UIT DEN OMTREK mriaal can den dag Het Zeemonster van Nagasaki I ZWITSAL aril de |V Een week vol verschrikkingenj BABY'S HUIDJE DINSDAG 27 APRIL 1937 BERGEN Füm De Paraplvte neten EGMOND AAN ZEE ZUID-SCHARWOUDE enet NOORD-SCHARWOUDE h ST. PANCRAS sn TUITJENHORN NAAR HET ENGELSCH J CROOTE BUS 40 c POEDER HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de pneeste andere. I iniwa i de van den heel ten. vn^h zetting we< 3. CU- Aan de Hongaarache grens werden Drein en Piet aangehouden Jullie wat bü je?" e 10 I Wordt vervolgd) J i door een grensbeambte. Als Je wat van het eene land in het andere brengt, moet je ervoor betalen, zei de beambte. ..Hebben Bergen (N -H Voor het Maar de regen werd niet minder. Het regende aan een stuk door en weldra stond het land een Meter diep onder water, ‘t Zeemonster kreeg allemaal witte plekken op zijn huid. Dat kwam omdat het niet tegen zoet water kon, daar ging de heele huid van uit bij ten. i l i week lomcn -Oele, n a Slaitlng ei de cursus L ente zijde it der hy- X L !t Aanrijding Maandagmiddag had ter hoogte van de -Bijzondere School een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een luxe-auto. Vanaf belde richtingen kwam een auto aan gereden oen plotseling achter den eenen wagen een wielrijder, de heer de Waard, reiziger van de firma Hekkert van Alkmaar, de straat over stak, en werd gegrepen door den luxe-auto be stuurd door den heer Plas van Edam. De heer de Waard bleef bewusteloos op de straat liggen met een gaperide hoofdwonde, zijn 1—9.35 —14 20 1720— twich; Droit- Droit- eerste koorwerken ■r Con- Dins- en tte ge- de tnd tig ir- >ch ide !F- en >1- en •ze 60 3e 10 en 3- m )t or ik n. te :e T 7. erland- 30 uur. uur. !t Wes- oensdag D. BERUMAN, J SCHAAPER. Tom itlng Ider, zal 29 vWv TA. vlak e is /oor Ige- roor an- ben elft lar- rdt loor rin- on- its- ge- *t. Geen liefhebbers voor vergunning? De heer p Zwart heeft afstand gedaan van zijn plaats op de lijst van degenen, die voor een drankwet- vergunnlng in aanmerking komen zoodra er een beschikbaar komt. Er staat thans niemand meer op deze lijst. „Ik heb niets bij mü.” aei Plet. „En dat dan," zei de beambte, terwijl hü op het zeemonster wees. „O, dat is een zeemonster," zei Piet, ,Jk wist niet, dat je daarvoor moest betalen. Toen kreeg hjj een briefje, waarop hü dertig gulden moest betalen. Daarna konden ze weer verder trekken. 23 April 1837. bestuur van het werkl.comlté: Voorzitter. Secretaris. St. Barbara. Onder leiding van den heer Tiebie hield de R.K. Begrafenlsvereer.lzing haar jaarvergadering. Volgens het verslag van den penningmeester was er op 1 Januari 1936 in kas ƒ606 73. In 1936 was ontvangen ƒ543.51 en uit werd de avond besloten. „St Caecilia" kan met voldoening op dit ge slaagde concert terugzien, waarmede het win terseizoen op een waardige wijze is besloten. Verbetering van wegen De weg vanaf den Boulevard langs den vuurtoren naar het West- einde en het daarbij liggende parkeerterrein zal binnenkort geasfalteerd worden. Reeds is men in werkverschaffing druk bezig met het storten van puin voor den vasten ondergrond. langrijke dingen. Geen enkelen keer keek ze naar mU, of sprak dAAr had ’aangebeld, op het oogenbllk, dat ikj ze tegen mij, tot ze klaar was met haar bestel- die buurt in het geheel niet; dus riep Ik een taxi aan en liet mij naar het magazijn van Swan Edgar brengen. Zoodra Mrs. Garbutt mij den winkel zag bin nenkomen met leege handen, veranderde haar gelaat geheel van uitdrukking, en toen ik dit waarnam, wist ik met absolute zekerheid, dat ze tegen mij gelogen had, wat betreft den inhoud van het pakje; dat hier iets ernstigere achter school, dan dat zjj enkel de gevolgen duchtte van een ..lastige” bui van haar zoon! Er moest haar dan wel ontzettend veel gelegen zjjn aan het bezit van dat geheimzinnige pakje, of ze zou niet zoo ontsteld zijn door mijn nlet-slagen. Ze had echter even snel haar zelfbeheersching herwonnen als op den vorigen dag. toen ik haar verschrikt had door mijn geschiedenis, van den llngen; maar niet zoodra waren wij buiten, of ze zei: „Laten we hier even voor dien hoedenwinkel Ik Het de aaak verder rusten. Morgen om dezen tijd zouden die vrouw en haar zoon met ai hun geheimzinnigheden en intrigues mi) niéts meer zjjn! Ze zouden geheel verdwenen wezen uit mijn leven. Had ik zelf al niet genoeg moeilijkheden, om nu nog betrokken te worden bü dingen, die mü niet aangingen? Natuurlijk, als mijn voorgenomen bezoek aan den toren soms tot ontstellende ontdekkingen leidde, dan zou ik mijn plannen moeten veranderen; maar dan nóg zou het bijtijds genoeg zijn, mocht dit soms het geval bl ijken. voor hun met der. OVER WERKLOOZEN-COMITé TE BERGEN CONTRA GE.MLENTEBEHTVVR. Tusschen goud en diamant. Zooals reeds eerder werd vermeld, vierde het echtpaar S. CommandeurEkhart op 23 April j.l. zijn 55- Jarlg huwelijksfeest. Op Zondag. 