1 Landdag R.K. Staatspartij z EXPOSITION MEER BURGERZIN GEWENSCHT INTERNATIONALE MASSALE BETOOGING TE DEN HAAG Philipsfabriek in Argentinië MONOPOLIEHEFFINGEN VERLAAGD DINSDAG 27 APRIL 1937 onze Bewaart de eenheid! Rede A. J. Loerakker G. van der Aa f F. Back Rede mr. Rede W. Steinmetz 1 De nieuwe Kantoeng Rede M. P. van der Weyde TAKEL OP HET HOOFD T< Onze koloniën Rede ir. L. J. M. Feber De inrichting T elegrammen mr. Betluiten der committie- Gerbrandy Wereldtentoonstelling te Parijs Nieuwe burgemeester van Maastricht Nederlandsche pelgrims te Rome Opening Nederlandtch paviljoen op 28 Mei Party- en fractievoorzitter C. Goteling Technitche betprekingen over den bouw DE TELAMON VERLIEST EEN SCHROEF INBRAAK IN FABRIEKS- KANTOOR 5 te -- Dieven maakten f 800 buit De oud-contul-generaal van België en gevierd atturadeur overleden Het honderdste schip geconvooieerd Slotwoord van mr. E. M. J. H. Boltiut MAI-NOVEMBRE 19*7 Benoeming van jhr. mr. W. Michielt van Kettenich te wachten Mgr. Diepen draagt in de Cata comben een H. Mit op op heden it tweemaal convooi geweigerd Een aantal eminente tprekert zet beginzelen op politiek gebied uiteen De Nederlandtche handeltmittie wat by de plechtige inwijding tegenwoordig I f* 1937 i I L Het volgens zeer worden f t gebied van moderne kunsten, nijverheid en handel. •noeming van jhr. mr. W. Ml- lich, thans burgemeester van t B I Onder geestdriftige ovaties besteeg de heer Geseling het podium tot het uitspreken zyner wordt door de firma Bogtman te Verder een doopvont naar ontwerp door van in de derlai Gibra1 Van Eloy en I antependn Mevr. Hl» komen eei Hertog Hendrik.“(H door Hr. Ms Java en 2 door onderzeebooten begeleid. In deze periode werd tweemaal convooi ge weigerd voor schepen, waarvan niet met vol komen zekerheid vaststond, dat zij een onschul dige lading vervoerden. Naar wU vernemen, is zeer binnenkort te verwachten de chiels van Kes Beek (L,), tot burgemeester van Maastricht. Jhr. Michiels van Kessenich is 35 Jaar oud en gehuwd met jonkvr. E. van Meeuwen, uit •s Hertogenbosch. De directie van de K. N. 8. M. ontving een telegram, dat het stoomschip Telamon" tus- schen Sicilië en Sardinië zijn schroef verloren heeft. In het telegram werd echter tevens ver meld. dat het stoomschip Stella van deaelfde reedery het schip op sleeptouw zal nemen, met het doel het in Biserta binnen te brengen. In den nacht van Zondag op Maandag ie te Barneveld inbraak gepleegd in het kantoor van de metaalwarenfabriek van de firma R. van Schothorst. Men heeft zich toegang verschaft door het uitzagen van een raamslultlng, waarna in het kantoor een stelen archiefkast werd opengebroken. Ben bedrag van achthonderd gul* den is ontvreemd. In de kast was voor een groot bedrag aan zegels geborgen. De dieven hebben dese onaangeroerd gelaten. De politie heeft een ondersoek Ingesteld, waarbij »y gebruik maakte van een politiebond uit Amersfoort. gesteld, te twee opzicht dus, den der >vei- von- Iraal deed Een groot gedeelte van het 1 paviljoen is ingeruimd voor onze de Oost, mei Anthonlssen lakwerkpaneel' geplaatst worden Giddlng, benepens een wandschildering Paulldes. In den rechterhoek van komt dan een oy in Ned. Oost-Irj gesneden voorwr deel te. dat gei chitectuur. Een zeer bUi sche deelneming zonder twijfel I Men bericht ons per luchtpost uit Buenos Aires: lert den aanvang van den convooidlenst Nederlandsche oorlogsschepen in de Straat ibraltar op 17 Maart JJ., is, naar wij ver- nemei24 April het honderdste schip door de Spaansche wateren gestatlonneerde Ne- Ische scheepsmacht door de Straat van hr geconvooieerd. deze 100 schepen werden SI door Hr. Ms. TALRIJKE MANIFESTATIES* OP HET GF.BIEl» VAN KUNST, WETENSCHAPPEN. LETTEREN