Het R.K,. reclasseeringswerk We luisteren naar 0 I Kerkelijk leven I A COMENIUS-MA USOLEUM TE NAARDEN VERGADERING TE UTRECHT COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN It DINSDAG 27 APRIL 1937 Het Prinselijk Paar Verlegenheid W erkzaamheden nemen toe Openingsrede voorzitter OPGEBRACHTE SCHEPEN Z. H. Exc. Mgr. Fr. Geurts 1 Mei a.s. 50 jaar priester N.V. LEVENSVERZEKERING- MIJ. „UTRECHT” Dividend 12.6 pet. Schade vry aanzienlijk MINISTER COLIJN BELEEDIGD? MAL VERSA TIES TE TER AAR STEEKPARTIJ TE GOES Candidaten der S.D.A.P. INBREKER GEARRESTEERD Clearingkoersen Woensdag 28 April Vader DRIE JAAR VOOR DOODSLAG Toeneming van jeugdcriminaliteit door werkloosheid De cijfers van het verkeer Betere verdeeling van den arbeid Bezwaren tegen Reclas- seeringsdag Weer overstroominger in Amerika? De smeulende materie bezorgde de brandweer veel last Nieuwe uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek Nagemaakte toegangsbewijzen voor voetbalwedstrijd Smokkelaar uit Kerkrade veroordeeld Geen al te diep ingrijpen in gegroeide verhoudingen Verschillende particulieren en instellingen gedupeerd DE HERTOG HENDRIK NAAR SPAANSCHE WATEREN VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER BRAND IN VERBANDWATTEN- FABRIEK ii Brand bij de Norit-Mij. aan de Hembrug SLACHTOFFER VAN ONGEVAL van négen kinderen overleden Dank .zij een foto van straatfotograaf Bezichtiging van de landgoederen der Koningin De Eerste Kamer over de verbin dend- en onverbindend- verklaring De nog niet geheel herstelde gebie den worden opnieuw bedreigd Zorg voor de misdeelde jeugd Op den terugweg naar Nederland SMIRNOFF VIJFTIEN JAAR BIJ DE K.L.M. Ministerieele belangstelling voor de opening Nederlandsche bemanning van de Janu mag in Mei terugkeeren Aan gevolgen van ongeval overleden Jeugdcriminaliteit en werk loosheid de den ks een Jr. Groningen i t I Zondagmiddag, geruimen der justitie worden gesteld. Er heid i i i i In de houders schappij ining van de Janu. die .lalisten is opgebracht. der van De ChicagoMontraal-express is gisteren op Canadeesch gebied in Ontario ontspoord, daar de spoordijk door het water beschadigd X was De stoker werd gedood, de machinist kreeg zware verwondingen. Een dokter, die met zijn auto door het onder water geloo- pen terrein reed, om spoedig hulp te bieden, stortte met zijn wogen van een brug en verdronk. De 34-jarige arbeider J. de Bie, die Maandag middag bij het verrichten van werkzaamheden aan de nieuwe verkeersbrug te Hedel 'n hijsch- takel op het hoofd kreeg, is in het Groot Zie kengasthuis te 's Hertogenboech overleden. 10.0S orgels] 1106- Vandaag is een der oudere en meest gerou- fineerde piloten van de K.L.M.. Iwan Smirnoff vijftien jaar bij deze maatschappij in dienst. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet be treffende het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, spraken vele leden hun voldoening uit over de in diening van dit wetsontwerp. i 1 1 j 1 I soliste. 2.50 4.10 Oram - BBC-Dansor- Hef huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behandelt met PUROLO droog houdt metPurolpoeder 30 ct. Purolpoeder 60 ct. hield mr. B. G. A Smeets, directeur der Tucht school te Nijmegen een inleiding over: De bedreigde gebieden zijn nog niet geheet hersteld van de enorme schade, die de over- stroomingen van Januari j.l. hebben aangericht. Men veronderstelt, dat de Ohio, wanneer haar peil in de volgende 24 uur blijft stijgen, haar hoogsten stand zal hebben bereikt. Het stads bestuur van Pittsburgh heelt reeds maatregelen genomen om de zakenwijk te doen ontruimen. In Cumberland en Johnstown moest het ver keer worden stilgelegd. Te Orange Virginia! word een brug door de watermassa's meege sleurd. Tal van personen zijn verdronken. hKOITWHH ISOS M 1005 Orgelspel. 10 36- 10 50 Orampl. 1106 BBC-Nor- them-Ireland -Orkest m. m v solist. 