ONS BLAD 3 3 3 1 Catalonië strijdt tegen de anarchistische benden f Het nieuws van heden Bouw van nieuwe tankschepen *<a tre- bl. Hayashi houdt vol ANTWOORD VAN DEN H. STOEL AAN BERLIJN Goering bezocht Joego-Slavië JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER WOENSDAG 5 MEI 1937 NIGDE KATHOLIEKE PERS 182 No. DERTIGSTE JAARGANG DE DIRECTIE Barcelona gevallen Partyen verzetten zich am DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Sato’s politiek Minister Gelissen in Polen Het autobusconflict te Londen De suikerconferentie Noenmaal De strijd in Baskenland STAKING IN ZWEDEN Amerikanen trekken naar Engeland aan Rome De evacuatie van Bilbao Mgr. A. P. Arida te Rome mwwxwwilll m. B. UT *un L Visschersdorp door brand geteisterd Vluchtelingen worden uit Bilbao gehaald Op Hemelvaartsdag zal dit blad niet verschijnen. De Seyoekai wil met de Minseito hem tot aftreden dwingen De Patriarch van Antiochië heden by Z. H. den Paus Besprekingen over de Poolsch- Nederlandsche betrekkingen Trampersoneel verlangt staking) volmacht Von Neurath’s bezoek Bulgarije geteisterd door noodweer Wordt een accoord op 6 Mei onderteekend - Allen gasten voor de Kronings feesten AKÏnMi De rechtsche colonnes zuiveren het door hen veroverde gebied van hun tegenstanders ADVERTENTIEPRIJZEN s Po,r lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Duitsch-Italiaansch streven, om het land los te maken van de Kleine Entente? AUCMAAR W°- 4220 te^PRIJS: Belangryke order van de Konink lijke Shell aan Nederlandsche werven Dooden en gewonde^ te i I N00RDH0LL ANDSCH DAGBLAD I Londen zonder autobussen loopen het parool ■at 889 «B. U- I ■eint ons Waschdag in Londen. In verband met de komende feesten heeft ook de vlag een sopje gekregen Luis Companys, de president van den generaliteitsraad van Catalonië De commentaren in de pers zijn zeer on gunstig voor Hayashi's verklaring. De Patriarch van Antiochië, Mgr. Antonios Petros Arida, die de hoogste autoriteit is van de geünieerde Oostersche kerk, ia heden te WASHINGTON, 4 Mei. (Reuter) Het aantal Amerikanen, dat naar Engeland trekt ter be woning van de kroningsfeesten, is aoo groot, dat het paspoortenbureau met werk overstelpt lx, en aan het congres extra gelden moesten worden gevraagd voor het aannemen van tijde lijke werkkrachten. Het aantal paspoorten, dat dit jaar wordt Uitgegeven, wordt op 170.000 geschat, hetgeen ruim 30.000 meer Is dan verleden jaar. van De Onze Romeinsche correspondent d.d. 4 Mei: im ►ö- n- W. De president van de federatie van Kamers van Koophandel en Industrie te Warschau, Kramer, heeft ter eere van den Nederlandschen minis ter Gelissen een noenmaal aangeboden, waar aan deelnamen de Poolsche minister van Han del en Industrie Roman, de Nederlandsche ge zant Carsten, de onder-mlnlster van Industrie. Kleffens, de onder-mlnlster van Handel, Rose, eenlge te Warschau verblijvende Nederlandsche kooplieden, alsmede hoogere ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en In dustrie. De heeren Kramer en Nlkerk, de leider der delegatie van Nederlandsche kooplieden, hebben toespraken gehouden. Het Nederlandsche gezelschap zal heden naar Lodz vertrekken om er in verbinding te komen met de vertegenwoordigers der Poolsche indus trie, In het bijzonder met de textielindustrie. De Kon. Shell heeft aan Nederlandsche wer ven opdracht gegeven tot bouw van drie nieuw* tankschepen. De overval te W leringen; behandeling voor de Alkmaanche rechtbank. TOKIO, 4 Mei. (Domei). Een uit 1300 wonin gen bestaand visschersdorp In Sjlsoekawa In de prefectuur Mlyagl is door een geweldigen brand geteisterd. Een derde gedeelte van het dorp werd in de asch gelegd; 1500 personen werden dakloos. Er vielen twen dooden. PERPIGNAN, 4 Mel. (Havas). Vanmid dag hebben de officieele radiostations van de Generaliteit van Catalonië een drin genden oproep der Catalaansche regeering voorgelezen, waarin