte heer. Wan neer u by ontvangst van dit schryven niet on- mlddeliyk de 600 Mark betaalt, die wy volgens overeenkomst moeten ontvangen voor de op lossing der moeilijkheden by uw tournée, is u de grootste zwendelaar en bedrieger die be staat, en dat wil tegenwoordig heel wat zeggen. Indien u wel betaalt, verklaar ik u een gentle man, en dat zal u ook niet lederen dag ge- valllge gedaante zag verdwynen, voelde Ik toch weer In eens dien onoverkomeiyken afkeer voor haar koude, staalblauwe oogen en alweer overviel my de vrees voor een onbekend, drei gend gevaar.' „Vertel Miss Phillips de geschiedenis, Collins,” hoorde Ik haar zeggen, toen ze al bulten de deur was en de kamenier wendde zich tot my met een bezorgde uitdrukking op haar trouw ge laat. „Ik zou ze u liever niet vertellen,” begon ze, terwyi ze de toilettafel opruimde, .maar als Mrs. Garbutt het verlangt, dan móet het natuuriyk.” JNu?” vroeg ik, toen Ik zag. dat zy nog draalde. „Die kreet, dien u hoorde, was niet van een menscheiyke stem, Miss: het spookt op Friar's Tower!" „Wat een onzin!” riep Ik ongeduldig. „Het verwondert my, dat Mrs. Garbutt daar zelf ge loof aan hecht” .Neen, waariyk, Miss, het is geen onzin. Velen hebben dienzelfden kreet gehoord van den toren in de schemering. Niemand gaat er dan ook zoo dlchtby." „Pure verbeelding! De een spreekt het den ander na!” „Maar dat kon dan toch niet doen. Miss,” zei Collins bescheiden, maar toch met ernstigen „O neen,” begon ik haastig en daar ik byna niet wist, hoe ik nu met myn nieuws te voor- soyyn zou komen; Het ik er onmlddeliyk op vol gen: „Ik wilde u alleen meedeelen, dat ten minste Ik denk, dat u het weten moet er iemand opgesloten is in de ruïne van den toren v^n het park en....” Ineens hield ik op. verbaasd door de uitwer king vam mijn woorden. Mrs. Garbutt stak eerst de handen omhoog, die tot nog toe in haar schoot hadden gelegen en moest zich toen vast houden aan de tolletafel; haar gezicht, dat al bleek was geweest, zag er nu uit, wit als van een doode en zy hield den blik op my ge richt met een uitdrukking, die verschrikkelyk was, om waar te nemen. Toen ik naar Collins keek, vond ik. dat zy my eveneens ontzet aanstaarde en dat haar bezige handen trilden als een espenblad. Gedurende enkele seconden werd er geen ge luld vernomen In het vertrek; toen had Mrs. Öarbutt haar zelfbeheerschlng herwonnen wenkte my, dat Ik een stoel zou nemen. „U moet my myn ontsteltenis maar niet ten kwade dulden,” zei ze, „maar het is nu al zóó geleden, dat Ik over dit onderwerp het laatst heb hooren spreken, dat het my een soort schok bezorgde. Geef my een glas water, Collins, en ga dan gauw voort met myn haar. Ik zal toch al laat zyn, vrees ik. Wat zyn uw redenen, om te denken, dat er iemand opgesloten zit in Frtars Tower?” „Ik hoorde een kreet, Mrs. Garbutt.” ,Nebt u iemand gezien?” „Neen, lk...t” beuren.” Aldus werd het „eerste tooneel”, gevolgd door de eerder bedachte kwinkslagen, netjes verpakt by Herr Sevltza bezorgd. Den volgenden dag reeds kwam het geld telegrafisch met een enkel begeleidend van be- woord: .Levering ontvangen. Opvatting weinig eere van I origineel, maar dialoog suggestief." Deel uitmaken van een vyfling Is in finan cieel opzicht op deze wereld biykbaar even benijdenswaard als een ryke erfgenaam zyn, zoo meldt de Times uit Ottawa. Op verzoek van de oppositie In het parlement van Ontario heeft de regeering, als toeziend voogdes van de vyfling van Dionne, uittreksels bekend ge maakt van de bankrekening der gezusters, die binnenkort drie jaar oud zullen worden, en die In een uitstekende gezondheid verkeeren. De babies