STAD EUWS Er wordt recht gesproken Alkmaar, 27 April Verpachting in de Wieringermeer LOOD OM OUD IJZER DINSDAG 27 APRIL 1937 AGENDA A.F.C.-NIEUWS Film Nieuwe misère Vah de jeugdelftallen B yeenkomsten Rad ioprogranuna WAARDEVOLLE TIPS! Apothekersnachtdienst Een arbeidsongeval Gouden huwelijksfeest SCHOOLWEDSTRIJDEN 1937 Het was niet zoo ernstig Alkm. Vrijwillige Burgerwacht BURGERLIJKE STAND Welke bonnen? Wreedaardig De jongen uit het .vreemde dorp Gevaarlijke brievenschryvery Landelijke sportgenoegens Primitieve dorps- opvattingen 47 boerderijen worden uitgegeven Een prachtig traject in de directe nabijheid Aanvulling Kerkbericht St. Laurentius DE RONDE-VAN ALKMAAR OP 6 JUNI uji U> Oi ah SU Men moet landbouw-technisch goed onderlegd zijn en over eenig bedrijfskapitaal kunnen beschikken Van een opvliegenden voetballer en een wraakzuchtigen grensrechter Nog eenige mededeelingen Ontspanningsmiddag voor kin deren van werkloozen Nu ijzer en lood duur zyn Voor gescheiden zwemmen WOENSDAG 28 APRIL van de w.g. B. J. Telleman. A naar huls. Telef. anders leiding van Oi Daaruit moge dus volgen, dat we straks een Geacht Bestuur en leden van A.F.C. Over- beweerde, dat hij Hoffer alleen dagen gevangenis- een over gunning nooit gegeven had en ook nooit kon 1 1 I c e n 1 i De „Triton” van de K.N.S.M., met een groote lading sinaasappelen op weg naar Rotterdam, werd in de Straat van Gibraltar door de daar bruisende Nederlandsche oorlogs bodems ‘geconvooieerd maar van Mededeeling aan H.H. Secretarissen en Junioren-Commissies. De Zondag- en nachtdienst wordt In de week van 25 April tot en met 1 Mei waargenomen door de apotheek van Mevr. Schouten-Oele, Choorstraat 49 on bi< 1 1 1 1 E e t 1 v D< h w hi hi wi zo re nl d n d d S g d d st 8' de ga se: on 10 wc Ls cli M KJ in cli Pi Ra wi la kt la 4« o w m d< er rt Wi te h< b< hs J1 sis dii Gelijk zoovele andere molens In ons schoone vaderland, werd ook te Wieringen een molen, eigendom van het Heemraadschap Wieringen. afgebroken. Onder de afbraak bevond zich een zware Ijzeren molenas, die nog een waarde van ongeveer 20 vertegenwoordigde. Deze as lokte den Wieringer arbeider Anne K. zoo aan, dat hij haar Het wegsleepen en verkocht; Immers: oud ijzer is tegenwoordig veel geld waard. Natuurlijk liep hjj tegen de lamp. Voor den rechter beweerdhij van den secretaris van h»t Heemraadschap vergunning te hebben ge kregen de as weg te halen, maar laatstgenoem de, de heer C. Bosker, vertelde, dat hij die ver- Het schijnt, dat tijdens den spannenden wed strijd te Hoogkarspel tusschen de voetbalver- eenigingen Rood-Wit en Union op 28 Februari J.I.. de gemoederen ietwat verhit waren. Ten minste: toen op een gegeven oogenblik de bal over de zijlijn ging en de grensrechter J. Hof fer besliste, dat het een ingooi was voor Rood wit. wond de Unionspeler Petras D. uit Groote- broek zich zoo op, dat hij tegen den grens rechter zeije liegt het, enHeb je al eens een kik gehad? En in aansluiting op deze vriende- U-ke vraag gdf de voetballer den grensrechter een kik op zijn kin. Gaarne maak Ik gebruik van het A.F.C.- nleuws om mijn diepgevoelden dank over te brengen voor de vele blijken van belangstelling, in het ziekenhuis ondervonden. van werd gewonnen die alzoo den eersten prijs, een mooie medaille, in de wacht sleepten. De wedstrijd werd onder goede scheidsrechter Buur gespeeld. de keeper hier ook aan denken? Uitstekend; we praten er niet meer over. maak ik gebruik van het diepgevoelden dank D. hadden begeven. Die officier had hen maar geen mishandeling ten laste gelegd, omdat zij al genoeg waren af gestraft en omdat de bel hamel van het meisje zoo’n smadelijk pak slaag had gekregen. De officier wilde den heeren hun onbeschaafd en primitief optreden afleeren en vroeg daar om tegen ieder 20 boete of 10 dagen. Het von nis was 15 of 5 dagen. x De heeren hebben dus wel in alle opzichten dc kous op den kop gekregen. Het comité voor gescheiden zwemmen verzocht ons mede te deelen. dat in afwijking van wat by de aangifte is gezegd, de reeds betaalde abon nementen niet in de Overdekte moeten atge- haald worden, doch Donderdag 29 April a.s. des avonds tusschen 8 en 10 uur in het Gulden Vlies. De secretaris van de Junloren-Commissie van A.F.C. vestigt