alle burgers worden op gewekt zich aan de zijde der loyale strijd krachten te scharen, ter bestrijding van de „gewapende benden, die de openbare orde dreigen te verstoren”. Alvorens een motie van wantrouwen In het Lagerhuis In te dienen wil de Seyoekai. naar verluidt, gezamenlijk met de Mln- seito-partU een campagne openen tegen oe regeering. waarbij de elsch zal worden ge steld tot onmiddellijk aftreden der regee ring. LONDEN, 4 Mei (AKP.). Zaterdagnvono is generaal Goering, naar eerst thana be kend wordt, op zijn terugreis van Italië Incognito te Bied In Joego-Slavië aangeko men, waar hi) ontvangen Is door Prins regent Paul. De anarchisten van Puigcerda en Seudur- gell hebben al hun gewapende aanhangers verzameld, en wachten op het teeken om de macht te heroveren. De regeeringstroe- pen hebben alle maatregelen genomen om een verrassing te voorkomen. De weg van Puigcerda naar Seudurgell is met loopgraven en prikkeldraadversperring ver sperd, en men is bezig een ring van verster kingen rond Puigcerda aan te leggen. Volgens uit Catalonië ontvangen berichten was de spanning tusschen de overheid en de F. A. I. (Iberische Anarchistische Federatie) den laatsten tijd critiek geworden, om. te Barcelona. De incidenten van Bellver hadden de regeering van Valencia er toe gebracht, de Ge neraliteit van Catalonië te verzoeken op te tre den. Er werd toen een termijn gelaten aan de F. A. I. om de wapens neer te leggen. Toen deze termijn verstreken was, werden verster kingen van guardia de asalto en carabineros gezonden naar de plaatsen, waar de anarchis ten het heft in handen hadden. In Barcelona kregen de guardias bevel zich meester te maken van de telefooncentrale, die door de anarchisten bezet gehouden werd. Na een korten strijd werden de guardias terugge slagen. Zjj maakten echter eenlge gevangenen. De Engelsche „Times” meent te weten, dat Goering met Prins Paul en den eveneens aan wezigen Joego-Slavischen premier en minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stojadinowitsj, een onderhoud heeft gehad over de besprekin gen, die hjj te Rome gevoerd heeft en tevens voorstellen heeft gedaan voor nauwere samen werking tusschen Joego-Slavië en Dultschland, en Joego-Slavië en Italië. Hij deed voorts mededeelingen over het be zoek. dat de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Ciano, zoo juist aan Albanië heeft gebracht. LONDEN, 4 Mei. (Reuter). Het rijdend per soneel van tram en Trolleybussen te Londen zal in een vergadering, welke morgen wordt gehouden, verlangen, dat de uitvoerende raad van den transportarbeider-stond volmacht zal verleenen tot het afkondigen van een staking. Naar wjj vernemen, heeft de Koninklijke Shell aan Nederlandsche werven order ge geven tot den bouw van drie nieuwe tank schepen. Twee schepen voor het vervoer van olie, elk van ongeveer 4100 ton, zullen gebouwd worden bij de werf Van der Giessen te Krimpen aan den IJsael en bij de Neder landsche DokmaatschappU te Amsterdam. Het derde schip, dat bestemd is voor het vervoer van verpakte producten en dat ook ongeveer 4000 ton zal zijn, wordt gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam. Met deze order zijn eenlge mlllioenen guldens gemoeid. Direct daarop brak de strjjd los. Tanks en machinegeweren werden op verschillen de plaatsen in de stad opgesteld. De gene raliteit schijnt den toestand in het cen trum der stad meester te zijn, terwijl de F. A. I. de voorsteden en de buitenbuurten beheerscht. Om twee uur vanmiddag waren er vol gens den zegsman reeds honderd dooden en vele gewonden. Het verkiezingscomité van de Seyoekal-pariij heeft hedenmiddag besloten de eerste vergade ring der parlementaire partijleden te doen bij eenkomen ongeveer 11 Mei a3-, om een tegen de regeering gerichte resolutie aan te nemen. De Seyoekai beschouwt het aanblijven van Hayashi onder de gegeven omstandigheden in strijd met de grondwet. VATICAANSTAD. 