1306 j tijd voor de wed- strijd Be-Quick— Ajax zou beginnen, werden aan In het R. K. Ziekenhuis te zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden de heer B. Bagel, een der slachtoffers van het motorongeluk in den nacht van 18 op 10 April te Wildervank. De heer Sage] bekwam daarbij een ernstige hersenschudding. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. Prinses Juliana en Prins Bemhard worden heden op het paleis Soestdijk ver wacht na het bezoek aan Prinses Armgard. Maandagmorgen zijn ZU van het slot Rec- kenwalde vertrokken. NEW YORK, 87 April. (Reuter.) Gebeele gebieden van Pennayivanië, Ohio, Maryland en West-Virginia worden door overstroo- mingen, welke door de aanhoudende stij gingen van het peil der rivieren veroor zaakt zjjn. bedreigd. Spoordijken rijn vernield en bruggen door watermassa’s meegealeurd. f De bewoners der laaggelegen streken ont ruimen hun huizen. 1 Mei IJ. herdenkt Z.H. Exc. Mgr. Franclscus Geurts, Apostolisch Vicaris van Yungplnttu. den dag. dat hij voor vijftig jaren in China zelf, te Chengtingfu, de H. Priesterwijding ont ving. Mgr. vertrok naar de Missie toen hij no<? subdiaken was (1886). In September 1.1. herdacht Mgr. zijn 50-jarip verblijf China. Een oogenbllk, sindsdien, vreesde men dat de hooge jubilaris den dag van zjjn gouden Priesterfeest niet zou berei ken. 8 December 1936 werden hem de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De ziektecrisis nam echter weldra een gunstige wending, zoo- dat Mgr. thans zelf weer het bestuur van zijn Vicariaat jeheel kan waarnemen. Mgr. Geurts is geboortig van Maashees (N B studeerde aan het Bisschoppelijk College te Roermond en te Rolduc en trad in October 1882 te Parijs in de Congregatie der Lazaris ten. Hij ontving de bisschopswijding 4 Februari 1900 in de St. Jan te 's Hertogenbosch, uit de handen van Mgr. van de Weterinp. De politie te Ter Aar is Maandag overgegaan tot arrestatie van P. K., die verdacht wordt van verduistering. Voor verschillende particulieren en instellingen had K. geld onder zijn beheer. Het schijnt nog niet vast te staan hoe groot het verduisterde bedrag is. Een der benadeelde par ticulieren is voor een bedrag van f 2000 gedu peerd. K. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Den Haag. X- en droo Purol 3 droeg' inclusief <t 432 623 272). Naar de Telegraaf uit Tanger verneemt, zal de Nederlandsche bemann te Ceuta door de natfwni in den aanvang van Mei naar ons land mogen terugkeeren Pogingen worden gedaan om dezen terugkeer aldus te bespoedigen, dat zij omstreeks 12 Rel met de Dempo van den Rotterdamschen Lloyd van Tanger kan vertrekken. Ten aanzien van de Sarkani is nog geen be slissing gevallen. De reederij stelt pogingen in 't werk, het schip vrij te krijgen. De bemanning maakt het goed. ren (Gr.) kaarten aangeboden, welke by onder zoek nagemaakt bleken te zyn. De loketbediende stelde zich in verbinding met de marechaussee en de gemeentepolitie van Haren, wien het ge lukte twee personen aan te houden, die nog in het bezit waren van nagemaaktc toegangsbewij zen. Beiden werden in de marechaussee-kazer- ne opgesloten. Een der aangehoudenen is later vrij gelaten, de ander blijft in arrest. Het onderzoek wordt voortgezet. Naar wij vernemen, is de datum van de plechtige opening van het Comenlus-mausoleum te Naarden definitief vastgesteld op 8 Mei. Van Nederlandsche zijde zullen agn deze plechtigheid deelnemen de minister van Bul- tenlandsche Zaken Jhr. mr. de Graeff en de minister van Onderwijs, prof. dr. J. R Slote- maker de Bruine. Van de Tsjecho Slowaaksche regeeying zal tegenwoordig zjjn de minister van Onderwijs dr. E. Franke. Verder wees spr. op de groote stijging van de werkzaamheden, zooals uit het jaarver slag blijkt, waartegenover staat een daling in de resultaten, op het gebied van het helpen van dtatslagenen is een daling van 45 pCt. De stijging van het aantal voorwaar delijk veroordeelden is 12 pCt. Aan een en ander kan men een keerpunt zien in de crlsls-omsta ndlgh