We luisteren naar II 1 II I: li No. 1 VAN LIJST 1 Brutale inbraak te Amsterdam Groote diefstal te Den Haag HUURWAARDE Nog 15 dagen vóór de verkiezingen! 40 Jaren liggen tusschen „Rerum Novarum” en „Quadrageslmo Anno”. Zullen voor het hoognoodige herstel der maatschappelijke orde nóg eens veertig jaren noodlg zijn’? MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. DINSDAG 11 MEI 1937 Rotterdamsch drama voor Haagsche Hof van «n R.K. Volksbond Eigenaardige methode vragen hieromtrent De verkeerschaos te Rotterdam Griffier Permanente Hof VREEMDELINGENVERKEER Woensdag 12 Mei MEISJE DOODGEREDEN Door een autobus gegrepen OVERREDEN EN GEDOOD IN DE MAAS VERDRONKEN 'f Moeilijke arrestatie in het oude gebouW T.B.C.-besmetting op school Briefgeheim geschonden door geroyeerden N.S.B.-er Centrale Raadsvergadering te Den Haag Twee indringers in de Bank Leaning door concierge politie opgemerkt Ernstig auto-ongeval in Indië MOTORRIJDER BOTST TEGEN VRACHTAUTO VAN BRANDSTICHTING VERDACHT Twaalf jaar gevangenisstraf tegen verdachte gevorderd txicoüne KERK O Werkverschaffing en steunverleening - S Jongetje ernstig gewond Het gemeentebestuur van Hilversum beantwoordt Adv.-gen. concludeert tot verwer ping van beroep van den veroordeelde Hr. Ma. Johan Maurita van Nassau OP 26 MEI A.S. Minister Coljjn beleedigd? Burgemeester beantwoordt vragen van raadslid Donker Kloppartij na een bruiloft Sportief en tdeh gekleed. e 1 voor mr. H. J. F. van Iterson. en m een een verder verschillende afdeellngs- niet tegen diefstal ver- A horloges 458 M. ■fej.-^ l l iliil-iliiii*iiJ'diJ 'I 1‘ UHiit jiiiuk met twee Trubenijs boorden 1 De winkelier was zekerd. 1 1 De minister heeft aan opdracht gegeven om de mogelijkheden zorgvuldig 1 1 Zondagmiddag omstreeks vier uur Is op de kruising van den Rijksweg en den Mauritsweg te Rfjsoord de 56-jarige A. H. Hooghart bü het oversteken van den weg door een personenauto, bestuurd door R. R. uit Breda, gegrepen en op slag gedood. gedurende eenlgen tijd te beperken of stop te zetten. 9 50 Cello en 10 20—1120 Een te Breklenkamp bjj Lattrop gehouden bruiloft Is op een flinke kloppartij ultgeloopen. De boerenknecht L. kreeg een zoodanlgen klap tegen den slaap, dat hij badend In zijn bloed bleef liggen Ook enkele andere omstanders kregen een opstopper. L. heeft een aanklacht bü de politie ingediend. Deze heeft de zaak in onderzoek. Maandagmiddag ooi drie uur Is in de Nic een samen- 3}f-jarig TAXATIES voor PERSONEELE BELASTING PRINSENGRACHT 579 - TELEF. 36579 De ter- V naar dien de gemeente deze uitgaven 'geheel of dteltclljk voor haar rekening zou nemen. Met algemeene Instemming der vergade ring werd de heer Smit tot eerelid van den R.K. Volksbond benoemd. De agenten trokken hun revolver en rie pen: ..Blijf daar of we schieten”. Snel trok de man. die naar buiten wilde klauteren, zich terug. Inmiddels was politle-asslstentle aangekomen en In het vierkant werd het geheele blok door agenten omsingeld, ter wijl, om op alles voorbereid te zijn, ook nog assistentie van het bureau Singel werd ontboden. De concierge had ondertusschen een deur voor de politie geopend en voor zien van schijnwerpers en met de revolver in de hand begon men een nauwgezet on derzoek In het zeer groote, ouderwetsche complex van een vijftal huizen. Dit viel niet mee, want op enkele gedeelten Is zelfs geen electrisch licht aanwezig. Het bleek al spoedig, dat de dieven zich den tijd hadden gegund. Hier en daar warén kasten en laden opengebroken en lagen diverse artikelen over de vloeren verspreid. Voor 17.000 ringen en horloges juwelierszaak gestolen Zoo mogelyk tydelyke stopzetting in een aantal gemeenten zomermaanden, werkverschaffing letsel, althans een rem om vrij werk te zoeken. Op vragen van het Rotterdamsche gemeen teraadslid mr. L. A. Donker, over de verkeers opstoppingen op Zondag 2 Mei bij den voetbal wedstrijd Nederland— België, heeft de burge meester geantwoord. De