4 Mei (Havaa). De H. Stoel heeft aan den Duitachen gezant een nota doen overhandigen als antwoord •p de nota van hei Duitache Bük naar aaa- leidlng van «e-MaaseHjk* Eneyrtiefc ia ver bond met de schendingen van het Con cordaat. Volgens te Parijs ontvangen berichten sou hedenavond de anarchistische beweging onderdrukt zijn, en zqji Companys weer meeker zjjn van de situatie te Barcelona. Het bezoek van generaal Goering aan Bied schjjnt er, volgens de „Times’’ op te wjjzen. dat Italië en Dultschland hun ge zamenlijk streven, Joego-Slavië los te ma ken van de Kleine Entente, krachtiger dan ooit voortzetten. SOFIA. 4 Mei. (DKB.) Bulgarije is in den afgeloopen nacht door hevig noodweer geteis terd; overal hebben wolkbreuken ernstige scha de aangericht. De hoofdspoorlijn van Sofia naar de Zwarte Zee-haven Boergas is versperd, daar het spoor over een lengte van verscheidene kilo meters door een wolkbreuk is vernield. Bijzon der zwaar getroffen is de omgeving van Sofia, waar eenlge dorpen volkomen overstroomd en vele hulzen ingestort zijn, In de Donaustad Widin staan reeds meer dan 700 hulzen onder water. De materieele schade wordt reeds op eenlge honderden millloenen lewa’s geschat. De gevolgde methode is te trachten, Oosten rijk en Hongarije ertoe te bewegen, de aspi raties, die tegen de Joego-Slavische belangen indruischen, de restauratie in Oostenrijk en de Hongaarsche revisionnistische eischen tegen Joego-Slavië, te laten rusten of geheel prijs te Onze Bom. correspondent seint ons «Ld. 4 Mei: De Vatican nsshe nota aan de Duitache rjjksregeering geeft een waardig antwoord op de Duitsche protesten naar aanleiding van de Encycliek JHlt brennendcr Sorge”. De nota set het recht van de Kerk uiteen om zich tot de Duitache geestelijkheid en geloovigen te richten door middel van een encycliek, en wijst nogmaal op de rechten, die de Kerk overeenkomstig hel Concor daat toekomen. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken. Sato. heeft aan de pers zijn indrukken medegedeeld over de gevolgen van de verkie zingen op de buitenlandsche politiek van Japan. Sato is van meenlng, dat het thans niet het juiste oogenblik is om onderhandellngen w openen over ontwapening ter zee. Japan acht het beter een afwachtende houding aan te ne men. Ten aanzien van dé betrekkingen tusschen China en Japan is de minister van oordeel.dat men moet voldoen aan de wenschen van China, dat rekent op een initiatief van Japan. De beste politiek zou zijn wederkeerig concessies uit te wisselen. ROME. 4 Mei. (D. N. B De Duitache mi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Neu rath, is hedenmorgen door den Itallaanschen Konlng in particuliere audiëntie ontvangen. Des middags had Von Neurath een onder houd met Ciano in het Palazzo Chlgi, dat anderhalf uur heeft geduurd. Het heeft, vol gens het D. N. B-, tot volledige overeenstem ming geleld. SièiotriSu Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem ■Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger TOKIO. 4 Mei (Domei). Volgens de „Koku- min Sjimbun” heeft de Japansche minister president Hayashi verklaard, dat de regeering in deze moeilijke oogenbllkken niet voor oe partijen kan wijken. Of de regeering af zal treden tijdens de buitengewone zitting van het parlement, zal geheel van de omstandigheden afhangen. Tenslotte deelde hü mede omstreeks vijftien Mei drie ministers te zullen benoemen voor Opvoeding, Spoorwegen en Overzeesche Zaken, doch zij zullen zich moeten onthouden van elke partijpolitiek. In 17 Zweedsche steden hebben de bouwvak arbeiders t werk neergelegd Te Stockholm sta ken wegens een loonconfllct ongeveer 4000 man. Havas meldt, dat de Canadeesche gedele geerde verklaard heeft, dat hij het accoprd niet zou onderteekenen, aangezien hy zjjn land niet voor de toekomst wil binden. VATICAANSTAD, 4 Mel. (Havaa). Duitsche kringen te Rome geven te verstaan, dat er door het antwoord van den H. Stoel op de Duitsche nota over de Encycliek geen enkele verandering tusschen Dultschland en het Vaticaan is geko men. ;BBNT room- it zijn na in gele- i f 40 int u 30. 