25 April, werd dit zeldzame Ju bileum in intiemen kring herdacht, bjj welke gelegenheid het fanfarecorps ..St. Joannes" een muzikale hulde bracht, wat ten zeerste op prijs werd gesteld. De jubilarissen mochten vele bewijzen belangstelling en felicitaties ontvangen en zoo is deze dag voor hen een onvergetelijke ge worden. „Ik zal geen tijd hebben, om daar vandaag nog werk van te maken, maar ik zal er morgen naar zijn kantoor om zenden." „Dus dan kent u hem tóch? Die vrouw in Jermynstreet zal blij zijn, als ze dat hoort. Ze vroeg mij naar het adres van degene, die mü stuurde.” Mrs. Oarbutt wendde zich ineens pm. 'met zulk een heftigheid, dat Ik achteruitdeinsde, daar Ik meende, dat ze mü slaan wilde. Mijn beweging deed haar haar zelfbeheer sching herwinnen en kalm vroeg ze, ofschoon nog met vernietigenden blik: „Hebt u haar dat gegeven?” „Natuurlijk niet!" antwoordde Ik verontwaar digd. „Ik wist Immers, flat u uw naam In deze zaak niet wilde vermeld hebben; dus toen er een andere bezoeker kwam, eer Ik haar vraag be antwoord had. wachtte Ik haar terugkomst met af en verliet het huls in alle stilte. „Het zou zelfs beter zijn geureest. als er een valsche naam en adres was opgegeven." zei ze peinzend, nauwelijks wetend, dat ze hardop sprak, -want, toen ik met grooten nadruk ver klaarde. dat ik dit toch nooit zou hebben gg- daan. bood ze haar verontschuldlglrffeen aan .Het was in het geheel niet gemeend als een voorstel. Miss Phillips. Ik dacht alleen, dat het misschien makkelüker zou zijn geweest in dit geval. Ik weet, hoe verstoord mijn zoon zal weaen. als hij hoort, dat Ik die schuldbekente nissen van hem heb overgenomen." Dacht ze nu waarlijk, dat Ik geloofde In dit sprookje? ..En ik heb hem zijn leven lang zóó verwend, dat ik hem nu ook geen onnood ig leed wil doen." dHMterUWbtoett'AHt ons neer te leggen. De Kroon hpeft uitgemaakt dat de Commissie van Be heer. behalve in financieele aangelegenheden, zelfstandig is. De gemeenteraden hebben slechts toezicht. De heer VAN DER ABEELE zegt dat spr. in de correspondentie van 1935 aan de Kroon mededeelde dat het ambtenaren-regjement wel door de Raden was vastgesteld. Voorts wilde spr. alleen een voorstel doen, n.l. aan de gascommissie te verzoeken de uit voering van het besluit uit te stellen, totdat de beslissing van de Kroon is gevallen. De VOORZITTER zegt dat dit niet tot het terrein van den Raad behoort. Voorts, zegt spr er wasZou Ik hier den volgenden dag nog eens aangaan en er achter zien te komen, wat de reden was, dat Val er zich had vertoond? Intusschen moest ik teruggaan naar Mrs. Gar butt; zij zou er zich toch al over verwonderen, waarom ik mü zoo lang had opgehouden. Ik was voortgeüld in blinde haast, zonder acht te «laan op den weg, dien ik volgde en Ik kende vermelden wy von Gluck en en waar iedere Moeder „angstig” voor is, om dat het zoo gauw rood en ontstoken wordt, blQft 'blank, zacht en gaaf door regelmatige behandeling met Zwitsal-Poeder, de „vocht- keerende” Huid- en Kinderpoeder met de eigenschappen van Zwitsal - de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht. - Tegen trans piratie, blaren, verbrande en ontstoken huid is Zwitsal-Poeder ook voor ouderen geschikt, zoodat U verstandig doet steeds een bus bij de hand te houden. 8 vandaag moest de zaak elgeniyk al zeer vroeg gesloten zün geweest Rle Herberts moest gauw-gauw haar schrijfmachine wat schoonmaken, dan liep ze naar de safe, om de boeken op te bergen Ze had met Gerard Hendriks tot laat In den avond gewerkt, stond op het punt om heen te gaan en pakte de laat ste brieven bü elkaar. .Moet er nog wat bezorgd worden?" zei ze. met dezelfde opgewektheid als waarmee ze 's morgens op kantoor kwam. ,Jk behoef dus niets mee te nemen?" vroeg ze nog eens bü de deur. Toen er geen antwoord kwam, vertikt ze het vertrek. Hendriks zat gebogen over zün boeken. Hü hoorde de stem nog naklinken, maar onbepaald, want het lotdat hem slag op slag had toege bracht. had hem onmachtig en toegeeflijk ge maakt. De koopman zat gebogen over zün boeken: de laatste woorden klonken nog In zün ooren. Hü probeerde ze van zich af te schudden en zün gedachten op de naaste toekomst te con- centreeren. Lang