Kamer van voor van Triton wint het hoofdnummer de Varsity Koophandel Hollands Noorderkwartier CEBUTO FRAAIE SUCCESSEN VAN DE UTRECHTENAREN ROEIEN I.V.C.B.-uitslagen D.H.V.B.-uitslagen K.N.V.B.-uitslagen VOLENDAM—H.B.C. 1—8 Een haven zonder hyachkraan BREIBEDR1JF TE ENKHUIZEN CLEARINGKOERSEN Het hoofdnummer W olnoteering Deensche boternoteering Boternoteering De eerste wedstrijden op de Boschbaan De Heldersche visscheri j ten doode opgeschreven Demonstratie voor het katholieke leven Vergadering van den Nijverheidsraad BONDSDAG K.J.M.V. BISDOM HAARLEM VOLENDAM II—THE VICTORY 6—3 Njord won evenala Triton drie nummera, terwyl Aegir, Laga en Nereua eenmaal ate werden De kampioenen over alle linies sterker De viaachery te Den Helder ten doode opgeachreven Thuisclub heeft bij de rust al een 50-voorsprong Stukgoederen^ervoer naar de Wieringermeer Bij de extra-ateunverleening aan werkloozen moet de Midden- atand worden ingeachakeld Voorontwerp Landbouw- ordeningawet 1937 Extra ateun voor werkloozen en de Middenatand VRIJDAG 7 MEI 1937 eer- REIZEN ZONDER ZORGEN verbeteringen tji.v. de briefbe- 2—1 3 DOFortitude WEST II GVO—GDA B 3—2 A 1—3 B AFDEEUNG I. AFDEEUNG II Promotie-competltie derde klasse 8—1 Beslissingswedstrijd OUVTO—DHZ 1—1 klasse 0—3 AFDEEUNG IV Tweede klasse B een K.te 10—3 3—2 NED. VOETBALBEKER Derde ronde: RVC—OD8 Koersen voor stortingen op Vrijdag dat Helder wordt niets AFDEEUNG V Eerste klasse LeeuwardenHSt 3—0 3—0 2—1 2—1 5 6 6 2 scoren signaal AFDEEUNG III Promotie-competltie vierde TerborgTVV DOTO—EBON Hertog HendrikVeenendaal Promotie-competltie vierde klasse. De GermaanSwift A C EKC—SET OisterwUkBoeimeer D06KO- NES ZBW—Vlijmen Den om ANTWERPEN. 5 Mei. Wol (In pence per lbs.)Mei 34. Juni 33 7/8, Juli 33%. Aug. 33 5/8, Sept'. 33 5/8. Oct. 33 5/8, Nov. 33 5/8, Dec. 33 5/8; (in tn. per K.G.): Mel 4554, Junl 45%. JuU 45%, Aug. 45, Sect. 45. Oct. 45. Nov. 44%. Dec. 44%. 1 17.— Ardennen, Dinant. 23.— - 29.50 50 - 60.- 43 - om dien dag tót een grooten dag te 'maken. Dan verwacht het bondsbestuur een overvol kerkge bouw en een stampvolle concertzaal. Want alleen een flinke opkomst kan en ral het succes van dien dag verzekeren. Wat Is de bedoeling van deaen bondsdag? Door den bondsdag wil de KJMV haar leden samen brengen, niet alleen om banden van vriendschap te leggen, doch veel meer om ieder lid er des te dieper van te kunnen doordringen, dat hij In den strUd om zyn vorming niet alleen en krachteloos staat, doch dat h(J met vele an dere, met hetzelfde ideaal bezielde Jonge kerels, dien strijd zal hebben aan te binden. De bondsdag moet zijn als een wapenschouw, welke de leden er van moet overtuigen, dat zU sis een .Aloes ordlnata", als een leger in slag orde. aangevoerd door en volgens het plan van de hoogste legerleiding ten strijde trekken. Hiermede zal de bondsdag het zijne hebben bijgedragen aan de aoo noodzakeljjke sccule vorming van onze katholieke jongeren. Maar daarnaast wil men tegelijkertijd bouwen aan hunne godsdienstige, zedelijke vorming. EDSThe Rising Hope Vierde klasse OBOranje Blauw SchiedamDelfia DVK DJ8U8C FlorissantF8V GouderakZwervers Vierde ronde: ElectraHennes DVS ton nu in, kwam gelijk met Laga, zette door en lag spoedig bUna een bootlengte op de Delftenaren voor, terwijl Nereus de derde plaats bezette. De thuisclub speelt de eerste helft met den sterken wind mee. Het duurt dan ook niet lang als, geholpen door dezen bondgenoot, een voor zet van Runderkamp bij Smit komt, die vla den paal scoort. Volendam blijft sterk dominee - ESV—Plcus De Valk—Tegelen Tweede klasse O: Beslissingswedstrijd: PalemigMiranda Miranda kampioen. Derde klasse AFDEELING NOORD Reserve 3e Klasse 8VA 2—Berdos 3 AFDEEUNG CENTRUM Reserve 2e Klasse 8t. Martinus 2De Meer 3 WA 3—DO88 3 Reserve 3e klasse VVZ 4—WA 4 India 3—DES 2 Reserve 4e klasse RKAV 5—De Meer 5 DO8S 6—WA 5 Treffers—WA RKVVLBrabantia Promotie-degradatie. OOST Hulhuizen's Heerenberg WEST I 2 dagen Belgis 2'/i Parijs, Expositie door Vier landen Duitschland. Königswinter .16.- Eifel, Königswinter 23. - - 14.75 29.50 Ingaande 18 Mei as. zal het vervoer van stukgoederen van en naar Kolhorn, Midden meet. Slootdorp en Wieringerwerf door de Ne- derlandsche Spoorwegen voortaan per dagelljk- schen vrachtautodlenst in samenwerking met de N V. A.T.O. geschieden. Van en naar spoor-, tram- en A.T.O.