Nieuw oproer Catalonië? We luisteren naar 1 I in NOG 19DAGENVOOR DE VERKIEZINGEN! Wapen van Prins Bemhard -The |EADERde HANDELSACCOORD MET CHILI GEVAREN IN DE SPAANSCHE WATEREN VRIJDAG 7 MEI 1937 HOUDT ZICH GOED ONDANKS ZIJN 70 JAAR De generaliteit zh en gefaald hebben Luchtaanval op Valladolid Meer dan 400 dooden en 2000 gewonden? Hevige aanvallen by Bermeo De atrijd rond Madrid De evacuatie uit Bilbao het Doodelijke val Temidden van kanonnen Kerkelijk leven GEEN AUDIËNTIE Reisplan H. Ms. Hertog Hendrik UIT DE R.K. STAATSPARTIJ Stuurlieden-examen HANDEL-MIJ. EURAZ P.T.T.-PERSONEEL Zaterdag 8 Mei van De scheepsramp bij Soerabaja Beide schepen te Rotterdam Verkeersverbinding Noord-Zuid Besluit in het Staatsblad verschenen Raad van Scheepvaart zet het onderzoek voort Nederland neemt nitraten en vruch ten af en kan in Chili wer ken uitvoeren Uitvoering van werken te Den Bosch 'Wetsontwerp in verband met de reserve-rekening De eerste vergadering sinds de Reformatie in Nuns peet ALG. FRIESCHE LEVENS VERZEKERING MIJ. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN ONS LAND INFANTERIE-GESCHUT VOOR ONS LEGER DE R.K. STAATSPARTIJ! No. 1 VAN LIJST 1. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. EEN INTERNATIONALE ZWENDELAAR Kurkenbiljart geen, trektafel wel hazardspel Antwoord op vragen van Kamerlid Wijnkoop Hoe de Fauna en de Rhea van de K.N.S.M. aan bommen en kanonnen ontsnapten Heerenhoed Retschury opvolger Hugo Meisl Emit luilpi-looH floor rheunia- tiache pijnen. De beweging was door de anar chisten en uiterst-linkse he elementen goed voor bereid (Ingtzontian MededeeUng) 5 PERPIGNAN, en Ponta 130 Het avontuur van de Rhea is mogelyk nog angstiger geweest. Op de thuisreis van Italië Berichten ANP. >5513.00 Oruno- De beweging schijnt goed voorbereid te zyn. De anarchistische en uiterst-linksche elementen hadden zich wapens verschaft en trachtten hier en daar de troepen der gene raliteit te ontwapenen. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, zal volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. De rechtschen hebben, volgens Reuter, in den sector van Bermeo hevige aanvallen gedaan. Bommenwerpers en jachtvliegtui gen. naar het schijnt van Duitsch fabrikaat, hebben den geheelen dag lang de Baskische linies gebombardeerd en uit machinegewe ren beschoten. Op verschillende plaatsen zag men tien tallen menschen liggen, bedolven door aar de en scherven der bommen. Gemeld wordt, dat 75 personen om het leven zijn gekomen en 115 menschen gewond zijn. 1 i 1 1 4 1 1 I i 1 1 i 11 1 1 1 1 1 I 1 I i 1 1 11 1 1 1 t 1 11 1 1 1 1 1 Het grootste deel der gewapende macht is de regeerlng trouw gebleven. De generaliteit van Catalonië heeft door mid del van den omroep medegedeeld, dat generaal Pocas, die benoemd is tot commandant van de Catalaansche legers, belast is met de functie van raadsheer voor de defensie. De U.G.T. heeft de tefonisten per radio opgeroepen hun posten in de telefooncentrale weer te betrekken om de verbindingen te herstellen. Des avonds werd de bevolking per radio op geroepen zich by het Roode Kruis aan te mel den en den op straat liggenden slachtoffers hulp te brengen. De directeur van het blad „Soll- darldad Obrera” zeide in een rede, dat een zeker aantal leden van de Civiele Garde en van de Guardia de Asalto gemeene zaak had den gemaakt met de linksche opstandelingen. Volgens de enkele inlichtingen, die men door middel van den radio-omroep kan ver krijgen, Is het de generaliteit niet gelakt de overhand te krijgen bjj de straatgevech ten van gisteren. Op zeker «ogenblik kwam de rechiachs kiuleei Almirante Cervera alt den mist te voorschijn: hei schip trachtte bet convoo^, den weg af te snijden. De Royal Oak wis selde echter seinen met het schip en wist te bereiken, dat het zich verwijderde. 