Laatste Nieuws van De balans van de D H „Hindenburg’-ramp Het grondwetsontwerp De Valera In Barcelona schijnt de orde hersteld Noordhollandsch Landbouwcrediet 1 POLITIEKE KANT De Jeanne d’Arc- optocht verboden 1 ZATERDAG 8 MEI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Arbeiders hervatten het werk weer D.H.V.B. CLEARINGKOERSEN hun Godsdienst en gezin als staatspijlers Afschrijving van 50 pCt óp het kapitaal Overeenstemming op de suikerconferentie Kwestie der levering van helium acuut Een Turksche generaal naar Franco Verontwaardiging over dit plotse ling ingrijpen dar regeering VOORSTELLEN TOT REORGANISATIE Volgens officieele gegevens is het aantal dooden 200 en dat-der gewonden 400 De eerste fondsen ter onderstea- -ning van de slachtoffers gevormd Zal Vogelenzang zich veilig stellen? Ure» 9,61, peseta's 9.75, Promotiestrijd op alle fronten *£en accoord geteekend Goeneriel betaling aan aandeelhouders kan D.H.V.B.-programm* voor Zondag Omwisseling van de 6 pCt. cumu latief preferente aandeelen in 5 pCt. preferente. Mogelyk over 1937 weer dividend F 1 4 op- Pruss hoogs rt 3 3 1 klaard goed te vinden dat, indien de reorgani- vol- een De Valera, Minister-president van den lerschen Vrijstaat Voipm officier!» gegeven» bedraagt het aantal «lachtoffen bijna 200 dooden en MO gewonden. LONDEN, 0 Mei (Havas) De delegaties ter suikerconferentie zijn tot overeenstem ming gekomen. Vanmiddag te een overeen komst geteekentj. I i. Koersen voor stortingen op 8 Mei 1837 tegen verplichtingen luidende In. Relchsmarken 73,26. Alleen zal worden toegestaan, dat een dele gatie zich tusschen 10 en 13 uur naar het monu ment tn de Rue des Pyramldes begeeft. Deae delegatie, die uit hoogstens 100 personen mag bestaan, mag niet worden voorafgegaan door een muziekcorps, terwijl ook niet mag worden gedefileerd. PARIJS. 8 MeL (Havaal. HonderdvtJftig afgevaardigden der mlnderheidspartUen heb ben een pretest tegen het verbod van den traditioneelen Jeanne d’Arc-optocht te Pa rijs geteekend. Hoe Heiner s den hoek noor laks ■taakt, boe grootar bet ongeluk, dot erin poet. ..(’tb veel minder tljdroovond om tal olie bochten altijd radne «o houden). «Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag”, dacht w immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ooit weer vee dien splinter,dien balk en uw oog?...) LAKEHURST, 7 MeL (Renter.) Kapitein Lehmann, dis bQ de ramp van de „Hinden burg” gewond werd, to in den loop van den dag overleden. De gezondheidstoestand van kapitein en van den radio-telegrafist Speek, alsook van kapitein Sammt te In zooverre verbeterd, dat naar het Medical Center Hospital in New-York konden worden overgebracht. Reeds vele jaren achtereen werd door de autoriteiten steeds de gevraagde toestem ming verleend om bij gelegenheid van het feest van Jeanne d'Arc bedoelden optocht te houden. Nog nooit hebben zich hierbij inciden ten voorgedaan. Dit Jaar komt op het laatste oogenblik de simpele mededeeling van de regeering, dat de optocht verboden te. AFDEEUNG NOORD Reserve le klasse A RKAV 2De Meer 2 NEA 2Wilskracht 2 3e klasse BAFC 1Geel Zwart 1 Reserve 2e klasse AWW 2Stormvog. 3 Reserve 3e klasse A EVE 2-Strandvog. 2 KGB 3 - RBO 3 Zouaven 2 De Valkeniers 4e klasse B WFC 2-a-Alw Fbrw 3 Reserve 4e klasse B VVZ 5WE 3 De commissie en de subcommissie voor de niet-inmenginp hebben met algemeene stemmen besloten, dat haar besprekingen in het vervolg vertrouwelijk zullen zün. Na de vergaderingen zal het gebruikelijke com muniqué worden verspreid. BARCELONA. 