-stations kan vervoer met rechtstreeksche bevrachting geschieden. Aangekomen zendingen worden ook In de ge noemde plaatsen veelal kosteloos besteld. Te verzenden goederen kunnen worden aan gebracht en afhaalordaiw worden aangenomen- aan het A.T.O.-agentschap te Kolhorn. 2'/ï 2 4 6 Als katholieke Jeugdbeweging sal de K.J.M.V. tegenover den georganiseerden godsdiensthaat, die zich van alle kanten opdringt, een gemeen schappelijke daad van Godsvereering stellen. Daartoe zal zjj *s morgens al haar leden ver zamelen rond het altaar om gezamenlijk het H. Misoffer aan God op te dragen. 's Middags zullen in de Concertzaal te Haar lem door het bezielend woord van Rector H. Drost, de leden worden aangezet tot den posi tieven strijd voor God, tegen iedere godsdien stige en zedelijke vervlakking. Maar tevens zal zij trachten een cultuurdaad tc stellen, welke voor de cultureele vorming van haar leden van groote waarde kan zijn. Zy zal congres te GRONDSMA hulde aan de posterijen voor de verschillende 1_ stelling verkregen, b.v. wat betreft het snelle postverkeer met Engeland en N. O.' Indië. De VOORZITTER sloot zich hierbij aan, erop wij zende. dat de Posterijen wel een van de mecst- voorultstrevende bedrijven is en wel heel wat anderen Indruk geeft dan b.v. de Waterleiding. In zijn laatste vergadering heeft de Nijver heidsraad den heer G. van der Muelen be-t noetnd tot buitengewoon lid, om als deskun-' dlge de beraadslagingen In den raad over aan gelegenheden betreffende het verbindend at onverbindend verklaren van ondernemersover- eenkomsten bij te wonen. Naar aanleiding van daarover van industri- eele zijde ontvangen berichten heeft de raad van gedachten gewisseld over het onlangs door de provincie Noord-Holland te Enkhuizen ge vestigde brelbedrjjf. Met dit bedrijf, hetwelk op aanbeveling van den Economlsch-Technolo- gischen Dienst voor Noord-Holland Is opge richt en door die provincie wordt gefinancierd, wordt beoogd, werkloozen uit de tuinbouwstreek en Enkhuizen In de gelegenheid te stellen, brei machines te leeren bedienen, teneinde later met huisarbeid hun brood te kunnen verdie nen. De raad heeft besloten na te gaan, of en in hoever bestaande fabrieken op dit gebied van de nieuwe onderneming nadeel zullen on dervinden. Op 1400 meter kwam de verrassing. Reeds was het fraaie technische werk van de Tritonploeg opgevallen, de rustige stijl van deze vier, het goede sturen van coach Willebrandt. Met een lange spurt Uep Tri- van Den Helder naar Utrecht en een snellere en veelvuldlger verbinding Den HelderAlk maar Is herhaaldelijk aangedrongen, wat dit laatste betreft, Is toegezegd, dat er vermoedelijk met nieuwe motorrijtuigen in zal worden voor zien. Nadat de VOORZITTER In enkele waardee- rende woorden de viering van het 30-jarig be staan van de Alkmaarsche Hanze, waarbij de Kamer vertegenwoordigd was. had herdacht, werd besloten accoord te gaan met de eind conclusie van de nationale commissie Inzake kalenderhervorming, welke commissie zich uit spreekt voor handhaving v. d. Gregorlaanschen kalender, zich niet verzet tegen kleine vereffe ningen, den blanco-dag verwerpt evenals T 13- maandenplan, zelfs waneer de blanco-dag inter nationaal mocht worden aangenomen en de vaststelling aanvaardt van Paschen tusschen 8 en 15 April. Op een vraag van den heer ENDEL antwoordde de Voorzitter, dat zeker met ker kelijke kringen overleg zal worden gepleegd om trent den datum van Paschen. Triton heeft op de Boschbaan te Amster dam het hoofdnummer der Jaarlljksche universiteitswedstrljden, de oude vier, ge wonnen na een fraaie race, waarin Laga tot op 1500 meter de leiding had, maar deze op de laatste 500 meter, dank zü het uit stekende roeien der Utrechtenaren, aan Triton moest afstaan. zelfs niet hoeft te pas te komen, overkant moet Sier herhaaldelUk niet aangeven. Na nog eenige discussie werd op voorstel van den heer KOLSTER besloten het adres van de vier groote kamers af te wachten, alvorens de kamer haar standpunt bepaalt. Besloten werd voorts adhaesie te betuigen aan het adres van de K. v. K. te Amsterdam be treffende het wetsontwerp tot