Landdag R.K. Staatspartij EXPOSITION MEER BURGERZIN GEWENSCHT INTERNATIONALE Philipsfabriek in Argentinië M0N0P0LIEHEFHNGEN VERLAAGD MASSALE BETOQGING TE DEN HAAG DINSDAG 27 APRIL 1937 onze Bewaart de eenheid! G. van der Aa *9* F. Bach Rede De nieuwe Kantoeng Rede M. P. van der Weyde TAKEL OP HET HOOFD Onze koloniën Rede ir. L. J. M. Feber De inrichting Telegrammen Dieven maakten 800 buit A Opening Nederlandach paviljoen op 28 Mei W ereldt entoonstelling te Parijs Het honderdste schip geconvooieerd Nederlandsche pelgrims te Rome Nieuwe burgemeester van Maastricht DE TELAMON VERLIEST EEN SCHROEF INBRAAK IN FABR1EKS- KANTOOR tal eminente aprekera zet beginselen op politiek gebied uiteen De oud-consul-generaal van België en gevierd assuradeur overleden Benoeming van jhr. mr. W. Michiels van Kessenich te wachten Slotwoord van mr. E. M. J. H. Bolaiua Party- en fractievoorzitter mr. C. Goaeling 5 o 1937 Rede A. J. Loerakker Het openings-woord werd uitgesproken door mr. Rede W. Steinmetz l i t t 1 Het volgens zeer i r i i i Mgr. Diepen draagt in de Cata comben een H. Mis op Technische besprekingen over den bouw Tot op heden ia tweemaal convooi geweigerd Besluiten der commiaaie- G er brandy gebied van moderne kunsten, nUverheid en handel. t B r t r b B i en dat werkgevers in het deel- aan militaire herhalingsoefentn- i gereede aanleiding meenen te wordt door de firma BogUnan te Verder een doopvont naar ontwerp In het St. Antonius gasthuis te Utrecht is na een kortstondige stekte, overleden de* heer O. van der Aa, lid der firma Blom en van der Aa te Amsterdam in assurantiën en oud consul-generaal van België. Sedert den aanvang van den convooidlenst door Nederlandsche oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar op 17 Maart jl., ia, naar wy ver nemen, 34 April het honderdste schip door de In de Spaanse he wateren gestationneerde Ne derlandsche scheepsmacht door de Straat van Oibraltar geconvooieerd. Van de» 100 schepen werden 31 door Hr. Ms. r i I Onder geestdriftige ovaties besteeg de heer Goteling het podium tot het uitspreken xljner Hertog Hendrik. «7 door Hr. Ms. Java en 3 door ondenseebooten begeleid In de» periode werd tweemaal convooi ge weigerd voor schepen, waarvan niet met vol komen aekerheld vaststond, dat sü een onschul dige lading vervoerden. De directie van de K. N. 8. M ontving een telegram, dat het stoomschip Telamon” tua- schen Sicilië en Sardinië zyn schroef verloren heeft. In het telegram werd echter tevens ver meld. dat het stoomschip Stella van de»lfde reederU het schip op sleeptouw aal nemen, met bet doel het in Biaerta binnen te brengen. In den nacht van Zondag op Maandag ie te Barneveld inbraak gepleegd in het kantoor van de metaal wapenfabriek van de firma R. van Schothorst. Men heeft zich toegang verschaft door het uitzagen van een raamshiiting, waarna in het kantoor een stalen archiefkast werd opengebroken. Ben bedrag van achthonderd gul den ia ontvreemd. In de kast was voor een groot bedrag aan zegels geborgen. Da dieven hebben de» onaangeroerd gelaten De politie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij *U gebruik maakte van een politiehond uit Amersfoort. i i B I. 1 t twee opzicht F TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNMT, WETENSCHAPPEN. L ETTEREN EN SPORT Inl. I>u de Scheepvaart- en ReHhureaux en het Comité van Propaganda ftUU-NOVCMBM 1937 Voorverkoopcontracten roggebloem: Aar. de commissie is ter kennis gebracht een toe»gging van de regeering, volgens welke aan fabrikanten van roggebloem en roggemeel als nog restitutie van monopoltehefflng over hunne voorraden product per 4 en 35 April 1937 zal worden verleend. In verband daarmede heeft zij de volgende beslissingen genomen: le. De prijs van de op 4 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelten van voorverkoopcontrac ten roggebloem en roggemeel wordt verminderd met t 050 per 100 KG., welk bedrag over de sedert dien datum Inmiddels afgeleverde en gefactureerde hoeveelheden alsnog aan de af nemers zal worden gerestitueerd. 