eden Vanuit de vergadering ging een stem op om voor de kosten, die worden bijgedragen voor den Nationalen Reclasseeringsdag. een eigen actie van de RK Reclasseerlngsvereenlglng te doen houden. De voorzitter zette uiteen, waarom het niet wenschelijk is, dat het contact met den Natio nalen Reclasseeringsdag verbroken wordt Op het terrein, waar dit moge lijk is. moeten wc blijven samenwerken. Een andere afgevaardigde merkte op, dat de R.K Reclasseeringsvereenl- ging in verhouding weinig krijgt uitgekeerd. Den Bosch wees op het nadeel speciaal voor de Zuidelijke afdeellngen. Enschede was evenmin enthousiast over een gezamenlijke collecte. De heer Ledeboer zei, hetgeen hij hier ge hoord had. ter sprake te zullen brengen bij de Commissie voor den Reclasseeringsdag Maar als de actie er is. laat men dan con amore meewerken. Spr. heeft *el eens het ge voel gehad, dat niet alle katholieke afdeellngen voldoende meewerkten. Spr. hoopte, dat uit deze critlek een betere samenwerking geboren zal worden. De voordtter deelde mee. dat het hoofdbe stuur zal overwegen of de bedrage aan de R.K. Reclasseeringavereeniglng inderdaad te laar geacht moet worden. Hierna merkte de afgevaardigde van Zutphen nog op, dat deze afdeellng wel tevreden is over de opbrengst van den Reclasseeringsdag Dr. L. Kortenhorst werd als bestuurslid her kozen De heer Feenstra sprak de vergadering met enkele woorden toe, daarbij getuigend, dat d* samenwerking tusschen het Departement van Justitie en de RK. Reclasseeringsvereeniging dit jaar weer zeer gunstig was De 22-jarige J. G Mdie tijdens een dronke mansvechtpartij te Goes een van zjjn tegen standers met een mes in den bulk had gesto ken en Zoodanig gewond dat deze korten tijd daarna is overleden, is door het Haagsche Ge rechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van preventieve hech tenis. De rechtbank te Middelburg had hem dt- zelfde straf opgelegd. Vele leden betreurden 't afwijzend stand punt der regeerlng tegenover de pogingen tot opneming in het ontwerp van een vol doend contróle-apparaat op de naleving van verbindend verklaarde bepalingen. De bepalingen van het wetsontwerp in zake de onverblndendverklaring vonden van verschillende zijden bestrijding. 1 In de eerste plaats spraken verscheidene le den de meenlng uit, dat bepalingen omtrent de mogelijkheid van onverblndendverklaring In dit wetsontwerp gevoeglijk achterwege hadden kunnen blijven. Wijders keurden deze leden de wijze af, waar op de regeerfrig deze onverbindend-verklaring had weten te bereiken. Eenige andere leden verklaarden, 0at het wetsontwerp voor hen onaannemelijk zou zijn geweest, indien daarin niet de onverbindend- verklaring ware opgenomen. Weder andere leden achtten vooral daarom deze regeling van groot belang, omdat hier door wordt voorkomen, dat collectieve overeen komsten worden gesloten, waarvoor geen ver bindendverklaring wordt gevraagd en die be palingen bevatten, met name in zake de loo- nen, welke nadeellge gevolgen kunnen hebben. De landgoederen van de Koningin, gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, zullen van 28 April as. af des Woensdags voor het publiek worden opengesteld. Kaarten voor de bezichtiging zijn te verkrijgen aan hat hek van het portiershuls Horstlaan. De opbrengst van deze kaarten is voor het weduwen- en weeeenfonds van het personeel der Er is reden om zich speciaal af te vragen, aldus spr., hoe we ons werk op hooger peil kunnen brengen, waarbij ook gedacht moet worden aan meer medewerkers. Het aanstellen van meer ambtenaren is feitelijk onmogelijk. De gedachte in de vereenlging is trouwens, met waardeering van het werk der ambtenaren, dat het reclas seeringswerk meer door particulieren moet ver richt worden. Gelukkig is er van den kant van het R.K. Werkliedenverbond meer belang- atelling. Spr. heeft lof voor hetgeen Leiden doet, waar bijeenkomsten van toezichthouders plaat; hebben. Eindhoven onderscheidt