beperking van industriebedrijven. Toen volgde het hoofdnummer, de oude vier, dat de fraaiste race van den dag werd Aegir startte aan de eerste boel, 2. Nereus, 3. Njord, 4. Laga, 5. Triton. Nereus nam na den start de leiding en op 250 meter lagen de Amsterdammers een kwart lengte voor op Laga, Njord en Triton, die on derling heel weinig in positie verechUden. Triton, dat heel rustig roeide, verhoogde het tempo, en kwam gelijk met Laga te liggen, terwijl Njord Iets achter geraakte. Nereus had op 500 meter nog steeds de leiding met een halve lengte voorsprong op Laga en Triton. Op de volgende 250 meter werd de strijd nog feller. De slag van Laga verscherpte het tempo, een fraaie spurt gaf de ploeg de leiding en op 750 meter lag Laga een kwart lengte voor op Nereus, Triton was derde op een kwart lengte en Njord lag toen reeds uit den strijd. terwijl Aegir ver achter was. Op 1000 meter was de onderlinge positie al weer veranderd Laga had nog steeds de leiding op een halve lengte ge volgd door Triton en Nereus, die op gelijke hoogte roeiden. Njord was enkele lengten ach ter geraakt. Een langdurige discussie ontstond hierna over het voorontwerp Landbouw-ordenlngswet-1937, zulks ns.v. het afwijzend adres van den Ned. Bond van Handelaren in aardappelen. De heer KOLSTER deelde mede, dat de han- delscommissie uit de kamer de besprekingen van deze vergadering wilde afwachten, alvo rens een adres samen te stellen. De heer BONNET hield een uitvoerig betoog; de handel wordt, als dit ontwerp wet wordt, aan banden gelegd; de princlpieele kwestie is, moeten we een andere economische richting In of niet; dit wetsontwerp ademt een geest van een andere richting en spr. heeft den in druk, dat veel naar Duitschland en Italië is gekeken, terwijl by ons toch een geheel andere economische structuur aanwezig is. Nederland is sterk exporteerend op agrarisch gebied, Duitschland sterk importeerend. De gedachtengang van het ontwerp is, het regeerings-crlsisapparaat blijvend te maken. De VOORZITTER vreest, dat hiervan het ge volg Is, dat misschien de geheele handel in een keurslijf wordt gedwongen. De heer GRONDSMA betoogt, dat de strek king van het ontwerp niet Is opheffing of ver eenvoudiging van de crisismaatregelen. Wte zyn over het dieptepunt der crisis heen en de Re geering moet nu haar belofte inlossen en den handel losmaken van de belemmerende maat regelen. Als dit voorontwerp wet wordt, dan komt de handel nog meer dan nu onder de dictatuur van den landbouw; In de In het voor ontwerp genoemde raden heeft de landbouw de overhand; handel en Industrie zijn door slechts één man vertegenwoordigd. Volgens spr. moeten handel en Industrie samenwerken, om dit voor ontwerp af te wenden. Ook de heer VALKERING heeft weinig be wondering voor dit ontwerp, al denkt hy niet, dat er geheel aan te ontkomen is. Het mag soms gewenscht zjjn, dat de Regeering regelend optreedt, doch spr. zou het ongewenscht vin den, als handel en particulier initiatief aan banden werden gelegd, als In dit ontwerp wordt voorgesteld. De heer BONNET betoogde nog, dat de oc- denlng van handel en productie internationaal niet, dat de Regeering zelf koopt, doch den mid- behoort te geschieden. Nederland kan den toon De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier vergaderde Woens dagmiddag ten stadhulze te Den Helder onder voorzitterschap van den heer 8. W. Arntz; af wezig waren de heeren Ringers (wegens ziekte), Lind, Moens. Blaauboer, Nobel en Kramer. Als gast woonde burgemeester O. Ritmeester de vergadering bij, die door den voorzitter spe ciaal werd welkom geheeten rti werd ultgenoo- digd, om als Iets hem interesseerde, ook zijn meening kenbaar te maken; spr. bracht den heer -Ritmeester dank voor zijn gastvrijheid door het gemeentebestuur van Den Helder ver leend. BIJ de behandeling van een schrijven van het Hoofdbestuur der P. T. T. inzake het as. post- Buenos Aires bracht de heer Zondag, 9 Mei »x gaat de Katholieke Jonge Mlddenstandsvereenlging in het Bisdom Haar lem haar bondsdag vieren. Dan roept het bonds- Êfcetuur de mlddenstandsjeugd op, om In zoo Op de laatste 500 meter wist Triton den voor sprong nog Iets te vergrooten. geen moment kwam er onrust In de ploeg, gelijkmatig