O BOEKENWEEK Asthnyatyd&isf DE EEUW VAN Autodiefstallen HET KIND De mooie Vecht streek Opnieuw eisch in Nijenrode-zaak De 500.000ste der K.L.M. L8 MEI 1957 BLONDONA- BRUNETTA in België H.M. de Koningin op Soestdijk RONDOM HET BOEK VRIJDAG 30 APRIL 1937 Wie en waar is Charles Boyer? Hij boekte voor Londen Commissaris van Zoelen S 3 OVERVAL TE HEDIKHUIZEN Bescherming noodig Venter Briefwisseling bewijs geacht Werktijdenbesluit voor kantoren JULIANA-BRON IN GEBRUIK GESTELD DIRECTIE ZUIDERZEE WERKEN E<3 en zijn verloofde gevange nisstraf opgelegd Haar diepste veriangen...^^ K. wist reel te veel. HIJ kende de waarheid. Inwerkingtreding op 1 Juni TH W-0»l A het poliUe- Prinses Juliana, Het woord is hierop aan den verdediger ««U In A. VAN ZOELEN Hoe het groeide o 4 wp fa nMr Het bijzondere cachet, dit gebied eigen, moet behouden blijven Drie jaar geëischt tegen inter nationalen autodief Amsterdarnsche bioloog, de heer P. Vermeulen, de gelukkige Ter viering van den verjaardag der Prinses Heilzame werking van water tegen rheumatiache aandoeningen Zie pagina 2 van het Tweede Blad Zeer belangrijk voor U wanneer zijn? van van Het la voor de verdediging niet aangenaam om verd.'a veroordeellng te vragen, maar het U rent's wenach te worden gestraft. Ook in deze zaak zal het Hof op 13 Mei arrest wijzen. de U. lyk. van loer i te :ni- ler- mr. te a Uk- z> BIJ ELKEN AANKOOP VAN f 2 50 ALS GESCHENK Zondag »s. het zich naar Den Zoo is dan ook de heer P. Vermeufen, als bioloog aan den Hortus Botanicus te Amsterdam verbonden, des ochtends het reisbureau van Cook aan den Vijgendam binnengestapt, om voor hem en zijn vtouw plaats te bespreken voor 13 Mei as.. voor het om 11.35 uur van Schiphol vertrekkende K.L.M.-vllegtulg naar Londen. Het Prinselyk Paar naar Den Haag Benoemd tot inspecteur der Rij ksveld wacht Zoo is er een ring van aanwijzingen om O. getrokken, een ring, sterker dan zijn leu gens en tegenbeschuldigingen. Het is zonne klaar, dat deze verdachte schuldig is. Spr. persisteert dan ook bij zijn eisch: veroor- deeling tot een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest (ook een jaar). Het woord is hierop aan den verdediger Mr. Th. Muller Massjs, die zich afvraagt of door het heropende onderzoek en het requisitoir de wer kelijke beteekenis van de correspondentie tus schen O. en Koning is gebleken. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORG IN G De Procureur-Oeneraal Mr. Versteegh la vlug klaar met zijn requisitoir: hij persis teert by zijn eisch (veroordeellng tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis). dacht er niet dienen, want..» C., die zelf zijn verdediging voerde, getuigde nogmaals, dat hij de wagens gekocht had. Voor mej. v. d. V. pleitte de verdediger, mr. O. O. Immink, clementie en vroeg een reclasaeerings- rapport In te winnen bij het Leger des Heils. was deze noodzake- De Prins en Prinses zullen paleis Soestdijk verlaten en Haag begeven. Hier werden dan ook de volgnummers uitge maakt. Men begrijpt, dat de telefoon op alle K.L.M.-kantoren geen seconde stilstond. Van heinde en verre kwamen aanvragen binnen. De nog onbekende passagier stond al uren tevoren in het zoeklicht aller belangstelling. Het aar digste was. dat de passagiers zelf hun rangnum mer niet konden weten. Hat grootste sieraad van iedere vrouw is het haar. Wil F het echter werkelijk Uw charme verhogen, behandel het dan met Blonden# ol Brunette, de moderne alkalivrije haarwasmiddelen. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamllloflor bevat, waardoor donker geworden blond haar rijn oorspronkelijke lint terugkrijgt, terwijl voor donker haar Brunette het aangewezen wasmiddel is, dat Hequil bevat, een plantaardig preparaat, dat een prach- tige, diepe glans aan het haar geeft. Na het gebruik van k een van deze haarwasmiddelen zult U bemerken, dat Uw haar veel sneller droogt en zich bovendien zeer gemakkelijk laat behandelen, terwijl de pOr- d manent wave veel langer goed blijft zitten, Het Is H. M.’s voornemen, in den loop van Zaterdag vandaar naar Amsterdam te gaan, waar H. M zooals bekend is, de uitvoering van dc Wagnervereeniging zal bijwonen. Schertsend vroeg hij den Jongeman, die hem zfjn tickets uitschreef, of hy het half mlllloen had volgemaakt, maar de employé van Cook kon hem niet anders dan het laconieke ant woord geven van: „Laten wij het voor u hopen, mijnheer’'. Wat hij al tegen zoovele luchtreizi gers dien ochtend had moeten vertellen. Een half uur later kwam evenwel van Schiphol de verrassende mededeeling, dat de heer Vermeu len de gelukkige was geworden. Hij had het half mlllloen volgemaakt en het was de KLM.-vertegenwoordiger in Amster dam, de heer Nieuwenhuys, die hehm het heug lijke nieuws per taxi kwam melden. De heer Vermeulen had zooveel schik in het geval, dat hy terstond naar het bureau van Cook aan den Vijgendam Is teruggekeerd, om nog even het slachtoffer te spelen van de tallooze pers fotografen, die dit aardige moment wilden ver eeuwigen. De heer Vermeulen kon nog niet onmiddellijk besluiten, waarheen hij en zijn vrouw als gasten der KLM. het uitstapje zou den maken, naar Stockholm, Weenen. Boeda pest of Rome. De balie-employé die het 500.000ste ticket ver kocht heeft, is de heer J. Waterman, die het bedrag van de geboekte passage in contanten ontvangt en die eveneens een reisje op een der luchtlijnen der KL.M. in het vooruitzicht heeft. Naar wij vernemen is H. M. de Koningin voor de viering van den verjaardag van Prinses Juliana op Soestdijk aangekomen. Daarna gaat de Koningin naar 's Gravenhage. teneinde eenlge dagen op het Huls ten Bosch te vertoeven. Steeds weer schrijft O., dat het hem nog niet gelukt is, de beleenlng te sluiten. O. bedoelt dat hij geen geld heeft om te betalen. Bij de slechte financieele omstandigheden van O. is het dan ook volkomen onaannemelijk, dat hij ook maar een seconde In ernst aan een schilderijenbelee- nlng heeft gedacht. Hij zou nog moeten wach ten, tot de zilvervloot op Nijenrode binnenliep toen op 25 Juni de verzekering 72.000 uitbe taalde. Beide hoofdpersonen in deze zaak leefden na de inbraak in doodsangst. Koning durf de zich op Nijenrode niet vertoonen, O. had een groot personeel en bij ontmoetingen moest men uiterst voorzichtig zijn. Wat is logischer, dan dat men om onverdacht te kunnen correspondeeren over schilderijen ging schrijven? Op het statige, mooi gelegen kasteel Nijen rode tusschen Maarssen en Breukelen, is Woens dagmiddag een groote vergadering gehouden, georganiseerd door de werkcommissle voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk plassen- gebied. Leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht en Noord-Holland, burgemeesters van verschillende gemeenten, onderscheidene auto riteiten van den Rijks- en Provincialen Water staat en vooraanstaande personen op het ge bied van de industrie, waren bijeen gekomen, om de belangen van genoemde streek te be handelen. De voorzitter der commissie, Mr. Dr. J. W. Verburgt uit Leiden, hield een inleiding, waarbij hy een gedétailleerd overzicht gaf van al de ontsieringen, welke de laatste jaren in dit ge bied ontstaan zijn. De schoonheid, waaraan de Vechtstreek zoo rjjk is. moet behouden blijven. De Vecht en de plassen moeten worden bewaard als een lan delijke ruiker voor de Hollandsche Maagd; een ruiker, welke niet mag worden ontsierd door Heden, den verjaardag van zullen de ingezetenen van Baarn de Prinses een bloemenhulde aanbieden. In optocht zal de bevolking naar het paleis Soestdijk trekken. 