de van Na de catastrophe „Hindenburg” 1^“^r. Het nieuws van heden men Bij de vreeselijke ramp te Lakehurst telt dertig dooden en vermisten; 68 personen zijn nog in leven te Tegen tiet nieuwe Heidendom Frankrijk wil geen autarkie IS SABOTAGE DE OORZAAK? JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER L VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS It No. DERTIGSTE DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN Baldwin’s laatste rede in het Lagerhuis - naar 7* JAARGANG Zeppelinfabriek geeft het niet op Von Blomberg toch naar Rome Mgr. Pizzardo Londen Kabinetswijziging in Mandsjoekwo De beperking van de bewapening ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Scheepsbrand in de haven van Antwerpen VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING 3 2 f 3 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD X) is dr. •t n Q I Bewijzen van deelneming Brutale diefstal van diamanten te Amsterdam. bloemententoonstelling lag O o s i 5 i Gevaar voorloopig geweken De balans Engelsch witboek gepubliceerd dan Onderzoek wordt ingesteld Onderhond met den commandant van de Java over de reis van den kruiser. Stand op Zaterdag M «ar tai: 5tJJ Varign stand: 7IU H. M. bevocht de Boskoop. Dr. Eckener acht dit voor 50 pet. zeker, blijken» zijn te Weenen afgelegde verklaring Al» Pauseljjk delegaat voor de kroningsfeesten Uit de overblijfselen van het luchtschip lijn nog drie lijken bevrijd. Drie lijken zijn nog niet gevonden. Per radio uit Amerika over gebrachte fo to van het moment der explosie in het luchtschip „Hindenburg", voordat het op Lakehurst neerstortte i t i i van Zuid-Atnerika 140 gram brieven en brief kaarten en 45 gram andere stukken. Of deze post geheel of ten deele Is gered, is nog niet bekend. Radiorede van dr. Eckener ANTWERPEN. 6 Mel. Belga). Aan boord van het Engelsche stoomschip City of Tokio, dat een lading van 7500 ton goede ren, hoofdzakeljjk katoen, aan boord heeft, is Woensdag brand uitgebroken. Mgr. Pizzardo ia naar Londen vertrokken, als Pauseljjk delegaat voor de kroningsfeesten. Het gevaar voor een mijnstaking In Engeland ia voorloopig afgewend. In het kabinet van Mandsjoekwo is een belang rijke wijziging gekomen. Twee gewonden bjj een ontploffing aan boord van een Letlandsch schip te Rotterdam. De Fransche minister van Economische Zaken. Splnasse. reide, dat nieuwe pariteiten moeten worden opgesteld met de Angel-Saksische luta's. Frankrijk wenscht geen autarkie. De Kievit zal op de plaats van het ongeval ge demonteerd woeden en met een der booten van de K. N. 8. M. naar Nederland worden ver voerd. In de haven van Antwerpen woedde vige scheepsbrand. st s, n in n, st as Het aantal dooden bfj de _Hindenburg”-ramp is thans dertig. Dr. Bekener aeht sabotage voor M pet. aeker. onder het luchtschip, ongeveer op de plaats waar de ailerons bij het omhulsel komen. De film zou* een zoo volledig beeld geven van de ramp, dat zij waarschijnlijk gebruikt zal worden bij het officieele onderzoek. Uit Washington wordt gemeld, dat de leger- coyruplssie van den Senaat goedkeuring heeft gehndht aan een' wetsontwerp, waarin machti ging verleend wordt tot uitvoer van hoeveel heden heliumgas, die niet van militair belang zjjn. Het is niet duidelijk, of dit In staat zal stellen tot verkoop van voldoend groote hoe veelheden gas voor het vullen van luchtschepen van het formaat van de „Hindenburg". Gaan Katholieken en Protestanten in het Derde Rijk een een heidsfront vormen? De Duitsche commissie, welke een onderzoek gal instellen naar de oorzaken van de ramp van de „Hindenburg zal morgenochtend per „Het groote werk van Graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" reeds verbazingwekkende resultaten heeft opgeleverd, zal voortgezet worden. Op het vliegveld te Weenen verklaarde dr. Eckener aan de pers, dat hjj met vijf tig procent zekerheid aannam, dat de ramp van de „Hindenburg" aan sabotage is te wijten. Indien dit onjuist blijkt, dan is on weer niet uitgesloten. De geneesheer, die kapitein Lehmann be handelt, heeft medegedeeld, dat de brand wonden, welke de kapitein heeft opgeloo- pen, slechts licht zijn. Behalve deze brand wonden heeft de kapitein evenwel nog een zenuwschok gekregen. De toestand van kapitein Pruss is iets verbeterd. Het centrale probleem der Fransche huis houding blijft