Janu-bemanning weer in het land terug I Candidatenlijsten genummerd DELATE LIJSTNUMMERS Vondels „Noah” WERKZAAMHEDEN VAN PRINS BERNHARD DE NIEUWE PACHTWET VASTGEHOUDEN TE CEUTA HET PRINSELIJK PAAR TE LONDEN DINSDAG 11 MEI 1937 1 De kwestie van het Maaswater CLEARINGKOERSEN Onder Verkade*» regie Dividend Ned. Bank MENGELBERG NAAR ITALIË I Zusterschip van de W elte vreden Rondom den Haagschen Dierentuin - BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND RECEPTIE ROEMeInSCHEN GEZANT I Kapitein niet erg mededeelzaam De pleidooien van België HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 257. zwaarder dan de meeste andere. A kans den j Zand- het recht op de levende- werkelijkheid. resultaat van de gedurende vier dagen o 1> het heele complex Z deze ■v Ver- kan Met eenige genoodigden de lunch gebruikt in het Ritz-hotel Ter opening van de Vondelf eesten door de Nymeegsche studenten opgevoerd Voor de a.s. Tweede Kamer- Verkiezingen N.V. Rotterdamsche Lloyd geeft opdracht tot bouw deze in alle kieskringen, waarin zij Ingediend, hetzelfde nummer krijgen. bestaan van wélke de N.8.B. ontkent 12 12 13 14 15 16 17 N S. D. A P tin kieskring IV). N. S. N. A. P. (in kieskring XVHI). Een groot aantal leden sprak rijn bezorgdheid uit voor de rechtszekerheid, omdat den rech ter volgens het oordeel dier leden, te veel is overgelaten. Dat de rechter behalve met zijn juridisch inzicht ook met zijn sociale, ethische en econo mische opvattingen te rade moet gaan, opent geen onontgonnen terrein voor zijn werkzaam- Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van de pacht, is het volgende ontleend: Maandag is voor het Permanente Hof van Internationale Justitie de behandeling voortge zet van het geschil tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering betreffende de water- aftappingen van de Maas. ea i i list In eenige bladen wordt een fantastisch ver haal opgedlscht: Het resultaat der nummering is als volgt: 1 2 3 '4 5 7 S 9 10 II 12 Deer komt het morgenlicht gevaeren Als een heraut, uit Godts palais Om 1 menschdom voor de leste reis Te wekken of hen Godt wou spaeren i van aan- teert. Tenslotte kregen wy pmten. Verhaal. Toen de overige Nederlanders de thuisreis Wij vernemen dat Prins Bernhard binnen kort in hoedanigheid van koninklijk com missaris zijne werkzaamheden zal aanvan gen by de Koninkiyke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. Na zyn terugkeer uit Engeland zal Prins Bemhard wederom gedurende eenlgen tyd werkzaam kyn op de Nederlandsche Handel Maatschappy te Amsterdam. Koninklijk commissaris by de Kon. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen Memorie van Antwoord aan da 9 Eerste Kamer De JaarlUksche Koempoelan der R. K. Verkenners in Nederland op het goed Marièndaal te Arnhem, werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. De kerkvo rst bij het verlaten van het tqtrein. Onze zegsman vertelde, dat men op 14 Maart met de Janu op reis was van San tander naar Marseille. In de nabyheid van Gibraltar rinkelde eensklaps de telegraaf en de machine werd gestopt. Het bleek, dat een gewapende treller van de party van Franco de Janu had gepraaid en bevel bot stoppen had gegeven. Op dat moment was de kapi tein in zyn hut en de tweede stuurman, die de wacht had, had terstond gehoorzaamd. Toen de kapitein op de brug was gekomen, lelde hy, dat er niets te stoppen viel en hy zette de telegraaf weer op volle kracht voor uit. Maar toe* begon men op den treller t kanon op de Janu te richten, waarop de kapitein nog, voor het schip weer op volle vaart liep, haastig de telegraaf weer op stoppen zette. De treller beduidde de Janu daarop haar naar Ceuta te volgen, waar men spoedig arriveerde. Waar niets achter den partynaam vermeld Is. geld