nogmaals de aandacht op de serie nederlaagwedstrijden, die een aanvang nemen in de maand Mei. Circulaires zijn reeds overal verzonden, doch het resultaat is tot nog toe poo- vertjes. De medewerking voor H.H. Secretaris sen voor een spoedige inschrijving wordt ten zeerste ingeroepen. Tot Maandag a.s. 3 Mei be- Door de senloren-leden van A.F.C. is afgeloo- pen week een klein blijk van medeleven over handigd aan den eersten elftalspeler Bart Tel leman. dat door den heer Telleman met groote erkentelijkheid werd aanvaard. Van genoemden speler mochten wij een dank betuiging ontvangen met het verzoek deze te willen plaatsen onder de rubriek Van de jeugd- elftallen: hadden zich de B. en Willem S„ Purmerend. te tief genomen deze opvoering voor de kinderen van de gezamenlijke Alkmaarsche werkloozen te herhalen. Het ligt in de bedoeling kinderen van 8 tot 15 jaar in dc gelegenheid te stellen dezep mid dag bij te wonen. A s Woensdag. Donderdag en Vrijdag bestaat gelegenheid, op vertoon van stempelkaart, op het kantoor van de werkloozencommissie. Doe lenstraat 3. des voormiddags van 912 en des namiddags van 24 uur. toegangsbewijzen gra tis In ontvangst te nemen. Het is voor de uitvoerende Vereeniglng, die zich zeer veel moeite heeft getroost de uitvoe ring mogelyk te maken, den heer de Lange, die de zaal geheel gratis beschikbaar stelt, en de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning, die de leiding in handen heeft, een groote vol doening dezen middag te kunnen verzorgen en daarom zal niets hun aangenamer zijn dan as. Zaterdagmiddag 2 uur een tot de nok gevulde zaal welkom te mogen heeten. Victor** Theater: ..Rygmalion” (Nederland sche film), geprolongeerd. AUe dagen 7.30 uur. City: „San Francisco". Alle dagen 8 uur. Bioscoop Harmonie: ..De trek naar het Wes ten". Maandag en Dinsdag 7.30 uur; Woensdag 2.30 uur. Wel heel erg ruw ging de slager Simon Jan H te Barsingerhorn te werk, toen hij van een vrachtauto een paar kalveren moest laden. Hij beschikte niet over 'n loopplank, zoodat hij den dieren ’n touw om den nek deed en ze zoo van den hoogen auto op dengrond sleurde. Dit zag de polltle-agent T. Flapper, die proces verbaal opmaakte en nu voor den politierech ter vertelde, dat de slager een ruwe klant was. De officier vond de daad van verdachte zeer wreedaardig en eischte, omdat verdachte niets over zijn financiën wilde mededeelen, geen boete, doch twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde hem tot 15 of 10 dagen, plus een voorwaardelijke veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf met 2 proefjaren. Simon zal nu heel zachtzinnig moeten zijn, want anders moet hij brommen. GEBOREN. Afra Joanna, d. van Johannes Pe trus van Wonderen ‘en Afra Joanna Goedhart. Allda Juliana, d. van William Jacques Kemp en Petronella Catharina Sman. Geertruida Hllle- gonda. d. van Johannes Zwart' en Aagje Kesse- laar. GETROUWD: Theodoras Anthonius toom en Elisabeth Maria Hazes. OVERLEDENMaria Blaauboer, 48 jaar, geh. met Jacob de Veer. De wielerclub Alcmaria. die den vorigen zo mer een Ronde van Alkmaar organiseerde en daarmede sportlef een zeer groot succes boek te de Ronde was misschien wel de meest ge slaagde van alle in Noord-Holland heeft be sloten om ook dit Jaar weer een ronde te orga- niseeren. waarbij het door de ervaring van ver leden jaar geleerd, den opzet geheel gewijzigd heeft. Gulden Vl*es: Vierde Sociale avond der Con tact Commissie. Spr Mr. H. P. Marchant. Dins dag 8 uur. De grensrechter liep naar de politie en zoo konden wij smullen van het laatste bedrijf van dit drama. Verdachte maar een duw had gegeven. De. landbouwer N. P. Buljsman, die overigens meer een getuige A décharge was dan a charge, had gezien dat verdachte den grensrechter een klapje gaf op zijn gezicht. Meer kon het bij dezen getuige niet Hjden. Deze getuige zei ook. dat H. een onsportieve grensrechter was. Hoffer hield vol, dat de klap goed raak was geweest en dat er bloed aan te pas kwam. De officier eischte de schappelijke boete van 10 of 5 dagen, waarop verdachte zei, dat het een wraakneming was van H., die hem had toe gevoegd: Dat zal je ƒ25 kosten. Dc rechter: Dan valt het toch nog mee! Het vonnis was conform den eisch. Het begint er erg op telijken, dat