heer J. Lopez Olivan, griffier van het Permanente Hof van Internationale Justitie, heeft zijn werkzaamheden hervat. De advocaat-generaal bü den Hoogen Raad mr. Van Lier, heeft conclusie genomen Inzake het cassatieberoep van H. J. F. A. 8.. wlen ten laste is gelegd het verspreiden op 13 Maart 1936 te Wormerveer van een geschrift, beleedlgend voor den minister-president, dr. H. ColUn. Het betrof hier het ovememen van een plaat uit De Notenkraker, waarop de heer ColUn met handen, druipend van bloed, was afgebeeld en die betrekking had op de wijze, waarop de mui terij op De Zeven Provinciën was onderdrukt. De politierechter te Haarlem, zoowel als in hooger beroep het gerechtshof te Amsterdam, veroordeelde 8. tot ƒ35 boete. Mr. van Lier zeide. dat het Hof z. 1. alleszins heeft kunnen opmaken en beslissen, dat het stuk be eerste, die de inbraak ontdekte, was de winkelier. Toen deze hedenmorgen half zeven de winkeldeur opende, zag hU. dat de vloer met stukken kalk besmeurd was en dat een gat In het plafond was gemaakt. Dat er was in gebroken, was hem dadelUk duidelijk en het was ook eenvoudig na te gaan, op welke wyze de dieven waren binnengekomen. Zondagmiddag botste in de Pretoriusstraat te Den Haag een 13-jarige jongen A. B. met zün flets tegen het 4-jarlge ventje BK, wonende In genoemde straat. Het jongetje werd tegen den grond gesmakt en vrij ernstig gewond opgeno men. De G. D. vervoerde het naar het R. K. Ziekenhuis aan bet Westeinde, waar na onder soek een schedelbasisfractuur werd geconsta teerd. DROITWICH. 1500 M. 3 35 Reportage van de Kroningsplechtigheid 3 50 BBC- de daaraan verbonden consequentlën zou het onze meenlng dan ook onjuist zUn, In- ge- Northem Ireland-orkeet. 3 35 Declamatl 3 55 Jack Wilson’s kwintet. 4.30 Sport- reportage. 520 Berichten. 5 30 Declama tie. 5.60 Orgelconcert. 6 40 Huldebetui ging van het Brlteche Imperium. 7 30 Rede door Z M Koning George VI. 7.35 Revue-programma. 8.50 Berichten. 9.35 Concert m. m. v. solisten. BBC-koor en het Londenach aymphonle-orkeet. 10.06 12 30 Dansmuziek door verschillende bande. .voor den afgebeelde van beleedlgenden aard was en dat het een zoodanig geschrift was. als waar over art. 271 strafrecht handelt. Het Hof heeft aangenomen, dat het verspreide stuk Inhoudt een beleediglng van dr. ColUn ten tUde. dat deze minister Van Koloniën was en dus gepleegd is tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zUner bediening. Ingevolge het laat ste lid van art. 271 strafrecht was derhalve voor de vervolging geen klacht vereischt. Het belee dlgend karakter wordt naar de opvatting van mr. Van Lier niet ontnomen door de mede- deeling. dat de afbeelding is verschenen In De Notenkraker van 18 Februari 1933, na de mui terij op De Zeven Provinciën, en dat dit blad door de 8.DA.P. straffeloos is verspreid. Waar het Hof had vastgesteld, dat de ver spreiding betrof een geschrift van beleedlgenden inhoud en dat de verspreider ernstige reden had om dit te vermoeden, is door een veroor- deeling Ingevolge art. 371 strafrecht dit artikel naar de meenlng van mr. Van Lier noch ge schonden noch verkeerd toegepast. Daar de aangevoerde grieven*hem niet gegrond voorkwamen, concludeerde de advocaat-generaal tot verwerping van het beroep. Arrest 7 Juni. Op hen werden gevonden enkele van niet groote waarde, afkomstig uit de Bank van Leening. De politie vermoedt echter, dat tij meer voorwerpen en geld bü zich hebben gehad, dat zU tijdens hun vlucht door het ge bouw, hebben weggeworpen. Dat de dieven een en ander goed hadden voorbereid, bleek uit het feit, dat men de grendels aan de binnen rijde van den hoofdingang reeds had wegge schoven, zoodat zU op normale wUze de bank konden verlaten. Zeer waarschUnlUk zün de dieven btnnengedrongen vla een afvoerbuis In de finge Lombardsteeg en hebben zü ter hoogte van de tweede étage het raam opengeachoven. Gistermorgen Is opnieuw een uitgebreid on derzoek In de Bank Ingesteld en werden de zrrestanten verhoord. Ruychhaverstraat te Utrecht door loop van omstandigheden een meisje door een gemeente-autobus overreden. Het kind was vrijwel op slag dood. wellicht extra uitgaven moeten doen voor de verpleging van hun klnderfcn. Met het oog op nKlSHKI.. 