zich door het hou den van maandelijksche godsdienstoefeningen voor de toezichthouders. Met voldoening wijst spr. ook op het totstandkomen van de Land kolonie. Wat de hulzen betreft, het huis te Utrecht bloeit dank zij de medewerking van de Kruisvaarders Vfcn 8t. Jan. In andere plaatsen verkeeren de plannen voor de oprichting van een doorgangshuis voor dakloozen in een ver gevorderd stadium. Verder zijn de werkkampen voor gereclasseer- den spoedig te verwachten. Bericht van verhindering was Ingekomen van den eere-voorzitter. Minister Mr. L. N. Deckers en van den Minister van Justitie. De verslagen van den secretaris en den pen ningmeester werden goedgekeurd. Maandagmiddag te half een is Hr. Ms. Her tog Hendrik voor de tweede reis naar de Bpaan- sche wateren uit de haven van Nleuwediep vertrokken. Het vertrek geschiedde zonder eenlg ceremonieel. Koersen voor stortingen op 27 April 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 73 41, Lires f 9.61, Peseta's f 10.80 De Maastrichtsche rechtbank heeft den chauffeer J. J P uit Kerkrade veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie Jaar wegens dood slag. Verdachte had met zijn vol smokkelwaar ge laden auto den commies P L. H Lap op 21 Januari j.l. bij Vaals doodgereden Het vonnis is conform den eisch van het OM. Vannacht omstreeks half een bemerkten werklieden van de nachtploeg van de N. V. Utermoehlen’s Verbandwattenfabriek, te Ernst, dat brand was ontstaan in de voorbewerkings- afdeeling Dadelijk stelden zij den werkbaas op de hoogte en deze waarschuwde terstond de brandweer van Vaassen, die weldra aanwezig was. De grondstof voor de wattenfabricage ont wikkelde een hevlgen rook, zoodat de brand weerlieden van rookmaskers gebruik moesten maken. De smeulende materie vorderde veel tijd van blusschen. maar ha een uur had de brand weer haar taak verricht. De schade aan de werktuigen is niet groot. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk worden gezocht in een stukje metaal, dat zich tusschen de grondstof rou hebben bevonden. i - - - - wcuuwca*- wvmciiiviHui «ifi|? ii*koninklijke hofhoudingen. De middagvergadering begon met behandeling van «en vraag van de afdeellng Breda luidende: Ligt het op den weg der “Vereenlging te trach ten de oprichting van een of meer katholieke observatlehulzen te bevorderen? Het hoofdbestuur beschouwde dit punt als liggend op den weg van den Bond voor Katho lieke Kinderbescherming, doch achtte het van genoeg belang, mede omdat het werk van dezen bond grenst aan dat van de R K Reclassee ringsvereeniging. het in deze vergadering te be spreken. Pater prof. dr. Duynstee C8BR voorzitter van het paedologisch Instituut, die in verband met deze vraag de vergadering bijwoonde, even als mr. van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Vereenlging voor Kinderbescherming, deelde mee, dat het Paedologisch Instituut te Nijmegen gaarne in deze richting werkzaam wil zijn Men bedenke echter, dat dit instituut nog zeer Jong is. De heer Feenstra waarschuwde tegen een combinatie met kinderreclasseering. De regee- ring maakt een scheiding tusschen jeugdige en volwassen arbeiders, hetgeen ook voor de re- Classeering geldt. Mr. van Voorst tot Voorst betoogde, dat deze zaak de volle aandacht van het Verbond van vereenlglngen voor Kinderbescherming heeft. De medewerking van de R. K. Reclasseerings vereeniging in deze zal men gaarne aanvaarden Nadat deze aangelegenheid was afgehandeld, enkele loketten van het Be-Qulck-terreln te Ha- De Hooge Raad heeft behandeld een cassatie beroep van H. J. F. A. S.. wien ten laste is gelegd het verspreiden te Wormerveer van een geschrift, beleedigend voor dr. H. Colljn. Het betrof hier het overnemen van een plaat utt De Notenkraker, waarop de heer Colljn met bebloede handen was afgebeeld en die betrek king had op de wijze, waarop de muiterij OP De Zeven Piovinciën was onderdrukt. Boven de plaat stond: Christelijke