stonden tot 26 Juli 1934 onder voog dijschap van anderen, en kwamen pas In Ju ni 1935 onder voogdyschap van den staat. De eerste commissie van vqogden kon .alechts” 30.500 dollar voor de vyfling byeengaren, maar de tegenwoordige voogden, bestaande uit den minister van openbare gezondheid van Onta- een reaacue van redacteuren en oud- rtO' redacteuren is by gelegenheid van <nt tweede bun ,vade.r’ ,heeft tor^ de vUf’ ling In de afgeloopen Jaren flink kunnen ver- t hoogen. In het geheel zyn 24 contracten voor gedurende" dere période in’ de .Vox Caroim^" de klnderen gesloten met firma’s die daar re- T TT T anneer men over de doelmatigheid In yy de natuur spreekt, kan dit het uitgangs- T punt zyn voor nieuwe vragen en be schouwingen, die als de kringen op een water vlak. door een geringe plaatseiyke beroering gewekt, zich steeds verder uitbreiden. Ten aan zien van de doelmatigheid vraagt men naar de doeleinden zelf, naar hun oorsprong, hun verband en hun kenbaarheid. Zoover verwy- dert zich daarby het denken van zyn uitgangs punt, dat het dit vergetend soms eindigt met een ontkenning van een doelmatigheid in de natuur of deze als een schijnbare opvat. Men kan alleen over doelmatigheid spreken, als er ook een planmatigheid bestaat en een bepaald ding of verschynsel zich tot een plan verhoudt als middel tot uitvoering. Als een mensch het plan heeft iets te maken, b.v. een huls of Iets te doen byv. zich te verdedigen, dan gebruikt hy voor de uitvoering van dit voornemen bepaalde hulpmiddelen en wel kiest hy materiaal, dat zekere eigenschappen heeft, dingen van bepaalde stevigheid, gewicht, vorm enz. Het is gemakkeiyk in te zien, dat wat doel was by het eene plan, weer materiaal kan worden by een ander plan en zoo zyn de verschillende voorwerpen en gebeurtenissen in velerlei plan matige relaties verbonden. Iets dergeiyks schynt er ook In de natuur te bestaan. Door de verschynselen der levende natuur wordt men gedwongen planmatigen samenhang aan te nemen. Men drukt dit op verschillende wyze uit. Men spreekt over een streven naar zelfbehoud en behoud van de soort, waaraan weer minder omvattende strevingen onderge schikt zyn. Er Is dan een doelstreven by het voedsel zoeken, by vluchten en verdedigen, by neetbouw en verzorgen der jongen enz. De doel matigheid berust zoo op planmatig werkende tendensen, die middelen kiezen en gebruiken én hét levende gebeüfén wórdt tb deze be schouwing analoog met het menscheiyk doen opgevat. Beperkt men den blik tot de dierenwe reld, dan schynt het, dat deze veronderstelde analogie zeer redelyk is, al is het onmisken baar, dat op één punt en wel een zeer belang- ryk punt de analogie niet opgaat. De planma tigheid van het menscheiyk werk berust immers op het vérstandeiyk ontwerpen van plannen waarin alle geestelyke functies en cultuurver- schynselen samen vloeien. By t dier ontbreken Ieder jaar keeren tegen de lente in de bladen de afbeeldingen weer, waarop de slanke, gryze koning Gustaaf V van Zweden van zyn wincer- vacantle en tennls-penoegens terugkeert naar zyn land. Over dezen populairen monarch ver haalt ons „Paris-Splr" aardige byaonderheden Wanneer men een koning wil zien, zooals wy ons die voorstellen In volle majesteit met een hermeiynen mantel omhangen, gekroond, een scepter in de hand, terwyi diamanten en parels schitteren en alle -^küuunu^n ter wereld zyn tentoongespreid, dan moet men naar Londen gaan. Wanneer Gustaaf V, de Koning van Zweden, het parlement opent schitteren wel honderd mlllioen paarlen en diamanten, die echter op een tafel naast hem liggen, by zVn hermeiynen mantel. En rechts daarvan, met