322 en 484 M. 322 M.: 9.50 Reportage van de Kroningsplechtigheid te Londen. 5 30 Kamermuziek. 6 30 Ora- mofoonmuzlek. 7.30 61 Romboutekoor en orgel. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30—1020 Omroepdansorkeet. 484 M.: 950 Zie 332 M. 4 25 Omroep- danaorkest. 535 Salonörkeat. 6 06 Gramo- toonmuziek 7.30 Omroeporkest. 820 Ra- dlotooneel. 835 Omroeporkest. 93010.30 Gramofoonmuziek. BU de zich In vele ztreken des lands ver- toonende opleving In het bedrijfsleven en de daarmede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid, Is het streven van den minister er op gericht te bevorde ren. dat de arbeiders zooveel mogelük werk In het vrüe bedrijf zullen vinden. In som mige gevallen vormt, vooral gedurende de een be de arbeiders De verdediger, pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 Mei. Maandagnacht omstreeks twaalf uur hoorde de concierge, die In een zUvleugel van het hoofdgebouw woont, voetstappen In huls. De man. die op zUn slaapkamer een telefoontoe stel heeft, dat door een speciale lUn verbonden is met het hoofdbureau van politie, maakte hier onmlddellUk gebruik van. Op zUn mededeellng: „Vermoedelljk Inbre kers In huis”, Yukte een detachement agenten onder bevel van inspecteur Harrebomée uit. De afstand tusschen het hoofdbureau en de Bank is slechts kort, doch nog voor de politie mannen ter plaatse waren, bleken de Inbrekers reeds te zUn ontdekt door collega’s van hel bureau Singel, die hun ronde maakten. Toen deze agenten de Enge Lombardsteeg passeerden, hoorden zü gerucht in *t beneden-gedeelte van <U Bank van Leening. Men bleef staan luiste ren en plotseling zagen zü boven hun hoofd heel voorzichtig een raam openen, waaruit een paar beenen kwamen steken. pjttelkleurtn 5.50 aparte deaaina 6J0 Dat kan niet! Dat behoeft ook niet! MITS alle Katholieken nü als één man zich stellen achter het program der R.K. STAATSPARTIJ. Dat wil dus zeggen: Maandag Is bü de Maaswerken onder de gemeente Ravenstein een ernstig ongeluk ge leurd. dat den 44-jarigen Snoeks het leven heeft gekost. De arbeider Snoeks. wonende te Berchem, bü Oss. was bü de Maaswerken werkzaam en be last met het vervoeren van het opgegraven zand in de kipkarren. Plotseling zakten da rails weg, waardoor de karren omsloegen en met den arbeider Snoeks in de Maas terecht kwamen. De arbeider Bol uit Oss, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct den drenkeling na doch het mocht hem niet gelukken, het slacht offer te redden Twintig minuten later werd het lijk opgehaald. Op den hoek van de Emmalaan en de van Velzen^traat te Alphen a.d. Rün is Maandag avond dé 33-jarige motorrüder A. V. uit Bllt- hoven tegen een vrachtauto van de expediteurs Van der Horst en Van der BUI gereden. De man sloeg met het hoofd tegen een zUrult van den auto en smakte vervolgens tegen de straat, waar hu bewusteloos bleef liggen. In hoogst «orgwekkenden toestand werd V. een nabü zünde garage binnengedragen. Men vreest voor zün leven. KEI LEN. 4M M. 1120 Concert. 12.35 Landes-orkest Oouw Baden. 1.35 Geva rieerd concert. 3.50 Rubrland-orkest. 5.50 Omroepkleinorkest. 7.30 Farkas Nflaka’s orkest. 8 20 Dansmuziek (gr.pl 9.50 Zang. 10.3011-20 Omroepkleinorkest. De vergadering, die voorafgegaan was door een *H. MIs in de parochiekerk van de H. Teresla, werd alsdan door den voorzitter ge sloten. RAIHO PAKI8. 1648 M 930 Reportage van de Kroningsplechtigheid te Londen. 130 Bngelsche muziek. 2.20 Vervolg re portage 3 06 Zang. 4.05 Gramofoonmu- zlek. 4.50 Planovoordracht. 