11 4 l 4 4 4 4 4 4 4 4 Hall's Henry De regeerlng heeft bij decreet het volgende besloten: 1. Alle openbare ordediensten in Catalonië In de gemeente Nimspeet (Vduwe) is onlang* opgericht een afdeeling der R. K. Staatspartij. Op 11 Mei as. wordt aldaar de eerste openbare vergadering gehouden. Als merkwaardige bijzon derheid wordt vermeld, dat dit de eerste Ka tholieke openbare vergadering sinds de Refor matie la. I j I ,5 In den sector ten Zuiden van den Taag hd>- oen de regeeringstroepen de waterkeerlng van de electrlclteitafabriek, die Toledo en omrin gende dorpen van stroom voorziet, in de lucht doen vliegen. Er was onder de waterkeerlng een mijn aangelegd. De ontploffing was seer hevig. Verscheidene dorpen in dezen sector zijn thans van licht verstoken. Met groote meerderheid van stemmen heeft de gemeenteraad van Den Bosch een voorstel aangenomen om aan het Rijk medewerking te verleenen tot aanleg van een traverse door een groot deel der gemeente in de verkeersver binding Noord-Zuid (AmsterdamAntwerpen, De gemeente zal een bedrag van 150.000 bijdragen, terwijl de kosten voor het Rijk ƒ250.000 zullen bedragen. De gemeente zal een wyiemsbrug laten bou wen met een breedte van 21 meter, terwijl het Rijk zal zorgen voor een brug over de Dieze. Ook zal er een tunnelverbinding komen onder de spoorbrug. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van artikel 6 van de wet van 39 December 1928 tot aanwijzing van de takken van rUksdlenst omvattende de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie, voor een beheer, als bedoeld in artikel 88 der comptabiliteitswet. Ter toelichting wordt opgemerkt: Ingevolge art. 63 van het arbeidsovereen- konstenbeslult wordt in het algemeen over de «om van de bedragen, welke op het loon van de arbeiders worden Ingehouden en den bijslag een rente berekend van 4 pct. per jaar. Dit to taal wordt als toekomstige verplichting aan het personeel op de balans van het Staatsbedrijf vermeld. In verband met dc hoogte van deze rente vergoeding wordt het wenschelijk geacht, voor de gelden, welke voor het personeel worden gereserveerd, de mogelijkheid van een reserve rekening te openen. Op deze reserverekening zijn dan van toepassing de In de bedrjjvenwet 1928 ter zake der reserverekeningen voorko mende bepalingen, welke gelegenheid geven tot het vergoeden van een daarvoor passenden rentevoet. Zonder de mogelijkheid van een des betreffende reserverekening, worden de gelden door storting in rijks schatkist, gebracht in de tusschen het rijk en het staatsbedrijf be staande rekening-courantverhouding. over wel ker saldi aan het staatsbedrijf overeenkomstig den aard dezer verhouding slechts een geringe rente wordt vergoed, welke voor de onderhavige gelden, die 4 pet. moeten opbrengen, te laag is. RADIO PARIS, 1648 M. 11.30 Vlsclano- orkest en zang. 7.50 Orkce toon eert. 9.50 Gramofoonmuzlek. 10.2012.20 J. Bouil lon-danaork est. De cafi taflfl” ha- een geMb De Izarra Is met ongeveer 500 uitgewekenen aan boord uit Bilbao vertrokken. By de inscheping der vluchtelingen asn boord van de Habana en de Golzeko Izarra hebben zich ontroerende tooneelen afgespeeld. De schepen werden buiten de territoriale wa teren begeleid door twee Britsche torpedoboot- jagens en de Royal Oak. Op vragen van het conun. Tweede Kamerlid Wijnkoop, in verband met de aanwezigheid in Nederland van een aantal 8>paansche, natio nalistisch gezinde, vluchtelingen en betreffen de bet verschaffen van een onderkomen aan Spaansche kinderen hier te lande, hebban de Ministers' De Graeff en Van Schalk o. m. het volgende geantwoord: Het is niet Juist, dat in het algemeen zou zyn besloten aan Spaansche kinderen hier te lande onderkomen te weigeren. Wél heeft de Regeerlng zich, mede in het belang van be deelde kinderen, op het standpunt gesteld, dat allereerst is verdacht een organisatie, die de noodlge waarborgen geeft, dat zij aan de groo te moeilijkheden, die in velerlei opzicht te verwachten zijn, het hoofd zal kunnen bieden. Het asyi. dat aan de in de Nederlandsche legatie te Madrid gevluchte personen, die on der de dreiging van onmiddellijk levensgevaar bescherming der Nederlandsche vertegenwoor digers in Spanje hadden Ingeroepen, thans in Nederland wordt verleend, is geheel verschil lend van een eventueel aan Spaansche kinde ren door particulieren uit louter humanitaire overwegingen