3e De in sub le bedoelde prijsvermindering wordt voor het op 35 April j.l. nog niet uitge voerde gedeelte van vorenbedoelde contracten gebracht op f 1 per 100 K.G. 3e. De prijs van het op 35 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van voorverkoopcontracten roggebloem en roggemeel, welke afgesloten zijn na 4 April 1937, wordt verminderd met f 0.50 per 100 K.G. De Nederlandsche handelamiaaie was by de plechtige inwyding tegenwoord ig Voorverkoopcontracten tarwebloem B: Ten aanzien van eventueele wijzigingen in den prijs van tarwebloem B, voorzoover betreft het op 35 April 1937 nog niet uitgevoerde ge deelte van loopende voorverkoopcontracten. kan de commissie vooralsnog geen uitspraak doen, aangezien de gegevens voor het bepalen van eventueele prijswijziging als hier bedoeld haar nog niet bekend zijn Hoewel de openingsdatum van de tentoon stelling zelf door de Fransche regeering nog niet definitief is vastgesteld, zal deze volgens alle waarschijnlijkheid in het begin van de laatste week In Mei zijn. De heer De Bte Leuvellng Tjeenk, die dezer dagen nog eens een rondgang heeft gemaakt over de tentoonstellingsterreinen, verklaarde, dat het inderdaad te verwachten Is. dat het geheele complex der Wereldtentoonstel ling tegen dien tijd gereed zal zijn. Naar wy vernemen, is zeer binnenkort te verwachten de benoeming van Jhr. mr. W Mi chiels van Kessenich, thans burgemeester van Beek (L.), tot burgemeester van Maastricht. Jhr. Michlels van Kessenich is 35 Jaar oud en gehuwd met Jonkvr. E van Meeuwen, uit ’s Hertogenboach. Men bericht ons per luchtpost uit Buenos Aires: De fabriek werkt reeds eenlgen tijd. Eerst in den laatsten tijd hééft de fabriek haar huldigen vorm bereikt van in alle volkomenheid ge outilleerd- Industrieel etablissement, en is tot een der grootste fabrieken in de» branche in Buenos Aires geworden. Tevens is het een experiment, dat zoowel hier als ook In Nederland met belangstelling gevolgd wordt. Hët Argentynsche systeem van bescher ming der'nationale Industrie, zoodra de» zoo ver gevorderd Is dat haar uitbreiding tot zy de nationale behoeften dekken kan verwacht mag worden, heeft tal van Europeesche en Noord- Amerikaansche industrieën, welke naar Argen tinië exporteerden, van de» markt beroofd. De natuurlijke oplossing was om, in plaats van In- dustrieele producten te exporteeren, de» in het land zelf te gaan maken, en Philips heeft te de» een voorbeeld gegeven. Naar men weet hebben de Erven Lucas Bols dit voorbeeld gevolgd. Wij gaan thans den Landdag sluiten en wij willen dat niet doen zonder een dankwoord aan de autoriteiten, die onzen Landdag hebben bezocht, aldus mr. Bolsius. die voorts ook den sprekers en allen medewerkenden dank bracht. Velen zijn uit Den Haag en omstreken ge komen om de» woorden te hooren. Het moge zijn resultaten dan ook doen blijken bij den uitslag van den stembusstrijd op 36 Mei! Mr. W. O. van Breda, die begon met voor de» verkiezingen den elsch te stellen, dat het goede door ons in een strijd van tientallen jaren Verkregen niet verloren zal rpogen gaan.. Welkom heette spr. alle aanwezigen uit de kringen Den Haag en loeiden, in het bijzonder Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot seminarie Warmond, Mgr. J. M. van der Tuyn Deken van Den Haag, Mgr. Dr. Th. Verhoe ven, directeur van het R. K. Onderwijsbureau. Mgr. J. H. Nlekei, directeur van