7 35 Zang. 730 Omroeporkest, Noyon-koor en solis ten. 9 50 Gramfoonmuzlek. In het gebouw „Amicltla” te 's Gravenhage, werd Maandag de jaarlüksche algemeene ver gadering van den Centralen Raad van den R.K. Volksbond gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer J. W. v. d. Akker. Deze vergadering, die druk bezocht was, werd oa. bljgewoond door Deken J. F. A. Bots van Gouda, oud-geest -advlseur. In de morgenvergadering werden verschil lende huishoudelijke aangelegenheden afge handeld en had een bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heeren Ch. v. d. Bilt. H. J. Kuiper, P. A. ’Smits en F. Spit, terwül als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer E. P. Clynck te Zaandam, in de vac. Jan Smit, die had bedankt. De heer v.d. Akker werd vervolgens als voor zitter van het Centraal Bestuur herkozen. Des middags werd de bijeenkomst voortgezet en kwamen os. de volgende agendapunten In behandeling: de voorbereiding der viering van het vüftig-jarlg bestaan In 1938. de onveree- nlgbaar-verklaring van het lidmaatschap der KD.P. en het regelmatig lezen van „Onze Vaan” en het lidmaatschap van den R. K. Volksbond In het Bisdom Haarlem, de verplichte Invoering In de afdeellngen van het weekblad „Herstel” en voorstellen. de rükslnspecteurs hierboven vermelde en met groote voor zichtigheid na te gaan" en telkens overleg te plegen met de betrokken gemeentebesturen. Aangezien het hier geen voorziening van al- gemeenen aard betreft, noch ook een wijziging In het algemeen beleid. Is er geen aanleiding om met contactcommissies overleg te plegen De voorzitter heeft vervolgens een woord van afscheid gericht tot Deken'Bots, die ge durende tien jaren het geest, adviseur schap van den Bond heeft vervuld. DEI THCHLANDKENDER. 1371 M. 730 Orimofoonmuzlrt. 8 30 SA-Orkeat. 9 30 Berichten. 9 50 Oello «n plano. 10.06 Weerbericht. 10 30—1120 Ad. Lutter's danaorkeat. Na het getuigenverhoor Is tegen ver dachte twaalf jaar gevangenisstraf geëlscht. Omtrent het vervoer naar het stadion op Zondag 3 Mei is gebleken, dat met extra trei nen aan het station Rotterdam-Zuid zün aan gevoerd 13945 passagiers. De tram vervoerde 17300 personen in de richting stadion. Met personen-auto's, autobussen, motorfietsen en taxi’s zijn ruim 26 500 personen naar het sta dion gebracht. Er werden 5300 personen-auto's, 287 autobusaen en 600 motorfietsen geparkeerd, terwijl 616 taxi’s voor het brengen van passa giers aan het stadion zün geweest. Van de auto’s hebben er 1750 niet zoo tüdig het par keerterrein kunnen bereiken, dat de inzitten den voor den aanvang van den wedstrUd hun plaatsen In het stadion konden innemen. Van deze auto's zUn er 850 door de inzittenden, bü den Kreekweg. neergezet en verlaten, teneinde zoo snel mogelük het stadion te kunnen be reiken. Deze 850 op den openbaren weg achter gelaten wagens hebben na afloop van den wedstrijd den afvoer van auto's van het par keerterrein buitengewoon bemoeilijkt. In plaats tan drie, files kon men aanvankelijk slechts met een rü auto's door het knooppunt bü Van Oer Lugt’s kistenfabriek heenkomen. Door den verkeersdienst van de politie is voor de opening van het stadion een verkeers regeling vastgesteld voor het autovervoer door Rotterdam. Beschrijvingen en afbeeldingen van deze regeling zün in alle bladen, ook In ver scheidene Belgische, verschenen en op aan vrage gratis ter beschikking gesteld. Deze re geling voor het autoverkeer, welke bü den openingswedstrijd In het stadion Is toegepast en zoowel toen als bü den daarop volgenden wedstrijd (46000 bezoekers) heeft voldaan en geen reden tot crltlek gaf, Is ongewijzigd voor den wedstrijd Nederland—België gehandhaafd Hierbü dient niet uit het oog verloren te worden, dat een vergelüking met andere ste- oen niet opgaat. Ten eerste niet omdat derge- lüke aantallen, bü een wedstrUd In andere plaatsen In ons land bü lange na nooit zün bereikt, en ten tweede niet, omdat de verbin dingswegen door Rotterdam naar het stadion büzonder ongunstig zün voor druk verkeer. Dit Inatste maaM. dat hier de