EN SPORT Inl. by de Scheepvaart- en Reisbureau* en het Csmlté van Propaganda Nederland heeft hij buitengewoon veel groot succes gedaan. Door familiebanden zijn gezin eens i—- --- --- Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 26 April: Zondag woonden de pelgrims van de Neder- landscbe Bedevaart de Hoogmis tril Ja de 81. Ignatiuskerk, waarbij pastoor Willenborg een indrukwekkende predikatie hield. In den namiddag celebreerde Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, in dezelfde kerk een Pontificaal Lof voor de pelgrims, die den verderen dag doorgebracht hadden met het bezichtigen van de bezienswaardigheden der Eeuwige Stad. Hedenmorgen bezichtigden zij de catacomben van Calllxtus, waar Mgr. Diepen, die zich geheel aan de pelgrims wijdt, een H. Mis opdroeg, het geen in deze ontroerende omgeving diepen in druk maakte. De fabriek werkt reeds eenigen tyd. Eerst in den laatsten tijd heeft de fabriek haar huldigen vorm bereikt van in alle volkomenheid ge outilleerd Industrieel etablissement, en is tot een der grootste fabrieken in deze branche in Buenos Aires geworden. Tevens is het een experiment, dat zoowel hier als ook in Nederland met belangstelling gevolgd wordt. Het Argentynsche systeem van bescher ming der nationale industrie, zoodra deze zoo ver gevorderd is dat haar uitbreiding tot zy de nationale behoeften dekken kan verwacht mag worden, heeft tal van Europeesche en Noord- Amerlkaansche industrieën, welke naar Argen tinië exporteerden, van deze markt beroofd. De natuurlijke oplossing was om. in plaats van in- dustrieele producten te exporteeren, deze in het land zelf te gaan maken, en Philips heeft tr. dete een voorbeeld gegeven. Naar men weet hebben de Erven Lucas Bols dit voorbeeld gevolgd. bouw van den nieuwen baggermolen, die geheel geconstrueerd zal worden naar de teekeningen van de Kantoeng en dan ook. geheel daaraan gelijk zal zijn. De ponton voor den nieuwen tlnbaggermolen za! echter, zooals reeds gemeld werd, te Soe- rabaja gebouwd worden. De molen zelf zal te Schiedam niet worden geklonken en na vol tooiing gedemonteerd worden en gewoon per schip als deklast en ruimlading naar Indië worden vervoerd. Daar zal te Soerabaja het ge vaarte op de ponton gemonteerd worden en worden geklonken, nadat de verschillende proef nemingen zullen zjjn verricht. Volgens mededeeling van Ir. De Ble Leuveling Tjeenk, zooals aan de pers werd verstrekt, is de openingsdatum van het Nederlandsche pa viljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs voorloopig vastgesteld op Vrijdag 28 Mef a.s. De openingsplechtigheid zal verricht door mlnis|nr Slotemaker de Bruine. De Commissie-Gerbrandy. bedoeld in de algem. verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en -meel en voor roggebloem en -meel van de fabrikan ten tan tarwebloem en tarwemeel, resp. van logge bloem en roggemeel is op Maandag 26 April 1937 bijeengekomen naar aanleiding van de met ingang van 25 April 1937 van regee- ringswege aangekondlgde verlagingen van de monopolleprUsverschillen op haver, gerst en rogge en op tarwe- en roggeafvallen. ZIJ heeft zich bij haar overwegingen gebaseerd op de be doelde verlagingen voor wat betreft tarwe- afvallen, rogge en roggeafvallen, zooals deze zijn gepubliceerd in de bladen van Zondag ochtend. 