gezagshandhavlng. en er onder: Mijn God Is een God der wrake en daar houd ik mjj aan De politierechter te Haarlem zoowel als in hooger beroep het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelden S. tot ƒ25 boete. Mr. A. J. van Vessem uit Utrecht lichtte voor den Hoogen Raad een cassafiemiddel toe. De advocaat-generaal mr. Van Lier zal con clusie nemen 10 Mei. De Partijraad der S.D.A.P. heeft, meldt Het Volk, besloten, de volgende candidatenlljsten voor de Eerste Kamerverkiezingen in te dienen: Groep I (Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant, IJmburg)1. Chr. v. d. Bilt; 2. C. Lammen; 3. B. J. J. Wijkamp; 4. L. N Palar, 5. A. Rorjje Groep II (Groningen, Drente, Overljsel, Gel derland): 1. P. Hiemstra; 2. E. Rlbbius Peletier; 3. P. Sikkes; 4. D. Bartels; 5. C. A. Weersma— Van Duin; 6. P. J. Duinkerken; 7. G. Klein. Groep III (Noord-Holland, Friesland): 1. J. J Vorrink; 2 S. de la Bella; 3. N. Vijlbricf; 4 M. A. Reinalda; 5. E. Boekman; 6. B. R. de Miranda; 7. J. W Matthijsen; 8. T. Saunders Blaauboer. Groep IV (Zuld-Holland)1. A. B. de Zeeuw; 2. P. Moltmaker; 3. H. B. Wlardi Beekman; 4 J. In t Veld; 5. J. v. d. Kieft; 6. J. B. J. Ratté; 7. N. C. Bouma—Van Strieland; 8. W. Brou wer --- tusschen het dak gn de pannen gekomen hadden zich reeds een weg gebaand naar de bo venste verdieping, welke niet in gebruik is en waardoor het vuur ook niet direct werd opge merkt. Met een paar flinke stralen was het vuur wellicht spoedig bedwongen, maar de brandweer had consigne zoo spaarzaam mogelijk met wa ter te zijn om te voorkomen, dat de fabrieks- leiding genoodzaakt zou zijn den stroom van het electrisch net af te sluiten, waardoor net ge- heele bedrijf stil zou staan. Na verloop van 154 uur kon de brandweer haar taak als beëindigd beschouwen. De materieele schade is vry aanzienlyk. HILVLHSl M I. ISIS M. (NCRV -uitzen ding) 8 00 schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8 30 Orainofoon- muzlek. 9 30 Oelukwenschen. 10.30 Mor gendienst 11.00 Ensemble v. d Horst. 12 00 Berichten. Gramofoonmuzlek. 12.30 Vervolg ooncert. 130 Oramofoonmtftdek 300 Sopraan en plano 3.00 Kerkdienst Vin de Stichting ..Alle-Dug-Kerk". 3.30 Orgelspel 4.30 Uelukwvnachen. 4.46—6 46 Klnderuur. 6 00 Landbouwhalfuur. 6 30 Causerie over het Blnnenasnvsringsre- glement en stoommachines 7.00 Berich ten. 7.16 Causerie over diaconale zorg. 7 30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP, herh SOB-ber 8 lö Arnhemache Orkestverecntging. (Om 8 35 Gramofoonmuzlek en om 8.55 Voor jonge menschen 10 36 Schaakcursus. 10.40 Be richten ANP. 10.45—11 30 Oramofoonpla- ten; hierna schriftlezing. Maandagmiddag werd de assistentie van brandweer ingeroepen voor een brand in het fabriekscomplex van de N.V. Algemeene Norit My. aan de Hembrug te Zaandam. Aanvankelijk heeft men getracht met eigen 'personeel het vuur te blusschen, doch deze po ging moest men opgeven door onvoldoenden druk op de waterleiding, daar het onmogelyk bleek het water op te voeren tot de bovenste verdie ping van het meer dan 15 Meter hooge fabrieks pand. Juist hier woedde de brand. 1 Uit een naastbystaanden schoorsteen waren vonken tusschen het dak gn de pannen gekomen en Bijzonder werden welkom geheeten de ver tegenwoordiger van den Minister van Justitie, dc heer Feenstra en De Ledeboer. vertegen woordiger van het Leger des Hells, van het Ge nootschap tot zedeiyke verbetering van gevan genen en Directeur van het Centraal Bureau voor reclasseeringsvereeniglngen. De voorzitter sprak met waardeering over den steun, dien de vereenlging van den heer Feenstra steeds onder vindt en memoreerde voorts, dat Ds. Ledeboer voor het laatst als Directeur van het Centraal Bureau de jaarvergadering bywoont, daar hy met ingang van 1 Juli ontslag heeft genomen. Met dankbaarheid zal het bestuur zyn mede werking biyven herinneren. Herinnerd werd aan de nieuwe bezetting van het secretariaat. Er is reeds