We luisteren naar 4 u Instantlne I R.K. Spaarbank „Hilversum-Noord* liquidatie R.K. BEDIENDEN BIJEEN in DWAZE GERUCHTEN HET VLIEGTUIGONGELUK TE STOMPWIJK I J. DINSDAG 4 MEI 1937 1 y Coenfeesten te Hoorn V- Uit gesteld tot einde Juni Modern katholiek jeugdwerk INTERIMDIVIDEND PHILIPS Een raadselachtig geval LEENING BELGIË TWEE AUTO’S IN BOTSING Vier licht gewonden Opzettelijke brandstichting De politie is den daders op ’t spoor VERJAARDAG DER PRINSES MEISJE ONDER DE TRAM Woensdag 5 Mei Kind verdronken Vrouw verdronken o De spaarders lijden geen verlies Venster glasfabriek in Zuid-Limburg Achtjarig kind met zware ver wondingen opgenomen Het maximum toelaatbaar gewicht is overschreden De kleine reserve biedt te weinig zekerheid in den onze keren financieelen toestand Belgisch-Fransche combinatie gevormd Programma Meifeest van de Kruisvaart ECHTPAAR BEWUSTELOOS AANGETROFFEN INBRAAK IN MISSIEHUIS TE STEYL HET VÉRGAAN VAN DE „ALECTO” INVAL IN EEN SPEELHOL TE BANDOENG Scherpe critiek op de sociale toe standen ir* de bedryven NED. VERZEKERING MIJ. ST. WILLIBRORDUS i Telegrafische gelukwensch van Indië Inbraak in R. K. kerk ,4 Minister Gelissen te Warschau ONDERSCHEIDINGEN VAN HET ROODE KRUIS .1 ver men ver spaar- in te wen- deelen. pet. ontving het vol- 11.20 Jacbara- nog .50 9 Zondagnacht hebben onbekenden getracht in te breken in een der buitengebouwen van het bekende Missiehuis te Steyl der Paters van het Goddelijk Woord. De inbrekers wilden zich toe gang verschaffen tot het gedeelte waarin de za len en kamers der Eerw. Broeders gelegen zijn. Men vond hier ’s morgens verscheidene ruiten Ingedrukt. De daders zijn hier echter waar schijnlijk in hun werk gestoord geworden. Ook in een der gebouwen, welke in den tuin gelegen zijn, werd ingebroken. Voor zoover bekend, werd er echter niets van waarde vermist. De politie, die onmiddellük het onderzoek ter hand nam, meent de daders reeds op het spoor te zijn. Het Joego-Slavlsch ga. „Plavnik" ligt steeds ter reede van Vlissingen geankerd. De kapitein wacht verdere instructies en Ingezetenen van Ned.-Indië voor gelukwenschen op 30 Op den zolder van de woning, bewoond door Z. aan den Oroenloschenweg te Winterswijk, ontdekte de vrouw des huizes bij haarthuis komst brand. Dadelijk toegeschoten buren wls- ii I 4- H 4 DROITWICH, 10 35—10 50 BBC-Sch< Coventry Maandag moest een twaalf-jarig meisje, ter wijl de moeder uit werken was, op haar drie jarig zusje passen. Door tot dusverre onbe kende oorzaak is het drle-jarig kind te water geraakt. Buren schoten spoedig te hulp, doch het was reeds te laat. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. In de kom van het dorp Zuidhom zijn twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In de richting Groningen reed een auto, waarin behalve de chauffeur gezeten waren de heer en mevrouw Steenhuis uit Leens en me vrouw Thiessen uit Zuidhom. Met vrij groote snelheid wilde een Friesche auto eerstgenoemden auto passeeren. Hierbij kwamen de belde voer tuigen In botsing. In den Frieschen auto was slechts een persoon gezeten, die geen verwon dingen bekwam. Van den anderen auto werden alle vier inzittenden licht gewond. Na door een geneesheer te zijn verbonden, konden de slacht offers naar hun woning terugkeeren. In de R. K. kerk te Meddo is ingebroken. Een bedrag van circa 5 werd uit een ijzeren kist ontvreemd. De politie, die’ de zaak in handen heeft, is van meening, dat de tallooze inbraken in de kerken in den laatsten tijd het werk zijn van denzelfden dader. van de reederü en ondertusschen worden door des kundigen expertises gehouden. Waarschijnlijk zal niet vóór morgenmiddag een beslissing ge nomen worden wat er met het schip moet ge schieden. In den vooravond van Maandag is het acht jarig meisje E. Beuke, óp den Oostzeedjjk te Rotterdam, ter hoogte van de Inflrmerie- straat, onder een motorwagen van Hjn 1 ge raakt. Met een schedelbreuk en een groote hoofdwonde is het kind in zorglijken tóestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar het ter verpleging is opgenomen. 1500 M. 10.06 Orgt'spel. Gnunofoonmuzlek. >11.06 lotsch orkest en solist. 