25 April 1937. en nader van rege ringswege aan de commissie zijn toegeltcht. alles onder voorbehoud van den inhoud van de ter zake nog /niet verschenen mlnlsterieele be schikkingen. Naar aanleiding van deze verlagingen heeft de commissie beslist, dat met Ingang van 26 April 1937 de volgende wijzigingen zullen plaats vinden in de prijzen van de op 25 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelten van loopende voorverkoopcontracten Voorverkoopcontracten tarwebloem A: De prijs wordt verhoogd met f 0.17 per 100 K.G. Dit houdt voor de voorverkoopcontracten. tarwebloem A. afgesloten voor 4 April 1937, In, dat de op 8 April 1937 uitgesproken verlaging van f 0.70 per 100 K.G. voor wat betreft het thans nog niet uitgevoerde gedeelte terugge bracht wordt tot f 053 per 100 K.G. De prijs van het nog niet uitgevoerde gedeelte van de voorverkoopcontracten tarwebloem A. afgeslo ten sedert 4 April 1937. wordt verhoogd met 17 cent per 100 K.G. Er is heel ernstig over de a.s. verkiezingen gesproken, aldus de heer Loerakker, doch zij behouden toch ook een „sportief" karakter. De deelnemende partijen, wier aantal ditmaal sterk gereduceerd is. bieden in zeker opzicht een staalkaart, waaruit men keus kan maken. Niet zonder ironie wees spr. op de deelname van de Mussert-party by deze verkiezingen, terwyi hy ook de liberale, socialistische en vryzinnlge can- didaten becrltlseerde. De eenzydlge voorkeuren van al deze partyen werden door den heer Loerakker aan de practyk getoetst, waarby hy op scherpe wyze stelling nam tegen het on- christeiyke in al deze partyen en groepeerln- gen. Ook waarschuwde spr. tegen steun aan de ..eenmans-wagens", die in. het parlement toch onbruikbaar zyn. Op de N S B.’ gaf spr. een sterk-humoristi- sche critiek, waarin hy de gestes van Mussert en de zijnen aan de kaak stelde. Voor de vryheid, die wy onder onze Regeering en onder de leiding van onze Bisschoppen ge nieten. riep spr. aller steun in by den komen den stembusstryd. Op Dinsdag 20 April, den dag voor het vertrek der Nederlandsche handelsmissie uit Buenos Aires, is in het byzyn van Jhr. Van Karnebeek en alle mlssie-leden de nieuwe fabriek van de N. V. Philips gloei lampenfabrieken, hier „Philips Argentina" genaamd, plechtig ingewyd. Maandagmiddag omstreeks twee uur heeft by werkzaamheden aan de nieuwe verkeers- brug te Hedel de 34-Jarige arbeider J. de Ble. van de aannemersfirma Den Breejen van den Bout, welke hier een werk in uitvoering heeft, een hyschtakel op het hoofd gekregen. De man bleef bewusteloos op den grond lig-gen. Per brancard werd hy naar zyn woning te Hedel vervoerd, vanwaar hy later naar het Groot-Ziekenhuis te Den Bosch werd ge transporteerd. Men vreest voor zijn leven. De heer W. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer, stelde de vraag: „Zyt gij gereed tot den stryd?" Onze stryd op politiek gebied is er een om het behoud van Kerk, Gezin en Maatschappy. Er kan by ons verschil in tempo bestaan by de verwezeniyklng van maatschap- peiyke verwachtingen. Doch één zyn wy in al les, waar het aankomt op de bescherming on zer hoogste goederen en belangen. De christe- lyke beginselen zyn het, die in onze samenle ving weer tot gelding moeten worden gebracht. Er is honger naar recht en naar liefde in onzen tyd. De gansche ellende in onze maat schappy is veroorzaakt door het loslaten van de christeiyke beginselen, door liberalen en vry- zinnlgen. Communisten en fascisten beloven on der valsche leuzen welstand en herstel, doch wy als katholieken zullen tegenover hun dry- ren een gesloten front stellen. Slechts één party kan onzen godsdienst be schermen, de party waarvoor Dr. Schaepman den grondslag legde: de R. K. Staatsparty. Zij stelt zich tegenover communisme en modernen heidendom, door haar eenheid, een eenheid, die niet op slaafsche gehoorzaamheid berust, maar op de inneriyke zekerheid van ons geloofsbe- wustzijn. wy zyn geen party van de Kerk, maar vóór de Kerk en door onze medewerking aan haar stryd zullen wy als één gemeenschap de Kerk beschermen en de belangen der volksgemeen schap dienen. Spr. waarschuwde tenslotte nog tegen het