63031 Companys zou een beroep gedaan hebben op fronttroepen uit Aragon. De grens is gesloten in den bergpas van Perthus. De anarchisten weigeren hier hun posten over te geven aan de guardia de asalto. Na de bloedige gebeurtenissen te Bellver, waarbij de leider van het anarchistisch comité van Puigcerda, Antonio Martin, om het leven is gekomen, heerscht een gespannen toestand tusschen de orde-partijen en de anarchisten. Vierhonderd carabineros en guardia de asal to zijn door de generaliteit in opdracht van de regeering te Valencia naar Puigcerda gezon den, om de douaneposten en de grensbewaking te verzorgen. geven, en intusschen Oostenrijk er van af te brengen naar nauwere betrekkingen met Tsje- cho-Slowakije te streven en de Hongaarsche revisionnistische ambities ten aanzien van Tsjecho-Slowakye aan te moedigen. Volgens Havas vestigt men er de aandacht op, dat de antwoordnota van het Vaticaan aan Dultschland werd overhandigd tijdens het ver blijf van minister Von Neurath te Rome. Tot nu toe is nog niet het voornemen te kennen gegeven, dat Von Neurath een onder houd zal hebben met den Kardinaal-staats secretaris. Alleen zal Von Neurath morgen een bezoek brengen aan den Duitschen gezant by het Vaticaan, Von Bergen. Evenmin als Goering en de andere Duitsche persoonlijkheden. die onlangs een bezoek hebben gebracht aan Rome, zal hij naar het Vaticaan gaan. administratie van de Fransche Marine heeft drie schepen uitgekozen voor de evacua tie van Bilbao De Margaux zal te middernacht uit Bordeaux vertrekken en te Bilbao vijfhon derd vluchtelingen aan boord nemen; 24 uur later zullen de Carimare en 'de Chateau Pal mer naar Bilbao vertrekken en respectievelijk duizend en vijfhonderd vluchtelingen aan boord hemen. De door de Somme naar St. Jean de Luz Betrachte Spaansche uitgewekenen zijn asm l»nd gegaan. In de heden gehouden bijeenkomst van de °ndercommLssie der non-interventiecommissle i® een Britsch voorstel besproken, dat beoogt *an de beide partijen in Spanje te verzoeken. öch te onthouden van het bombardeeren van °Pen steden. De bestudeering van deze kwestie Ja! Vrijdag worden voortgezet. In den tusschen- Rjd sollen de delegaties zich over dit vraag- gtuk met hun regeeringen beraden. BARCELONA, 4 Mel. (Havas). De radiozen der van de Generaliteit deelt vanavond mede, dat twee nationale comité’s, de U. G. T. en C. N. T„ te Barcelona zijn bijeengekomen, en beraadslagen over een oplossing van het con flict tusschen de leden der beide organisaties. In een proclamatie' wordt den arbeiders kennis gegeven van de onderhandellngen. Zij worden uitgenoodlgd het vuur te staken en te trachten hun kalmte weer te vinden. Volgens het verhaal van een te Perpignan per vliegtuig uit Barcelona aangekomen reiziger was de toestand in de hoofdslad van Catalonië aldus: De regeering van Valencia had voorgesteld een generaal te benoemen tot bevelhebber de troepen der Catalaansche regeering. anarchisten weigerden evenwel de benoeming van een militair goed te keuren. De regeering van Valencia wilde deze weige ring negeeren. De anarchisten trachtten toen een over val te plegen, waarbij zjj onder bedreiging met revolvers agenten van politie gevangen namen. De regeering der Generaliteit moest de gevangen genomen anarchisten toen weer op vrije voeten stelin. Na deze ge beurtenissen braken te Barcelona relletjes uit, waarbij dooden en gewonden vielen. Rome aangekomen, waar hij met militair eer bewijs werd ontvangen. De Patriarch was ver gezeld van de Aartsbisschoppen van Damascus en Tripolis (In Libanon) en een groot gevolg, waaronder 16 Llbaneesche notabelen. Talrijke Kerkelijke autoriteiten, Oostersche geestelijken en diplomaten, onder