7 Mei (Havas). Het leven in de stad begint zfjn normale aanzien te herkrijgen- De arbeiders en employé’», ge hoor'gevend aan den oproep der vak ver- eenigingsorganiaattee C.N.T. en U.G.T„ her vatten het werk. De ondergrondse!», rijdt 4eer, evenals enkele autobussen. Op het •ogenblik worden de teamleidingen her steld, om het verkeer tg knnned hervatten. De winkeliers beginnen hun zaken weder te openen. et grondwetsontwerp van De Valera be vat eenige paragrafen, die voor ons. Katholieken, bijzonder belangwekkend De oplossing van het conflict zou tot stand gebracht zijn tijdens gisteravond gevoerde be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der CN.T„ U.G.T. en de Catalaansche regeering De conuntesarte-generaal der Openbare Orde, Rodriguez Salas, die last had gegeven tot be zetting van het tetefoongebouw door de open bare macht, en die bijgevolg beschouwd wordt als een der voor de troebelen der laatste dagen verantwoordelijke personen, aangezien deze zich door de bezetting hebben voorgedaan, te ge schorst. De radiozender van de CKT. en de PAI. heeft te middernacht een nota bekend gemaakt van de CN.T. en de U.O.T. waarin deze haar Ter gelegenheid van de teekening der inter nationale suikerovereenkomst heeft MacDonald verklaard, dat het accoord voorziet in ultvoer- contlngenten. die terwijl ze elastisch genoeg zijn om den verbruikers te allen tijde de nood- zakeljjke leveringen te verschaffen de markt op doeltreffende wljae zullen beschermen te gen buitensporigheden als overproductie. In den Internationalen sulkerraad te een permanent orgaan tot stand gekomen en dit kan één der grootste resultaten der overeenkomst blijken te zün. omdat men dezen raad belast heeft met de stelselmatige bestudeerlng van alle vraagstuk ken. die betrekking hebben op de sulkernljver- held In de wereld. De overeenkomst aldus besloot MacDonald biedt een voorbeeld van internationale sa menwerking. Het te te hopen, dat dit voor beeld In menig ande^ vraagstuk nagevolgd zal worden. AFDEELING CENTRUM Reserve 2e klasse A WA 3De Meer 3 The Victory 2 St. Martlnu» 2 Wilskracht 3WZ 3 3e klasse A St. Pancr. 1P8CK 1 B SNA 1- D6V 1 Reserve 3e klasse A WZ 4Zwaluwen Volendam 4RKAV 3 C St. Martlnus 3—- et. Pancratlua 2 AFDEELING ZUID le klasse A Lenig en Snel 1 GM 1 8GV 1ROD 1 B Alliance 1— Vogelenzang 1 Reserve le klaas? A Excelsior 2Spart. 3 Promotie en degradatie Afdeellng Noord WW 1- ESV 1 SVW 1-SKW 1 Afdeellng Centrum Vitesse 2—Llsse 3 ROM 1—SVA 1 Llsse 4Geel Wit 2 Afdeellng Zuid. DEK 1Trekvogels Leonldss 3Ce,er 3 De Dultsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft 5000 dollar ter beschik king gesteld voor de gewonde leden van de bemanning van de „Hindenburg"; boven dien besloot de Kamer een Amertkaansch Zeppelln-fonds In het leven te roepen tot steun aan de slachtoffers en het voortzet ten van de wetenschappelijke onderzoekin gen inzake den bouw van luchtschepen. Daar voor de 1 Mei optochten wel toestem ming te verleend en thans voor een betooging tar'eere van een Nationale Heilige geen per missie gegeven wordt, heerscht gr in kringen van Katholieken en Natlonalteten groote ver ontwaardiging. De Fransche regeering heeft namelijk den groeten Jeanne dArc-optocht, die as. Zondag evenals andere Jaren door Parijs zou trekken, verboden. Ieder Jaar werd in de omgeving van de Sint Augustlnuskerk een stoet gevormd die dan naar de Place des Pyramids» trok, waar een stand beeld van deze Fransche Nationale Heilige staat. „Want velde hij het vasthouden van helium voor ons eigen gebruik zou gelijk