gebleken, dat pater Patrlcius O.M.Cap de juiste man op de juiste plaats is. Dezer dagen verschijnt een nieuwe maand- uitgave van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. n.l. de maandstatistiek van verkeer en vervoer, samengesteld door de afdeellng han dels- en verkeersstattstiek Het ligt In de bedoeling deze maandstatistiek, die voorloopig nog een geringen omvang zal hebben en dan ook slechts f1.75 per jaar zal kasten, allengs te doen uitgroeien tot een com pendium van alle beknopte gegevens, die in een bepaalde maand met betrekking tot ver keer en vervoer bekend zullen worden. De eerste aflevering zal verschillende maand- tegevens bevatten over de bevrachtingen in de wilde vaart en over de wachttijden: verder op gaven over verkeersongevallen, veroorzaakt door bestuurders van motorrytuigen en andere ver voermiddelen. Voorts zyn opgenomen de voor het eerst verzamelde gegevens over verkeer en vervoer in de havens van het Twentekanaal. Elke maand zal op de laatste pagina worden cpgenomen een samenvattende tabel, waar uit de ontwikkeling der voornaamste verkeers elementen zal zyn te volgen. Het ligt in het voornemen, in de toekomst ook maandgegevens te publiceeren over het vervoer met autobussen, touringcars, verkeers ongevallen, enz. e Als regel zal de publicatie ön 25en van de maand uitkomen. Zondag ontdekte de heer O.; wonende aan de Hanenburglaan te Den Haag, toen hij te ongeveer 12 uur 's morgens uit de kerk thuis kwam, dat ongenoode gasten een bezoek aan zijn„ vening hadden gebracht. Kamers en kasten bleken te zyn doorzocht terwyi in de woonkamer aan de straatzyde twee laden van een schrytbureau waren openge broken. De heer O. vermiste een bedrag van ongeveer f 50 aan geld, terwyi sieraden werden ont vreemd ter waarde van ongeveer 100. De recherche, die in de woning een onderzoek instelde, vond in de woning een genummerde quitantie van een fotozaak te Amsterdam, welke niet van den heer O. afkomstig was. Onmiddel- iyk stelde de Haagsche recherche daarop een onderzoek In te Amsterdam. De betrokken fotograaf verklaarde Zondag 18 April te Amersfoort, alwaar hy een vergun ning als straatfotograaf heeft, op straat een foto te hebben genomen van een man. zittende in een auto. Hy had van deze foto nog de plaat, benevens een afdruk in zyn bezit. Op de foto was het nummer met letter van den auto zicht baar, welk nummer bleek te zyn afgegeven aan een autoverhuurinrichting aan den Loos- duinscheweg te Den Haag. Onmiddeliyk werd toen weer het onderzoek te Den Haag voort gezet. Uit de verklaringen van den betrokken autoverhuurder bleek, dat de betrokken auto op Zondag 18 April werd verhuurd aan den 24-jarigen F. K., wonende aan de Troelstra- kade te Den Haag, iemand, die reeds eerder met de politie en justitie in aanraking was geweest. Toen dan ook K. gisteravond laat thuis kwam, vond hy daar de recherche op hem wachten. Hy ontkende aanvankeiyk Iets af te weten van de inbraak by den heer O., doch spoedig viel hy door de mand. By een onderzoek, in zyn woning ingesteld, werd een aantal valsche sleutels gevonden, waar van er een paste op het bewuste perceel aan de Hanenburglaan. By foullleerlng werd op K het geld gevonden. Hy is in bewaring ge steld aan het hoofdbureau van politie te Den Haag en zal over eenige dagen ter beschikking van eenige de bestuurders functionarissen - --- t(jen zyn. Slechts een zeer gering aantal hun ner heeft zitting in politieke colleges. Afge scheiden hiervan is het lidmaatschap van zulke lichamen geen beletsel om zich by het voeren van onderhandellngen over arbeidsovereen komsten alleen te laten leiden door het belang der werknemers en dat der bedryven, welker belangen geen tegenstelling vormen, doch veeleer paralfel loopen. De minister van Sociale Zaken zegt in zyn Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer over het ontwerp, hou dende tydelyke bepalingen, strekkende tot het bereiken van eene betere