het PhMoso- phlcum en de beide Ministers Mr. L. Deckers en Mr. J. van Schalk. Op Dinsdag 3b April, den dag voor het vertrek der Nederlandsche handelsmiule uit Buenos Aires, is in het bijzijn van Jhr. Van Kamebeek en alle mlssle-leden de nieuwe fabriek van de N. V. Philips gloei lampenfabrieken, hier „Philips Argentina” genaamd, plechtig Ingewijd. itaatspartij wil 'de samenwer- én standen in Ondanks de» twee voorbeelden is ons land In dit opzicht eenigszins achter. Industrieele ondernemingen vestigen hier fabrieken met Engelsch. Dultach, Noord- Amerlkaansch kapitaal in alle mogelijke branches, en voor Nederland zou op dit ge bied stellig nog veel te doen zijn. Ondanks het weinig aanlokkelijke weer kwamen de vele duizenden deelnemen en deelneemsters reeds vroegtijdig het ontzag lijk graate Houiruat-terrein te Den Haag betreden, dat voor de gelegenheid van den tempo-tanddag der R. K. Staatspartij fees telijk versierd was met tallaow vlaggen'en vaandels, die in hun kleuren-veelheid het alles een vrooiyk en levendig aspect gaven. Op velerlei terrein heeft de heer O. van der Aa zich bewogen en door particulier- en ovei- heidslnitlatief werd zijn hulp en raad Ingewon nen. Hoevelen is hij niet als consul-generaal van België van dienst geweest! Hoeveel deed hjj niet voor de Belgische vluchtelingen in de droeve oorlogsjaren. Voor een goede verstand houding tusschen de twee broederlanden België en Nederland heeft hU buitengewoon veel met groot succes gedaan. Door familiebanden was zijn gezin eens met dit land verbonden, doch de dood bracht veel leed over dezen mensch, die zoo hartelijk kon deelnemen In het lief en leed van anderen. De overledene was familie van den bekennen schrijver en vroegeren mede-hoofdredacteur van ..De Tijd” M. W. van der Aa. Velschillen de onderscheidingen mocht de heer O van der Aa in zijn werkzaam leven ontvangen. De beer W. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer, stelde de vraag: „Zyt gij gereed tot den strijd?” Onze strijd op politiek gebied is er een om het behoud van Kerk, Gezin en Maatschappij. Er kan bij ons verschil in tempo bestaan bij de verwezenlijking van maatschap pelijke verwachtingen. Doch één zijn wij in al les. waar het aankomt op de bescherming on- »r hoogste goederen en belangen. De christe lijke beginselen zijn het,'die In on» samenle ving weer tot gelding moeten worden gebracht Er Is honger naar recht en naar liefde in onzen tijd. De gansche ellende in on» maat schappij 1» veroorzaakt door het loslaten van de christelijke beginselen, door liberalen en vrij zinnigen. Communisten en fascisten beloven on der valsche leuzen welstand en herstel, doch wij -als katholieken zullen tegenover hun drij ven een gesloten front stellen. Slechts één partij kan onzen godsdienst be schermen, de partij waarvoor Dr. Schaepman den grondslag legde: de R. K. Staatsparty. Zij stelt zich tegenover communisme en modernen heldendom, door haar eenheid, een eenheid, die niet op slaafsche gehoorzaamheid berust, maar op de innerlijke »kerheid van ons geloofsbe wustzijn. Wij zijn geen partij van de Kerk, maar vóór de Kerk en door onze medewerking aan haar strijd zullen wj) als één gemeenschap de Kerk beschermen en de belangen der volksgemeen schap dienen. Spr. waarschuwde tenslotte nog tegen het eigen dissidentisme en wekte op tot het als één man stemmen op de candidaten van de R.K. Staatspartij. De Inwijding der Phillps-fabrlek heeft met groote plechtigheid plaats gehad. De fabriek werd tijdens het bezoek der missie Ingeregend door Z.Em den Kardlnaal-Aartsbisschop Co- pello, primaat van Argentinië. Het bezoek beperkte zich niet tot de le den der handelsmissie, doch strekte zich uit tot de voornaamste