rekende hü na, wat hü en zün moeder In de volgende maandén noodig zouden hebben; zette een streep onder de ver minderingen. maar er bleef nauwelüks Iets over, als de schuldelschere voldaan werden. Zün blik rustte op de safe, waarin het geld van de vennootschap bewaard werd. Wanneer de ander hem maar niet In den steek gelaten had. zou alles nog goed zich In veiligheid l aan. wat er van Diver- Pa- 1320 15 50 russel; Reg.; Dit was dan wel een vreemde samenloop!.... Wat deed Valentine Brentmore in dit huls in Jermynstreet?.... Wie was die geheimzinnige Mr. Kibble en wat had Valentine met hem uit te staan? Maar misschien was het ook Mr. Kibble niet, naar wien hü vroeg. Er waren onge- twüfeld nog andere pensionnaires in huis. Gertrude Mannings' geschiedenis van het knappe meisje in de taxi flitste mü door het hoofd en Ik vroeg mü al af, of hier ook soms enkele dames konden wonen. In ieder geval was het dan wel een hoogst - eigenaardig samentreffen, dat Valentine juist gegeven ƒ366 22, zoodat er thans in kas was 784.02 De financieele commissie verklaarde bü monde van den heer P. Spaans dat de boeken in orde waren bevonden. Op voorstel van het bestuur werd besloten de salarissen niet te wüJ zigen. De periodiek aftredende bestuursleden P Langedük. Jac. Dekker en J. Tesselaar Pz. wer den. herkozen Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat In 1936 zes leden zün over leden. zoodat het sterftecüfer ver beneden het gemiddelde bleef. Het ledental bleef op hetzelfde peil. De zeereerw. heer pastoor sprak woorden van waardeertng ten opzichte van vereenlging en dragers en constateerde dat bü een begrafenis alles verloopt zooals hü dat graag ziet. Vast gesteld werd dat voortaan de dragers zich op de daarvoor aangewezen punten zullen ver zamelen. Deze centrale punten zün bü de per- ceelen van de heeren J. Glas, Jac. Blokdük en 8 Pronk. In de rondvraag werd voorgesteld bü sterfgevallen In de wük waar het overleden lid woont, dit te laten aanzeggen. Dit voorstel kreeg echter niet voldoenden steun. In de plaats van den heer W. Dekker die om gezondheidsredenen had bedankt als drager, werd benoemd de heer P. Spaans Jz. Hierna sluiting met een woord van dank. Slatting cursus E.H.B.O. Vrijdagavond is (je cursus EJH.B O. welke gegeven werd door dr Poot, voor de leden van den RK Vrouwen bond. gesloten. Nadat dr Poot nog eenige practische zaken had behandeld en eenige wenken had gegeven, dankte de presidente, mevr. Beekman, hem namens de cursisten, voor zün üver en goede leiding, en ultte haar vreugde over de ge- moedelüke. büzonder prettige wjjze, waarop leeraar en leerlingen hadden samengewerkt. Zij sloot dezen cursus met den wensch dat hu zijn resultaten In de toekomst zal afwer pen. Consuelo. Geen woord nu meer daarvan! Kom Je ons halen. Con?" vroeg ze luchtig, toen hü naderbü kwam en iets mompelde van dat hü het wachten moe waa Maar, ondanks hun houding van onbezorgd heid, zag Ik hen blikken van verstandhouding wisselen, waarna Consuelo heel somber bleef küken. Maar toch werd hü gaandeweg wat op gewekter en, toen de lunch afgeloopen was. stelde hü voor, of wü dien avond naar de come- dle zouden gaan en in een hotel zouden over nachten, Iets, wat zün moeder onmlddellük ver wierp. op de meest besliste wüze. „Nu. als de dames mü dan geen gezelschap willen houden." zei hü. zün overjas aantrek kend. „dan ga Ik alleen." Mrs. Garbutt stond voor den spiegel haar hoed op te zetten, toen ze ineens naar hem toeging en hem enkele scherpe woorden Influisterde, waarvan Ik alleen verstond: „Wat een laf aard!” en: ..Kan daar niet alleen zün." Wit haar argumenten ook waren, ze over won; en hü ging met de belofte, om om half vyf weer met ons samen te komen op Waterloo- statlon. Zoodra hü weg was. begon zü af te spreken, hoe wü dien middag zouden doorbrengen en Iedere vüf minuten waren bezet, zoodat Ik wel merkte, dat ze niet wenschte terug te'komen op dat gaan naar Jermynstreet; maar tóch kon Ik t er niet bü laten, zonder nog een poging te wagen, om het geheim op te lossen: „En het pakje dan, Mrs. Garbutt? Het pakje schuldbekentenissen? Kunt u den brief krügen van Mr. Kibble?" Dit toch is niet fair tegenover den reparateur. De heer 8. Tromp vroeg om op het devies te letten: Samen uit. samen thuis. Hierna sprak kapelaan nog een kort woord Wü moeten, aldus kapelaan, de Rüwielclub be schouwen als een middel tot het groote doel nJ. om de zaligheid te bereiken. Kapelaan hoopte dat de Stille Omgang naar Alkmaar weer een grootsche manifestatie zal zijn