1 Mei treedt de bij Koninklijk besluit van 27 Februari JJ. gewijzigde inrichting van den dienst der Zuiderzeewerken in werking. Hierbij is be paald. dat de dienst der Zuiderzeewerken wordt ondergebracht bij de directie van den Rijks waterstaat en dat onder de leiding van den dl- recteur-generaal van den Rijkswaterstaat met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewer ken is belast een hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat of een hoofdingenieur der Zuiderzeewerken. Bij minister ieele beschikking is met laatstbe doelde functie belast Ir. V. J. R. de Blocq van Kuffeler, tot dusverre waarnemendgfllrecteur- generaal van de Zuiderzeewerken. Mr. F. A. Kokosky optredende voor K„ is van meenlng, dat het hernieuwde onderzoek een ander licht op de figuur van zijn cliënt heeft geworpen. Het staat thans immers vast, dat de torrespondentie tusschen K. en O. gefln- geerd was. K. sprak dus waarheid. Voorts wijdt pi. nog eenlge woorden aan de financieele po- ritié van K„ die in dien tijd onmogelijk in staat was eenlge duizenden te foumeeren om een inbraak te doen uitvoeren. In zijn verder pleidooi sluit Mr. K. zich voor een Belangrijk deel aan bij het requisitoir van het O. M. tegen O. Onbegrijpelijk noemt pi. het, dat O. niet naar zijn advocaat is gegaan, toen hij zgn werd ge chanteerd. O. beroept) zich op zijn angst van onschuldig man. maar zijn houding is heel anders, wanneer twee andere personen hem trachten te chanteeren. Toen mengde hij de politie in het geval. Maar hij, aan, een klacht tegen K. in ui De Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen In de zaak tegen den 22-jarigen venter H. J. W. Sch. wonende te Amsterdam, thans gedeti neerd in het Huls van Bewaring te Den Bosch, die in den avond van 21 Januari 1937. na te rijn toegelaten tot de woning van mej. H. van der Griendt te Hedikhulzen, deze vrouw heeft overvallen en haar met een hamer op het hoofd heeft geslagen, teneinde haar van haar geld te be moven. De rechtbank veroordeelde Sch. tot vier jaar gevangenisstraf. De 23-J. verloofde van Sch., mej. E. A. J. van V., eveneens gedetineerd, die Sch. bij de poging tot diefstal was behulpzaam geweest door hem het adres van mej. van der Griendt. die een tante van haar is, te verstrekken, werd veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de voor loopige hechtenia. In de langdurige zitting van Donderdag morgen en -middag heeft zich voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden ge had P. J. C„ die er van verdacht wordt in de jaren 1934 en 1935 een groot aantal Bel gische en Fransche automobielen In België te hebben gestolen. Hem waren thans zes gevallen ten laste gelegd. Op 11 September 1934 ha<T verdachte een wagen gestolen van den heer H. R. D. Pollack, toen deze hem In Brussel by de Namensche poort had geparkeerd. In Februari 1936 een auto van* den heer M E. L. Scheys, eveneens te Brussel, terwyi de wagen geparkeerd was by het Théfttre des .Galeries en hij zelf in de „Ta verne Royale” was gaan zitten. Op den 14en Juni 1935 parkeerde de heer B. Faure uit Leu ven zyn wagen Ln de Wolvegrachtstraat te Brussel. Toen hy na eenlgen tijd terugkwam, bleek zyn wagen te zyn verdwenen. Verder wer den wagens ontvreemd van den heer A. Sanna uit Parys by het theater ln Oostende en den heer en mevr. J. J. L. Jacquart uit Avon, die hun wagen op den 9den September ook in de Wolvegrachtstraat geparkeerd hadden, geheel gepakt en gezakt om hun reis door België en Nederland, die eenlge maanden zou duren, voort te zetten. Alle benadeelden waren gedagvaard, maar slechts waren verschenen de heeren Faure, Mon- nier en madame Jacquart. Verd. ontkende deze wagens gestolen te heb ben, maar gaf toe ln het bezit van deze wagens te zijn geweest. Op den weg naar Nederland, wanneer hy deze wagens over de grens bracht, hadden te veel getuigen hem herkend om dit laatste te kunnen ontkennen. Bovendien had hy alle wagens verkocht aan get. B.. die zich over eenlge weken zal hebben te verantwoorden voor heling. B. had de wagens weer verder