de in storting bij de Steenen Brug van verleden week Woensdag het voorspel is geweest van nog meer moeilijkheden Zooals wij reeds eerder be richt hebben, wordt de bezweken damwand ver vangen door een anderen, welke in de walmuren wordt bevestigd Aan de Graanbuurtstraat is* dit zonder groote moeilijkheden gegaan Maar toen men vanmorgen bezig was den wand by het overgebleven stuk muur by de Vlschmarkt in te helen, bleek deze niet stevig genoeg. Er kwam werking in en heel bedenkelijk begon de zaak voorover te hellen. Doch ook de Visch- marktmuur zelf vertoonde nu een lange scheur van enkele centimeters breedte. Onmiddellijk werd het werk gestaakt Opnieuw moesten de deskundigen overleggen en naar wi) vernemen, wordt nu overwogen om langs de Vlschmarkt een bekisting te maken, welke volgestort zal worden met zand. Er zal dan nog een tweede I dam moeten komen om den druk op den eersten I die aan één zijde geen steun meer heelt, te ver minderen. Al met al een leeljjke tegenvaller, zoowel voor den aannemer als voor de gemeente. Ons kwam nog ter oore. dat men van plan is, stagnatie, door dit alles ontstaan, bij de werkzaamheden aan de Mient door dubbele ploegen zooveel mogelijk in te halen. Door de kindervereeniging „S. I. 8.” wordt, in samenwerking met de Commissie voor Ont wikkeling en Ontspanning van Werkloozen. op Zaterdag 1 Mei as. des namiddags in de groote zaal van de Harmonie, een ontspannlngsmiddag voor de kinderen van werkloozen georganiseerd. Opgevoerd zal worden ..Nelly's droom", too- neelspel met zang. De Vereeniglng .8. I. 8." heeft dit stuk, ge speeld door jeugdige leden van de vereent - ging, met groot succes voor leden en donateurs opgevoerd en, evenals vorige jaren, het initla- na is de inschrijving gesloten! Misschien mag er nog even op gewezen worden, een toelichting op hetgeen in de circulaire staat vermeld, be treffende het inleggeld. Het inleggeld bedraagt, zoowel in de A- als in de B-afdeeling. zoowel voor één. maar ook voor drie elftallen hetzelfde! Voor drie (of twee) elf tallen die willen deelnemen, betaalt men het zelfde bedrag als voor één elftal. Het was mo gelijk dat het bedrag der inleggelden. vermeld in de circulaire, eenige twijfel kon verwekken. Mogen wij op een groot aantal inschrijvingen rekenen? EEN A.F.C -ER De Commissie voor schoolwedstrijden heeft met groot genoegen geconstateerd, dat de be langstelling voor de by de schooljeugd zoo ge ziene schoolwedstrijden steeds stygend is, het geen vooral is te bemerken aan de vermeerde ring van steun, dien zij dit jaar mocht ontvan gen. De Commissie hoopt, dat vele liefhebbers van openluchtsport Vrijdag as. „Jullanadag de vele spannende wedstrijden, die vanaf 9 uur bijna onafgebroken tot 5 uur op de terreinen van het Gemeente Sportpark gehouden zullen worden, gaan bywonen. De toegang is geheel kosteloos Bijdragen en prijzen zyn ontvangen van: het Gemeentebestuur, den Burgemeester, de Oran- jever., de Chr Oranjever.. de Alkmaarsche Cou rant. het Alkmaarsch Dagblad, de Voetbalver. Alcmaria Vlctrix, Alkmaar. Alkm. Boys. Oir. en Leeraren R.H.B.8.. Dir. en Leeraren Handel school. Rectör en Leeraren R. K. Lyceum, Dir. en Leeraren Amb. School. H. en Pers. Openb. School v ULO. Hockeyclub Alkmaar, W. S., J H de H.. P. K., C. v. T., v. d. B De prijzen zyn geëtaleerd in het sigarenma gazijn „Porssius" in de Schoutenstraat. By zyn werkzaamheden aan een bouwwerK aan den Westerweg had de 31-jarige metselaar d. N. Maandag het ongeluk van een steiger te vallen. Daar het ongeval zich nog al ernstig liet aan zien. werd het slachtoffer naar het St. Elisa beth Ziekenhuis overgebracht. By informatie deelde men ons heden mede, dat de aard van de kwetsuren nog niet defini tief kon vastgesteld worden, daar de Röntgen foto nog niet gereed was. De patiënt had echter een goeden nacht door gebracht. In de Maandagsche zitting van den Alk- maarschen politierechter werd reeds in den aanvang de laatste acte gespeeld van het drama om de dienstbode Alida E., die van haar me vrouw een flinke som gelds gestolen had, omdat zy haar geliefde, een nietswaardigen Italiaan, wilde helpen. Alida was indertyd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, maar haar zaak werd opnieuw behandeld, de reclasseertng