afwikkeling van het autovervoer naar het stadion meer tüd vordert dan elders, waar het wegennet daarvoor gun stiger is. Een aantal automobilisten heeft hier mede op 3 Mei blükbaar niet voldoende reke ning gehouden, daardoor ontstonden opstop pingen en stagnaties, welke vermeden hadden kunnen worden ais men voor het bereiken van het stadion per auto ruimer tijd had genomen. Het uiterste zal moeten worden gedaan om herhaling van dergelüke stagnaties te voor komen. Het bezoek aan onze stad aldus de burgemeester door de talrijke vreemdelingen, die de wedstrijden in het stadion komen zien. Is van groot belang voor Rotterdam en her haling zou zeker ongunstig daarop inwerken. Er zal hier een aekereordening noodlg zün van de onderlinge verhouding tusschen de ver schillende vormen van personenvervoer; advie zen daarover worden nog ingewacht. Eerst na ontvangst daarvan kan een meenlng worden gevormd. Vermoedelijk zün zij met behulp van efn touw door dit gat naar den winkel afgezakt. Daar de ramen met blinden waren bedekt kon den zü, zonder bang voor nieuwsgierige voor- bügangers te behoeven te zün, aan den arbeid gaan, welke gelijk hierboven gemeld een voor hen voordeellgen afloop had. Boven dezen winkel bevinden zich twee leeg staande verdiepingen, die de winkelier Dinsdag zou gaan bewonen en die juist geheel waren opgeknapt. In de Korte Molenstraat Is de in gang tot dit bovenhuis. De dieven zün ook het onderzoek van de politie, die onmlddellUk met de inbraak In kennis werd gesteld, wees dit uit met een valschen sleutel hier bihnen- gekomen en hebben in den vloer op de eerste verdieping een gat gemaakt. Spr. sprak met lof over de door .Rector” Bots steeds met liefde gegeven adviezen en deu arbeid door hem verricht, speciaal wat betreft de studie-dagen door den Volksbond gehouden, waar Z. Eerw steeds de ziel van was. Deken Bots richtte hierna zelf het woord tot de aanwezigen en dankte allen voor de hem betoonde, vriendschap, In de jaren gedurende welke hü aan den Volksbond verbonden was. De grondgedachte, die het werk van den Bond In de laatste jareq gedragen heeft, is kerngezond geweest en zal van heilzame uit werking blüken In de komende jaren. Het was niet het streven naar machtsformatie. maar het werk aan de zielen, dat ons voor oogen heeft gestaan. Ons werk moet blüvend zün zwaartepunt vinden In de geestelijke actie. ln< het belang der bovennatuurlüke dingen. Niet de haat, maar de naastenliefde moet ons be zielen als elementaire kracht voor onzen arbeid. Het geloof aan de stof opent den weg voor de tirannie, wü kunnen daaraan alleen weerstand bieden door onze aaneensluiting als katho lieken. WU moeten als gewillige werktuigen van den H. Geest de wereld in durven treden. 2. H. Eerw. wenschte aan zün opvolger. Dr. A. Olierook, eenzelfdeh prettlgen en verster kenden werkkring toe in den R.K. Volksbond, als hü er had gevonden. De voorzitter heeft ook een kort afscheids woord gesproken tot den heer Jan Smit, het oudste lid van het Centraal Bestuur, die we gens zün hoogen leeftijd het lidmaatschap daarvan had neergelegd. PADANG, 10 Mel (Aneta) Door het breken ▼an de stuurstang is te Solok een auto In volle vaart in de Soengei Lassi gereden, negen inzittenden werden zwaar gewond, wül de auto versplinterde. Op vragen van het S.D. Tweede Kamerlid Drees betreffende het tljdeUjk stop zetten van werkverschaffing en steunverleening heeft mi nister Sllngenberg geantwoord: Een circulaire, waarin aan gemeentebesturen In overweging wordt gegeven om de werkver schaffingen en de steunverleening van 5 Juli tot 35 September as. geheel stop te zetten, Is niet verzonden. De minister wenscht, In verband met de ge stelde vragen, het volgende mede te deelen: Evenals vorige jaren. zal ook dit jaar door dc rükslnspecteurs voor de werkverschaffing worden nagegaan, of en in hoeverre In bepaalde gemeenten de werkverschaffing en/of de steun verleening gedurende eenlgen tüd In de zomer maanden geheel of gedeelte) Uk zouden kunnen worden stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijging de werkloos heid niet onbelangrük daalt, Is de minister van meenlng. dat er dezen zomer In een aantal ge meenten Inderdaad aanleiding zal kunnen zün om de werkverschaffing en/of steunverleening Het jaarlüksche congres van de Algemeene Nederlandsche Vereenlging voor Vreemdelin genverkeer zal gehouden worden in Zandvoort op 8, 9. 