de nummering voor alle kieskringen. Ten slotte werd overgegaan tot toekenning per kieskring van de nog niet toegewezen num mers aan de op zich zelf staande lysten, waar van het resultaat was: Maandag heeft het Centraal Stembureau een openbare zitting gehouden ter numme ring van de voor de Tweede Kamerverkie zingen Ingediende candidateniysten. By deze nummering gelden lijsten, welke tot een groep zyn verbonden en eveneens de geiykluidende lijsten als één lijst, zoo- dat zyn Het was de regeering aangenaam te zien, dat tal van leden op vele punten met de voorge stelde regeling konden meegaan en in vele op zichten opvattingen aan den dag legden, die van die der regeering niet veel verschillen. Maandagochtend twaalf uur is op den ryksweg tusschen Naarden en Mulden, de motorrijder A. S. uit Blaricum in volle vaart tegen een stll- staanden auto gereden. De motorrijder werd te gen den grond geslingerd en bekwam een her senschudding. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar de Majellastlchtlng te Bus- sum vervoerd. De automobilist de heer J. L. T. van A. uit Den Haag kreeg geen letsel; zyn auto werd zwaar gehavend. De motorfiets werd ernstig bescha digd. De officieren van de Janu zyn te Ceuta ge regeld aan wal gegaan, maar de bemanning kreeg daartoe geen verlof. Na een paar weken raakte de voedselvoor ziening uitgeput. Desniettegenstaande kreeg de bemanning van den kapitein geen permissie aan land te gaan. Tenslotte is de equipage toch maar aan wal gegaan en toen hoorde zy, dat daar van een order, welke het aan de beman ning zou verbieden aan wal te gaan, niets be kend was. Dit heeft nog tot heel wat ruzie met den kapitein aanleiding gegeven, die evenwel bleef volhouden, dat men hem had gezegd, dat alleen de officieren het schip mochten verlaten. Maar al is de bemanning van de Janu sindsdien geregeld van boord gegaan, veel verder is mefi er niet mee gekomen, want men kreeg per dag drie peseta’s per man, een bedrag, dat ten eenen male onvoldoende was om er de noodige voeding voor te kunnen Jcoopen Men heeft dan ook de laatste weken absoluut honger geleden. Ook heerschte er een totaal gemis aan waschwater en werd het als een ernstige grief gekoeld, dat men geen brieven kon verzenden en geen corres pondentie ontving. Intusschen is gebleken, dat de familieleden van de opvarenden iedere week door bemidde ling van het Nederlandsche bevrachtlngskantoor de gage uitbetaald hebben gekregen en dat de equipage bovendien nog een extra premie zal ontvangen. In den laatsten tyd van het ver- biyf te Ceuta heeft men nog gezelschap ge kregen van de Barkan!, een schip, dat onder dezelfde omstandigheden is opgebracht. Van dat schip mochten de opvarenden ledereh dag een uur van boord. De equipage bevindt zich nog steeds te Ceuta. De tweede stuurman van de Janu heeft eerder verlof gekregen naar Neder land terug te keeren. van de Janu gewend. Daarby was er een, die niet alleen zelf niets wilde vertellen, maar die ook trachtte, zyn mededeelzamer kameraden van het vertellen te weerhouden, indien het in terview niet uitsluitend in die kranten kwam te staan, van welke de politieke richting sterk met de wettige Spaansche regeering sympathi- J een enkelen aan het al werd het dan ook geen geregeld wijzende: „Hier zit alles in. Hier heb ik een rapport, maar dat is voor de autoriteiten en eventueel voor de heeren van de scheepvaart inspectie.” Aangezien dus zy, die voor het geven Inlichtingen toch in de eerste plaats in meriting kwamen, daartoe niet bereid bleken, hebben wy ons tot enkele andere opvarenden Koersen voor stortingen op 11 Mei 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f13.23, lires ƒ9.61, peseta’s ƒ9.75. -g-'w studenten der R. K. Unlversltelt 1 hebben onder de