kwam er aan te pas en na nog een keer of twee voor te zyn geweest, waarby Alida steeds ver- schrikkeiyk huilde, namen nu de officier en de rechter hun beslissing. De Officier vroeg nu 3 maanden voorwaardelyke gevangenisstraf met een proeftyd van 3 jaar en opzending naar het gesticht De Goede Herder en de rechter ver oordeelde Alida, die nu wat kalmer was en alle medewerking beloofde, conform dien eisch. geven, omdat het waterschap dat nooit goed zou keuren. De officier zei, dat het weer het oude Uedje was en dat vandaag aan den dag geen stuk oud Vzer veilig is. Het wordt hoe langer hoe erger, zoodat er maar eens een flink stokje voor ge stoken moest worden in den vorm van 1 maand gevangenisstraf. Verdachte vroeg voorwaardelyk. maar de rechter ging toen het doopceel van meneer lichten, welk doopceel er niet bepaald gunstig uit zag. Het vonnis was 14 straf. Voor een soortgelyk feit kooplui Johannas Albertus xroeger te Utrecht, thans te verantwoorden. Samen hadden zy op 4 Maart tc Beemster een looden stalpomp, ter waarde van 30. van het erf des heeren C. Pauw ge kaapt. Bovendien had eerstgenoemde nog er gens anders zoo'n pomp gestolen. De rechter vroeg aan B. of hy aan Pauw de geleden schade kon vergoeden, waarop B. wel willend antwoordde, dat hy en zyn kameraad te allen tyde in staat waren, de schade te ver goeden, wanneer zou biyken dat zy schuldig waren. Deze verklaring was des te wonderhiker. omdat beiden den diefstal bekend hadden. De officier noemde het roovery. wat ver dachten hadden gedaan en eischte tegen B. 3 maanden gevangenisstraf en bovendien nog 1 maand voor de pomp, die hy alleen gestolen had. en tegen 8. 2 maanden. B. vroeg den rechter rekening te willen hou den met zHn vrouw en kind, waarop de rech ter uitviel: Zou het niet beter zyn geweest, wanneer jy aan Je vrouw en kind had gedacht, toen je die pomp ging stelen? Het vonnis was: B. 2 maanden en 1 maand; 8. 2 maanden. Donderdag 29 April as. zal door de Alkmaar sche Burgerwacht een propagandamarsch wor den gehouden. De marschweg is: Paardenmarkt, Kerkplein, Koorstraat, Laat, Ridderstraat. Zilverstraat. Emmabrug. Nleuwlandersingel. Halt houden voor het huls van den burgemeester. Inspectie, Défilé, Nleuwlandersingel, Emmastraat, Kenne- merstraatweg, richting Heilooërbrug. Varne- broek. Lindenlaan. Van der Meyslraat. Nassau- ple'n, Nassaulaan, eene zyde heen, andere zyde terug, Nassaupleln, Egmonderstraat. Westerweg, Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lijn 3 8.009.20 Keulen; 9.2010.05 Diver sen; 10.0511.35 London Reg.; 11.351220 Fa llis Radio; 12.20—13.20 Vlaamsch Brussel; 13.20 14 50 Keulen: 14.5015.50 London Reg.; 15.50 16.20 Keulen; 16.2017.25 Fransch Brussel; 17 25—19 05 Keulen; 19.05—20.20 London Reg.; 2C.20—24.00 Rome. Lyn 4: 8.008.20 Vlaamsch Brussel; 8209.35 Hamburg; 9.3513 26 Droitwich; 132514.20 London Reg; 14201720 Droitwich; 1720 18.00 Brussel Vlaamsch; 18.0019.20 Droitwich; 19.2020.20 Fransch Brussel; 202021.40 Droit wich; 21.4022 50 Weenen; 22.5024.00 Droit wich. Na dagen waarin wy de t --- Levensmiddelen Kruistocht aankondlgden. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken dwelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tydvak van Woensdag 28 April tot en met Dinsdag 4 Mei 1937 de vol gende kleuren bons geldig zyn: Margarinebon- nen bruine kleur; gehaktbonnen paars met roode streep; bak- en braadvetbonnen rose kleur. richting Station. Oeesterweg, Zevenhuizen, Kerkplein, Koorstraat, La&t, Schoutenstraat, Breedstraat. vergaderzaal Van Gyzen. Er wordt te 7 uur afgemarcheerd van de Paardenmarkt. De Burgerwacht wordt op den Nleuwlandersingel door den burgemeester ge ïnspecteerd. Een jongedame uit Heiloo zakte Maandag in de Emmastraat onder hevige pynen plotseling in elkaar Naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overge bracht. bleek de toestand gelukkig niet ernstig te zyn. Nadat met een kopje thee de zenuwen wat ge kalmeerd waren, kon zy naar huis teragkeeren. Vrydag 30 April as.. feestdag van de H. Catharina van Siëna. te negen uur de H. Mis voor de leden, weldoeners en bescher melingen der St. Catharina-Vereeniglng, daar na vergadering voor de leden aan de Jiastoije 's Avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Vandaag