staan met het weigeren van den verkoop van ben zine. Wij kunnen dén vooruitgang der wereld niet aan militaire overwegingen opofferen". rente aandeelen over 1936 6 pCt. te betalen. NEW-TORK, 3 Mei (Reuter) In den afgelecpen nacht te neg één lid van de be manning van de „Hindenburg” overleden. Volgens officieele opgaven lijn thans ten gevolge van het ongeluk elf passagier», een en twintig leden van de bemanning en een lid van de landings-manechappen om het leven gekomen. o De aan zijn wonden besweken kapitein Ernst Lehmann werd op 12 Maart 1886 te Ludwigs hafen geboren. Zijn vader was chemicus. Lehmann was tijdens den oorlog luitenant ter zee tweede klasse. Vóór den oorlog had hij scheepsbouw gestudeerd. BU het begin van den oorlog was hU lucht- schipbestuurder. Hij maakte vele succesrijke tochten en was tijdens den oorlog eenmaal 105 uur in de lucht. Na den oorlog bekleedde Lehmann functies bU de Zeppelin-reederij. Van 1928 heeft hij bijna alle tochten van de „Graf Zep pelin" als verantwoordelijk commandant ge leid. Van zijn hand zijn verschillende studies verschenen op luchtscheepvaartgebled. het burgerlijk recht van een anderen staat ge scheiden is, heeft de bevoegdheid, zoolang de andere partij van het zoo gescheiden huwelijk nog in leven is, in Eire een geldig huwelijk aan te gaan. Over de opvoeding handelt Art. 42; L De staat erkent, dat het gezin de pri maire en natuurlijke opvoeder van het kind is; Alleen de nog overblijvende barricades, die her en der liggen, herinneren aan de drie dagen. Welke soo'n bloedig verloop hebben ge had in Barcelona Ben zeer talrijk publiek wan delt door straten en lanen. Overal ziet men een groote drukte bU de winkels en magazijnen. Ook in de telegraaf- en telefoonkantoren te het bijzonder druk, aangezien een ieder zijn ver wanen wil laten weten hoe het hem gaat. RKAV 4—DES 3 The Unity 3 Wilskracht 5 NEA 3—VDO 3 aodaVnÏT medewerking aan deze reorganisatie het moge lijk maken dat net preferente dividend in het geheel niet onderbroken behoeft te worden, etecht de billijkheid, dat ook de houders van de cumulatief preferente aandeelen 'n bijdrage le veren om de reorganisatie te doen slagen. Wij meenen dat deze bijdrage zal moeten zijn: het mogelljk mkken van een verlaging van den cu- mulatlef-preferenten dividendlast. Wij doen dit reorganisatievoorstel, waarvan de betaling van 6 pet. op de cumulatief-prefe rente aandeelen over het boekjaar 1936 een in- tegreerend deel Is. onder voofwaarde». dat hou ders van tenminste 75 pct. van de 6 pet. cu mulatief-preferente aandeelen vóór of op 15 Juli u tegenover de vennootschap hebben ver- digen tegen Llsse 3. De Castricummers zullen het hard te verantwoorden krijgen en we dur ven hun weinig kans te geven. DE K gaat nogmaals probeeren eerste klas- ser te worden en naar onze meenlng te de kans thans grooter dan verleden Jaar. De club uit Bloemendaal krijgt bezoek van Trekvogels, welks kracht »ns niet voldoende bekend is om een juist oordeel te vormen. Maar DEK heeft een krachtige ploeg en het wil ons voorkomen, dat zij den promotiewedstrijd met een overwinning Inzet. Het gaat hier om twee plaatsen In de eerste klasse Zuid. De degradatle-candldaat is nog niet bekend. Vermoedelijk wordt dat Alph. Boys. O.l. hebben de tweede klas kampioenen een behoorlijke kans. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. hü waarborgt de achting voor het onvervreemd bare recht en voor den onvervreemdbaren plicht der ouders, om In overeenstemming met hun middelen voor de religieuze en zedelijke. Intel- iectueele. physieke en sociale opvoeding en ont wikkeling hunner kinderen zorg te dragen. II. De ouders zijn vrij, deze opvoeding en ontwikkeling te doen geschieden of thuis of in particuliere scholen of In de scholen, die door den staat opgericht en erkend zijn. m. a. De staat mag de ouders onder schen ding van hun gewetensvrijheid en hun recht matige voorkeur, niet dwingen, hun kinderen te zenden naar de door den staat opgerichte scho len ot naar een of ander bijzonder, door den staat aangewezen, schooltype. b. De staat, als beschermer van het alge meen welzijn, moet intusschen met het oog op de tegenwoordige omstandigheden verlan gen, dat aan de kinderen een zeker minimum van zedelijke. Intellectueels en sociale opvoe ding en ontwikkeling ten deel valt. IV. De staat heeft zorg te dragen voor kos teloos lager onderwijs; hij moet zijn best doen, particuliere en corporatieve initiatieven op het gebied der opvoeding met verstandige hulp te bevorderen en te ondersteunen; wanneer het algemeen wrtztjn dit verlangt, moet hij. onder verschuldigde eerbiediging van de rechten der ouders, vooral in kwesties der zedelijke en reli gieuze ontwikkeling, voor andere opvoedlngsmo- geljjkheden of instituten zorgen. V. Wanneer in buitengewone gevallen de ouders om physieke of zedelijke redenen hun plichten jegens hun kinderen niet nakomen moet de staat, als beschermer van het algemeen welzijn, zijn best doen door geschikte middelen de plaats der ouders te vervangen, waarbij echter altijd de natuurlijke en onvervreemdbare rechten van het kind met den verschuldlgden eerbied in acht moeten worden genomen. Het ontwerp-grondwet bevat veel aantrekke- lüks. zijn. De preambule (Inleiding) der grondwet heeft den volgenden tekst: ,Jn den naam der Allerhei ligste Drievuldigheid, van Welke alle autoriteit stamt en op Welke, als onze hoogste en laatste bertemming, alle handelingen zoovdel der men schen «.Is van den staat gericht moeten wor den: Wjj, het volk van Eire; In deemoedige er kenning van al onze verplichtingen tegenover onzen goddeüjken Heer. Jesus Chrürfs. Die onze vaderen al de Jaren van beproeving lang ongebukt heeft gehouden; in dankbare herin nering aan den heldhaftlgen en onophoude- lljken strijd voor het herstel der rechtmatige onafhankeUJkKelUvan onze natie; in het stre ven, met verschuldigde eerbiediging van wijs heid. rechtvaardigheid en- naastenliefde, het welzijn der gemeenschap te bevorderen, zoodat waardigheid en vrijheid van het individu ver zekerd. de ware sociale orde gesticht de een- lands hersteld en de eendracht met latles gegrondvest kan worden; nemen aan. vaardigen uit en geven aan ons —NAS 1 terteln India. Reserve 4e klasse A St. Louis 2VDO 3 B De Meer 5ZPC 4 WA SSVO 2 D Llsse sTYBB S Allen zijn thans druk In de weer om de ravltailleerlng der markten te regelen en de ziekenhuizen te helpen met het verzorgen der gewonden. Men hoopt aldus Havas dat deze strijd, waarin men geen overwinnaars of overwonnenen wil zien, de eenheid van den Generallteitsraad en die van de vakvereenl- gingsorganlsatleB. waarin de arbeiders georga niseerd zijn, zal versterken. Tegenover deze berichten van Havas, die schijnen te wijzen op een compromis in Cata- lonié. meldt het Dultsche nieuwsbureau, dat de schietpartijen in de straten van Barcelona on verminderd voortduren Te AtarazanAS. nabij Barcelona, heeft men een gevangenis Ingericht, waarin verscheidene leden der Catalaansche regeering gevangen gehouden worden. Generaal Pozas, die den oorlogstoestand heeft afgekondlgd. staat