Wij moeten anderen een voorbeeld geven door flink mee te loopen en dit stichtend te doen. De voorzitter dankte hierna den geestélüken adviseur voor zün opwekkend woord, hoopte dat de as. tocht mag "begunstigd worden door mooi weer, dankte de aanwezigen opkomst en sloot de vergadering chrlstelüken gjroet. R.K. Rüwielclub „St. Nicolaas”. Maandag savond vergaderde de R.K. rüwielclub „St. Ni colaas" In hotel De Burg. De voorzitter, de heer Jn. Ooyevaar, opende de vergadering. Spr memoreerde den devoten Stillen Omgang te Amsterdam, waarop wü met genoegen kunnen terugzien. Hü was verheugd dat onze secretaris weer in ons midden was, daar deze op den Stillen Omgang naar Am sterdam büna een stillen verdrinkingsdood was gestorven. De secretaris, de heer G. de Boer, las de notulen der vorige vergadering voor, waarbij de heer Kuln opmerkte dat hierin niet genoemd werd het saldo der Rekening. Door omstandig heden was dit verzuimd, in het vervolg zal hieraan aandacht worden geschonken. Van den heer P. Bruyn Jbzn te Alkmaar was een schrijven binnengekomen, waarin ge noemde heer mededeelde dat zün zaak tüdens den stillen Orygang te Alkmaar geopend was en dat er bü hem gelegenheid was tot gratis rijwielstalling. Door de schrale kasmiddelen werd, met goedkeuring der vergadering beste de rijwielen voortaan te stallen bü den heer Bruyn, en dit besluit den heer Bruyn te berichten. Hierna kwam de geestelüke adviseur kape laan Oudshoom de vergadering opluisteren met rijn aanwezigheid. De voorzitter heette kape- wat Hendriks opgespron- hü voelde, dat hü zich on zinnig verschrikt had getoond. Het meisje nam de kamer scherp op en liep naar de kast. „Wat zoekt u. juffrouw Herberts?" .Ach. het 13 niets; ik heb mün paraplule er gens, laten staan." Hendriks zuchtte opgelucht. „U moet niet zoo lang werken," zei het meisje plotseling scherp, bleef voor Hendriks staan en keek een beetje onderzoekend in de boeken. Hü zag eruit alsof ze hem geslagen had. „Ik moet van alles en nog wat büwerken," zei Hendriks Juffrouw Herberts begreep hem en beet zich op de lippen. Dan sprak ze weer met nadruk: .Met staat er met de zaak niet goed voor, wel’” ..Hoe komt u daarbij?" ..Ik weet Immers dat het er heel slecht mee gaat.” zei ze na een poosje. ^.Maar misschien hangt alles er wel van af. dat u den moed niet laat zakken.™ Kletspraatjes.” dacht hü. wrevelig over haar zich mengen In zün zaken en hü wachtte dat de andere zou gaan. Maar juffrouw Herberts bleef talmend staan en Hendriks zag haar frissche gelaatstrekken, waarover het blonde, kroezige haar een beetje verward krulde. HÜ wilde boos zijn, maar hü verheugde zich over hapr scherpzinnigheid. „Wenscht u nog Iets, juffrouw Herberts?” .Ja. word niet kwaad op me, maar u mag hier vanavond niet langer blüven.” De oogen van Hendriks fonkelden, maar al gauw begon hü verlegen te glimlachen. „Dat gaat u niets aan, juffrouw Herberts, laat u dat gezegd zijn." Maar zü had moed gekregen. „Ik ga niet eerder weg. of u moet meegaan.” De ander was ojigestaan en staarde haar haast radeloos aan; dan voelde hü een hulpelooze dankbaarheid over zich komen. Hü glimlachte voor zich heen, knikte en keek in het kleine vergenoegde ge zicht. De regen sloeg luidruchtig tegen de ramen; de wind gierde. ..Laat u ipe nog een poosje nier blüven; hoe kan Ik nu met ziïlk weer uitgaan." zei Hendriks vriendelük. Alle verlegenheid was plotseling uit het ge zicht van het meisje verdwenen. Het geluk over zün toegeeflükheld sprankelde uit haar oogen. ZÜ knikte schelms. .Jamt het maar regenen, mijnheer Hendriks, komt u onder mün para- pluie, maar u blüft niet hier." En terwül haar stem van Innerlüke vreugde beefde, keek zü langs hem heen. „Het kan voorkomen, dat ook mannen een paraplule noodig hebben; wü. vrouwen, moeten ze dan aanbieden.” potheekbanken getaxeerd 1 Van ongepastheid hier d] Een dergelyke kwallticatl plaats zün. daar waar ^en w< bare vergadering uit brieven, bestuur, brokstukken voort tnlng der afzenders. Ad. 2 Eenige maanden geleden werd een onzer bestuursleden als adspirant huurder van een wo ning in het Tuindorp, namens het arm bestuur een contract ter teekenlng voorgelegd, waarin de bepaling wgs opgenomen, dat ook de huur, welke hü uit een voorgaande periode nog schuldig was. van den steun mocht worden Ingehouden. Ad 3. Wat d|t remmen betreft, verwijzen wij naar de rede tan den heer Voute. Dat de „huurverlaglng" van den steun küken en vertel mü d»n eens, wat er gebeurd is.” ,De vrouw des huizes deelde mü mee, dat Mr. Kibble order achtergelaten