13.<kHet r Hippodrome-orkest. 12 504-130 onder de jeugdige bedienden heeft speciaal de aandacht van het bondsbestuur. Gelukkig mag thans geconstateerd worden, dat er een einde is gekomen aan het steeds verlagen van de toch al zoo lage salarissen der bedienden; terwijl er tevens van eenige ver betering sprake is. De vier geredde opvarenden van het S3. ‘„Alecto" zijn naar Engeland vertrokken. Tot nu toe zijn er geen lijken van de vermiste be manning gevonden en zijn ook geen wrakstuk ken gerapporteerd. Het schip zit geheel onder water op een diepte van ongeveer dertig meter. Scherfte critiek werd door voorzitter uitge oefend op de schandelijke loonen, welke door middel van advertenties den bedienden worden aangeboden. Een andere moeilijkheid blijft de ontwikkeling van de techniek en de toepassing hiervan In de praktijk, waardoor vele oudere bedienden worden weggeratlonallseerd en het voor vele valide arbeiders niet meer mogelijk is in het productieproces te worden ingeschakeld. Naar aanleiding hiervan Is op de vakbonds- vergadering dan ook aangedrongen op wettelijke regeling der werkloozenuitkeerlng, opdat deze personen niet zullen worden beschouwd als arm lastigen. Maandagochtend is de weduwe Van der wonende te Nieuwendük (gem. AlmkerkJ^ het waterscheppen dicht bij haar wonlno^ water van de Gantel geraakt en ver^H Het Hik is later opgehaald. spaarbank Hilversum-Noord is gevestigd ize Nazareth op het Dr. Cuypersplein en i geleid door dep heer W. C. M. Nijsen. Bij spaarbank, die In 1930 werd opgericht, en eerst? jaren slechts weinig de aandacht trok, droeg 4>p het oogenblik de som der Ingelegde paargelden van bijna 900 spaarders f 100.000. Dit kapitaal was belegd in zeer courante fond sen als staats- en gemeente-leeningen en niet, zooals werd gezegd, In kerkelijke leeningen, hy potheken of andere, niet onmiddellijk verzilver bare effecten. In Be ruim 6 bestaansjaren kon de spaar bank een kleine reserve van f 2000.— kweeken, een reserve dus van slechts 2 pct. van het In- Minister Gelissen is te Warschau aangeko men. in een onderhoud met journalisten ver- klaarde hij. dat de Jaarmarkt te Poznan op Vast Is komen te staan, dat Hoekstra tot het i laatste oogenblik heeft getracht, het ongeval te voorkomen en daarbij maatregelen heeft toe gepast, die in het algemeen juist moeten wor den geacht. Niet uitgesloten Is inmiddels, dat een meer ervaren vliegtulgbestuurder spoediger zou hebben Ingezien, dat het bij deze vrille, wel ke vermoedelijk een z.g. „vlakke" is geweest, aanbeveling had verdiend, terstond nog andere maatregelen te nemen. Daar de eerste der door Hoekstra genomen maatregelen, t.w. het geven van tegenvoetroer, in andere gevallen hem steeds gebleken was voldoende te zijn om het vliegtuig uit de vrille te brengen, treft Hoekstra ten de zen geen verwijt. Daarentegen is gebleken, dat de belading van het vliegtuig niet in overeenstemming was met het op het bewijs van lucbtwaajdlgheld gestel de voorschrift, dat het totale gewicht van het vliegtuig bij het uitvoeren van kunstvluchten niet hooger mocht zijn dan 700 K.G. Hoewel uit de berekeningen, door den raadsman tijdens de zitting naar voren gebracht, is gebleken, dat een gewicht van 810 K.G„ als door den vooronder- Tgjeker voor Mt totale gewicht tijdens het an il opgagéven, te hoog moet worden geacht, y eik geval komen vast te staan, dat bet Directie en commissarissen van de N. V, Philips’ Gloeilampenfabrieken hebben besloten over het boekjaar 1936/37 een ihterlmdlvidend uit te keeren van zes procent op de gewone en preferente aandeelen De Raad van Beheer der N. V. Gemeenschap pelijk bezit van aandeelen Philips' Gloeilam penfabrieken heeft besloten over het boekjaar 1936/37 een Interimdividend uit te keeren van zes procent op de gewone en preferente aaik- si» ■><r g« is - voor kunstvliegen is overschreden. Hoekstra, die tijdens de vlucht als gezagvoerder optrad, heeft erkend zich vpor de vlucht geen rekenschap te hebben gegeven van het gewicht van het vliegtuig, hoewel het maximum toelaatbaar ge wicht van het vliegtuig hem bekend was. Daar hij met Bosch te voren had