volgens het D.N.B. te genover de anarcho-syndlcalisten volkomen machteloos. Arana is van Barcelona per vliegtuig naar Valencia vertrokken. In den loop van den dag zijn de rechtsche troepen er in geslaagd, de Baskische troepen uit hun laatste stellingen in het 8ollube-ge- bergte te verdrijven, zoodat deze bergketen thans in haar geheele lengte van 15 K.M. m het bezit van Franco’s troepen is. Ook in den sector van Durango hebben de rechtschen bezit genomen van de uitloopers van het Vizcargl-gebergte. Van daaruit beheer- schen zij den straatweg van Amorebletta naar Bilbao. De centrale comlté's van de socialistische en communistische partij In Bilbao hebben verga derd. teneinde den grondslag te leggen voor een gemeenschappelijk optreden. In een manifest, dat zü hebben gepubliceerd, wordt gezegd Onze organisaties In elk dorp in Euzkadle moe ten zich aaneensluiten en met elkaar voeling houden, en de krachten verdubbelen, om be-, slissende resultaten te verkrijgen. Generaal Wehlb Pasja, die de Turken in den strijd tegen de Britsche troepen in Gallipoli aanvoerde, en tijdens den Abessinlschen oorlog optrad als adviseur van Ras Nasiboe, den be velhebber aan het front van Ogwden. Is van Cyprus vertrokken, om generaal Franco zijn diensten aan te bieden. Hij is voornemens naar Frankrijk te reizen, en vandaar de grens naar Spanje te overschrijden. De rechtsche bladen melden dat de „Ehpana" op een mijn geloopen is, en dat de bemanning door den torpedojager „Velasco" aan boord ia genomen. Slechts vier machinisten van het ge zonken oorlogsschip zijn verdrenken. Het D.H.V.B.-programma vermeldt naast nog enkele restanten van de competitie hoofd- zakehjk promotle-degradatte-wedstrijden. Het begint nu toch inderdaad op z’n eind te ra ken. In afdeellng Noord eerste klasse is de beslis sing inzake het kampioenschap toch nog vrij plotseling gevallen. De laatste wedstrijd K.G.B. Oranje Wit Is onverwacht nog ingelascht en Oranje Wit verloor met 10. US.V. is door dit resultaat kampioen van afdeellng Noord. Aan de Ultgeesterclub onze gelukwen- schen. Voor Oranje’Wlt is het inmiddels een minder prettige gewaarwording na bijna het ge heele seizoen de leiding te hebben gehad nu op het laatste moment den titel in andere handen te zien gaan. Het gewone competitie-programma voor mor gen vermeldt In de reserve klasse van afdeellng Noord een tweetal wedstrijden. R.K.A.V. 2 zal zich na de prachtige zege der vorige week op NEA. 2 thans geheel in veiligheid brengen door thuis )(an De Meer 2 te winnen. Een ge- HJk>-spel Is aaar ook reeds voldoende voor en dan behoeft De Meer 2 zich ook zoo druk niet meer te maken. En NEA 2 zou onder normale omstandigheden kansloos zjjn te achten tegen Wilskracht 2. Laatstgenoemde heeft echter niets meer te winnen of te verliezen, terwijl NEA 2 de puntjes nog hard noodlg heeft. We mogen dan ook een zege voor de NEA-reserves ver wachten. De positie van Vogelenzang is er na apndag J.l. niet slechter op geworden omdat de Vllph. Boys in de eerste klasse van afdeellng ZuliT'm' t 10 hun laatsten wedstrijd tegen NVC verte ren. Vogelenzang moet dus minstens één puntje halen uit de twee resteerende wedstrijden en er is groote kans dat zulks reeds morgen ge schiedt. Alliance Is in Haarlem de tegenpartij en onder de bekende omstandigheden behoeft daarvan niet verloren te worden. 