dus het prijzenvraagstuk. Geen andere oplossingen zijn hierbij mogelijk een vergrootlng der productie. Spr. deed een beroep op de arbeiders niet hun ware belangen uit het oog te verliezen, terwijl hij den werkgevers aanbeval zich niet te verzetten tegen de wetten. De plicht der werkgevers is te trachten de nieuwe lasten te dragen door middel van ver laging van kostprijzen. De regeering zal daarbij met al haar krach ten steun verleenen. Twee havenarbeiders, die zich in het ruim bevonden, toen de brand uitbrak, bekwamen ernstige verwondingen, een derde wordt vermist Ten einde den brand te blusschen heeft men het ruim vol water laten loopen. Toch woedde de brand Donderdagmorgen nog steeds voort. Het schip lag bijna geheel onder water, maar kon niet zinken, daar het met de kiel op den bodem rustte. Eén der gisteren gewonde arbei ders is inmiddels overleden. Een film van de ramp Toen in een bioscoop op de Times Square te New-York een film vertoond werd, die van de ramp opgenomen was, werden door enkele vrou wen kreten van ontzetting geslaakt; sommigen verloren het bewustzijn. Uit de film blijkt, dat het eerste teeken van brand was een kleine bolle rookwolk Op 1 congres van de „Deutscher Verein fuer Weltwlrtschaft”. dat te Frankfort werd gehou den, heeft de Mlnlsterialrat Thomas van het ministerie van Posterijen medegedeeld, dat het nieuwe luchtschip L. Z. 130 in het najaar voor den dienst op Noord-Amerika zal worden ge bruikt. worden met de Het thans be- i de Fransche gehandhaafd ANTWERPEN. 6 Mei. (Havas). Nader wordt gemeld: men was in het begin van den middag den brand meester en is thans bezig met het uitpompen van het water, zoodat het schip langzaam stijgt. Men weet nog steeds niet, wat er van den vermisten arbeider is ge worden; men vreest dat hij in de vlammen is omgekomen - Streven naar nieuwe pariteit met de Angel-Saksische valuta's In Barcelona schijnt het tot een compromis te lijn gekomen. De rechterben behaalden in Baskenland een overwinning. Generaal Goering heeft bepaald, dat do bouw van liet op de werf te Friedrichshafen op stapel staande luchtschip zoo spoedig mogelijk moet worden voltooid. Dr. Eckener is vanmiddag om 4 uur op het vliegveld Tempelhof te Berlijn uit Wee nen aangekomen. Hij heeft zich omnlddel- lijk naar het Duitsche ministerie van Luchtvaart begeven, waar terstond be sprekingen zouden worden gevoerd tusschen de Duitsche autoriteiten, Eckener en leden der commissie van onderzoek. Dr Eckener heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat men een uitvoerig onderzoek zal kunnen vaststellen, welke oorzaken tot den ondergang van het luchtschip .Hindenburg” hebben geleid. Het spreekt vanzelf, dat ook de kwestie van een mo gelijke sabotage, waaraan h|j reeds in de eerste oogenblikken gedacht had, ernstig moet wor den onderzocht. Met het oog op de uitstekende organisatlemaatregelen der Amerikaansche re geering is sabotage echter weinig waarschijn lijk. Meer grond is er voor het vezmoeden, dat electrische verschijnselen wellicht een rol heb ben gespeeld. Dultschland houdt vast aan den bouw van luchtschepen en aan de gedachte van ST. NAZAIRE, 7 Mel. (Havas). Tijdens een banket, aangeboden door het Jaarmarktcomltê der tentoonstelling heeft de Fransche minister voor Economische Zaken, Spinasse, een rede voering uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat Frankrijk geen autarkie kan aanvaarden. De overblijfselen van het luchtschip zijn zoo platgedrukt, dat men de hangars en de daarachter liggende vlakte over den top van het eens zoo statige luchtschip heen kan zien. Boven de verwrongen massa zwartgeblakerd ijzer en aluminium steekt de gebroken schroef omhoog. Wel moet dit dan recht boven het luchtschip hebben gestaan, aangezien anders de kapiteins, als ervaren luchtschipbestuurders, niet zou den hebben geland. Ook is niet uitgesloten, dat zich door verschillende spanningen in de atmosfeer-lagen zoogenaamde statische electri- citelt heeft gevormd. BERLIJN. 8 Mel (Havas) In politieke krin gen wordt thans bevestigd, dat von Blomberg zich na de Britsche kroningsfeesten naar Rome zal begeven. De Juiste datum staat nog niet vast. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 7 Mei: Gisteren is Mgr. Pizzardo, vergezeld door de andere leden van de Pauselijke missie naar de Engelsche kroningsfeesten, n.1. Godfrey, en den officier der Nobelgarde, markies Pacelll, ver trokken. Talrijke Vatlca^nsche en Italiaansche auto riteiten en een groep Engelsche studenten waren bij het vertrek aanwezig, om de pauseljjke dele gatie uitgeleide te doen. >'o LONDEN, 8 Mei (Reuter) Donderdag is een witboek gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt, dat de Brltsche regeering de voornaam ste conclusies aanvaardt van de Koninklijke commissie voor de particuliere wapenfabrieage en -handel, van 31 October 1936. Helaas moet worden erkend, dat op het oogen- bllk de toestand der internationale politiek van dien aard is, dat de hoop vorderingen te ma ken in de richting van internationale beper king of vermindering der bewapeningen niet waarschijnlijk onmiddeiljjk zal kunnen worden verwerkelijkt. Tot handhaving of herstel der handels- betrekklngen met de wereld moesten nieu we pariteiten opgesteld Angel-Saksische valuta’s, staande evenwicht tusschen en de wereldprjjzen moet blijven. In den laatsten tijd zijn er verschillende teekenen. die er op wijzen, dat wellicht weldra een Christelijk Front gevormd zal worden tegen het Nieuw Heidendom tn het Derde ROk. Zoowel in Katholieke als in Protestantsche kringen wordt in dit verband gewezen op de predikatie van den moedigen Bisschop van Munster in Westfalen. Mgr. Clemens August Graat von Galen, een predikatie, die weliswaar niet in druk verschenen is. doch die werd ge- cyclostyleerd en die thans in Dultschland van hand tot hand gaat. De bisschop heeft daarin o.a. gezegd: „In trouwe kameraadschap met onze Protestantsche Duitsche Broeders, die openlijk hebben verklaard, dat zij aan de God heid van Christus gelooven, moeten wij het Nieuw Heldendom, dat zoo vijandig staat tegen het Christendom, goed in het oog houden, en daartegen stelling blijven nemen.” Deze woorden van den Westfaalschen Kerk vorst hebben in de kringen der leiders van de BelUdenlskerk een sterken weerklank en harte lijke instemming gevonden. Verder kwamen te Berlijn nog telegrammen van deelneming binnen van den President der Fransche Republiek, Lebrun; den Britschen minister van Luchtvaart, Swinton; den Fln- schen staatsraad Hakarainen; den Tsjecho- Slowaakschen President Benesj, gn Mussolini. De Duitsche minister van Luchtvaart. Goe ring, heeft aan President Roosevelt een tele gram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de bij de ramp van de „Hindenburg” van Amerikaansche zijde verleende hulp en voor de betoonde deelneming, terwijl hij zijn medeleven betuigt met het ff it. dat bij deze ramp Amerikaansche onderdanen het leven 'hebben verloren. Voorts zond Goering een danktelegram aan den commandant van de luchtschiphaven Lakehurst. De plaatsvervangende bedrijfsleider van de Zeppelinfabriek, dr. Duerr, verklaarde heden middag voor het personeel, dat onder den boeg van het In aanbouw zijnde luehtschip „L. Z. 130" was verzameld: Nadat vandaag op het ministerie van Mijn bouw opnieuw besprekingen waren gevoerd, heeft het bestuur van den Engelschen mljnwer- kersbond definitief besloten, de afkondiging van een staking voor den tijd van een week te rekenen van morgen af uit te stellen, ten einde den minister van Mijnbouw den noodlgen tjjd te laten om de voorgenomen conferentie bijeen te roepen. Ook de Nationale Unie van Schotsche mijn werkers heeft besloten de overhandiging der stakingsaankondiglng. waartoe gisteren bjj wijze van solidariteit besloten was. uit te stellen. Als Glu'enbrood, Beschuit. -Meel. -Havervlokken. -Biscuits. Suikerarme melk. Room. jams, etc Vraagt prosp aan „NUTRICIA” ZOETERMEER In alleplaatsen vertegenwoordigd Het aantal dooden, dat bij den on dergang van de „Hindenburg” te betreuren is, is gestegen met twee, doordat twee gewonden, die zoo ern stige brandwonden hadden opgeloo- pen, dat het niet mogelijk was hun identiteit vast te stellen, in het zie kenhuis zijn overleden. Naar Reuter hedenavond laat uit Lakehurst seint, telt de balans der slachtoffers van de „Hindenbwg”- ramp dertig dooden en vermisten, en 68 overlevenden. De Kardinaal-Staatssecretarls, Pacelll, heeft aan den Duitschen Fuehrer en RUkskanselier een telegram gezonden, waarin Z. Em. namens Z. H. den Paus en de Zijnen uiting geeft aan de gevoelens van deelneming bU de ramp van de .Hindenburg”. De Nederlandsche minister van