wie de Fran sche ambassadeur bij den H. Stoel, waren bij de ontvangst aanwezig. De Patriarch zal morgen door Z. H. den Paus te Gastel Gandolfo in audiëntie worden ontvan gen, en blijft ongeveer een maand te Rome, om daarna naar Frankrijk te taan. In het Noorden hebben de rechtsche troepen der vlootbrigade in Baskenland het bergmas- sief van Sollube geheel gezuiverd. Dit massief loopt tot aan den oceaan, en de uitloopers ko men uit bij Bermeo, Mundaca en Pedernales. Uit deze positie beheerschen de nationalisten de geheele streek, die ligt tusschen de bocht van Guernica en den Rio Bilbao. Met hun artillerie kunnen zi; den regeerings- troepen iedere beweging onmogelijk maken. In de richting van Durango hebben de rechtschen een streek ten Noorden van de wegen naar Bil bao gezuiverd, ojn. den weg, die op 4 K M. ten Westen van Durango begint en uitkomt op den weg van Amorebieta naar Guernica. Tijdens deze krijgsverrichtingen zijn talrijke gevange nen gemaakt. Uit Bilbao wordt vernomen, dat een vliegtuig der rechtschen het dorpje Larraura heeft ge bombardeerd. Er zouden talrijke slachtoffers te betreuren zijn. De artillerie van de regeering is aan het front bij Gijon zeer actief geweest, evenals bij Oviedo. De kazerne van Pelayo werd ernstig beschadigd. Op den berg Escamplero werden enkele loop graven van de rechtschen door de artillerie van <ie regeering vernield. D« nota van den H. Stoei aan Berlijn herinner* nogniaalz aan de rechten, die volgens bet Coa- cordaat aan de Kerk toekomen. In Catalonië is de strijd aangebonden tegen de anarchistische benden. Op zijn terugreis van Italië heeft Goering een bezoek gebracht aan Prins Paal van Joego slavië. De Seyoekai-partij wil samen met de Minseito het Japansche kabinet-Hayashi tot aftreden dwingen. Men hoopt, dat ter Saikerconferentie op 6 Mei is. een gezamenlijk accoord aal worden onder- teekend. Wolkbreuken boven Bulgarije richtten vooral in de omgeving van Sofia groote schade aan. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft desge vraagd bevestigd, dat ministerpresident Goe ring op de terugreis van Venetië naarDultach- land een bezoek heeft gebracht aan de in de nabijheid der Italiaansche trens gelegen Joego-Slavische badplaats Bied. Als reden geetb het D.N.B. op, dat Goering den Joego-Slavi schen Prins-regent Paul, dien hij sinds Jaren persoonlijk kent, op diens zomerverblijf een particulier bezoek heeft willen brengen. LONDEN, 4 Mei (Reuter). Over de werk zaamheden van de suikerconferentie is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de conferentie involtallige vergadering de bestudeering heeft voltooid van het ontwerp voor een internationaal accoord. dat in zijn ge heel aanvaard werd. Alkmaar Op Ypenburg is Dinsdag een demonstratie gegeven met een nieuw stunt-vliegtuig. Na de aanvaring bU bet lichtschip Noordhlnder; beslag gelegd op het vrachtschip Plavnik. In de Staatscourant is de ministericele beschik king verschenen betreffende «ie aanwijzing van voorrangswegen. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetoontwerp der L. O.-wet, Gsnstige resultaten b<j het P. T. T.-bedrijf «rver de eerste «Irie maanden van dit jaar. O O Men hoopt, dat het accoord op 6 Mei des middags te vier uur zal worden onder teekend. De totale behoeften van de vrije markt zyn. aldus verneemt Reuter, gesteld op 3 600 000 ton. Minister Gelissen heeft vandaag een bespre king gevoerd met den vlce-voorzltter van den Poolschen ministerraad Kwiatkowski. De be spreking liep over de Poolsch-Nederlandsche betrekkingen. De Poolsche minister Roman en de heer Van Kleffens woonden de bespreking bij. Dinsdagmiddag is een bijeenkomst gehouden van de commissie tot bestudeering van een Poolsch-Nederlandsche economische toenade ring. De heeren Gelissen, Roman en Rose be hoorden tot de deelnemers aan deze bespreking.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1