is het de eerste der vyf Vrydagen. welke aan het feest isn het H. Hart voorafgaan. Op elk dier 5 Vrydagen kan men een vollen aflaat verdienen; voorwaarden: Biecht volgens de gewone regels, H. Communie,kerkbezoek en gebed tot Intentie van Z. H. den Paus. Maar dan komt de grootste verrassingstaat gelegenheid hiervoor in te schry vendaar- het E-elftal! We mogen zeker wel een extra woordje hierover schryven. zy 'hebben verloren, maar boe? Slechts met 10 moesten zy de meerderheid erkennen van VIOS B. Uitstekend; thuis hebben zy van dezelfde tegenstanders verloren met 100. en nu in een uitwedstryd met 10. Een pluim, lui! Jullie hebben eraan gewerkt, ongetwyfeld, en vooral de kleine kee per moet zoo geweldig op dreef zyn geweest. Is dat zoo. Plet? Met de rust was het 10 en daarby bleet het. Dat jullie zoo vreugdevol gestemd waren op de terugreis, alsof er een overwinning was behaald, is zeer te begrypen. Nu. jullie moch ten ook wel een beetje uitgelaten zyn, jongens. We vermelden nog even een aardige geste: In de rust had de speler Jan Belt voor ieder een 'n fynen jodenkoek. afkomstig van zyn Va der. Dat dit insloeg is overduideiyk! Smaakte dat niet even fyn. Jongens? Hebben jullie daar om zoo schitterend gespeeld? Zouden er nog niet meer Vaders zyn die deze aardige attentie willen navolgen? We gelooven dat de Jongelui hiertegen geen bezwaren zouden maken Namens de E-adsp. danken wy den heer B harteiyk voor deze sympathieke daad en dat het navolging moge vinden! Het medeleven met onze jongens zal ons sterken en A.F.C. ten goe de komen. Aan den Groeneweg vonji plaats een ontmoe ting tusschen E.S.V, A en S.O.S. A voor een eersten en tweeden prtjs van de kampioena- ronde. Deze wedstryd werd gewonnen door S.O.S. adsp. met 61. Het echtpaar P. J. v. Westerop. wonende St. Jacobstraat 5. mocht op den 24sten April het groote geluk smaken in nog goede gezondheid het gouden huwelyksfeest te herdenken. De gouden7 bruidegom, die 76 jaar oud is en zyn trouwe hulp in het leven, hebben 38 jaar op de Baangracht gewoond. Onlangs is dit huisie gesloopt, anders zouden zy zeker nog in die buurt, die hun lief was. gewoond hebben. Vyf en veertig jaar lang was de bruigom in dienst by den bouwmaterialenhandel P. Messe- laar. Hoewel weelde nooit hun deef was. genieten zy nu van een rastigen en vrêdigen ouden dag De groote feestdag is allerprettigst in den hyi$eiy^en kring doorgebracht. Aan belangstel ling van vrienden, buren en oud-buren heeft het niet ontbroken. wy willen onze gelukwenschen voegen by de vele welke reeds zyn aangeboden, en de hoop uitspreken, dat bruid en bruidegom nog enkele jaren voor elkaar behouden mogen blyven in goede gezondheid en vry van zorgen. Nederland heet een beschaafd land, maar zoo nu en dan komt men in dorpsche contreien op vattingen tegen, die. om met den politierechter te spreken, eerder verwacht kunnen worden by de wilde volksstammen in Afrika of op Nieuw- Guinea. Zoo ging het ook in het kleiiie Oter- leck, waar de dienstbode van den landbouwer J. D. verkeering had met een jongen van een andqifen stam dan de Oterleekers en die jongen woortfle in een ver dorp, Heiloo genaamd. Da| gaf volgens de primitieve clanopvattln- seqp’an de Jeugdige heeren Piet K. te Oterleek. Klaas M te H.H.-Waard, Gerrit K. te Bergen, ellen landbouwerszoons en Frans Hendrik H. uit Oudorp, slager van beroep, «een pas. Het doet wat vreemd aan. dat Jongens, uit de on- Oterleeksche dorpen H.H.-Waard, Oudorp en Bergen zich de Oterleeksche belangen aantrok ken, maar ze schenen toch een soort ras-ver- bondenheid met den anderen deelnemer aan het complot te hebben, waardoor hun hart meer uitging naar Oterleek dan naar Heiloo In ieder geval: de heeren namen de verkee- ring niet en wachtten op een nacht in dit voorjaar het paartje voor het erf van den boer D op. Toen de gelieven aankwamen, stoven de dappere jongelingen op den man van Heiloo af. Deze trok zich terug op het erf van boer D. en verweerde zich geducht. Hy werd dapper by- gestaan door zyn geliefde, die den matten klopper had gehaaid en een van de belhamels hiermee een geduchte aframmeling gaf. Het was een herrie van geweld, zoodat de baas uit zyn diepen slaap werd gewekt en ging kyken, wat er aan de hand