bezielende stuwing van professor B. H. Molkenboer O. P. Vondels laatste tooneelwerk „Noah” op gevoerd ter Inleiding der Vondelfeesten in dit dubbele Vondeljaar. Eduard Verkade voerde de regie by deze galavoorstelling in het Concertgebouw, welke door vele auto riteiten werd bygewoond. Aanwezig waren de Commissaris der Konin gin in Gelderland, mr. 8. baron van Heemstra; de burgemeester van Nymegen J. A. H. Stein- weg, luit kolon. van Vuuren, deken van Mulu- kom, de rector-magnificus der Unlversltelt de meeste curatoren en hoogleeraren, de senaat van het Studentencorps enz. enz. Vondel beschouwde de „Noah" als afsluiting zyner trilogie „Lucifer”, „Adam in Balling schap" en „Noah". Toen de 80-jarige dichter „Zunghin on- De bemanning was niet in de ge legenheid brieven te verzenden of te ontvangen Fantastische geruchten zyn zonder zyn binnenzak reëele beteekenis Toen wy kapitein Koning vroegen, een inter view toe te staan, stuitten wy op een botte weigering, waaraan gebrek aan tyd ten grond- By de aankomst van de bemanning van de Janu was een vertegenwoordiger van den oen- tralen bond van transportarbeiders tegenwoordig om hen te begroeten. Voorts waren er vele familieleden, die over het algemeen opgetogen waren, dat hun verwanten er zoo goed uitzagen. Een van de moeders zei. dat zy zich over het lot van haar zoon in het geheel niet ongerust had gemaakt. Iedere week kon zy prompt geld gaan halen. Dat was steeds in orde en wat haar zoon betreft: „Ach, dat is een linked De zonden der menschen schreien ten hemel de aarde zal bedolven worden door den zondvloedNaar de vermaningen van Noah luisteren de menschen niet die in zang en ge nietingen voortleven tot de zondvloed losbarst. De tooneeldecors van Wlm van Woerkom Deze beperking van het vrije recht van opzegging, is niets anders dan de verwezen- lyking van den gewenschten socialen Inslag van het individueele bodemrecht. Tusschen continuatie en prysbepaling door den rech ter bestaat in dit ontwerp geen recht- streeksch verband. De NSB. zou van plan zyn den Haagschen Dierentuin te koopen om er een soort hoofd kwartier te vestigen en wél voor de somma van f 850.000.waarvan t 700.000.in den vorm van een hypotheek verstrekt zou worden door Sir Henry Deterding. De heer Deterding zou zyn financieele medewerking echter afhankeiyk ge steld hebben van de mate, waarin de N.S.B. by de verkiezingen succes zou oogsten. Eigenaardige byzonderheden zyn by dit ver haal intusschen op te merken: „Het Volk” bericht, dat de plannen voorloo pig nog uitsluitend in de kringen der N.S.B. overwogen worden en dat aan de eigenaresse van den Dierentuin, de N.V. Gemeenschappeiyk Eigendom, van deze pogingen niets bekend is, in tegenspraak met .De Residentiebode", die mededeelt, dat hoewel het nog niet tot een concreet voorstel is gekomen de eigenaresse eenige weken geleden gepolst is over de moge- lykheld van verkoop van aan de N.S.B. Feit is, dat de N.V. het onderhandellngen ook met en dat, naar wy tevens konden ervaren, ook in vooraanstaande kringen der N.S.B. van grootsche plannen niets bekend is. Natuuriyk is het mogeiyk, dat „uitsluitend in dc kringen der N.S.B.” dergeiyke plannen over wogen zyn, maar in die kringen wordt zoovéél gefantaseerd en gefabeld en wét voor beteeke nis zou dit dan nog hebben? Feit is ook, dat de directie van den Dieren tuin er terecht alles op zet, om haar mooie inrichting in stand te houden, maar dat de N.V. Gemeenschappeiyk Eigendom het zou toejuichen, als zy zich op niet al te onvoor- deelige wijze van haar onprofyteiyk bezit zou kunnen ontdoen. Nu in den Haagschen Raad het voorstel van B. en W., om den Dierentuin te koopen, afgewezen is, zal de N.V. gaarne ieder ander middel benutten om de hypotheek van ongeveer f 700.000.die