afgesproken, een vrille, welke als een kunstvlucht in den zin van artikel 1. lid 1 onder 12 van de Regeling Toe zicht Luchtvaart is te beschouwen, te zullen maken en hij deze kunstvlucht dus wlfiens en wetens heeft uitgevoerd, bad Hoekstra zich te voren van het gewicht van het vliegtuig re kenschap moeten geven. Ernstige gevolgen kun nen uit een verzuim ten dezen voortvloeien, ook al staat geenszins vast, dat i.c. de overschrijding van het gewicht de bijzondere gedraging van het vliegtuig tijdens de vrille heeft veroorzaakt. De raad van oordeel, dat Hoekstra te dezen opzichte ernstige blaam treft. Door de overschrijding van het maximum toelaat baar gewicht zijn de wetteljjke voorschriften (art. 16, lid 2 der Luchtvaartwet, J0 art. 89, onder b. der R. T. I».) overtreden. Niettemin is de raad niet gerechtigthegji tuchtmaat regel toe te passen, aangezien niet is komen vast te staan, dat het ongeval aan de schuld van Hoekstra is te wijten (artikel 37, lid 2 der Lucbtvaartrampenwet)Evenmin kan de raad vrijheid vinden, artikel 37, lid 1 van de Luchtvdhrtrampenwet toe te passen, nu een aanklacht als bedoeld In artikel 38, lid 1 der wet niet is Ingediend. Anderzijds is gebleken, dat Hoekstra tij dens de noodlottige vrille met bekwaamheid en tegenwoordigheid van geest beeft ge handeld. Maandagmorgen omstreeks 9 uur werd de Amersfoortsche politie gewaarsqjjuwfl,, ,d.at ,Jiet hem en de andere buitenlandsche bezoekers een diepen indruk heeft gemaakt. Minister Gelissen heeft in een onderhoud, dat hij Poolschen journalisten heeft toegestaan, uit drukking gegeven 'aan zijn enthousiasme over de vorderingen, welke Polen in den laatsten tijd gemaakt heeft. H(j verklaarde, dat het doel van zijn reis, be halve het bezoek aan de jaarbeurs van Poznan is het Poolsch-Nederlandschp handelsverkeer, het toeristenverkeer, de wetenschappelijke, ar tistieke en intellectueele betrekkingen uit te breiden en hechter te maken. De Nederlandsche minister heeft een groote troepenschouw bijgewoond, welke ter gelegen heid van den nationalen feestdag te Warschau voor den president der Pooische Republiek is gehouden. Ter gelegenheid .van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden, voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn de volgende Roode Kruis-onderscheidlngen verleend: Kruis van verdienste: F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, te Zullen, mr. dr. R. E. Kr&mer te 's Gravenhage. kolonel N. T. Carstens, te ’s Gravenhage, mr. A. G. W. baron Bentinck van Schoonbeten, te Raalte, G. Whltlau, te Rijswijk (Z. H.), A. S. Fogteloo, te Wassenaar, dr. H. Burgerhout, te Rotterdam, J. F. H. de Graaf, te Overveen, Alf. H. Jans sen, te Venlo, G. F. baron van TUI, te Ede. mr. C. F. Thiebout. te Zwolle, J. A- Rademaker, te Bilthoven dr. H. I. Domna, te Groningen, dr. P. de Mooi], te Soerabaja, dr. F.’ B. de WaUe, te Delft, 8. O. Gatwardt (Engeland), dr. W. 8. Empey (Engeland), L. van der Sluys te Rot- terdam. Medaille van verdienste in zilver: D. Ensel, te Amsterdam, M. Stoel, te Amsterdam, J. Ph. Mok, te Haarlem (bij bevordering), J. van der Vecht, te Haarlem, B. Por, te ZwoUe, H. R. Rltsema, te Den Heldefr, Th. J. Boekhorst, te Utrecht. A. Lancee, te Utrecht, F. B. R. W. Snel, te 's Gravenhage. O. L. zaalberg te ’s Ora- venhage, C. F. Harms, te 's Gravenhage. Medaille van verdienste in brons: Mej. W. L. Thueré, te Ede, A. O. Alers, te Rotterdam, J. p Mleremet, te *s Gravenhage. perceel Westslngel 31. waar het echtpaar Vos- Ituylen woont, gesloten bleet. ..,r De politie vond het echtpaar in bewusteioozen toestand en waarschuwde den gemeente-arts, Dr. v. d. Hoeven, die het' geval raadselachtig vond en er vooralsnog geen verklaring voor kon geven. Het echtpaar werd naar het St. Hisabeth- gasthuis vervoerd. De toestand van de vrouw is hoogst ernstig. Vermoed wordt, dat het hier een geval van vergiftiging betreft. Het echtpaar was Zondag naar een feestje geweest en laat thuis gekomen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Omdat er in de laatste dagen in verschillen de kranten berichten zijn opgenomen betref fende de vestiging eener