eigen dissidentisme en wekte op tot het als één man stemmen op de candidaten van de R.K. Staatsparty. Voorverkoopcontracten tarwebloem B: Ten aanzien van eventueele wyzigingen in den prijs van tarwebloem B, voorzoover betreft het op 25 April 1937 nog niet uitgevoerde ge deelte van loopende voorverkoopcontracten, kan de commissie vooralsnog geen uitspraak doen, aangezien de gegevens voor het bepalen van eventueele pryswyziglng als hier bedoeld haar nog niet bekend zyn. ooals men dezer dagen heeft kun nen lezen heeft de minister van Defensie a.i. een commissie in- welke zich belast ziet met de taak te onderzoeken, in hoeverre er maatregelen dienen te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen ten gevolge van hun militaire verplichtingen hun burgerbetrekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervinden. Dat deze commissie eindelijk is Ingesteld is goed, maar dat zij moest worden in gesteld Is eenigszlns beschamend. Het bewijst, dat de burgerzin van menig werkgever nog wel wat te wenschen overlaat. Wij hebben nu eenmaal den dienstplicht en of wij dat prettig vinden of niet, verandert niets aan het feit, dat, zoolang de aarde geen Idyllisch vredes- paradijs is en alle menschen niet van goeden wille zijn, deze dienstplicht voor ons kleine landje met zijn groote kolo niën een harde en bittere, maar vol strekte noodzakelijkheid is. Men behoeft geen uitgesproken mllitalrlst of dienst klopper te zijn om deze noodzakelijkheid te erkennen, en zelfs de meest princi pieel gewaande bezwaren van idealis tische en ethische dienstweigeraars doen deze koud-nuchtere realiteit niet te niet. Zelfverdediging is niet enkel een recht, maar ook in bepaalde omstandigheden een onafwijsbare plicht. Opdat Neder land zich overeenkomstig dat recht en dien plicht zal kunnen verdedigen, kan het de weermacht niet missen. Het al of niet hebben van een doelmatige weer macht mag de overheid niet overlaten aan den individueelen lust of onlust, wel ken ieder Nederlandsch staatsburger ten aanzien van den militairen dienst mocht voelen. Zij heeft daarom terecht den dienstplicht ingesteld, omdat alleen door dit middel een bruikbare en doelmatige weermacht ter handhaving van Neder lands nationale en internationale rech ten en ter vervulling van Nederlands nationale en internationale verplichtin gen kan worden verzekerd. Dat daar voor offers gebracht moeten worden, zoowel door het land als door het volk in zijn geheel als door lederen staats burger afzonderlijk, is van zelf sprekend en is ook niet erg, want een vaderlands liefde. welke niet bereid zou zijn offers te brengen, zou zichzelf daardoor ver loochenen. I écht Is ien de Ondanks deze twee voorbeelden Is ons land In dit opzicht eenigszlns achter. Tndustrieele ondernemingen vestigen hier fabrieken met Engelsch, Duitsch, Noord- Amerlkaansch kapitaal in alle mogelyke branches, en voor Nederland zou op dit ge bied stellig nog veel te doen zyn. Het openings-woord werd uitgesproken door den voorzitter der Haagsche Katholieke Garde, Mr. W. C. van Breda, die begon met voor deze verkiezingen den elsch te stellen, dat het goede door ons in een stryd van tientallen Jaren Verkregen niet verloren zal mogen gaan.. Welkom heette spr. alle aanwezigen uit de kringen Den Haag en Leiden, in het byzonder Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot seminarie Warmond, Mgr. J. M. van der Tuyn, Deken van Den Haag. Mgr. Drj,Th. Verhoe ven, directeur van het R. K. Onderwijsbureau. Mgr. J. H. Niekel, directeur van het Phlloeo- phicum en de belde Ministers Mr. L. Deckers en Mr. J. van Schalk. Voorverkoopcontracten roggebloem Aar. de commissie is ter kennis gebracht een toezegging van de regeering, volgens welke aan fabrikanten van roggebloem en roggemeel als nog restitutie van monopoliehefflng over hunne voorraden product per 4 en 25 April 1937 zal worden verleend. In verband daarmede heeft zij de volgende beslissingen genomen: ie. De prijs van de op 4 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelten van voorverkoopcontrac-, ten roggebloem en roggemeel wordt verminderd met f 050 per 100 K G., welk bedrag over de sedert dien datum inmiddels afgeleverde en gefactureerde hoeveelheden alsnog aan de af- pemers zal worden gerestitueerd. 