op de onderne ming rust en door haar rentevordering de ex ploitatie zeer bemoeiiykt, door een ander wien ook overgenomen te krijgen. En als geruchten over aankoop van den Die rentuin door de N.S.B. tot reactie-gevolg zou den hebben, dat andere groepen der bevolking meer interesse gingen toonen voor het geval in het algemeen en voor behoud van den Dieren tuin in het byzonder. zou zulks in bepaalde kringen natuuriyk niet betreurd worden. Maar wat hier ook van zy: zelfs indien de konden aanvaarden met achterlating van hun schip (hun eigen bagage mochten zy meenemen) zyn nog weer acht mannen aan gehouden en voor een nieuw onderzoek naar een gevangenis overgebracht. Deze acht zyn inmiddels ook weer in vryheid gesteld en ook zy zyn thans op de thuisreis. Prof. dr. Willem Mengelberg heeft aoo juist een contract geteekend voor een tournee door Italië, in Maart 1»38. Oa. zal hy te Rome een serie concerten van bet Augusteo-Orkest dlrigeeren en verder’ een aantal concerten in Florence en Turijn leiden. Directie en commissarissen van de Neder landsche Bank sullen op de eerstvolgende al- gemeene vergadering van aandeelhouders voor stenen, over het boekjaar 1936—1937 een divi dend van ƒ42 per aandeel van ƒ1000.— uit te keeren. w -w y y ontvingen van den Secretaris yV/ van de Kath. Dem. Party, afd. v Amsterdam, een schrijven, waar in deze er zyn beklag over doet, dat ten gevolge van de jongste kiesw et wijziging de groote partyen al by voorbaat ge oriënteerd waren omtrent hun Ujstnum- mer, nog vóór dat de eigenlijke candi- daatstelling op 20 April 1.1. had paats gevonden. In den verkiezingsstrijd heb ben de groote partyen daardoor een niet onbelangryken voorsprong op de kleinere gekregen. Zy konden immers onmiddeliyk haar verkiezingsmateriaal als strooi- en raambiljetten, aanplak borden, enz. enz. van haar lystnummer voorzien en dit aan ’t kiezersvolk kenbaar maken. Op grond waarvan, zoo vraagt de briefschrijver, mochten deze partyen op een dërgeUjk voorrecht aanspraak maken? Verder meent hy, dat men re- deiykerwyze had mogen verwachten, dat het Centraal Stembureau na de candi- daatsteillng op 20 April met den meesten spoed tot nummering van de Ingediende candidateniysten zou zyn overgegaan. De kleinere partyen, die op grond van bo vengenoemde kieswetwyziglng reeds in het nadeel waren, hadden z.i. toch ook het volste recht als geiykgerechtigde party op een even behooriyken voorbe reidingstijd om stemming en reclame voor hun candidaten te maken als de groote partyen. Zij toch hadden ook aan de zware verplichting (men cyfere niet weg dat de waarborgsom van 4500 voor namelijk byeengebracht werd door klei ne luyden) om aan de verkiezingen deel te kunnen nemen, voldaan. Het stembu reau is echter eerst op 10 Mei over gegaan tot nummering van de candi dateniysten. Practisch beteekent dit, dat de groote partyen een volle maand eer der haar lystnummer hebben kunnen bekend maken in woord en beeld. De regeering heeft uit feitelyke gegevens ge concludeerd: dat na 1 Januari 1932 de toestand op land- en tuinbouwgebied nog geenszins zich heeft gestabiliseerd. Evenals de geldendeCrisispachtwet consta teert, dat op 1 Januari 1932 de heerschende tijdsomstandigheden op landbouwgebied bui tengewoon waren, d.wx. zeer afwykend van de omstandigheden, waaronder de toen loopende contracten waren gesloten, zoo constateert het onderhavig ontwerp, dat er op 1 Januari 1937 „buitengewone tydsonutandigheden" zyn. ver geleken by die, waaronder verschillende van de na 1 Januari 1932 aangegane contracten zyn gesloten. De voorgestelde wyzlging blyft dus geheel in het kader van de geldende crisis pachtwet. Tot ongewenschte gevolgen kan het voorstel niet leiden; Immers voor de bedrijven voor wel ke de crisis haar