had, dat het pakje aan niemand afgegeven mocht worden d zijn gegaan. Maar dié had gesteld en wat ging het hem "1 naam Hendriks terecht kwam? HU zag zich plotseling bü de safe staan, terwül hü zorgvuldig de papieren van zün com pagnon naging, welke hü met den advocaat had samengesteld. Hendriks ging met een ruk rechtop in zün bureaustoel zitten. Inhaleerde hartstochte: Ijk den sigarettenrook en speelde met het sigaret tendoosje. Als hü nu niet heel goed oppaste, zou hü zün zenuwen niet de baas blüven. Hü was niet zoo gezond als juffrouw Herberts, hü moest zün kracht sparen. Moeizaam boog hü zich over de boeken en schreef met bevende hand post onder post. Maar terwül hü zün oogen op het witte papier gevestigd hield, zag h4J weer zichzelf duidelük bü de brandkast, de papieren van den ander In de handen. Hü speelde met zün gedachten. Als hü wilde, kon hü wel over de grens komen en twee, drie dagen voorsprong krügen. Men vertrouwde hem, hü kor} voorgeven, een zakenreis naar Berlijn te maken. Maar zün moeder zou hem niet vol gen. hü mocht ook niet verder denken. Hü zag, hoe de menschen over hem spraken, hoe juf frouw Herberts Inlichtingen over de zaak moest geven, over de laatste uitgaven aan beambten en schuldelschere. Waarom zou hü vluchten? Hü zou te moe zün. daar In het buitenland met zün verleden. Hü zou de kracht missen, om opnieuw te be ginnen. Zün handen beroerden de sleutels, die tusschen de boeken lagen; de gestalte bü de safe was verdwenen. Maar zün vingers tastten nerveus, wanneer zou het tüd zün. om de safe te openen? Vandaag niet, morgen misschien? Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Hen driks. d. van M M. T. DekkerPropstra. Cor nells Johannes, z. van E. van Pel—Dekker. Fre drik. z. van C. Grootde Graaff. Overleden: Klaas Prins, 81 jaar, echtgen. van Arentje Gouda. Om seven uur waren we alweer op de Abbey terug. „Ik veronderstel, dat u te moe is, om van avond het oude huis nog eens rond te gaan. Miss Phillips.” ael Consuelo, toen wü een paar minu ten bü het vuur In de hall uitrustten, eer we naar boven gingen. .Meende je nu dan ook dadelük, Con?” vroeg Mrs Garbutt. „We dineeren om half acht, dus zal Miss Philips net even gelegenheid hebben, om zich wat op te frlsschen." Dit werd met zoo onmiskenbare bedoeling ge legd. dat het gelyk stond met een ultnoodiging, om met hen te dineeren een invitatie, die ik onder geenerlel omstandigheden zou hebben aangenomen, ook al had ze nu niet aoo samen getroffen met mün voorgenomen tocht naar de ruina. Ad. 4 Dat de „huurverlaglng” van den steun zou worden afgetrokken, wordt nergens door ons beweerd. Wel hebben wü den Minister meegedeeld, dat bü het aangaan der overeenkomst „de huur" als ook achterstallige huur" van den steun en werkverschafflngsloonen wordt ..afgehouden". Ad. 5. Wü staan op het standpunt, dat de ge- heele overeenkomst met de huiseigenaren niet minder dan een ramp voor de werkloozen zou beteekenen. Dit neemt niet weg. dat. al zou nu voorloo- plg niets anders worden bereikt, de actie van het comiu toch dit resultaat heeft, dat de elge- Raadsvefgadering. De raad der gemeente vergaderde. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Spengler. Alle leden waren aanwezig. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede dat door 3 leden van den raad, nJ. de heeren Kwadük, van der Abeele en Schrij ver een spoedelschende vergadering is aange vraagd. dit met het verzoek het besluit van de Commissie van Beheer te behandelen, welk besluit den len April is genomen en waarin de ambtenaren verboden wordt om tevens lid te zün van een der gemeenteraden. Tevens wenschten aanvragers de houding van de gedelegeerden uit den Raad In de Commissie van Beheer te bespreken, terwül aanvragers zich het recht voorbehielden om gebruik te ma-, ken van artikel 4 der gemeenschappelüke ver ordening: dat de leden of plaatsvervangende leden van de Commissie van Beheer ten allen tüde kunnen worden ontslagen. De VOORZITTER zegt dat wat hier naar vo ren is gebracht niet In de raden thuis hoort. De Commissie van Beheer Is geheel zelfstandig, alleen voor de financieele besluiten Is zü ver antwoording schuldig aan de raden. Het be sluit kan derhalve niet in de raden worden be sproken. De gedelegeerden In de Commissie van Be heer worden volkomen bevoegd geacht de be langen der Hchtbedrijven te behartigen. De Raad schenkt hterin-4eijn vertrouwen aan de Commissie. Wethouder SCHRIJVER vraagt of de Voor zitter het woord niet zal geven aan de leden hierover. De VOORZITTER