2e. De in sub le bedoelde prijsvermindering wordt voor het op 25 April j.l. nog niet uitge voerde gedeelte van vorenbedoelde contracten gebracht op f 1 per 100 K.G. 3e. De prijs van het op 25 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van voorverkoopcontracten roggebloem en roggemeel, welke afgesloten zyn na 4 April 1937, wordt verminderd met f 050 per 100 K.G. Met de Nachtegaal, het Indié-vliegtuig der K.L.M., dat Maandagmiddag op Schiphol arri veerde, Is te Amsterdam aangekomen ir. J. W. E. Thomson, bedryfslngenieur van de Droog- dok-maatschappy Soerabaja. zyn reis naar Nederland staat in verband met den bouw van den nieuwen tinbagger- molen op de werf Gusto te Schiedam ter ver vanging van de verloren gegane Kantoeng. Ir. Thomson zal zoowel op het departement van Koloniën als met de directie van de werf Gusto technische besprekingen voeren over den Wy gaan thans den Landdag sluiten en wy willen dat niet doen zonder een dankwoord aan de autoriteiten, die onzen Landdag hebben bezocht, aldus mr. Bolsius, die voorts ook den sprekers en allen medewerkenden dank bracht. Velen zyn uit Den Haag en omstreken ge komen om deze woorden te hooren. Het moge zyn resultaten dan ook doen biyken by den uitslag van den stembusstryd op 26 Mei! Op velerlei terrein heeft de heer G. vati Aa zich bewogen en door particulier- en heidsinitiatief werd zyn hulp en raad Inge' nen. Hoevelen is hy niet als consul-ycn< van België van dienst geweest! Hoeveel hy niet voor de Belgische vluchtelingen in\ de droeve oorlogsjaren. Voor een goede verstand houding tusschen de twee broederlanden Bclklë en Nederland heeft hy buitengewoon veel niet - - - i wis met dit land verbonden, doen dë dood bracht veel leed over dezen mensen, die zoo hartelyk kon deelnemen in het lief en leed van anderen. De overledene was familie van den bekenden schryver en vroegeren mede-hoofdredacteur van „De Tyd” M. W. van der Aa. Verschillen de onderscheidingen mocht de heer G. van der Aa in zijn werkzaam leven ontvangen. Ondanks het weinig aanlokkelyke weer kwamen de vele duizenden deelnemers en deelneemsters reeds vroegtydig het ontzag lijk groote Houtrust-terrein te Den Haag betreden, dat voor de gelegenheid van den tempo-landdag der R. K. Staatspartij fees telijk versierd was met tallooze vlaggen en vaandels, die in hun kleuren-veelheld het •lies een vrooiyk en levendig aspect gaven. In tegenwoordigheid van den consul- generaal te Parijs, den heer Droogleever Fortuyn, gaf ir. De Ble Leuveling Tjeenk, die door de Nederlandsche regeering met de leiding van den bouw van het Nederland sche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parys belast is, voor de Parysche cor respondenten der Nederlandsche dagbla den een uiteenzetting van de diverse zalen, welke het publiek gedurende de komende zomern^aanden zullen Inlichten over het geen Nederland en Koloniën bieden op het eenvoudige lynen opge trokken paviljoen, dat door zyn groote sober heid niet zal nalaten een opmerkelyken indruk te maken op de millioenen bezoekers, is prach tig gelegen aan den voet van de monumentale trap, welke van het terras van het vernieuwde Trocadero naar den Seineoever