glasfabriek in Zuid- Limburg en de inhoud dezer berichten in het algemeen niet, in overeenstemming met de wer kelijkheid was, heeft het Economisch Techno logisch Instituut, na overleg met de belang hebbenden gemeend, het navolgende kenbaar te moeten maken. Zuid-Umburg komt door de aanwezigheid van uiterst geschikt zilverzand, dat reeds groote hoeveelheden voor glasfabricage naar Engeland wordt verscheept, en van goede en goedkoope brandstof (van bijzonder belang is in dit geval het gas) voor de vestiging eener venster- en (of) spiegelglasfabriek in aanmer king. Deze fabricage staat reeds lang op het program van het E. T. I. L. In de huidige Ne derlandsche economische politiek past de op richting eener vensterglasfabriek. Het is tezien deze beide begunstigende om standigheden wel voor de hand Uggend, dat reeds daadwerkelijke belangstelling voor het plan getoond wordt. Een Belgisch-Fransche groep heeft reeds veel voorbereidend werk gedaan: onderhandelingen over gaslevering werden gevoerd, verschillende in aanmerking komende terreinen werden beke ken (een keuze werd nog niet gedaan, omdat' de factoren, die op de plaats van vestiging Invloed hebben, nog niet geheel zeker bepaald zijn) andere voorbesprekingen werden gehouden. De fabriek, wier aanvangskapitaal ongeveer 700.000 zal bedragen, zal in den beginne met 150 ii 200 arbeiders, waarvan een klein gedeelte deskundige buitenlandsche krachten, werken. Van het kapitaal is ongeveer een derde ge deelte in het buitenland geplaatst; voer het ^rtyt wordt belangfltelljpg in .Nederland ge- i i i i i I I i i i i i i T- I I 4 i i i i 4 i I 4 4 i 4 4 41 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 t r 44 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 41 4 4 44 4 r 4 4 I II BANDOENG, 3 Mei (Aneta). De poliüe deed een inval In een speelhol, dat door een Euro peaan werd geleid. Bü den inval zijn tien Euro peanen. acht inlanders en vijf Chineezen gear resteerd.. terwijl een som gelds In beslag werd genomen. Het bleek, dat men een geheele organisatie op touw gezet had, om ontdekking te voorko men. Zoo waren er posten uitgezet en er was zelfs een ondergrondsche gang gegraven, welke voor ontvluchting bij een overval moest dieneiy Voorzitter herinnerde aan het laatstgehouden congres te Nijmegen en de resolutie daar aan genomen. Als uitvoering daarvan werd onlang» in samenwerking met de drie zusterorganisaties een adres aan de regeering gezonden, waarin werd aangedrongen op wettelijke regeling van de rechtspositie der bedienden. Ook op 't terrein van de opvoering der vak bekwaamheid zijner leden besteedt de bond groote aandacht. Voor de winkelbedienden zal binnenkort de gelegenheid worden geopend exa men af te leggen ter verkrijging van het be diendenbrevet in den manufacturenhandeL In verschillende afdeelingen zijn voor de opleiding hiervan cursussen opgericht. Een woord van dank werd gebracht aan het adres van den oud-bondsadviseur rector Bots. Door voorzitter werden hierna speciaal wel kom geheeten de bondsadviseur, dr. A. A. Olie rook. de rechtskundige adviseur mr. dr. P. J. Wltteman en de accountant de heer J. Kroes. De jaarverslagen van secretaris en penning meester over 1935-36 werden na eenige toe lichting met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel van het bondsbestuur, otn den oud-bondsvoorzitter den heer A. A. van Ha- mersveld tot eere-voorzitter te benoemen, werd onder applaus göedjjfteurd. Met groote meerderheid van stemmen werden de aftredende bestuursleden B. Berendsen, A. Boersma (secretaris), H. A. Diekstra, A. de Graaff (penningmeester) en A. de Graaff, Hen gelo, herkozen, terwijl de bondsvergadering tot vierden gesalarieerden bestuurder benoemde den heer J. de Wit, die reeds eenige maanden als assistent van het dagelijksch bestuur werkzaam was.Bovendien Werd hét dagelijksch bestuur met een persoon uitgebreid door verkiezing'van den heer G. Blokdijk uit Amsterdam. De begrootlng over 1937-38, welke sloot met een bedrag van plm. 98000, werd met alge meene stemmen goedgekeurd. De vergadering zou Maandag worden voort gezet. 