10, 11 en 12 Juni as. De algemeene vergadering Is vastgesteld op 9 Juni. Op 10, 11 en 13 Juni worden excursies en autotochten gemaakt, o m. naar Haarlem. Schiphol en Amsterdam. Een buitengewoon brutale inbraak is Maandagnacht gepleegd in het gebouw van de Stadsbank van Lee ning aan den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam. De waakzaamheid van concierge en politie heeft echter voorkomen dat de twee indringers bekende recidivisten met hun buit het gebouw verlieten. De 39-jarige los werkman H. T. te Rotter dam. was wegens zware mishandeling' den dood tengevolge hebbende door de Rotterdamsche rechtbank tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. 20 September van het vorig jaar was de be woonster van een perceel, mej. Kok. in de Oranjeboomstraat met Ingeslagen schedel n> haar kamer gevonden en T. werd van dit mis drijf verdacht, omdat hü meermalen mej. Kok bedreigd had. I Voor de polltie had T. een volledige bekente nis afgelegd, waarop hü later was teruggeno men. Weer later had hü bü den rechter-commls- saris opnieuw een bekentenis af gelegd, doch voor de rechtbank hield hü zün onschuld vol; evenzoo voor het Haagsche hof, dat Maandag de zaak in hooger beroep behandelde. Op een tusschen-étage gekomen zagen agen ten, dat plotseling uit een kast twee mannen vluchtten. Ble een trap naar boven oprenden. De mannen hadden eenlgen voorsprong, omdat de concierge eerst een tusschendeur moest openmaken, alvorens de politie de achtervol ging kon inzetten. Men kwam toen op den groo- ten, ultgestrekten zolder, welke vrijwel over het „geheele complex hulzen loopt. Hier bevindt zich j.Jfën zeer groot aantal rekken, waarin de pan den. In bewaring gegeven, bewaard worden. Het zoeken viel hier niet mee. Te Haarlem is dezer dagen een eigenaardige methode van een geroyeerden NTSB'er voor den dag gekomen, waarbü schending van het brief geheim of valschheid In geschrifte wellicht ten laste zal kunnen worden gelegd. Het geval heeft zich als volgt toegedragen Mejuffrouw Veltman, wonende aan het Kenau- park 15 te Haarlem, secretaresse van de veree nlging .Renheld door Democratie”, ontving de vorige week een brief, die aan haar geadres seerd was en een slultzegel droeg met een Musse?t-leuze. Dit bevreemdde haar, daar de af zender zeker niet de natlonaal-sociallstische ge dachte was toegedaan. Zü verwachtte in den loop van de week eenlge brieven van het hoofd kwartier van Eenheid door Democratie, maar deze bleven uit. Bü informatie te Utrecht blees haar, dat de brieven allang In haar bezit moes ten zün. Zü stapte daarop naar het postkan toor en daar verklaarden de ambtenaren, dat de post toch naar haar nleUwe adres aan de Kenaustraat 15 verzonden was. Mejuffrouw Veltman begreep er niets van en vroeg haar dan de overgave van deze adreswüziglng te toonen. De ambtenaar haalde een kaart ce voorschün, waarop het verzoek tot overschrij ving duidelük was aangegeven. De politie werd daarop In de zaak gemengd en een rechercheur vervoegde zich aan het pand Kenaustraat 15, waar een pension gevestigd bleek te zijn. Hier arresteei*de zü een 22-jarigen reiziger in stol- zuigers, J. v. V., die al spoedig door dc mand viel en het volgende bekende: ■Een postbode droeg op 29 April een brief bu zich, waarop stond: aan mejuffrouw Veltman. Kenaustraat 9. pit nummer bestaat eentar in deze straat niet en de postbode meende, dat misschien het pension bedoeld was. Verdachte stond hem te woord en zeide, dat de brief voor