voert. Bescha duwd door de prachtige boomen, welke overal rondom het Nederlandsche paviljoen staan en welke zelfs op enkele plaatsen door den vloer van het gebouw heenkomen (er zyn opmerke- lyk weinig boomen op het geweldige ten toon- stellings-complex omgehakt) is bier door de Nederlandsche architecten een gebouw tot stand gebracht, dat wel een zeer duldelyk beeld geeft van Hollandsche zakeiykheid, vernuft en we zouden haast zeggen gemoedsrust. Architect Eschauzier gaf een overzicht van de zaal voor religieuze kunst, waarin reeds de schilder Charles Eyck voor het grootste ge deelte gereed was gekomen met een enorme wandschildering, waarop gedempt licht zal worden ontworpen door een hoog glas-in-lood- raam van Joep Nicolas. Links hiervan komt tegen den achterwand een orgel (ontwerp Eschauzier), dat wordt uitgevoerd door de fir ma Flentrop te Zaandam. Verder bevindt zich in deze zaal o.a. een groot beeld van den beeldhouwer Nys, terwyi zich in de onmiddeliyke nabyheld hiervan een yzeren hek zal bevinden volgens 't ontwerp van Nico Wltteman. Voor de doorgangen der zaal zyn mozaïeken ontworpeu door een tweetal leerlingen van de RUksacademle voor Beelden de Kunsten te Amsterdam, J. C. Peeters en J. Voskuil, terwyi naast een wandkleed en vaan dels van mej. Joanna Wlchmann, tevens nog een ceramiek-mozaïek van Lode Sengers (uit gevoerd door de fabriek Goede wagen te Gou da) en een glasraam naar ontwerp van mej. Erna van Osselen de zaal zullen sieren. In de zaal is een crypte ingebouwd, waarin een glas-in-lood raam geplaatst is naar ont werp van prof. Campendonck. dat uitgevoerd Haarlem, van Jan Nadat den aanwezigen was meegedeeld, dat Pater Mr, Dr. D. Beaufort, OPM, wegens lichte ongesteldheid verhinderd was, zyn spreek beurt te vervullen, was het woord aan ons Tweede Kamerlid, den heer Van der Weyde, die vaststelde, dat we hier vandaag zoo mas saal byeen zyn, omdat dit hier nog.... mag! Hier mogen wy nog getuigen van onze een heid; nooit zullen wy ons laten vangen door den waan van den dag: voor ons geen dllemma- nationaal-soclallsme of communisme; wy zul len nooit onze eigen slachter worden. Achter de leiding moeten wy staan als een opstuwende massa: de R. K. Staatsparty heeft daar recht op, steeds is de ka th. fractie krachtig opgetreden voor gezonde welvaartspo- litlek en uitbreiding van arbeidsgelegenheid: ook in de toekomst zal zy op de bres staan. Een eere-saluut aan die bevolkingsgroepen, die ondanks crisisbeproeving trouw bleven aan beginsel en doel. Onder ons geen minderwaardigheidsgevoel! Onze leiders zyn voor'hun taak berekend, daar om allen achter hen! En niet alleen om practlsche, doch veel meer nog om geesteiyke belangen. Doen wy ons best, dan zal God de rest doen. eo Brom, benevens een altaar met m, hetwelk geborduurd wordt door legard BromFischer. In de crypte beeld van den beeldhouwer Marl Andriessen en een wandbeschllderlng van Otto van Rees. Medegedeeld werd nu, dat telegrammen van aanhankeiykheld, trouw en gehoorzaamheid verzonden waren naar H. M. de Koningin en naar Mgr. J. P. Hulbers, Bisschop van Haar lem. Na een korte pauze was het woord aan Hoewel de openingsdatum van de tentoon stelling zelf door de Fransche regeering nog niet definitief is vastgesteïd, zal deze volgens alle waarschyniykheid in het begin van de laatste week in Mei zyn. De heer De Bie Leuveling Tjeenk, die dezer dagen nog eens een rondgang heeft gemaakt over de tentoonstellingsterreinen, verklaarde, dat het inderdaad te verwachten is, dat het geheele complex der Wereldtentoonstel ling tegen dien tyd gereed zal zyn. rede, waarby de vendel-groepen rondom het ge stoelte geschaard bleven. De spreker wilde me- delyden toonen met de welhaast