1 Hel leven komt ons onaangenaam, zelfs- ondragelijk voor. Slechts één wensch bezielt ons: de pijnen kwijt ie raken histantine vervuil snel en zeker dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen Voor het Meifeest van de „Kruisvaart", dat gehouden zal worden op 23 Mei as. in de Wie lerbaan te Heemstede, is thans het volledige programma vastgesteld. De aanvang is"” be paald op 3 uur des middags, terwijl verwacht wordt, dat het feest te ongeveer 6.30 uur ge ëindigd zal zijn Na het openingsceremonieel, waartoe o.a. vlaghüschéh, bazuingeschal en krulsgroet be lmoren, worden letters in het veld gedragen, waardoor verschillende actiepunten van de Kruisvaart" worden aangegeven. Ook door middel van een omgang met versierde rijwielen wordt een dergeljjke introductie gegeven. De verschillende groepen, die voor de uit voering zorg dragen, wisselen elkaar in snel tempo af «bij de volgende punten, waarvan wij hier vermelden een ballenspel, liederen en ca nons, dansen, o.a. een springdans door 300 jon gens, en een zeer expressieven paarden-dans, ter uitbeelding van Adama van Scheltema's gedicht „Het Geluk”, terwijl voorts wagenren nen en ballonnenwedstrijd zullen worden ge houden. Bij dit laatste nummer zullen 1000 ballons opgelaten worden, waarop de woorden ..De Kruisvaart Holland" zijn aangebracht. Tijdens het tweede gedeelte, dat ingezet wordt met opkomen van vier groepen leiders, waarin de angst en de nood dezer tijden tot uitdrukking komt, zal een door Gabriël Smit geschreven tekst worden gedeclameerd, of met muzikale begeleiding, volgens een compositie van Pater A. Mertens OF M worden gezongen. In dit gedeelte wordt o.a. de waardeering voor den arbeid naar voren gebracht, terwijl als apotheose, rond een in het veld opgerichten klokketoren, een massale Maria-hulde zal plaats hebben. De 8int Jansknapen (jongste afdêeling der .Kruisvaart") met hun leidsters brengen bloemen en s'ingers aan. terwijl door de groo- tere jongens een oogst- of bloemengave, al naar de streek van herkomst, zal worden aangedra gen. Na afloop van Let feest zullen de bloemen ter vergiptlng vp/i de M4ri»-Kapel gebruikt worden, terwijl het fruit, dat de oogstgaven be vatten, aan de ziekenhuizen zal worden afge staan. De attributen en versieringen, die bü het feest noodig zijn, zullen voor 't meerendeel door de jongens van de .Kruisvaart" zelf wor den vervaardigd. echter, dat indien van dit voorkeursrecht gebruik gemaakt wordt tot een bedrag, dat hooger is dan f 21.000.000.de toewijzing systematisch zal geschieden. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lea ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten voorzien van de coupon per 1 November 1937 en volgende, op Donderdag, 20 Mei 1937, ten kantore, waar de inschrijving heeft plaats gehad, worden inge leverd, waartegen door emittenten uit te geven recepissen worden uitgereikt, onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De Nederlandsche couponbelasting. voorzoo- ver verschuldigd, zal bij de verrekening In min dering worden gebracht. De betaling der op vrüe inschrüvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Don derdag, 20 Mei, ten kantore, waar de inschrij ving heeft plaats gehad, tegen Inontvangst- nemlng van door emittenten uit te geven re cepissen. Er zullen door emittenten voor f 32.000.000. nominaal obligatiën recepissen worden uitge geven, welke na voorafgaande aankondiging kosteloos tegen de definitieve, van Neder- landsch zegel voorziene stukken inwisselbaar zijn. De leening vervalt uiterlijk 1 Met 1985. Hoofdsom en rente zijn betaalbaar zonder eenigen aftrek van tegenwoordige en toekom- stige Belgische belastingen. De leening zal, te beginnen 1 Mei 1938, door jaarlüksche ultlotingen i. pari worden afgeloat. De Staat heeft het recht van 1 Mei 1942 af de leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk in het laatste ggval door uitloting A pari ver. vroegd af te lossen. DE UITGEVER, DIE IN COURANTEN ADVERTEERDE EN MEER DAN 1.250.0M BOEKEN VERKOCHT. Wanneer in Amerika een boek een oplaag van 15 a 25.000 haalt, kan men het reeds een succes noemen. Onlangs overschreed een boek echter het