verwijst naar dé Commissie van Beheer. Wethouder SCHRIJVER zegt dan kunnen wü wel weg gaan. De VOORZITTER zegt dat hü Schrijver niet wil tegenhouden. Wethouder SCHRIJVER wil een definitief antwoord of de kwestie al dan niet In behan deling komt. De heer KWADIJK leest een passage voor uit een schrijven van Ged. Staten in verband met het beroep van den heer Van der Abeele in 1935. Ged. Staten zeggen hierin dat het amb tenaren-reglement niet van kracht is. omdat het niet In de Raden is bevestigd, welk standpunt B. en W. van Noord-Scharwoude deelden. De VOORZITTER zegt dat deze stukken in- dertüd naar den Raad van State gezonden zün en de Raad van State heeft het rapport ver nietigd. De heer KWADIJK zegt dat het oordeel van de Kroon steunde op artikel 25 der Gemeente wet. De VOORZITTER merkt op dat spr. In het bestuur der Gasfabriek verlangde dat het amb- tenaren-reglement In de Raden zou worden <11—1U1’<W kunnen wü toch geen besluiten enz. vormen op rapporten die door een hoogere instantie ver uietigd zün. Wethouder OOTJERS vindt de zaak erg over dreven. Het besluit Is in de Commissie van Be heer met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen, derhalve wil spr. hier niet tegeh in gaan. Wethouder SCHRIJVER is nog niet overtuigd dat dit niet tot het terrein van den Raad be hoort. Ook In een naburige gemeente is een motie aangenomen. De heer KWADIJK brengt ook het verloop der zaak in Zuld-Scharwoude naar voren. VOORZITTER zegt, een motie van weQcen aard ook kan Iedere Raad bü meerderheid van stemmen aannemen, doch hieronder hjdt het prestige van den Raad. De heer VAN DER ABEELE verklaart dat de agitatie niet van hem Is uitgegaan, maar van verschillende andere züden. Voorts zegt spr. dat het standpunt dat Wethouder Ootjérs nu in neemt hem tegenvalt. De VOORZITTER zegt dat de leden van de Commissie niet Interpellabel zün. De heer VAN DER ABEELE wil deze kwestie zakeiyk in den Raad bespreken en ziet niet In dat hierdoor het prestige van den Haad zal lü- den. Spr. zou gaarne zien dat de Commissie van Beheer haar besluit uitstelde tot na de uit spraak van de Kroon. Hiermede werd de vergadering gesloten. Resultaat: Niets bereikt. (Door toevallige/omstandigheden bereikte dit raadsverelag ons éérst heden. (Red. N.H.D.). Concert Voor* een volle zaal belangstellen den gaf het R. K Gemengd Koor „St. Caecilia”. Dir. Jac. N. AI, met medewerking van het kin derkoor. In Hotel ,De Burg”, een geslaagde Uit voering. Het programma was smaakvol en afwisselend samengesteld. Van het eerste gedeelte een tweetal koorwerken van Schultz, welke door het gemengde koor mooi fün genuanceerd werden gezongen. Zuiver en met goede voordracht werd een aantal kinderliederen uitgevoerd, die een welver diend applaus oogstten. Met „Kinderkruistocht” van Bonset en „De Profundls” van von Gluck werd het eerste ge deelte van den avond besloten. Beide nummers werden voortreffelük gezongen. Het laatste nummer was tevens een interessante en goede keuze uit de oudere kóorliteratuur. waarvan de schoonheid onvergankelijk is. Na de pauze gaven de kinderen een religieus tooneelstukje .De Hemelpoort", wat met passen de gezangen muzikaal werd geïllustreerd. De kinderen spselden met toewüding en hadden veel succes. Een büzonder gave en beschaafde vertolking gaf de dirigent van .Die winter is verganghen" van J. Nleland. Met werken van Alf. Franken en O. Koop rüwiel was totaal vernield. Na verbonden te zün door Dr. Destree werd de heer de Waard per ziekenauto naar Alkmaar "Commissie deelde deze'niéRiln^ f1 i-mazprl. n Khte vruchzettiug Door het sombere is in de tdmztenkassen. de vruchtzettlng slecht te noemen. De eerste tros is bü de meeste tuinders mis lukt. zelfs bü vele planten Is ook de tweede tros slechts ontwikkeld, en vertoonen zg.n. drukknoopen. Plotseling werd er op de deur geklopt: juf frouw Herberts kwam binnen en lachte hem op haar rustige, frissche manier toe. „Pardon, stoor ik? Ik had nog wat verge ten." was gen. laan van harte welkom. Verder werd medegedeeld dat er een verzoek tngekomen was om deelname van de Rüwiel club aan den optocht bü gelegenheid van *t a s. Priesterfeest Briigemann. Besloten werd hier aan medewerking te verleenen. Versigrde rij wielen voor .4 ’L.Srt 11 it _De 1?eCT ^^SuTfdea. SifeirfBMaarjj^ 'kPtam"-besluit~~van' de kr^n”“™ •- haar de veffedéring in BBom—tapfl—é—aib 1 j 1.. bracht van deze vergadering een mooi ver slag uit. De voorzitter dankte den afgevaar digde hiervoor. Punt 5 was de bespreking van den Stillen Omgang naar Alkmaar. Besloten