was. Maar toen was de stryd reeds gestreden, het verliefde paar had zich in cnovertrefbaren heldenmoed zoo geweerd, dat de aanranders op de vlucht waren geslagen. Toch ontsprongen de vier heeren den dans met, want nu hadden zy voor den politie- rechtef- rekenschap af te leggen voor het feit, dat zy zich vcderrechteiyk op het erf van boer We mogen tevreden zyn: van de vyf elftal len vijf winstpunten; twee elftallen winnaars en één elftal een gelyk spel behaald, dat is niet slecht Als het eene gelyk-spel ook nog omgezet was in een overwinning, was de balans te on ze gunste overgeheld. Het A-elftal heeft het ééne gelyk-spel be haald in Noord-Scharwoude tegen de A-adsp van Voorwaarts. Hier was de stand 11. En waar wy vernomen hebben dat een overwinning verdiend zou zyn geweest, is het zeker een eer vol resultaat! De B-adsp. speelden in Heiloo tegen H.S.V. A en zorgden voor de eerste twee punten. Met 43 zegevierden zy over hun tegenstanders Een A.F.C.-adspirant had hierby het ongeluk zoodanig te vallen dat zyn arm uit het lid schoot Gelukkig constateerde de dokter dat het niet zoo ernstig was en kon de speler dan ook weer met z'n elftal op de fiets huiswaarts kee- ren. Een vriendeiyk verzoek aan heeren commis sie-leden van H.S.V. van de jeugdelftallen Zouden zy niet een byzonder oogje willen hou den op het spel van sommige adsp.-spelers? Hoe klein ze ook zyn. toch schynen ze al eens te veel met het lichaam te willen doen. Het is natuür- lyk niet bedoeld als een verwyt; enkel een ver zoekje, met de beste bedoelingen gedaan. C. speelde eveneens in Heiloo tegen de B- adsp. van MS V. Ook zy bezorgden ons een overwinning en hoe? Met 62 maar eventjes! Het D-elftal verloor helaas met 70 van Rood-Wit A en nam dus de punten niet mee We hebben vernomen dat er een beetje gerommeld is in het elftal. Jongelui, la ten we afspreken dat zoolets niet meer zal voorkomen, dat past geen AJF.C.-er! En de strafcommissie is altyd paraat, hoor!. Wil Ook namens myn vrouw dank ik U op de eerste plaats voor het gebed en op de tweede plaats voor de stoffelyke biyken van medeleven, die ik van U mocht ontvangen en nu nog ont vang. g Met A F C -groeten, Heel gevaarlyk handelde de Alkmaarsche winkelier W. die van mejuffrouw Cor nelia Sch. een bedrag van 17 te goed had we- gtns geleverde schoenen. Eerst stuurde hy deze juffrouw, die maar niet wilde betalen, een roode briefkaart en tenslotte een brief, waarin l.y haar nogmaals sommeerde tot betalen en tevens iets zeer leeiyks insinueerde, waardoor de juffrouw zich in haar eer als vrouw ten zeerste voelde aangetast. Verdachte erkende het feit en zei. dat de gewraakte insinuatie van eiken grond ontbloot was. Hij had de beleedlgde by zich laten komen en haar zyn excuses aangeboden en haar ook verzocht, de aanklacht in te trekken, wat de juffrouw weigerde. De rechter vond dat ontbieden vreemd en maande de juffrouw aan haar schuld te vol doen om zoodoende ook haar flnancieele eer op te houden. De officier oordeelde heel scherp over de bandelwyze van verdachte en eischte 25 boete of 15 dagen. De rechter, die behalve over den brief, ook heel verontwaardigd was over de roode brief kaart en dreigde ieder, die wegens het sturen van roode aanmaningskaarten wor^t aange klaagd. streng te zullen veroordeelen, veroor deelde verdachte tot ƒ20 boete of 15 dagen. Evenals vorige Jaren is ook thans wederom een prospectus verschenen voor de verpachting van boerderijen in den Wleringermeerpolder, zulks ingaande 1 November 1937. Dit jaar zal dé uitgifte bestaan uit 47 boerderyen, nJ. 29 akkerbouw-, 12 gemengde en 6 weidebedryv^q, met een totale oppervlakte van pijn. 1730 HA. Tot op heden zyn 7000 H.A. cultuurland in de Wieringermeer In particulier bedtyf, waarondM* 156 boerderyenmet een gezameniyk oppervlak van ruim 6200 H.A. Het resteerende gedeelte is als onbehuisd land uitgegeven, gedeelteiyk voor uitbreiding van het bedryf van in de randge meenten wonende landbouwers, gedeeltelyk voor de uitoefening van den graven tuinbouw. Wan neer de "uitgifte 1937 haar beslag zal hebben gekregen, zal derhalve reeds meer dan de helft van de geheele oppervlakte cultuurland in par ticuliere handen zijn. Het overige gedeelte wordt als groot-bedryf in exploitatie gehouden