mil- lioen. In Juni vorig jaar begon men, In couranten te adverteeren met kleine advertenties; daar het boek goed was, steeg de verkoop dadelijk reeds tot 250.000 exemplaren. Toen ging men in Augustus In een groot aantal couranten adverteeren, met vrij kleine annonces; aan ÜBt eind van de maand noteerde meh reeds ruim 300.QO0 Aangemoedigd door dit succes grootte- men de advertenties en. op den 31sten October had 700.000 boeken verkocht. De advertenties in couranten maakte men nu weer grooter; in het begin Februari j.l. had men de 1.250.000 reeds overschreden en nog steeds vindt het boek geweldigen aftrek. Voor een zeer groot deel dank zij de nog nimmer tevoren op zoo ruime schaal benutte courantenreclame. Ie vorige week hebben dwaze ge- m over de R. K. Spaarbank .Hilver- Noord" in Hilversum de ronde ge- Men fluisterde van betalings-moei- iden, om van andere praatjes zon- eenlgen grond van waarheid, zooals blijkt maar te zwijgen. In "n Maandagmiddag te half 1 gehouden zitting van den raad voor de luchtvaart heeft de voorzitter, mr. D. A. P. N. Kooien, voor lezing gedaan van de uitspraak van dit col lege in zake het op 18 Januari te Stompwijk bü het dalen In een vrille verongelukte sport- vllegtuig PhA. I. T„ bemand door de vlie gers J. K. Hoekstra en P. Bosch. De laatste kwam daarbü om het leven, terwij| Hoekstra een enkelbreuk kreeg. De raad sprak als zün oordeel uit, dat de oorzaak van het ongeval niet met zeker heid kan worden aangegeven. Het onder- he^t geen enkele aanleiding gegeven ^Onderstelling, dat eenig onderdeel ^Bliegtuig tüdens de vlucht aou zijn Ook de motor moet gedurende de MSlkomen in orde zün geweest. ■tvoeren van een vrille meteen vlieg- het onderhavige, dat ^/bestuurder volkomen kende, njwet, behoudens hetgeen hierna met betretfling tot de over schrijding van t maximum toelaatbaar ge wicht zal worden opgemerkt, naar het oor deel van den raad niet onverantwoord wor den geacht. In verband met het bezoek van H. K. H. Prin ses Juliana en Haar gemaal aan Amsterdam, heeft het comité voor de Coen-zomerfeesten, hoewé] de data van dit bezoek nog niet offi cieel zün vastgesteld, het vffenschelijk geacht de Hoomsche feesten eenlgszins te verschuiven. Deze zün nu definitief vastgesteld op de dagen van Woensdag 30 Juni tot en met Zondag 4 Juli. Langer uitstellen was niet mogelük met het oog op afsluiting van contracten voor het Indische marktplein, enz. Het voornaamste motief is wel geweest, dat men voor dit nationale feest ook vele hoofdstedelingen naar Hoorn denkt te trekken; vjel dit nu samen met het Prinselük bezoek aan Amsterdam, dan was de vrees gewettigd, dat er zelfs vanuit Hoorn een trek naar Amsterdam zou gaan. Karl Landstelner-pennlng in silver: dr. D. J. van Prooye, te Rotterdam, dr. F. 8. P. van guchem, te Tilburg, dr. A. B. F. A. Pondman, te Utrecht. Een gedeelte dezer onderscheidingen heeft de Prinses thans persoonlük \het gebouw van het hoofdbestuur uitge- Aan het Jaarverslag van de N. V. Nederland sche Verzekering-Maatschappü 8t. Willibror- dus over 1936 ontleenen wü het volgende: De productie verliep in 1936 bevredigend. Af gesloten werden 27.742 (v. j. 28.399) posten met ƒ5.738.713 (5.658.752) verzekerd kapitaal. Af gevoerd werden 18.568 (19.072) posten met 4.212.791 f 4363.734) Het verzekerde lui pi taal bedroeg aan 1 einde van het boekjaar ƒ26.774.698 (ƒ25348.776), zoo dot wü een netto-vooruitgang bereikten van ƒ1325.922 (ƒ1295.018). In 1936 werd totaal uitgekeerd 224.431 (ƒ2053994. De premie-ontvangst steeg in 1936 met ƒ37.065 (ƒ38.116). De totale premie-ontvangst bedroeg ƒ752.899 (ƒ713.775). De gemiddeld gekweekte rente bedraagt 4.44 pet. (4.74). De rentevoet, die bü de bereke ning der premiën is aangenomen, bedraagt 3^4 tot 4 pet. Het totaal der waarde van de vaste eigen dommen bedraagt ƒ141397 (ƒ141262), na de gewone afschrüvingen ad ƒ2110 (ƒ2031). Voor gesteld wordt extra af te schrüven 7027 (ƒ4282), zoodat de totale boekwaarde zal be dragen ƒ134.870 (ƒ136380). De bedrüfsuitkomsten zün dit jaar zeer be vredigend Na afboeking der gewone afschrü vingen bedraagt het te verdeelen winstealdo 