diepste punt In 1932 heeft bereikt, zal het onderhavige voorstel geen toe passing vinden. Waar het voorstel een beperkte en redeiyke strekking heeft, is ér voor vrees, dat daardoor het herstel van vertrouwen zal worden geremd, geen aanleiding. Tér gelegenheid van den Roemeenschen na- Uonalen feestdag hebben de Roemeensche ge kant en mevrouw Pella receptie gehouden In de salons van het gezantschapsgebouw in de Alexanders treat te Den Haag. Onder hen. die hier hun opwachting kwamen maken bevonden rich: de deken van het corps diplomatique, de heer de Pury, de pauseiyke Internuntius mgr. Paolo Giobbe en vele andere leden van het corps diplomatique. Voorts waren er: minister Gelissen, de pre sident van den Hoogen Raad jhr. mr. Rh. Feith, de rector magnificus van de Leldsche unlver- ^telt prof. dr. J. van der Hoeve en de Mkog- Jeeraren mrs. Meyers, Kranenburg en Van “’“melen, wier aanwezigheid verband hield een door den heer Pella in de Leldsche kniverritelt te houden rede. geruchten een kern van waarheid bevatten, missen zy naar luid van die geruchten zelf iedere reëele beteekenls: het heet Immers, dat Sir Henry Deterding zyn medewerking af hankeiyk gesteld heeft van het verklezingssuc- ces der N.S.B. Hy zou als sine qua non als re sultaat der verkiezingen een zóó groot aantal N.S.B.-era in de Kamer elschen (wy hebben niet de vryheid het ons gefluisterde aantal te noemen), dat'de N.SB. geen schyn van krügt, aan de voorwaarden te voldoen. Waarom dan zooveel gerucht rondom Haagschen Dierentuin? slag heette te liggen. Toen wy opmerkten, dat ons gesprek minder tyd in beslag behoefde te nemen dan de oogen- blikken. gedurende welke hy toch in de loods op het Inklaren van zyn bagage moest wachten, bleef hy by zyn weigering volharden. Toen wy ten overvloede nog vroegen, of het schip op het moment dat het werd aangehouden leeg was, zei kapitein Koning: „Dat gaat u niets aan.” De vertegenwoordiger van het Nederlandsch bevrachtlngskantoor zeide, op heid. Rechtspraak is immers de toepassing van Blijkens het verslag Is-door vele leden, die hun stem niet hebben kunnen geven aan de op 5 Febnjpri 1932 door de Eerste Kamer verwor pen wetsontwerpen, met teleurstelling kennis genomen van het onderhavig ontwerp van wet. De regeering wil niet verhelen, dat omgekeerd ook by haar teleurstelling heerscht over deze waardeering van het aangeboden vobrstel. Zy heeft er Immers naar gestreefd eenerzyds een deugdelijke pachtregeling samen te' stellen, an- derzyds echter daarin rekening te houden met die uit de Eerste Kamer naar voren gebrachte bezwaren, welke voor het oorspronkeiyk ont werp noodlottig zyn geworden. Veeleer dan het toegevyn aan een vluchtigen waan, is het wetsontwerp de consolidatie, de rechtskundige verwerking van geleideiyk en sinds lang gegroeide rechtsopvattingen. De regeering meent, dat een betrekkeiyke onverschilligheid van belanghebbenden in be paalde deelen van het land geen argument mag zijn voor een gedeeltelyke invoering. Het is de regeering geenszins duidelijk, hoe door dit "Wetsontwerp een soort klassenstrijd tusschen eigenaars en bodemekploltanten kan ontstaan. Men vreest voor ontduiking op groote schaal. Voor de verpachters echter is ontduiking van de dwingende bepalingen gewaagd spel. Een voorstel tot vaststelling van de eerste pacht op desnoods 12 jaren, zou zeker ook niet algemeene instemming hebben gevonden. Voor bet verbieden van publieke verpachtin gen bestaat geen aanleiding. Het laat zich aan zien. dat de tegenwoordig voorkomende mis bruiken sterk zullen worden getemperd. De contractvrijheid wordt door het ontwerp niet in ernstige mate aangerand, doch slechts in zoover aan banden gelegd, dat buitensporig heden door rechteriyke contróle worden ge weerd. De regeering