verkocht en alle opgespeurde en in beslag genomen wagens werden pertinent door de benadeelden herkend. Alle ontvreemde auto’s waren Citroëns, behalve die van mad. Jacquart: dit was een groot model Peugeot 1932. De reden waarom verd. in het bezit van deze wagens was geweest, was nu, dat hij ze gekocht had van een zekeren Charles Boyer, een lykenjager, d wz. Iemand die auto's en bezittingen kocht van menschen, die hun geld verloren hadden bij de rennen in Brttssel of by het spelen in Oostende. Natuurlijk had de inspecteur van politie, de heer J. J. Maandag, die in deze zaak magnifieke staaltjes van speurzin heeft gegeven, onmlddel- Hjk alles in het werk gesteld om dezen man op te sporen. Op het door verd. opgegeven adres was Boyer niet te vinden, terwijl insiders by de rennen te Brussel noch by de roulettetafel te Oostende ooit van den man~hadden gehoord. Het lag dus voor de hand dat C. zich hier een fantasie- figuur geschapen heeft, die hij. vermoedelyk ln een romantische bui. den naam van een be roemd filmheld heeft gegeven. Er waren tezamen twintig getuigen gedag vaard, ten eerste alle benadeelden en verder de kooper van de wagens en allen, die van hem weer een wagen gekocht hadden. Verder waren nog als getuigen gedagvaard eenlge automobielherstellers uit Breskens, die de Belgische en Fransche nummerplaten ver vangen hadden door Nederlandsche, een veer man van de pont by Breskens. die verd. en zijn „vriendin”, die hy altijd met zich mee voerde. positief herkende en een ambtenaar van de accynzen uit Vlissingen, die er op at tent was gemaakt, dat voor den wagen, welken verd. reed wel eens geen invoerrechten betaald konden zyn. Deze had verd. toen aangehouden en gesommeerd zich naar het belastingkantoor te begeven. Verd. had hem toen zyn bewys van Nederlanderschap overhandigd, maar was er full speed van door gegaan met achterlating van dat bewijs. De „vriendinmej. P. v. d. V.. had zich Don derdagmiddag nog te verantwoorden wegens heling. Omdat verd. geen invoerrechten betaal de, trok hy by Retrachement de grens over, maar vooral ook, omdat op de groote verkeers wegen de politiecontrole zooveel scherper was. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. F. M. Wilbrennlnck, dit alles be wezen achtende, concludeerde tot een eisch van drie jaar gevangenisstraf, terwijl mej. P. v. d. V., die ten volle had geprofiteerd van de opbrengsten van de diefstallen, vol gens den eisch van den officier van justitie een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek zal moeten doormaken. „Es ist eine alte Geschichte, doch dank zij de weetgierigheid van het Hof „bleibt sie immer neu", aldus vangt spr. zyn requisitoir aan. Spr. brengt vervolgens hulde aan het minutieuze on derzoek, dat door het Hof is ingesteld. Komende tot de zaak zelve wyst spr. er op, dat de correspondentie ln twee gedeelten is te verdeelen: die voor en die na de inbraak, t Na der onderzoek naar de brieven heeft een ver rassend resultaat gehad, daar de camouflage ln de briefwisseling duldeiyk gebleken is. De chantage, die z.g.n. door Koning op O. zou zyn toegepast, acht spr. volmaakt onaanneme lijk- Uit het nader onderzoek naar de z.g.n. schil- deryentransactle is gebleken, dat Koning de beschikking over twee van de drie schilderijen niet meer had toen hy ze vla O. wilde belee- nen. Gver het derde schilderij, de Nicolaas Maes, konden niet zulke pertinente inlichtingen worden verkregen. Hoe snel het luchtverkeer zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft, blijkt wel uit het feit, dat de eerste honderdduizend passagiers niet vóór 1931 bereikt werden, dus elf Jaar na de opening van de eerste luchtiyn der K. Ia M, maar dat het tweede 100 000-tal reeds drie jaar later viel, in 1934, het derde in 1935 en het vierde in 1936. In 1937 werd niet alleen het half mlllloen volgemaakt, doch er is zelfs een