figuren uit het Argentyn- sche handels- en industrieele leven, de kopstuk ken der Nederlandsche kolonie In Buenos Aires, enz. Maandagmiddag omstreeks twee uur heeft bij werkzaamheden aan de nieuwe verkeers- brug te Hedel de 34-jarige arbeider J. de Ble, van de aannemersfirma Den Breejen van den Bout, welke hier een werk in uitvoering heeft, een hijschtakel op het hoofd gekregen. De man bleef bewusteloos op den grond liggen Per brancard werd hij naar zijn woning te Hedel vervoerd, vanwaar hij later naar het Groot-Ziekenhuls te Den Bosch werd ge transporteerd., Men vreest voor zijn leven. eenvoudige lijnen opge trokken paviljoen, dat door zijn groote sober heid niet zal nalaten een opmerkelijken indruk te maken op de mlllloenen bezoekers, is prach tig gelegen aan den voet van de monumentale trap, welke van het terras van het vernieuwde Trocadero naar den Seineoever voert. Bescha duwd door de prachtige boomen. welke overal rondom het Nederlandsche paviljoen staan en welke zelfs op enkele plaatsen door den vloer van het gebouw heenkomen (er zijn opmerke lijk weinig boomen op het geweldige ten toon- stellings-complex omgehakt) is hier door de Nederlandsche architecten een gebouw tot stand gebracht, dat wel een zeer duidelijk beeld geeft van Hollandsche zakelijkheid, vernuft en we zouden haast zeggen gemoedsrust. Architect Eschauzler gaf een overzicht van de zaal voor religieuze kunst, waarin reeds de schilder Charles Eyck voor het grootste ge deelte gereed was gekomen met een enorme wandschildering, waarop gedempt licht zal worden ontworpen door een hoog glas-ln-lood- raam van Joep Nicolas. Links hiervan komt tegen den achterwand een orgel (ontwerp Eschauzler), dat wordt uitgevoerd door de fir ma Flentrop te Zaandam. Verder bevindt zich in deze zaal o.a. een groot beeld van den beeldhouwer Nys, terwijl zich In de onmiddellijke nabijheid hiervan een ijzeren hek zal bevinden volgens 't ontwerp van Nico Witteman. Voor de doorgangen der zaal zjjn mozaïeken ontworpen door een tweetal leerlingen van de Rijksacademle voor Beelden de Kunsten te Amsterdam, J. C. Peeters en J. Voskuil, terwijl naast een wandkleed en vaan dels van mej Joanna Wichmann, tevens nog een ceramiek-mozaïek van Lode Sengers (uit gevoerd door de fabriek Goedewagen te Gou da) en een glasraam naar ontwerp van mej. Ema van Osrclen de zaal sullen sieren. 119 de zaal is een crypte Ingebouwd, waarin een glas-in-lood raam geplaatst Is naar ont werp van prof. Campendonck, dat uitgevoerd Haarlem, van Jan Met de Nachtegaal, het Indië-vllegtulg der K.L.M., dat Maandagmiddag op Schiphol arri veerde, is te Amsterdam aangekomen ir. J. W. E. Thomson, bedrijfslngenieur van de Droog- dok-maatschappij. Soerabaja. Zijn reis naar Nederland staat In verband met den bouw van den nieuwen tinbagger- molen op de werf Gusto te Schiedam ter ver vanging van de verloren gegane Kantoeng. Ir. Thomson zal zoowel op het departement van Koloniën als met de directie van de werf Guste technische besprekingen voeren over den Medegedeeld werd nu, dat telegrammen van aanhankelijkheid, trouw en gehoorzaamheid verzonden waren naar H. M de Koningin en naar Mgr. J. P. Hulbers, Bisschop van Haar lem. Na een korte pau» was het woord aan Er is heel ernstig over de a.s. verkiezingen gesproken, aldus de heer Loerakker, doch zij behouden toch ook een .sportief karakter. De deelnemende partijen, wier aantal ditmaal sterk gereduceerd Is, bieden in zeker opzicht een staalkaart, waaruit men keus kan maken. Niet zonder Ironie wees spr. op de deelname van de - t - Mussert-partU bij de» verkiezingen, terwijl hij KaUlolleke Oardfook de liberale, socialistische en vrijzinnige can- didaten becrltiseerde. De eenzijdige voorkeuren