40.316. Voorgesteld wordt dit saldo aan den als volgt: extra af te schrüven op vaste eigendommen 7027, te reserveeren: extra- reserve 13.000. reserve geldbelegging 367, reserve dubieuze debiteuren ƒ4360; fonds voor zieke en zwakke verzekerden 3847. dividend op pref, aandeelen 8.3 pet. 6225. dividend op gew. aandeelen 63 pet. 3400. tantièmes 2250. gelegde kapitaal. Deze kleine reserve nu heeft in verband met de omstandigheid van de bestaan de onzekerheid op financieel gebied na de da ling van den rentevoet, de groote conversies welke de voor belegging in aanmerking komen de leeningen brachten op een rente-type waar op groot kapitaalverlies zou zün te duchten door verlaging der noteerlng indien de rentestan- daard eerlang zou stügen, het bestuur doen besluiten tot liquidatie over te gaan. £>e reserve zou onvoldoende zün, een even- tueele koersdaling op te vangen, hetgeen tot verliezen voor de spaarders aanleiding zou ge ven en bü groote opvordering van spaarpen ningen voor de bank een ontüdlge liquidatie of nog erger tengevolge zou hebben. Thans echter nu de obligaties a pari of hoo ger genoteerd staan, meende het bestuur den zekeren weg te moeten kiezen voor het risico der onzekerheid. Deze wüze en voorzichtige beslissing heeft het bestuur van de bank vorige week per cir culaire aan de spaarders medegedeeld. In de circulaire wordt kenbaar gemaakt, dat de spaargelden van 1 tot 15 Mei zullen wor den uitbetaald in de avonduren, met uitzon dering van Zaterdag en Zondag, op dadelüke vordering tot bedragen van f 300.—. Bedraagt het tegoed meer, dan moet te voren schrifte- lük worden aangevraagd en wordt het volle bedrag na twee dagen ultbetaald. Het tegoed houdt op 1 Mei op rentegevend te zün. k Binnen 14 dagen konden alle betalingen richt zün. De Spaarbank Hilversum-Noord vergoedde den spaarders 2.7 pet. rente, zü verleende tus- schenkomst voor het doen hunner periodieke betalingen eftz. Zü was niet aangesloten bü den Spaarbankbond. Na dit besluit was, zooals de heer Nüsen ons verzekerde, geen reden tot ongerustheid. Geen enkel verlies was er geleden, noch door de spaarders, noch door de bank, die in het bezit blüft van het geheele reserve-fonds. Ook een run op de bank was niet te verwachten. slill en voorkom! pijnen! BUITENZORG, 3 Mel. (Aneta). De Gouver- neur-Generaal telegrafeerde op 30 April aan H. K. H. Prinses Juliana: ..Mede namens Ingezetenen van Ned.-Indië moge ik Uwe Kon. Hoogheid eerbiedig geluk wenschen aanbieden ter gelegenheid van haren verjaardag" Starkenborgh. De Gouvemeur-Generaal gende antwoord hierop: .Betuig U hartelüken dank April”. Juliana. ten den brand te blusschen. Door de politie, die een onderzoek instelde, werden op den zol der eenige in petroleum gedrenkte lappen ge vonden. In verband met deze vondst ia,Z.. die later thuis kwam, als verdacht van opzettelüke brandstichting, gearresteerd en aan het politie bureau alhier ingesloten. HII.VERSVM I. 1875 M. (NCRV-ultzen- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek (gr.pl.). 830 Gramofoon- muzlek. 9 30 Gelukwenschen 9.45 Gra- mofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en plano. 13.00 Berichten. 12 16 Gramotoonmuzlek. 13.30 Kwlntetooncert. 3.00 Gramotoonmuzlek. 3.30 Postzegel- praatje. 3.00 Vlooi en plano. 4.00 Gramo- foonmuzlek. 4.45 Felicitaties 5.00 Kln- deruur. 6.00 Gnunofoonmuzlek. 6 30'Cau serie over het Binnenaanvarlngareglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Vrouwen V. U.- Plan 1937, causerie. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berlchtén. 8.16 Christ. Gem Zangvereenlglng ..Oudwijk” en het NCRV-orkest m. m. v. solisten. 9.00 Voor Jonge menschen. 9.30 Vervolg con cert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 12.00 Gramotoonmuzlek. Hierna: Schrift lezing. (Eventueel echaakultalagen), HII.VERSVM II, 301 M. (VARA-ultzen- dlng) 8.00 Gramotoonmuzlek. 9.30 Keukenpraatje. 10 30 Declamatie en gra- mofoonmuzlek. 11.00 De sfeer In huls, causerie. 1130 Het niet altijd werkende land, causerie. 13.00 GramotoonmuzlMc. 12.151.46 VARA-orkest en gramofoon- muzlek 2.00 Orgelspel. 