trokken de riemen, niet te diep, door het water. Met 1% lengte voor Laga gingen de Utrechtenaren het eerst door de finish in den goeden tijd van 6 minuten 57 4/5 sec. Dü»eldori langs den Rijn Harzgebergte Inlichtingen en Reisgids bij de bekende CEBUTO Reisbureau* of schriftalijk: P.C Hooftstraat 22, Amsterdam gL°°L.T‘?ellJ?e.n KetaJe "aftriHafrlemite komen ri)t rinpn )n h<»t kader van da Vnndsl.harrten- king, om daarmede tevens te eeren een van de grootste bouwers van de Nederlandschc cul tuur. Door eigen leden zullen enkele fragmen ten uit Vondels „Samson” worden voorgedra gen. En tenslotte wil zjj haar leden toonen boe zij op cultureel verantwoorde wijze de zoo nood- zakeljjke ontspanning in het vereenigingsleven kan verzorgen. De regie berust In handen van Anton Sweers. Dit alles nu geschiedt met de hooge waar- ceering van onzen bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, welke waardeerlng HU gaarne heeft willen toonen. door den bondsdag met zijn te genwoordigheid te vereeren. Ongetwijfeld zal Mgr. die aanwezigheid onder katholieke Jon geren benutten om hen aan te sporen zich In bet verbond van de Jeugdstandsorganisatle achter hen te scharen in den strijd voor God. Kerk en Vaderland. Zoo zal het slagen van dezen bondsdag bij dragen tot het doel der Katholieke Jeugdbe weging: de wereld heroveren voor Christus. 7 Mei 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Reichs- marken IT3X1. lires f9,61, peseta’s f9,75. KOPENHAGEN, 5 Mei (AJ4F.) Da of- fldeele Deensche boternoteering bedroeg he- COMPET1TIE WEST I b Volendam 2TTie Victory Constantlus— WA 2 De uitslag was: 1. Triton met L C. *Brands (boeg), H. V. Kalt, J. I. van der Leeuw, H. de Langen (slag), D. Willebrandt (st.), 6 mln. 57 4/5 sec. 2. Laga 7 mln. 4/5 sec 3. Nereus. 4. Njord. 5. Aegir. Aegir verscheen niet in het nummer lichte vier zoodat alleen Triton en Njord aan den start verschenen. Triton had al spoedig de lei ding. De Utrechtsche ploeg roeide veel beter en het werd tenslotte een gemakkeljjke zege voor Triton. De uitslag was: Triton met G. Man- sees (boeg), H. Deenstra, H. H. F. Hobbel, H. Sloos (slag), J. 8. 8. Cohen (stuurman) 7 mln. 33 1/5 sec. 2. Njord op 2% lengte. Voor de overnaadsche vier kwamen weer vijf ploegen In de baan nj. in deze volgorde: Njord. Laga. Aegir, Triton en Nereus Triton liep dadelijk na den start weg en aan vankelijk scheen hier wederom een gemakkelijke zege voor de Utrechtenaren weggelegd, maar Aegir hield goed bij en op 1000 meter bedroeg het onderlinge verschil nog geen kwart lengte. Langzaam maar zeker liepen de Groningers in en op 1500 meter streden de ploegen boord aan boord. De andere ploegen speelden toen in den strijd om de eerste plaats geen rol meer. Op 1600 meter liep Aegir weg, meer door krachtwerk, dan door fraai roeien en met een halve lengte gingen de Noordelijken het eerst door de finish. De uitslag was: 1. Aegir met U. A. Mesdag (boeg), F. J. Maathuis, G. Iwetna Bakker, G. J. Ubblnk (slag) W. H. Holst (st.), 7 mln. 27 sec. 2. Triton op halve lengte. 7 mln. 28 4/5 sec. 3. Laga op 3% lengte. 4. Njord op 4 lengten. 5. Nereus ver achter. Het slotnummer was de jonge acht. Bjj het oproelen was de boot van Njord met een balk in aanraking gekomen, waardoor de boot on klaar was geraakt. Men besloot toen dat een der Trltonploegen de Utrechtenaren hadden voor dit nummer twee ploegen Ingeschreven zou uitvallen. In de Tritonboot namen de Njord- roeiers met nun eigen riemen plaats, doch het was begrijpelijk, dat zij niettemin door een en ander ten zeerste gehandicapt waren. Door dit voorval begon men bijna drie kwartier te laat. In deze volgorde werd gestart: Triton, Njord, Laga, Nereus. Laga maakte een zeer slechten start, Nereus en Triton vertrokken goed. Op 250 meter lag Nereus voor, gevolgd door Triton, Laga en Njord Op 750 meter had Nereus reeds een lengte voor sprong. Laga lag in tweede positie, de Delfte naren hadden zich uitstekend hersteld na hun slechten start. Triton was derde, terwijl Njord toen reeds ver achter lag. De onderlinge positie werd op de volgende 500 meter gehandhaafd, Laga bracht het op 1500 meter door een goede spurt tot op lengte van Nereus, maar geen moment werd de zege van de Amsterdammers bedreigd: De uitslag was: 1. Nereus met H. C. Vierhout (boeg), A. A. Scherpenhuysen, D. Mul der. H. Y. Zeydner, J. A. W. C. Smit, 8. H. H. Berghuis, O. Brandt Corstius, C. E. van der Ploeg (si.), J. A. Smit, (st.), 6 min. 28 4/5 sec. 2. Laga, 6 mln. 32 spc. 3. Triton. 