hem bestemd was, althans voor een der pen siongasten. Hü opende den brief, las hem, plak te hem daarna dicht en wierp hem, voorzien van een Mussert-zegel. in perceel Kenaupari 15 In de bus. Waarschünlük bracht de inhoud van he. schrijven hem op de gedachte, dat hü de partu waarvan hü geroyeerd was, een dienst zou kun nen bewüzen, door tneer brieven voor hetzelfde adres In handen te krügen. HU stuurde de vai- sche adresverandering naar den directeur van het postkantoor en zag al spoedig, dat zün plannetje gelukt was. Verschillende brievei. opende hü en bracht ze na lezing en weer vooi- zlen van een Mussertzegel naar mejuffrouw Veltman. Tüdens het verhoor bleek, dat de miu door de NSB geroyeerd was. omdat hü gels verduisterde, dat hü als coljxirteur van „Volk en Vaderland” In zün bezit had. De partu wil de echter geen aangifte bü de politie doen. Wegens verduistering werd de Jongeman door de Haarlemsche politie gearresti rr’ terwül verder In onderzoek Is In hoeverre hü met de brievenhistorie strafbare handelingen heeft be gaan. HILVEBMVM 1. 1875 M. (NCBV-ultzen- dinKj 8XX) Morgendienst. 8.30 Grimo- foonmuzlek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuzlek9.50 Reportage van de Kroningsplechtigheid te Londen. 130 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten. 2.15 Orgelspel. 300 Chrlat. lectuur. 3-30 Ora- mofoonmuziek. 4.00 Sopraan en piano. 4 45 Fellcitatiea 5.00 Klnderuur 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvartngsreglement en stoomma chines. 7.00 Berichten. 7.15 Land bouw- halfuur. 7 45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling BOS-berichten. 8 15 Duiteche Evangelische Kerkdienst (gr.- opn 10.00 Berichten ANP 10 05 Herha ling van de reportage uit Londen (gr pi 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSI M II. 30! M. VAHA-uitxending) 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8 06 Toe spraak. 9.30 Keukenpraatje. 10-20 Cau serie over de geschiedenis der Nedertand- sche Arbeidersbeweging (gr.pl.) en gra mofoonmuziek. 11.30 Voor de werkloozen. causerie 12 00 .Melody Circle”. 1245 Gramofoonmuziek 1.001 45 ..De Fliere fluiters” en solist. 2 00 Oramofoonmu- ziek 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen 5 30 VARA-Orkest 6 30 Oramo- foonxnuziek. 7.00 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten 8 03 Berichten ANP. VARA-Varia 8.15 ..Muslca” 8.45 Radlo- tooneel 10 00 Berichten ANP 10 06 VA RA-Groot-orkest 11.00 Revue-program ma. 115012.00 Gramofoonmuziek. Op tast vxn den Officier van Justitie te Utrecht is te Bussum een vrouw aangehouden, die verdacht wordt, het verleden week te Looa- drrcht afgebrande Zomerhuisje in brand te heb ben gestoken. Genoemde vrouw was de be woonster van dit huisje. Een der politiemannen kwam op het idee een revolverschot te lossen. Dit had succes. Uit het achtersta deel van den zolder klonk plotseling: „Genade, wü geven ons over." De schünwerpers en revolvers werden op dit deel van den zolder gericht en men zag daar een man staan, die zün handen om hoog had gestoken. Op korten afstand stond een groote mand en tot verbazing der agen ten kwam ook hier een man uit te voor schün. die er uit angst Voor de politie In was gekropen. De arrestatie van beiden was nu nog slechte een kwestie van enkele oogenblikken. Belden werden gefouilleerd en daarna geboeid. Met een polltle-auto bracht men de mannen naar het bureau Bingel over. Men bleek te doen te hebben met twee bekende recidivisten. 1 Naar aanleiding van de t.b.c.-besmetting op dc lagere school aan den Schuttersweg te Hil versum had de S.D.A.P.