rd ONS BLAD Generaal Mola Eibar en Durango zijn binnengerukt I Britsche kruiser grijpt in Vrees voor onrust in Roemenië IS w- Het nieuws van heden ZOU DE BAROMETER Eden’s bezoek aan Brussel De 4O-urenweek in Parijs Mgr. Berning bij Hitler GAAT MUSSOLINI NAAR BERLIJN? JOH. LAUWERS PAYCLOr 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ^1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No JAARGANG DERTIGSTE De rooden lieten Eibar brandend achter zes mijl niet erkend Het Fransche kabinet vergadert Melaatschen worden gefusilleerd Veroni van Een zeegevecht aan de Spaansche Oostkust De Britsche expeditie in Waziristan Een interview met Koning Carol Een dorp loopt leeg uit protest tegen boete De wereldexpositie op 24 Mei geopend Het autobus-conflict te Londen Mijnwerkers vallen politie aan iaardiging over optreden nineesche autoriteiten Geen buitengewone besprekingen of besluiten Zijn ernstige moeilijkheden, zelfs burgeroorlog, te wachten? Onderhoud met Hitler in den a.s. zomer? Ongeregeldheden in het steenkool- gebied van Nottingham I Hevige vuurgevechten te Granada als gevolg van een mili tairen opstand? Kleine ongeregeldheden tusschen voor- en tegenstanders DINSDAG 27 APRIL 1937 175 OQKVON BLOMBERG OP REIS NAAR ROME? f ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT -8 BLADZIJDEN ALLE kamers met ontbijt f 3^ F. F. Nieuwe arrestaties te Moskou De Bisschop van Osnabriick doet een beroep op den Fuehrer Het Ministerie van Arbeid treedt bemiddelend op Gunstige omstandigheden dienen af gewacht voor een Duitsche garantie aan België ■OTEL-CAFE.RESTADRANT DIJJERS Generaal Roeder brengt ook Hitler een bezoek Territoriale limiet van Ex-prins Nicolaas naar Weenen De Almirante Cervera wordt ver boden een Britsch schip te praaien x s N OORD -H DLL ANDSCH DAGBLAD wicht in dat O O dat X SJANGj Koning Carol r Stand o* Dinsdag s «w v-m.: 7694 Vorige stand: 75U Twaalf vliegtuigen hebben, aldus deze be richten, boven de stad verkenningsvluchten uit gevoerd, waarna zeven toestellen één der willeen hebben gebombardeerd. Gezien het optreden der luchtmacht, vraagt men zich af, of wellicht sprake is van een mi litairen opstand. Ik zeg niet, antwoordde Koning Carol hier op, dat het onmogelijk is, dat wij morgen of overmorgen in Roemenië moeilijkheden ernstige gebeurtenissen wellicht sol len meemaken. LONDEN, 26 April. (Havas.) De .Dally He rald" bericht dat Hitler en Mussolini In den komenden zomer een onderhoud zullen hebben te Berlijn. De volgende maand zal Von Neurath een bezoek brengen aan Mussolini, om de bij zonderheden van het onderhoud te bespreken, dat ten doel zou hebben de „as Rome-Berlljn’= te versterken. eugu- 'eyen- iten Ben reen rzet iche 1). nsche lt of— oerst van zacht zeer i van lera, aoo sche 26 April (Reuter). Volgens hier richten zijn zestig leprozen, die in het zenddRpshospitaal te Joengkong, Kwantoeng, werden verpleegd, op last der plaatselijke auto riteiten weggevoerd en terechtgesteld. Dit be richt heeft In medische en andere kringen te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt. De laatste weken zijn nog meer gevallen van fusilleering van leprozen in de provincie Kwan toeng bekend geworden, doch het aantal was dan steeds veel geringer. JERUZALEM, 26 April (D.NB.) Het door Arabieren bewoonde dorp Hittln bij Tiberias In Palestina is door de autoriteiten van het land gestraft met een gemeenschappelijke boete van 133 pond sterling. Uit protest daartegen heeft, met uitzondering van eenige oude mannen en vrouwen, de geheele bevolking het dorp ’ver laten. PARIJS, 26 April (Havas). Het