4. Njord ver achter. denstand inschakelt. Burgemeester RITMEESTER bespreekt het in Den Helder gevolgde systeem; de gemeente verleent ƒ3.30 per werklooze; het Rijk betaalt ƒ2 bij. Het gemeentebestuur van Den Helder heeft by de Regeering ernstig bezwaar gemaakt, dat een gedeelte der extra-steunverleening In goe deren wordt uitgekeerd, b.v. in deken»; dat lykt wel mooi, doch de vraag Is, wat is er van elk artikel noodig; men behoeft geen 40 dekens te ontvangen, als er 10 noodig zyn. Het Is niet alleen onpractisch, doch ook on billijk, den geheelen middenstand uit te scha kelen, als de Regeering misschien bjj één fa briek de dekens goedkooper krygt. Het systeem van de Regeering vindt spr. vol slagen onjuist en onbiliyk tegenover den mid denstand en daartegen dient ook de K. ageeren. De heer BONNET wil ook de gemeentebestu ren in het district er in betrekken en verzoe ken den middenstand In te schakelen. Besloten werd zelfstandig een adres aan den minister van 8oc. Zaken te richten en de ge meentebesturen in het district eveneens een adres in dezen geest te sturen. Besloten werd voorts op voorstel van den heer KLUITMAN het adres van de K. v. K. te Dordrecht aan den minister van Justitie, waar in strengere bepalingen werden gevraagd t.a.v. beëediging van makelaars, te steunen. Met genoegen werd voor kennisgeving aange nomen een mededeeling van B en W van Alk maar. dat het voorloopig door de Regeering niet wenschelyk wordt geacht aan het toekennen van extra bydrage uit het werkloosheidssubsi- diefonds aan de gemeente Alkmaar de voor waarde te verbinden, dat de Handelsschool moet worden opgeheven. Besloten werd het adres van het gemeente bestuur van Gouda aan den Minister van Wa terstaat inzake een betere' spoorwegverbinding Amsterdam-Rotterdam via Gouda, te steunen; “■de heer KOLSTER, lid van den Spoorwegraad betoogde, dat al jar’en op deze verbetering was aangedrongen. Ook om een betere verbinding Het was een zuivere krachtmeting, ook op deze 2000 meter-baan en geen bondsofficial of vereenlgingslld zal spbt hebben gehad, dat het Noordzeekanaal voor de Boschbaan werd opge offerd. Een periode van ruim 20 jaren In 1915 werd voor de eerste maal het Noordzee kanaal als baan gekozen, nadat men voor 1900 Haarlem en tot en met 1914 De Zweth als ter rein van den strijd had gebruikt is hiermede afgesloten. Triton heeft van de negen nummers er drie gewonnen, waaronder het hoofdnummer en te vens driemaal op de tweede plaats beslag ge legd. De Utrechtenaren zyn wel bijzonder goed voor den dag gekomen. Behalve Triton heeft ook Njord reden tot Juichen. De Leldenaars wonnen eveneens drie nummers, waaronder de ongestuurde vier, Aegir, Laga en Nereus gin gen ieder eenmaal als eerste door de finish. Er stond een vry harde Westenwind, die vrywel geheel In de lengte van de baan was, van start tot finish. Later in den middag nam de wind In kracht af, de wolken verdwenen, er scheen een weldadig zonnetje. De jonge twee van Triton en Njord waren Ide ploegen, die de wedstrydbaan inwydden en met vele lengten voorsprong gingen de Leldenaars het eerst door de finish, zonder dat Triton ook slechts een oogenbllk goeden weerstand had kunnen bieden. De uitslag was; 1. Njord met C. J. F. Houwert (boeg), W. Tj. Hepkema (slag), M. C. Cohen Tervaert (st.), 8 mln. 12 3/5 sec. 3. Triton, vele lengten achter, 8 mln. 21 4/5 sec. Ook In het sklffnummer was weinig strijd te zien. Laga startte met F. A. van Vliet aan boei I. Njord met H. K Roessingh aan boel Z. Roes- singh was vlot weg, met zijn rustigen slag en langen doorhaal nam hy direct een voorsprong op Van Vliet, die een veel hooger tempo roeide. De veel lichtere Delftenaar zakte met zyn korte slagen echte* spoedig af, op 500 gieter was er reeds een halve lengte licht. Roessingh won ten slotte met vele lengten verschil. De uitslag was: 1. Njord, 8 mln. 14 2/5 sec., 3. Laga op vele lengten. De eerste groote strijd ontspon zich In het nummer vier zonder