redelyke kans, dat dit jaar de 600.000ste passa gier wordt geboekt. In 1920 vloog de K. L. M. 81.000 KM, ln 1936 by na zeven mlllloen I het begin luidden de verklaringen van Koning heel anders. Voor den rechter-commis- saris heeft hy niet beweerd, dat er een ge camoufleerde briefwisseling tusschen hem en Onnes is gevoerd. Pas later komt hij met het verhaal, dat die briefwisseling vooruit ln elkaar was gezet, wat door niets wordt bevestigd. Trouwens er zouden toch wel heel andere en betere onderwerpen te bedenken zijn geweest voor een perfecte camouflage. Vervolgens besprak mr. Muller Massls de resultaten van het nader onderzoek naar de telefoonbriefjes en naar de gesprekken tus schen K en O. Daaruit is komen vast te staan, dat Koning contact zocht met O„ het omge keerde is echter in geen enkel opzicht gebleken. De zitting wordt hierna geschorst. Nadat verdachte Donderdagmiddag nogmaals zijn onschuld had betuigd, stelde de President van het Amsterdamsche Hof de uitspraak vast op 13 Mei as. Vervolgens zette het Hof de strafzaak tegen K. voort. Deze blijft by zijn vroegere verkla ringen. Nogmaals vertelt hy nadrukkeiyk, dat de plannen zyn uitgegaan van O., die hem verzocht de schilderijen en miniaturen zelf weg te halen. Zelf wilde K. de „inbraak” niet uitvoeren, maar hij had W. bereid gevonden het zaakje op te knappen. Toen hy daarover met O. had gesproken, had deze daar niet veel ooren naar, omdat hy bang was later door W. gechanteerd te zullen worden. Pres heeft W. van U een situatieteekentng gekregen? Verd. K.: Ik weet T werkelUk niet meer, T zal wel zoo zijn als W. het zegt. De president stelt K. nog een groot aantal vragen: Pres.: Biyft U er by, dat O. u ln „Parkzicht" t 1000 heeft uitbetaald? Verd.: Hij gaf me onder tafel een rolletje bankbiljetten. Pres: Hoeveel? Dat is een van de vele vragen, waarop K. met ,Jk weet 't niet” antwoordt. Hy beweert het geld nooit te hebben geteld, hy heeft het geld in „De Roode Leeuw” aan W. doorgegeven. K. laat dan nog eens duidelijk uitkomen, dat hy de overgehaalde, verleide, goedhartige en behulpzame man was. Hy gaat zoover, dat hy ■egt, zelfs O. te hebben afgeraden de goederen te laten weghalen. cretaris van de commissie voor vakonderwijs. Van zyn hand verschenen ln polltte-vakbladen verschillende artikelen, terwijl ook hy mede werkte aan het bekende polfUe-leerboek van Stapel en Koning. Gedurende een jaar trad hij op als waarnemend chef van het bureau Leidscheplein, terwyi hij na zijn benoeming als commissaris de leiding had van bureau Mar- nixstraat (Raampoort). De heer van Zoelen is ook examinator by den Algemeenen Ned. Po- litlevakbond te Hilversum. Ook had hy steeds zitting fn de commissies voor examens voor inspecteur van politie. Commissaris van Zoelen is algemeen geacht en staat bij ieder bekend als zeer rechtvaardig. In zyn optreden was hy altyd zeer rustig, doch doortastend. Ook de relaties die de journalisten met hem hadden waren steeds van den aan- genaamsten aard. zyn standplaats in zyn nieuwe functie, die dadelijk onder den minister ressorteert, zal Den Haag zyn. I onkruid van een van ontstellend grooten wan smaak getuigende lintgameering. By het nagaan van de onderscheidene werk zaamheden der commissies, welke rich ln het verleden beyverd hebben voor de belangen van de Vechtstreek, wees spr. op twee goede resul taten, daardoor verkregen: a) Het inwinnen van> adviezen werd verge- makkeiykt door het instellen van een weke- lyksch spreekuur te Utrecht voor de gemeenten, gelegen in het Westelijk deel der provincie. b> Het werkcomité zag de wenschelykheid ln, zich op de hoogte te stellen van de werkzaam heden der advies-commlssie voor Noord-Hol- landsche gemeenten, voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. Van veel belang waren de besprekingen over den nieuw aan te leggen Ryksweg nr. 2 van Amsterdam