van al deze partijen werden door den heer Loerakker aan de practjjk getoetst, waarbij hij op scherpe wijze stelling nam tegen het on christelijke in al deze partijen en groepeerln- gen Ook waarschuwde spr. tegen steun aan de ..eenmans-wagens", die in het parlement toch onbruikbaar zijn. Op de NSB gaf spr. een sterk-humoristi- sche critiek, waarin hij de gestes van Mussert en de zijnen aan de kaak stelde. Voor de vrijheid, die wij onder on» Regeering en onder de leiding van on» Bisschoppen ge nieten. riep spr. aller steun In bij den komen den stembusstrijd. Eloy en Leo Brom, benevens een altaar met antependium, hetwelk geborduurd wordt door Mevr. Hildegard BromFischer. In de crypte komen een beeld van den beeldhouwer Marl Andriessen en een wandbeschlidering van Otto van Rees. en modem heidendom veiligverzekerd. Doch in de toekomst dient de» venekerlng gehand haafd te blijven en dat is alleen mogelijk op den grondslag van het positief christelijk be gin»! De» grondslag is noodig op alle levenster rein en het program der R.K. jBI deren grondslag vastleggen door king van alle bevolkingsgroepen ons Katholieke volksdeel. bouw van den nieuwen baggermolen, dia geheel geconstrueerd zal worden naar de teekeningen van de Kantoeng en dan ook geheel daaraan gelijk zal zijn. De ponton voor den nieuwen tlnbaggermolen zal echter, zooals reeds gemeld werd, te Soe rabaja gebouwd worden. De molen zelf zal te Schiedam niet worden geklonken en na vol tooiing gedemonteerd worden en gewoon per schip als deklast en rulmlading naar Indië worden vervoerd. Daar zal te Soerabaja het ge vaarte op de ponton gemonteerd worden en worden geklonken, nadat de verschillende proef nemingen zullen zijn verricht. Nadat den aanwezigen was meegedeeld, dat Pater Mr. Dr. D. Beaufort, OTM., wegens lichte ongesteldheid verhinderd was. zijn spreek beurt te vervullen, was het woord aan cfas Tweede Kamerlid, den heer Van der Welfde, die vaststelde, dat we hier vandaag zoo mas saal bijeen zijn, omdat dit hier nog.... mag! Hier mogen wij nog getuigen van onze een heid: nooit zullen wy ons laten vangen door den waan van den dag; voor ons geen dilemma- nationaal-socialisme of communisme; wij zul ten nooit on» eigen slachter worden. Achter de leiding moeten wij staan als een opstuwende massa: de R. K. Staatspartij heeft daar recht op, steeds is de kath. fractie krachtig opgetreden voor gezonde welvaartspo- lltlek en uitbreiding van arbeidsgelegenheid; ook in de toekomst zal zij op de bres staan. Een eere-saluut aan die bevolkingsgroepen, die ondanks crisisbeproeving trouw bleven aan beginsel en doel. Onder ons geen minderwaardigheidsgevoel! Onze leiders zijn voor hun taak berekend, daar om allen achter hen! En niet alleen om practische, doch veel meer nog om geestelijke belangen. Doen wij ons best, dan zal God de rest doen. In tegenwoordigheid van den consul- generaal te Parijs, den heer Droogleever Fortuyn, gaf Ir. De Ble Leuvellng Tjeenk. die door de Nederlandache regeering met de leiding van den bouw van het Nederland- sche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parijs belast is, voor de ParUache cor respondenten der Nederlandsche dagbla den een ulteenrettlng van de dlverae zalen, welke het publiek gedurende de komende zomermaanden zullen inlichten over het geen Nederland en Kolomen bieden op het rede, waarbij de vendel-groepen rondom het ge stoelte geschaard bleven. De spreker wilde me delijden toonen met de welhaast verkleumde schare, want ook een laaiend hart kan koude voeten niet warm maken. In een soort praeludium zou spr. voor van daag alleen de groote motieven samen vatten, en dan herhaalde de heer Geseling zijn reeds te Delft en elders gegeven vermaning, dat