houdt zich overtuigd, dat de landeiyke bevolking in haar geheel zeker in genomen zal zyn met de nieuwe regeling, wan neer de juiste beteekenls daarvan haar klaar voor oogen staat. Verscheidene leden bleven bezwaren tegen het ontwerp koesteren, omdat hét zg. contlnua- tierecht daarin is gehandhaafd. Hiertegen wordt opgemerkt, dat in het onderhavige ontwerp een eigeniyk continuatlerecht niet voorkomt. Hoog stens kan worden gesproken van een stelsel van gecontinueerde pacht. De pachtovereenkomsten gelden, behoudens uitzonderingen, voor onbe- paalden tyd. zy zyn te allen tyde opzegbaar. De pachter kan over de opzegging een uitspraak van den rechter uitlokken. De rechter beslist naar biliykheld. Het bestaand hebbende gelegenheid tot verbinding van lysten is als volgt: v Verbonden in alle kieskringen zyn de lysten van de volgende partyen: de R. K. Staatsparty, de 8. D. A. P., de A. R. Party, de Chr. Hist. Unie, den Vrijheidsbond, den Vrijz. Dem. Bond, dc Comm. Party Nederland, de Staatk. Geref. Party, de Rev. Soc. Arb. Party; de NWt. Boe ren-, tuinders- en Mldd. Party, van algemeen Belang, de Kath. Dem. Party, de Nat. 8oc Beweging, van Nationaal Herstel, de Herv. Geref. Staatsparty, de Chr. Dem. Unie, van Zwart Front. Voorts zyn verbonden de lysten van de vol gende partyen: Chr. Nat. Actie in de kies kringen I tot en met XVII; Actie-Bouwman in de kieskringen I. II. III. IV. IX. XV. XVII en XVIII; N. 8. N. A. P. in de kieskringen II. Ill, V, XI en XV. Tfen slotte zyn ingedtend de volgende op zich zelf staande lysten: N. 8. N. A. P. in kies kring VI, N. 8. N. A. P. tn kieskring XVHI. Allereerst werden genummerd de lysten, welke door aftredende Kamerleden voor een voorkeumummer zyn aanbevolen, en wel in de volgorde, te beginnen met no. 1, van het grootst aantal aanbevelingen. R. K. Staatsparty 8. D. A. P. A. R. Party Chr. Hist. Unie Vrijheidsbond VriJz. Dem. Bond Comm. Party Nederland Staatk. Geref. Party. R. 8. A. P. Nat. Boeren-, T. en M. Party Kath. Dem. Party N. 8. N. A. P. (in kieskringen II. Ill, V, XI en XV) Chr. Dem. Unie Algemeep Belang Nat. Soc. Beweging Herv. Geref. Staatsparty Chr. Nat. Actie (in de kieskringen I t.m. XVII) Actie-Bouwman (in kieskringen I, II, III, IV. IX, XV, XVII en XVIII). 19 Nationaal Herstel 20 Zwart Front. In het Ritz-hotel te Londen hebben Maandag H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Sir John Maffey. zyn echtgenoote alsmede hiin dochter Penelope aan de lunch ge- noodigd. Behalve deze gasten zaten de Neder landsche gezant te Londen en mevrouw De Marees van Swlnderen, de hertog en de her togin van Sutherland, de earl en de gravin van Haddington, jkvr. M. J. baronesse van Heem stra, baronesse Von Vletinghoff. E. H. Juckema van Burmanla. baron Rengers van War menhuizen en luitenant ter zee eerste klasse, jhr. E. J. van Holthe aan de lunch aan. Sir John Maffey heeft verschillende belang rijke functies in Britsch-Indlé bekleed. dergang der Sineesche Heerschappye” had la ten drukken, keerde hy weer tot den Bybel terug om daar de figuren en de stoffe voor zyn laatste drama te vinden. „Vóór zyn dood wilde de dichter deze grootsche schepping vol tooien, waarin het lot van het eerste men- schenpaar, met al de gevolgen voor de nako melingen, zoo levend werd uitgebeeld" gelyk dr. Sterck releveert. Eerst de opstand der en gelen, dan de val van Adam en Eva, elndeiyk de verdelging van het menscheiyk geslacht om zyne zonden en gruwelen gevolgen van de eerste zonde in het Paradijs en de redding van enkele rechtvaardigen in Noah en de zynen, met de belofte van den toekomstlgen losser. „Nog vol levenslust en soms guitig, geeft het geheel het karakter weer van den genisten biymoedigen tachtiger, al was zyn leven toen alles behalve vrooiyk en