in een ver van Spanje gelegen land te verschaffen onderkomen. De voorwaarde, waarop ten aanzien van de geasyleerden van militairen leeftijd het ver trek naar Nederland door de Spaansche Re giering is toegestaan, is, dat zij In Nederland blijven tot het einde van den burgeroorlog. Om dit zoo goed mogelijk te verzekeren, wor den ten aanzien van deze personen, die hun «erewoord hebben gegeven, Nederland niet te zullen verlaten, maatregelen getroffen. Aan deze personen is. evenals aan andere vreemdelingen, politieke actie verboden. Poli tieke en tegen de Spaansche regeerlng gerichte toespraken zijn niet gehouden. De Regeerlng is niet ongenegen, plannen voor het opnemen van Spaansche kinderen in ons land, welke de noodlge waarborgen bieden, on der oogen te zien. Met het oog daarop of wegens den toestand aan gene zijde van de grens, heeft de Spaansche consul den Franschen, die zich naar Spanje willen begeven, aangeraden niet verder dan Figueras te gaan. De treinen zouden reeds by Gerona stoppen. Dat de orde in het maatschappelijke, in het economisch-sociale leven ont wricht Is, Is een feit. Niemand ontkent den vernielenden Invloed van libera lisme en sociale vrijzinnigheid. Dat ordening wordt geëischt, is lijfs behoud voor maatschappij en Staat. Ja, óók voor den Staat! WIE EISCHT DIE REDELIJKE EN HEILZAME ORDENING? Er Is medegedeeld, dat de onlusten der laatste dagen vierhonderd dooden hebben geëischt, terwijl meer dan tweeduizend menschen gewond zijn. De beide schepen zijn thans in de Rotter- damsche haven gearriveerd, waar wij een kort onderhoud met de opvarenden hadden De gezagvoerder van de Fauna, de heer C. G Nieman, vertelde, dat het schip op 28^April j.l. van Valencia vertrokken was met bestem ming Rotterdam en Amsterdam. Den dag na het vertrek, 's morgens omstreeks 10.40 uur. toen het schip zich bevond op 37 gr. 17 mln. N B en 0 gr 38 mln W.L.. naderde uit Noordoostelijke richting een vliegtuig, dat grys-zwart gestreept was. Op ongeveer 100 meter boven 't schip cir kelde het vliegtuig, blijkbaar om den deklast te Inspecteeren Z* H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal ax Woensdag géén audiëntie verleenen. Als opvolger van den onlangs overleden Hugo Meisl is thans door den Oostenrjjkschen voet balbond als „Verbandskapltaen” benoemd de bekende scheidsrechter Heinrich Retschury. die reeds tientallen jaren Internationale wedstrij den heeft geleld. Na zeer uitgebreide proefnemingen*w^teeft thans het departement van Defensie een be stelling geplaatst van een aantal stuks infan- terie-geechut bij Gebr. BAhler en Co.. A. G. te Weenen. Zooals bekend dient dit geschut voornamelijk om tankaanvallen af te weren. Verschillende andere landen hebben reeds dit „Böhler"-ln- fanterie-geschut voor hetzelfde doel aange- schaft. Grand -orkest. 120 Oramofoonmulzek. 2.06 Het BBC-Schotsch orkest. 3.05 Sportreportage. 4 06 Gramofoonmuzlek. 4 30 Ambrose en zijn Band 5.30 Berich ten. 5.35 Sportnieuws. 5 50 Welsch In- termezzo. 6.05 Vlooi en plano. 6.50 ABC- Cabaret. 720 Het BBC-Tneater-orkest m m. v. solist. 7.50 Leon Cortez en zijn Band. 820 Berichten. 8.40 Amertkaansch nieuws. 8.55 BBC-orkest m m. v. solist. 10.00 Declamatie. 1020 Henry Hour. 10.50 Berichten. 11.00—1120 Hall’s Music Makers. Dgt het In de Sjtaaiischc Wateren nog al- Dermlnst veilig is voor buitenlandsche schepen, ook al vervoeren die geen contra bande. hebben de telegrammen uit Spanje needs vaak genoeg gemeld Hachelijke avon turen Itebben ook meegemaakt de twee schepen van de Kon. Ned. Stoomvaart Maatacliappy de Fauna metend 1254 ton en de Rhea welke een inhoud heeft van 1388 ton doorloopende onkosten terwijl 31 De beschikbaar was zullen rechtstreeks onder de centrale regeerlng geplaatst worden. 2. Het leger, dat wil zeggen, dat van het front van Aragon, zal rechtstreeks geplaatst worden onder bevel van den generaal, die het bevel voert over de vierde divisie. 