we den strijd van 26 Mei vooral grootsch moeten zien. Als Nederlanders hebben wij een gemeen schappelijke taak, een plicht voor het ééne Va derland. De vijandige stroomingen het godloore communlcme, de levensbeschouwing, welke zich uit in practisch onbegrensd Leldersvertrou- wen, de democratie, die haarzelf 41s absolute zedelijke norm beschouwt. en ten slotte het nog steeds veroordeeld liberalisme moeten wij onderkennen en natuurlijk worden zij alle door ons afgewezen. In hechte onderlinge verbondenheid moeten wij een betere toekomst tegemoet: de R. K. Staatspartij is een groot landsbelang, juist nu! En niemand kan reden hebben om zich aan onze eenheid te onttrekken. Laatste program-redenaar was de heer mr. Bach, directeur van den R.K. Middenstands bond. Zoolang wij ons kunnen herinneren aldus dc spr. is ons by den verkiezingsstryd steeds voorgehouden. dat het ging vóór of tégen Christus. Ditmaal echter is deze strijd voelbaar en tastbaar voor of tegen de Christusfiguur De .greep” van de Staatsparty op ons Ka tholieke volk Is daarom dan ook ditmaal krachtiger dan ooit! In heel ons organisatorisch volksleven heb ben wy. Katholieken, steeds het geesteiyke vooropgesteld en daardoor is ons land dan ook tegen het opdringend gevaar van communisme Volgens mededeellng van Ir. De Ble Leuvellng Tjeenk, zooals aan de pers werd verstrekt. Is de openingsdatum van het Nederlandsche pa viljoen op de wereldtentoonstelling te Parus voorlooplg vastgesteld op Vrydag 38 Mei az. De openingsplechtigheid zal verricht worden door minister Slotemaker de Bruine. On» Romeinsche correspondent wint ons d.d. 36 April: Zondag woonden de pelgrims van de Neder landsche Bedevaart de Hoogmis by in de 8t. Ignatiuskerk, waarby pastoor Willenborg een Indrukwekkende predikatie hield. In den namiddag celebreerde Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, In dewltde kerk een Pontificaal Lof voor de pelgrims, die den verderen dag doorgebracht hadden met het bezichtigen van de bezienswaardigheden der Eeuwige Stad. Hedenmorgen bezichtigden zy de catacomben van Calltxtus, waar Mgr. Diepen, die zich geheel aan de pelgrims wijdt, een H Mis opdroeg, het geen in deze ontroerende omgeving diepen in druk maakte. Een groot gedeelte van het Nederlandsche paviljoen is Ingeruimd voor onze koloniën in de Oost, met de inrichting waarvan architect Anthonlsren belast Is. In de groote zaal zal een lakwerkpaneel geplaatst worden van Jaap Glddlng, benevens een wandschildering van Paulldes In den rechterhoek van deze zaal komt dan een overzicht van de religieuze kunst in Ned. Oost-Indië met diverse uit djatihout gesneden voorwerpen Verder komt er een ge deelte. dat gewyd Is aan de Inheemsche ar chitectuur. Een zeer bijzonder deel van de Nederland sche deelneming aan de tentoonstelling, welke zonder twüfel In hooge mate de aandacht zal trekken derëbezoekers, is de „pendoppo” of wel Indische troonzaal, waarin zich enkele malen per jaar de grooten van Java verzamelen. In de» pendoppo zullen filmvoorstellingen worden gegeven, om op deze wy» het publiek meer op de hoogte te brengen van de rykdom- ren en schoonheden der eilanden in den In- dtschen Archipel. En de hoofdattractie van de pendoppo? Wajangvertoonlngen per film. De tweede verdieping van het paviljoen zal geiykvloersch zyn voor de bezoekers, die van den Trocadero-kant dit Nederlandache eilandje zullen komen bezoeken, daar deze vervolgens aan de Seine-zyde naar beneden zullen moeten afdalen. Hier bevindt zich de zaal Nederland sche nyverheid. Op ongeveer twee meter hoogte langs den geheelen muur, welke een halfron den vorm heeft, komen een achttiental groote toto's. Elk onderwerp zal een industrie vertoo- nen met een