Bultenland sche Zaken, jhr. mr. De Graeff, heeft heden middag een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant, om hem de deelneming der Nederland sche regeering met het vergaan van de „Hin denburg" te betuigen. mann; haupt. De Amerikaansche minister van Handel, Ro per, heeft medegedeeld, dat de openbare ver hoeren voor de commissie van onderzoek naar ae oorzaak der ramp vandaag of ten laatste morgen zullen beginnen. Men acht het zeker, dat ook de Marine een onderzoek zal instellen, omdat het luchtschip op het terrein van de luchtmacht der Marine gevallen is. Tusschen de warreling van metaal ziet men de metalen stoelen en tafels, hangen de laat ste resten van de hut van den gezagvoerder. Alleen de verbogen vensteromramingen geven nog aan, waar eens de gondel was. Drie dagen hebben de passagiers daar geleefd.... Zwijgend trokken gedurende een groot deel van den nacht vrienden der omgekomen pas sagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van het vliegveld opgebaard liggen. Den geheelen nacht hebben radiozen ders berichten uitgezonden over het gebeurde, waarbij automobilisten nadrukkelijk verzocht werd niet naar Lakehurst te komen, om de wegen vry te houden voor de ziekenauto's en brandweerwagens. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaemestad r-1 Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger HSINKING, 7 Mei (Domei) Er te een be langrijke wijziging in de samenstelling der re geering van Mandsjoekwo aangekondigd. De ministers van Bultenlandsche Zaken. Nijver heid en Justitie, twee leden van den geheimen raad en de voorzitter van den raad van toe zicht zijn afgetreden. Minister-president Tsjang- Tsjlng-Hoel zal zich thans tevens belasten met de portefeuille van Bultenlandsche Zaken, ter wijl de minister van Financiën. Soen-Tsjl- Tsjang, tot minister van Burgerlijke Zaken be noemd is. In Barcelona spant het weder tusschen de anarchisten en de aanhangers Dan de regeering Companys. Evenals bij vorige gelegenheden werden ïn de straten barricaden opgeworpen. Volgens de laat ste berichten zou de regeering van Valencia thans hebben ingegrepen LONDEN. 7 Mei. (Reuter.) In het Lagerhuis is de dreigende staking In de mijnen ter sprake gekomen. Minister-president Baldwin zeide in een rede, die waarschijnlijk zijn laatste Lager huisrede is geweest: „Ik doe een beroep op een handjevol menschen., waarvan vrede of oorlog afhangt, om op het tegenwoordige oogen- bllk het beste geschenk te geven en iets te doen, dat het hart van aften, dte ons vader land liefhebben. aoa WrblÜden. namelijk de zwarte wolk, die zich boven ons heeft samen gepakt, te verscheuren en te verdrijven en aan alle volkeren ter wereld te toonen, dat onsa democratie tenminste nog tn een wanordelijke wereld de kunst van den vrede kan beoefenen." Ofschoon op het oogenblik door de ramp van de „Hindenburg" de vooruitzichten ver duisterd zijn, is het toch zeker, dat de rljks- regeering de Zeppelin-maatschapplj haar steun zal geven voor het verder bouwen van lucht schepen”. Met het te Lakehurst verloren gegane lucht schip „Hindenburg” zijn door den Nederland- schen postdienst verzonden: Naar de Vereenlg- de Staten van Noord-Amerika 620 gram brie ven en briefkaarten en 2 kg. andere stukken. Naar Midden-Amerika en het Noordelijk deel vliegtuig naar Cherbourg vertrekken. Vandaar zal de commissie verder reizen met het mail schip „Europa", dat hedenochtend van Ham burg is vertrokken. De commissie bestaat uit dr. Eckener; <L. Duerr, den plaatsvervangenden bedrijfsleider van de Zeppelinfabriek; prof. Boch; Ing. Hof- prof. Dleckmann; en luitenant Brelt- Van de Duitsche Rijksgebouwen in Duitschland en de Duitsche legaties in de hoofdsteden wappert de halfstok. Toen vanmorgen de zon opging boven Lakehurst teekende de volle omvang van de catastrofe, die de „Hindenburg" trof zich eerst goed af. BU het aanbreken van den dag doorzochten soldaten der geregelde troepen nog de puinen. waaruit rook bleef opstijgen. Een commissie van onderzoek Is onmlddellUk begonnen met de noodlge naspeuringen. Nog bij zonsopgang bleven nieuwsgierigen toestroomen; de meesten hunner werden echter op den weg tegengehou den door afzettingen, die door soldaten ge vormd waren. Een beroep tot regeling van het mynconflict s re» KJ

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1