3 Generaal José Arangunren Roldan wordt uit zijn functies van commandant der vierde divisie ontheven en generaal Sebastian Poaes Perea wordt in zijn plaats benoemd. Op Woensdag 12 Mei zullen de Ned. Handel Mils en de Twentsche Bank ter beurze van Am sterdam introduceeren 340 aandeelen B, aan toonder, elk groot nominaal f 1000. ten volle deelende in de winst van 1 Januari 1937 af, in de N.V. Handelmaatschappij EuropaAzië (Euraz), tot den koers van 110 pet. Aan schrifteiyke aanvragen, welke op Woens dag 12 Mei 1937 vóór 12 uur 's middags zullen zijn ingediend, zal tegen genoemden kqprs wor den voldaan, met dien verstande, dat. indien de aanvragen het beschikbare aantal aandeelen mochten overtreffen, de toewijzing systematisch zal geschieden. Het zegelrecht komt ten laste van de aan vragers en wordt by de storting verrekend. De storting op de toegewezen aandeelen zal moeten geschieden ten kantore, waar de aan vraag Is Ingediend, op Woensdag 19 Mei. tegen afgifte van de definitieve aandeelbewyzen, welke voorzien zullen zyn van dlvidendbewyzen 14 t/m 24 en talon. Alhoewel de vennootschap volgens de balans per 31 December 1936 over ruime liquide mid delen beschikte, heeft het bestuur het niette min wenschelyk geacht in verband met uitbrei dingsplannen en met de sterke stijging van den Verkoop, tot uitbreiding van het kapitaal over te gaan om tijdig in de versterking van haar bedryfsmiddelen te voorzien. De vennootschap heeft daartoe by haar aandeelhouders kunnen plaatsen nominaal 340.000 aandeelen (waaron der begrepen de nom. f 110.000 aandeelen, welke de vennootschap in vorige jaren had in gekocht), waardoor het geplaatste kapitaal ge bracht is op f 1.000.000. De gunstige ontwikkeling van het bedryf wet tigt de verwachting, dat over het vergroot ka pitaal een behooriyk rendement zal worden verdiend. Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met Staande blokjes van goud, een klimmende rechts gewende leeuw van goud. gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetselfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in achulnllnkschen stand een ontbloot Romeinsch gwaard van zilver, met gevest van goud. De Chlleensche minister van Buitenland sche Zaken en de Nederlandsche ambassa deur hebben een handelsacooord onder- teekend, waarby Nederland zich verplicht Chlleensche nitraten en vruchten in te voeren en Chili daartegenover op zich neemt Nederlandsche Industrie-producten in het land toe te laten en aan Nederland de uit voering van aekere werken te gunnen. Gisteren is Valladolid door vliegtuigen van de linkschen gebombardeerd. Tegen tien uur verschenen drie vliegtuigen, die door de laag hangende wolken de stad hadden kunnen be reiken en verscheidene bommen in het centrum lieten vallen. De projectielen ontploften in de straten. ’3 GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2den stuur man groote stoomvaart J. Hoogland, P. Bonne en J. Glansdorp; voor 3den stuurman groote stoomvaart R H J. de Vries. De 44-jarige Duitsche veehandelaar J. F. had deviezen-moeiiykheden voorgewend om in ons land enorme zwendelpraktyken te voeren, waar van tal van instellingen en personen het slacht offer zyn geworden. F. had by de American Express Company te Rotterdam aan den kassier medegedeeld, dat hy uit Duitschland was gevlucht, omdat men hem daar zocht wegens overtreding van de deviezen bepalingen. Hy beweerde n.l. groote bedragen uit Duitschland op Zweedsche banken te hebben geplaatst. Door middel van de American Express Cy wilde h|j deze Zweedsche saldi naar Neder land overbrengen. Het verhaal van F. was zoo goed opgesteld, dat de kassier er geloof aan hechtte en in afwachting van de uit Zweden te ontvangen gelden een voorschot aan den Dult- scher uitbetaalde. Nadien werd er niets meer van hem gehoord, terwyi by informatie de de posito’s op de Zeedsche banken niet bleken te bestaan. Dezen truc wist hy door het geheele land toe te passen en^vel voornamelyk by advocaten en notarissen, dien hy opdracht gaf de gelden by genoemde banken op te vorderen en die hem al vast een voorschot daarop uitkeerden. Vier en twintig maal heeft hy op deze wyze geld los weten te krygen, voordat het mis liep. Door de Rotterdamsche rechtbank was F. we gens oplichting veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. In hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof bekende hy alles volledig. Het bleek voorts, dat hy in Duitschland en Zwitserland voor dergeiyke feiten al veertig maal veroordeeld was. De procureur-generaal mr. Rombach noemde verdachte dan ook een internationalen zwende laar. een beroepsoplichter. Spr. begreep niet, waarom deze in hooger beroep was gekomen, daar een straf van twee en een half Jaar voor dergeiyke praktyken zeker niet te licht kon worden geacht. De procureur-generaal vorderde derhalve bevestiging van het vonnis van de I In den linker- een bundel van seven pUlen van silver, met punten van goud. de punten om- I een 4 1 4 1 4 I 4 I 4 I 4 I 4 I 4 r 4 I 4 I 4 1 4 1 4 1 4 I 4 I 4 I 4 4 I 4 I 4 4 I 4 4 4 I 4 I 4 I 4 I 4 I 4 I 4 I 4 1 4 1 4 1 4 4 I 4 4 4 4 1 4 4 4 41 4 4 4 1 4 4 4 4 4 1 4 4 44 1 naar Rotterdam en Amsterdam sou dit schip, waarvan een der opvarenden ons iets over het gebeurde vertelde, aan Spanje’s Oostkust een lading sinaasappelen innemen. Na Oran te zijn blnnengeloopen, waar men den wimpel van de Internationale contrólecommissie In ontvangst nam. werd koers gezet naar Castlllon. een ha ven op ongeveer 35 myi ten Noorden van Va lencia. In den mrorgen van 27 April het zal ongeveer half zeven geweest zyn lag de Rhea voor de haven van Valencia. Op dat moment naderden uit het zuiden twee rechtsche krui sers, de Canarias en de Balearen. Hoewel zy met groote snelheid voeren, openden zy onver wacht het vuur op Valencia, waar men blijkbaar op een en ander niet verdacht geweest was, omdat even tevoren een heele zwVrm vtsachers- bootjes uitgevaren was. die In alle richtingen verdwenen. De kleine bootjes konden de haven niet meer bereiken omdat een van de kruisers den havenmond en de pieren bombardeerde. Een schot was raak, voegde onze zegsman er by. De vlsschersbootjes gingen oan den Noord, maar toen kregen zy weer den vollen laag van de kustbattery, die het vuur op de kruisers opende. Zoo zaten zy tusschen twee vuren. Ook voor de Rhea t»g het er niet aangenaam uit, want het schip voer geen halve myi ten zui den van het schootsveld van de kruiscer-kanon- nen en aangezien zy In noordelyke richting voeren en de Rhea in zuidelyke richting tracht te te ontkomen, kwamen de projectielen steeds dichter by het Nederlandsche schip. De kust battery speelde ook een eerste viool en wan neer de kapitein dan ook gestopt had, dan was de Rhea er hoogstwaarschyniyk niet zoo goed van afgetomen als nu Met hard bakboord-roer- geven is de Rhea er vandoor gegaan en zoo is het schip tenslotte nog ontkomen, terwyi het bombardement doorging. De Canarias had veel zwaarder geschut dan vroeger, vertelde onze zegsman. Op bepaalde oogenblikken schoot men met een snelheid van 22 per minuut. Na eenige uren kwamen ook nog vliegtuigen den chaos vergrooten. maar hun bómmen troffen de kruisers niet. Met de komst van de vliegtuigen was het eind van Het bombardement evenwel gekomen, wtant kort daarop zyn de kruisers verdwenen. De Rhea vertrouwde het zaakje niet, waarom zy maar zonder de appels van oranje de vlucht naar de Straat van Gibraltar heeft genomen, waar Hr Ms. Java haar veilig geconvoyeerd heeft. Terwyi de Spaansch-Italiaansche ..zwarte pyien~-brlgade probeerde de Baskische omsin geling van Bermeo te doorbreken, hebben an dere strijdkrachten aanvallen gedaan op den berg Sollubs van de zyde van Mundaca. Omstreeks het middaguur hebben de Banken hun vooruitgeschoven post, welken zy gisteren op den berg Anetu hadden bezet en waar zij nog geen loopgraven hadden kunnen aanleg gen, moeten verlaten. Woensdag was de 55-jarige opperman A. Deurlo bezig steenen een ladder op te dragen aan een In de Oudelandschestraat te Tholen in aanbouw zynd huis, toen de man, waarschyn- lyk door een duizeling bevangen, van de ladder viel. Dokter P. J. Dulnker, die spoedig ter plaatse was, liet den man per brancard naar huls ver voeren, waar hy eenigen tyd later Is overleden. HILVBRAUM I. 1875 M. (KRO-ultzendlng) 8 009 15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 1130 Godsdienstig halfuur. 