stuurman, waarvoor aan den start kwamen: 1. Laga, 2. Triton, 3. Ne- reuX I, 4. Nereus II. 5. Njord. Direct na den start, op 100 meter kwam Tri ton reeds In aanvaring met Laga, doordat de Utrechtsche ploeg haar baan had verlaten. Triton werd gediskwalificeerd en de ploegen startten opnieuw. Bij den tweeden start aas Njord veel beter weg en Dupon cs. trok er zoo hard aan, dat zy al dadeiyk uitliepen. Op 1000 meter lag Njord een lengte voor op Nereus II, Nereus I lag op de derde plaats en iJtga was Vierde. Even voor de 1500 meter spurtte Schuringa c*. fraai en aangezien Njord deze spurt niet beantwoordde, liep Nereus een halve lengte van haar achterstand In. Op de laatste 500 meter zag Njord echter weer kans zyn voorsprong te vergrootten. Na een spannenden kamp op de laatste 200 meter ging Njord met een lengte voorsprong als eerste door de finish. De uitslag was: 1. Njord met G. A. Cattallnl (boeg), W. Th. C. van Doom J. Kolkman en H. J. Dupon (slag), 7 mln. 2 4/5 sec.; 2 Nereus II op 1 lengte; 3. Nereus I op 1% lengte; 4. Laga ver achter. In de overnaadsche twee, waarvoor Njord. Triton en Nereus In deze volgorde van den start kwamen, viel weinig fraais waar te ne men Triton won met vele lengten voorsprong op Nereus. dat Njord weer een lengte achter zich liet. De uitslag was: 1. Triton. 8 min. 32 1/5 sec. 3. Nereus, 8 tnln. 50 sec.; 3. Njord. Voor het nummer jonge vier vertrokken aan boei 1 Triton, 2. Njord, 3. Aegir en 4. Laga. Op 500 meter lag Laga iets voor. Triton was tweede, vervolgens Njord en Aegir. Op 800 m. had de Laga-vier reeds een lengte voorsprong verkregen en op 1000 meter was er reeds licht, tusschen de booten van Laga en Triton. Met enkele lengten voorsprong gingen de Delftena ren als eersten door de finish. De uitslag was; 1. Laga met J. A. van Sllnge- landt (boeg), H. van Nes, J. R Wiersum. C. Th. de Jongh (slag), P. A. van der Hoeven (st->, 7 min. 13 2/5 sec.; 2. Triton. 7 min. 20 1/5 sec.; 3. Njord; 4. Aegir, ver achter. ren en vijf minuten later heeft Runderkamp dan ook den voorsprong vergroot (20). Vervolgens is het de beurt aan Veerman, die een goede pass van Runderkamp benut (30) er. nog eens scoort dezelfde speler direct daar na (40). Eindelijk schynen de gasten wat actiever te worden, want pas na dezen grooten achterstand noteeren we de eerste tegenaan vallen. die echter met verre trappen onschade- lyk worden gemaakt. Ook de achterhoede der gasten heeft nu de goede tactiek gevonden door bij lederen aanval der gasten naar voren te loopen en de buiten- spelval open te zetten. Toch krygt de thuis club nog eenige kansen en wordt ook de paal aan een vuurproef onderworpen. Juist voor de rust weet Veerman zyn bewakers te ontsnap pen en scoort no. 5. Njs de rust zijn de rollen omgekeerd en wordt het grootste deel van den strijd op de helft der thuisclub gestreden. Een misverstand tusschen Guyt en Lindeboom veroorzaakt den eersten goal. The Victory blijft domineeren, doch meerdere doelpunten blyven voorloopig echter achter wege. Volendam stelt tegenover dit overwicht een aantal tegenaanvallen, die evenmin iets opleveren. Eerst als er een half uur gespeeld is weet The Victory den achterstand te verklei nen (52). De middenvoor der gasten maakt er vervolgens 5—3. van. Ook de thuisclub be gint In de laatste minuten nog eens flink aan .te pakken en de moeite blijkt niet tevergeefsch, want in de laatste minuten is het nog een»c Smit, die, na eerst tweemaal het doel te hoog gezocht te hebbenf tenslotte het halve dozyn volmaakt. H.B.C. benutte den Hemelvaartsmiddag met trip naar Volendam en een wedstrijd te gen den oud-rivaal Volendam I welke In een uitgesproken overwinning voor de kam pioenen eindigde. Zelfs kan i.c. niet gespro ken worden van een geflatteerden uitslag, want zoowel technisch als wat snelheid be treft konden de Volendammers het niet ha len by de Heemstedenaren. Duldelyk bleek deren middag dat het spel der Volendammers sins vorig jaar heel wat aan kracht Ingeboet heeft. In de voorhoede was Pooyer weer opgesteld en Sier bleek zyn plaats onder de lat weer te ruggevonden te hebben. De thuisclub begint met tegen den wind te spelen. H.B.C. Is direct sterker en reeds na vyf minuten heeft Martin de score geopend. (01). De