verdeeling van den beschikbaren arbeid: De omzichtigheid, waarmede vooral onder de huidige omstandigheden deze materie gehan teerd dient te worden, eischt. dat niet al te diep in gegroeide verhoudingen wordt ingegre pen. Den kantoortyd zou de minister hier in geen geval willen inlasschen, omdat een goed deel van dien arbeid juist door vrouweiyk per soneel zeer goed verricht kan worden. Een speciale voorziening betreffende gehuw de vrouwen acht de minister hier minder ge- wenscht. Den minister is niet geheel duldelyk, waarom sommige leden tegen dit wetsvoorstel bezwaar hebben op grond van het feit, dat de toepas sing grootendeels aan de regeering wordt over- gelaten. Hy zou niet weten, hoe dit voorshand- anders geregeld zou kunnen zyn. De bewoordingen van artikel 3 maken het mo geiyk. dat in vele gevallen wordt opgetreden indien in een geheele industrie een wanverhou ding tusschen de aantallen jeugdige en oudere arbeidskrachten is ontstaan. De minister deelt de meenlng. dat men voor zichtig moet zyn met maatregelen, welke den arbeid voor meisjes en vrouwen min of meer systematisch belemmeren en beperken. Het wetsontwerp houdt daarmede ten volle reke ning. Maandag hield de R.K. Reclasseeringsver eeniging haar negentiende algemeene ver gadering in hotel .Jioord-Brabant" t® Utrecht onder leiding van Prof, dr. W. Pompe. Jeugdcriminaliteit vindt voor het meerendeel haar oorzaak in de huidige werkloosheid. Het zyn dezelfde verleidingen van vroeger, maar ze treden meer aan den dag. Zoo vindt een opkooper thans eerder jongens die vroeger nog zakgeld hadden, tot kleine dief stallen bereid dan voorheen. Onze jongens moeten een afleiding hebben. Door de ontstellende werkloosheid hebben zelfs volwassenen niet meer gelegenheid voor aflei ding, die normaal is, wanneer men overdag is bezig geweest. Vroeger was het spr. nog mogelyk jongens by scheepvaartondememingen op een boot ge plaatst te krijgen. Ook by de koloniale reserve zouden dergclyke jongens nog een kans heb ben tot expansie, maar onze Nederlandsche wetgeving wenscht niet, dat jongens, die een maand tuchthuisstraf hebben ondergaan, voor een delict, dat wy, indien we onder dezelfde omstandigheden zouden hebben geleefd, mis schien ook hadden begaan, hierby worden ge plaatst. Dezelfde jongens zyn wel goed om het Nederlandsche leger te dienen en tegen een dergeiyken misstand meent spr. ernstig te moeten protesteeren. De wortel van de criminaliteit ligt dus in de werkloosheid en de therapie is het verschaffen van werkgelegenheid, die dus ook ontbreekt. Spr. hoopt en verwacht stellig, dat by de ver wachte opleving de criminaliteit zal afnemen, maar dit zal alles langzaam gaan en daarom mogen we niet by de pakken neerzitten. is gekomen een psychologische gesteld- van minder eerbied voor het goed van een ander. Vele jongens komen m tuchtscholen, omdat zy de geldboete niet kunnen betalen en daar mee wordt door de rechters in het algemeen weinig rekening gehouden. Bescherm het gezin, vooral het groote gezin, zoo gaat spr. voort. Zy. die in gemeenteraden en Provinciale Staten zitten, moeten meewer ken aan een betere regeling van de belastingen De wensch tot onvoorwaardelyke invryheid- stelling kan vaak niet in vervulling gaan, om dat er geen gelegenheid voor werk is. Laat men ook zorgen voor goede vakopleiding. Als een ander middel ter bestryding van de Jeugdcriminaliteit noemde spr. het bestaan van werkkampen. Na een korte gedachtenwisseling en een dank woord varf den voorzitter aan mr. Smeets, werd de vergadering gesloten. algemeene vergadering van aandeei- der N.V Levensverzekering Maat- Utrecht" Is door de directie verslag uitgebracht over, het boekjaar 1936. Het totaal verzekerd bedrag op ultimo December 1936 be- herverzekering f 436.882.971 Het ie een ieder wel eens overko men. dat h(f menschen ontmoette van wie hij den indruk kreeg, dat gU trotsch^ verwaand en zelfs grof waren terwijl hem later bleek, dat