13.00 Be richten. 13.15 De KRO-Melodlsten m. m. v solist. 100 Or»n»foonmU7.lek. Duiven sport nieuws 1.15 KRO-Orkcst. 3.00 Voor de rypere jeugd. 2 30 KRO-Orkest. 3 00 K^ideruur 4 00 Gramofcxrnmuzlek. 4,30 CWcert uit Boedapest. 5.10 Gramofoon muzlek. 530 Esperantonleuws 5 46 Voor Katholieke Padvinders. 6 15 Gramofoon muzlek. 6 20 Journalistiek weekover zicht. 6 45 Gramofoonmuzlek. 7.00 Be richten. 7.15 Toespraken namens de Na tionale R.K. Commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg 7.35 Actueele aetberflltsen. 8 00 Berichten ANP. MededeelIngen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8 35 KRO-Orkest. 9.00 Revue-prograimna m. m. v. solist. 10. 10.40 Fllmpraatje. J foonipuzlek. HILVERSU M IJ 8.00 progri 1 45 KEl l.EN. 456 M. 8AO Gramofoonmuzlek. 11 20 Omroeporkest. 1.36 Oramofoonmu- zlek. 320 Het Berglscho Landeeorkeet; hierna: gramofoonmuzlek. 625 Otnroep- kwintet. 6.30 Bollstemooncert 730 Vroo- lyk programma. 9301120 Om roep- danaorkest en solisten. Een Staatsblad no 3 bevat t besluit van den •den Mei 1937. houdende verleenlng van een Wapen aan Z. K. H. Prins Bemhard der Ne derlanden. Prins van Llppe-Biesterfeld. Het wapen Is als volgt: H.Ms. Hertog Hendrik, die 26 April uit Den Helder is vertrokken voor een reis naar Gi braltar en den Atlantlscben Oceaan, verliet 3 Mei Gibraltar en zal daar 27 Mei terugkee- ren. Daarna luidt het reisplan als volgt: 29 Mei vertrek van Gibraltar, 4 Juni aan komst te Ponta Delgada, 10 Juni vertrek, 18 Juni aankomst te Horta, 24 Juni vertrek. 2 Juli aankomst te Funchal, 7 Juli vertrek. 14 Juli aankomst te Bordeaux. 19 Juli vertrec, 23 Juli aankomst te Den Helder. 6 Mei (Havaa). Vernomen wordt, dat de telegrafische en telefonische verbindingen tus schen Barcelona en het Catalaan sche binnenland, die gisteren her steld waren, vanmorgen opnieuw verbroken zijn naar men gelooft, ten gevolge van nieuwe onlusten. Aan het jaarverslag der Algemeene Friesche Levensverzekering MaatschappU over 1936 ont- leenen wy het volgende: Het verzekerd bedrag nam netto toe met 14 298379 kapltaalverzekering en 6.771.681.80 renteverzekering, een bedrag, belangrijk groe ier dan het vorig jaar. Het verzekerd kapitaal bedraagt per ultimo December 1936 294.493202 (280.194322). k Onze effecten zyn gewaardeerd volgens de x.g. 31 December-methode. Er bleek per saldo een koerswinst te zyn van 984292, welk be drag geheel is gevoegd by de extra-reserve. Onze ponden-poctefeuille bestond ultimo 1938 uit totaal 80.500 gewaardeerd volgens 31 Dec - methode op ƒ763.481. In 1936 werd voortgegaan met den aankoop van vaste goederen als gedeelteiyke belegging der extra-reserve. Een groot deel onzer vrijkomende gelden werd belegd in onderhandsche leenlngen aam publlekrechtelyke lichamen of met garantie van die instellingen. In 1936 werd voor slechts uitgegeven ƒ969.800, cember 1936 daarvoor t 1.468.796. Op 31 December 1936 bedroeg de premle- reserve voor de op dien datum voor eigen risico loopende contracten 84.539.170, hetgeen f 5.709.029 meer is dan einde 1935. De bedrijfswinst heeft over 1936 bedragen, na reserveering der op de winstverdeeling val lende onkosten 1521668. Uit de winst- en verliesrekening biykt, dat hiervan is aange wend 661.869, tot extra-versterklng der pre- mie-reserve, terwijl omtrent het restant ad 859.798 voorgesteld wordt voor afschrijving op vaste goederen te bestemmen f 219.980 en voor de verzekerden beschikbaar te stellen ƒ639.818. Na bovengenoemde afschryvlng komen de gezameniyke vaste goederen op de balans voor met f 3.142.000. De extra-reserve bedroeg op het eind van 1935 f 7.716.416. Hterby komen saldo koers winst op effecten en bloot eigendom 985.343. zoodat de extra reserve bedraagt eind 1936 X 5.701.756, d hoog, en de pyien tezamen gebonden met lint van goud; II. in zilver een roos van keel, geknopt gepunt van goud; III. in keel een zwaluw in natuuriyke kleu- len. geplaatst op een achtpuntlge ster van goud. Twee helmen: de eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drls bladen en twee parelpunten van