hoofdmotief zeer groot In het midden, terwyi dan de achtergrond gevormd zal worden door enkele onderdeelon van het bedryf »lf. Boven al den foto’s komen bron zen breiden, benevens nog een poppenstoet welke in kleurige gewaden een overzicht aal geven van de dlverae kleederdrachten. ooals men dezer dagen heeft ktm- nen lezen heeft de minister van Defensie a.l. een commissie in gesteld. welke zich belast ziet met de taak te onderzoeken, in hoeverre er maatregelen dienen te worden genomen om zooveel mogelljk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichUgen ten gevolge van hun militaire verplichtingen hun burgerbe trekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervinden. Dat deze commissie eindelijk is ingestcld is goed, maar dat zij moest worden in gesteld is eenigszins beschamend, liet bewijst, dat de burgerzin van menig werkgever nog wel wat te wenschen overlaat. Wij hebben nu eenmaal den dienstplicht en of wij dat prettig vinden of niet, verandert niets aan het feit, dat, zoolang de aarde geen idyllisch vredes- paradijs is en alle menschen niet van goeden wille zijn, deze dienstplicht voor ons kleine landJt? met zijn groote kolo niën een harde en bittere, maar vol strekte noodzakelijkheid is. Men behoeft geen uitgesproken mllitalrist of dienst klopper te zjjn om deze noodzakelijkheid te erkennen, en zelf» de meest princi pieel gewaande bezwaren van idealis tische en ethische dienstweigeraars doen deze koud-nuchtere realiteit niet te niet. Zelfverdediging is niet enkel een recht, maar ook in bepaalde omstandigheden een onafwijsbare plicht. Opdat Neder land zich overeenkomstig dat recht en dien plicht zal kunnen "verdedigen, kan het de weermacht niet missen. Het al of niet hebben van een doelmatige weer macht mag de overheid niet overlaten aan den indlvidueelen lust ot onlust, wel ken leder Nederlandsch staatsburger ten aanzien van den militairen dienst mocht voelen. Zij heeft daarom terecht den dienstplicht ingesteld, omdat alleen door dit middel een bruikbare en doelmatige weermacht ter handhaving van Neder lands nationale en Internationale rech ten en ter vervulling van Nederlands nationale en Internationale verplichtin gen kan worden verzelyrd. Dat daar voor offers gebracht moeten worden, zoowel door het tand als door het vollj in zijn geheel als door lederen staats burger afzonderlijk, is van wlf sprekend en is ook niet erg, want een vaderlands liefde. welke niet bereid zou zijn offers te brengen, zou zichzelf daardoor ver loochenen. oorop gesteld dus, dat iedere staatsburger den plicht heeft naar vermogen en krachten bij te dragen aan het instandhouden en doel treffend maken van *8 lands onentbeer- lijke weerbaarheid, wordt het duidelijk, dat de daaraan verbonden tasten niet al te zwaar mogen drukken op een be paalde groep, en zeker niet op de groep, die door het verrichten van militairen dienst persoonlijk uiteraard reeds het zwaarst belast is. wy doelen hier na tuurlijk niet op de eerste plaats op hen, die uit eigen vrije keuze en aanleg zich aan^trókken voelen tot het beoefenen van den krijgsdienst als beroep, maar op hen, die in de burgermaatschappij hun toekomst hopen te bouwen, doch tjjdeiyk zich ter beschikking van de weermacht moeten stellen voor oefening en opleiding. Tegenover dezulken nemen vele werkgevers nog altijd een dikwijls niet te rechtvaardigen standpunt in. Wij erkennen gaarne, dat het root een werk gever niet altijd aangenaam en zelfs mogelijk zal zijn een plaats in zijn be drijf open te houden voor een werkne mer, die in dienst moet. Wjj begrijpen, dat hij voor den continuen gang van za ken geneigd is de voorkeur te geven aan werknemers, die öf wel hun dienstplicht reeds volledig vervuld hebben, df van den dienstplicht om een of andere reden zijn vrij gesteld. Maar hoezeer wij dit alles ook kunnen begrijpen, toch kan een dergelijke op vatting bij zulke werkgevers getuigen van een gebrek aan burgerzin, waardoor de dienstplichtigen soms op onrecht vaardige wijze worden geschaad in het vinden van werkgelegenheid of het ma ken van carrière in de burgermaat schappij. Zoo is het b.v. bepaald afkeu- renswaardig, dat vele ondernemingen, welke in Ned.