ministerie van handel deelt officieel mede, dat de plech tige opening der wereldtentoonstelling 1937 op 24 Mei zal plaats vinden. Op 25 Mei zal de ten toonstelling voor het publiek geopend worden. wereldoorlog kwijtgeraakt. genuren de steden Durango en Eibar binnengerukt. Europa en de geneele wereld maken een tijd perk van ernstige schokken door. Ik zal echter Ravage sprak den Koning over de groote ongerustheid, die in sommige bevolkingskrin gen, oa. de Joden, bestaat voor een burger oorlog. Volgens hem verwachtte men in be paalde kringen, Joodsche zoowel als andere, moordpartijen. niet dulden, dat de openbare orde door wien ook wordt verstoord. Koning Carol verklaarde voorts ten aanzien van de bultenlandsche politiek, dat deze onge wijzigd blijft. Voor ons, zeide hij, blijft de Klei ne Entente de hoeksteen der politiek in dit gedeelte van Europa. ho- ken nd: fan der nog bet ran »en- rerk lan glet voor tam- over Rot- con- Taser was mwe f na loord ven- n de 'at de r- ■c aan- met Peters 1 kop er de ‘PPor- ria de puien. ZU konden echter als gevolg van de terug houdendheid en de' strenge censuur op tele grammen en brieven geen enkele bijzonder heden mededeelen. Den uit Gibraltar komenden journalisten werd vandaag verboden, zich naar La Linea te begeven. Midden in de stad en toch rustig gelegen PARIJS, 26 April (Havas). In een interview, dat Koning Carol den spe- cialen verslaggever van het blad Ce Soir, Mark Ravage, heeft toegestaan, gaf hü toe, dat de mogelijkheid van een wijziging in de regeering niet uit gesloten is. Zn het door den wereldoorlog zwaar geteisterde Yperen heeft men alle huizen weer opgebouwd zooals ze in 1914 waren. Ook de kathedraal is weer herrezen. De ruïne op den voorgrond herinnert nog aan de ontzettende dagen van den wereldoorlog Scherpe aanval op Engeland Generaal Queipo de Llano heeft, volgens Havas, in zjjn radiorede van Maandag avond een heftigen aanval gericht op Enge land. BOEKAREST, 26 April. (Havas). Ex-prins Nlcolaas van Roemenië is aan boord van zijn particulier vliegtuig met zijn echtgenoote naar Weenen vertrokken. HU zal in de toekomst den naam Nlcolaas Brana dragen. BRUSSEL' 26 April. (Havas). Hedenmid dag om vUf uur is Eden met zUn echtge noote op diet kasteel Laeken door den ko ning op de thee ontvangen. De nieuwe Belgische minister van Justitie De la Veleye heeft, verge zeld van minister-president Van Zeeland, een bezoek aan den Koning gebracht Deze laatsten zouden, na de kust van het door de rechtschen bezette gebied te hebben beschoten, zijn teruggekeerd. De torpedojagers beantwoordden bet vuur, waarna de rechtsche oorlogsbodems zich verwijderden. Volgens de Daily Herald sal Mussolini in den ix temer een bezoek brengen aan Hitler te Berlijn. treedt in het Londensch auiobusbedrUf tegen 1 Mei te voor- komen. BERLIJN, 25 April. Z. H. Exc. Mgr. Staats raad dr. Bemlng, de bisschop van Osnabriick. is, naar de Telegraaf meldt, door Hitler op zUn landgoed „Berghof* by Berchtesgaden ontvan gen. BU die gelegenheid schijnt Mgr. Berning den Fuehrer in naam van het Duitsche Epis copaat een reeks problemen op KerkeHjk en geestelijk gebied te hebben voorgelegd, en den regeeringschcf te hebben verzocht zijn invloed te doen gelden ten einde een verdere verscher ping van de tegenstelling tusschen de Katho lieke Kerk en de nationaal-socialistische staats- en partij-instanties te vermijden. BERCHTESGADEN, 26 April (D-N.B.) Rjjks- kanseller Hitler heeft den Hongaarschen minis ter van oorlog, generaal Roeder, die een bezoek aan de Duitsche weermacht brengt, ontvangen. Roeder, die morgen uit Berlijn vertrekt, zal vermoedelijk nog een officieel bezoek brengen aan Weenen. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Ondanks de in acht genomen discretie meent men toch te weten, dat Eden, Van Zee- land In Spaak eensgezind geconstateerd 'hebben, dat het onder de huidige omstan digheden het beste is een zekere pauze in acht te nemen en gunstige omstandigheden af te wachten om te trachten voor België een Duitsche garantie te krijgen binnen het kader van een Westelijk Pact. LONDEN, 26 April (Reuter) Het Brit- •eche’ ministerie van Arbeid heeft zich tot de Londensche autobusmaatschappy en den bond van transportarbeiders gewend, om te bereiken, dat het uitbreken van een sta king op 1 Mei vermeden wordt. Lord Ashfield, de president van den raad voor het personenvervoer in het district Londen, deelt mede, dat deze raad den vertegenwoordi gers van het autobuspersoneel heeft aangebo den het onderzoek naar de vraagstukken, voor de oplossing waarvan onderhandellngen zyn geopend, een maand uit te stellen. Aangezien dit voorstel van de hand is gewezen, stelt Ash field het personeel verantwoordelijk voor de staking, welke, naar Ashfield zegt, het publiek ernstige ongemakken bezorgen zal in verband met de kroningsfeesten. In het communiqué wordt tenslotte de wensch tot uitdrukking gebracht, dat over de eischen van het personeel een openbare enquête zal worden Ingesteld. Volgens het communiqué zijn de arbeidsvoorwaarden en de loonen van dit personeel gunstiger dan elders in Groot-Brlt- tannië. Tusschen het rechtsche oorlogsschip en de Shropshire werden, naér verluidt, telegrammen gewisseld. Hierdoor zouden de rechtschen meester ge- worden zijn van het moeilykste terrein en van 'jen der volgens de linkschen meest versterkte punten aan hét front van Biscaye. SIMLA, 26 April (Reuter) De zuiverings actie in Waziristan duurt voort. De tweede in fanteriebrigade trekt op in de richting van het dal van de Khalsora. Zij ontmoet geringen te genstand en slachtoffers zijn niet gevallen. Men meldt, dat vijandige stammen een dorp bij Deraismailkhan (Noordwest-provincle) heb ben aangevallen. Zij hebben twee Hindoes mede gevoerd en dertig winkels geplunderd. Gandhl heeft ontkennend geantwoord op de vraag, of hij zelf het initiatief zou nemen voor een onderhoud met den onder-koning. Te Parijs werd de invoering van de wet op de 40-urige werkweek in winkels en magazijnen in toepassing gebracht. Eden door den Belgischen -■ Koning te Laeken ontvangen. In Nottingham kwam het tot ongeregeldheden tusschen mijnwerken en politie. Het Britsche ministerie van Arbeid bemiddelend op teneinde een staking De gedelegeerden van'tie federatie van trans portarbeiders en de gedelegeerden van de maat schappij voor gemeenschappelijke transporten in het Londensch gebied zijn op Initiatief Van den minister van arbeid in diens ministerie bijeen gekomen. Na twee uur te hebben beraadslaagd besloten de partijen afzonderlijk te vergaderen. Te Den Haag heeft de R. K. staatsparty .een landdag gehouden, welke «eer geslaagd is. Binnenkort Is de benoeming te verwachten van jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, thans bur gemeester van Beek (L.), tot burgemeester van Maastricht. Ruim dertigduizend kleinhandelaren uit Parijs en omgeving hebben vanmiddag In het Vélodrome d’Hiver een-^vergaderlng gehouden, waar zij een motie aannamen tegen de toepas sing van de veertlgurige werkweek in hun be drijven. Incidenten hadden niet plaats. FRONT VAN BISCAYE, 26 April (Havas) De speciale verslaggever van Havas aan het front van