verkleumde schare, want ook een laaiend hart kan koude voeten niet warm maken. In een soort praeludlum zou spr. voor van daag alleen de groote motieven samen vatten, en dan herhaalde de heer Gosellng zyn reeds te Delft en elders gegeven vermaning, dat we den stryd van 26 Mei vooral grootsch moeten zien. Als Nederlanders hebben wy een gemeen- schappeiyke taak, een plicht voor het ééne Va derland. De vyandige stroomingen het godlooze communisme, de levensbeschouwing, welke zich uit in practisch onbegrensd Leidersvertrou- wen, de democratie, dte haarzelf als absolute zeoeiyke norm beschouwt. en ten slotte het nog steeds veroordeeld liberalisme moeten wy onderkennen en natuuriyk worden zy alle door ons afgewezen. In hechte onderlinge verbondenheid moeten wy een betere toekomst tegemoet; de R. K. Staatsparty is een groot landsbelang, juist nu! En niemand kan reden hebben om. zich aan onze eenheid te onttrekken. Laatste program-redenaar was de heer mr. Bach, directeur van den R.K. Middenstands bond. Zoolang wy ons kunnen herinneren aldus de spr. is ons by den verklezingsstryd steeds voorgehouden, dat het ging vóór of tégen Christus. Ditmaal echter is deze stryd voelbaar en tastbaar voor of tegen de Christusfiguur De „greep” van de Staatsparty op ons Ka tholieke volk is daarom dan ook ditmaal krachtiger dan ooit! In heel ons organisatorisch volksleven heb ben wy, Katholieken, steeds het geesteiyke vooropgesteld en daardoor is ons land dan ook tegen het opdringend gevaar van communisme en modem heidendom veilig verzekerd. Doch in de toekomst dient deze verzekering gehand haafd te biyven en dat is alleen mogeiyk op den grondslag van het positief chrlsteiyk be ginsel. Deze grondslag is noodig op alle levenster rein en het program der R.K. Staatsparty wil dezen grondslag vastleggen door de samenwer king van alle bevolkingsgroepen en standen in ons Katholieke volksdeel. In het St. Antonius gasthuis te Utr< na een kortstondige ziekte, overledi heer G. van der Aa, lid der firma Blom en van der Aa te Amsterdam in assurantiën en oud consul-generaal van België. oorop gesteld dus, dat iedere staatsburger den plicht heeft naar vermogen en krachten bij te dragen aan het instandhouden en doel treffend maken van lands onontbeer lijke weerbaarheid, wordt het duidelijk, dat de daaraan verbonden lasten nlft al te zwaar mogen drukken op een be paalde groep, en zeker niet op de groep, die door het verrichten van militairen dienst persoonlijk uiteraard reeds het zwaarst belast Is. Wij doelen hier na tuurlijk niet op de eerste plaats op hen, die uit eigen vrije keuze en aanleg zich aangetrokken voelen tot het beoefenen van den krijgsdienst als beroep, maar op hen. die In de burgermaatschappij hun toekomst hopen te bouwen, doch tijdelijk zich ter beschikking van de weermacht mo^jten stellen voor oefening en opleiding. Tegenover dezulken nemen vele werkgevers nog altijd een dikwijls niet te rechtvaardigen standpunt In. Wij erkennen gaarne, dat het voor een werk gever niet altijd aangenaam en zelfs mogelijk zal zijn een plaats In zijn be drijf open te houden voor een werkne mer, die In dienst moet. WIJ begrijpen, dat hij voor den continuen gang van za ken geneigd is de voorkeur te geven aan werknemers, die óf wel hun dienstplicht reeds volledig vervuld hebben, óf van den dienstplicht om een of andere reden zijn vrij gesteld. Maar hoezeer wij dit alles ook kunnen begrijpen, toch kan een dergelijke op vatting bij zulke werkgevers getuigen van een gebrek aan burgerzin, waardoor de dienstplichtigen soms op onrecht vaardige wijze worded geschaad In het vinden van werkgelegenheid of het ma ken van carrière In de burgermaat schappij. Zoo is het b.v. bepaald afkeu- renswaardig, dat vele ondernemingen, welke in Ned.