naar Utrecht. Deze weg doorsnydt volgens de projecties een zeer aantrekkeiyk gebied. Na bezichtiging der bedreigde punten besloot men, een request te zenden naar den betrokken minister, waar in. voor zoover het dit landschap betrof, een meer Westelijke loop van bedoelden weg werd voorgesteld. Ook de bestaande straatweg Am sterdam—Utrecht werd niet vergeten. Tal van besprekingen werden door spr. nog gereleveerd, zooals de inleiding, gehouden door den architect W. Wymstra over het onderwerp „Op welke manier kan meer belangstelling ge wekt worden voor de buitens aan de Vecht.” ,Na deze rede werd een groote en uitgezóchte collectie lantaarnplaatjes vertoond van langs dë Vecht gelegen buitens. Om. werden opnamen vertoond van Gun- therstein, dat eens het bezit is geweest van v. Oldenbameveldt, Over Holland by Nieuwer- sluls, Kapelmonde, den .Menistenhemel", ge noemd naar aanzienlijke A'damache Doopsge zinden, die het tot buitenverblijf hadden ge- IVederom een jaar met aftrek van een jaar gevorderd Bulten de regeling zal voorshands blyven de arbeid van mannen en vrouwen in eenlge groe pen van kantoren, waar de arbeid afhankelyk is van de onzekere tydstippen van aankomst van zeeschepen; voorts de arbeid ln kantoren '>n tabakshandelaren en -makelaars, van groenten-, fruit- en aardappelenexporteurs en van reisbureaux. Overwogen wordt nameiyk een eventueele wyzlglng van de Arbeidswet, welker bepalingen op sommige punten voor de ge noemde categorieën van kantaren te weinig rekening houden met de eischen der practyk. Ook-de Hooge Raad van Arbeid drong in zyn desbetreffend rapport op wetswyziging aan. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling de bepalingen der Arbeidswet 1919 be treffende arbeid van mannen en vrouwen in kantoren in het algemeen op 1 Juni a.s. in werking te doen treden. Met Ingang van dien datum zal dan een werktijdenbesluit voor kantoren worden ingevoerd. Voor bank en effectenkantoren zal de invoering ver schoven worden tot 1 September a.s. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft <e behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den heer O. van N. Direct na opening van de zitting was het woord aan den procureur-generaal Mr. Versteegh, die persisteerde b(j zfjn eisch: veroordeellng t^. één jaar gevangenisstraf met aftrek van jaar voorarrest. kozen en het Mulder Slot, dat dateert uit het begin der 13e eeuw. Daarby vernamen de aanwezigen zeer in teressante historische bijzonderheden over ver schillende dezer bouwwerken. Ir. P. K. van Meurs, inspecteur der Volks gezondheid voor Utrecht en Noord-Holland, heeft op deze byeenkomst verder het woord gevoerd over het onderwerp „Stedebouwkundlge regelingen en de Vechtstreek”. Na te hebben aangetoond, dat ook In bouwwereld ordening allernoodzakelykst wees spr. erop, dat men by het ontwerpen en uitvoeren van stedebouwkundlge regelingen, vooruit moet zien. Indien men wacht tot ze hoognoodlg biyken, is het veelal reeds te laat. Als middelen daartoe moeten vooral worden genoemd bouwverordening, uitbreidingsplan en streekplan. De Vechtstreek heeft haar eigen belangen, welke behartigd moeten worden en het is daar om te wenschen, dat deze byeenkomst lelden zal tot het samenkomen van vertegenwoor digers van gemeenten, welke daarvoor In aan merking komen. Middels de hanteering van de ter beschikking staande middelen, kan de Vechtstreek dan ln haar huidig karakter wor den gehandhaafd en geleid op een wijze, welke een gezonde ontwikkeling waarborgt; een ont wikkeling. welke voert tot het welzyn van deze streek zelf, en daardoor ook ten bate van het geheele land. Tot slot deed de heer Goudstikker eenlge mededeellngen over de tentoonstelling „de Ze gepralende Vecht", welke, indien er voldoende medewerking is, het volgend jaar op Nijenrode zal worden gehouden. Daarbij steltmen zich voor, verschillende