een glimlach op zyn gelaat, de koning, die ondanks zyn 79 jaar eeuwig Jeugdig deze woorden spreekt J3e zitting van myn parlement is geopend.” Daarna gaat hy thuis lunchen, waar zyn Fransche kók Augustin Dubois de geliefkoosde gerechten van den vorst heeft gereed gemaakt. Dat is de koning van Zweden: purper 0raagt hy niet. Want deze monarch wordt Juist gety peerd door zyn grooten eenvoud. Ik geloof dat zelfs zyn meest vurige bewonderaars niet boos sullen zyn, wanneer het geheim ontsluierd wordt hoe deze vorst zyn eeuwige Jeugd heeft weten te behouden. Ziehier zyn dagorde. De vorst vangt den dag aan met tien minuten gymnastiek (Zweedsch natuuriyk), daarna neemt hy een koud bad. Wanneer hy zich gekleed heeft, gaat hy naar de eetkamer, vanwaar hy een heeriyk uitzicht heeft over zHn geliefd Stockholm, dat daar op het water dryft. De huisknecht dient hier reeds tien jaar hetzelfde ontbyt op, nJ. haver- moutsche pap, haring (op Zweedsche wyze toe bereid) en koffie met melk. Daarby eet de koning tnvee dikke sneden brood, goed met boter besmeerd. Het ontbyt van den vorst Is even eenvoudig als hy zelf. Het is het ontbyt dat ook een gewone arbeider zich kan ver oorloven. En de koning gebruikt dit ontbyt lederen dag, Jaar in jaar uit, onverschillig of hy In Lapland vertoeft of aan de Rlvièra. Soms eet de vorst wel eens een getruffeerde kip of eend. Waarby hy dan enkele glazen Bordes ux-wUn drinkt, die een van zyn vele vrienden „tusschen de twee zeeën” hem heeft gestuurd, tegeiyk met de beste wenschen voor zijn gezondheid. In Zweden, waar de Socialisten aan het bewind zyn, vertelde de koning eens tegen zyn vrien den: „MHn zoop de kroonprins zal misschien nooit den troon bestijgen. Maar dan wordt hy toch zeker tot President van de Republiek ge kozen. voor heel zyn leven.” De voorzitter van den Ministerraad, in wiens gezelschap deze woorden gebezigd werden, voeg de hieraan toe: ,4a, en hy wordt gekozen met algemeene stemmen." Het zou moeilijk zyn de populariteit te be schrijven, die koning Gustaaf van Zweden lu zyn land geniet. Ik wil slechts één treffend staaltje aanhalen. Het bekende groote sociaal democratische dagblad van Zweden „Soclalde- mokraten” had zich tot devies gekozen „Vrij heid, geiykheid, broederschap." Op zekeren dag waren deze woorden uit den kop van het blad verdwenen. De voorzitter van den Minis terraad zei den volgendend dag: „wy kunnen die woorden gerust weglaten, want dat alles is by ons reeds werkelykheld geworden.” Toen aan den voorzitter van den Minister raad eens gevraagd werd, wie de beste bridge- speler was van Zweden, antwoordde hy: ,4a, dat is moeiiyk te zeggen! Hm, hm, ik denk dat het de koning is.” Maar toen ik aan den koning vroeg wie het beste bridge speelde in Zweden, antwoordde hy: ,4a, dat is moeiiyk te zeggen! Hm. hm. ik denk dat het de voorzitter van den Minister raad is.” Weet ge wat de koning doet, terwyi zyn volk werkt, slaapt of zich amuseert? Wel, de koning is een y verig breier en al zHn vrienden dragen een slippover waarin de let ters „O. V.” zyn verwerkt. Nu Ik toch over het intieme leven van Gus taaf V enkele onbescheiden mededeellngen heb gedaan, wil ik hieraan nog toevoegen, dat de koning van Zweden lederen morgen om 7 uur koningin Astrid opbelde. De koning van Zwe den zei dan tot zjjn nichtje: .Myn klein meis je, heb je vanmorgen je havermoutsche pap wel gegeten?" Koningin Astrid, de prinses waar de koning zooveel van hield, is thans gestorven. Maar ik stel me voor, dat de koning thans naar ander» hoofdsteden van Europa, aan het hof van 1 o k t 6

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 22