1 Van de wedstrijden der promotie-compelltie vermelden we om. in afdeellng Noord de ont moeting WWESV Waarbij de thuisclub de beste kansen heeft. In het Centrum moet Vi tesse 2 zjjn plaats in de reserve-klasse verde- aanhangers bevel gaven zonder verwijl het werk te hervatten. Alle ochtendbladen zijn ver- sahenen, zj) het ook met een beperkt aantal pagina’s. Groepen vrouwen trokken door de straten en dwongen de winkeliers hun zaken te openen. held d< anck^M hieraoo zelf de volgende grondwet.” Over den godsdienst handelt Art. 45: „1. De staat erkent, dat de Almachtige God door or>enbaren eeredienst moet worden gehuldigd. De staat moet Gods naam in eere houden en den godsdienst achten en vereeren. 2. De staat erkent de bijzondere positie der Heilige Katho lieke en Apostolische Kerk als de behoedster van het geloof, dat de groote meerderheid der burgers belijdt. 3. De staat erkent eveneens de Kerk van Ierland (Anglicanen), de Presbyte- riaansche Kerk in Ierland, de Methodisten kerk in Engeland, het Religieuze gezelschap der vrienden In Ierland (Kwakers), de Joodsche gemeente en de andere belijdenissen, die op het tijdstip van het van kracht worden van deze grondwet In Ierland bestaan." In dit ar tikel wordt voorts gewetensvrijheid gewaarborgd, vrije uitoefening van den godsdienst binnen de perken der openbare orde en der goede zeden. De staat geeft den kerken geen flnancieele on dersteuning. Op grond van religieuze uvertul- ~felng, van belijdenis of stand mag de staat geen uitzonderingsbepalingen treffen en geer* nadeel medebrengend onderscheid maken. De wetgeving over de ^n staatswege gesubsidieerde scholen zal geen onderscheid maken tusschen de scho len die onder leiding staan der verschillende belijdenissen. Iedere godsdienstgemeenschap heeft het recht haar eigen aangelegenheden te regelen, roerenéf*en onroerend bezit te hebben, te verwerven en te beheeren en instituten te onderhouden voor religieuze of charitatieve doeleinden. Het eigendom van een godsdlenstgba. meenschap of van een onderwijsinstituut mag slechts ten dunste van noodzakelijke werken te algemeenen /nutte en tegen betaling eener ver- *goedlng onteigend worden. ver het gezin handelt Art. 41: I. a. De staat erkent het gezin als de natuurlijke, primaire en grondslag leg gende eenheid der maatschappij en als een ze delijke inrichting, die onvervreemdbare en on vergankelijke rechten bezit, welke den voorrang hebben boven het positieve recht en hooger staan dan het positieve recht. b. Destaat waarborgt dientengevolge, he? gezin in zijn samenstelling en autoriteit als noodwendigen grondslag der sociale orde en als voor het welzijn van natie en staat onontbeer lijk te beschermen. II. <- De staat erkent in het bijzonder, dat de vrouw krachtens haar leven in huis den ctaat een bijdrage en ondersteuning levert, zon der wt-lke het algemeen welzijn niet kan wor den bereikt. b. De staat zal dientengevolge zijn best doen er voor te zorgen, dat de moeders niet door economische noodwendigheden gedwongen wor-' den, met verwaarlooslng harer huiselijke plich ten kostwinnenden arbeid op zich te nemen. III. a. De staat verplicht zich, met bijzondere zorgvuldigheid het instituut van het huwelijk te beschermen, waarop het gezin is gegrond vest en het tegen lederen aanval te beschut ten. b. Geen wet mag worden uitgevaardigd, die echtscheiding toestaat. c. Geen persoon, wiens huwelijk opgrond van derhalve geschieden, tenzij deze reorganisatie tot stand komt. De creditzijde van de Winst- en Verliesre kening beloopt, het saldo van het vorige Jaar “inbegrepen, f 499 010.Hierop komt in min dering onkosten f 305.394.36 en de verplichte dotatie aan het Pensioen- en Ondersteu ningsfonds ad f 21.78136, waarna