goud; helm- toeken een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuin balk van zilver, waarop drie lindmbladen van sinopel, met de stelen om hoog: de tweede getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel en gekroond met een kroon van drie bla den en twee parelpunten van goud; helmtee- ken: een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. tusschen een vlucht van zilver. Schildhouders rechts een leeuw en profil van goud. onge kroond, getongd en genageld van keel; links een halfaanziende engel, de vleugelen nederwaarts gericht, in natuuriyke kleuren, ge kleed in een lang wit gewaad, waaroverheen een met gouden tressen en franje versierde zilveren wapenmantel, waarop een roos van keel, geknopt en gepunt van goud; in de om laag gehouden linkerhand houdt de engel een opgeheven palmtak van sinopel De schildhouders staan op een hardsteenen voetstuk. Alles geplaatst op een mantel van purper geboord van goud. gevoerd met hermelyn, op gebonden met koorden, eindigende in kwas ten. beide van goud en gedekt door de Ko ninklijke kroon. Kapitein Niehuls heeft onmiddeliyk de ma chines laten stoppen en het sein gegeven om. wanneer dit noodig mocht biyken, het schip te verlaten. De reddingbooten werden buiten boord gedraald en de marconist seinde 8.0.8. naar de schepen In de buurt. In de buurt van de Fauna bevond zich een Noorsch schip, dat direct koers veranderde en bydraalde. De vlie ger evenwel, is direct nadat hy zag. dat de bom doel gemist had. weer in NO. richting verdwenen Toen was het 10.45 uur, zoodat het geheele avontuur in vyf minuten tot het ver leden behoorde. Het waren evenwel de angstig ste minuten van de geheele reis. Het Noorsche schip heeft, toen de gezagvoerder sag, dat de Fauna weer verder ging, zyn ouden koers weer opgenomen Het schip heeft daarop rustig zyn reis door de Zuid-Spaansche wateren voort ge zet. na aan de andere schepen draadloos be richt te hebben, dat er geen assistentie meer noodig was De Fauna had dien anderen sche llen verzocht Hr Ms. Java van een en ander in kennis te stellen, hetgeen ook geschied aHs, zodKs men later hoorde, toen de Fauna In de Straat van Gibraltar de Java ontmoette. Op 't moment van den aanval was de afstand tus schen de Fauna en de Java evenwel te groot geweest. DROITWICH. 1500 M. 10 06 Voor de vrouw. 1020 Orgelspel. 1050 Het BBC- Northern -orkest m. m. v. solist. 1130 BBC-Dansorkest. 13.20 Het Commodore BATAVIA. 5 Mei (Aneta) De Raad van Scheepvaart zette heden het onderzoek naar de ramp van de Van der Wyck voort. De tweede werktuigkundige, de heer Van Overstraten. verklaart dat te Soerabaja zestig ton stookolie werd bygevuld. Van een overmatig groote helling, des mid dags om half een by het ovememen van yzer, heeft getuige niets gemerkt. Evenmin heeft hy om vUf uur iets gemerkt. De volgende getuige, de derde werktuigkun dige, de heer Bax. bevestigt, in antwoord op een vraag van den voorzitter, dat hU normaal om tien uur op een andere tank zou zyn over gegaan. Dit is niet gebeurd, omdat het schip nog steeds over stuurboord lag. De voorzitter vraagt of dit niet vreemd is, daar steeds van stuurboord werd gestookt en of het dan niet noodig we.d geacht, den hoofd werktuigkundige te waarschuwen. Getuige vond dit niet noodig, doch hy had wel by het over geven van de wacht gezegd: „Het schip ligt nog steeds over stuurboord". Getuige bevestigt dit laatste nadrukkelyk. De volgende getuige, de heer Geyssen, inspec teerde in het dok de machlnekamertank, welke toen open Is geweest. Hy weet zeker, dat de proppen er weer zyn Ingezet voor het verlaten van het dok. Hy nam de wacht van den heer Bax over, waarby gemeld werd: „Alles in orde", terwyi gestookt werd aan stuurboord, hetgeen echter niet reeds vier uur het geval was. Toen l>y naar beneden ging, hoorde getuige kisten in het kuildek omvallen, waarvan hy door de spreekbuis kennis gaf aan de brug. Op de stookplaats zag hij de pcilglazen aan bak boord byna leeg en die aan stuurboord geheel gevuld. Hierop zond hy den vyfden werktuig kundige. den heer Lolkema. naar den hoofd werktuigkundige. De voorzitter van den raad constateert, dat dit voor hem een bewys is. dat de helling, even na half een des nachts, belangrUk grooter is geworden. Vervolgens wordt de beëedigde verklaring voorgelezen van den vyfden werktuigkundige, den heer Lolkema (thans elders werkzaam), waaruit biykt d*t deze niets afwist van een order om elke twee uur de pompen op een andere tank over te zetten. DEl'TSCHLANDRENDER. 