zonder zorgen." Met Lucifer begint het tooneelwerk die met zyn helsche trawanten komt opsteigeren om de ark, waaraan Noah honderd jaar gewerkt heeft, en welke door het cederboech te zien ia, in brand te steken. Maar „de Koning des Af- gronts” slaagt niet. En Noah Noe Jubelen: Onder de aanwezigen bevonden zich de mi nister van Bultenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff, de Belgische zaakgelastigde baron Ruzette en de oud-mlnisters Könlg en Marchant Nadat de Poolsche rechter, graaf Rostwo- rowakl, den Belgischen agent overlegging had gevraagd van den tekst van twee accoorden tus- schen Nederland en België, waarin in de ge wisselde stukken sprake is, gaf de president, de heer Guerrero, het Woord aan den Belgischen agent, den heer de Ruelle, rechtsgeleerd advi seur aan het ministerie van Bultenlandsche Zaken, ter uiteenzetting van het standpunt der Belgische regeering in deze zaak. De heer de Ruelle ving zyn pleidooi aan met een woord van hukte aan het opmerkeiyk ta lent van zyn tegenpleiter, prof. Telders. Hy stelde op den voorgrond, dat het hier gaat om het bestaan van het Albert-kanaal en dat men hier te doen heeft met een nieuwe episode in den stryd tusschen de havens van Rotterdam en Antwerpen, waarvan de oor sprong teruggaat tot den tyd van de republiek derV Vereenlgde Nederlanden. Voor België is dit Albert-kanaal van de grootste beteekenls. Het heeft niet slechts eco nomische beteekenls, maar ook een beteekenls van den eersten rang voor de verdediging van België en de handhaving van den vrede in Europa. Het moet een bolwerk vormen tegen den terugkeer van de catastrophe van 1914. Nu zal de wederparty wel zeggen: het gaat hier niet om het bestaan van het kanaal als zoo danig, maar slechts om een wyzlging van en kele karaktereigenschappen van dat kanaal. Dit is echter slechts juist in theorie. Dit werd door pl. uitvoerig behandeld. Wat de redenen zyn geweest, die België ertoe gebracht hebben den aanleg van het Albert- kanaal als noodzakelijk te beschouwen en wat de waterstaatkundige toestand in het gebied, waardoor de kanalen loopen, eischt, zou, meen de pleiter, beter kunnen worden uiteengezet door een deskundige op dit terrein, weshalve hy den president voorstelde het woord te geven aan den heer Delmer, secretarls-generaal van het ministerie van Openbare Werken te Brussel. De heer Delmer zette uiteen: L Wanneer en waarom de Belgen tusschen Maas en Schelde waterwegen zyn gaan maken en waarom België thans genoodzaakt is een nieuwe verbinding te maken tuschen Antwer pen en Luik. 2. De wyze. waarop België zich de voeding van dit nieuwe kanaal voorstelt vanuit Luik. vroegen geen aandacht voor zichzelf, aoo was <e bedoeling van den ontwerper, die zich be- Wust er van was geen „kijkspel” te lllustreeren maar een spel van den geest te moeten dienen. Vondel zelf laat het stuk ten deele spelen aan den voet van den Kaukasus voor den Reuzen burg maar de decors waren meer een omlUs- ting der personen dan een realistische duiding. Groote decorveranderingen vonden niet plaats. De dans, de zwanendans, onder leiding van mevr. Ruth Hellmer was geen ballet, geen wer veling van bewegingen die alle aandacht voor zich vraagt, maar een rhythmlsch bewegen, een solodans van vrye lyrische opvatting, waarbij de bewegingen door andere danseressen wer den begeleid: een dans op de woorden van het Ued. Verkade’s fijnzinnige regie viel overal In te bespeuren en te roemen by deze allereerste op voering van het nog nimmer uitgevoerde Von- del-drama, dat zuiver afgestemd werd. Natuur iyk kunnen dilettanten zulk een groot wers niet ten volle aan. maar wat de studenten, met Ben van Oppenraay als Noë, hier gaven stond op hoog peil. Mej. Herma Borgers verraste als Uranla en Henk Kramer