Volendammers komen nu even opzetten doch het blyven slechts pogingen van aanvallen, waaraan Neve Aan den handelend optreden, om voor een hard schot van Martin van korten afstand Als Sier eens te ver is ultgeloopen profiteert de llnks-binnen er van om den voorsprong te vergrooten. In 'n pe- t riode van sterk H-overwlcht zien we Konlngs er met den bal vandoor gaan, afgemeten legt hy het leder voor Pooyer’s voeten, die maar voor het inschieten heeft. (31). Geïnspireerd door dit succes komen de Vo lendammers nu wat meer In den aanval en worden drie comers geforceerd. Een vrije schop wegens hands, op 20 M. afstand, wordt door Neve gestopt. Dan is 't weer de beurt aan H.B.C. en met meer succes, want spoedig heeft Toledo er 31 van gemaakt. Sier moet dan nog eens een harden schuiver van Martin uit den hoek grabbelen. Tijdens het van het vierde doelpunt klinkt het voor de rust. In de tweede helft schijnt de thuisclub het er nog niet by te willen laten zitten. Zelfs de backs staan op de H.-helft en dit wordt voor de Volendammers noodlottig, want plotseling gaat Toledo er met den bal van door en met de backs op z*n hielen maakt hy er „op zn akkertje” 51 van. Hiermede is het voorgoed met Volendam gedaan Over alle linies a^n o« gasten sterker en iedere poging der thulscluo om een aanval op te zetten wordt in de kiem gesmoord Eerst is het Toledo die er 51 van maakt en met regelmatige tusschenpoozen scoort Martin, die deren middag wel byzonder opviel, no. 6. 7 en 8. De Volendammers lieten het laatste kwartier den moed geheel zinken. Nogal eenige discussie ontstond na.v. het adres van de Tielsche K. v. K. aan den Minis ter van Sociale Zaken, waarin verzocht werd den Middenstand by het verstrekken van Steun- B in te schakelen en de gemeentebesturen vry te laten dezen steun al dan niet In natura te mogen ontvangen. De heer SCHMALZ achtte het terecht fu nest voor den middenstand, dat deze wordt uitgeschakeld en gaf In overweging in den- zelfden geest als "Del te adresseeren. De heer GRUNWALD zou den steun-B wil len doen vervallen en In de plaats hiervan het steunbedrag verhoogd willen zien; thans is het winstpercentage voor den handel zóó gering, dat de steunverleenlng-B. ten koste gaat van den middenstand. Spr. hoopt In dezen geest werkzaam te zijn in de commissie van gecombi neerde Kamers van Koophandel. De heer COLTOF betoogt, dat Juist de Mid denstand moet worden Ingeschakeld, zooals dat In Den Helder geschiedt, waar de middenstand dubbel tevreden is met het systeem. De steun-B is een heel goed ding voor de werkloozen; hun wordt vooruit gevraagd, by welken winkelier zy wenschen te koopen; de gemeente betaalt dan dien winkelier. De middenstand in Den Helder Jieeft besloten Maatschappelijk Hulpbetoon 10 pCt. korting te geven, die dan weer ten goede komt aan de werkloozen; spr. zag gaarne, dat de heer Grunwald het In bedoelde commis sie dien kant heenstuurde De heer SCHMALZ dat is ook de bedoeling; Nadt de VOORZITTER op verzoek van den heer BONNET had toegezegd met het bureau der kamer de mogelykheld te zullen bespreken van het samenstellen van een rapport over den toestand In het Geestmerambacht. dat tevens kon dienen als richtsnoer voor de toekomst, bracht de heer KOLSTER den achteruitgang van de vlsschery te Den Helder ter sprake. Deze achteruitgang duurt nu al vijf jaar en het is te voorzien, dat de vlsschery ten doode Is opgeschreven. De Regeering steunt de vlsschery en de ha ven te IJmulden belangrijk, doch voor Den Helder wordt niets gedaan. De afsluitdijk nw n maakte den toestand nog erger en de Zuider, den 185 kronen of 1 0 74 K zeesteunwet is niet van toepassing op de vls schery te Den Helder. Spr. vraagt de Kamer by de Regeering op maatregelen ter verbetering der vlsschery aan te dringen. De VOORZITTER betoogde voorts de wen- scheiykheid van het aanbrengen van een hjjsch- kraan aan de handelskade te Alkmaar; er was eenige jaren een drijvende kraan, In particu lier bezit, die veel hulp heeft geboden, doch die nu naar elders Is verkocht, zoodat de Alkmaar sche haven haar eenlgste kraan verloren heeft De havengelden zjjn reeds vrij hoog en als er nu nog geen gelegenheid is van een hyschkraan gebruik te maken is het gevaar niet denkbeeP- dlg, dat