kamers in te richten tot exporitie-zalen met platen en foto's uit de streek. Ook het park kan eventueel voor deze idee dienstbaar worden ge maakt. Gisteren had de K.L.M. haar gansche passage-organlsatie In gereedheid gebracht voor de ontvangst van haar 500.000sten passagier, die zich vanmorgen onverwacht aanmeldde. Onverwacht voor hem, zoowel als voor den balie-employé van het reis bureau, wien eveneens e<n fraaie belooning te wachten staat. Op Schiphol, waar de booklng-centralc der KLM. gqvestlgd is. hield men nauw keurig aanteekenlng van elke binnenko mende passage, zoodat alle geboekte pas sagiers over het geheele land daar in chro nologische volgorde gerangschikt konden worden. Deze benoeming, hoe eervol ook voor den heer van Zoelen, is een zware slag voor het Amster- damsch politiecorps. Ingewijden wisten dat de heer van Zoelen een drietal weken geleden door de regeering was gepolst of hy de nieuwe functie van inspecteur chef der Rykspolitle zou wil len aanvaarden. Deze functie be stond voorheen niet en daar de reor ganisatie binnen kort een feit is ge worden functfe Commissaris Zoelen gaat thans een zeer ver-- antwoordeiyke doch buitengewoon eer- vollen post beklee- den. In Amsterdam had de heer van Zoelen een zeer goeden naam. Hij had alle rangen van het hoofdstedelyke corps doorloopen. De heer van Zoelen Is 47 jaar. Op 1 Augustus 1916 werd hU al»- surnumerair aangesteld, ver volgens werd hy inspecteur eerste en tweede klasse. In 1929 werd hy hoofdinspecteur, terwyi hy verleden jaar Mei tot commissaris werd be noemd. Hy is secretaris van de by de politie bestaande dienstcommissie, leeraar in het straf recht aan de rykspolitle te Amsterdam en se- •w-^ e kindertragedies, welke zich zoo I 1 nu en dan afspelen, geven op deze vraag een ontstellend antwoord. Zoo berichten de bladen, dat dezer da gen te Lyon een troepje kléine jongens een kameraadje van acht jaar letterlijk hebben gesteenigd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer op de fiets er op uit was gegaan om loten voor een tombola voor een katholiekeschoolver- ceniglng te verkoopen. In een straat werd het jongetje aangevallen door een troep kinderen. Het werd van de fiets gesleurd en onder mishandelingen voor ..fascist” uitgescholden. Dan namen de aanvallers keien en gingen den kleine zoodanig te lijf, dat hij met een sche delbreuk werd opgenomen en kort daar na overleed. Het was te Lyon algemeen bekend, dat de vader van het ongeluk kige ventje lid was van de la Rocque’s Parti Social Francais. Eenlge maanden geleden heeft een soortgelijk drama met minder noodlottigen afloop zich in Zuld- Frankrijk afgespeeld. Wie zijn de eigen lijke schuldigen voor zulke tragedies? De volwassenen, die de kinderzielen besmet ten met den politieken haat, waarvan zij zelve vervuld zijn. Op hen is het verschrikkelijke woord van Christus ten volle van toepassing, dat het voor hem, die één van deze klei nen ergert, beter ware met een molen steen om den hals in het diepste der zee geworpen te worden. Donderdagmiddag heeft de burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford. op een terrein by de „Woeste Hoeve", ge legen onder Beekbergen, *de Juliana-bron. waaraan H. K. H. Prinses Juliana welwillend hajtr naam verleend heeft, in gebruik gesteld. Gedurende eenlge jaren gebruikte een be woner van deze eenzame streek het water reeds. Behalve de zeer goede smaak ervan viel hem op, dat de tank, waarin hy het water op pompte. spoedig verteerde. Een scheikundig on derzoek wees uit. dat het water van een zeer bijzondere samenstelling was en uitstekend als tafelwater geschikt, terwyi het bovendien heil zaam werkte tegen rbeumatische aandoenin gen. Ook ln vermenging met andere dranken bleek het uitstekend «e voldoen. Wichelroe- deloopers hebben dit water op 42 meter diepte, onder verschillende aardlagen, aangetroffen. Na