door de landbouwcultuur-maatschappy ,De Wierin germeer'’, tot het moment, dat ook deze gron den, waarvan 1000 H.A. voor definitieve staats exploitatie wordt bestemd, voor verpachting ge schikt zyn. Geen gronden worden nJ. verpacht, zoolang niet redeiykerwyze vaststaat, dat daar aan geen abnormaal risico voor den particu lieren boer meer verbonden is. De belangstelling voor de beschikbaar komen de bedryven is ook thans weer zeer groot, de gunstige uitkomsten, welke door de reeds ge vestigde pachters in de afgeloopen jaren in de Wleringeremeer zyn verkregen, zullen ongetwij feld aan deze groote belangstelling niet vreemd zyn. De pachtsommen zyn aanvankelyk matig en houden niet alleen verband met den cultuur- toestand, waarin de gronden verkeeren. doch sluiten ook in een steun aan de optredende pachters De pachtsommen worden in de eer ste zesjarige pachtperiode om de twee jaren verhoogd en beloopen als regel voor het akker bouw bedrijf de eerste twee Jaren 50, de vol gende twee jaren 60, en de laatste twee Jaren 75 per H.A. Voor het gemengde bedryf bedragen deze cyfers respectievelyk als regel 40, 50 en 60 en voor het weidebedryf 30, 40 en 50. De genoemde bedragen worden verhoogd met 10 per H.A. per jaar voor gedraineerd land. Een jaarlyks vast te stellen indexcyfer brengt ten slotte het conjunctuurcorrectief. De grootte van de bedtyven ligt voor het akkerbouwbedrijf meerendeels tusschen de 40 en 50 H.A., voor het gemengde en weidebedryf hoofdzakeiyk tusschen 20 en 40 H.A., met enkele afwykingen, zoowel naar boven als naar beneden. Het streven is er op gericht in de Wieringer meer een zoo sterk mogelyken boerenstand te bevorderen. Hiervoor is het noodzakelyk eenige eischen te stellen, waaraan gegadigden, om voor een boerdery in aanmerking' te kunnen komen, moeten voldoen. Zoo zal een pachter landbouw- technisch goed onderlegd moeten zyn en over voldoende bedryfskapltaal, dat op 300 per H.A, is bepaald, moeten kunnen beschikken. Het voldoen aan deze eischen is noodig om rede- lykerwijze de noodige waarborgen te verkrygen om te kunnen slagen In de exploitatie van een bedryf. De bouw van boerderyen voor de te verpach ten bedryven wordt binnen enkele weken aan besteed. Deze zullen een hooge gebruikswaarde bezitten, omdat het mogelyk is daarby reke ning te houden met-de ervaringen, welke by het gebruik van de reeds aanwezige boerderyen zyn opgedaan. Meer en meer begint de Wieringermeer als landbouwgebied aan beteekenls te winnen, het geen ook wel voor de hand ligt, wyi de outillage van dezen eersten Zuiderzeepolder is verzorgd als slechts weinige landbouwgebieden elderz in ons land. Het is ongetwyfeld voor belangstellenden de moeite waard van het verschenen prospectus, dat op aanvraag aan het domeinkantoor te Slootdorp gratis wordt toegezonden, kennis te nemen, doch om een Indruk te kunnen verkry gen van het mooie werk, dat in de Wieringer meer reeds is tot stand gebracht, kan een per soonlijk bezoek aan dezen polder ten volle worden aanbevolen. Alsdan zal men eerst vol komen kunnen beseffen de waarheid, welke ligt in onderstaande regelen: De zee is weg nu ligt er land, Gewonnen door der menschen hand. Bewerkt met kracht en met verstand.,.. Ons jongste stukje Nederland. Alcmaria heeft het vorig jaar de Ronde mis schien iets te grootach opgezet en een verkeer den datum gekozen met als gevolg. dat de Ronde financieel ongunstig voor de organisee- rende vereeniglng verliep. Het waren de profs en onafhankelyken, die het flnancieele nadeel brachten, terwyi deze groep renners terzelfder- tyd voor den minsten stryd zorgde, zulks in tegenstelling met de amateurs en nieuwelingen, die er een werkeiyken stryd van maakten. Toen dan ook de besprekingen over een twee de Ronde gevoerd werden, werd allereerst gedacht aan de financiën en men wilde «eer terecht zich niet wagen aan een tweede Ronde, als het flnancieele vraagstuk niet eerst volko men opgelost was. Aan de hand van de gegevens van het vorig Jaar werd dus post voor post nagegaan en ten slotte werd het duideiyk. dat een goede Ronde georganiseerd kon worden, als de klasse der profs en onafhankelyken verviel. Dit laatste was van den eenen kant jammer. maar aan den anderen kant was het bezwaar niet zóó erg