-Indië werkzaam zijn, alle sollicitanten, die op een of andere wijze nog mMitair dienstplichtig zijn, beslist afwijzhn nemefi a gen een mogen vinden tot ontslag van de betrok kenen. Niet alleen de dienstplichtigen, maar ook de werkgevers hebben offers te brengen aan de weerbaarheid van het tand, bij welke weerbaarheid de belan gen van hun bedrijven en ondernemin gen trouwens ten zeerste gebaat zijn. De thans ingestelde commissie zal goed en geenszins overbodig werk kun nen doen. Een vrooiyken aanbllk bood het terrein, toen onder tromgeroffel en trompetgeschal de Jon geren met hun en haar ontelbare, allerlei-kleu- rige vlaggen hun Intocht hielden en vóór de boofd-tribune een eere-ronde defileerden. De Haagsche Katholieke wethouder wilde een blyvend enthousiasme gewekt zien: on» vast beslotenheid, de katholieke belangen in staat en maatschappij te handhaven. Voorkomen Is beter dan generen, en hier heb ben we daartoe nog een georganiseerde katho lieke eenheid. Ons naaste doel is: minstens 30 zetels, maar belangryker is, dat wy overwinnend uit den stryd moeten komen om onze Idealen te ver dedigen, om door constructieve welvaartspolitlek arbeid voor allen te bewerken, en vooral om het moderne heldendom in lederen vorm te bestry- den Dit is tevens nationale doelstelling. Indien wy als echte katholieken leven dan zullen wy oneindig veel betere Nederlanders zyn dan Mussert deze wenscht als een geiykgescha- kelde kudde, gecopieerd naar de slaven van Hitler Alle verdeeldheid en wankelmoedigheid verre van ons! Sluit de gelederenI Hoog de vaan van Christus Konlng! De Commissle-Gerbrandy. bedoeld in de algem verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en -meel en voor roggebloem en -meel van de fabrikan ten van tarwebloem en tarwemeel, reap, van logge bloem en roggemeel Is op Maandag 36 April 1937 byeengekomen naar aanleiding van de met ingang van 35 April 1937 van regee- ringswege aangekondigde verlagingen van de monopolleprysverschillen op haver, gerst en rogge en op tarwe- en roggeafvallen. Zy heeft zich by hear overwegingen gebaseerd op de be doelde verlagingen voor wat betreft tarwe- afvallen, rogge en roggeafvallen, zooals de» zyn gepubliceerd in de bladen van Zondag ochtend. 35 April 1937. en nader van regee- ringswete aan de commissie zyn toegelicht, alles onder voorbehoud van den Inhoud van de ter zake nog niet verschenen mtnisterlrele be schikkingen. Naar aanleiding van de» verlagingen heeft de commissie beslist, dat met ingang van 36 April 1937 de volgende wyzigingen zullen plaats vinden In de pry»n van de op 35 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelten van loopende voorverkoopcontracten Voorverkoopcontracten tarwebloem A: De prijs wordt verhoogd met t 0.17 per 100 K.G. Mt houdt voor de voorverkoopcontracten. tarwebloem A, afgesloten voor 4 April' 1937, in, dat de op 6 April 1937 uitgesproken verlaging van f 0.70 per 100 KG. voor wat betreft het thans nog niet uitgevoerde gedeelte terugge bracht wordt tot f 0.53 per 100 K.G. De prijs van het nog niet uitgevoerde gedeelte van de voorverkoopcontracten tarwebloem A, afgeslo ten sedert 4 April 1937. wordt verhoogd met 17 cent per 100 K.G.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5