resteert f 171334.28. Hiervan stellen wij voor af te schrijven op Safe-lnrichtingen en meubilair f 864 08 (welk hoofd hierna als naar gewoonte voor f 1.op de balans voorkomt), waarna f 170970.20 resteert, welk bedrag, behoudens totstandkoming van voormelde reorganisatie, voor afschrijving zal behooren te worden aan gewend. Aan het Bericht aan Aandeelhouders is bet volgende ontleend: Zien wü den toestand thans onder het oog, dan blijkt dat aan een kapitaalsreconstrucUe, meebrengende afschrijving van 2/7 gedeelte van het totaal geplaatste kapitaal, niet valt te ontkomen. Zooals uit de hieronder volgende „balans na reorganisatie” blijkt, stellen wij voor: het ge wone aandeelenkapltaal, door afschrijving van 50 pet., te reduceeren tot f 1.000.000.—het hierdoor vrijkomende bedrag, groot f 1.000.000, vermeerderd met een aan de open reserve te onttrekken bedrag van f 485.000.in minde ring te brengen van de rekeningen accepten van debiteuren, debiteuren In rekenlng-courant en gebouwen, en daarheen bovendien over te brengen, hetgeen overschiet uit de winst over 1936. nadat 6 pet. voor de cumulatief-preferente aandeelhouders Is afgezonderd. Tot goed begrip diene, dat deze voorzienin gen geenszins betrekking hebben op reeds ge realiseerde verliezen, doch slechts getroffen wor den om de activa op de balans te kunnen la ten paraisseeren voor bedragen, welke, naar het zich laat aanzien, beantwoorden aan den huldigen toestand, en. indien deze verbetert, kunnen blijken een stille reserve te bevatten. Deze afschrijving ten laste van kapitaal en reserve en ten gunste étan debiteuren en ge bouwen. onttrekt geen gelden aan de vennoot- van de De hee/ Plesman. directeur van de K LM., in gesprek met den gezag- voerder van het bü Athene gestrande vliegtuig Kievit, den heer J. J. MoU, - die Vrijdag met de pasagiers van dit toestel en andere leden der beman ning met de Sperwer op Schiphol aankwam De commandant van het marlne-vliegveld, kaplteln-lultenant Rosendahl. heeft gelast, dat alle foto’s en films, welke van het ongeluk van de ..Hindenburg" zijn gemaakt, moeten worden vooi^elegd aan de commissie van onderzoek. Daar de vijf grootste filmmaatschappijen van de Vereenlgde Staten bij iedere landing van een luchtschip filmoperateurs zenden, is het zeer wel mogelljk, dat het ongeluk in alle pha- sen te volgen zal zijn, temeer, daar de opera teurs reeds hun toestellen in werking hadden gesteld vóór het luchtschip den landingsmast naderde. Geen enkel machtsvertoon Is te zien op straat; noch van den kant der syndica listen, noch van regeerlngszijde. Slechts kunnen zeer discrete bewaklngsmaatrege- lun waargenomen worden rondom het Plein der Republiek, waar zich het paleis der Ge neraliteit en het gemeentehuis bevinden. 'satle tot stand mocht komen. In het vervolg de winstverdeeling plaats vindt, zooals in de voor stellen tot statutenwijziging is bepaald, waaruit volgt, dat zij afstand doen van hun cumulatie- recht. en dat hun preferente dlvidendgerech- tlgdheid met ingang van 1 Januari 1937 tot 5 pet. wordt teruggebracht. Van deze bereidverklaring moet blijken door Inleveijng van de betreffende aandeelen bij on ze kantoren, of bij de kantoren van de Am- sterdamsche Bank N V. Cumulatief-preferente aandeelhouders die hun stukken vóór 15 Juli hebben Ingeleverd, zullen, als reorganisatie tot stand komt. 1 pet extra, dus dit keer In totaal 7 pet. ontvangen. Zou de voorgestelde reorganisatie niet tot stand komen, dan kan over 1936 en de eerst volgende Jaren in het geheel geen dividend worden