en medegedeeld werd dat niet-ledqp der Rijwielclufr. welke loopende naar Alkmaar gaan 35 cent voor een programma betalen, fiet sers 50 cent. De loopende pelgrims vertrekken om 9.15 uur van de Kromme brug. fleêger.s om 10 30 uur vanaf Hotel De Burg; bü goed weer wordt over den Nieuwen Weg gereden. De St. Laurentlus-kerk In Alkmaar is alleen toeganke- lük voor de leden van den Rij wiel bond Het Lof Is om 12 uur, met preek, daarna de Stille Omgang’ waarna H. MIs Verder werd verzocht als de Stille Omgang was afgeloopen om den stoet te volgen en niet alle kanten uit te gaan. Bü de rondvraag vroeg de heer Jb. Tromp om onder het voorbidden het rooken te ver bieden. Het bestuur zal hieraan voldoen. De heer Kuln vroeg een leider uit de Rijwie.- club voor de loopende pelgrims aan te stellen. Met goedkeuring der vergadering werd de heer KI. Züp hiervoor aangewezen. De voorzitter merkte nog op dat tüdens rlj- wleltochten een reparateur meegaat en ver zocht vriendelük om bü eventueele pech dezen reparateur hiervoor in den arm te nemen en niet elders het kranke rijwiel te laten herstellen. Nachtruztveretoordere Gedurende den voor nachtrust bestemden tüd werd onze parochie vereerd met het bezoek van eenige N S B.-era. die het noodig vonden de brievenbussen vol te stoppen met extra-nummere van Volk en Va derland. Nauwelüks waren de leden van de Nachtrust Storende Beweging bezig met verspreiding. of de Reinigingsdienst van de Proj»ganda-club, die er de lucht van kreeg, be gon met het ophalen van deze geheel overbodige lectuur. Het werk van de N S B -ers was dus weer tevergeefsch, want de reinigingsdienst kreeg ook dezen keer weer de zeer op prijs ge stelde medewerking der parochianen. De NSB. heeft ook In de toekomst geen moeite te doen, onze parochie met haar pam fletten te ovgrladen, want de propagandaclub blijft paraat. 4. dat huurverlagina niet van den steun wordt afgetrokken, zooals het werkloozen-comité on juist beweert. 5. dat de actie van het werklooaen-comité in het nadeel 18 van de werkloozen. Wy hebben op een en ander de volgende bemer kingen Ad. 1. Ongevraagd en zonder eenig voorbehoud van geheimhouding ia ons van wellngelf - meegedeeld, dat de woningen in opdrkéi «Mn op t 1200. ids geen, sprake tie zou eerder op haar wethouder in een open- I. gericht tot het Gem.- leest zonder toestem* kreet in den toren. ,j>us ’t is u niet gelukt?” vroeg ze op stroe- ven toon. „Neen, het is njij niet gelukt.” Toen keerde zy zich om en ging voort met haar inkoopen doen; maar blikbaar had ze ‘moeite, haar gedachten te bepalen by die onbe- naren het bedrag ad f 0.75. waarmede zy de huur van ruim honderd woningen willen verlagen, heb ben verhoogd tot f 1. Maar wy voor ons xyn stellig overtuigd, dat deze concessie niet de laatste rou zyn geweest, indien het Gemeentebestuur de vroeger aange- kondlgde politiek van den „stok achter de deur” inderdaad had toegepast. Ondertusschen is er ons in dit heele geval Iets niet duideiyk. Waarom ayn de huiseigenaren al lang reeds niet overgegaan tot het verlagen der huren met een gulden? Dit had toch verleden Jaar al gekund en heeft toch niets uit te staan met ,f<neventueele tweede huurverlaglng van 15 woningen, die immers voor rekening der Gemeen te wou komen en geheel buiten de eigenaren om met de werteleozen op den steun wordt verrekend? DP'fr de toegezegde huurverlaglng der andere 92 woningen van het Tuindorp óók een concessie van den laatsten tyd en dus een gevolg van onge actie? wy kunnen eeriyk verklaren vroeger omtrent deze 92 woningen nimmer iets te hebben gehoord, nóch in de raadzaal, nóch óp de debat vergade ring. Ook tn de pters hebben wy er voorhaen geen enkele letter over kunnen vinden. Een weinig meer licht is hier wel gewenscht. wy gelooven met het vorenstaande den heer Den Das voldoende van antwoord V hebben ge diend Nu echter de aaak door zyn optreden weer op het tapyt ts gebracht, maken wy fan de ge legenheid gebruik, het navolgende nog onder de aandacht van den lezer te brengen: Men zal zich herinneren, hoe fel de wethouder heeft bestreden de vóór de devaluatie door ons aan de hand van aanbestedingcyfers gemaakte berekening, volgens welke de huur \"an een goede arbeiderswoning by nieuwbouw niet meer behoef de te bedragen dan f 2 50 per week. Volgens den heer Den Das kon deze huur vóór de dévaiuatie dus niet lager worden gestald dan’f 3,55. (Zie hetgeen o.m. het vorige jaar hier omtrent aan den gemeenteraad werd meegedeeld.) Tot ons groot genoegen kwam o.m. het Volks blad. d w z. de