Biscaye meldt, dat de regee- ringstroepen Eibar ontruimd en deze stad in brand gestoken hebben. BUITENHOF 42 DEN HAAG De staatscourant van het rechtsche Spanje publiceert een verordening, waarbij de groet van de falanxlsten tot „nationalen groet” ver klaard wordt. Deze groet moet gebracht wor den by het voorbijdragen van de nationale vlag en bij het zingen van het volkslied. Volgens berichten uit serieuze bron heb ben zich gisteren te Granada onlusten voor gedaan. In berichten, die te Valencia zijn binnengekomen, wordt gesproken van he vige vuurgevechten, die in verscheidene wijken van Granada waren geleverd. MOSKOU, 26 April. (D.N.B.) Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, Is eenige dagen geleden ook de directeur van de groote opera te Moskou, Moetnych, gearresteerd. Moetnych en Ljadof, de kortgeleden gearres teerde directeur van den kleinen Schouwburg, zouden in relatie met Yagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en ver trouwensman van Yagoda in de Gepoe en latere volkscommissaris der posterijen. Prokof- Jef, zou thans gearresteerd zijn, nadat hij enkele dagen na de arrestatie van Yagoda zon der opgave van reden van zijn functie van plaatsvervangend postcommlssarls was onthe ven. Voorts zijn nog verschillende hooge Gepoe- ambtenaren in hechtenis genomen. HIJ begeeft zich naar Allahabad, waar een comité van actie van het Congres zal bijeen komen, om. naar men veronderstelt,- te beslis sen over de ten aanzien van de Impasse, waar in men met de constitutloneele kwestie is ge raakt, te volgen gedragslyn. In bepaalde kringen in ernstige moeilijkheden, worden gevreesd. Durango en 'Eibar zonden door de rechtschen rijn veroverd; te Granada zou een militaire op stand rijn uitgebroken; een zeegevecht aan de Spaansche Oostkust- De Britsche kruiser Shropshire verbiedt de Al mirante Cervera een Britsch schip te praaien. Men zal de besprekingen tot; dit doel voort zetten te Parijs, Ixmden en Brussel. Aan beide kanten toont men zich hedenavond voldaan over de gedachtenwisselingen, die gevoerd zijn Het Belgische telegraaf-agentschap meldt nog nader, dat men in de omgeving van Eden ver klaart, dat de Engelsche en Belgische staats lieden in het algemeen verschillende proble men he' ben bestudeerd, daar er eigenlijk geen onderhandellngen gevoerd zijn, maar bespre kingen en gedachtenwisselingen, die gevoerd zyn in een vriendschappelyke sfeer en die het voorspel kunnen vormen voor nieuwe bespre kingen. Men voegt hieraan toe, dat niet meer hierover gezegd kan worden, teneinde geen verwachtingen te wekken, die ongegrond zou den blijken. Aan de Oostkust van Spanje hebben de rechtsche kruisers Can^ias en Baleares gisteren het vuur geopend op torpedojagers der regeering. Volgens het Duitsche nieuwsbureau heeft men vernomen, dat de troepen van Franco Eibar en eenige heuvelstellingen in het Noorden der stad hebben bezet. De regeeringstroepen hebben vanmorgen den terugtocht ten uitvoer gelegd langs den weg Durango-Bilbao. Deze beweging werd voltrok ken onder het vuur en de aanvallen van de rechtsche luchtatrljdkrachten. De regeerings troepen hebben een zeer groot aantal burgers met zich mede genomen. LONDEN, 26 April. (Reutef) Te Londen wordt vernomen, dat de Britsche kruiser Shropshire geweigerd heeft toe te staan, dat de Spaansche kruiser Almirante Cervera een met steenkolen geladen Britsch schip praaide op nes mijl afstand van de Spaansche kust. De Shropshire weigerde echter een territo riale limiet van zes myi, zooals de Spaansche kruiser dit eischte, te erkennen. De Almirante Cervera was