-Indië werkzaam zijn, alle sollicitanten, die op een of andere wijze nog militair dienstplichtig zijn, beslist afwijzen en dat werkgevers in het deel nemen aan militaire herhalingsoefenin gen een gereede aanleiding meenen te mogen vinden tot ontslag van de betrok kenen. Niet alleen de dienstplichtigen, maar ook de werkgevers hebben offers te brengen aan de weerbaarheid van het land, bij welke weerbaarheid de belan gen van hun bedrijven en ondernemin gen trouwens ten zeerste gabaat zijn. De thans ingestelde commissie aal goed en geenszins overbodig werk kun nen doen. De Haagsche Katholieke wethouder wilde een blijvend enthousiasme gewekt zien: onze vast beslotenheid, de katholieke belangen In staat en maatschappy te handhaven. Voorkomen Is beter dan genezen, en hier heb ben we daartoe nog een georganiseerde katho lieke eenheid. Ons naaste doel Is: minstens 30 zetels, maar belangryker is, dat wy overwinnend uit den stryd moeten komen om onze idealen te ver dedigen, om door constructieve welvaartspolitiek arbeid voor allen te bewerkén, en vooral om het moderne heidendom in lederen vorm te bes try- den. Dit is tevens nationale doelstelling. Indian wy als echte katholieken leven dan zullen wy oneindig veel betere Nederlanders zyn dan Mussert deze wenscht als een geiykgescha- kelde kudde, gecopieerd naar de slaven van Hitler. Alle verdeeldheid en wankelmoedigheid verre Van ons! Sluit de gelederen! Hoog de vaan van Christus Koning! Een vrooiyken aanblik bood het terrein, toen onder tromgeroffel en trompetgeschal de Jon geren met him en haar ontelbare, allerlei-kleu- rige vlaggen hun intocht hielden en vóór ds hoofd-tribune een eere-ronde defileerden. Nederlandsche koloniën In de inrichting waarvan architect Hast is. In de groote zaal zal een van Jaap van deze zaal Oyerzicht van de religieuze kunst ■Irjdië met diverse uit djatihout werpen Verder komt er een ge- ■wijri is aan de Inheemsche ar- Izonder deel van de Nederland- ig aan de tentoonstelling, welke r in hooge mate de aandacht zal trekken der bezoekers, is de ,,pendoppo" of wel Indische troonzaal, waarin zich enkele malen per jaar de grooten van Java verzamelen. In deze pendoppo zullen filmvoorstellingen worden gegeven, om op deze wyze het publiek meer op de hoogte te brengen van de rykdom- ren en schoonheden der eilanden In den In- dischen Archipel. Én de hoofdattractie van de pendoppo? Wajangvertooningenper film. De tweede verdieping van het paviljoen zal geiykvloersch zyn voor de, bezoekers, die van den Trocadero-kant dit Nederlandsche eilandje zullen komen bezoekers, daar deze vervolgens aan de Selne-zyde naaf beneden zullen moeten afdalen. Hier bevindt zich de zaal Nederland sche nyverheld. Op ongeveer twee meter hoogte langs den geheelen muur, welke een halfron den vorm heeft, komen een achttiental groote foto's. Elk onderwerp zal een Industrie vertoo- nen met een hoofdmotief zeer groot in het midden, terwyi dan de achtergrond gevormd zal worden door enkele onderdeelen van het bedryf zelf. Boven al deze foto’s komen bron zen beelden, benevens nog een poppenstoet, welke in kleurige gewaden een overzicht zal geven van de diverse kleederdrachten. De inwydlng der Phillps-fabriek heeft met groote plechtigheid plaats gehad. De fabriek werd tydens het bezoek der missie Ingezegend door Z.Em. den Kardinaal-Aartsblsschop Co- pello primaat van Argentinië. Het bezoek beperkte zich niet tot de le den der handelsmissie, doch strekte zich utl tot de voornaamste figuren uit net Argentyn- sche handels- en industrieele leven, de kopstuk ken der Nederlandsche. kolonie In Buenos Aires, enz.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13