230 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 530 VARA- orkest 6.30 Gedachten-complexen uit dezen tijd, causerie. 7.00 Zang. 8.00 Her haling SOS-berlchten. 8.08 Berichten ANP. VARA-Varla. 8.16 „De Stem des Volks”, Resldentle-orkest en soliste. 9.10 Declamatie. 9.30 VARA-Th eater-or keet en solisten 10.00 Berichten ANP. 1006 De Ramblers 1030 Orgelspel. 1100_13.00 Gramotoonmuzlek. Gramotoonmuzlek. 3.15 Sjxjrtreportage. 2.40 Gramotoonmuzlek. 2.50 Planovoor- dracht. 3.20 Vesper. 4.10 De ..Phantom Five" en solist. 435 Het BBC-Dansorkeet. 5.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 800 Zang. 8 20 Het BBC-Harmonle-ork. 7.00 Muzikale causerie. 720 Radlotooneel met muziek. 8.30 Berichten. 8.40 Radlo tooneel. 9.30 Het BBC-orkeet en soliste. 10.35 Jack Jackson *n “ü11 Band. 1030 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 1120 Jacbara- orkest en zang. 120 en 3.30 Gramofoon- muzlek. 340 Zang. 4.06 Gramofoonmuz. 4.50 Pfanóvoordracht. 735 Zang. 740 Omroeporkest, Noyon-koor en solisten. 9.50 Gramotoonmuzlek. KEI LEN, 456. M. 8.50 Gramotoonmuzlek. 11.20 omroeporkest. 1.35 Gevarieerd con- qert. 340 Kamermuziek. 535 Omroep- strtjkkwartet en solisten. 635 Manhen- zangVereeniging. 7.90 Uit Brussel: Om- roepsymphonle-orkest. 10.04—11.30 Hans Bupd's dansortrest. BRUSSEL. 332 en 484 M. 322 M.i 11.30 Gramotoonmuzlek. 11.50 Omroeporkest. 1230 Omroepdanaorkest. 1240—130 en 5 20 Gramotoonmuzlek. 640 Kleinorkest. 6 05 Gramotoonmuzlek. 6.30 Kleinorkest. 7.20 Omroepsymphonle-orkest. 8.05 Gra- mofoonmuzlek 8.30 Vervolg concert. 9.30 Revue-programma. 10.061030 Gramo- toonmuzlek. 484 M.: 1120 Gramotoonmuzlek. 1140 Oqjroepdansorkest. 13.30 Omroeporkest. 1340130 Gramotoonmuzlek. 435 Klein orkest. 535 Kamermuziek. 730 Uitzen ding ter gelegenheid van het „Feest der Infanterie7'. 930—10.20 Omroepdansor- kest. DECTSCHLANDSENDBR, 1571 M. 740 Codeert door een BA-orkeet. 8.06 Ruks- zendlng: Auf groszer Fahrt um die Ehre Deutsch lands. 8.35 Het Calvet-kwartet. 930 Berichten. 940 Sportreportage. 10.06 Weerbericht. 1030—1130 He* Omroep danaorkest von Breslau. De inschrüving op f21.000.000.3<4 Obligatiën, ten laste van het Konlnkrük Bel gië. zal zün opengesteld op Maandag 10 Mei, tot den koers van 97% pct., plus opgeloojien rente van 1 Mei 1937 tot den dag van storting. Houders van de niet uitgelote, per 1 Novem ber 1937 aflosbaar gestelde obligatiën der 4% pet. Buitenlandsche leening van 1930, oorspron- kelük groot f45.000.000.ten laste van het Konlnkrük België, hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elk bedrag van f 500 of veelvoud daarvan, aan obligatiën als bovenbedoeld, hetwelk vóór sluiting der In schrüving op de daarvoor bestemde formulie ren bü een der bovengenoemde kantoren is aangemeld, recht geeft op toewüzlng van een gelük nominaal bedrag der onderhavige pet. leening. met dien verstande Tweevoudig x Zelfrespect brengt mee, dat men ook anderen weet te respecteeren. ■Men eert zich-zelf door een ander de eer te geven, welke hem toekomt. Wie slechts blijft ronddraaien, hoovaardig en benepen, in het enge kringetje van het eigen ik, geeft blijk van een geestelijke armoede, erger, dan alle stoffelijk gemis. En hij loopt gevaar dag aan dag in botsing te komen met het groote ge bod: den evennaaste lief te hebben als zich-zelven. Op Zondag 2 Mei hield de Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië zün tweejaarlüksche bondsvergadering in „Tlvoll" te Rotterdam. On geveer 65 afdeelingen waren op deze vergadering vertegenwoordigd. In zün openingswoord constateerde de voor zitter, de heer A. Cornells, dat de economische toestand reden gaf tot optimisme, alhoewel moet worden opgemerkt dat van een verminderde werkloosheid onder de leden nog niet veel te bespeuren valt. Op het terrein van de propaganda volt nog veel te' doen, daar tot nog toe slechts 25 pCt. van de bedienden is georganiseerd. Met dankbaarheid mag.- worden geconsta teerd, dat ofschoon de ledentallen van alle andere organisaties zich in dalende lün be wogen, dat van den R. K. Bediendenbond op 8000 kon worden gehandhaafd. De propaganda

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1