vergezeld van den pantserkruiser Espana op het oogenblik van de ontmoeting met de Shropshire, terwyi de tor pedojager Fury tezamen met de Shropshire in deze wateren patrouilleerde. De toestand, die ontstaan Is door het aan komen van een zeker aantal Britsche koopvaar- djjschepen in Bilbao, heeft het onderwerp uit gemaakt van een verklaring in het Lagerhuis door Lord Cranbome, die zeide: „Ik ben op de hoogte van de aankomst te Bilbao van vijf En gelsche schepen. De ervaring van deze schepen geeft echter niet aan, dat een wijziging is ont staan in den toestand sedert de door Eden op 20 April afgelegde verklaring (hilariteit bij de oppositie), volgens welke de Inlichtingen, waar over de regeering beschikte, haar niet in staat stelden den scheepvaarders aan te raden Bilbao binnen te varen, maar dat dit ook voor andere havens, zooals Santander, Gljon een zeker ge vaar met zich mede bracht, dat echter van dag tot dag „varieert". Te Bilbao is het Britsche vrachtschip Sheaf Garth aangekomen. Het schip heeft op weg naar Bilbao signalen gewisseld met een Britschen torpedojager, die het schip tot de territoriale wateren volgde. De rechtsche kruiser Espana, die zich buiten de baai ophield, verdween toen in Westelyke rich ting. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft Instructie gekregen, by de rechtsche autoriteiten te Salamanca een protest in te dienen naar aanleiding van het optreden van de rechtsche oorlogsschepen tegenover drie Britsche koop vaardijschepen, die Vrydag j.l. levensmiddelen naar Bilbao hebben vervoerd. PARUS, 26 April (Havas) De toepassing van de wet op de veertig-urige werkweek heeft het aanzien van Parijs niet veel veranderd. Even als vroeger zijn de groote magazijnen en de le vensmiddelenwinkels, welke veel personeel In dienst hebben, gesloten. Een aantal zaken is evenwel, overeenkom stig een beslissing van de hooge handels- federatie van Parijs, geopend. Aan de ingangen van deze winkels staan groote borden, waarop staat aangekondigd, dat het personeel, in over eenstemming met de directies, niet langer dan veertig uren per week werkt. De politie is voorbereid op eventueele onge regeldheden en heeft een aanzienlyke macht samengetrokken op de voornaamste punten. Vanochtend om tien uur werd een kleine scher mutseling geleverd tusschen aanhangers en tegenstanders van de veertig-urige werkweek voor een groot magazyn op het plein Richelieu- Drouot. De politie verstrooide de ordeverstoor ders. ROME, 26 April. (Havas) De correspondent te Berlijn van de Piccolo bericht, dat het gerucht gaat, dat Von Blomberg naar Rome zal komen, om officieel tegenwoordig te zijn bij het feest van de stichting van het imperium. Sprekend over de Britsche schepen, die de blokkade der Noordspaansche kust hadden ge broken, zeide hij; „Het is mogelijk, dat een Spaansche zeeman, die op de vloot der nationalisten dient, zijn plicht doet. In dat geval zal er Iemand aansprakeiyk zijn voor het resul taat. Vernomen wordt, dat de Engelsch-Belgl- sche besprekingen vanavond zullen eindigen met een laatste onderhoud tusschen Eden en Van Zeeland. Eden zal morgenochtend op het stadhuis ontvangen worden en vervolgens een intiem noenmaal by Van Zeeland te Boltsfort gebruiken. Daarna zal, als gemeld, hij per vliegtuig naar Londen terugkeeren. Drie en negentig kleine ambtenaren van finan ciën In.t district Bannu, onder wie zich Hindoes, Mohammedanen en Sikhs bevinden, hebben „en masse” ontslag genomen, zy verklaren in ver band met het ontvoerlngsgevaar niet te kunnen gehoorzamen aan het bevel in hun plaatsen te biyven met