het enkel maar verlegenheid was, die hun on treden had beheerscht. Verlegen menschen zijn er vele, en hun verlegenheid brengt mee, dat zij zich geen houding weten te geven. Zij stellen zich aan, bewust of onbewust, en in hun angst en verwarring doen zij dingen, gebruiken zij woorden, of nemen zij een air aan, waardoor zij anderen een geheel verkeerden dunk geven van hun persoon en hun ka rakter. Ofwel zij zeggen en doen heelemaal niets, en maken dan een indruk van stugheid en stuurschheid, die geen anderen naam verdient dan onbehol penheid. HILVEMHl M II. 391 M. (V tHA-ullzendlng) 8.00 Orapiofoonplaten. 8 0S Propagandis tische causerie 8 10 Oram pl 9.30 Keu ken wenken. 10 20 Gramofoonmuzlek 12 00 VARA-Orkest 12 45 Orgelspel 1.15 1 45 Vervolg orkestconcert. 2 00 Oram pl. 2.30 Voor «Je vrouw 3 00 Voor de kin deren. 5 30 ..De Flierefluiters” m. m. v. sol Ut. 7,oo Zang. 8.00 Herh SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia 8 20 Ram blers 8.50 Declamatie. 9 00 VARA-Groot- orkest m m. v. soliste. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgel en viool. 10 30 Melody Circle” en gramofoonmuzlek 11 3012.00 Gramofoonplaten. Verscheiden leden betreurden het, dat het tot 1936 moest duren, aleer een publiekrechteHjke regeling van de collectieve arbeids-overeen- komst bü de Staten-Oeneraal aanhangig werd gemaakt. Eenige leden verklaarden zich minder inge nomen me; de indiening van dit wetsontwerp Volkomen erkennende den goeden invloed, dien de collectieve arbeidsovereenkomsten op de verhoudingen tusschen werkgevers en werk nemers hebben gehad, schreven zij dien voor namelijk toe aan het feit, dat deze overeen komsten slechts vtUwillig konden worden ge sloten, zoodat dus rekening moest worden ge houden met hetgeen wezenlijk bereikbaar aas. Nu bepalingen dezer arbeidsovereenkomsten verbindend kunnen worden verklaard, vreesden deze leden, dat in vele gevallen de rechten der minderheid in het bedrijf sullen worden onder drukt en dat allerlei regelingen -kunnen worden vastgelegd, die op vrijwillige wijze niet tot stand zoudep zijn gebracht. Enkele leden kenschetsten dit wetsontwerp als een voorbeeld van verkeerde ordening. Andere leden weerspraken nadrukkelijk de meenlng van eenige leden, als zou den de bestuurders der vakvereenigin- gen functionarissen van politieke |>ar- Het Coventry Hippodrome Orkest. 12.50 1.20 Gramofoonmuzlek. 2.10 Het Wigs ton Temperance Orkest m m v. -- - Piano voordracht 3.20 Vesper, pl. 4 20 Sportnieuws. 4.50 I kest. 5.20 Berichten. 5.40 Fransche cause rie. 6 00 Orgelspel. 6.35 Viool en cembalo 7.00 Muzikale causerie. 7 20 RadMtooneel. 8 20 Berichten 8.40 BBC-Orkest^m m. v solist 9 40 Discussie, 10.10 Het Cellini- Trio. 10.35 Het BBC-Dansorkcst. 10.50 11.20 Dansmuziek (gr.pl RADIO PARIS, 1848 M. 1120 VUciano- orkest en zang. 1.20 Gramofoonplaten. 3.20 dito. 3A0 Zang. 4 50 dito &O6 Oram pl 7.35 Zang. 7.50 Literair-muzikaal pro gramma. 9.50 Gram.pl. KEI LFN, 4M M. 1120 SA-Orkest 12.35 Landesorkest Gouw Baden en solisten. 1.35 Omroepkwlntet 3.50 Omroep-Amu- sementsorkest. 5.25 Omroepklelnorkest én solisten. 7 35 R(jkszending„Plan und Gestaltung”. 8 06 Llteralr-muztkaal pro gramma 9.5011.20 Hans Bund’s orkest en mandollnekwartet. BRUSSEL, 322 rh 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 1230 Klein orkest. 12.50—130. 5 20. 5.60 en 6.35 Orampl 7.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.30—10.20 Oram pl. 184 M.: 1130 Gramofoonplaten. 1150 Kleinorkest 12.30 Salonorkest. 12.50 1.20 Gramofoonplaten. 4 30 clemor and his Lucky Stars. 5 35 Kamermuziek. 630 Zang. 730 Omroeporkest. 830 Reportage. 8.35 Gevarieerd programma 9.30—10.20 Gramofoonplaten DEI TSCHI.ANDSBNDKR, 1571 M. 7 30 Militair concert 8 06 Rfjkszending „Plan und Gestaltung”. 8 35 Het Stedelyk Or kest van Düsseldorf 9.40 Politiek over zicht. 10301130 Otto Kermbech’s dans-s orkest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14