groot, omdat de renners zich het vorig jaar workelyk niet al te druk gemaakt hadden Een Ronde van Alkmaar dus met slechts twee klassen. n.l. die der nieuwelingen en die der amateurs. Dat kon en wat meer zegt, dat kon zoo heel best, omdat men nu in elk geval de krachten alleen zou kunnen concentreeren op de nieuwe lingen en amateurs. onze korte inleidingen van andere waarin wy de groote Kleeding- en - die morgenmiddag zal worden gehouden, past het ons u vandaag nog eenige waardevolle tips te geven. ..Een goede voorbereiding is het halve werk". Dit moet uw leuze worden wanneer u mor genochtend voor de laatste maal uw kasten en zolder gaat nasnuffelen om alles wat u niet of zelden gebruikt. terzyde te leggen voor den Kruistocht. Jassen, mantels, hoeden, onderkleedfrig. meu belen. schoenen, kortom alles is welkpm niets is te veel Ook levensmiddelen worden dankbaar aanvaard. Een unieke gelegenheid om vóór uw groote schoonmaak eens echt schoon schip te maken Wanneer u morgenmiddag het hoornslgnaal of belgeluid hoort weerklinken, laat dan on- middeliyk uw gaven buiten brengen, want dit is het teeken dat de Kruistocht gearriveerd is. Ingeval het u a.s. Woensdag niet schikt en u liever hebt dat uw gaven op een anderen dag worden afgehaald, wilt u dit dat even berichten aan een van onderstaande adressen: Den heer A. Bergsma, Westerweg 55. 2019 Den heer S. Leuw, Hofdykstrhat 10. Telef. 2264 Den heer Joh. Besteman. Julianastraat 9. Telef 3707. Den heer J. H Merkx, Laat 13 Telef. 4101 Het Alkmaarsche Kleeding- en Dekkingcomité. Ronde van Alkmaar zullen krygen. waarin de allerbeste amateurs en nieuwelingen aan den start zullen komen en die sportlef gesproken beter nog zal worden dan die van het vorig Jaar. Een der belangrykste punten is natuuriyk: Welk traject zal dezen keer worden verreden? En dan mogen we hier terstond opmerken, dat Alcmaria de grootst mogeiyke medewerking heeft gehad van den commissaris van politie. Deze toch heeft een parcours uitgezócht, dat in alle opzichten beter is dan dat van verleden jaar. dat veel gemakkelyker is te bereiken en dan bovendien veel overzichteiyker is. Hoewel we nog niet precies kunnen zeggen, waar de start en finish zullen plaats hebben, kan toch reeds met zekerheid gezegd worden, dat de route zal loopen van de Juliana van Stolberglaan naar den Heiloërdyk. vandaar naar het Kanaal, verder naar het Zeglis en dan door eenige straten in die buurt naar de Dr. Schaepmankade. Vervolgens wordt de Troelstrakade gereden en tenslotte komt men langs de Bleekersloot weer naar de Juliana van Stolberglaan. Het is een traject van ongeveer 7 K.M., dat de nieuwelingen negen en de ama teurs veertien keer zullen moeten afleggen. Een echte Ronde van Alkmaar dus. geschoeid op Belgischen geest! Want dat een deel van 't traject door de stad loopt, is zeker een groote attractie te meer Reeds is de consul van de N.W.U. hier ge weest om het traject te keuren en gelukkig maakte hy geen bezwaar tegen de route, zy het dan, dat het aantal inschryvingen beperkt zal moeten blyven tot 60 voor de nieuwelingen en 80 voor de amateurs. Deze aantallen zullen zeker bereikt worden, omdat als dag gekozen is Zondag 6 Juni. Wel iswaar is dit nog slechts de officieuze datum, omdat de officieele goedkeuring nog niet bin- neiigekomen is, doch dit laatste is slechts formaliteit. We kunnen dus wel zeggen, dat de tweede Ronde van Alkmaar gehouden zal wor den op Zondag 6 Juni e.k. Dien dag zal Alkmaar dus weer in het teeken der wielersport staan. Een 150 renners zullen dien middag aan den start verschynen; ze zul len ongeveer 'n zelfde aantal verzorgers meene men en dan mag men natuuriyk rekenen op de supporters, die elke renner heeft. Ongerekend dan nog de gewone publieke belangstelling, die voor de wegwedstryden sterk groeiende is. Zou het t«eel gezegd zyn, als we beweren, dat de Ronde van Alkmaar straks eenige dui kenden belangstellenden buiten Alkmaar zal trekken? Men ziet dus: Alcmaria zorgt voor een spor tleven middag en tegeiykertyd zorgt 't er voor, dat een groote schare bezoekers eenige uren in de stad verbiyf zal houden. Op bizonderheden over de organisatie e d. komen we natuuriyk t x.t. nog wel eens terug.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10