als Apollion. Jammer dat het probleem der reien nog volop probleem bleef. De muzikale illustratie van Marius Mon nikendam was op zich zelf interessant muziek werk, maar er kwam geen eenheid tusschen woord en muziek. De Arnhemsche Orkestver- eenlging heeft Intusschen deze muziek mooi vertolkt. Intusschen welke tekortkomingen en in zinkingen deze voorstelling ook mocht hebben, ze was eai „daad” zooals professor Molkenboer in zyn dankwoord terecht opmerkte toen hy Verkade en de medewerkenden eerde en tot slot voldeden als ondersteuning van het spel. Ze zelf gehuldigd werd voor zyn initiatief. Konden wy vorige week melden, dat de di rectie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd een zusterschip van het nieuwe m.s. Brastagi besteld heeft by de Koninkiyke My. De Schelde te VUa- singen, thans kunnen wy mededeelen. dat de zelfde reedery den bouw van een zusterschip van het nieuwe 11.000 tons ma. Weltevreden in opdracht heeft gegeven aan de werf van P. Smit Jr., te Rotterdam. Met het motonnailschip Baloeran van den Retterdamschen Uoyd zijn twaalf leden van de Nederlandsche bemanning van het onder Panameesche vlag gebrachte stoomschip Janu, dat begin Maart door de rechtschen In Spanje is aangehouden en dat sedertdien te Centa werd vastgehouden, uit Spanje in ons land aangekomen. Wy hebben getracht met hen een onder houd over hun wedervaren te hebben, maar de meeaten bleken niet geneigd, odk n..., iets los te laten. Merkwaardig was, dat by geen der opvarenden een spoor te bekennen viel van eenige verontwaardiging, welke sou zijn voortgesproten uit het gevoel van op onrechtvaardige wijze te zijn behandeld. Zooals men weet, is het schip aangehouden op grond van het vermoeden, dat het con trabande vervoerde. an democratisch standpunt gezien zijn deze klachten van den secre taris van de Kath. Dem. Party afd. Amsterdam zeer zeker gegrond. Alle tot deelname aan de verkiezingen toegela ten partijen moeten zooveel mogelijk gelijke rechten en voorrechten genieten. Differentiatie, al is het ook maar ten aanzien van het bekend maken van het lljstnummer, is niet billijk. WaaHorn moest er tot 10 Mei. dus byna drie we ken, met de toewijzing dier nummers worden gewacht? De N. 8. B. echter, die zich over het laat afkomen der Ujstnummers voor de kleinere par tijen heftig heeft opgewonden als werd zjj alléén en dan nog wet suit terreur- «e overwegingen der groote politieke par tijen door dezen gang van zaken getrof-” fen, heeft geen recht zich te beroepen op het democratisch standpunt. Wan neer zy het ooit te vertellen zou krygen. zou er heelemaal geen sprake meer zyn van politieke partyen, van groote noch kleinere, en dus ook niet van lystnum- mers. Dan zou één leider en één party de wet autoritair dicteeren en wie zich daarover zou beklagen, zou zyn boeltje kunnen pakken voor een verbiyf in het concentratiekamp. Wy begrypen heel goed, dat het voor de N. 8. B. Niet pret tig is, ondanks alle geschetter, nog steeds tot de kleinere partyen te behooren en zoo lang te hebben moeten wachten op haar lystnummer, maar zy ondervindt daar door nog geen duizendste gedeelte van hetgeen zy, als zy aan het bewind kwam, het vryheidlievende democratische volk van Nederland zou willen aandoen. De K. D. P. heeft hier recht van spre ken, de N. 8. B. niet. Doch het belang der Katholieken, dat alleen door de grootst mogelyke eenheid kan gewaar borgd en beveiligd worden, eischt, dat zoowel de N. 8. B. als de K. D. P. ook in de toekomst tot de kleinst mogelyke partyen bUjven behooren. De Katholieke kiezers kunnen dit by de as. verkiezin gen bewerken, indien zy het parool vol gen en no. 1 zyn en biyven in krachtige ongebroken eenheid en eensgezindheid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15