boring welde het water tot een hoogte van 29 meter. Een N.V. werd gesticht en een klein fabrieksgebouw is op de plaats van de boring verrezen. Met behulp van een electrische in stallatie wordt het water opgepompt. Opmer- keiyk is. dat alle bronnen, welke aangeboord zyn, binnen een straal van 300 meter van deze bron verwyderd, niet ijzerhoudend zyn. Het is ryk koolzuurhoudend en kan direct uit de bron gebruikt worden. Het is de eerste bron van een dergelijke samenstelling, welke in Gelderland is aangeboorcL Binnen enkele weken gaat een hoogst bekwaam en zeer gezien politiefunctionaris het hoofdstedeiyk korps verlaten. By K.B. is met ingang van den dag van indiensttreding, niet vallend voor den dag. waarop het organlsatlebesluit Ryksveld- wacht fn werking treedt, benoemd tot* in specteur der Ryksveldwacht de heer A. van Zoelen, thans commissaris van het bureau Raampoort te Amsterdam. nze eeuw wordt wel eens de eeuw van het kind genoemd vanwege de paedagogische, psychologische en hygiënische sorgen, waarmee het kind wordt omgeven. Er zijn theorieën en stel sels uitgedacht om de individualiteit van het kind naar eigen aard en aan leg zoo harmonisch en vrij mogelijk te la ten uitgroeien. De voorlichting over zui gelingenzorg en kinderhygiëne is gepo pulariseerd en georganiseerd. Er zijn kinderziekenhuizen en kinderbewaar- en kinderspeelplaatsen. Stadsche bleek neusjes met t.b.c.-aanleg of enkel maar verwaarloosd of ondervoed worden d^or liefdadige instellingen voor korteren of langeren tijd „naar buiten” gezonden. Achterlijke of zwakzinnige of gebrekkige kinderen vinden opofferende onderwij zers en verplegers. Er zijn wetten, die de kinderen beschermen tegen vergrijpen van volwassenen enz. enz. Wanneer wij dit alles bed'enken, zijn wij geneigd te erkennen, dat onze eeuw wezenlijk de eeuw van het kind is. En toch is onze eeuw practisch méér in een anderen zin dan hierboven bedoeld de eeuw van het kind. Immers de groote en algemeene belangstelling concentreert zich wel-ls- waar op het kind, doch die belangstel ling houdt niet altijd uitsluitend het belang van het kind zelf in het oog. Er is een belangstelling voor het kind, waardoor het ongewenscht wordt ver klaard. er is ook een belangstelling voor het kind, waardoor het gemaakt wordt tot een instrument, een voorwerp het allerminst kinderlijke streven volwassenen. Hoeveel kinderen wordt in onzen door toomelooze politieke harts tochten bezeten tijd niet geweld aange daan op een wijze, waarvan zjj sléchts nadeelige gevolgen kunnen ondervinden. Het kind Is het zuiverste, het meest on schuldige en argelooze en ook het ge- makkelljkst vormbare en vervormbare, dat men zich denken kan. Eerbied en liefde voor het kind ligt in de natuur van den mensch. Hoe ver echter blijken de menschen van hun natuur ontaard! In deze eeuw van het kind worden mil- lioenen kinderen van hun prille jeugd af gedrild en afgericht tot kleine sol daatjes en politieke partij-gangers, tot blinde volgelingen van een mensch, dien zij stipter moeten gehoorzamen dan God en hun geweten. In deze eeuw van het kind worden millioenen onmondigen op geleid voor een duurzame onmondigheid in denken en doen ten behoeve van dic tator en staat. In deze eeuw van het kind worden millioenen kinderen stel selmatig vergiftigd met een zlnneloozen haat tegen Hem, die eens gezegd heeft: „Laat de kleinen tot Mij komen In deze eeuw van het kind wordt aan mrf- lioenen kinderen geleerd, dat het hun plicht kan zijn soms hun ouders te ver- klikken en te verraden aan de alleen- heerschen willende machthebbers. In deze eeuw van het kind vallen tallooze kinderen ten offer aan de moord- en vernielzucht der elkander bekampende grooten. Wat moet er in deze eeuw van I het kind van zoovele kinderen worden, zij eenmaal volwassen zullen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15