elders gelost wordt. Het is dus een be lang voor de Alkmaarsche haven, dat er een hyschkraan komt en epr. stelt daarom voor het gemeentebestuur te verzoeken daarin te voorzien. Aldus besloten. By de behandeling der uitgegane stukken herdacht de VOORZri ir.it den overleden oud- secretarts der kamer, wyien den heer W. C. Bosman, door wiens heengaan handel, industrie en scheepvaart een groot verlies hebben ge leden; op spr.’s verzoek werden staande eenige oogenbllkken van stilte aan de nagedachtenis van den oud-secretaris gewyd. In de commissie, bedoeld in de Vestigings wet Kleinbedrijf, werden benoemd de heeren Mr. Moens. Schmalz, Endel, Lind en Coltof. Als vertegenwoordigers der Kamer tot het bywonen van het mondeling eindexamen van de Handelsschool te Alkmaar werden aange wezen de heeren Kluitman en Valkering en van de Handelsschool te Den Helder de heeren Coltof, Kolster en Grunwald. De VOORZITTER deelde voorts mede, er een commissie gevormd was uit alle kamers van koophandel in deze provincie, die zich bereid verklaard heeft actie te voeren voor lager tarief voor de levering van bedryfswater door het P WB deze commissie, waarvan de heer Kluitman voorzitter en de secretaris van de K. v. K. te Zaandam secretaris Is, heeft be reids een onderhoud met den directeur van het P W B. aangevraagd. De heer 8CHEFFEL. secretaris, deelde me de. dat hy tegenwoordig was geweest bij de prysultreiklng van de Handelsavondschool en kon mededeelen. dat alle 16 leerlingen niet al leen het diploma ontvingen, doch reeds ge plaatst waren, voor zy de school hadden ver laten, hetgeen spr. als een symptoom van op leving meende te mogen beschouwen. tering is aangedrongen, doch tot dusver zonder resultaat. Spr. wil ook nogmaals op verbetering aandringen. Op een vraag van den heer Grondsma wijst de heer KOLSTER erop, dat, omdat bij Har lingen en Wieringen nog wat haring gevan gen wordt, de handel zich daarheen verplaatst; doch volgens de wetenschap gaat de haring geheel verdwijnen uit' de waddenzee. Burgemeester RITMEESTER betoogt even eens, dat de afslultdyk oorzaak is van het ver- dwynen der haring, die nu niet meer in de Zuiderzee kan kuit schieten. Van de Zulder- zeesteunwet profiteeren alleen de Zuiderzee- vlsschers; Den Helder en Texel profiteeren er nog niet van, omdat de ministers van Water staat en van Landbouw en Vlsschery het nog niet met elkaar eens zyn, wie van hen twee moet helpen. Dit laat echter de vlsschers koud; hoofdzaak is, dat zy geholpen worden. Spr. noemt dit een tragische geschiedenis. Door vergrootlng der maaswydte van 4 op 7 cM. en door *t aan den ketting leggen van on zeewaardige vaartuigen worden de Heldersche vlsschers nog zwaarder getroffen; eensdeels keurt spr. het goed, dat die vaartuigen worden afgekeurd, doch anderdeels ontneemt men do ren menschen werk. IJmulden wordt, aldus spr., naar ons ge voelen bevoorrecht. De kwestie wordt mis schien opgelost, als men den Helderschen vlo- schers kotters gaf, die 40.000 per stuk kos ten, voor de groote vaart. Het Is in leder ge val de taak der Regeering te zorgen, dat er geld beschikbaar komt voor restauratie der afgekeurde schepen, anders is er voor deze vlsschers geen toekomst. Spr. wil tenslotte nog een geheim verklap pen. De te Den Helder bestaande economische commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de flnancleele draagkracht van de vlsschers en den toestand van hun schepen; binnenkort zal de eindconclusie van die verzamelde gege vens in een rapport naar den minister gestuurd worden. Het gemeentebestuur zal zich dan ook tot de K. v. K wenden, in de hoop daar steun te vinden. Het is tragisch te doen te hebben met menschen, die kunnen en willen werken en dé maatregelen, die hun het werk onnamen, die* nen opgeheven te worden Het middel is voor alles: geld, maar Helder ligt misschien wat te Noordciyt, op dit punt succes te hebben. De heer KOLSTER bracht den burgemeester dank voor zyn steun in dezen. DE VOORZiTt kR ultte tenslotte zijn genoe gen over het bywonen van de vergadering en ultte de beste wenschen voor een prettige sa menwerking met de K. v. K. In het belang van Den Helder. Hierna ging men in comité.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14