hun gezinnen, vier hunner leiders zyn in arrest gesteld. Roemenië «ouden zelfs burgeroorlog. Ondanks het scherpe toezicht, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten aan de grens tusschen Spanje en het gebied van Gibraltar hebben Ingesteld, hebben perso nen, die vanmiddag uit Sevilla zyn aange komen, bevestigd, dat te Granada een op stand was uitgebroken. LONDEN, 26 April (Havas) Zaterdagavond zyn ongeregeldheden voorgekomen in de mijn stad Harworth in het graafschap Nottingham. Een aantal politiemannen stelde een onder zoek in, toen zy plotseling door de mijnwerkers werden aangevallen. Er ontwikkelde zich een waar straatgevecht, dat eerst eindigde, toen de politie na midder nacht versterking had ontvangen. Talrijke personen werden gekwetst; de politie verrichtte verscheidene arrestaties. Groot-Brlttannlë is sinds den van lieverlede al zijn prestige Italië is er, door de verovering van Abesslnlë, in geslaagd het zich nog meer koest te doen houden, en thans zal deze overwinning defini tief Engelands ondergang bezegelen.” Een speciale correspondent wan Havas seint nader: De troepen van generaal Mola zyn in de eerste mor- PARIJS, 26 April (Havas) Omtrent de zitting van den kabinetsraad is een communi qué uitgegeven, waarin o.m. wordt medege deeld dat Vrijdag as. de interpellaties over de algemeene politiek der regeering behandeld zullen worden. Vincent Auriol heeft een uit eenzetting gegeven van den financleelen toe stand, waarmede de raad het geheel eens wai. De minister verklaarde bereid te zijn alle in lichtingen te verstrekken over den werkelljken toestand van de financiën en te antwoorden op de verschillende geruchten, die men te dien aanzien in omloop heeft gebracht. Vervolgens bracht de minister van koloniën uitvoerig rapport uit over zijn reis naar FranschWest- Afrika, terwijl de minister van Landbouw ont werpen ter kennis bracht betreffende regeling van landbouwschulden e.d. Voorts is uitvoerig gesproken over aanmoediging van groote ge zinnen, gezinstoelagen, schadeloosstellingen voor gezinslasten. Na afloop van den kabinetsraad heeft Vin cent Auriol den journalisten medegedeeld, dat de regeering de aangenomen lijn blijft volgen. Er bestaan geen plannen voor een nlepwe leenlng op langen termijn. Georges Izard, de vice-voorzitter van de arbeidscommissie der Kamer heeft den minis ter-president een schrijven doen toekomen, waarin hij de regeering verzoekt een wetsont werp In te dienen, waarbij de eerste Mei tot nationalen feestdag zou worden verklaard. De minister-president heeft in zyn antwoord ver klaard, dat het hem niet mogelijk leek van de beide Kamers spoedig een besluit te krijgen, waarbij 1 Mei 1937 reeds tot nationalen feest dag zou worden verklaard, maar dat de regee ring bereid is zich voor de administraties en diensten, die aan haar gezag zfjn onderworpen, aan het beginsel van dit voorstel te houden. De premier heeft dus besloten instructies in dezen zin te geven aan de chefs van de admi nistratie en openbare diensten. Het Prinselyk echtpaar wordt heden op het paleis Soestdjjk uit Duitschland terug verwacht. Besluiten van de commissie-Gerbrandy in ver band met verdere verlaging der monopolie- heffingen. De inrichting van het Nederlandsch paviljoen op de aa. wereldtentoonstelling te Parijs. Het Comenius-mausoleum te Naarden wordt op 8 Mei plechtig geopend. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende verbindend- en onver- bindendverklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten. 6—S ft—2 JOt s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1