1571 M. 730 Gevarieerd programma uit Keulen. 920 Berichten. 930 Sportreportage. 10.05 Weerbericht. 1020—12.15 Ad. Butter’s Danaoekeat. Het vliegtuig vloog recht vooruit, teneinde de beide masten in één lijn te krygen, het geen by den aanval de meeste zekerheid oplevert om het schip te treffen. Enkele minuten later liet het vliegtuig een bom vallen, die, geluk b|j een ongeluk, vlak over het schip scheerde en op ongeveer tien me ter achter het achterschip In het water te recht kwam, waar hij ontplofte. De bom was. hetgeen bleek uit de voorbereidingen, ge troffen voor het werpen daarvan, kennelijk voor het Nederlandsche schip bedoeld. >1 ,M. (VAIlA-ultzendlng) Iramofoonmuzlek. 10.30 Bont (gr.pl.) en gram pl. 12.00 Gramofoonmuzlek. 2 00 Fllmpraatje. Gramofoonmuzlek. 3 15 Schaak- praatje. 330 Planovoordracht. 4.00 „Voor levenavreugde en zonneschijn’', causerie. 4 20 Utrechtach Ensemble voor oude mu ziek. 4.45 Toespraak. 5.00 Gevarieerd pro gramma. 5 40 Literaire causerie. 6 00 Or gelspel. 630 ..De Wielewaal" en toespraak. 7.0$ Filmland. 8.00 Herb. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Bonte avond. 9 35 Declamatie. 9 55 Gramofoon muzlek 10.00 Berichten ANP. 10.06 Ver volg bonte avond. 10.45 Sportreportage. 11.00 Vervolg bont programma. 1130 Be richten. 113513.00 Gramofoonmuzlek. De rechtschen hebben hun druk van Anetu uit op den berg Sollube voortgezet, doch tegen het invallen van de duisternis hadden zy de Baskische linies nog niet door broken. De .zwarte pylen", die met tanks aanvielen, hadden daarby geen succes. Dezer dagen heeft de Haagsche rechtbank vonnis geteszen tegen twee personen, die te recht hadden gestaan wegen® het gelegenheid geven tot het uitoefenen van hazardspel. Door een misverstand zyn de uitspraken in deze zaken verwisseld. uder Van Q., die een z.g. ..trek- feëxploiteerd, werd veroordeeld tot e van f 2,50 subs, één dag hech tenis. De caféhouder J. L. R.. in wiens café het £g. „kurkenblljart" was bespeeld, werd van rechtsvervolging ontslagen, -- Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatlsche pynen: „Myn vader gebruikt Kruschen Balts reeds gedurende een paar ja ren en zou er voor geen geld ter wereld bui ten willen Vroeger was hy beslist hulpeloos door de rheumatlsche pynen, doch ik kan ge rust beweren, dat Kruschen Balts een nieu wen man van hem gemaakt heeft Hy is byna 70 jaar en dat hy kras is nou. dat beloof Ut U'. Mevr. F. G. Kruschen Balts is een mengsel van zes mi nerale zouten, waarvan elk een directe of In directe werking heeft by de bestryding van rheumatlsche aandoeningen. Een enkele fla con Kruschen Salta zal U overtuigen, dat rheumatlsche pynen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zyn „kleine da- geiykscha dosis krijgt Kruschen Balts is ver krijgbaar by alle apothekers en erkende dro gisten 040. 0 75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de fleach, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My.. Amsterdam, voorkomt. BRl SSEI- 3ZZ en 484 M. 322 M.: 1120 Gramofoonmuzlek. 1130 Salonorkeet. 12.30 Omroeporkest 123 A. Felleman'z orkest. 2 05 Accordeon muziek 220 A. Felleman’s orkest. 3.20 Radtotooneel. 4.30 Concert. 6 20 Kamermuziek. 6.35 Gramo- foonmuztek. 720 Cabaret. 8 30 Omroepor kest. 9.30 Gramofoonmuzlek. 10.201120 Omroepdaneorkeet. 484 M.: 1120 Gramofoonmuzlek. 1130 Omroeporkest. 1330 Salonorkest. 1330 Gramofoonmuzlek. 120 Zang. 1.35 Pla novoordracht. 130 Orkeetconcert. 333 Gramofoonmuzlek en zang. 435 Ludo Langlois' orkest. 535 Sollstenooncert. 6.45 Gramofoonmuzlek. 720 „Clboulette", operette. 930 Omroepdsneorktet. 1020 11.20 Gramofoonmuzlek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20