-fractie, bü monde van haar voorzitter, den heer T. v. d. Heeg, vragen gesteld aan het gemeentebestuur van Hilver sum. B. en W. geven thans een uitvoerig ant woord. Het eerste gedeelte, de wet van 7 De cember 1934 betreffende, beantwoorden B. en W. met de verklaring, dat onmlddellUk na d« inwerkingtreding van de wet met het onder zoek der onderwüskrachten werd begonnen. In totaal werden 235 verklaringen afgegeven. De wet werd zoo goed mogelük uitgevoerd. De vragen gesteld ten aanzien van het droeve geval op de school aan den Schutters weg beantwoordt het college aldus: 1. Inderdaad is de betrokken onderwijzer door den directeur van den gemeentelüken genees kundigen en gezondheidsdienst niet aan een onderzoek onderworpen vóór hem werd gead viseerd zün werkzaamheden te hervatten. Er was nJ. volgens mededeellng van den dlrecteui van den gemeentelüken geneeskundigen en ge zondheidsdienst. op wiens inlichtingen wü in deze medische aangelegenheid moeten afgaan, geen reden voor een zoodanig onderzoek. De onderwüzer was Wdende aan kinkhoest en er was geen enkele aanwüzlng, dat bovendien de longen waren aangedaan. De vraag, wanneer de onderwüzer zün werkzaamheden zou kunnen hervatten, kwam derhalve faltel’ük neer op de vraag, wanneer het gevaar van besmetting met kinkhoest zou zün geweken. Deze vraag te door een geneeskundig onderzoek niet te beantwoor den. Algemeen wordt aangenomen, dat een bepaald aantal weken na de eerste typische hoestaanvallen, waaraan kinkhoest Is te her kennen, de kans op besmetting voorbü Is. hoe wel zich na het verstrijken van dien termijn nog geruimen tüd hoestaanvallen kunnen voor doen. Toen het ziektegeval van den onderwüzer normaal verliep, 'Is hem in overweging gegeven zün werk op 13 October te hervatten. 2. Wü hebben het Fonds ter bestrijding van de kosten van het onderwijs aan zieke ülnderen verzocht maatregelen te treffen, dat de ver strekking van huisonderwijs aan de kinderen, die de school voorloopig niet mogen bezoeken, voor de ouders geen ex tra-kosten medebrengt. De ouders zullen zich dan evenwel tot genoemd fonds moeten wenden en zün hierop door ons gewezen. De termün van twee maanden voor afwezigheid aan de school, welke gewoonlük moet verloopen voordat het Fonds huisonder wijs doet geven, zal In dit geval niet worden In echt genomen. 3. Het gemeentebestuur treft geenerjel ver- wüt, dat het onderzoek van de leerkrachten In gevolge de wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelüke ziekten van personeel van Inrichtingen ran onderwüs In deze gemeente nog niet verder Is gevorderd. Wü hebben In deze aangelegenheid gedaan, wat redelükerwlize van ons kon worden verwacht. Mede daarom ontbreekt oJ. alle aansprakelük- heid van de gemeente tegenover de ouders, die Wanneer gij b{J een meeningsver- schU uw tegenstander spoedig en volledig gelijk geeft, dan doet gfj hem daarmee niet altijd een genoe gen. Hij is zwaar geladen, dat denkt hy tenminste. Hij heeft een heelen voorraad materiaal, of vermeend ma teriaal, tot zijn beschikking. Een berg van argumenten, daarvan is hy over tuigd, kan hy tegen u aanvoeren. Nu geeft gij hem geiyk, en hy bUJft er mee zitten. Dat moet soms onpleizierig zyn. Gy ontneemt hem de gelegenheid zijn gemoed te luchten, en zyn wis heid te etaleeren. Het moge paradoxaal klinken, maar gy hadt hem bepaald een dienst bewezep door hem niet ter stond geiyk te geven! In den nacht van Zondag op Maandag hebben inbrekers in de juwelierszaak van de firma T., bekend als het Ringenhuis en gevestigd op den hoek van de Prinse- straat en de Korte Molenstraat te Den Haag, voor een bedrag van 17.000 een partü gouden horloges en gouden en dia manten ringen gestolen. 'n Tricoline Kerko S^irt is een ▼lotte, prettige dracht, die U toch ook het plezierige gevoel geeft, dat U volkomen correct gekleed bent,' ook als U geen jasje aan hebt. Het poreuze Trubenijs boord blijft keurig in zijn model, ook bij heet of voch tig weer. Leder Kerko Shirt ia een prachtige aanwinst voor Uw garderobe. De Johan Maurite van Nassau, die op 7 Mei van Willemstad is vertrokken, zal op 19 Mei In Ponte Delgade aankomen en op 31 deaer vandaar vertrekken. Het (chip zal op den 35sten in Straat Gibraltar aankomen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6