eigen pers van den heer Den Das ons dezer dagen te hulp. Wij lezen daar. Goedkoop» arbeiderswoningen te Culemborg Als een practische maatregel tot verlaging der woninghuren en tot voorziening in de behoefte aan goedkoope woningen voor steuntrekkende en andere gezinnen met lage inkomens, kan zoo meldt het ANJ> gelden de bouw van 150 ar beiderswoningen voor de gem. Culemborg. Deze fraaie wonjngen. bevattende twee woonkamers, een keuken en een schuurtje, drie slaapkamers (voor groote gezinnen vier) en waarbij behooren flinke voor- ei» achtertuinen, zyn zoo goedkoop gebouwd, dat z^fevoor een kostprijs van f 3.par week verhuurd kunnen worden. Ten behoeve van deze gewinnen is echter de huurprtjs nog een kwartje lager gesteld. Gezinnen met meer dan f 18inkomen per week worden er niet in toe gelaten. Deze woningen worden veel geroemd om hun inrichting, temeer omdat de devaluatie nog ipvloed heeft gehad op den bouwprijs.” u Men vraagt zich af. of de belangen der werk loozen hier te Bergen niet met moedwil worden verwaarloosd. En is het. gezien de hoogst eigenaardige hou ding. die de wethouder in het huurverlagings- vraagstuk inneemt, te verwonderen, dat wy ons in arrenmoede tot de Regeexlng hebben gewend, met het verzoek om in te grypen? wy gaan' verder en beweren, dat het onze plicht was. dit te doen. D.d. 15 Maart richtten wy tot den minister van Sociale Zaken een schryven, dat na een beknopte uiteenzetting van alles wat zich ten aanzien van de huurverlaglng van arbeiderswoningen te Ber gen had af gespeeld, het navolgende wrzoek be vatte ..Zoo staan thans de zaken. Zooals Uwe Excel lentie ziet, druist de Gem.politeik lynrecht tegen die van de Regeering in. Momenteel is een schrhven van B. en .W. naar den Minister van Bianenlandsche Zaken met net veraoek. er in te bewilligen dat jaariyks een post ad 540.op de Gtmeenteiyke begrooting wordt geplaatst voor toeslag op de huur. Het Gemeen tebestuur houdt dus vast aan zyn wornemen Gezien het feit, dat de toestand voor de werk loozen hier steeds meer onhoudbaar wordt, is thans ons dringend verzoek aan Uwe Excellentie, het Bestuur dezer Gemeente duldeiyk te maken, dat Iwt ten aanzien der huurverlaglng toch plet op den goeden weg is. althans in overleg te trehen met dat Bestuur, opdat een oplossing wordt ge vonden. die meer practisch nut heefi^ vopr de zoo Z’uaar getroffen werkloozen”. Dit schrhven heeft de verontwaardiging van wethouder Den Das in hevige mate opgewekt. Daar kwam ten overvloede by. wat de heer Voute in aanlang der raadszitting van Dinsdag 20 April over de houding van B. en W. ten aanzien van de huurverlaglng opmerkte. Ook dit moest natuurlijk het werkloozen-comité. dat voor den heer Den Das een nachtmerrie schynt. ontgelden. Biykens de persverslagen heeft de wethouder o.m. gezegd: dat ongepast is de mededeellng. dat de hulzen in het Tuindorp getaxeerd zyn op f 1200. dat het is een valsche voorstelling gtUn zaken, dat achterstallige huur wordt afgehouden, dat de gang van zaken door het werkloozen- comité wordt geremd. dan aan dengene, die een briefje zou laten zien, dat hü eigenhandig onderteekend had.” Mrs. Garbutt lachte en met zóó’n vreemden klank, dat ik onwillekeurig naar haar küken moest. „Het treft mü. van welke kleinigheid het leven van den mensch soms afhangt." zei ze, als antwoord op mün vragenden blik. .Hoe vreemd, dat ik dat onbeduidend iets van dat briefje ver geten had! Voor het oogenbllk zullen we er niet verder over spreken. Nadat wü geluncht hebben, zaj ik daar wel voor zorgen. U ziet er toch niet tegenop, om nóg eens te gaan, als ik het briefje heb?" „Weet u dan, waar Mr. Kibble is?” riep ik. „Ik zou weten, waar Mr. Kibble is?” herhaalde ze langzaam. „Waarom vraagt u mü dit?” „Omdat hü al vermist is sinds gisteren- oochtend vroeg en zün hospita zich ongerust over hem begint te maken, omdat hü in het ge heel geen vrienden heeft in Londen.” „Hoe verschrikkelük!” merkte zü op. meer tot zichzelve dan tot mü en steeds voor zich uit starend met dien vagen blik. .Het lükt wel het begin van zoon mysterieus geval, waarvan je wel eens leest in de bladen. U schünt een lang gesprek te hebben gevoerd met die j^ereoon. Heeft ze u nog iets andere verteld?” Dit vragende, hield ze strak den blik op mü gericht, of ze mü dóór en dóór wilde küken. ..Neen, niets andersO, Ja, toch. Eén ding nog: Ze zei, dat Mr. Kibble rechtstreeks van de boot bü haar gekomen was, na twin tig...." «Sdl!” viel ze mü in de rede, „daar komt 2^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11