uitgekeerd, noch op de preferente, noch op de gewone aandeelen. t De balans na reorganisatie sluit met wlnstsaldo groot f 99 970,20. Tenzij de resultaten over 1837 aanzienlijk mochten dalen beneden die over het afgeloopen boekjaar, (die over het eerste kwartaal zijn be ter dan die over het overeenkomstige kwar taal van 1936) kan reeds over 1937 een divi dend op de gewone aandeelen worden gedecla reerd. Na te hebben opgemerkt, dat. om op het ge reduceerde gewone kapitaal een dividend van 5 pet. uit te kunnen keeren, een winst moet worden behaald van hoogstens f 142.000. volgt een overzicht van de door de vennoot schap in de laatste tien Jaren, né de verplichte dotatie aan het Pensioen- en Ondersteunings fonds. maar vóór afschrijving op debiteuren en gebouwen in ronde cijfers behaalde resultaten; hetwelk als maximum vermeldt 1435.000.en als minimum f 165000.—, Aan het jaarverslag over 1936 is het gende ontleend: Alhoewel de door onze vennootschap in het vijftigste boekjaar behaalde resultaten In zooverre tot tevredenheid stemmen, dat aan den teruggang van de laatste jaren ’n eind is gekomen, en de bedrijfsultkomst zelfs ’n weinig beter is dan verleden jaar. achten wij ons toch niet gerechtigd zonder meer tot uitkeering van 6 pCt. op de cumulatief preferente aandeelen over te gaan. Uit het Bericht aan Aandeelhouders zal blij ken, dat wü het noodlg oordeelen de balans posten Accepten van Debiteuren, Debiteuren in rekening-courant en Gebouwen aan een nieu we waardeeiing te onderwerpen. Teneinde deze posten te kunnen opnemen voor bedrageif. die naar onze meenlng aan den huldigen toestand beantwoorden, stellen wü een afschrijving op het gewone aandeelenkapltaal voor. Wanneer de te verwachten boekverliezen op debiteuren en de waardedaling» van onze fcebouwen door afschrijving op het gewone aandeelenkapltaal kunnen worden gedekt, is het mogelljk onder bepaalde voorwaarden op de cumulatief prefe- i schap en tast de -innerlijke waarde rente aandeelen over 1936 6 pCt. te betalen. aandeelen niet aan. Daar de gewzne aandeelbouden door e president van het Uitvoerend Bestuur van den lerschen Vrijstaat De Valera is altijd voorstander geweest van een één-en-ondeelbaar Ierland, dat met geen en kelen politleken band aan Engeland is verbon den. Hij heeft jaren lang deelgenomen aan den blóedigen burgeroorlog van het Katholieke Zui- delüke Ierland tegen de Anglicaansche Engel- sche overheersching. Zün afschuw tegen de EngeLschen nam In het minst niet af. toen En geland den lerschen vrüstaat als dominion er kende. want door de personeele unie met den Britschen Koning bleef Ierland naar zün vatting veel te nauw met het ..moederland" verbonden. Ook het feit, dat het protestantsche Noordelijke Ierland. Ulster, nauw met Engeland verbonden is en zitting behoudt in het Engel- sclie parlement is hem een doorn in het oog. De Valera heeft thans een nieuwe grondwet ontworpen, welke hü als Inzet zal stellen voor de eerstkomende algemeene verkiezingen in den lerschen Vrüstaat. Deze grondwet maakt niet langer melding van den Engelschen Koning en verklaart, dat het nationale lerscjie gebied be staat „uit geheel Ierland, zün eilanden en de territoriale zeeën.” De naam van den lerschen Vrijstaat (Saorstat Elreann) wordt veranderd in Eire (Ierland). Bü de besprekingen in de militaire Se naatscommissie heeft de senator Thomas verklaard, dat naar zün meenlng de uitvoer van helium moet kunnen voorzien In de behoefte der Dultache luchtschepen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 25